B en w trekken zich niets aan van handtekeningenaktie Hoornders RAAD: PARKSTATUS NIET GEWENST EN OVERBODIG Minder straatlantaarns niet verantwoord EXTRA RAADSVERGADERING Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 13 mei 1975 Burgemeester en wethouders peinzen niet over terug te komen op de ver- eersmaatregelen die zij onlangs voor )en Hoorn hebben afgekondigd. Zij me- f5 ien dat de Hoornder problemen vol doende zorgvuldig zijn bekeken en dat Ie genomen maatregelen de beste en de ninst verstrekkende zijn. Het college is ook niet van plan zich iets aan te irekken van de handtekeningenaktie die inlangs door enkele middenstanders is rehouden. De belangrijkste maatregel is, zoails lekend, tiet eenrichtingsverkeer om de ierenstraat gedurende het héle jaar. De mddenstanders en degenen die hun me ning met handtekeningen steunden heb- >en B. en W. gesdhreven dat het één- ifl achting verkeer helemaal met nodig is. 'iet dis volgens hen zélfs gevaarlijk, want iet verkeer zall door het ontbreken van jemoatkomend verkeer veel sneller en laardoor voor voetgangers (er zijn geen 14 rottoirs) gevaarlijker wonden. Het col- werd dian ook verzocht de Heren itraat in Ibeiide ridhltingen open te laiten, ten stopverbod voor de noordzijde van leze straat in ite stellen, een parkeer- jelegenheiid te sdheppen aan de zuid- :ijde van deze straat en ervoor te zorgen lat zwiaar vrachtautoverkeer de dorps- :ern zoveel mogelijk zal mijden. De on- lernemers van Den Hoorn hebben direkt iet zwaarste geschut in stelling ge- iracht om hun zin te krijgen want ze :ijn tegen de maatregel in beroep ge gaan bij de Kroon. B. en W. hadden de gemeenteraad neegedeeld dat zij gezien 't feit dat de ;wesbie van aille kanten is bekeken en lat 'de nu getroffen maatregelen de bes- ;e en minst verstrekkende zijn, niet ■oomemens zijn erop terug ite komen, fcan de hanldtekeriingenaktie hechtte iet oillege niet zoveel waaide m een lergélijk geval. Er werd opgewezen dat iet college verantwoordelijk is voor de •erkeersveilugheid en dat pas na gron dige afweging van alle belangen de maatregelen zijn getroffen. Geschrokken In de raadsvergadering van dinsdag- avond zöi de heer H. Beumkes er toch wel van igesohrokken te zijn dait zoveel Hoornders tegen de maatregelen zijn. ,,B. en W. handelen tegen de zin van de bewoners. Het is ondemocratisch om er niet op terug te willen komen. Er wordt te makkélijk over de bezwaren heenge stapt". Beumkes gaf het college in over weging het éénniohtingverkeer dn de Herenstraat lalllleen in de zomer van kracht te laten zijn en een bromfiets verbod 'af Ite kondigen van 21 00 - 07.00 uur. Ook de heer C. Koorn had beden kingen. Er vanuit gaande dat de ver keersmaatregelen omzet verlaging van de aan de Herenstraat gelegen winkels tot gevolg zullen hebben, vroeg hij aan dacht voor het lot van ,,deze hardwer kende mensen". Solidariteit Wethouder Nauta zei zeer sceptisch te staan tegenover de 101 (van de 142) handtekeningen die tegen de verkeers maatregelen zijn gezet. Hij meende dat het overgrote deel van de mensen heeft getekend uit solidariteitsgevoel met de organiserende winkeliers. In tegenstel ling itot de twee eerder genoemde raads leden was hij er van overtuigd diat de verkeersmaatregelen juist omzetverho- gend zouden werken. Dat os in Den Burg en De Koog gebleken. Door een betere verkeerssituatie ontstaat een prettiger sfeer, een béter koopklimaat. Bovendien staat het straatprofiél van de Heren straat geen verkeer in beide richtingen toe. De maatregel ongedaan te maken dm herfst en winter vond hij ongewenst, het zou alleen ide onduidélijküieid maatf in de hamld werken. De mogelijkheid voor een nachtelijk brom fietsverbod wilde