Sprong over Marsdiep Dagelijks bestuur sportraad legt functie neer uit protest Tweede woningen nooit in dorpen Interimbestuur neemt voorlopig over taak B en W stellen beleid voor Onderonsje in de messroom HP Poging tot brandstichting Foto's Eierlandse Huis Woningcommissie wil ook verbod in buitengebied Groep Texel Rijkspolitie wordt versterkt •*-N! (vervolg) officiéél fotograferen, broederlijk rond het Hemnékensyim'bioOl op hét vliegtuig. Even later bracht piloot TjitJte Poükerhs- ma hen naar zuidelijk Texel en op een hoogte van 2Va 'kilometer, waardoor het toestel vanaf de igrond bijna niet meer met het blote oog was ite zien. Het NOS toestel en een vkegtuig met belangstel lenden volgden. De wind was noord-oost geworden. De afsprong had daarom plaats tussen Het Horhtje en de dn zee biggende mam- nek nuiser De Zeven Provinciën Voor de mensen die het schouwspel met ver rekijkers volgden leek het alsof de zes hopeloos ver iM elkaar lagen, maar naarmate de minuten verstreken stuur den allen op éllkaar af. De glijvlucht duurde adht minuten waarbij 6V2 kilo- mater werd afgelegd. Nippertje Fred Diersen (idiiie de ervaringen met het vfliagend matras daenstbaar maakt aan zijin Studie Vliegtuigbouwkunde) be reikte het leerst de grond. Het lukte hem nauwelijks om tijdig boven land ite ko men. De anderen {Hams Ellas, Koos Ver haar, Waildie GroenewOld, Bob Rienks en Manfred Krooneman) hadden meer spelling. Allien belandden precies op de gekozen plek. Omdat de camera- en ge luidsmensen van de TROS tevoren hun spullen op het landingsterrein in ge reedheid hadden gebracht was het punt niet onbekend gebleven. Er waren dan ook enkele 'honderden belangstellenden. Maar een ipaar uur eerder 'hadden er ze ker duizend gesfbaan; de meesten 'hadden hun 'geduld verloren en waren huis- waaiïbs gegaan. Voor een spectaculair effekt zorgden de spnimgers door kort voor de 'landing rodkpobten Ite ontsteken, waardoor ze een bruin-rood spoor in de blauwe lucht achterlieten. Het avontuur was naar wens verlo pen. De NIOZ vlet idiie luren op zee pa raat haJd gelegen om bij een eventuele mialtite landing ite hulp ite snellen alsmede de 'kotter HD 175 van Piet Tot die de zelfde opdracht had, konden naar hun respectievelijke havens terugkeren. De opnamoploeg was echter nog niet klaar en ging naar Texel waar de vol gende dag nog wat aanvullende opna men moesten worden gemaakt. Het beestenweer dwong ieder even wel tot werkeloosheid. Pas zaterdag kon nog wat worden gevlogen, gesprongen en gefilmd. Al met al heeft het heel wat gekost maar Heineken schijnt een royale sponsor te zijn en bij de TROS hebben ze zoveel leden dat ook daar voor het maken van deze slechts vijf minuten du rende reportage niet op een dubbeltje hoeft te worden gekeken ÉÉttiaifaiitf' >-'*m De spanning is geweken. De springers zijn gearriveerd op het terrein bij de vuurtoren van Huisduinen De leden van het dagelijks bestuur van de Stichting Texelse Sportraad (de heren H. Witte, J. Kiljan en C. de Gra ve) hebben hun functie neergelegd uit protest tegen de gang van zaken rond de benoeming van een concierge-be- heerder voor de sporthal. In een brief aan de Texelse sportverenigingen brengt het aftredende bestuur nadruk kelijk naar voren dat zij tegen de per soon van de heer D. van Heerwaar den (die vorige week door het cen traal bestuur van cultureel werk werd benoemd en waarmee werd afgewe ken van het voorstel van het dagelijks bestuur om de heer C. de Grave te be noemen) geen bezwaren heeft. „Naar onze mening krijgt de nieuwe sport hal in de persoon van de heer D. van Heerwaarden een goed en kundig be heerder". Het is uitsluitend de proce dure