Gratis geboortekaartjes FILMNIEUWS f LAND BOUW wmwÊmmmtÊÊÊmmmmmÊÊmmaÊBmmm c. van Groningen - Landschapszorg Texelse stier verkocht aan K.I.°station Giekerk Geslaagde avond Jeugdclubs Eierland I 'N GOED IDEE Wat mag u eisen van een goede centrale verwarming? Mavo klopte favoriet Atheneum verrassend „0NCE UPON A TIME IN THE WEST" Vrijdag- en zaterdagavond (half acht) in hert; Oiity theater de verfilming van de musical „My fair lady". Audry Hepburn lis Blliza DooliMe 'het bloemenmeisje dat onder de hoede van professor Henry Hoggins (Rex Harrison) netjes leent spre ken. Na enikele proeven van bekwaam heid, Vindt ze echter daft Hoggins zich te weinig voor haarzelf ónteresseent, haar te veel ails een objeat beschouwt. Eiiza pakt haar koffers en vertrekt. Hoggins merkt dat hij toch wel aan haar ge wend ds geraakt. Verdrietig draalt hij de wa9rol met haar stem maar weer eens af. Op dat moment opent zich de deur Eliza ds terug. Frederic Loewe componeerde de over bekende melodieën „I could have dan ced all night", „With a little hilt of luck", „The street where you live", enz. Voor alle leeftijden. Zondagmiddag 3 uur „Laurel Hardy in wonderland". De dikke en dunne werken op een speelgoedfabriek. Daar kunnen ze naJtuurlijk een hoop stommi teiten uithalen. Het speelgoed speelt een belangrijke rol in deze dolle klucht. Voor alle leeftijden. Zondag tot en met disndag (dagelijks 20.00 uur) valt er voor de western-lief hebbers 2V2 uur te genieten.„Once upon a time in the west". „Er was eens zo beginnen alle sprookjes. Ook dit van de Italiaan Sergio Leone. Een man die van het Westen meer weet dan de Amerikanen zelf, al maakt hijzelf graag een uitzondering voor de door hem be wonderde Peckinpah. Sergio Leone: va der van de zogenaamde „spaghetti- western"; beroemd door o.a. „The good, Fonda (links) is de in het zwart geklede killet, Sharlie Btunson zijn legenstandettus sen hen op de paal, de andere hoofdrolspe ler: het wapen. the bad and the ugly", „A fistfuil of dollars" en „For a few dollars more". Onnoemelijk vaak, sleCht geïmiteerd en daardoor vaak op een lijn gesteld met andere Italiaanse westerns. Binnenkort (22 mei) sbaat ook „My name is nobody" van Leone op het programma en daar om nu iets meer over deze bijzondere filmer, dan over de film zölf Leone is in de eerste plaats een pes simist. In zijn westerns geen „helden" die 'hét nieuwe land zuiveren van mis dadigers, Indianen en andere Slechte lieden. Geld en misdaad staan bij hem juist centraal. Als er al pioniers in z'n film voorkomen dan dienen ze slechts als slachtoffers. Goed en kwaad zijn nauwelijks van elkaar te onderscheiden en groot onheil dreigt van alle kanten. Dat is het raam waarbinnen alles zich afspeelt. En dan zijn Stijl. Leone is een uitgesproken liefhebber van technisch stijlfüllmen. Rauwe, ongewassen, slecht geschoren koppen verschijnen dose-up, manutenlang in beeld. Verlaten vlakten, waar wat struiken door de suizende wind worden bewogen. De van hitte brillende lucht, het gebrom van een Vlieg, .het zijn allen treiterende in leidingen van het onafwendbare iéts wat gaat gebeuren. Ook het wapen komt veelvuldig in beeld; van heel dichtbij gefotografeerd in breedbeeld, waaTdoor het een zeer dreigend perspectief krijgt. Het geweld dat Leone vaak wordt ver weten as realistisch, omdat hij er voor dat het zover os" al naar toe heeft ge werkt. Echte stromen bloed, zoals in de slechte