Verzet tegen art- 19-vergunning voor NlOZ-laboratoria Kan PTT iets doen aan geluidshinder straalzendmast vast en zeker Voor het weekend Vrees voor belemmering uitbreiding veerhaven Autogondels Broodje van Piet", eerste Texelse broodjeszaak kostte twee levens Buurtbewoners dienden bezwaren in Grootmoeder viel in sloot en brak been Bouwvergunningen Eerste kievitsei VERVOLG VAN PAG. 1 Natuurrecreatiecentrum Si Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten B i- In de nacht van woensdag op donder dag zijn twee opvarenden van de Hel- derse reddingboot Susanna bij een red- dingsaktie om het leven gekomen. De reddingboot was uitgevaren om hulp te bieden aan het Duitse zeiljacht „Hasco III" dait met zeven opvarenden was vastgelopen op de Razende Bol. De Duitsers waren onderweg van IJmuuden maar HelgoHamd waar de paasvakantie zou worden doorgebracht. Omdat vijf opvarenden zeeziek wairen geworden werd beslaten de reis te onderbreken en de haven van Den Helder binnen te lopen. Daarbij werd een verkeerde koers gevolgd, zodat de Hasco even na negen uur aan de grond liep. Om 21.40 uur werden vuunpeailen gezüen en de „Susanna" voer uit met de vlet Chris- toaan Huijgens op sleeptouw. Het was de bedoeling het schip met de vlet te benaderen omdat de reddingboot zelf te diiep steekt. Drie redders gingen aan boord van de vlet; deze werd door een grondzee omgeslagen. Stuurman Jodhem Post en motordrijver Oees v. d. Oord konden zich vastklampen maar opstap per Van Duijvenbode spoelde weg. Na een uur zwemmen kon hij edhiter op de zandplaat komen en lopend naar het ge- sbrande jacht gaan. Walt inmiddels met de twee anderen (gebeurde is niiet pre- oies bekend maar aangenomen wordt dait zij zich in het welige waiter niet aan de omgeslagen vlet hebben kunnen vasthouden en door de stroom zijn mee gesleurd. Durekt werd een grootscheep se speuraktie begonnen waarbij de rna- rinelubhltvaardienst werd ingeschakeld. De Texëlse ipoii/tie werd verzocht op het strand te patrouilleren an de hoop dat de twee daar zouden aanspoelen. Om streeks vijf uur donderdagochtend pokte een helicopter het'lijk van C. v. d. Oord op; het lichaam van Joehem Post dat vier uur Ha/ter in de Waddenzee bij Ou- desdbiild weid gevonden werd op de zelfde wijze geborgen. Met de helicopter zijn ook de opva renden van het Duitse jacht aan land gebracht. Een vijftal bezwaarschriften is inge bracht tegen het voornemen van B. en W. om het NIOZ vergunning te ge ven voor de tweede fase van het grote laboratoriumgebouw in 't Horntje. Zo als bekend past alleen het hoofdge bouw met een laboratoriumeenheid in het geldende bestemmingsplan; de resterende laboratoriumheden zijn ge regeld in het nieuwe bestemmingsplan voor Het Horntje waarvan het ont werp ter visie ligt en dat dus nog niet is vastgeteld. De bezwaren zijn ingediend door Re- cron, TESO Horecaf, Horeca, Texels Verbond van Ondernemers, VVV Texel en J. C. Stolk. Door allen wondt aangevoerd dait de te verlenen bouwvergunning vooraM- looprt op het nog in de maak zijnde be stemmingsplan. Gezien het feit dat tegen dit ontwerp bestemmingsplan zeker be zwaren van fundamentele aard zuilen worden ingebracht, wondit het niet ver antwoord geachlt op dit plan vooruit te lopen. De bezwaren tegen het bestemmings plan zijn dat de uiltbrelidingsmogel ij k- heden van de haven in noordelijke lich ting worden beknot door de NIOZ-bouw. Deze uitbreidingsmogelijkheden in noordelijke richting worden echter reeds door het huidige geldende plan