rond de benoeming waarover het sportraadbestuur zeer is gebelgd. Volgens de aftredende bestuursleden is ide basis voor verdere samenwerking met de stichting cultureel werk wegge vallen. De heer F. Sahellimiger, eommiils- sieüffld van de sportraad en vertegen woordiger van de voetbalverenigingen heeft ziah om dezelfde reden terugge trokken uit de sportihaloommissie. Woord gebroken ,,Men heeft zich niet aan zeer nadruk kelijk gemaakte afspraken gehouden", aldus de sdheó/d'ende sportraadvooirantiter Hamk Wiitlte. „Overeengekomen was dait uitsluitend de man die als nummer één uit de selectieprocedure naar voren was gekomen aan het centraal bestuur van cultureel werk voor benoeming zou worden voorgesteld, net als 'bij benoe ming van leerkrachten aan de muziek school. Daarover ós lm die sporthal com missie gepraat en zelfs gestemd met als resultaat dat één man zou worden voor gedragen. Maar de stichting cultureel werk heeft zich daarvan niets aange trokken en heeft m de op 25 maart aan de leden van het aentraal bestuur ver zonden brief vijf personen genoemd". In deze brief werd weliswaar opge merkt dat De Grave bij de selectiepro cedure de meeste punten had gekregen zodat het dagelijks bestuur voorstelde zijn benoeming te bekrachtigen, maar door het noemen van de vier andere namen werd toch de mogelijkheid ge opend een ander te kiezen. Daarvan maakten de afgevaardigden gebruik en Van Hcerwaarden werd benoemd. „We voelen ons 'belazerd", aldus Hank Wliiöte. ,,Aj1s voorzitter van de sportraad had tik veel met het bureau culturele za ken ite maken. Met mensen dte hun af spraken nielt nakomen 'kan ik niét wer ken Daarom 'Stap filk op". De heren Kil jan en De Grave zeiden dit standpunt volledig te onderschrijven. Laaitstge- noemde: „We zijn voor joker gezet". Aidimim/iidtralteur G. A. Oskam van de Stichting Cultureel Werk zed ons des gevraagd Ide reactie van de sportraad em'i^isTj.ms overtrekken ite vinden. ,,De sportraad heeft Slechts zijdelings miet de kwestie ite maken. Ik had eerder reac ties verwacht van ide sporthadaommlissde, maar ik vünd 'het buitengewoon jammer dat het zo gelopen is". Interimbestuur Naar aanleiding van het besluit tot aftreden van het dagelijks bestuur zyn de overige bestuursleden van de sport raad vrijdag bijeen geweest om zich over de situatie te beraden. De aanwezi gen, de heren J. van Hecrwaardcn, F. Schellinger, I. v. d. Berg, H. Duinker, A. Keizer en J. Moens hebben daarbij de beslissing van het dagelijks bestuur be treurd. Zij zagen zeker geen aanleiding het voorbeeld te volgen en besloten una niem om hun functies te blijven ver vullen. Besloten werd tijdelijk in de va catures van het dagelijks bestuur te voorzien door het benoemen van een in terimbestuur. De heren J. J. Westdorp, J. Hooijbcrg en T. Huisman hebben zich inmiddels bereid verklaard daarin zit ting te nemen, respectievelijk als voor zitter, secretaris en penningmeester, in afwachting van reglementaire voorzie ning in de vacatures. De werkzaamheden van de sportraad zullen zo goed mogelijk worden voortge zet, maar er zullen wel pogingen war den ged'aan 'om ide afgestreden bestuurs leden <te 'beiwegen 'alsnog op hun besluit terug (te laten komen, daar zij zich in hun zSjttómgsperiiode zeer verdienstelijk hébben gemaakt voor de spiortraad. Eén van de evenementen dóe dn ieder gevail normaal moeten doorgaan is de spoHtuitwisselanjg mét Winterswijk. De sportraad heeft zaïterdag een deflegaitie van de Stichting Sport uit Winterswijk ontvangen om de gang van zaken (tijdens de uitwisseling te 'bespreken. Wat de openin'gsmanifestaitie van de sporthal betreft wordt meegedeeld dat het mogelijk is