Kontakt niet gelukkig tussen Muzeval-cabaret en publiek Feestmarkt; dorp tegen dorp-spel en aktiviteiten in dorpen Goede belangstelling voor boerderijentocht (nap vakwerk in „Een poossie positie" MIMMIIU WS Globale opzet 5 mei-viering LAND BOUW Uitvoering fghVS" XCI UDI voert „Hartenvrouw" op Dringend verzoek Wandeltocht door historisch Amsterdam Gymnastiekvereniging Texel Schoolvoetbalcompetitie begint 26 maart Dam- en schaakclub Oosterend >oy Koersen vreemde valuta C. van Groningen Rattenvraat Bergeemlensehade Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 14 maart 1975 Zelden hebben we over een kulturele oorstelling zo uiteenlopend horen oor delen als over het programma „Een poo- sie positief" dat maandag in de Burge meester De Koning-hal werd gebracht door het Utrechtse Muzeval-cabaret. De reacties varieerden van „uitstekend" lot „niks an", 's Middags trad Muzeval met een aan de leeftijd aangepast pro gramma op voor de lagere klassen van het voortgezet onderwijs en 's avonds voor de hogere klassen (de „boven bouw") alsmede andere belangstellen den. Omdat aan de voorstelling buiten schoolverband nauwelijks bekendheid was gegeven schitterden die andere be langstellenden door afwezigheid en za gen cabarettier Hennie Oliemuller en iljn medewerkers Dick Leijdekkers (pi ano), Carry van der Horst (zang) en }tef Hogeboom (drums) zich geplaatst tegenover een zaal jongelui die bepaald aiet de indruk maakten alles bij voor- lat mooi te zullen vinden. Er waren ;er nogal wat die er blijk bar .telgen hun zin zaten en dart bij voortduring duidelijk maiaikten door xflorige opmerkingen en zelfs uiitge- proken onbeschoft gedrag. Maar ocxk le readbies van de zich wel keurig ge- Iragende jongelieden waren niet erg «vorderüijk voor het zo broodnodige jomtakt /tussen artiesten en zaad. Het swam herhaaldelijk voor diajt op uitge- proken goede momenten 'in het pro- ;ramma nauwelijks werd gereageerd erwijl er werd gebruld om banriliteuben. )e meest fijnzinnige geintjes en de oordertkentjes leken niet over /be ko nen. Of 'dat naast de installing van het lubliék ook (te wijten was aan 'it gebrek an overwicht dat de artiesten uilt- traalden lis een vraag waarop het ant woord moeilijk ds rte geven. Dapper Pedit is dat het gezelschap er zich on er deze omstandigheden dapper doocr- leen sloeg. Hat ontbrak daarbij bepaald iet aan kwaliteit. Het podiumgebeuren rerd beheerst door Hennue Oüemuller, ie met zijn soms Wiim Kan-achbige be- adering veel erg crake dingen naar vo- en bracht. Hij zou nog veel beter zijn Is hij uit zijn /telkst enkele oubolilighe- en schrapte. e 'uitbeelding van de zangeres zonder aam („Mitralilieuren ratelen zacht in Nicosia") door Garry van der Horst was uitstékend. De aanklacht due de presen tatie van „Choaoleuse Sjaian" inhield, zal echter wél minder goed zijn overge komen. De ^documentaire over het cam ping-syndroom" getuigde even well van zeer slechte smaalk. Ook liefhebbers van zeer hard aabaret moeten wed be zwaar hebben tegen de onzindelijke vergelijking, die hier werd gemaakt bussen ikampeerelllende en coneerubnatie- kampelllende. Het is onbegrijpelijk hoe zoiets tin een overigens helemaal met zo cynisöh programma kan worden opge nomen, temeer daar de kans levens groot aanwezig is dat zich onder het pu bliek mensen bevinden voor wie het concentratiiekampsyndroom een uiterst «biibtere realiteit