Eén Passat, tientallen typen... kies bij c De stikstofbemesting op grasland in 1975 r LAND f BOUW FILMMEUWS Texelse Autocentrale A. v.d. VIS C. van Groningen Bemesting op grasland jNa de schoonmaak een nieuwe lamp? Gebr. Schoorl b.v. Typen leren Begin nu WELK MEISJE Inzaaien van nieuw grasland Zon, maan en hoog water Derde blad Texelse Courant, vrijdag 28 maart 1975 i VSEZELLUa KNUTSELEN MET GOED MATERIAAL Deze winter zijn op een 25-tal bedrij- bruien in Nederland regelmatig grond monsters genomen om de stikstofhoe- eelheid in de grond vast te stellen, en era 0k om de diepte na te gaan waarop len eze stiikstof zich bevindt. Dit onder- jek is opgezet om de stikstofadviezen ie de laatste jaren aan de granen zijn egeven, zo goed mogelijk te onder- teunen. De opzet is om de stikstofhuis- .ouding in de grond te volgen, mede aan e hand van de hoeveelheid neerslag, [et eerste jaar begint echter al met ex tern hoge neerslaghoeveelheden in de erfst en in de winter, die nog zelden ijn voorgekomen. Over het algemeen wordt er dan ook gezegd „er zal wel iets meer stikstof estrooid moeten worden dan normaal", ie vraag is dian ddireat wait is normaal, -ant de laatste drie jaar iwas het stik- tofniveau in de grond hoog. Het la&t- te jaar heeft iedereen nog het beste het geheugen en zullen er velen zijn ie iets meer gaan bemesten met stik- Itof ails het 'voorgaande jaar. Daarom geven wij van de drie be- rijven waar in de afgelopen winter rondmonsters genomen zijn in Noord- olland, de cijfers van februari in voor- aande jaren ten opzichte van begin jbruari 1975. stikstof per l 1972 ledrijf nr. 15 87 87 niddöld 87 drijf nr. 14 312 Jemiddeld 312 Had een organische bemesting gehad. Op deze percelen wikken als groen- bemesting. Het aantal percelen is in de jaren 72 'm 74 wel gering geweest, maar geeft ip alle drie bedrijven toch duidelijk de «treem lage cijfers in 1975 aan. Gezien de stilkstofihoeveelheden in de [rond, die in februari zijn gevonden, is 'oorlopig een algemeen advies van gra- ïen opgesteld. Dit advies is bestemd 'oor de bedrijven die zelf geen monsters •oor stiikstofonderzoek hebben laten ne- nen. Voor wintertarwe voor de eerste gift 10 a 100 kg. zuivere stikstof per ha, lleen voor de van nature stikstofrijke [ronden 50 a 60 kg. Bovendien zal, af- ïankelijik van de ontwikkeling, o.a. als ;evolg van de slechte struktuur, maar rooral van d kleur van de tarwe, in ipril /mei een tweede gift nodig zijn van !0 tot 60 kg. zuivere stikstof per ha. in de grond: 1973 162 1974 112 112 1975 32 55 40 65 162 112 48 112 187 187 150 150 lOOx 22 92x 35 162 150 62 ledrijf nr. 26 Jemiddeld Voor zomertanve zal de eerste gift 20 a 30 ikg. lager dan wintertarwe moeten zijn, omdat de kans op legeren bij zo- mertarwe groter is. Ook op zomertarwe kan met succes dan aangevuld worden met een tweede gift. Voor zomergerst moet de stikstof in één keer worden gegeven omdat een tweede gift veelal doorwas geeft, met alle gevolgen vandien. Voor zomergerst geldt als algemeen advies 70 a 90 kg. zuivere stiikstof in één keer. Voor haver 60 a 70 kg zuivere stikstof als eerste gift met zonodig een tweede gift in een later stadium. Deze hoeveelheden zijn voor percelen waar geen groenbemesting of organi sche bemesting is gegeven. Degenen, die dit voorjaar grondmon sters hebben laiten nemen, krijgen 't ad vies schriftelijk thuis, waarbij wij, zo ver békend, ook de gegevens van de voorgaande jaren zullen vermelden. Ing. N. P. Borst Door de zachte winter en het uitblij ven van een vorstperiode was dit voor jaar reeds vroeg de temperatuursom van 200 °C bereikt. Met dit geheugen steuntje kon er reeds vroeg stikstof op het grasland gestrooid worden. Een aan tal veehouders heeft dan ook reeds in februari de eerste stikstof gestrooid op de vroegste percelen. Wanneer de stik stof nu nog niet gestrooid is, dan wordt het nu toch de hoogste tijd om vroeg en voldoende gras te