hiervoor een 'aantal top- evenementen aan te trekken. Al met al staat de sportraad voor drukke werk- zaarrthöden. Géhoopt wordt op aMer steun. Bij een inspectie werd woensdag ont dekt, dat aan boord van de „Texel- stroom" een poging is gedaan om de ziöh in de rijwielgang bevindende zwemvesten in brand te steken. TESO heeft aanwijzingen, dat balorige scho lieren hiervoor verantwoordelijk zijn. Op hen wordt een beroep gedaan zoiets niet weer uit te halen. Een brand kan bijzonder ernstige gevolgen hebben. Op 27 augustus vorig jaar werden de zwemvesten in de rijwielgang ook aan gestoken. Toen ontstond aanmerkelijke schade. DE COCKSDORP Het bestuur van de Vereniging Gemeenschap Eierland verzamelt momenteel foto's en andere hernnneiiinjgen aan de feestelijke ope ning vain het EieilliandsChe Huis. Het is de bédoéliinig allies samen te voegen, in een groot gedenkboek, waarin ook stuk ken die betrekking hebben op de voor geschiedenis een plaatsje krijgen. Een beroep wondt gedaan op de véle parta- Qulieren die plaatjes hebben gemaakt om afdrukken beschikbaar te stellen. Men wende zidh tot de heer G. Momen te De Gocksdonp. In de 7 dorpskernen en in de 4 woonkernen (Oost, Midden-Eierland, Zuid- Eierland, Horntje) zullen voortaan alleen nog maar woningen voor per manente bewoning door de gemeente worden vrijgegeven. Buiten de kernen kunnen op deze regeling in bepaalde gevallen uitzonderingen worden ge maakt, echter wel met de grootst mogelijke terughoudendheid. Aldus een voorstel van B. en W. aan de raad over het door haar gewenste woning gebruik. Met dit voorstel hebben B. en W. zich niet onverkort achter het una nieme advies van de woonruimtead viescommissie opgesteld. Deze com missie wil dat iedere woning perma- Minister F. H. P. Trip van Onderwijs en Wetenschappen maakte het zich gezellig in de mess-room van de „Aurelia" van het NIOZ, na afloop van een tocht over het Marsdiep waarbij verschillende apparatuur voor ocea- nografisch onderzoek werd gedemonstreerd. Hij kreeg zo een indruk van het fysisch, geologisch en biologische onderzoek en kreeg nog nadere in formatie toen hij later ook de laboratoria in 't Horntje bezocht. De minis ter was op uitnodiging van het NIOZ naar Texel gekomen naar aanleiding van de onlangs door het ministerie uitgebrachte nota wetenschapsbeleid waarin met name aan de oceanografie aandacht wordt besteeg. Men wil komen tot meer coördinatie van de diverse instituten die zich met oceano grafie bezig houden, zoals Rijkswaterstaat, KNMI, Geologische Dienst, Ma rine, Rijksinstituut voor Visserijonderzoek en uiteraard het NIOZ. Op de foto ziet men van links naar rechts de Directeur Generaal van Wetenschapsbeleid Van Spiegel, prof. dr. H. Postma (directeur oceanogra fie NIOZ), minister Trip, mevrouw Goustra van de Ned. Dierkundige ver eniging en dr. Zijlstra (directeur biologie van het NIOZ). nent bewoond wordt, tenzij deze in een vroeger stadium als tweede wo ning is gebouwd of vrijgegeven. Het college staat een iets soepeler beleid voor ogen dan de commissie die zo wel bij de toepassing van de woon- ruimtewet als bij de leefbaarheidsver ordening geen enkele soepelheid wil betrachten. Het door de commissie voorgestelde beleid is wel het meest duidelijk zodat iedereen zou weten waar hij aan toe is. Het college is zich er van bewust dat er voor het publiek geen volledige dui delijkheid bestaat over het tweede wo- ningbeleid. Aan de ene kant worden vergunningen voor tweede woningen geweigerd terwijl anderzijds B. en W. grond uitgeven voor de bouw van twee de woningen in Den Hoorn (1 perceel), De Koog (6 percelen) en De Cocksdorp (2 percelen) in totaal tot dusver 9 