AGENDA Kansen jeugdwerkproject moeilijk te schatten BEZUINIGING BIJ CRM (Vender reisvereniging ging naar Valkenburg KATAMARANVAREN TROK VEEL BEKIJKS ƒ998,- Electrohuis Organisatieonderzoek Drie diensthoofden onder directie TES0 Inbreker betrapt Lammcrenmarkt Duinbrandje Zomeravondvoetbal Jongen bekende meerdere inbraken Fransman veroorzaakte religieuze duinbrand Pantomimespeler Rob van Reijn trouwde op Texel VERVOLG VAK PAG. 1 Messengers in kerkdienst Geen kleurentv; wel tiende leerkraeht li! De situatie op het ministerie van CRM is door de op stapel slaande be zuinigingsmaatregelen zo ondoorzich tig dat met geen mogelijkheid te zeg gen is hoe de kansen liggen voor het jeugdwerkprojekt van Texel dat voor ziet in de aanstelling van twee jeugd werkers. Volgens welingelichte bron is het uiterst twijfelachtig of het Texels projekt nog dit jaar van start kan gaan, zoals het gemeentebestuur hoopt. Ook lijkt het niet waarschijn lijk dat het ministerie haar fiat zal ge ven aan de benoeming van twee be roepskrachten. Als de mist rond de bezuinigings- perikelen is opgetrokken en het prio riteitenschema door CRM is vastge steld zal staatssecretaris Meijer moe ten beslissen of Texel een dusdanig urgent geval is dat hij overgaat tot subsidiëring. Zonder de subsidie is het projekt niet te realiseren. Feit is dat de gemeentebesturen die al onder de subsidiëring van het jeugd- en jongerenwerk vallen begin juni een brief van CRM kregen waarin wordt aangekondigd dat de stijging in de ma teriële kosten ten opzichte van vorig jaar hoogstens 4°lo zal mogen bedragen. Ter vergelijking: de inflatie schommelt momenteel rond de 10°/". Het departe ment schrijft in deze brief verder dat het op dit moment onmogelijk is zich een beeld te vormen van haar finan ciële verplichtingen. Goedkeuring Om toch in aanmerking voor subsidie te komen moest de raad dinsdag beslui ten het jeugdwerkplan goed te keuren. Dat gebeurde zonder hoofdelijke stem ming. Weijdt vroeg zich niettemin af of andere verenigingen dan De Witte Burcht en 't Asiel, die zich op Texel ook met jeugd- en jongerenwerk bezig hou den wel behoefte aan beroepskrachten hebben. Deze verenigingen zijn daar over niet gepolst Van den Heerik vond het werkprogramma zoals dat door Cul tureel Werk is opgesteld een zwaar overtrokken streven naar perfectionis me. „Als ik dat zo lees moet een jeugd werker een duizendpoot zijn die zo'n 60 uur in de week in touw is". Verder maakte hij bezwaar tegen het kolossale bedrag (begroting van 231 mille) dat met het projekt is gemoeid. „Dit is een tonnenaffaire. Moet dat nou zo nodig?" Van den Heerik vroeg zich af of Cultu reel Werk niet te veel dirigistisch te werk gaat. „Is er nog wel ruimte voor zelfwerkzaamheid?" Zoals bekend ko men de jeugdwerkers in dienst van Cul tureel Werk. Westdorp in reaktic op de woorden van Van den Heerik: „De basis moet zonder dirigisme maar wel met leiding tot stand komen". Jan Witte vond dat de jeugdwerker niet zijn eigen indcntiteit voorop moet stellen maar de indcntiteit van de groe pen waarmee hij werkt moet waarbor gen en uitbouwen. Begunstigd door het fraaie weer heeft de reisvereniging Oosterend een tocht gemaakt naar Valkenburg. Vertrokken werd met de eerste boot; even na het middaguur (er was een koffiestop ge maakt in Den Bosch) werd het reisdoel bereikt. De vlotte gang van zaken was mede te danken aan buschauffeur Vin- ke. Onder leiding van de gids, de heer Roks, werd in Valkenburg allereerst de Fluwelengrot bezichtigd. Bewonderd werden de schitterende tekeningen die met houtskool op de wanden zijn aan gebracht Verder ging het naar de Wil- helminatoren en door het fraaie heu vellandschap met zijn statige boerderijen en aardige dorpjes. Het drielandenpunt werd uiteraard ook bezocht en 's avonds ging een deel van het gezelschap