(fro en 2Twartsjexels in het harL, Afwachtende bevolking maakt belastingverkl. noodzakelijk" C£lypotijeekd Bouw verpleeghuis gaat door iutovervoer pinksterperiode gelijk aan vorig jaar I 2000 Financiële risico's uitsluiten Wm Taxicentrale DE KOOG Drankdieven met geweld overmeesterd Burgemeester over inwilliging eis GS: A Informeer nu naar de mogelijkheden voor gelden op gemakkelijkéén adres voor al uw geldzaken E Granaat aangespoeld Tel. (02228) FA. KIKKERT PARACHUTIST (22) OMGEKOMEN TAXI (02220) Motorrijder over de kop Veel schade bij aanrijding Joyrid llïg Hond in auto opgesloten VRIJDAG 23 MEI 1975 Uitgave: BV v/h Langeveld De RooJJ 'ostbua 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ledaktie: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lurg, tel. (02220) 2403, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. 88e JAARGANG No. 8976 Verschijnt dinsdags en vrjjda^a. Postgiro 652. Abonnementsprijs f8,65 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Baak, Rabobank Advert. 35 ct p. mm exel. 4% BTW De afwachtende houding die de Texelse bevolking aanneemt ten opzichte van aansluiting op het gasdristibutienet maakt de hele (onverkorte) belasting- verklaring noodzakelijk. Door deze terughoudendheid, die mij heeft ver baasd en waarover ik teleurgesteld ben, zou het aantal aangesloten wonin gen op 1 januari 1977 lager kunnen liggen dan 2820. De gemeente moet het gasbedrijf De Liefde dan 180 gulden per minder aangesloten perceel beta len, zo staat in de garantiebepalingen. We kunnen in de clinch blijven lig gen met Gedeputeerde Staten waardoor we onvermijdelijke financiële risi co's nemen of we kunnen de onverkorte belastingverklaring afleggen en deze risico's uitsluiten". Zaterdag werd op 'het strand bij paal 9 (Hoornderslag) een blootgespoelde gra naat aangetroffen. De pdliibie zorgde er door dat heft projeatiel werd weggehaald om te zijner rtijd aan de Explosieven Op ruimingsdienst te worden overgedragen. Aldus burgemeester W. H. Sprenger rijdagavond tijdens alweer een ladsvergadering over de aardgas- roblematiek. De raad ging met 9 te en 6 stemmen akkoord met het colle- evoofstel een hele belastingverkla- ng af te leggen. Texels Belang en de okt-raadsleden Welboren en Beum es stemden tegen. Texels Belang deed omdat zij het onaanvaardbaar ndt dat de hele eilandbevolking oet opdraaien voor de lasten die uit ;ze belastingverklaring kunnen voort- oeien. „Als het voor ons te duur ordt moet het Rijk hulp bieden", >nd T. van den Heerik. Beumkes en Welboren stemden tegen ndat zij het onrechtvaardig vinden dat Texelaars gemiddeld 3 a 3,5 cent per ibieke meter meer voor het aardgas oeten betalen dan de gebruikers op de iste wal. „Zijn wij wel Nederlanders", roeg Beumkes zich af, „hoort Texel er bij. Gedeputeerde Staten weten dat nnelijk niet. Misschien kunnen we beter een beroep op de ontwikke- igslntlp doen. Wij ziin voor aardgas, sar niet tot elke prijs". Als voorwaarde voor de onverkorte ;lastingverklaring hadden B. en W. hun pre-advies gesteld dat de ge- eente dan ook de volledige mede- rkina van G.S. moeten krijgen. De- medewerking werd vrijdagochtend lefonisch toegezegd. „Als deze toe- gging niet was gekomen hadden we raad voorgesteld niet op de eis van in te gaan", zei de burgemeester, praktijk zal de provincie aeen pro- emen meer opwerpen bii vereiste >edkeuringen van begrotinaswijzi- ngen en zal zij de Kroon positief ad- seren over de baatbelasting. De burgemeester zei verder dat de tijd abreekt voor gerichte voorlichting (zie vervolg pagina 2) Het algemeen bestuur van de stichting „Samen Eén" heeft dinsdagavond definitief besloten over te gaan tot de bouw van een Texels verpleegtehuis. De openbare aanbesteding zal waarschijnlijk eind juli of begin augustus plaatshebben. Het verpleeghuis zal aan het gemeentelijke bejaardenhuis Irene aan de Gasthuisstraat, worden