perce len. Het college: „Er moet van worden uitgegaan dat verzoeken van de afge lopen periode voor het gebruik van een pand als tweede- of vakantiewoning zorgvuldig zijn overwogen en dat beslis singen eerst zijn genomen na afweging van allerlei belangen. Deze besluiten zullen dus worden gehandhaafd". Beoordeling uitzonderingen Bij het beoordelen v-am udtzondenings- igevaililen 'buiiten de kennen noemen B. en W. een aantal fadtoren die een nol kimnen spélen: de kswaHitefiit van de wo ning ('in hoeverre is de indeling, omder- houdst/oesftamd in overeenstemming met de bouwverordening), de taxatiewaarde (en niet de vraagprijs) geschait dioor een on'aflhankëlijke taxateur en de vraag of er béliamgstélllinjg is om de woning als perimanenlte woonruimte te kopen of te huiren. Om 'adhiter deze vraag te komen zal een aidveilbenitiieprocedure wonden gevoerd. B. en W.: „Zou hieruit blijken dat de vraagprijs van een wioning 80 miilïle bedraagt terwijl de taxatiewaarde 50 mille is en er wordt een bod gedaan dat -gelijk of nagenoeg gelijk aan de taxatiewaarde is, dan zal niét tot vrij- gifite als tweede- of recreatiewoning worden overgegaan". Het college constateert dat bij een aantal lopende procedures de huiseige naar zich met allerlei oneigenlijke prak tijken aan een goed huisvestingsbeleid probeert te onttrekken. „Wij zijn tot nu toe voldoende tolerant geweest", me nen B. en W., „maar het is onze bedoe ling de wettelijke mogelijkheden tot vordering, indien nodig ook voor alleen staanden, toe te passen". Economische gebondenheid De nieuwe onibweoipregéliinig van B. en W. inzake het woonruajmtegebruik is gebaseerd op nii'euwe voorschriften van de Staatssecretaris krachtens de woon- mimitewet. Deze voorschriften zijn 1 jian/uairi van idiit jaar ingegaan. De kem hiervan wordt gevormd door een nieuw systeem waarbij voor woningen mót een .ykaie huurprijs" boven 375 gulden per maand en een „kale" koopsom boven 120 mille geen woon ruliimteverguniniiing meer noodzakelijk is. Het gemeentebe stuur heeft dus nliets meer te zeggen over hét gébruik van de \voonruiiimte, of die nou permanent dan wél als tweede woongelegenheid wordt gebruikt. Voor woningen beneden 120 mille {aankoop en niieuwhouw) moet het gemeentebe stuur wél een woonruimtevergunniing verlenen, eveneens ongeacht de vraag of de won/img permanent of als tweede woning wordt gebruikt. B. en W. heb ben echter van de sfaaJtssearetariiis ont heffing gehad om bij heit laartöte geval de eis van economische gebondenheid te betrekken. „Hiermee blijft een greep op de woningvoorraad bestaan en kan uit verkoop van goéde woningen aan men sen die hun hoofdverblijf niét op Texel hebben worden voorkomen", zeggen B. en W. De economische gebondenheid als wéigeringisgrond mag niét worden ge- hlanJteerd voor gepensioneerden, ernstig mvalilden en langdurig werklozen. De staatssecretaris is ook van mening dat voor een woning die langer dan 6 maanden leeg staat vordering in elk ge val mag worden overwogen. Het ziet ernaar uit dat de herhaalde lijke pogingen om voor de groep Texel van de Rijkspolitic versterking te krij gen, vruchten beginnen af te werpen. Per 1 april is aan de groep toegevoegd de wachtmeester P. J. Nieuwenburg (25). thans nog woonachtig in Den Helder. Hij werkt in het rayon Den Burg. Al eerder kwam de wachtmeester F. G. van Heus- den bij de groep Texel in dienst. Met tevredenheid is bij de Texelse po litie verder vernomen dat men in de zo merperiode twee man meer assistentie krijgt dan tot dusver. De seizoenverster king arriveert bovendien twee weken eerder en vertrekt een week later.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 8