Vier kinderen Jozefschool in schoolradioprogramma Groei niet optimaal Uitbreiding lagere scholen in Oosterend, Oudeschild en Den Burg e Naar aanleiding Andersen-expositie Geen raadsbesluit over Robbedoes BOUW Burgerlijke stand DUIN BOUWT BIBLIOTHEEK Zon. maan en hoow water Verbod bouw losstaande berging bij zomerhuis Oosterender bejaardentocht Restauratie monumenten T. van den Heerik tegen voorfinanciering rijkssubs. Raadslid Weijdt (Tex. Bel.) „RIOLERING RST ZWAAR OVERTROKKEN" Bejaardenreis Den Burg Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 13 juni 1975 n de expositieruimte van het raad huis is tot 8 juli een tentoonstelling te zien over het leven en werk van de Deense sprookjesschrijver Hans Chris tian Andersen. Deze expositie wordt gehouden in het kader van de herden king dat Andersen 100 jaar geleden (in 1875) overleed. In de expositieruimte werden dins dagmiddag opnamen gemaakt voor het schoolradioprogramma van de KRO dat op maandag 30 juni 's morgens om 9.50 uur wordt uitgezonden en gewijd zal zijn aan Andersen. Samenstelster Janne 'oort-van Eeden sprak met vier kinderen van de St. Jozefschool, te weten: Mar cel van Bentum, Kees Hopman, Conny v. d. Wetering en Wiesje Rijk. De kinde ren hadden zich op dit programma enig zins voorbereid. Zij lazen de sprookjes van Andersen, keken in de encyclopedie en vroegen wat aan de meester. Janne Poort-van Eeden liep met de kinderen langs de borden waarop het leven en werk van Andersen in woord en beeld (e zien is. Zij stelde de kinderen wat vragen en liet ze enkele sprookjes ver tellen aan de hand van afbeeldingen. Het schoolradioprogramma is een ak- tuele documentaire over Hans Christian Andersen. Beroemd Andersen was een reislustig man. Hij trok heel Europa door; bezat een uniek vermogen om relaties aan te kno pen in alle kringen van de maatschap pij. Naast de beroemde sprookjes en vertellingen (zoals De nieuwe kleren van de keizer, Duimelotje, De zwijnenhoe der en het meisje met de zwavelstokjes) die in ruim honderd verschillende talen gedrukt zijn, schreef Andersen ook ro mans en reisverhalen Tevens tekende hij dingen die hii op zijn reizen tegen kwam. Enkele tekeningen zijn ook in het raadhuis te zien. Vele kunstenaars hebben zich bezig gehouden met de illustratie van Ander- sens werk. Hans Christian Andersen be zocht ook Nederland Drie keer verbleef hij in Amsterdam (in 1847, '66 en '68) maar hij bezocht ook Utrecht, Deventer, Haarlem en Den Haag. Ook van deze bezoeken is het nodige te zien. De tentoonstelling is open tijdens de raadhuisuren. van 4 tot en met 10 juni 1975 Geboren: Cornelia, dv. Jan Vonk en Cornelia M. Koorn; Bart, zv. Bernard Oostra en Hendrikje Otten; Gusta, dv. Cornelis Koopman en Annaliesje Blom Overleden: Pieter van Liere, oud 84 jaar, wonende te Den Burg. WIELERVERENIGING TEXEL De wv Texel hield zondag 8 juni de laatste wedstrijd van de voorjaarscom petitie. Er reden meer renners mee dan in voorgaande wedstrijden. Alleen ont brak dit keer L van Elk. Bij de jeugd verliep de strijd volgens verwachting. De uitslag: 1. A. Winter; 2. R. van Boven; 3. E. Kooiman. Bij de nieuwelingen reed een nieuwe renner mee dl? het tempo toch nog niet kon volgen maar wei de wedstrijd uit reed; hetgeen geen slecht resultaat is voor de eerste keer. Eerste werd D. Zui- dewind; 2. A. Smit en 3. J. Huydink. Ondanks hetontbreken van L. van Elk was er bij de senioren een fikse strijd, vooral van P. Tromp en H. Boe kei, die voor de tweede keer dit seizoen meereden. S. Appel reed dit keer slecht maar bleef, net als G. Koorn, door gaan tot het einde Winnaar werd P. Tromp, 2. D. Bakker, 3. A. Huisman. Eindklassement voorjaarscompetitie: Jeugd: 1 A. Winter, 2. R van Boven, 3 E Kooiman. Nieuwelingen: 1 D Zuidewind, 2. A Smit, 3 J. Huydink. Senioren: 1. L. van Elk. 2 D. Bakker, 3. J. van Halderen, 4 A. Huisman, 5. H. Koorn, 6. S. Appel, 7 D. Vinke, 8. G. Koorn, 9. H. Boekei, 10 P. Tromp, 11. W Koorn, 12. A. Terpstra Zondag 14 juni start zomercompetitie, aanvang 9.30 uur. Aannemer