belemmerd Qnllangs hebben B. en W. vergunning gegeven voor het hoofdge bouw met een laboratorium eenheid even ten noorden van de veerhaven. Goedgekeurd plan wijzigen Darecteur Th. Hoogerheide van TESO wijst er in zijn bezwaarschrift op dat uitbreiding van de haven dn Oostelijke richting niet mogelijk is; men zfrt door het plan Ingeklemd waardoor de ver- voersbelangen worden bedreigd. De reeds goedgekeurde NlOZ-bouw zou nog kunnen worlden gewijzigd. Recron, Horeca en Horecaf wijzen in een gezamenlijk bezwaarschrift op de Een 68-jarige Duitse vrouw brak woensdag omstreeks het middaguur een been toen zij uitgleed op een glibberig bruggetje over een sloot in het bosge bied nabij „De Zilvermeeuw". De vrouw viel in de sloot. Haar kleindochtertje spoedde zich naar het vakantieadres „Vredelust" om de ouders te halen. Om dat het wegens onbekendheid met de omgeving niet direkt lukte de in de sloot liggende bejaarde vrouw terug te vin den, duurde het geruime tijd voordat de hulp arriveerde. De vrouw was er door pijn en kou dan ook erg naar aan toe. De gealar meerde dokter Seegers liet haar na het geven van eerste hulp per ambulance naar het ziekenhuis in Den Helder brengen. Verschillende mensen die in de buurt wonen van de PTT straalzendmast aan de VVaalderstraat hebben van de door de hinderwet procedure geboden moge lijkheid gebruik gemaakt om bezwaar in te dienen. In een brief aan B. en IV. heb ben zij geklaagd over het hinderlijke ge luid dat de mast veroorzaakt. Op de woensdagochtend in het raadhuis ge houden zitting hebben zij hun bezwaren toegelicht. Namens de PTT werd bij die gelegenheid beloofd dat zal worden be keken of technische voorzieningen mo gelijk zijn om de hinder terug te bren gen. Zoalls bekend bad het itelefoondistnct Haarlem hinderwetvergunning ge vraagd voor het oprichten van een tele fooncentrale, daailim begrepen motoren die nodig zijn voor de voeding van de straalzender. Ook de 70 meter hoge zendmast was bij het geheel betrokken. Misleidend De officiële formulemng was tnogaJ misleidend want onder het oprichten van een telefooncentrale moet 'in dit ge val avorden volstaan: het uitbreiden van de bestaande centraleappara/tuur binnen hetzelfde gebouw. De heer H. Maas, chef projeaterïng gebouwen van het te lefoon district Haarlem, vertelde dat de apparatuur komt dn het magazijngedeel te; het magazijn verhuist naar elders. V>an hët plaatsen van motoren is geen Burgemeester en wethouders ver strekten aan de navolgende personen en ondernemingen de daarbij omschreven bouwvergunningen De heer P. Douma te De Cocksdorp voor de bouw van een bedrijfsruimte aan de Kikkertstraat; de heer A. C. de Geest, voor de uitbreiding van een woonhuis aan de Kikkertstraat; Drebo BV te Roden, voor de bouw van een ap partementengebouw aan de Bosrand- weg; de heer J. A. Wendrich te Den Burg, voor de uitbreiding van een woon huis met garage aan de Thijsselaan; Dros Magazijnen b.v. te Den Burg, voor de verandering van een winkelpand aan de Weverstraat; de heer B. Beuving te Oosterend, voor de bouw van een ber ging aan de Oosterweg; de heer J. W Flier te Oudesdhild, voor verbouw en uitbreiding van het «woonhuis S 3; de heer A. C. Zoetelief te Oudesöhild, voor de bouw van een dakkapel aan zijn wo ning in de De Ruyterstraat; de heer S. Keijser te De Koog, voor de verande ring van een restaurant in de Dorps straat; de heer J. Zoetelief voor de ver andering van zijn gevel in de Koger- straat; de heer A. de Visser, voor de bouw van een kas aan de