naar het sprookjesbos met het waterorgel. De volgende dag, op de terugweg werd een bezoek gebracht aan het pretpark. In Helmond werd de koffietafel eer aan gedaan en werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot winkelen Via Den Bosch, Haarlem en Heiloo reisde het ge zelschap naar Den Helder, vanwaar met de boot van half negen huiswaarts werd gekeerd. Zaterdag en zondag is aan het strand van Westerslag gedemon streerd met katamarans. Initiatiefne mer Henk Koopman van het strandpa viljoen Westerslag had daartoe to taal vier schepen ingezet, twee grote en twee kleine. Heel wat mensen heb ben kennis kunnen maken met deze enerverende vorm van watersport die op Texel mogelijk is geworden nadat de gemeenteraad een ontheffingsmo gelijkheid had toegevoegd aan het in de politieverordening vastgelegde ver bod om met drijvende voorwerpen vanaf het strand in zee te gaan. De heer Koopman wil deze zomer drie katamarans in de verhuur brengen. Beginners zijn verplicht een instructeur mee te nemen; gevorderde zeilers mogen zelfstandig varen tot 500 meter uit de kust. De kosten bedragen 15,per uur (exclusief instructeur) voor de grote bo ten en ƒ10,voor het juniormodel. Zo als bekend hebben ook andere Texelaars plannen voor katamaranverhuur en wel vanaf het strand van Jan Ayeslag. Het is niet uitgesloten dat tussen de ver schillende initiatiefnemers een vorm van samenwerking zal ontstaan. Op de foto keert een der katamarans terug van een reisje. Portable kleuren-T.V. 36 cm. beeld, voor thuis en buiten In februari van dit jaar heeft het bu reau Van der Torn en Bunningh uit Utrecht een organisatieonderzoek ge houden bij TESO. In de vrijdagavond gehouden aandeelhoudersvergadering maakte president-commissaris C. J. de Lugt de belangrijkste conclusie uit het rapport bekend: de organisatie kan wor den verbeterd door het benoemen van drie hoofden van dienst onder de direc teur. Het hoofd van de nautische dienst zal verantwoordelijk zijn voor het hele ope rationele deel van de TESO bedrijving- heid, dus het laten varen van de sche pen. Het hoofd van de technische dienst (een elektrotechnicus op HTS-niveau met een aanvullende opleiding werk tuigbouwkunde) is verantwoordelijk voor het totale onderhoud van de sche pen Het hoofd van de administratie (iemand op SPD-niveau) heeft de lei ding van het hele administratieve ge beuren bij TESO; mogelijk zullen ook de loketten onder hem resorteren. Over een hoofd van de nautische dienst beschikt TESO reeds in de per soon van de heer Dolf Keijser; hij trad vorig jaar als bedrijfsleider in dienst. In de twee overige vacatures zal op kor te termijn worden voorzien; adverten ties zijn reeds geplaatst. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 2 uur werd een 18-jarige Texelaar op heterdaad betrapt bij een inbraak in de winkel van de Gebroe ders Schoorl in de Waalderstraat De jongen kon binnendringen door een raam aan de achterzijde van het gebouw kapot te maken en had ongeveer 80, uit de kassa weggenomen. Het inbraak alarm functioneerde echter uitstekend zodat de jongen korte tijd later werd ingesloten op het politiebureau. Bij hem thuis trof de politie een versterker en een cassetterecorder aan die waren ver mist bij een vorige inbraak in dezelfde winkel Hij vertelde deze artikelen langs de weg te hebben gevonden. Nagegaan wordt of de jongen nog meer op zijn kerfstok heeft. Op de gisteren gehouden markt wer den 350 lammeren aangevoerd die ƒ130,tot ƒ160,opbrachten. De han del was redelijk vlot. Sportieve vakantie De dames S. Bremer-Eelman (45) en Al Trap-Druif (50) uit O osterend hebben een sportieve vakantie achter de rug. Op de fiets maakten zij in zes dagen tijd een tocht van 436 kilome ter rond het ljsselmeer. Gebruind en heel wat fitter dan de gemiddelde ge nteter van een geheel