spaghetti's hoeft dan ook hele maal niet, als je enkele seconden voor het schot in het mohdingsgat van de zware ooit hebt gekeken De traagheid, 'yrj'X yrff zig: vuilstortplaats, oriënteringsnota ruimtelijke ordening, superstormvloed kering bij De Mok, perevuurbestnjding, gebruik van gifederen ter bestrijding van schadelijk wildun natuurreservaten, beheer van de door de RST gepachte du/inen, clandestiene vuilstort op terrein van het waterschap, schietoefeningen op de Vliehors, gasboringen op Ameland, jachthaven op het Balgzand. „Naast het maken van bezwaren tegen ontwikke lingen waarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met het milaeu, pro beert de werkgroep door overleg en sa menwerking met 'andere verenigingen en instanties het karakter de waar den van Texel zovéél mogelijk te bewa ren", aldus besloot secretaris Dijksen zijn jaarversdag. Er kwam-wijziging in het bestuur van Landschapszorg. Penningmeester A. J. Dijksen was niet herkiesbaar; zijn func tie werd overgenomen door de heer J. Hennink Seoretamis L J. Dijksen en voorzitter M. v. d. Wial werden herbe noemd. Horntje Nog geruime tijd werd nagepraat over de activiteiten van de vereniging. Onder meer werd meegedeeld dat de werk groep bezwaar maakt tegen het ont werp bestemmingsplan 't Horntje. ïn te genstelling tot de meeste andere rekes- tranten (TESO, VVV, ondrnemersorga- nisaties, etc.) is aangevoerd dat de ruim te waarbinnen de haven zich nog kan uitbreiden veel te groot is. Er wordt vooruitgelopen op een ontwikkeling die nog helemaal niet bekend is. Verder acht Landscapszorg o.m. verdere uit breiding van de NIOZ-gebou\ven alleen in laagbouw verantwoord. Bij tdisaussie over dit onderwerp bleek dat in Landschapszorg de gedachte leeft dat „beveiliging" van de veerverbinding ook op andere manieren mogelijk moet zijn. Als een fuik defekt raakt, moet via zijladiing worden gelost en göladen. In ieder geval in men tegen capaciteits uitbreiding van de veerdienst. Een zeer door Leone expres toegepast lis som migen net iets te veel en was dan ook de "rede, dat de Nederlandse filmdistri buteur er 40 minuten uithaalde. Nu Leone opnieuw is ontdekt zitten die er weer in zodat men alsnog van de com plete versie kan kennismaken. De mu ziek '(van Leones vaste componist Emnio Morrioone) is enorm ondersteunend. Soms een subtiel toontje uit de mond harmonica, dan weer aanzwellend cn compleet met groot operakoor. Voor dis- cofaélenlet op, er is maar een echte „soundtrack" en die staat op RCA/ VICTOR 440.751. Op de hoes staat aan gegeven „bande originate du film" en de titel van de LP as de Franse titel van de film: „II etaot une fois dans l'ouest". In verband met de lengte begint de hoofdfilm kort na acht uur. Toegang bo ven 14 jaar. ■HHIBBHBnHnMDHHHHH grote toename van de toeristenstroom is niet meer te verwachten gezien het gemeentelijk beleid dat thans op „af bouw" van de toeristische ontwikkeling is gericht. Het ongerief van urenlang wachten on Den Helder moet niet wor den overdreven. Volgens de heer Hen- nink ds slechts negen dagen per jaar sprake van wachttijden die liggen rond de vijf uren. De langere vaantijd waar van op den duur mogelijk sprake zal zijn als de Heidense veerhaven naar het Balgzand wordt verplaatst, was volgens een ander liid van 'de werkgroep niet van zovéél betekenis: de te varen afstand wordt hoogstens 1000 meter 'langer. Sociaal Een van de wéinige