„BLIJK VAN WAARDERING" VOOR SERGEANT J. C. WALRAVEN Georgiërs schonken monument 1 OPENING SEIZOEN 1 VERONICA IN DE KOOG „Naast kritiek heeft een mens ook waardering nodig" FILMNIEUWS ftp» VERVOLG VAN PAG. 1 Weekenddienst Groene Kruis Voor u speelt dan een bekend duo. Koninginnedag Zuigelingenbureau Waomoc fcfl. Ale vrouw Daalder voorziet haar man van de versierselen die hij de ridderorde horen PTT-ambtenaar) ongeveer veertig jaar lang bijzonder verdienstelijk gemaakt in tal van gemeentelijke, kerkelijke en verenigingsfuncties. Sinds 1948 is hij bestuurder van de plaatselijke afdeling van de ARP. In 1953 werd hij tot raads lid gekozen en van 1966 tot 1974 was hij wethouder. In deze periode moest hij tij dens de ziekte en na het overlijden van burgemeester De Koning geruime tijd als loco-burgemeester optreden ver reweg de zwaarste periode uit zijn po litieke carrière. Tot zijn wethouderspor tefeuille behoorden onder meer gemeen tewerken, grondbedrijf, woningbouw, woonruimtawet, bouw- en woningtoe zicht, sociale werkplaats en culturele zaken. Daalder was lid van de voorma lige Culturele Raad (1953 - 1955), lid van de woonruimteadviescommissie (1955 - 1966) en bestuurslid van de wo ningbouwvereniging (1966 - 1974). Hij was voorzitter van diverse adviescom missies, zat enkele jaren in het centraal bestuur van Cultureel Werk en maakte deel uit van de werkgroep haven Oude- schild. Hij was voorzitter van de bege leidingscommissie voor het beschermd dorpsgezicht Oosterend en van de werk groep schapenboeten en tuinwallen Wat het plaatselijke verenigingsleven betreft is te vermelden dat Daalder dertig jaar lang voorzitter was van de Chr. Muziek vereniging „Excelsior" (sinds '66 ere voorzitter). Hij was ouderling van de Gereformeerde kerk, sinds 1950 voorzit ter van de School met de Bijbel en voor zitter van het Gereformeerd jeugd- en jongerenwerk. Bewogen beweger Burgemeester Sprenger noemde de heer Daalder een man die zichzelf veer tig jaar lang in dienst van anderen heeft gesteld. Hij was een rasbestuurder, een bewogen beweger. Blijkens de benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau heeft de koningin er ook zo over gedacht. Mevrouw Daalder mocht haar man van de bij de orde horende medaille voorzien. Tot degenen die hun gelukwensen uit spraken behoorde directeur Tichelman van het postkantoor Den Helder, mede namens de districtsdirecteur. Hij zei de onderscheiding volkomen op zijn plaats In onze rubriek „Voor het weekend" staat vermeld dat zuster Boon de week enddienst voor het Groene Kruis zou vervullen. Datt moet zuster Groothuis zijn. te vinden, gezien de enorme inspannin gen van de heer Daalder naast zijn ge wone werk. De heer Daalder bracht in zijn dank woord onder meer naar voren dat hij zijn best had gedaan maar ongetwijfeld tekortkomingen heeft gehad. Het werk was soms zwaar maar hij zag er met dankbaarheid op terug, vooral wegens de vele goede gesprekken die hij in zijn functie met allerlei burgers had gehad. In het Güty /theater gieren van vrijdag tot en met maandag „Dirty Mary cn crazy Larry" over het doek. Larry (Pe ter Fonda) ils een jonge waaghals, beze ten van het 'doel een beroemd coureur te woiiden. Samen met zijn vriend Deke, een monteur, rooft hij 150 000 dollar uit een supermarkt. Hat ipftan is hiervoor een racewagen /te kopen, waarmee Lar ry zail uitkomen in een beroemde wed strijd. Mary, het meisje waar hij de nacht heeft doorgebracht, heeft de lucht van het iptan gekregen en 'laat zich niet meer afschepen. Ze voegt zich bij Larry en Deke. Ondei1bus9en is de politie een zoekakbie begonnen, maar omdat Deke in Ihet bezi/t is van een poliifciezender- ontvanger, zijn de vluchtelingen steeds een stap voor. Na een Wilde achtervol ging gelukt hét ze, de tweede, al ge reedstaande auto (te bereiken Het is een helgele Dodge „Charger" en nu begnnt het scheuren pas goed. Ook de politie brengt zwaarder materieel un de strijd Een grote helicopter probeert de Dodge van de weg te drukken. De 'uiteindelijke „afrekening" as verrassend. Een onderhoudende aktdefiiilm, met op windende beelden en zeer geroutineerd gemaakt Peter Fonda voelt Zich dn dut soort werk duidelijk goed thuis, terwijl Susan George een brutaal en