1 B 6 K I 1 1 a i i Speciale aanbieding 'T B0ET1E Stap nu het voorjaar in Voor agressieve kinderen geen goede opvang Donderdag 20 maart 10.00 uur zijn wij weer geopend. SLAGERIJ ROEST, Dorpsstraat, De Koog Kinderribbroeken Kinderspijkerbroeken f I 9() Kinderjaeks j tU' Pullovers LM. fl. 10,-- Texelstroom N.V. Electriciteitsbedrijf TARIEVENVERHOGING ELECTRICITEIT Let op onze nieuwe kollektie herenkleding. Speciale etalage met gemakkelijke voorjaarsmode in jassen, pakken en overhemden R. Broekman op ouderavond RSG: Cocksdorp-HOSV 1—1 S.V. Cocksdorp ZDH greep overwinning niet Tex. Boys-Calantsoog 2—2 Tex. Boys 2-Kaagvogels 2 Texel 4 verloor onverdiend van Kaagvogels 12 Gekortwiekt Texel 2 verloor van Flevo 2 De Koog-F.C. Huiswaard 1—0 Uitslag verloting SV De Koog Geslaagden machineschrijven Als OPENINGSRECLAME bieden wij U aan 1 kilo magere varkenslappen 8,00 200 gram ham 1,50 250 gram leverworst 1,25 150 gram boterhamworst 0,90 telefoon (02228) 432. ■BMODBCBsJfnUM Gravenstraat 13 en 16-Den Burg gravenstraat den Als gevolg van algemene 'kostenstijgingen werden de electriciteits- tarieven van het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland P.E.N. belangrijk verhoogd. Op grond van de gelijkstellingsregeling van de kWh-prijzen van Texelstroom n.v. met de provincie Noord-Holland dienen in het kader van de „AFBOUW - OVEREENKOMST VAN TARIEVEN- VERSCHILLEN" vier kWih-tarieven klein-verb ruik van Texelstroom n.v. de nieuw vastgestelde werkelijke kWh-prijzen van het P.E.N. te volgen. Met ingang van onze aanbiedingsperiode 1 - 1975 vindt hierdoor, onder voorbehoud van statutaire machtiging van AANDEEL HOUDERS, de volgende wijziging plaats. bestaand nieuw periode 6 74 periode 1-75 Woonhuis 12,5 cent 14,3 cent Bej aardenwoning 12,5 cent 14,3 cent Zomerwoning 12,5 cent 14,3 cent Zomerwoning 13,7 cent 15,5 cent Laag-tarief („elektr. 'boiler-nacht") 7,1 cent 8,3 cent Klein zakelijk verbruik ti'm 3 x 25 amp. 13,7 cent 15,5 cent Urn 3 x 25 amp. 12,5 cent 14,3 cent Urn 3 x 35 amp. 12,5 cent 14,3 cent t/m 3 x 50 amp. 12,5 cent 14,3 cent Laag-tarief („elektr. boiler-nacht") 7,1 cent 8,3 cent Diversen Rioolzuivering 17,2 cent 18,0 cent (excl. BTW) Den Burg - Texel, 12 maart 1974. B. Kleinhuis, dir. textielhuïs WEVERSTRAAT SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend UITSLAGEN Zondag 16 maart 1975 Afdeling Noordholland De Koog-FC Huiswaarts 10 CoCksdorp-HOSV 11 Tex. Boys-Callantsoog 22 ZDHhDWOW 1—1 Flevo 2-Texel 2 4—0 Tex. Boys 2-Kaagvogels 2 30 W Waard 4^De Koog 2 11 Texel 4-Kaagvogels 5 12 Texel 3-Oosterend 2 22 WGW 5-ZDH 2 3—1 Cocksdorp heeft op een uitstekend bespeelbaar veld, koploper HOSV een punt afhandig gemaakt. Was in andere wedstrijden SVC tevreden met één punt, deze keer moaht HOSV beide handen dichtknijpen met de op de valreep be haalde punt. Beide ploegen iwogen vooral in de eerste helft goed tegen elkaar op, waar bij de verdedigingen de aanvallers veel al de baas waren. Er kwamen wel en kele kleine kansjes, maar erg gevaarlijk was het allemaal niet, vooral omdat de verdediging, met uitblinker U. Eelman er uitstekend het oog op had. In de tweede helft was HOSV iets meer aan de bal, maar de aanvallen van SVC waren veel gevaarlijker dan die van HOSV. In de 25e minuut was het Cocksdorp, dat een verdiende voor sprong nam. De bal tóvvam uit een 12 combinatie bij M. Boon, die hem koel bloedig in het net pikte. HOSV besefte dat het door het spelpatroon niet verder zou komen en zette alels op de aanval, maar het kon het tij niet keren. Tot de laatste minuut waarin door een mis verstand de HOSV midvoor alleen voor de, ook dit keer weer uitstekend keepen de F. Stolk kwam en alsnog de gelijk maker in de touwen schoot. De pupillentrainingen worden ver schoven van woensdagavond naar vrij dagavond van half 7 tot half 8. De volleybaltrainingen worden als volgt gehouden: voor "de voetballende leden is er trainen woensdagavond van 7 tot 8 uur. Voor de dames donderdag half 9 tot half 10. De overige heren: donderdagsavonds half 10 tot half 