hij wél bekijken. Nauta betreurde het zeer dat de Hoornders in beroep zijn gegaan bij de Kroon. „Wat nu gebeurt gaat duizenden guldens kosten en dat terwijl de maatregelen toch zorgvuldig en met respect voor aieders belang zijn genomen". Met dat laatste was de heer L. J Weijdt hét oneens. Niet tactisch De heer Th. van den Heanik vond dat B. en W. wel wat taotischer hadden kun nen reageren op de brief met de hand tekeningen. „Het niet op de kwestie wail- len terugkomen riekt naar zelfover schatting". Hij vond overigens dat B. en W. „die minst kwade maatregel" hadden genomen. De heer D. Schilling vond „als bewoner van het omstreden gebied" de maatregelen verkeerstechnisch aan vaardbaar, all kon hij zidh de gevoelens van de middenstanders wél voorstellen. Met name het „hoekiie" is veel veiliger geworden; Schilling vond blijkbaar terecht dat B. en W. de verkeersvei ligheid hebben laten prevaleren. Schil ling had wél bezwaren tegen de wijze waarop Gemeentewerken 'bezig is ge weest met het .dokteren" aan het Dage AchteromAls gevolg van de nieuwe in gang kaïn een 77-jarige aan wonende man zijin garage nauwelijks meer in of uit. De betrokkene had op het raadhuis geprotesteerd, echter vergeefs. De opmerkingen uit de raadsvergade ringen brachten geen veranderingen in het besluit van B. en W. Het college had de zaak zélfs niet om de raad aam de orde hoeven ite stellen omdat het treffen van verkeersmaatregelen sinds 29 juni 1967 aan hen is gedelegeerd. Pieren Akkoord ging de raad met de maat regel die B. en W. hebben voorgesteld tegen de machinale winning van zeepie- ren. Tydens de discussie werden wel vragen opgeworpen die twijfel opwek ten over de vraag hoever de bevoegd heden van de gemeente in deze gaan. Tot op welke afstand van de Texelse oostkust kan het winnen van piereD worden verboden? Wethouder Nauta wist het niet precies maar meende dat het „een heel eind" was. De heer Beum kes dacht dat het niet verder dan 100 meter buiten de laagwaterlijn was. De heer Schilling was bezorgd over het „eenvoudige genoegen" vam de hen gelaar due voor zichzelf aas wil winnen. De 'bevoegdheid van B. en W. om als de omstandigheden dait vergen ook daaraan paal en perk >te stellen, vomd hij ibe ver gaan en in zo'n geval zou hij ,de gemeen teraad erbij wollen betrekken. Zoals bekend mogen de gebroeders Duinker die al eniilge tijd een (zelfge maakte) ipierenwinmaChine lin gebruik hebben, daarmee gewoon doorgaan. Desgevraagd zei wethouder Nauta dat Duinker zijn machine echter niet mag vergroten en dat de vergunning van Duoinker niet ovendraagbaar is, wat dus betekent dait niemand met machinaal pierenwinnen mag doorgaan als Duin ker ermee stopt. Café's B en W. en de gemeenteraad willen voorkomen dait de woonfunctie die het centrum van Den Burg heeft in gedrang raakt alls gevolg van onbeperkte vesti ging van horecabedrijven, speelauto- maathallen etc. De raad góng akkoord met een voorbereKdangsbesLuit voor het centrum van Den Burg waarin is be paald dat voor vestiging van dergelijke bedrijven een vergunning nodig is. On langs is begonnen met het maken van een nieuw bestemmingsplan voor het dorpscentrum waarin voor de panden gebruiksregels voorkomen. Het voorbe- reidingsbeSluilt loopt op dit bestem - mingspl'an vooruit. De gemeenteraad ging dinsdag vrijwel zonder commen taar met het voorstel akkoord. De heer Rienstra: „We zijn er erg blij mee. Als het ooilege niét met dit plan was geko men, hadden wij het gedaan". De heren Van den Heerik en Westdorp meenden zelfs dat het voorberéidingsbesluit te laat is gekomen. Burgemeester en wethouders vinden het onverantwoord het aantal straatlan taarns op Texel te verminderen, zo de len zij mee naar