lus. Een duidelijke topper was het „Links na vijf uur" over de zich tegenwoordig manifesterende groep mensen („dokto- •nandussen") die ieen uitstekend salaris verdienen, zichzelf binnenshuis geen en kele luxe ontzeggen, maar dn hun vrije tijd, rijdend in een „eend" en gekleed in spijkerpak, een revolutionaire indruk bradhten te maken. Leuk was ook het luadje door „Jacqeus Bretel" evenals het door „Wiegel" gebrachte lied „Pien, P.ien, nur du alldm". Ook 'het imter- viemv met de «directeur van het relax- centrum maakte duidelijk dat Muzeval zich kan ontwikkelen tot volwassen ca baret, wat tevens geldt voor het ge sprekje tussen vader en zoon waaruit naar voren 'komt dat de zoon zijn leven zodanig moet inrichten dat hij alle door vader aangeschafte welvaartsartikelen rendabel maakt. Briljant was 't nummer „Buurthuis" waarin ït jargon waarvan vormingsfleidens zicih soms bedienen be lachelijk werd gemaakt „Hat polarise rend intermediair waardoor de relaties konstruktief tunwerken op de 9ituatde- analyse en de confrontabie van de groep verticaal en multadLaiplunaiir door werkt"). Het was wél jammer dat vrij veel bijdragen veelbelovend werden op gebouwd maar onbevredigd eindigden omdat een originele ontknoping ont brak. f F 1 De al eerder uitgestelde uitvoering van het myvsterie „Als de klok waar schuwt" door de Vriendenkring kan ook vanavond (vrijdag) niet doorgaan we gens ziekte van één van de speelsters, en zal tot nadere datum worden uitge steld. voortekenen wijzen er op, dat wij in druk bezoek tijdens de Daasdagen ogen verwachten. Voor de opvang van gasten, die zonder van te voren ka- ers ite hebben gereserveerd naar Texel «nen, doen wij een dringend beroep onze leden de beschikbare akkomo- ons door te geven, met name de sector logies en ontbijt. Ter gelegenheid van het 700-jarig be- «n van de stad Amsterdam, organi st de N.H.W.B. een wandeltocht door fonisch Amsterdam op zondag 20 hl. De wandelsportvereniging „Het t'udem Bolt je" (is van plan om met een oep wandelaars hier aan deel te ne- •n. Het ds de bedoeling om per AOT- 5 naar Amsterdam te gaan. Vertrek 8.45 uur vanaf busstation Element terug met de boot van 17.35 uur. De |gte van de wandeltocht bedraagt 10 '2 kilometer. Kosten voor deelneming: - inschrijfgeld, inclusief boot. Het dhrijfgeld bedraagt voor junioren t/m jaar 1,50, voor personen vanaf 16 r ƒ1,75. Uutóluiitend leden van de ndelsportvereniging kunnen zich op- ^en bij H. L. Ploeger, Beatrixlaan 66, n Burg, telefoon (02220) 3971 of C. A. Gravei Grensweg 3, Den Burg, tele- •n (02220) 3552. Opgaven zo spoedig (gelijkmaar in iéder geval voor 22 art a.s. De toneel vereniging UDI voert van avond om 20.00 uur (in hotel „De Oran jeboom" het blijspel „Hartenvrouw" op, geschreven door de Engelsman William Douglas Home in een vertaling van Al fred Pleiter. Na afloop bal onder leiding van het duo Frans Paeterse. In verband met de jaarvergadering 'pp dinsdag 18 maart, wordt vanaf 20.00 uur geen gymnastiek gegeven. De (leden van de groep j'azzgymnas- tiek van 9 tot 10 uur kunnen die dag de les bezoeken van 7 tot 8 of van 8 tot 9 uur. Opnieuw «een Nederlandse film in het City theater, zij het ditmaal van een wat ander soont. Vrijdag-, zaterdag- en zondagavond ené van Nile's oomedy- Itbriller „De vijf van de Vierdaagse". Vijf gevangeniisklaniben (vder zware en een half-aware) worden bij wijze van