opposanten, strand exploitant H Koopman, vond dat landschapszorg zich toch wel moet rea liseren dat de mensen meer vrije tijd krijgen hetgeen zal resulteren dn een grotere stroom recreanten naar Texel, 't Is discriminerend om hen te weigeren. W. Helder van ide werkgroep stelde daar tegenover dat de mensen graag naar Texöl komen omdat het een aantrekke lijk eiland is. Als Texel iedereen wil blijven opvangen zal de aantrekkings kracht verdwijnen. Hij had zijn éigen ideeën over de soCiale bewogenheid die sommige ondernemers aan de dag leg gen in dergelijke discussies. Op dit ogen blik komen de mensen oiiet 'alleen van- zélf, maar worden ze naar Texel ge haald door aktieve werving. Diepere oorzaak Miiohiél 'Bimsbergen wees op de diepere oorzaken van de sterk toegenomen re- creantensbroom naar mooie natuurge bieden Men heeft het elders door flat- bouw ed. onleefbaar laten worden. Mensen 'in een gevarieerd leefgebied met een eigen tuintje e.d. hebben niet zo'n behoefte om op reis te gaan. DE WAAL De heer H. Tjepkema uit De Waal heeft de door hem gefokte stier „Waal 33' verkocht aan de Coöp. vereniging voor K.I. in Giekerk, Fries land. liet is de eerste keer dat een op Texel gefokte stier voor K.I.-doeleinden naar elders wordt verkocht. De transactie had reeds in 'de afgelo pen herfst plaats, maar de benodigde goedkeuringen werden eerst nu verkre gen. Het betreffende dier is de 14-ja/ri- ge zoon van Tonia's Adema 17 Bij de drnt voorjaar op Texel gehouden keuring kreeg hij met nog een andere stier (van S. Plaatsman) de waardering B De moeders van béide stieren (die gisteren naar de Oenltrale Keuringen in Alkmaar zijn gegaan) waren zusters. Hoe het de jonge stoer in zijn verdere leven zal ver gaan is nog onzeker. In Giekerk zullen eerst 750 koeien worden geïnsemineerd. Dan wordt vier jaar gewacht om de af stammelingen te kunnen beoordelen. Als deze aan de mogelijke kwaliteiten voldoen (een kans van 1 op 15) wordt de stier definitief voor de KI bestemd. De heer Tjepkema ontvangt dan een fok- kerscflaim (bedrag per drachtige koe). Texél en andere gebieden waar de '7 duinen een belangrijk onderdeel vormen 1 van het géheél hebben meer bescher ming nodig dan bepaalde andere terrei nen. Drs Helder kon de mensen uit de ondememersweréld, die deze bescher ming iminder /toerusten) niet waar deren 'troosten met de kanttekening da! bij stoppen van de akkommodatoiegro& en toename van de vraag hogere prijzen mogelijk zijn, 'all juichte hij die benade ring niet toe. De aanwezligen waren het er wel over eens dat liefhebbers van volstrekte eenzaamheid niet meer aan hun trek ken kunnen komen. Dat veel mensen niét zoveel belangstelling hebben voor de nabuur en in de eerste plaats voor vertier en gezelligheid naar Texel ko men is dus eigenlijk 'niet zo'n slechte zaak. Het Pakt-raadslid Daan Wélboren zag Sl echbweer voorzieningen ook als gunstig voor het behoud van natuur schoon. De mensen die zich daar venpo zen. worden niet gedwongen uit verve ling de natuurgebieden dn te trékken. Groen op de graat In prinoipe kan ieder tot de werk groep Landschapszorg toetreden, maar wél wordt vastgesteld of adspi rant leden geen met het doel van de werkgroep strijdige belangen moeten behartigen en of ze de beginselen in grote trekken kunnen onderschrijven Ze moeten „vod- doende groen op /de graat" zijn. In het verleden hebben wel eens mensen be langstelling getoond die de