vastgebouwd. Beide ge bouwen worden ondergebracht in de stichting „Samen Eèn". Door deze beslissing is een eind gekomen aan een lijdensweg die al in de jaren 1963-'64 begon. De 27 bejaarden die voor opname in het verpleegtehuis in aanmerking komen zijn namelijk niet voldoende voor een maximale bezetting van de 37 bedden. Niettemin is het fiat toch gegeven. Op de foto de maquêtte met op de voorgrond Irene. TESO heeft van donderdag 15 tot en met dinsdag 20 mei totaal 15.752 ivto's in beide richtingen vervoerd. In de pinksterperiode van vorig jaar way lit aantal vrijwel gelijk: 15.729 oftewel een toename van 23 auto's. Toch overtreft dit cijfer de vervvach- gen. Een aanmerkelijke teruggang s waarschijnlijk geweest, omdat ve- i reeds erop uit waren getrokken in periode koninginedag - 5 mei terwijl c 'het vroege tij'dstup waarop Binkste- viel en de weinig florissante weers- iruitzichften een remmende rol speel- Dag en nacht. Badweg 1. Ook voor ziekenfonds. den. Elders in hotland was de toeristen - idrukite dan ook minder groot dan vorig jaar. Texel is blijkbaar nog steeds een sterke trekpleisber. Pendelen Donderdag werd nog normaal vol gens dienstregeling gevaren. Vrijdag kwamen 2.623 auto's naar Texel en was het modiig te pendelen om de wachttij den zo kort mogelijk te houden. De laat ste boot vertrok om hiallf twee 's nachts uit Den Helder. Er bleven toen nog 90 auto's staat. Zaterdag gaf hetzelfde beeld: de pendelende schepen brachten 2.644 auto's naar het eiiland. Zondag ikwa/m de kentering en 'begon de toerds- tenstroom zich alweer huiswaarts te be geven. Néar Texel kwamen 1.161 wa gens en er werden er 1.037 terugge bracht. Maandagochtend begon het pen delen al vroeg. Er werden 2 633 auto's naar het vasteland gebracht. Het varen ging door tot 23.10 uur. Ook dinsdag moest worden gependeld: 2.314 auto's werden toen richting vasteland overge zet. Ondanks het voortdurend met zo groot mogelijke snelheid heen en weer varen (Liepen de wachttijden vrijdag tot 4V2 uur en maandag 'tot 3 Vz uur op. De 22-jarige militair Michael Dörr uit Wertheim (Duitsland) is dinsdag middag tegen vijf uur bij het parachu te springen in Eierland om het leven gekomen. Hij viel op bouwland nabij het vliegveld te pletter toen zijn para chute weigerde zich volledig te ont plooien en pogingen om de reserve- chute in werking te brengen mislukten. Mnchael Dörr was een redelijk erva ren springer. Vorig jaar voögde hij bij het paracentrum Texel-Spa de begin nerscursus en voerde nadien in Duits land nog vesaheidene sprongen uit. Nu volgde hij bij het Texelse opleidings centrum 'n cursus vrije vall. Bij een der gelijke sprong wordt de parachute niet automatisch door middel van een aan het vliegtuig verbonden lijn geopend, maar moet de springer het zelf doen, in idiit geval itwee seoonden na de afsprong. Hoefijzer Dörr sprong als derde van een groep je van vier dat met Bob D. Rienks alls puloot was opgestegen. Na het opentrek ken deed zich een storing voor die be kend is als „hoefijzer". De top van de chute blijft daarbij haken, waarbij de koepel zich niet ontvouwt en als een lap achter de springer blijft aanfladderen, Dörr moet toen hebben getracht de storing op te heffen door zijn reserve parachute te ontkoppelen (hetgeen te gen de instructie is). Toen hij zag dat dit niet lukte trok hij alsnog zijn reser- vechute open, maar deze zat nu vrijwel los en was nog slechts met de zg. belly- band aan de springer verhonden. Onge veer anderhave seconde hing Dörr aan de reservechute; toen brak de bellyband, de shute scheurde los en Dörr viel als een steen naar beneden. Hij kwam itereoht op het land van De Wit. De reservechute viel bij de de weg, 150 meter verder. Wegens het fraaie weer waren velen naar het springen komen kijken. Zeker honderd mensen zijn dan ook ooggetuige geweest van het schrikwekkende dra ma .waaronder een zusje van Michael