aanleiding van vragen van de heer C. Ellen. Ellen had ervoor gepleit ook na de energiecrisis zuinig te zijn en vond dat het aantal straatlan taarns op Texel zonder bezwaar zou kunnen worden ingeperkt. B. en W. heb ben hun oordeel gevormd onder meer na overleg met de politie. Naast de raadsleden krijgen ongeveer vijftig andere personen 'die zidh daartoe a'ls 'abonnee heben laten inschrijven de raadsstukken 'toegezonden. Naar aanlei ding van vragen dölen B. en W. mee dat deze geabomneerden de stukken wél eens wait later krijgen; 'ter besparing van kosten wordit gewacht tot het mo ment dat geen nagekomen stukken weer ite verwaahten zijn. De raadsleden krij gen ook wél eens stukken die niet naar ide ge-abonneerden gaan. Het betreft dan stukken aan B. en W. die voor de oor deelsvorming van de raad nuttig zijn, maar 'het zou te ver gaan deze ook aan de anderen te sturen. Van sommige stuk ken, rapporten ed. ös bovendien vaak een beperkt aantal beschikbaar. Rijwielpaden Bij de uitbreiding van het fietspaden- net op Texel hebben de verbindingen tussen de dorpen voorrang. Daarom is thans de aanleg van een rijwielpad langs ide Oosterenderweg 'in voorberei ding evenals de verdere aanleg van het rietspad langs de Ruijslaan tot de Bad- weg. Ten aanzien van de aanleg van rij wielpaden geeft hét investeringsplan voor 1976 verder aan: een rijwtelpad- voétpad langs de Ruigedijk vanaf De Koog, tanigs de Rozenlijk en langs de Wester weg door Waalenburg. Voor 1976 staat de aanleg van een weg met rijwiel pad Oudesdhiitd^Ponltweg op het pro gramma 'alsmede een toeristisch rijwiel pad langs de 'binnendijk van de PH- polder. Ook dn de jaren 1977 en 1978 worden toeristische rijwielpaden aange legd, misschien zélfs eerder als rijkssub sidie wordt verstrekt. Lege huizen Scherp zal worden gelet op het even- itueel 'leeg staan van woningen. Op dit moment zijn geen gevallen bekend waarbij permanente bewoning wordt ontdoken door opzettelijke langdurige verbouwingen. Niettemin zal aan de sig nalering van een zodanige ontduiikings- mogélijkheiid aandacht worden besteed, aldus B. en W. Vrijdagavond <a.s. vergadent de ge meenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Verhoging van het maximale 'kre diet an rekening-courant ten laste van de Stichting Cultureel Werk Texel. 2. Bespreking aansluiting op het aard- gasnet. Conform het advies van B. en W. leeft de gemeenteraad zich uitgespro ten tegen de aanwijzing van Texel tot lotentieel landschapspark en ook te len het (meer concrete) plan om de fexelse duinen tot nationaal park te naken. „Ongewenst en overbodig" varen de meest gehoorde conclusies, let voorstel van Texels Belang om een :ommissie in het leven te roepen die :ich met deze problematiek zal bezig louden, kreeg echter alleen de steun tan de leden van deze fractie en werd ierhalve verworpen. !ili r Burgemeester Sprenger noemde het id vues aan de naad een voorlopige reak- ie. Wat de parkplannen voor Texél pre- ies zullen betékenen ös nog lang niet iuidélijk, maan het as wel van belang lat nu al door de naad een mening tondt geuit die ter kennis van het rijk ;an worden gebracht. Bij de uitwerking ■an de plannen kan daarmee dan réke- mg worden gehouden. De burgemees- :r licht/te toe dat de bescherming van et landschap op Texel reeds zwaar 'eegt; 'hét blijkt duidelijk uit de struc- uur- en bestemmingsplannen waarin iet behoud van het landschap hoge prio- iteit heeft. Extra waarborgen zijn in de Texelse situatie niet alleen onnodig naar zelf ongewenst omdat sommige dangen erdoor kunnen worden ge- chaad. De burgemeester doelde daarbij >p het meest concrete plan: de parks ta lis voor de Texelse dumen, die als con- ekwen.tie kaïn hebben