Texel door Westduitse atleten ontdekt als ideaal trainingskamp:bossen, strand, duinen, gezonde lucht pnge afstandloper Detlef hlemann schaaft hier elk jaar an zijn conditie Topatleet traint Duitsers maakten bonje Volgend voorjaar verdere verbetering telefoonverkeer timÊÈSÈmÊÈmm mmmm 200 km per week 5wÜiSHi zmmmm fecial '.Ss IllStï Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 23 mei 1975 Iffli Pr?-":- J k v" Ingeoorloofd vuur gestookt Handtas gestolen Auto opengebroken Huurfietsen gestolen Ergerlijk vandalisme Aanrijd ing Parkeerchaos sésë SP&6S imMm ger iijglt) maakt hii dat Ln de volgende sprint weer ruimsohoots goed. liet klinkt cynisch maar als toeschou wer sta je gewoon te wachten of hij in elkaar zal klappen. Maar daar is geen sprake van. De eerste 300 meter gaan even soepel als de laatste (die hij in 43,2 liep). De trainingsopbouw is dan ook met wetenschappelijke precisie in elkaar gezet. DE KOOG - „Vierenveertig seconden. Dat is te snel. Doe het wat rustiger", I zegt Herr Uhlemann tegen zijn zoon, de Westduitse lange afstandspecialist I Detlef Uhlemann uit Bonn. Een topatleet in de Dennen. Vijftien maai een ]300-meter sprint op een hobbelig bospaadje. Lopen en nog eens lopen, zon- I der merkbare inspanning. In ongeveer 47 seconden heen en in 70 seconden I terug. Steeds maar weer. Een schitterende atleet die al 7 jaar lang elk voor- I jaar op Texel aan zijn conditie schaaft. Detlef Uhlemann is één van de vele I Duitse atleten die Texel een ideaal trainingskamp vinden. De bossen, het I strand, de duinen, de gezonde lucht, om de vingers bij af te likken. Dit jaar is Texel als trainingskamp s goed ontdekt. Maar liefst 100 Duit eatleten hebben dit voorjaar hier hun rainingskamp opgeslagen. Logeerden De Pelikaan. Zelfs de Westduitse onge afstandselectie, „het A-kader" leeft zich op Texel voorbereid op het jaanseizoen, dat deez maand begint. )ok Uhlemann bevond zich hieron- ler. Alleen bleef hij nog een paar we ien hangen, met zijn vader als privé- rainer. De 25-jarige Detlef kan met recht tot Duitse lange afstandstop gerekend rorden. In het seizoen 1973-'74 werd hij iationaal kampioen op de 10.000 meter erwijl hij dit jaar de cross-country-titel ip zijn naam bracht. Uhlemann brak in 1973 door toen hij tijdens kwalificatie- redstrijden voor het Europees kam- liocnschap in Joegoslavië op de 10 kilo- leter zelfs de Finse kampioen Lassc [iren achter zich liet. Sindsdien is het ergopwaarts gegaan. Tijdens het suropees kampioenschap 1973 in Edin- urgh (Schotland) moest Detlef alleen en Rus voor laten gaan. De traditionele iylvesterloop tijdens de jaarwisseling in Paulo (Brazilië) beëindigde hij als lerde. PRIVILEGES Detlef Uhlemairm aribzegrt zich veel oor de atletiek, maar wiet allies. Op z'n ijd een pilsje en een beetje dollen kan rnog -wel af. Toch zou je hem best een laaf van zijn hobby kunnen noemen, f in ieder geval en amateuristtiséhe <pro- essional. Op de keper beschouwd is hij ;een beroepsatoleet. Detlef verdient niets an zijn spoilt Maar wel een feiit As dait ijn beroep volledig op de artlertiek wordt fgestemd. Detlef is beroepsmilitair bij e luchtmacht en geniet omdaJt hij bij et A kader ziit privileges waar menig Heet wiet aan itoe komt. Het geploeter an een Jos Hermens steektt daar schril ij af. Naast zijn normale dagtaak moet H leerlamids beste 10 tóilometerloper zich ;og eens waar een topvorm trainen. Dait lermens desondanks meekan met Eu- opa's besten moet een grootse prestatie worden genoemd, zeker als zijn posultie vergeleken \vordt met de omstamicLghe- den waarin Detlef UMemann veikeent. Gelukkig 'is ikorbgeleden voor de Neder lander een sponsor komen opdagen zo dat hij zich wa/t meer op de atletiek kan richten. BIJBLIJVEN Dat moet ook wel, want topsport is meedogenloos. Een verkeerde trainings opbouw kan een heel seizoen bederven. „Train je als atleet te hard", zegt Detlefs vader, „dan zijn blessures onvermijde lijk. Maar te weinig trainingsarbeid is ook niet goed. Dan ontbreekt het de at leet doodgewoon aan lucht om zich aan de top te nestelen". De internationale concurrentie <is ui- terat groot. Zelfs voor een absolute top atleet kan het doek "vaOilen als hij zich niet optimaal voorbereid. Talent staat niet meer au/tomatisch borg voor succes. De (trainingsmethoden van de