Dörr. Het springen werd voor de rest van de dag gestaakt. Ook de volgende dag waren alle bij het paracentrum be trokken leerlingen en instructeurs nog diep onder de indruk. Verscheidene cur sisten wilden de cursus met verder vol gen en gingen naar huis. Hoofdonstruc- ifceur Bob Rienks organiseerde een bij eenkomst van alle leerlingen waarop het gevall werd besproken en waarbij ieder het er over eens was dat 't ongeluk niet aan gebrekkige opleiding te wijten is. Bij wijze van laatste eer voerden de 'instructeurs een sprong uit boven de plaats waar Mi-chael Dörr was veronge lukt. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds Tweede Pinksterdag sloeg op de Schi'lderweg (ter hoogte vain „De Keet" een motor over de kop. De Duitse be stuurder en zijn duopassagier kwamen uit ide richting Den Burg, letten niet op de boaht en kwamen dn de berm terecht waar ze de macht over hetstuur verlo ren. De motor werd zwaar beschadigd; de jongens werden lichtgewond en door voorbijgangers naar hun 'hotel in Oude- sdhild gebracht. Metgeweld is maandagavond op het haventerrein van Het Homtje een toe rist overmeesterd die, nadat hij wegens diefstal was aangehouden, een vlucht poging deed. De man hoorde tot een groepje van drie, afkomstig uit Egmond en Bergen. Ze hadden tijdens het wach ten op de boot in het havenrestaurant drie schaapsvellen en twee flessen Fran se cognac gestolen. Later bleek dat ze ook drank uit andere horecabedrijven hadden weggehaald want in hun auto werden nog vijf flessen gevonden. Andere bezoekers van heit havenres taurant wairen getuige van de d'iefsital en waarschuwden (exploitant J C. Ötolk die op zijn beunt de pollutie belde. Toen twee wachtmeesters arriveerden waren de mannen inmiddels naar hun aiuto ge gaan, waar ze wenden aangehouden. Toen een van de mannen naam de poli tiewagen was gebracht om daarin te wonden verhoord zette hij het plotseling iop een lopen an de ri'dhting van de dui nen. De wachtmeester 'ging er achteraan, sommeerde hem ite Stappen en loste met het pisitoool een waarschuwingsschot in de lucht. De man mende toen in een an dere richting en werd tenslotte door en kele tehulp geschoten burgers ondanks verzet overmeesterd. Hij 'klaagde over hevige pijn; de idolater aonstateerde edh- iter dat het meeviel en dat de man van de worsteling geen nadelige gevolgen had overgehouden. Na verhoor op het politiebureau kon het driebal weer ver trekken, wat betekende dart ze een nachtje extra op Texel doorbrachten omdat ze de laatste boot hadden gemist. De portie gaat momenteel na of de drie op Texel nog meer hebben gestolen en will igraag weten waar de andere fles sen drank zijn ontvreemd: on hun auto werden aangetroffen: een aangebroken fles Hartevelld cubroenbrandewijn, een aangebroken fles Pllairvtimiga Vieux, een fles Rosé d'Anjou, een fles Harteveld jonge jenever en een fles Gojotin Rosé. De Peugeot van de heer G. de G. uit 'Den Burg werd dinsdagmiddag om dirie uur onherstelbaar beschadigd toen hij op het kruispunt Keesomlaan-Beatnxlaan dn botsing kwam met de door C.J.H. udt Den Hoorn bestuurde Renault R 16. De G reed op de Beaibrixlaan an noordelijke richting en verleende 'geen voorrang aan de van rechts uit de Keesomlaan komende H. Geen der inzittenden liep verwondingen van betékenis op. DE COCKSDORP Zaterdagmiddag ontdekte de 'heer D. H. Eilander uift De Cooksdorp dat zijn auto die hij (niet af gesloten en nog voorzien van het con- tachftsleuitelrtje) even had achtergelaten aan de Vuurtoren weg, was verdwenen De wagen werd later 'bij het Redddng- boothuis teruggevonden. DE KOOG Toeristen parkeerden dinsdagochtend hun auto dn de Ruijslaan en heten er hun hond in aChter. Mensen in de buurt waarschuwden de politie toen ze merkten dart het diier het be nauwd kreeg. De wagen stond in de fel le zon en alle ramen zaten dicht.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1