dat „vreemde ele menten" zoals de RSTk ampeerterrei - «n zouden moeten veidwijnen. De ilamnen om van heel Texel een natio nal landschapspark te maken zijn veeli lager. Uit de nota van CRM valt op te^ naken dat de regering daarbij denkt? lan andere gebieden 'dan Texel. In ieder" [j>' eval zal eerst mét proefgebieden wor- kn gewerkt en daar hoort Texel niet lij. Niettemin krijgt Texél als „poten- ieel nationaal landschapspark een eti- :et dat onzékebheid en verwarring kan eroorzaken en 'bovendien vertragend an werken bij het ontwerpen van de ilannen. Het is ondenkbaar met de plan ing op het gebied van (ruimtelijke orde- ling te stoppen omdat Texél misschien loit eens nationaal landschapspark '"ord/t. Belangen afwegen Wethouder J. Nauta wees op een es- fcntiieel verschil /tussen de bescherming het rijk blijkbaar via de parkplan- ien wil doorvoeren en het beleid van ie gemeente. Als de gemeente de zaken i eigen hand houdt is belamgenafwe- ing mogelijk niet altijd zal bij voorbaat oorrang rwoiden gegeven aan de belan- en van natuur en landschap, maar uit e diverse aanhangige pQannen (waaron- er het plan buitengebied) komt over- togend naar voren dat de bescherming 'an natuur en landschap een zeer hoge noritedt heeft. Nauta vond de drie nota's, die door het ministerie zijn uitgebracht, niet in alle opzichten negatief voor Texel. Met name de zg. relatienota (over de relatie natuur-landbouw) vermeldt diverse ge dachten, die voor Texel wellicht bruik baar zijn. Het idee dat een boer naast zijn werk ook een (betaalde) beheerders- functie krijgt moet niet direkt worden verworpen omdat het een goede aanvul ling kan zijn op zijn inkomsten. Tegen Nauba's fractiegenoot J. Witte had met dit laatste duidelijk moeite. Vam al le raadsleden keerde 'hij zidh het felst tegen de landschapsparken en andere maatregelen die voor de economische ontplooi/mg vam de agrariërs belemme ringen 'inhouden. Zijn uitgangspunt was: boerenbedrijven moeten zich zodanig kunnen ontwikkelen dat het aantrekke lijk ös daarmee door te gaan. Hij ver wierp elke vorm van kunstmatig in standhouden van de 'bedrijven en wilde dat de agrariërs de bestaande technische mogelijk/heden volledig kunnen benut ten. Primair was voor hem de agrari sche produktiie. „Greatief zijn betekent economische groei", zei hij, minister Lubbers oiiterend. Als moderne agrari sche gebouwen niet bij de bestaande ou de passen, moéten de oude maar worden verwijderd en alles met overheids steun door nieuw worden vervangen, mzo meende hij. Deze benadering riep de ÏÉgramsdhao op van de heer F. Blanken sHvan het Pakt die de ideeën van Witte jP„het antwoord van eergisteren op het ✓-probleem van vandaag" noemde. Óveri- "Hgens was ook Blanken het eens met de afwijzende houding van B. en W. jegens de parkgedadhte. De meeste moeite had hij met het verdwijnen van de „wezens vreemde élementen" uölt de duinen en hij was ook verontrust over de mogelij ke ,/reoreataeve zonering" en ergerde zich aan het „belerende en betuttelen de" 'karakter van sommige passages in de nota. De nota over de landschapspar ken vond hij ite vaag om er wait over te kunnen zeggen. Zelfs wordt niet duide lijk of bij de aanwijzing van het park de bevolking wél of juist geen inspraak zal hebben. Niet vastleggen De heer L. J. Weijdt van Texels Be lang was blij met de afwijzende houding van B. en W. maar vond de argumenten van het college niet zo goed. Dat Texel een bestemmingsplan buitengebied in cTe maak heeft met uitgebreide voorzie ningen ter bescherming van het land schap kan niet als argument gelden om dat allerminst vast staat of dat plan wordt vastgesteld zoals het nu ter tafel ligt. Door de stcllingname van het col