innemend sletje waarmaakt. (18 jaar). Vrijdagnacht '(23 30 uur) kan er nog eens gelachen worden om „De pastoor kan geen bloot meer zien" de Zweedse sexcomedie naar Bengt Anderbergs ver halen uit „Het land Goït'ha" Zondagmiddag (aanvang 3 uur) de Nederlandse jeugdfilm „Circus op stel ten". Het ds de eerste film van regisseur Kanst van de Meulen van wie koht gele den /ook „Oom Ferdinand en de tover drank" werd vertoond. Hoewel er voor zijn debuut nog geen sterren aan te pas kwamen, zoals Lex Goudsmid en Wdtle- ke Allbenbi, werd „Ourcus op stelten" een leuk en soms spannend jeugdavontuur, waanin de kmderroTlen het belangrijkst zijn. Vijf kinderen worden de helden van het circus. Oosterend In Oosterend werd 's ochtends een te kenwedstrijd voor kinderen van de lage re- en kleuterschool gehouden op het parkeerterrein aan de Bijenkorf weg. De uitslagen waren: kleuterschool: eerste klas: 1. Annemane Boon; 2. Annette Duiniker;3. Willie Stark. Tweede klas; 1. Richard van Tatenhove, 2. Joke v. d. Berg; 3. Natascha v. d. Vis 's Middags waren er in Oosterend kin derspelen in de muziektuin Donderdag 1 mei Klaverjasclub De Z.vaan houdt in de gelijknamige zaal een feestelijke slot- avond, 20 00 uur In de J'Blleboog heeft om 10.00 uur de prijsuitreiking plaats van de eiland- competitie volleybal. Vrijdag 2 mei De sportvissersclub komt om 20.00 uur in „De Zwaan" in vergadering bijeen. In ,,De Witte Burcht" houdt de heer J. Kraamwinkel uit Haarlem een lezing over het Vrije School-onderwijs; 20.00 uur. Ieder is welkom. Prof. Stolk uit Amsterdam houdt een dia-lezing op de slotavond van de aquariumvereniging In Aqua Vita; 20.00 uur Tevoko 'houdt de algemene ledenverga dering; 20.00 uur. Zaterdag 3 mei Vanaf 15 00 uur s middags en vanaf 19.30 uur 's avonds wordt in De Bij enkorf te Oosterend solistenconcours gehouden. Aanvang 20.30 uur wordt in „De Zeven Provinciën" te Oudeschild een de monstratie boksen gegeven; toegang voor ieder vrij. Biljartclub Olympic houdt aanvang 20 00 uur in de gelijknamige zaal een feestavond waarbij naast leden ook andere belangstellenden welkom zijn. Zondag 4 mei Om 15.00 uur heeft op de begraafplaats van de Georgiërs de traditionele kranslegging plaats; daarna op de be graafplaats in Den Burg de overdracht van het door Georgië geschonken mo nument. Van 8,30 - 10.30 uur houdt de sportvis sersclub een wedstrijd bij paal 9. De wielervereniging houdt aanvang 15.00 uur een trainingsrit; start Mari- coweg. Dinsdag 7 mei De gemeenteraad vergadert aanvang aanvang 19.30 uur. Sergeant der mariniers J. C. Walra ven uit Den Helder, werkzaam op het amfibisch oefenkamp Texel, heeft woensdag uit handen van zijn comman dant een ,31ijk van Waardering" ge kregen voor de bijzonder goede wijze waarop hij zijn taak vervult als instruc teur bij de amfibische opleidingen. De plechtigheid, na afloop van een vlaggen- parade met gewapende wacht, had plaats tijdens een zg. „alle hands" waar- ijuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Voor een gezellige avond a.s. zaterdag naar iiiiiuiiiiuuuiiiiiniiiiuimDiiniiiiiiuiiiiiniiiumnoniiiiiinuffluiinHwim bij ongeveer 200 man stond aangetre den en ook familieleden van sergeant Walraven aanwezig waren. De commandant van het AOK, luite nant kolonel der mariniers J. W. Morie, zei dat sergeant Walraven heeft blijk- gegeven van zeer hoge pliehtsopvatting, groot verantwoordelijkheidsgevoel en ruime mate van inventiviteit. „Zijn ent housiasme, plichtsbetrachting en be reidheid om anderen bij te staan stem pelen hem tot een voorbeeld voor col lega's en ondergeschikten. Door zijn in zet bij voorbereiding en uitvoering van lessen en oefeningen 'heeft hij veel bij gedragen aan de kwaliteit van de oplei dingen bij het amfibisch oefenkamp". Het „Blijk van waardering" gold voor de periode 17 januari 1973 tot heden waarin hij op „De Mok" werkzaam was Een soortgelijke onderscheiding heeft dc heer Walraven al eens eerder gehad, na dat hij tijdens varende plaatsing op Hr. Ms. De Ruyter in Barcelona vier men sen redde die bij een aanvaring te wa ter wairen geraakt. Walraven startte zijn militaire car rière bij de mariniers in 1954. Na op leiding, onder andere op De Mok, ging hij voor twee jaar naar de Ned. Antil