werkgroep erg belemmerend vonden bij het tot standkomen van plannen en door lid te worden de organisatie wilden uitholden Cor Ellen vertelde dat zijn lidmaatschap van de werkgroep en het raadslidmaat- sohan goed samengaan. Als raadsdiid pro fiteerde hij zelfs van de wetenschap die hij om de werkgroep opdoet Daan Welboren vond dat Landschaps zorg meer aan public relations moert doen. De organisatie komt bij het pu bliek onnodig slecht over. De heer J. Drijver uit Oosterend verweet de werk groep dat niet altijd alternatieven wor den geboden ials men ergens tegen as. Hij noemde ais voorbeeld de vuilstortplaats. EIERLAND De gezamenlijke Her vormde jeugdclubs van Eierland heb ben 5n Böthél" voor een bonte avond gezorgd die zeer geslaagd kan worden genoemd. Ook over de belangstelling van het publiek had men nnet te kla gen. Verschillende prijzen van de verlo ting moeten nog woilden afgehaald. De prijsjes vdelen op de lotnummers geel 889, 804, 626, 535, 499. 368 en 169. Wit 952, 941, 940, 772, 410. Rose 879. Ze kun nen worden 'afgehaald bij de heer J. van Bennékom, Muijweg 13. Donderdag 17 april In hotel „De Lindeboom-Texel" spreekt de heer Nol van de Kon. Nederlandse Jagers vereniging over het jacht- examen. Belangstellenden zijn wel kom; aanvang 19.30 uur. Vrijdag 18 april In de Hervormde kerk van De Cocks- donp draait de heer E. Loerakker dia's en oude foto's van Eiertland en De Cooksdorp. Toegang ƒ1,aanvang 20.00 uur. In het kader van het voétbal/tounnooi voor het voortgezet onderwijs speelde III Atheneum dinsdagmiddag tegen 2 Mavo BC. In tegenstelling tot de alge mene verwachting dolf het favoriete elf- tafl van Atheneum het onderspat met 10 en kon Mavo dus de kamndoensbe- ker 'in onitvangst nemen. Op de foto het winnende elfbal. Staand van links naar rechts: Henk Broekman, Henk van der Star, Rob Lexmnnd, Kees Hin, Guus Siebinga, Hans Roersma. Zittend: Jan Duiinker, Jan Wdering Dirk de Lugt, Riet Smits en Marton Huizonga. lilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Zondag 20 april De sport vissersclub houdt bij De Hornt een kampioenswedstrijd, tevens drie- kamp, om dagprijzen: van 8.30 - 11.30 uur De Wielervereniging houdt /in Zuiid Haf fel een wedstrijd in het kader van de voorjiaarscompebiiLie; 10.00 uur. Maandag 21 april In het Doopsgezind verenigingsgebouw wondt, ia an vang 20.00 uur, een NVV gespröksavond gehouden. De munten- en ainsichtenclub houdt voor de laatste keer ruilbeurs dn „De Zwaan"1 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen van Eierland houden in het Eieriandsche Huis een modeshow van zelfgemaakte kleding; 19.30 uur. koop uw slaapgenot met 1 matrassen van interieuradviseurs j Wilhelminalaan 30, Den Burg, telefoon 2575 MiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiN Als u binnenkort een kleine verwacht en u bestelt bij ons vooruit uw kaartjes, loopt u goed kans, dat u ze helemaal voor niks en niemandal krijgt I U hoeft alleen de geboortedatum en of het een jongetje of meisje wordt, goed te voorspellen DRUKKERIJ BRÜGEMANN B.V. KANTOORSTRAAT 2, DEN BURG, 2782 Advertentie I.M. Uw centrale veitwarmingsinstallatie moet U, gedurende een lange reeks van jaren trouw en zonder moeilijkheden dienen. Al die tijd moet zij u ideaal warmte-komfort garanderen. U hebt daarom het volste recht van uw cen trale verwarming het volgende te eisen: behaaglijke warmte in Uw gehele huis eventueel een goede