experiment, dm de gelegenheid gesteld, de Nijmeegse vierdaagse mee ite lopen. De vrije avonden gebruiken ze om een 'kraak ite zetten. De rechtszaak van een van hen, heeft nogal wat vragen onbe antwoord gélaten en de vrije avonden worden dan ook benut om het mysterie daaromtrent op te 'lossen. Een zaak van duefstal, kumstvervalsing en Chantage, leidt zelfs tot 'een dubbele moord. De vijf komen voor grote problemen, die het steeds moeilijker voor hen maken, 's ochtends weer aan de start te ver schijnen. Een 'komedie, balancerend op de «rand van een misdaadfilm. Van Nie's film hinkt een beetje op de rand van twee stijlen, omdat het er af en toe op lijkt dat de moorden er met ide haren zijn bij gesleept. Toch zijn dit kleinigheden, «die 'ruimschoots worden goedgemaakt 'door het optreden van de vijf. De boomlange Jon Bluming is op- mueuw (prima omdat hij gewoon zichzelf is, van Jan Blaaser moet je een liefheb ber zijn maar alls acteur doet hij het De eerste wedstrijden om het kam pioenschap schoolvoetbal (basisscholen 1975 beginnen op 26 maart op de terrei nen van S.V. Texel te Den Burg. De tweede middag is gepland op 9 april in Oosterend en de finale wordt gehouden op 16 april op een nog nader te bepalen terrein. De deelnemende elftallen zijn in drie poules ondergebracht. Doule A omvat CVO, De Waal, Thijssesohool II en Oudesohild. Doule B: Thijsseschool 1, Eierland, Oosterend O.L.S. en Sint Jozefschool II. Doule C: Sint Jozefschool I, Oosterend met de Bijbel, Den Hoorn en De Koog. De bovenste van iedere pool gaat over naar de finalepoule, aangevuld met de beste nummer twee. De wedstrijden du ren twee maal 15 minuten zonder rust. De wisselbeker blijft definitief in bezit van de school, die dit jaar wint. Het kampioenselftal mag meedoen aan het kampioenschap Noordholland en zater dag 3 mei te Zaandam. Ook meisjes treden in het strijdperk. De wedstrijden voor hen worden woens dagmiddag 7 mei gespeeld op de velden van S.V. Texel. Het programma voor woensdag 26 maart ziet er als volgt uit Veld A 14.00 uur C.V.O-De Waal 14.35 St. Jozefschool 1-O'end m.d. Bijbel 15.10 uur Thijsseschool 1-Oosterend o.l.s. 15.45 uur C.V. O.-Thijsseschool II Veld B 14.00 uur Thijsseschool 1-Eierland 14.35 uur Thijsseschool 2-Oudeschild 15.10 uur Den Hoorn-iDe Koog 15.45 uur Eierland-St. Jozefschool 2 Woensdag 9 april Veld A 14.00 uur Eierland-O'end o.l.s. 14.35 uur O'end-m.d. Bijbel-Den Hoorn 15.10 uur De Waal-Thijsseschool 2 15 45 uur St. Jozefschool 1-Den Hoorn 16.20 uur O'end o.l.s.-St. Jozefschool 2 Veld B 14.00 uur De Waal-Oudeschild 14.35 uur St. Jozefschool 1-De Koog 15.10 uur Thijsseschool 1-St. Jozefsch. 2 15.45 uur O'end m.d. Bijbel-De Koog 16.20 uur C.V.O.-Oudeschild vlot roor aan n. oor- 8% J- Vosman S. Trap J. Trap H. v d. Weterung W. Timmer |K. Bostölaar J- van Loo 8- Medema Brouwer J Eelman G. Brouwer G. Plaatsman K Kampstra Brouwer J- B reman Sijtsma D. Bloon v. d. Zee G. v. d. Meer Abona gespeeld punten 27 21 17 23 23 27 20 26 21 15 23 21 24 20 5 4 8 5 6 21 53 36 34 31 31 27 25 23 18 16 14 12 10 8 5 4 4 3 2 2 Vertegenwoordigers van de Texelse dorpscommissies hebben gisteravond sa men met cultureel werk gepraat over het programma van de 5 mei-viering. De globale opzet die werd gemaakt kent drie programma-onderdelen: een feestmarkt vanaf 10 uur 's morgens op de Groene Plaats in Den Burg, 's mid dags activiteiten in de