Oostblok landen zijn op wetenschappelijk niveau beland. A/lles wordt daar ondergeschikt gemaakt aan de topsport. Maar ,oök het Westen blijft niet achter. Steeds wordt weer wat nieuws bedacht om maar bij te blijven. Betere banen, betere medi sche begeleiding, optimale trainingsme thoden. TRAINING Dat kan alleen in omstandigheden die daarvoor geschikt zijn. Zo is Detlef Uh lemann 4 jaar geleden beroepsmilitair geworden om zich intensiever met de at letiek bezig te kunnen houden. Om Internationaal bij te blijven tramrit hij ook op Texel vijf dagen twee maal - j; DE KOOG Een groep van enkele ientallen Duitsers vermaakte zich in Ie nacht van zaterdag op zondag bij een [root vuur dat ze op hetstrand van De (oog hadden gestookt. Ze hadden het ich exrtra gezellig gemaakt door stoelen an ite Slapen dre ze weghaalden bij een toanidpavülljoen. Toen de gewaarschuw- le politie arriveerde was men al bezig iet vuur uit te maken. Een der strand- xploLtanten (vergezeld van een grote end) had hen daartoe gedwongen. ZondagavoncT werd an een horeoabe- rijf an Den Burg de handtas van een hiitse vrouw gestolen. Toen ze even iet haar vriend danste werd de op de ifel .achtergebleven tas weggepakt. Ln e tas zaten onder meer het rijbewijs n kentekenbewijs van de Duitse, het ijbewijs -van haar vriend en wat cosme- In de nacht van maandag op 'dinsdag ?erd de auto van de Duitser F.G.S. pengebroken. De wagen stond gepar- leend bij het strand De Krim. Vermist eerden een Philips cassetterecorder vee schaapsvellen en een zwairt leren •optefeuille met ongeveer 20 mark. Toemeten idiiie fietsen huren gaan daar toe vaak Lichtvaardig om Rond Pink- teren hebben aich ebtélijke gevallen an diefstal voorgedaan; in alle geval- en hadden de huurders verzuimd de ijwitellen op slot te zetten. De meeste i)v.nolen zijn tumimddels teruggevonden. OOSTEREND Zoals gewoon lijk ging luilak met wat vernielin gen gepaard. Over het algemeen waren die op Texel niet van bij zonder ernstige of uitgebreide aard. Veel ergernis gaf een staal tje vandalisme in Oosterend. On bekenden hebben daar drie fraaie esdoorns van het plantsoentje aan de achtertunc een meter boven de grond omgezaagd. Op de foto de gevelde, nog geen twintig jaar ou de bomen. De politie (om redenen van preventie zeer geïnteresseerd in de mentaliteit van de daders) houdt zich aanbevolen voor tips. Detlef Uhlemann loopt zich warm: al op bet baanseizoen. per dag, 'amderhajlf uur en de rest van de week, als er geen wedstrijden zijn, één keer per dag. Hert hele jaar doom want als het baanseizoen, dat van mei .tot sep tember duurt, 'afgelopen iis, begint voor Detlef het oross-country seizoen alweer. Voor de training krijgt hij vrijaf, sa men met andere bevoordeelden. „Wil een atleet tot zo'n sportgroep behoren dan moet hij voor die tijd al hebben bewezen aan de top te staan", zegt Uhlemann die bij de junioren al natio naal kampioen op de 5 kilometer werd. Op de 10 kilometer werd hij wereldkampioen bij de militairen. INTERVALTRAINING In deze bevoordeelde positie moet Detlef Uhlemann keihard trainen. Hij loopt zo'n 200 kilomter per week, ver deeld over duurlopen, tempolopen en in- tervaltraining waarvan wij er één mee maakten. De atleet gaat eerst „even" warmlo pen: 8 kilometer iiin 25 minute n. De pols slag wordt opgenomen waarna Detlef onmiddellijk aan zijn 15 x 300 meter be gint. De interval-»training is ongelooflijk zwaar. Het tempowisselen na iedere 300 meter (snel heen in 47 seconden; rustig terug un 70 soonden) is zeer afmattend. Velen hebben dan ook grote problemen met deze training. Zo niet Detlef Uhle mann. Natuurlijk lils het ook voor hem een zware klus Br staat veel wind waar hij iedere keer tijdens het snelste tempo tegenop moet boksen. Maar echte pro blemen kent hij niét. Als je denkt dait Detlef even wait af begint rte zwakken (wait tot uitdrukking komt in de tijd die dan zo'n 4 a 5 it&erude van 'n seconde ho- lang komt bij zich op Texel voorbereiden VERBAZINGWEKKEND Als de laatste 300 meter zijn afge werkt ontspant de atleet zich. Nauwe lijks hijgend neemt hij zijn polsslag op. Die loopt verbazingwekkend snel te rug. Van 150 naar 90 slagen per mi nuut. Dat wijst op een stel superlon gen, een ijzeren hart en een voortref felijke conditie. geloop nou niet erg eentonig is ant woordt