krijgen voor het vee en de ruwvoederwinning. Hoeveel stikstof als eerste gift Wanneer er veel en goed gras ver wacht wordt van hét grasland, is het aan te raden om op de percelen, die be stemd zijn om straks afgeweid te wor den 80 kg. zuivere stikstof te strooden. Dit komt overeen met 300 kg. kalkam- monsalpeter of 400 kg. magnesiumam- monsalpeter. Voor de percelen,, die be stemd worden voor de ruwvoederwin ning van kuilgras en hooi is het raad zaam om 120 kg. zuivere stikstof te strooien. Het zal vooral voor deze percelen van belang zijn dat niet alleen stikstof iwordt gestrooid, maar ook aandacht wordt be steed aan een bemesting met kali en fosfaat. Er is al meer dan eens geschre ven dat er meerdere percelen grasland zijn waar de gehaltes aan kali en soms ook aan fosfaat laag zijn. Om een optimale grasopbrengst te krijgen, verdient het aanbeveling op de maaipercelen een mengmeststof te Van vrijdag- t/m dinsdagavond (dage lijks hailf acht) vertoornt het Caty Thea ter de inminddéls klassieke avonturen film „De Kanonnen van Navaronc". Canil Foreman's (scenario en prtoiduktie) speotaoulaiire verMmlmg van het gel ij k- njamiiige boek van Ailiisbaiir MaeLean. Een commandogroep bestaande uit een Brit se majoor, een Griekse verzetstrijder, een explosievenexspert, een klusjesman en een beroepskiller '(uit New York), vertrekt onder commando van Keiith Malllory, maar Navarone in door Duit sers bezet Griekenland. De zee-engte bij idle plaats is van vrbaa/1 belang voor de doortocht van geallieerde schepen. hoog m de ratsen bevinden, niet zijn op geruimd. De oommainidogroep moet sla gen waar vliegtuigbombardememten faalden. De tocht maar Navarone begint ad spannend, wanneer de als vissers vermomde commando's worden onder schept door een Duits patrouillevaar tuig. Een bliksemsnelle en verassende aktie schakelt de Duitsers uit. In een loeiende storm moet daarna de glibbe rige rots warden beklommen. Dan be ginnen de moeilijkheden pas goed. Ge handicapt door een zwaargewonde en een verrader binnen de groep ziet het er lange tijd slecht uiut. Het laatste ge deelte van de film stijgt de spanning door de gebeurtenissen in de Duitse mu nitiebunkers en liften. Tenslotte donde ren de twee kolossen vanuit de rotsen in zee en nog maar net op tijd, want de Een doortocht die onmogelijk is zolang de enorme Duitse kanonnen die zich geallieerde schepen zijn al binnen hun schootsveld. De montage van de filmbeelden, (voor al bij 'het gedeelte waar de mumitielift vlak boven een springlading stopt), het geluid van oilairm claxon en motoren èn de muziek, zijn de elementen die geza menlijk voor een enorme spanning zor gen. Samen met de al even klassieke ..Bridge on the (river Kwai" is „De Ka nonnen" 'inmiddels een van de meest bekeken films en nog steeds één van de betere in zijn soort. (Boven 14 jaar). Zondag- èn maandag (2e paasdag) om 3 uur in de jeugd matinee „Wood y wood- peckerfestival". Een greep uit de betere korte tekenfilms van Walter L/ainz. De roodharige specht maakt het weer erg bont en heeft vele vijanden. Een 90-mi- nutem programma waarin de baby-pin- guin Ohuily Willie voor afwisseling zorgt. i(Allle leeftijden). Voor vervoer wordt even tueel gezorgd. Brieven naar: Rinus en Annette van Boven, 2224 Hooh- ionn, Krs. Ditmaredhen, Hauptstrasse 99, Deutsch- L.and. Ter kennismaking! Bij ons kunt U voorlopig terecht voor de halve prijs Onder vakbekwame leiding. Schilderend 103, tel. 2518 vil ons in de zomer vakantie komen helpen in Dnze Gaststatte. Hoewel élke Passat alle bekende goede Passat-eigen- schappen bezit, heeft elk type Passat zijn eigen goede kenmerken. Bij ons ziet u de normale limousine en die met wegklapbare achterdeur en bank: de Passat Com fort. Maar ook de royale 5-deurs Variant. U kunt kiezen uit 60, 75 en 85 DIN-pk en 1,3 I of 1,5 I motoren. Dat is dan wèl altijd een zuinige motor met bovenliggende nokkenas. Een motor die