Pontweg; de heer G. Kuip H 102, voor de bouw van een droogloods; Waterschap Texel te Den Burg voor de bouw van een trafo berging aan de IJsdijk in Oudesöhild; de heer W. van Leersum te Den Burg voor de verbauw van een pension a«an Thijsselaan; de heer H. J. v.d. Zee, voor de verandering van een schuur aan de Genteweg; de heer J. Keijzer te Oude söhild voor de verandering van het 'woonhuis De Ruyterstraat 138; de heer N. Vos te Den Burg, voor de uitbreiding van het woonhuis B 191; de heer W. F. van den Broek te De Oocksdorp, voor de verandering en uitbreiding van het pand Kikkertstraat 71; de heer J. J. Bakker te De Koog, voor de verandering van de gevel van Californiëweg 110; mevr. C. E. Ran-Langeveld, voor de bouw van een berging aan de Bemhard- laan; de heer A. J. Eelman te De Koog, voor de verbouw van e enpenadon aan de Dorpsstraat; de heer W. Polisch (Duitsland) voor de uitbreiding van het zomerhuis Slufterweg 68; de heer G. v.d. Plas te Den Helder, voor de uitbreiding van het zomerhuis Califomiëweg 265; de heer D. J. Witte, B 140, te Den Burg, voor de bouw van een zomerwoning; mevr. T. van Loon-Wierenga te Utrecht, voor de uitbreiding van het zomerhuis Califomiëweg 174 te De Koog; mevr. A. A. L. Knippenberg te Den Burg voor uitbreiding van het zomerhuis Konings weg 30 te Oosterend; mevr. C. A. Flap per-van Twisk te De Koog, voor veran dering en uitbreiding van zomerwoning en berging Plevierstraat 15: De heer Hank Witte uit Den Burg vond om half drie gistermiddag op een stuk land aan de Laagwaaldcrweg nabij De Waal een kievitsei. Voor zover valt na te gaan is het 't eerste Texelse kievitsei. 99 DE KOOG Eindelijk heeft Texel dan een echte broodjeszaak. Woensdag middag hebben Piet en Tineke Brouwer uit Oosterend naast hun slagerij in de Dorpsstraat van De Koog de broodjes boetiek „Broodje van Piet" geopend. De zaak zal gedurende het hele seizoen da gelijks en 's avonds en in de winterpe riode waarschijnlijk in de weekends ge opend zijn. De broodjeszaak werd geopend door Maritime, Petra en Imgrild Brouwer die een shmger, die voor de toegangsdeur was (gehangen, doorknipten. De ruumltie waar de broodjeswinkel gemaakt iis, was vroeger wasserette, la ter bloemenhall. In combinatie met een aahteriiggend vertrek, vroeger de kan tine van Koopcentrum ontstond een ide ale en overzndhlteflijfke eenheid. De broodjesffcoettiek wondt bemand onzekerheid van Uitbreiding in weste lijke richting. Belemmeren van haven- uitbreiding maakt vergroten van de ver voerscapaciteit van TESO anmogeüijk en zal lange wachttijden van de recre anten veroorzaken. Het Texels Verbond van ondernemers ziet het belemmeren van de capaciteits toename van TESO ails een gevaar voor het bestaan van 185 leden met hun to taal 1500 arbeidsplaatsen. De WV vindt o.a. toekomstige lange wachttijden onaanvaardbaar. J. iC. Stolk ziet het gevaar dat het door hem geëxploiteerde havenrestauramt moet worden gesloopt omdat de grond voor havenuitbreiding nodig is. Hij overweegt de rechtsgeldigheid te zullen aanvechten van de op grond van het geldende oude plan verstrekte bouwver gunning aan het NIOZ I* gedaan. Als voorbeeld wordt weel Texel genomen, waar het water via d 51 slloten van west naai- oost loopt om ui1 s' eindelijk via de gemalen in de Waddei m zee te worden geiloosd. Gedurende h< traject worlctt het water zo vuil dat sal - mamders, kikkers e.d. er niet of nai -'Jl1 wetijks meer un (kunnen leven zodat d< ze dieren thans officieel zijn beschermtur- Het Texelse