hij: „Welnee. Je hebt genoeg af leiding onderweg. De Texelse natuur is zeer fraai. Ik train ook in Duitsland nooit op de baan en kom daar alleen maar tijdens wedstrijden". STEEDS STERKER Het heeft een jaar of zeven geduurd voordat Detlef Uhlemann onrtemationaal van zidh 'liet 'horen. Ln 1965 begon hij met hardlopen. Aanvankelijk speciali seerde 'hij zidh op de 5 kilometer maar had geen sdhijn van kaïns tegen de kale geweldenaar Norpoth, die op deze af stand de heerschappij voerde. Min of meer noodgedwongen, op zoek naar suc ces, zocht Detlef daarom maar zijn heil ao de langste 'afstand van de baan atle tiek. Met aanzienlijk meer sucoas hoe wel hij noch het Duitse record noch het wereldrecord in handen heeft. Zijn beste tijd co de 10 kilometer As 28.24 0 Daar mee 'is hij nog ver verwijderd van het wereldrecord dart met 27.30.02 op naam staat van de Engelsman Dave Bedford. Maar Detlef Uhlemann 'boekt nog steeds voorui.'tgang. Hij zegt weer sterker te zijn geworden. Misschien dait dit jaar de grote doorbraak komt zodat Detlef zich kan verzekeren van een plaats in de Duitse ploeg die meedoet aan de Olympi sche zomerspelen, volgend jaar on Mon treal Canada). Een gebeurtenis waar ie dere sportman van droomt om aan mee te mogen doen. Het zit er ook volgend voorjaar weer dik in dat Detlef Uhlemann zich, met zijn Duitse teamgenoten en in meer een tje, weer op Texel komt voorbereiden op het baanseizoen. „Het is ideaal hier", zegt hij en schroomt niet dat ook aan zijn landgenoten te vertellen. Voor de prachtige natuur van Texel betekent dat weer eens een stuk propaganda vanuit een ander gezichtspunt belicht dan door gaans de gewoonte is. Zaterdagmiddag deed zich op hert Schilderend bij de inrit van Bloemenhan del Kortehhoeven een "aanrijding voor. J.W.B. uit Spankeren dde uit de richting van het dorpscentrum kwam, wilde bnksaf slaan de in rilt dn. Op dart moment werd hij van links ingehaald door de Texelaar C.J.G., deze raakte hern in de flank De sdhajde vdefl mee. Daardoor is Detlef Uhlemann ook in staat net even meer uit zijn body te per sen dan de gemiddelde atleet die het met minder fysieke kwaliteiten moet doen. Hij heeft ook echt de lichaams bouw van een lange afstandsloper: klein van stuk (1.72 meter) en niet zwaar (62,5 kilo). Er zit geen greintje vet aan zijn afgetrainde body. Op een vraag of dat DE KOOG Zondagavond veroor zaakten enkele jonge Duitsers moeilijk heden in het Ohiinees restaurant din De Koog Ze wilden diet beltalen en maak ten ruzie. De politie kwam tussenbeide. Op grote schaal zijn tijdens de Piink- stendrukte de parkeerverboden overtre den. Voorail in De Koog, maar ook daar buiten, oJa. op 'de Grensweg, was het erg. De pofllitie deed zoveel mogelijk maar moest hert overgrote deel van de overtreders ongestraft darten. De verdere verbetering van het tele foonverkeer op Texel laot nog enige tijd op zich wachten. Pas als volgend voorjaar de centrale in Den Burg voor zien is van nieuwe, praktisch storings- •sv&tMS vrije, apparatuur zal er geen vuiltje meer aan de lucht zijn, aldus de PTT. De oorzaak van het niet optimale verkeer zit dus niet in de verbinding met de vaste wal (hetzij via de kabel verbinding door het Marsdiep, hetzij via de straalzender) maar in de cen trale Den Burg. Daarmee wordt bevestigd dat de straalzender niet van direkte invloed is op de kwaliteit van het telefoonver keer en hoogstens een veiligheids- funktie heeft voor het geval dat de ka belverbinding mocht uitvallen. Inmid dels zijn twee parabolen op de straal- zendmast gemonteerd. Deze parabo len onderhouden de verbinding met de booreilanden van Placid Oil in de Noordzee. Het burgerlijk telefoonver keer moet nog even wachten De daar voor benodigde parabool zal pas aan het eind van dit jaar aan de mast be vestigd worden, en eerst nog worden getest alvorens'hij nog voor de zomer van 1976 in gebruik zal worden geno men Deze parabool zal via Wierin- gerwerf op Alkmaar gericht zijn. Deze zomer moet nog met slagnatie rekening worden gehouden. Overigens blijft dat ook met de nieuwe apparatuur tijdens topdrukte mogelijk, zo vernemen wij van de PTT. De capaciteit van de centrale wordt met deze apparatuur na melijk niet vergroot, hetgeen volgens de PTT ook niet nodig is.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5