dorpen, georga niseerd door de dorpscommissies en 's avonds een dorp tegen dorp-spel. Begin april zal het definitieve programma rond moeten zijn. Voor de feest/markt op maandagoch tend 5 mei kan (iedereen die met een oulituréle aktuvibeit daaraan deel will ne men (zowel verenigingen alls indivi duen) een inschrijf formulier bij cultu reel werk op het raadhuis hailen, da/t voor 1 april moet zijn dngéleyerd. De vereniging en zullen bovendien door cul tureel werk worden benaderd. De feest- markt zal een soort kombinatie zijn van fancy fair, kermis en markt, die opge luisterd wordt door muziek en dans. Het geheel moet een kijkspel worden en mag geen duidelijk kommeroieel ka rakter dragen. De organisatoren zullen echter niet verhinderen dat verenigin gen zelf bepaalde artikelen verkopen ter verruiming van de eigen financiële middelen. Wel wordt er gezinspeeld een deöl van de baten te bestemmen voor een meer ideëel doel zoals ontwikke lingshulp. Maar dat zullen de vereni gingen dn gezamenlijk overleg moeten bekijken. Wat de verdere inhoud van de feestmarkt betreft wordt nog gedacht aan poppenkast en een kunstmarkt. Het 'avondprogramma zal waarschijn lijk bestaan uit een dorp tegen dorp spél,in Den Burg zijn daarbij enige pro blemen, zoals het gemis aan een ge meenschapscentrum. Er werd een com missie (benoemd die 'gaat bekijken of een meer gevarieerde opzet van het dorp tegen dorp spel mogelijk ds. Deze commissie bestaat u/ut de heren Roos, Den Hoorn) van Doelje (OudeséhiLd), Kaczor (De Koog), Zeegers (Oosterend). Verder staan zowel de dorpscommissie als cultureel werk open voor suggesties over zo wél de 30 -april alls de 5 mei-vie ring. Het Texels theologen convent heeft het voorstel gedaan op zondag 4 mei een herdenkingsbijeenkomst op één cen trale plaats (een kerk) 's avonds in Den Burg te houden, die voor iedereen (ker kelijk of niet) toegankelijk is. Over dit voorstel zal met de gemeente nader overleg worden gepleegd. Ook dit jaar wordt weer een stille tocht gehouden, waarna een krans wordt gelegd bij het monument voor de gevallenen op de al gemene begraafplaats aan de Koger- straat. hier uitstekend en zowel René van As ten rils Amiie Breeveld fungeren als de aangevers dn het gezelschap. En dan is er matiuurlijk Johnny Knaaikiamp ails Ome Diirk Nagtegaal, een brandkastkra- ker op het eind van zijn Loopbaan. De altijd al knappe jannetjesmriker' stijgt in deze plezierige film itort zeer grote hoogte. Een schitterende ro»l, soepel en vanzelfsprekend gebracht. Vooral dank zij iham ds „De vijf" een geslaagd brok bdoscoopamusemen/t voor een 'breed pu bliek. Het fraaie camerawerk ds van Hensbergen, (terwijl dm kleine rellen erg veel bekenden opdraven (Leen Jonge- waand, Oruno Molenkamp, Wtim Ronoia, Eli Asser, Saeco van der Made enz.). Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag 3 uur draadit voor alle leeftijden ide film „Gullivers reizen" maar het beroemde boek van Jonathan Swift. Dr. Gulliver wordt tijdens een heviige storm overboord geslagen en hij spoélt aan op het strand van Lilllldput. Oi/t land wordt bewoond door zeer klei ne mensen Hun geringe formaat ds ech ter geen beletsel voor haat en nijd. De keizer van Liilliipu/t heeft zijn legers dn staat van oorlog, want er ds een me ningsverschil met helt buurland. Dat buuriand is van mening dart een ei aan de stompe zijde afgepeild /dient te wor den. De