C. H. F. Duin gaat de bi bliotheek bouwen. Bij de openbare aan besteding afgelopen dinsdag, waaraan vier Texelse aannemersbedrijven deel namen, kwam Duin als laagste inschrij ver uit de bus. Hij schreef in voor een bedrag van 362 025 gulden (met risicoregeling) en zonder risicoregeling voor 387.025 gul den. Daarmee zat Duin ruim onder de begroting van 420.172 gulden. De N.V. Jorritsma uit Bolsward kwam op de tweede plaats en de firma Drijver met 382.150 en 407.000 gulden op de derde plaats. De B V Gieze (Eierland) en de gebroeders Bruin hadden de hoogste in schrijvingsbedragen van de 16 meedin gende aannemers. Zoals bekend wordt de bibliotheek gebouwd aan de Drijver straat hoek Bernhardlaan. Met de bouvf zal nog voor 1 juli worden begonnen. De zen ikzwnt 15 junJi «op om 4.20 uur en gaait omider om 21.01 uur, 18 juni op om 4.19 uur en onder om 21.03 uur. Maan: 16 junii E.K.; 23 jund V.M. Hoog waiter ter rede van OudeschLLd Vrijdiaig 13 juni 11.09 en 23.39 Zaterdag 14 juni 11.47 en Zondlaig 15 juni 0.22 en 12.24 Maandag 16 juni 1.00 en 13.00 Dinsdag 17 janna 1 40 en 13.44 Woensldag 18 jumd 2.35 en 14.59 Donideildag 19 juni 3.53 en 16.25 Vrijldfaig 20 juni 5.16 en 17.48 Zaterdag 21 juni 6.29 en 19.00 Aan het strand is het ongeveer een uur eeilder hoog waiter. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. In de verordening op de seizoenwoon- bedrijven willen B. en W. een uitdruk kelijk verbod opnemen om losstaande bergingen bij een zomerhuis te bouwen. Dit om alle misverstanden te voorko men, aangezien in de huidige verorde ning geen uitdrukkelijk verbod is opge nomen. Niettemin zijn dergelijke op trekjes altijd door B en W. geweerd. Voorts willen B. en W. niet meer toe staan dat een gezin met meerdere woon ruimten ook noff eens een zomerwoning bij een eensgezinswoning mag bouwen. „Dit wordt uitgesloten voor degene die weliswaar hej hoofdgebouw permanent bewoond, maar wiens echtgeno(o)t(e) elders over woonruimte beschikt die permanent bewoond kan worden en door een deel van het gezin ook als zo danig bewoond wordt", aldus het colle ge. OOSTEREND Zaterdag 28 juni wordt de bejaardentocht van Oosterend gehouden. Er wordt een rondrit over Texel gemaakt, start 's morgens op een nog nader aan te kondigen tijd. Gebruik wordt gemaakt van particuliere auto's De deelnemers zijn geen kosten ver schuldigd aangezien deze worden be streden uit de door de organiserende dorpscommissie gehouden kollekte. Op automobilisten wordt een beroep gedaan vervoer aan te bieden. Zij wor den verzocht contact op te nemen met mevrouw Roeper, Achtertune 2, tele foon (02223) 204 of mevrouw Zegers, Achtertune 23, telefoon (02223) 458. Be jaarden die aan de tocht willen deelne men kunnen zich opgeven bij dezelfde personen. De CVO school in Den Burg, de ols Oudeschild en de School met de Bijbel in Oosterend worden uitgebreid. Voor deze uitbreiding heeft de gemeente een geldl°r.ing van 953.000 gulden af- gesI'On bij de Bank voor Nederland- scne Gemeenten. De School met de Bijbel krijgt er een vijfde en zesde leslokaal bij (kos ten: 360 mille) terwijl de CVO school een zesde lokaal rijker wordt (152 mil le). De uitbreiding van de openbare lagere school Oudeschild is inmid dels al aanbesteed. De firma Gieze uit Eierland schreef als laagste in met een bedrag van 308.177 gulden (inclu sief BTW) Dit ligt ongeveer 16 duizend gulden lager dan de begroting. De ols krijgt een vierde lokaal alsmede een handvaardigheidslokaal annex ge meenschapsruimte. De Robbedoes Met de door B. en \V. voorgestelde uitbreiding van de kleuterschool „De Robbedoes" in Oosterend met één speel werklokaal ging de raad dinsdagavond niet akkoord. Op aandringen van vooral Van den Heerik namen B. en W. dit voorstel terug en gaan zij de mogelijk heden onderzoeken voor de bouw van een permanent schoolgebouw. Van den Heerik zei dat semi-perma- nente gebouwen niet meer in deze tijd passen. Hij vond 184 mille voor uitbrei ding van het semi-permanente gebouw verschrikkelijk duur en maakte een be rekening