11. J. W. B. Voor een groot publiek heeft ZDH in een spannend duel de punten gedeeld met leider DWOW. De bezoekers waren dolgelukkig met dit ene puntje, want de thuisclub heeft met goed spel de beste kansen gehad. Vooral de eerste helft heeft ZDH enkele fraaie kansen niet weten te benutten, anders was het on geslagen record van de bezoekers ge sneuveld, al bleef de spanning tot de laatste min. Na 20 min. gaf Wilco Bak ker met een juweel van de kopbal ZDH verdiend de leiding. Daarom was het voor de thuisclub sneu toen na 30 min. N. Gouwenburg van een misverstand in de prima draaiende ZDH-achterhoede profiteerde en de stand gelijk maakte. Ook na de thee heeft ZDH met grote inzet voor de zege gestreden, maar met de buitenspelval en het uitstekend uit lopen van DW O W-doelman, wist de achterhoede stand te houden. Het spel voltrok zich veel op het middenveld, waar leuk gecombineerd werd, terwijl Doulwe Dijker in de achterhoede een prima partij speelde. Trainen deze week niet op vrijdag maar op donderdag wegens de uitvoe ring van de Vriendenkring. De wedstrijd werd gespeeld op het uitstekend bespeelbare nieuwe veld. Het was een meer spannende dan fraaie wedstrijd, waarin de Boys een kostbare punt verspeelde aan het zich, soms te fanatiek verwerende Callantsoog. Om dat de scheidsrechter veel te lankmoe dig optrad, iwerd het een rommelig ge heel met veel overtredingen. De matige eerste helft werd afgesloten met een 10 voorsprong voor de Boys dankzij een schot van H. van Sambeék, waarbij de bal van richting veranderd werd en daardoor onhoudbaar in het C.-doel verdween. Uit een goed genomen hoek schop kwam C'oog in de tweede helft al spoedig gelijk. De Boys wisten zich wel de meeste kansen te scheppen, doch goed reageren van de C'oog-doelman stond succes in de weg. Een schot van H. van Sambeek had beter lot verdiend, dodh verdween onbereikbaar voor de keeper net langs de verkeerde kant van de paal. 10 min. voor het einde raakte PDuin in de clinch met een tegen stander, toen was de scheidsrechter niet tolerant meer en stuurde P. Duin reso luut uit het veld. Met 10 min bleven de Boys echter toch domineren, doch een verre pass werd door de Boys-achter- hoede gemist, waardoor de C'oog-spits vrij baan kreeg om zijn ploeg naar een 2-1 voorsprong te schieten. Deze voor sprong was echter van korte duur. Uit een hoekschop wist M. Veeger de bal achter de C'oog-doelman te werken. Ve len twijfelden of de bal de doellijn wel had gepasseerd, doch de scheidsrechter was zeker van zijn zaak en (wees direct naar het midden. In d% laatste paar rni- uten kwamen er nog kansen aan beide kanten, doch gescoord werd er niet meer. Deze wedstrijd van Boys 2 verliep tegengesteld aan de wedstrijd van het vorige weekend. Nu waren het de te genstanders die hoofdzakelijk het spel maakten, doch een goed opererende Boys-achterhoede tegenover zich von den met als uitblinker invaller-doelman G. Jansen. Mede daardoor trokken de Als unithoofd van de Raad voor de Kinderbescherming te Alkmaar hield de heer R. Broekman uit Heerhugowaard op de vrijdag in hotel „De Lindeboom- Texel" gehouden ouderavond van de Rijksscholengemeenschap voor een te leurstellend klein gehoor een lezing over het wel en wee van de kinderbescher ming in Nederland. De taak van de Raad van Kinderbe scherming bestaat ten eerste uit het ne men van maatregelen ten behoeve van minderjarigen door bijvoorbeeld onthef fing, ontzetting of tijdelijke voogdij. Voorts brengt de raad advies uit aan rechtbank, kinderrechter, kantonrech ter, Officier van Justitie en Minister van Justitie, betreffende het gezag (m geval van overlijden, echtscheiding, en zovoorts), adoptie, strafvervolging, ali mentatie en kinderbijslag, goedkeuring van tehuizen en instellingen en de plaat sing van buitenlandse pleegkinderen. De raad 'draagt zorg voor voorlopig toever trouwde pupillen en inning van alimen tatie en kinderbijslag en 'houdt inge volge de pleegkinderenwet toezicht op nietngoedgekeurde tehuizen en pleeg gezinnen, voorwaardelijke straffen en op Boys