voorbeeld doet sterk dei ken aan de Rijn die ook schoon on n' springt en vuil eindigt en een flink pei centage van zijn vergiften in onze Waca denzee deponeert. Daar zorgt de voe< selketen ervoor dat een reeks van org< mismen er de nadehge invloed van oc -f' dervindlt met als aansprekend voorbeel de zeehonden. De tocht eindigt dan oo bij ide uitgebreide zeewateraquairia de zeebonidembasSins. sprake want die zijn er all- het betreft een diesel aggregaat dat (afgezien van periodiek proefdraaien) alleen im wer king wordt gesteld ais de elektriciteits voorziening uitvalt alsmede zeer kleine en geruisloze elektromotoren die het as- senwerk van de centrale aandrijven. Voor een deel betreft 't dus legalisering van een bestaande situatie, hetgeen zeer vaak bij hiniderwetaangetiegenheden voorkomt. Uiteenlopende meningen De aanwezigen konden bevestigen dat de genoemde motoren geen hinder ver oorzaken. Alleen de zendmast geeft er gernis. De meningen daarover lopen in de buuilt nogal uiteen. Sommigen zeg gen weinig of geen last te hebben en wilden dan ook bet bezwaarschrift niet omdertëkenen. Anderen vonden het ze nuwslopend en een ernstige aantasting van hun woongenot. Het hangt niiet al leen af van de plaats waar men woont maar ook van ide windrichting. De fa milie Schotanus (Liet weten dat het ge- lui/d bij enige wind doet denken aan meerdere tegelijk overkomende straal jagers. De (kinderen kamen er moeilijk door in slaap of worden er 's nachts wakker van. Voor mevrouw Schotanus clie nogal last heeft van hoofdpijn is het lawaai ook erg slopend. Het is verder een onprettige gedachte dat de waarde van het huis door de onmiddellijke na bijheid van de mast sterk is gedaald. De heer Maas van de PTT zei niet ge rechtigd te zijn definitieve toezeggingen te doen maar beloofde stappen te onder nemen om het euvel tc verhelpen. De toestand zal ter plaatse worden beoor deeld en mogelijk kan het PTT labora torium een bruikbare remedie aan de hand doen. door de heer G. ten Hoed uit Amster dam. Voor wtie het nog nliet weet ver telt hij graag waaraan een „echt" broodje moet voldoen. „Het moet ten eerste spediaal voor dit doel zijn gebak ken; een gewoon kadetje is onbruik baar. Verder moet het beleg er één vin ger dik opzitten en 'bovenidien in dunne plakken gesneden". „Broodje van Piert" biedt vele moge lijkheden wat dat beleg betreft: tartaar, warm vilees, ham, kaas, tong, lever, gar nalen, paling etc. De prijzen variëren van ƒ1,75 (leverworst) tot ƒ3,50 (garna len, ipaJling). Er worden ook verschillen de soorten slaatjes verkocht en verder zijn in de broodjesboetiek koffie, fris dranken en diverse soorten soep ver- krijigbaar. De gekochte waar kan wor den meegenomen maar er zijn enkele banken gemaakt voor consumeren ter plaatse. Hoop Maar ook de hoop wordt levend houden want er wordt gewezen op oTpf gamsafies als Natuurmonumenten e m. Staatsbosbeheer alsmede het overheid beleild van de laaltste tijd dat op verb ,]jj tering 'is gericht. Een „zwaar" college is het niet. Oc d de bezoekers in vakamtiestemming z üc er ontvankelijk voor zijn. Na afloop of .tussendoor kan hij zi< 10l verpozen op het 'terras of in het roya! theehuis waar frisdranken, bier, koff !rs en thee verkrijgbaar zijn. De zuigelingen, die aan de beurt zij worden op het bureau verwacht op tijden, waarop hun eigen huisarts zittii heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 1 april, 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 2 april, o 13.30 uur Dokter Coutinho, woensdag 2 april o 15 00 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234. Dokter Siebinga is van 27 maart tot 8 april met vakantie. van donderdagmiddag 13.