voor de bouw van een drie- klassige permanente kleuterschool waarbij hij niet eens zoveel hoger uit kwam dan het verbouwbedrag. „Waar om moet een buitendorp weer opge scheept worden met een houten gebouw terwijl Den Burg een mooie permanente kleuterschool (De Buitelboet red.) Het voorfinancieren van de rijkssub' sidie voor restauratie van monumenten gaat mij te ver. Dat gaat de gemeente zo'n 80 a 90 duizend gulden kosten. Ik vind die prijs te hoog", aldus raadslid T. van den Heerik dinsdagavond tij dons de raadsvergadering. Hij doelde op de rente die de gemeen te óp zich neemt Nauta: „Met voorfinanciering nemen wij financiële belemmeringen weg waardoor het in feite aantrekkelijker wordt te restaureren dan nieuw te bou wen. Op deze manier stimuleren wij de restauratie". Wethouder Zuidewind zei dat de gemeente notabene in het monu mentenjaar een taak van de overheid moet overnemen. „De overheid weer houdt mensen van restauratie omdat de subsidies achterblijven". Van den Heer ik bleef tegen. „Ik vind dat we met die 80 mille beter andere restauraties op gang kunnen helpen", zei hij. Wel ging het Texels Belang-raadslid akkoord met het collegevoorstel de gemeentelijke subsidie uit te keren naarmate de res tauratie vordert. heeft?", vroeg hij zich af. Zijn fractiege noot Weijdt constateerde dat er vol doende gelegenheid is voor nadere in formatie en onderzoek. „We staan niet met de rug tegen de muur omdat „De Robbedoes" in augustus gebruik kan maken van een noodlokaal in de ols Oosterend", aldus Weijdt. Burgemeester W H. Sprenger deelde mee dat de inspectrice van het kleuter onderwijs geen aanleiding zag om ad vies voor een nieuw schoolgebouw uit te brengen omdat volgens haar „De Rob bedoes" nog in redelijke staat verkeert en voldoet aan de eisen van het kleu teronderwijs. Het schoolbestuur van „De Robbedoes" daarentegen had wel ge vraagd om een permanent gebouw om daarmee de gebreken van de oude school radicaal weg te nemen. Van den Heerik kreeg bijval van de anrere raadsleden alsmede van wethou der Nauta. Jan Witte: „We moeten ons bezinnen over de vraag of we in de toe komst toemoeten naar permanente of naar semi-permanente schoolgebou wen". De helft van de RST camping Loods mansduin wordt voorzien van riolering. Hiermee gaat een investering van 4 ton gepaard. Tot dusver mocht de camping zijn afvalwater vrij lozen, hetgeen toe gestaan werd via een ontheffing. De in spectie Volksgezondheid alsmede PWN hebben laten weten dat het deze zomer de laatste keer is dat een dergelijke ont heffing wordt verleend. Zij hebben zelfs gedreigd dat de gemeente Loodsmans duin moet afschrijven als de riolering niet voor het nieuwe toeristenseizoen in de grond ligt. De gemeente wordt hierdoor gedwon gen een riolering aan te leggen. Raads lid L. J. Weijdt trok de noodzaak voor deze zeer forse investering sterk in twij fel „De eis van inspectie en PWN is niet waar te maken". Volgens Weijdt is de vervuiling nauwelijks het vermelden waard. „Dit is een zwaar overtroffen zaak die veel geld kost", zei hij. Van den Heerik was 't met hem eens. De riolering wordt aangesloten op de bestaande pompkelder in Den Hoorn. 7itwaterende Sluizen hebben echter laten weten dat deze pompkelder vervangen moet worden. Het is de bedoeling dat er van de nieuwe pompkelder naar de Zui veringsinstallatie in De Koog een pers leiding wordt aangelegd waardoor het afvalwater van Loodsmansduin naar De Koog wordt afgevoerd. De reis van de bejaardenbond afde ling Den Burg zal met twee bussen ge maakt worden. Dinsdagochtend vertrek ken beide bussen om half negen vanaf de Elemert naar 't Horntje. De ene bus volgt de gewone route langs Buiten- heim. De andere bus rijdt via de norma le route naar De Gollard waar ook de bejaarden van „Irene" kunnen instap pen. Daarna gaat het naar garage Kac- zor aan de Keesomlaan waarna koers naar de boot wordt gezet. vroege zaai. Bij nat en koud voorjaar- weer gebeurt het dan ook in die jaren dat de bieten moeilijk en slecht opko men. Nu is er meteen bij het