nu aan het langste eind en gingen met een 30 winst strijken. In de eerste helft [wist E. Stiekema 2 kleine kansjes toch in doelpunten om te zetten. In de tweede helft werd er door de Boys wel aanvallend meer aktiviteit ontplooid. Dit bracht Fr. Witte 2x oog in oog met de Kaagvogels-keeper. De eer ste keer greep de Kaagvogels-doelman (ook een invaller) goed in, doch de 2de keer had hij geen schijn van kans. Texel begon de wedstrijd tegen Kaag vogels 5 (mede-kandidaat voor het kampioenschap) tegen de wind in. Al gauw bleek, dat Kaagvogels het de achterhoede van Texel zeer moeilijk zou maken. Al in de 10e min. van de wed strijd wist een speler door een misver stand te scoren: 01. Texel bleef ook na dit tegendoelpunt goed doorvoetbal len, maar de voorhoede kan de uitste kende keeper van Kaagvogels niet pas seren. Vlak voor het einde van de eerste helft bracht Kaagvogels de stand op 0—2. Na rust gooide Texel allés op de aan val. Toch zou het nog een half uur duren voordat J. D. Bakker wist te sco ren 12. Deze zelfde speler kreeg in de allerlaatste minuut van de wedstrijd de mooiste kans om Texel op gelijke voet te brengen, maar alleen voor de keeper schoot hij naast. Met als 'absenten P. Dros, M. Bakker en C. Blonk moest Texel 2 de strijd aan binden met Flevo 2. Tegen een schuin over het veld blazende wiind dn startte Texel vrij goed. Toch bleef het spél 'rommelig. 15 minuten voor rust zette de Flevo-midvoor goed door en wist uit eindelijk met 'hel hoofd te scoren: 1-0. Op slag van irust, er hoefde niet meer te worden afgetrapt, scoorde dezelfde speler 2-0. Vol goede moed begon Texel aan de 2e helft. Helaas kwam er een 'hoge bal voor het doel. Een Texel-ver- dediger Sloeg er dn een reflex naar: pe nalty. Hoewdl keeper Ch. Ypenlburg er dicht bij zat werd het toch 3-0. Flevo kreeg hierdoor volle moed en scoorde 4-0. Verder geloofde Flevo het wel maar Texel kon ondanks allerlei pogingen geen vuist maken, zoaat het 4-0 bleef. In een enerverende wedstrijd heeft De Koog een benauwde 1-0 overwinning behaald. Diilt beslissende doelpunt werd •al in de derde minuut gescoord. L. Sdhelfhout ving een ölechlte udittrap van de keeper op en knalde van nogeveer 20 meter diirekt raak. Hierna leek De Koog op een ruime overwinning af te gaan, maar de geboden kansen werden niet benut. Huiswaard kreeg kort voor rust nog een goede kans op de ge lijkmaker, maar de kopbal van de aan voerder belandde op de lait. In de twee de helft had De Koog hét iets moeilijker tegen het fanatiek spelende Huiswaard. De verdediging van De Koog, met als uitblinkers A. Eelman en K. Kuip, stond echter geen tegentreffers toe. In de slot fase werd de keeper van Huiswaard vervangen wegens een blessure. De trekking van de verloting, die plaats had an de Buteriggel gaf de volgende uitslag: le (draagbare tv) 5176; 2e (fiéts) 7342; 3e (radio) 5265; 4e 294; 5e 8349; 6e 2927;7e 4949; 8e 3612; 9e 5434; 10e 6045; 11e 8451; 12e 5794; 13e 2610; 14e 4730; 15e 3879; 16e 202; 17e 4518; 18e 5161; 19e 4150; 20e 4944; 21e 139; 22e 23e 5172; 24e 2516; 25e 7960. De prijzen kunnen worden afgehaald bij S. Keyser, Dorpsstraat, De Koog. In dien gewenst worden ze ook thuisge bracht. voogdij pupillen in pleeggezinnen. Hij bevordert dat de kinderbescherming met name in zijn arrondissement op doelmatige wijze plaatsvindt. Tenslotte heeft de raad een coördinerende taak en vormt 'het een centrum van inlichtingen en documentatie. Rapportage Na een reorganisatie in 1956 [werden door de raden van kinderbescherming maatschappelijke werkers aangetrok ken, die zich bezig 'houden met milieu onderzoek en rapportage. Zij dienen een zo objectief mogelijk beeld te geven van het kind in zijn situatie en leggen daar mee de basis van de hulpverlening. „Bij de rapportage moeten wij ons realiseren dat een rapport in een dossier iemand zijn leven lang kan volgen. Het papier vergeet niets en wordt niet vergeten. Bovendien moeten wij ons realiseren, dat een mens veranderlijk en niet sta tisch is. Tenslotte moeten wij waar de cliënt ons zijn