voorin is geplaatst en de voor wielen aandrijft. En de vooras is ook altijd voorzien van de veilige, zelfcorrigerende stuurinrichting die de Passat op koers houdt. Bijvoorbeeld als beide rechter- of beide linker- wielen door een glibberige berm of diepe plas gaan. Kom bij ons naar die bijzondere auto kijken. Zoals elke Volkswagen is de Passat opvallend spaarzaam. Zo is het verbruik van de Passat bij 100 km/u constant ca. 1 op 15; voor de 60 en 75 DIN pk versies normale benzine. Volkswagen: gewoon even rekenen Schilderend 56, Den Burg (Texel), Tel.: 02220-2151. Privé: Tel. 02220-3010 P2 strooien. Vooral door de overvloedige regen van de afgelopen herfst en winter is de kans groot, dat de kali op meerdere percelen aan de zeer lage kant zal zijn, omdat deze meststof gemakkelijk uit spoelt. Er zijn diverse mengmeststoffen in de handel om naast de gewenste hoe veelheid stikstof ook de andere mest stoffen te geven. Want als één van de meststoffen een kali- en fosfaattekort vertoont, ikomt er ondanks een hoge stikstofgift geen optimale grasop brengst. Stel de bemesting nu niet meer uit, wat er is duidelijk te zien, dat er weer „groei" in de grond zit. Met een hoge en juiste bemesting dient er naar gestreefd te worden om half juni driekwart van het ruwvoer te winnen voor de komende winter periode. Niet alleen omdat er nu nog voldoende vocht aanwezig is, maar ook omdat voorjaarsgewonnen ruwvoer ho gere gehalten aan voedingsmiddelen te zien geeft. Hiermee kan dan de post krachtvoer laag blijven. Doordat vorige herfst te veel regen viel, is inzaai van nieuw grasland ach tergebleven bij voorgaande jaren. Mo menteel dienen er nog een aantal per celen overgezaaid of opnieuw ingezaaid te worden met een graszaadmengsel. Ervaringen uit voorgaande jaren hebben duidelijk gemaakt, dat de vroegst inge zaaide percelen het kortst uit de roulatie zijn. Naarmate er langer gewacht wordt met het inzaaien, des te langer zal het ook duren voordat er geoogst kan wor den. In het voorjaar is de kans groot, dat bij laat inzaaien de grond te sterk uit droogt door het veelal schrale voor jaarsweer. De kans op mislukkingen neemt dan ook toe. Klaarmaken van het zaaibed Het fijne gras- en klaverzaad stelt hoge edsen aan het zaaibed. Het zaaibed moet goed bezakt zijn. Is het zaaibed te los, dan bestaat het gevaar, dat het zaad te diep komt te liggen, terwijl te vens de bovenste gTond te gemakkelijk kan uitdrogen. Een bezakte grond heeft verder (het voordeel, dat het zaad beter in aanraking komt met de grond, waar door het sneller vocht op kan nemen. Afwerking zaaibed Na het zaaien moet de grond zo zwaar mogelijk worden aangedrukt om uitdro gen tegen te gaan. Een los zaaibed geeft bovendien meer kans op muur en be schadiging van de grasmat bij beweiding en berijden. Wanneer de grond stuif gevoelig is, dient de grond direct na het zaaien af gedekt worden met drijf mest of ruige mest, dat gelijkmatig over het veld ver deeld iwordt. Jong gras, dat pas boven de grond komt, kan niet tegen stuivend en schurend zand. Vooral in het voor jaar gebeurt het nogal eens, dat er gras overgezaaid dient te worden, omdat het direct na opkomst afgeschuurd is door het losse, droge zand, dat door de wind wordt voortgedreven. Ook hier geldt voorkomen is beter dan genezen. J. Koolhof. De zon komt 30 maart op om 6 21 uur en gaat onder om 19.09 uur; 2 april op om 6.15 uur en onder om 19.15 uur. Maan: 3 april L.K.; 11 april N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 28 maart 9.35 en 21.49 Zaterdag 29 maart 10.10 en 22.26 Zondag 30 maart 10.42 en 23.01 Maandag 31 maart 11.10 en 23.30 Dinsdag 1 april 11.39 en 23.54 Woensdag 2 april 12.05 en Donderdag 3 april 0.20 en 12.41 Vrijdag 4 april 0.57 en 1332 Zaterdag 5 april 1.57 en 14.47 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. jjlMaricoweg - Tel. 2356 Houthandel

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 9