warmwater voorziening; eenvoudig onderhoud; nauwkeurige, simpele regeling; zuinig veiibruik. Neem eens kon takt met ons op. Wij kunnen voor U een geheel vrijblijvende prijsopgave maken en voor de 65+ de subsidie-aanvraag verzorgen. Ook zelfbouwinstallaties tegen scherpe prijzen. Eigen servicedienst. C.V.I. TEXEL Centrale Verwarming en Isolatiebedrijf Spinbaan 2, Den Burg, 02220 - 3703. DE AFVOER VAN KWIKHOUDEND KOOLSTOF EN SLIB VAN AARDAPPELBEDRIJVEN Ook dit jaar kunnen het kwikhoudend koolstof en slib, afkomstig van dompel baden voor het ontsmetten van aardap pelen weer worden ingeleverd bij de be kende adressen. Men moet daarbij enke le regels in acht nemen. ingeleverd kan worden van maandag 21 tot en mét 25 april 1975 verpakking dient te geschieden in Stevige plastic zakken (bijv. kunst- meStzakken). aan de verpakking dient een label te zijn bevestigd waarop naam en adres van degene 'die inlevert staat ver- méld. slib en filters moeten afzonderlijk wonden verpakt; op de zak moet worden vermeld of er slib dan wel filters-in zit. er mogen uitsluitend kwikbevatten de restanten worden ingeleverd. De gene die ander chemische middelen, of andere voorwerpen of stoffen dan filters of slib inlevert, is aansprake lijk voor de daaruit voortvloeiende schade die aanzienlijk kan zijn. Om later aan te kunnen tonen dat men inderdaad kwikresten heeft inge leverd, 'dient men op het dnleverings- adres om een ontvamgstbon te vragen. Voor Texel is het inname-adres: Coöp. Aardappélbewaring, Meijert Boonsweg te Den Burg (bedrijfsleider de heer P. Bekker) telefoon (02220) 2472. Ook /kwikresten van de bloembollen- on/tsméttong dn 'het voorjaar kunnen op dezelfde voorwaarden als hierboven vermeld, worden 'ingeleverd. Men dient dan wel op te geven welke hoeveelheid van de bloembOllenonitsmetting afkom Eventuele nadere dnllichtingen kunnen worden verstrekt door het Landbouw schap te Haarlem. De kosten zijn 7,50 per an te nemen hoeveelhëid. Deze kostenvergoeding is voor het transport vanaf Texel dn de daarvoor bestemde va/ten. MENSELIJKE SCHEDEL OPGEVIST OUDESCHILD De kotter TX 38 van Bets erna voste op 30 mijl ten noordwes ten van het lichtschip Texel een schedel op, afkomstig van een mens. Volgens marinearts kan de schedel mdet lan- dan ongeveer een jaar ön het wnter ben gélegen. De onderkaak ontbrak politie heeft de schedel naar hat ge rechtelijk laboratorium in Den Haag ge stuurd, waar mogelijk de identiteit kan worden vastgesteld. AANRIJDING MET PAARD Automobilist C. de G. uit O osterend botste maandagavond tegen een op de Marsweg lopend paard, eigendom van de heer D. J. Keijser. De auto werd flink beschadigd; hert/paard werd slechts licht gewond. De G. reed op de Waal- derweg en kwam udut de 'richting De Waal. Toen hij linksaf de Marsweg in sloeg versperde het paard de weg. De automobilist bleef ongedeerd. MEISJE LIEP WEG UIT INRICHTING De poQ/iltie heeft ervoor gezorgd dat een 19-jariig gestoord meisje dat naar Texel was gereisd, is teruggebracht naar de inrichting an Utrecht waar zij was weggelopen Het meisje idalt op Texel een nacht in een hotel had (doorgebracht, be schikte niét over geld. LIJSTKOLLEKTE IN OOSTEREND OOSTEREND De dorpscommissde van Oosterend houdt de komende week een lijsltkollekte an 'het dorp en wijk 0 ten bate van de viering van koninginne dag en de bejaarldentoohrt:. H

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2