lege wordt bij de hogere overheid de in druk gewekt dat de bescherming van het Texelse landschap al in kannen en kruiken is, zodat men zich daarop vast legt en zich in feite laat dwingen zelf een landschapspark in te stellen. Weijdt vond dait er wèl een begelei dingscommissie moet komen die fél te genspel levert. „Wamt in Den Haag draait Ide klok door in de -richting van een landschapspark". Uitvoering van de parkgedachite voor de duinen zou het verdwijnen van ide twee grootste cam pings die een kwart van het toeristi sche eaonamisdh gebeuren veroorzaken) betékenen, hetgeen onaanvaardbaar is voor een gemeenschap die zich op de verzorging van meer dan 40.000 toeris ten heeft (ingesteld Ook voor de heer Rienstra wairen de gevolgen van park- duinen onaam/vaarldbaar. Weijldts fractiegenoot D. Schilling vroeg zich af wait het effekt zal zijn van het afwijzen van de parkgedadhte door Texél. Als het rijk iets oplegt moet het rij'k voor financiële compensatie zorgen, maar waar komt 'het geld vandaan als Texel iandschapsbeschermend optreedt? Van het door Nauta genoemde „beheer- derstinikomen" zei Schilling geen hoge pet op te ih ebben. Burgemeester Sprenger zei dat de me dewerking van de bevolking in ieder ge val voorwaarde is om een park te kun nen stichten. Alleen daarom al is het vroegtijdig innemen van een standpunt door de raad belangrijk. Als de gemeen te zelf het landschap beschermt, bete kent dat niet dat de gemeente ook de kosten daarvan betaalt, in tegendeel dit gebeurt in nauw samenspel met pro vincie en rijk. Het niet bereid zijn tot enige concessie (waarvan Witte blijk had gegeven) vond de voorzitter verwer pelijk. Om het over een kwestie eens te worden moeten alle betrokkenen bereid zijn concessies te doen. Daan Welboren veronderstelde dat de panknota's zijn verschenen omdat de la gere overheden wat lamdschapsbesoher- ming betreft in gebréke zijn gebleven. Texel is, blijkens de 'bestaande plannen, een gunstige uitzondering maar het zal die plannen dan ook wél moéten uitvoe ren. Weijdt merkte nog op dat de ge meentelijke zeggenschap in de duinen uiterst beperkt ös. Vrij wél alles is dn handen van staatsbosbeheer en rijks waterstaat. Verdere béknoittmg van de recreatieve ruime dn deze en aangren zende gebieden vond hij onaanvaard baar. Hij leek niet afkerig van buiten- parlememtalire alkbie in deze, want hij vond dat „vanuit /de bevolking die zich in deze vrijere kan opstellen dan wij, stalling moet worden genomen tegen de parkma atregélen Salonwagcn Aan het begin van de vergadering sprak Daan Welboren van het Pakt zijn waardering uit over het duidelijke en krachtige beleid dat de gemeente thans ten opzichte van illegale caravans, sa lonwagens e.d. ten toon spreidt. Hij be treurde het dat de gemeentelijke dien sten in deze wel langs elkaar hebben ge werkt. Van de eigenaar van de salonwa gen in Oost heeft de gemeente wel toe ristenbelasting geïnd, terwijl men toch kon weten dat de wagen niet mocht blij ven staan. Welboren liet blijken wel be grip te hebben voor de teleurstelling van de mensen die hebben geprofiteerd van de langdurige gemeentelijke tole rantie en nu vlak voor het seizoen met maatregelen worden bedreigd. Op zijn vraag of ook zo hard wordt opgetreden tegen Texelaars die noodgedwongen in een salonwagen of caravan wonen, ant woordde wethouder Zuidewind ontken nend. Deze „rijdende noodwoningen" staan op een terrein bij de noodslacht- plaats, maar moeten direkt worden ont ruimd als de gemeente een woning be schikbaar heeft. Het stokpaard van Cor Ellen van het Paikit (verwijdering van de vélgens hem overbodige straatlantaarns) wo-rdt niet bereden door zijn fracbiejgenooit H. Beumkes. Hij vond dat