Lilliputters zijn gewend aan de punt te beginnen. Ook het 'land der reu zen waar Gulliver later vertoeft, wordt bevolkt door bijzonder kinderachtige reuzen. Hun /twistpunten zijn al even belachelijk als die van de Lilliputters en „normale" mensen. Leerzaam en ver makelijk voor jong en oud. De truc-op namen kunnen, ook nu na 15 jaar, onze grote verbazing wekken. Maandag- en dinsdagavond het ko mische duo Spencer/Hall 1, ditmaal rils piraten in de fillm „De duivel hale je". Het door Triruity-westems zo bekende tweetal, schuimt /thans de zeeën rif. De één voor eilgen gewin, de ander dn dienst van de Engelse koning. Ze hebben ech ter een gemeenschappelijk doel: de reusachtige lading goud, die van een der koloniën naar Spanje wordt vervoerd. Veel bulderende kanonnen, zinkende fregatten, vuistgevechten en degen- Johnny Kraaykamp m ,,De vijf van de vierdaagse" duels. Dart voor de zeeslagen gebruik is gemaakt van fragmenten uit zeer oude kaperfiims, is duidelijk te zien aan de kleurverschillen. Voor liefhebbers van het grijnzende tweetal mag dat echter de pret niet drukken. (Alle leeftijden). WestduLtse manken Franse francs 'Belgische francs Zwdtserse franos Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse panden Oostenrijkse Shilling Italiaanse Lires 100 ƒ100,75 100 54.90 100 6,69 100 94,75 100 58,50 1 2,34 1 5,62 100 14,34 10.000 36,25 Hoewel (de deelname aan de boerde- rijenltodht duidelijk mlinder is da/n in de eersite jaren is het aantal belangstellen den tat nu toe duidelijk voldoende om deze laktiuvlifceilten voort te zetten. Het karakter van de boerderijentocht komit edhiter iets (anders te liggen. In de eerste jaren was hert vrij eenvoudig om „nieuwigheden" op het gebied van de istailleribouw te iriten zlien. Dat wondt dui delijk minder. Draktisdh iedere Texelse veehouder kent op dilt moment het prin cipe van de 'ligboxensbal. Visgraatmelk- stalilen zijn eveneens algemeen békend en (opmerkingen hébben betrekking op een meer of mlinder „luxe" uitvoering en helt breder of minder breed zijn van de mélkersiput. Het ikomlt ons voor, dart bij de boerde rijentocht 'in de itoekomSt het zwaarbe- punt za)l komen rte loggen op een 'alge mene verkenning" van het bedrijf. We denken hierbij aan een beoordeling vain de gebruikte voedermiddelen, waarbij het voordroogkudlgras op rille bedrijven een ibefliangrij ke plaats inneemt. Verder hebben ide meeste veehouders ook belangstelling voor bet (type, de con ditie en /de iredmhöud van het melkvee, alsmede voor kosten van nieuwbouw ,of verbouw. Een algemene verstrekking van kosten «ontmoet bezwaren maar mo gelijk zou hét enige bevrediging geven rils /toch iets werd vermeld over de kos ten per ondergebracht dier. Ook een op gave van de kosben van bepaalde onder dellen zou mogelijk van belang zijn. Algemene beoordeling We zien af van een afzonderlijke be spreking van elk bezocht object, maar vOlsrtaan met het aanwijzen van enkele .punten. Het is opriueuw opgevallen, dart de kwaliteit van het voordroogkuilgras op bijna rille Texelse 'bedrijven goed is. Vooral dn gevallen, waarin helt gras af komstig is van nieuwe weiden valt de buitengewoon goede kwaliteit van dit nuwvoer op. In (bepaalde gevallen ben je zelfs geneigd om de vraag te stéllen of er nog wel aanleiding ds /om «te spreken van „nuwvoer". Zeker as, dait op basis van 'hétgehalfbe in Ide droge sbof dn diver