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen: tel. 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 94), b.g.g. 3541. Goede Vrijdag, 28 maart 1975 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. De Roest 19.30 uur viering H. Avondmaal De Coeksdorp 19.30 uur eerw. heer E. Loerakker. Gedenken van Jezus' sterven. Viering H. Avondmaal. Den Hoorn 20.00 uur ds. Hoekstra Heilig Avondmaal De Koog 19.00 uur ds. Hoekstra Heilig Avondmaal De Waal 10.00 uur ds. Hoekstra Heilig Avondmaal Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Viering Heilig Avondmaal Oudeschild 19.30 uur ds. De Gier Viering Heilig Avondmaal Maandcollecte Kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 19.30 uur ds. Douwes Openbare Geloofsbelijdenis en viering H. Avondmaal Oosterend 20.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 19.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. Kuitse ROOMS KATHOLIEKE KERK Den Burg 15.00 uur Kruisweg 20.00 uur Den Hoorn: 15.00 uur - Kruisweg Oosterend 15.00 uur - Kruisweg Oudeschild: 20.00 uur De Cocksdorp: 20.00 uur Paaszaterdag, 29 maart ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 20.00 uur De Koog 22.00 uur Oudeschild 20.00 urn- Den Hoorn 22.00 urn- De Cocksdorp 22.00 uur. Oo9terend 20.00 uur. Zondag, eerste Paasdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest m.m.v. Kon. Texels Fanfare korps en mevr. Sonderen, solo zang. Paascollecte. De Cocksdorp 10 uur eerw. heer E. Loerakker. Feestelijke paas- dienst m.m.v. muziekgroep uit Oosterend. Paascollecte. Den Hoorn 10.30 uur ds. Hoekstra gezinsdienst. Paascollecte De Koog 9.00 uur ds. Hoekstra 11.00 uur ds. Kalkman paascollecte Met Pasen geen Zondagsschool. De Waal 9.30 uur ds. Kalkman Oosterend 9.30 uur ds. De Gier m.m.v. Muziekgroep. Paascoll. Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier Gezinspaasdienst m.m.v. Mu ziekgroep. Paascolecte. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Tijdens de dienst is er een ne- vendienst voor kinderen van 6-12 jaar achter de kerk. 19.00 uur ds. Douwes Paaszangdienst Oosterend 9.45 uur ds. Kruithof, Openbare Geloofsbelijdenis en K in demevendienst 17.00 uur ds. Kruithof, Themadienst GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16 00 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur Openbare lezing. Thema- „Wie is Jehovah, dat iedereen Hem zou moeten aan bidden"? 19.30 uur Wachttoren bespreking. Thema: „Vrij van vrees voor geestelijke gevaren" (Psalm 91) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur Oudeschild 9.15 uur Den Hoorn 10.45 uur De Cocksdorp 10.45 uur Oosterend 9.15 urn- Maandag, tweede paasdag: HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg 10 uur Paasdienst voor de kinderen van de Herv. en Doopsgez. zondagsschool De Cocksdorp 10.30 uur Paasvie ring met de kinderen Oosterend 10.30 uur ds. De Gier Gezinspaasdienst. Bediening H Doop. Collecte Jeugdwerk GEREFORMEERDE KERKEN Oosterend 9.45 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur gezamenlijke ge zinsdienst met Hervormden in Herv. kerk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur Oudeschild 10.45 urn- Den Hoorn 9.15 uur De Cocksdorp 9.15 uur Oosterend 10.45 uur. i- a a en En Dl' "ij ;st li oc er ri' ile 15 rr )'s er, op

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2