er juist een te kort ös aan lantaarns. Met name de ca 150 inwoners van ,(t Homltje 'lopen ge vaar in 'het (donker (hun nek te bréken. Waarop Ellen erop wees dat in ieder ge val sprake is van een slechte verdeling van het aantal lichtmasten In het Wes telijk deel van de Muijweg Staan licht masten zat, maar in het oostelijk déél, waar ook mensen wonen, is het donker. Mevrouw Tine Vlas-van der Vlies vond de nachtelijke verlichting van de veerhaven overdreven Weijdt wees er op dat om 22.00 uur tweederde van de lichten automatisch wordt uitgescha keld. C. Room zei dat het Mienter^lop bij De Koog ook zeer schaars üs ver licht. „Geheim" rapport In de rondvraag bracht de heer C. Koom ziin verbazing naar voren over het feilt dat het door B. en W. harinek- kig als geheim beschouwde rapport „Veerverbindiinfig Texel-Den Helder" in de kramt uitgebreid is geciteerd. 'De bur- Tlgemeester zei dat voor alle raadsleden Epl een exemplaar van het rapport is be- rMsteld. (Noch door de samenstellers, noch f door de provindie ds ooölt geheimhouding t wan het veelbesproken rapport veidangd. Uitsluitend van gemeentewege is be weerd dat het rapport vertrouwelijk was en daarom niet aan de raadsleden kon worden doorgegeven. Red.). Vernieling De hardwerkende jongelui van de Werkwinkel hébben veel last van leef- tijldsgenoiten die op ergerniswekkende wijze huishouden ön en rond hun opslag plaats voor oud papier bij 'het voormali ge „Ons Genoegen". Alle ruiten, zélfs de kozijnen, zijn vernield. Containers wor den geopend. Het papier waaijt alle kan ten op en veroorzaakt een geweldige rommel in de omgeving. De heer Ellen vonld het een bedroevende zaak. Er zou beter toezicht moeten zijn, maar hij wil de ioOk een beroep doen op de ouders om aan deze vorm van baldadigheid een eind te maken. Wethouder Zuidewind zei dat al geruime itijd wordt uibgekeken naar een ander gebouw. „We zoeken naarstig door". Ellen had zich ook ge- ergerd aan vernielingen op het terrein bij de molen van OudesdhiM. De ramen en dakpannen van de daar staande ge meentelijke gebouwen hébben het zwaar te verduren. De vernielzucht waar vroe ger op Texel nauwelijks sprake van was begint op Texél een ernstig probleem te worden. Burgemeester Sprenger zei dat ook nieuwe gebouwen niet veilig zijn. De kleuterschool Maris Stella loopt haast élke week schade op. Grensweg B. en W zullen binnenkort hun visie geven over de recreatieve ombwiikkélimg aan de Grensweg. De bedrijven aldaar willen al zeer geruime tijd uitbreiden. Op een desbetreffende vraag van Witte zei 'wethouder Nauta dat er op dit mo ment nog enkele financiële en planolo gische problemen zijn maar dat het col lege spoedig schriftelijk op de zaak zal terugkomen. Op een andere vraag van de heer Witte zei de burgemeester dat inzake vestiging van detailhamdelza'ken op de feiltélijk daarvoor niet bestemde (imduSfcrie)terreinen ook schriftelijke in formatie komt. De heer Rienstra waarschuwde tegen belemmering van het uitricht op de weg door de thans weer groen wordende bo men. Praten met de wethouder In het verdeden as meerdere malen het advies gegeven dat burgers of raads leden die voor zover het geen béleids- aangelegeriheden betreft iets te vra gen hebben, 'dit het beste kunnen doen bij de betreffende gemeentelijke dien sten van het raadhuis. De heer Zuide wind liet evenwél wéten (naar aanlei ding van een vraag van de heer Schil ling) -dat hij er persoonlijk toóh wel prijs op stelde ook op de hoogte te zijn van klachten, ook als het klemiJgheden be treft. Desgevraagd kreeg Schilling ook te horen dat het raadhuis nog dit jaar een sroeciale ingang voor invaliden zal krijgen.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5