se gevallen sprake ds van „krachtvoer". Tijlderus de rtochlt langs vijf Texélse be drijven kom je onder de indruk van de produkbieaanleg van het Texélse melk vee. Gp de meeste bedrijven was al een fl'iink aanltal pas afgekalfde dienen aanwezig. Je hebt dan alle gelegenheid om op aanschouwelijke wijze kennis te maken mat de beslte plaats, die de Texélse Runldveefdkvereniging snneemit tussen de zusterverenigingen in de (rest van de provincie. Maken we een verge lijking mét de zusterverenigingen in het hele land, dan springt de Texelse meik- veestapel er nog meer ui/t. Op één van de bedrijven was de vroe gere mclkveesbafl omgebouwd toit een stal voor (de j ongere kalveren. Naast een loopruumte voor 6-8 van deze jonge dieren was er voor elk van de dieren een iligbox. Vlan deze ligbox werd goed gebruik gemaakt. In vergelijking met kal verhakken, waar de ligb'oxen ont breken «is zo'n lopstellung zéker een voor uitgang. In diverse publicaties van de laatste tijd wordt echter gewezen «op hert belang van eenlingboxen bij de opfok van de jongere kalveren. In bepaalde gevallen wordt daarin naar voren gébracht, dat men het belangrijk vindt «om de dieren tot een leeftijd van 2 maanden afzon derlijk te huisvesten. In Califomië wordt sterk de na/druk gelegd «op de op fok van de kalveren in eenlingboxen. Ook daar wordt in diverse gevallen ge streefd naar het afzonderlijk onderbren gen tot een leeftijd van twee maanden. De roostervlocrstal favoriet? Het heeft er allies van, dart bij de bpuw van 'ligboxensbalien ide roostervloer met kelderruimte de voorkeur krijgt. Hoe wel vooral de oudere veehouders aan vankelijk wa/t „scheef" aankeken tegen (het verblijf van de «dieren op betonnen noostens hoorden we tijdens de tocht nog al walt opmerkingen, die er op we zen, dart men de drogere loopplaats van de roostervloer toch verk/iest boven die van de „vlakke vloer", waar een groot gèdeélbe van de dag de dieren moeten lopen lun een „blubber" van guer en mest. Ook uit hét oogpunt van de arbeid, die nodig is voor ide mestverwijdering is de roostervloer met put zeer aantrekke lijk. Dalt vooral de bouw van een lugbox- stal -met roostervloer en putben een enorme Investering vraagt wordt dui delijk als de veehouder op zo'n bedrijf met een nieuwe stal vertelt, dait er een (kelderruimte van 500 m3 aanwezig is. Nog steeds bevinden vele ratten zich ■in het land en bij huizen en schuren. De ze dieren veroorzaken jaarlijks miljoe nen guldens schade. Niet (alleen amdait zo voedermiddélen opvreten maar ook ver nielen ze veel. Door de gemeente en de contactadressen wordt grartus vergif af gegeven om de ratten rte bestrijden. Bij het uitleggen van het vergif dient er om gedacht ite worden dat niet andere dieren dan ratten en muizen van hert verdelgmgs/miiddel 'kunnen vreten. Dek het vergif zodanig 'af dat lalleen ra/tten erbij kurnnen. In het voorj'aar kunnen bergeenden grote schade aan pas ingezaaide gewas sen aanbrengen. Niet alleen vreten ze de «gewassen af; het iduobbbrappen van de bovengrond kan evenveel of nog meer schade geven. MoChben de 'akerbouwers er dirt jaar bunder van ondervinden dan is de aan gewezen persoon om deze dieren te ver jagen de heer J. Bergia, Gerritslander- dijkje B 165, Den Burg, telefoon (02220) 2605. De heer Berga is aangewezen door het Faunabeheer in NoordhoHamd.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5