ploegen op het bedrijf van de heer Keijser een zaai- bed bewerking gedaan door middel van De groeiomstandigheden zijn in dit voorjaar nog steeds niet optimaal ge weest. De natte winter met het natte voorjaar en de lage temperaturen van de laatste maanden hebben er voor ge- lorgd dat de groei van de meeste ge wassen zeer traag verloopt. Op de meeste percelen granen zien we momenteel afwijkingen in de kleur van het gewas. Veelal is dit wel te ver- Üaren omdat de structuur van de gron den niet altijd ideaal waren bij de zaai. De te stugge ondergrond heeft veelal een te matige beworteling van de gra ten gegeven. Hierdoor is de vocht- en ilantenvoedendebestandelen voorzie- ïing minder dan wanneer de gronden n een goede staat waren. Het is te ho- >en dat de temperaturen hoog blijven ai dat er regelmatig een kleine hoeveel- ïeid regenwater valt om zodoende itraks toch nog op een redelijke op- irengst te mogen rekenen. Ander jaarlijks terugkerende gebrek- ten die gevonden worden zijn: De „zu- ■e" ziekte. Dit gebrek komt nu bijna op iet gehele eiland voor. Het begint in de lercelen meestal pleksgewijs op te tre- ien en wanneer er dan meteen geen maatregelen worden getroffen om dit iebrek te verhelpen door het strooien fan een kalkmeststof dan worden deze ilekken steeds groter omdat de gewas- en een hoeveelheid kalk bij de oogst meenemen en door de zure werkinr van Ie meeste mengmeststoffen de kalkam- monsalpeter. Op de lichte gronden met *n hoeveelheid schelpen zien wij nogal tens dat er een overvloed aan kalk aan wezig is en dat er dan mangaangebrek m het graangewas optreed. Dit euvel is iemakkelijk te verhelpen door 10 15 kg mangaansulfaat op het graangewas te spuiten met een grote hoeveelheid water. In tegenstelling tot het vorige voor jaar zijn de bieten op praktisch alle per celen goed opgekomen. De onkruidbestrijding met alleen py- ramin is op de meeste percelen bieten tegengevallen ondanks dat het weer voor de werking van het pyramin toch zeer gunstig is geweest. Hierdoor is er dan ook reeds op de meeste percelen een tweede bespuiting met betanal uit gevoerd. Hiervan kunnen we toch stel len dat dit middel zeer gunstige resul taten te zien heeft gegeven. Op de bedrijven daar waar eerst geen pyramin is gespoten direkt na het zaaien van de bieten is de na opkomst bespuiting ook zeer goed geslaagd. Veel al is de betanal gemengd met pyramin of venzar. Deze laatste middelen dienen dan voor de na opkomst van later kie mende onkruiden. De bieten zijn in deze gevallen niet geremd door de pyramin- bespuiting direkt na het zaaien. Op een paar bedrijven geeft de opslag van Ita liaans raaigras extra werk. Het blijkt dat het zaad van Italiaans raaigras zijn kiemkracht in de grond zeer lang kan blijven behouden. Het komt voor dat het zaad van dit gras na vier jaar nog ver rassingen kan geven wanneer er niet met een gras- of kweekdoder is gespo ten. Proef Op het bedrijf van de heer A. J. Keij ser in Ongeren is dit voorjaar een proef aangelegd voor de zaaibedbereiding van hietenland. Doordat de lichte gronden veelal in het voorjaar worden geploegd is het zaaibed bij het zaaien van bieten meestal erg los met het gevaar dat de bietenzaadjes te diep wegvallen bij een m i Go r een vorenpakker Dit werktuig loopt achter de ploeg aan en drukt de grond enigszins aan terwijl de grond niet te fijn wordt met het gevaar dat de bieten gaan verstuiven. Het perceel waar deze bewerking heeft plaatsgevonden ligt aan de weg van Den Burg naar De Waal en is omgeven door een tuinwal. De op komst is goed en in tegenstelling tot drie jaar terug zijn de bieten niet ver stoven. Aardappelen Dit voorjaar liggen de grootste pro blemen bij de opkomst van de aardap pelen. Het blijkt dat de aardappelen zeer traag in de grond kiemen en het gebeurt dan ook dat er in het geheel geen kiem aan de aardappelknol komt. Meerdere oorzaken zijn er te noemen maar veelal is het een combinatie van factoren die er toe leiden dat de aardap pelen traag of in het geheel niet boven de grond komen. Dit