vertrouwen schenkt, deze om redenen van mede-menselijkheid en om maatschappelijk werkprincipe, niet beschamen. Een andere factor die voor de rapporteur van belang is, is dat de rapporten in aanmerking moeten kun nen komen voor inzage door de advo- kaat van de cliënt en zelfs door de cliënt zelf. Ook hier bevestigen uitzonderingen de regel", aldus de heer Broekman. Alternatieve hulp Hoewel de lezing de basis had moeten vormen voor een discussie, kwam deze nauwelijks van de grond, doordat een der aanwezigen te diep inging op eigen problematiek. Hij meende in een echt scheidingsprocedure onrecht te zijn aan gedaan door een kinderpsychiater en be treurde dat de kinderbescherming in die zaak nauwelijks iets in de melk te brokkelen zou hebben gehad. Voorts vroeg hij zich af waarom het twee jaar had geduurd eer hij een rapport ont ving. Volgens de heer Broekman waren hiervoor diverse oorzaken aanwezig. Ten eerste is het voor de maatschappe lijk werker uiterst moeilijk tot een ob jectieve beoordeling van de situatie te komen, omdat hij te maken krijgt met mensen die in 'n zeer emotionele affaire zijn verwikkeld. Ten tweede is de wet geving te vaag en te summier en levert daardoor de nodige problemen op. Broekman: Er wordt gesproken van „bedreiging van morele en zedelijke ondergang" in de wet. Wat bedoelt men daar nou mee? Weet u het?" Spreker zou voelen voor een „tree-voor-tree wetgeving". Op 12-jarige leeftijd zou men bijvoorbeeld het recht op studie keus moeten hebben, op 14-jarige leef tijd het recht op godsdienstkeus, enzo voorts. Hierin loopt Nederland achter op verscheidene andere landen. Het unithoofd: „Ik zou ook het recht op zakgeld 'willen invoeren". Verder kampt de kinderbescherming met een enorm geldgebrek, dat er mede debet aan is dat de raad een achterstand van 3/< jaar heeft. Het tekortschieten van de raad ten gevolge van de nijpen de geldzorgen brengt tevens de „alterna tieve hulp" met rich mee door organi saties als „Release". Criminaliteit Een diepgaand onderzoek van drie criminologen uit Wisconsin (VS) naar delinquent gedrag bij kinderen heeft aangetoond, dat voor kinderen die reeds jong tekenen vertonen van agressief ge drag, vele aspekten van de schoolerva ring negatief zijn. De prestaties op school, het ontbreken van een stimu lans tot positief gedrag, het ontbreken van controle en discipline en de aan wezigheid van soortgelijke modellen van agressief gedrag zouden 'het aankweken van agressieve reakties op school bevor deren. Frustaties thuis vinden hun oorsprong in het tekort schieten van de ouders, die ook dienen als modellen van agressieve handelingen en waarbij eveneens controle en 'discipline ontbre ken. Een vijandige en opstandige jeugd zou hiervan het gevolg rijn. Naarmate deze kinderen ouder iworden en losser komen van school en ouders, kan hun gedrag ernstiger vormen aannemen, al dus de drie Amerikaanse criminologen. Volgens hen zal vermindering van cri minaliteit alleen kunnen plaatsvinden door essentiële veranderingen op de scholen en in het gezin. Broekman: „Agressieve kinderen worden in hun milieu niet adequaat opgevangen". De iheer J. K. Feikema opperde, dat ontlading van agressie zou kunnen wor den bewerkstelligd door het geven van meer sport op school, omdat het wed strijdelement hierin een belangrijke rol speelt. De heer Broekman vroeg zich daarop af, in hoeverre de school ver antwoording moet dragen voor agressief gedrag: is de school een opvoedings instituut, een instituut dat kennis bij brengt of een mengvorm hiervan? Hij voegde er de geruststellende medede ling aan toe, dat het „voor zover ons althans bekend" met de criminaliteit onder de Texelse jeugd nogal meevalt... Voor het praktijkdiiploma 2e klasse machineschrijven slaagden Adri Bair- horst en Theo Witte, waarvan de laatste met (Lof. Het praktij kdiplorna eerste klas werd behaald door Ronald Bakker, Nies Sdhellinger en Joke Kager (met 2140 aanslagen). Allen werden opgeleid door de heer A. C. Peetoom.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5