verzorgde vlieg vakantie kwamen ze terug (foto) op Texel. Ook het laatste stukje van de veerhaven naar Oosterend ging per fiets. De dames zijn beslist van plan het nog eens te doen. In poule A van de zomeravondvoet balcompetitie is de beslissing bijna ge vallen. „De Zwaan" is bijna poulewin naar na de gedecideerde zege (41) op Grote Slock De Muy zal hier niets meer aan kunnen doen. De Waal hield NIOZ op 00 en zal bij een zege op Koffiebar 2 de tweede plaats behouden. Mocht De Waal echter falen, dan zijn NIOZ, Wige- ko en Casino 2 kanshebbers. Dit alles zal deze week beslist worden. Wigeko won van Koffiebar 2 (30), terwijl Casi no 2 geen moeite had met De Muy (03). De halve finales zullen gespeeld worden op 24 juni, terwijl de finales op donderdag 26 juni het zomeravondvoet bal zullen afronden. De stand in poule A na de 6e week is: De Zwaan 6 10 16- 4 De Waal 6 9 12- 5 Casino 2 6 8 12- 5 Wigeko 6 8 11- 7 NIOZ 6 7 12- 2 Grote Slock 6 3 7-14 Koffiebar 2 6 2 4-21 De Muy 6 1 4-20 In noule B is de beslissing gevallen. Jonge Agrariërs is poulewinnaar, ter wijl Casino 1 hier op de 2e plaats blijft. Alleen een forse nederlaag (minimaal 30) tegen de Jonge Agrariërs kan dit verwisselen Zij zullen echter wel op passen en liever De Waal dan De Zwaan in de halve finale treffen. Jonge Agra riërs won zelf met 60 van RWS, ter wijl Casino 1 het lastige Memo op 00 hield. Kofiebar 1 had geen moeite met Gempo (30). De stand in poule B is: Jonge Agrariërs 5 9 15- 4 Casino 1 6 9 12- 3 Jelleboog 5 6 11- 5 Koffiebar 1 5 5 10- 7 Memo 5 5 7- 9 Gempo 5 1 1-14 RWS 5 1 3-17 Vanmorgen tegen tien uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de duinen bb De Slufter, vlak naast de be tonnen toegangstrap. De heer C. van der Werf van café De Slufter sloeg alarm en de brandweer van zowel Den Burg als De Cocksdorp was snel ter plaatse. Het vuur was gauw geblust; enkele tientallen vierkante meters be groeiing verbrandden Het bovenstaan de benadrukt opnieuw dat bos, duin en heide momenteel als gevolg van de lang durige droogte zeer licht ontvlambaar zijn. De 18-jarige jongeman die betrapt werd bij een inbraak in de winkel van Schoorl in de Waalderstraat (zie bericht elders in dit nummer) heeft vanmorgen bekend al eerder in dezelfde winkel te hebben ingebroken Ook is hij de dader van de recente inbraken bij Bakkers Ijzerhandel, Moerbeek in de Hoger- straat en de garage van Witte aan de Holle wal-Weststraat. Programma Dinsdag 17 juni: 6.45 uur: De Muy-De Zwaan 7.45 uur- RWS-Koffiebar 1 Donderdag 19 juni' 6.45 uur: Gempo-Memo 7.45 uur. Wigeko-Casino 2 Vrijdag 20 juni: 7 45 uur' NIOZ-Grote Slock Dinsdag 24 juni, halve finale- 7.00 uur' Nr 1 A-nr 2 B 8.00 uur: Nr 1 B-nr 2 A Donderdag 26 juni, finale: 7.00 uur. 3e - 4e plaats 8.00 uur: le - 2e plaats De Texelse rijkspolitie heeft vrijdag avond een 31-jarige Fransman aange houden, die niet over een paspoort of andere papieren beschikte. De man had de aandacht op zich gevestigd door in de duinen bij „Loodsmansduin" een vuur te maken, naar zijn eigen verkla ring om zich bij de vlammen religieus te kunnen bezinnen. Het vuur werd van uit Den Hoorn gezien en de brandweer werd gewaarschuwd. De vlammen wa ren snel gedoofd; de schade was ge ring. De Fransman verbleef in gezel schap van enkele Nederlandse vrienden op de camping Loodsmansduin; hij zal waarschijnlijk worden uitgewezen. Acteur Rob van Reijn (46) uit Amsterdam is vrijdag op Texel in het huwelijk getreden met Paula Maria Theresa Rietveld (50). Rob van Reijn, een van Nederlands meest bekende pantomimespelers, had Texel voor de plechtigheid uitgekozen omdat hij niets voelde voor belangstelling van pers en publiek. De opzet lukte; buiten de kleine kring van genodigden was niemand aanwezig. Rob en Paula (voor beiden was het de tweede keer dat zij trouwden) gaven