len, diende vervolgens anderhalf jaar in het opkomstcerutrum te Voorschoten en ging in oktober 1959 naar Nieuw Buinea waar hij tot 1961 bleef. Na een kaderop leiding en enkele jaren varen was hij van 1967 tot 1968 twee jaar als instruc teur op De Mok In 1969 volgde hij een kaderopleiding en vertrok met zijn gezin voor drie jaar naar de Ned. Antillen waarna zijn huidige plaatsingperiode op het amfibisch oefenkamp Texel volg de. Tijdens de „alle hands" hield luite nant kolonel Morie ook een redevoering ter 'gelegenheid van /de verjaardag de koningin. Hij schetste uitvoerig positieve betekenis van het staatsho en constateerde, vergelijkend met dere landen, een gunsige invloed op democratische samenleving. Voor de festiviteiten in het kader van de koninginnedagvicring bestond op Texel grote belangstelling. Het mooie weer heeft daar ongetwijfeld een steen tje toe bijgedragen. Zo namen aan de fietstocht vanuit Den Burg maar liefst 400 mensen deel. De dorpscommissic kwam lintjes te kort. Dc tocht ging over Oudeschild en De Waal en was 17 kilo meter lang. Gemiddeld werd daar zo'n 5 kwartier over gedaan. In Den Hoorn trok de jeugd massaal naar het strand waar 6 karren met rommel vandaan werden gehaald voor twee doelen: een schoon strand en een grote fik. In Oude schild was de belangstelling overweldi gend. Maar weinigen lieten verstek gaan. In De Koog werd 's ochtends een op tocht gehouden waaraan zo'n 100 kinde ren deelnamen. Ze werden begeleid door de Koger drumband Aan de puz- zelrit op de fiets 's middags door bos en duingebied werd door 40 kinderen deel genomen, terwijl ook volwassenen ndet verstek lieten gaan. Eerste werd de fa milie Van Heerwaarden, tweede de fa mine Versepu/t en derde Henriëtte de Wiit Oudeschild In Oudeschild namen 's morgens maar liefst 160 van de 180 schoolgaande kin deren deel aan de kinderspelen in het Ankerpark Voor de eerste maal was ook de kleuterschool bij de spelen be trokken. Ook voor de 's middags gehou den optocht <wais de belangstelling groot: 75 kinderen liepen mee. Het slootje- springen was weer een groot 9ucces, waaraan veel lol werd beleefd. r t v-v - 'LAf-.A J.'i Op de foto het monument nog niet op het inmiddels van gemeentewege vervaardigde betonnen voetstuk) met de Georgische delegatie Rechts Tabukashvili De bevolking van de Sowjetrepuhliek Georgië heeft Texel een 3,80 meter hoog monument geschonken dat is opgedragen aan de in de oorlog omge komen Texelaars. Het monument heeft gisteren een plaatsje gekregen bij de ingang van de algemene begraafplaats in Den Burg. Zondag zal het monu ment officieel worden overgedragen, na afioop van de kranslegging op de begraafplaats van de Georgiërs op de Hoge Berg. Bij deze plechtigheid zall een uit oa 15 personen bestaam.de afvaardiging unit Georgie aanwezig zijn, waaronder een broer van de gesneuvelde leider van de opstand m april 1945, kapiitem Lodadse. Verder worden verwacht Congladze en nog enkede soldaten die aan de opstand hebben deelgenomen. Het zangensem- ble „Gordella" zal enkele liederen ten gehore 'brengen. De plechtigheid zal in de raadszaal worden voortgezet, waar enkele Georgische kunstwerken aian de gemeente zullen worden aangeboden. Een uit drie man bestaande Georgi sche delegatie is dn verband met het een en ander al enkele dagen op Texel. De dlegabie Staat onder leiding van Revaz Tabukazhvili, filmregisseur. Van de plechtigheid zal een uitgebreid filmver- slag worden gemaaikit; er komen twee k am eramensen Het monument 4s een typisch en fraai staaltje van Georgische kunst. Het is een uit koper gedreven levensboom die de onsterfelijkheid uiLtbeeldit; thema's als oorlog en vrede zijm er m verwerk Het opschrift: „Aan onze omgekonw Nederlandse broeders en zusters, USS - Georgië". De zuigelingen, die aan de beurt zi n? worden op het bureau verwacht tijden, waarop hun eigen huisarts heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 6 mei om uur. Dokter Coutinho, woensdag 7 mei 15.00 uur. ZENDELINGEN Bij Jan en Fau/la Brouwer, straat 42, wordt vanavond (vrijdag) h'ailf acht een „Come in" voor gehouden mei zendelingen uit land Er is een tentoonstelling terwijl ook dia's worden vertoond.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2