euvel treedt ook niet alleen op in één of twee rassen maar het komt in vele rassen voor. Vooral voor dit gewas is het te hopen dat de groeiomstandigheden goed zullen blijven. Het grasland Ook hier vallen de eerste opbrengsten direkt nog niet mee. Maar toch valt het wel weer op dat diegenen die vroeg en voldoende kustmest en of mest hebben gestrooid nu reeds een hoeveelheid ruw- voer, en te verwachten van zeer goede kwaliteit, hebben gewonnen. Anderen die wat later met de kunstmestzak het land in zijn gegaan zullen nu in de ko mende weken met de oogst van het grasgewas beginnen. Hier is reeds een zeer belangrijke groeiperiode verloren gegaan en zal ook dit jaar niet meer in gehaald kunnen worden. Het valt nu ook reeds op dat de her- groei van een aantal graspercelen traag verloopt. Niet alleen dat de droogte met de slechte structuur van de grond daar een rol bij speelt maar het is ook moge lijk dat 't grasgewas reeds vrij zwaar was maar tevens dat er te kort wordt ge maaid. Nu is het niet mijn bedoeling om alleen de koppen van het grasgewas te oogsten maar ook niet om de zode „kapot" te maaien en alles te oogsten. Hiertussen is een middenweg en er moet dan ook naar gestreefd worden dat de grasstoppel gemiddeld 5 cm lang na het maaien blijft, gemeten vanaf de vaste grond. Het hooiland De tijd om te hooien is reeds aange broken. Uit de analyseuitslagen van het hooi van vorig jaar kwam tot uiting dat er bij de hooioogst partijen waren in- geschuurd met lage gehaltes en een hoog gehalte aan ruwe celstof. Bij de bespreking van deze uitslagen is er toen reeds op gewezen, dat willen we kwali tatief een beter produkt oogsten, dan zal er vroeger gemaaid dienen te worden. De beste periode is dan aangebroken als de aar van het gras te voorschijn komt. Niet alleen dat de kwaliteit van het te oogsten produkt beter is, maar er zal ook vroeger een etgroen op het per ceel staan. Bemesting geoogste percelen De prijzen van de kunstmeststoffen zijn de laatste winter sterk gestegen. Hierdoor kan ik mij niet aan de indruk onttrekken dat er wel eens minder kunstmest is gestrooid dan in voorgaan de jaren. Nu is dit niet het geval bij de stikstofmeststoffen maar ik denk voor al aan de meststoffen kali en in niet minder mate fosfaat. Er is reeds weer kaligebrek geconstateerd in grasland en ook heb ik de indruk dat door het niet strooien van een direkt opneembare fos faatmeststof de groei van het grasge was is vertraagd. Voor een optimale groei dienen alle gewenste voedingsstoffen voor de plant direkt opneembaar aanwezig te zijn. De groei wordt dan ook bepaald door die voedingsstof die het minst aanwezig is. Door de uitspoeling van meststoffen in de afgelopen natte herfst, voorjaar en winter is het vooral voor de lichtere gronden raadzaam om niet alleen een stikstofmest te strooien maar een meng- meststof waarin zowel stikstof, kali als fosfaat voorkomen. Doordat de voorra den aan ruwvoer op meeste bedrijven in de afgelopen stalperiode voor het grootste deel zijn opgeraakt is het aan- bevelingswaard om in geen geval te zui nig te zijn met de bemesting op 't gras land waarvan het meeste ruwvoer en uiteindelijk de melk vandaan dient te komen Opening proefstation voor de akkerbouw Op 18 en 19 juni wordt het Proefsta tion voor de akkerbouw in de Flevo- polder opengesteld voor excursies. Spe ciaal op deze dagen wordt een ieder in de gelegenheid gesteld om eens nader kennis te maken met dit proefstation. Niet alleen, dat de gewassen in het land bekeken zullen kunnen worden, ook is er verder binnen de gebouwen het één en ander te zien. Mochten er onder de leden en niet-leden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting belangstelling bestaan om hier eens gezamenlijk een kijkje te gaan nemen dan kunt u zich opgeven bij de bedrijfsvoorlichter voor 14 juni a.s. door J. Koolhof Een overzicht van de expositie in het raadhuis over leven en werk van de Deense sprook jesschrijver Hans Christian Andersen

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5