el kaar het jawoord ten overstaan van de heer G. Pansier, die in zijn toespraakje vaststelde dat iemand die een ander wil uitbeelden niet kan volstaan met nabootsen, maar zich ook in het karakter van de uit te beelden persoon moet kunnen verplaatsen. Getuigen waren Jan Kiljan jr. uit Den Burg en me vrouw Reijsselberghe-Verboom uit De Koog. Rob van Reijn is meer dere malen op Texel geweest en zeer op het eiland gesteld. ha lai ZILVEREN GEMEENTEPENNING VOOR DE HEER C. J. DE LUGT Wat de recente problematiek rond df uitbreiding van de veerhaven betrefi beperkte de heer De Lugt zich tot en kele algemene opmerkingen waarbij hi er op wees dat TESO zijn conclusies om trent capaciteitsvergroting heeft geba seerd op rapporten die niet door de eer ste de beste zijn gemaakt en de zaai al sinds 1970 serieus in studie heeft Verder moet ieder beseffen dat uitvoe ring van de plannen jaren vergt. „TESC zit niet om grotere boten te springer maar wil de moeilijkheden van de toe komst tegemoet treden". Hij benadruk te het uitgangspunt van TESO: het z< goed en zo snel mogelijk vervoeren vai alle aanbod. Hij trachtte de angst vooi de dubbeldekkers die Texel zullen over spoelen met toeristen te sussen door o; te merken dat de komst van de eersti dubbeldekkers zeker nog vier tot vij jaar op zich zal laten wachten. Voorda de tweede in dienst komt, is wel eer jaar of tien verstreken Een reserve ringssysteem wordt door TESO van di hand gewezen. De mogelijkheden zijr uitvoerig bestudeerd waarbij kwam vas te staan dat het enorm veel rompslom; zou geven en dat het geen echte oplos sing zou zijn maar het terugdraaiei van de klok naar de jaren vijftig. Over de mogelijke Balgzandhavei zei de heer De Lugt dat het TESO wei nig uitmaakt of die haven er komt o niet. Het is slechts een belang voor Dei Helder dat graag de voor Texel bestemd) auto's uit de stad wil hebben. Als d Balg/andhaven er niet komt, kan de be staande haven in Den Helder ook voo dubbeldekkers worden geschikt ge maakt. De heer De Lugt vond het een betreu renswaardige zaak dat het steeds va ker nodig is dat beide huidige schepe: moeten pendelen. Hij noemde het e« ontwrichting van het tijdschema waar van mensen die met de trein moeten rei zen of naar het ziekenhuis moeten, he slachtoffer zijn. Daarbij wordt ook d reputatie dat TESO altijd stipt op tiji vaart, aangetast. Blijkens de financiële stukken heef TESO ook het afgelopen jaar weer ee behoorlijke winst geboekt: netti ƒ154 000,De liquiditeit van TESO verder versterkt hetgeen nodig is voo de toekomstige investeringen Het koor „The Mesingers" treed zondagavond op in de kerkdienst vai de Doopsgezinde gemeente in Den Burg De dienst begint om 19.30 uur. Met ingang van volgend schoolj krijgt de Sint Jozefschool in Den Bur er een tiende leerkracht bij De schoc krijgt voor inrichting van het tiend klas-lokaal een bedrag van 4.861,56 gul den. De raad ging niet akkoord met d aanvraag van het schoolbestuur vooi een kleurentelevisie voor uitzendin, van de schooltelevisieprogramma's kleur Zij vindt dat het zwart-wit toes tel voldoende is. Dinsdag 17 juni De Stichting Cultureel Werk vergader in het raadhuis, aanvang 20.00 uur. In de Hervormde kerk van De Cocks dorp vertoont dominee E. Loerakke: zijn dia-serie „Mooi Texel", 20.00 uur Woensdag 18 juni Volleyballiefhebbers kunnen vans 20.30 uur gratis spelen in De Bijen korf in Oosterend. Donderdag 19 juni Vogelwachter A. Boon vertoont dia' van de Mokbaai en de Geul in dorps huis De Waldhoorn, 20.00 uur. Vrijdag 20 juni Om 14 00 uur heeft in de Burgemeeste De Koninghal de diplomauitreikic plaats van de Rijksscholengemeen schap. Van 19.00 - 21.00 uur houdt de spori vissersclub een gasten wedstrijd bi paal 12, Kosten ƒ3,per persoon; to 16 jaar ƒ2, tij

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2