Polder 100 jaar geleden bedijkt Er s nier met vee ET NOORDEN Laag gelegen, dun bevolkt en niet welvarend Het Noorden (M jpi 'N GOED IDEE Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 27 juni 1975 De bedijking van Het Noorden heeft zo'n 450 duizend gulden gekost. De op brengst van de grondverkoop woog daar in het geheel niet tegen op Dat leverde maar zo'n 175 mille op zodat er een te kort van 274.000 gulden ontstond. Daar stond wel tegenover dat de zeewering door de bedijking van Het Noorden aan zienlijk verkort werd, waardoor de on derhoudskosten sterk daalden. De Eier- landse dijk en de Noorddijk werden bin nendijk, en dat scheelt een slok op een borrel in het onderhoud. Het geldverslindende onderhoud aan de dijken was voor de 29 gemeenschap pelijke polders in 1871 juist aanleiding om de Noorderwaard van de polder Ei- iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiHiiiiifnimniiiinmmiiir) RADIODIENST VANUIT DEN BURG Zondagmorgen a s. zal in de morgen- gendiensten in de Gereformeerde kerk van Den Burg voorgaan ds. Boeyinga van Radio Bloemendaal. Beide morgen diensten, zowel van 9 00 uur als van 10.30 uur zullen worden opgenomen en op een later tijdstip worden uitgezon den via Radio Bloemendaal. Thema van deze diensten is „Over God gesproken". Het jongerenkoor ,The Messengers" zal medewerking verlenen. De gemeente zang wordt begeleid door organist K. Brouwer. Voorafgaande aan beide dien sten is er samenzang. weg die in het schema van de Texel- route is opgenomen.Hier verstoren 's zomers per uur wel zo'n 100 auto's de stilte. Op de drie kilometer lange dijk die Het Noorden van de Waddenzee scheidt loopt gedeeltelijk een weg. Hier op rijdend heb je een schitterend uit zicht over de polder en de Waddenzee. Langs de dijk liggen diverse plezier vaartuigen voor anker, alsmede bootjes die visliefhebbers kunnen huren om in de Waddenzee een visje aan de haak te slaan Rijdend in de richting van Oos terend doemt in de verte de IJzeren Kaap op. Door de dijk heengesijpeld (brak) kwelwater is verzameld in een heldere sloot langs de dijk. De molen staat vlakbij de dijk aan een soort boe zem. Uniek De polder het Noorden op een mooie zomerse dag in juni. Een uitgelezen gebied om rustig fiet send te bekijken. De stilte doet weldadig aan. Het is warm. En kele malen passeert een auto. In de verte is de luchtmacht weer be zig de rust te verstoren. Rijdend op de Hoofdweg, onlangs omge doopt in Schorrenweg, passeer je nu en dan een agrariër die in zijn blote bast op een tractor het land omploegt en vriendelijk zijn hand opsteekt. De boerderijen in de polder worden aan het oog onttrokken door weelderige boomsingels, die een schitterend breekpunt in het vlakke land vor men. Rustig op de rug liggend in het gras langs de kant van de weg grijpen je gedachten terug in de historie van Het Noorden terwijl enkele koeien nieuws gierig dichterbij komen. Eind augustus van dit jaar is het 100 jaar geleden dat de bedijking van de polder gereed kwam. De preciese datum komt niet voor in de annalen van het Water schap. Het Noorden is de laatste Texelse polder die in gebruik werd ge? nomen en het laagst gelegen gebied van het eiland. Gemiddeld zo'n 20 tot 70 cm beneden NAP. Het land bij de molen aan de Waddenzeedijk ligt wel een meter beneden NAP. Grasland De polder Het Noorden ligt, aan de oostkant (Waddenzeekant) van Texel, geklemd tussen de polders Waalen burg, Eierland en Eendracht; 1 kilome ter ten noorden van Oosterend. Het Noorden is 760 bunder (hectare) groot en bestaat voornamelijk uit grasland waarop ook weer voornamelijk koeien grazen. Hier en daar zie je wat scha pen. Er is ook wat bloembollenteelt en' op enkele percelen worden aardappe len, bieten en wortelen verbouwd. Graan groeit hier niet. De zandgrond is daar niet geschikt voor. Dun bevolkt Vier wegen verdelen de polder in ze ven stukken van verschillende grootte. De Schorrenweg doorsnijdt Het Noor als een lineaal. Komend vanaf De Waal rij je via de dijkweg (en langs het Waalenburg) de polder binnen, eerste boerderij heet „Primarium". Noorden is zeer dunbevolkt. Hoog- 25 boeren bewerken hier het land. Schorrenweg wordt doorsneden door zijwegen en mondt uit op de Stuif- Deze watermolen is er al vanaf no vember 1878 en de enige in Nederland die op open zee beeft geloosd. Dat ge beurde via een duikersluis met drie openingen door de dijk. De molen die ervoor moest zorgen dat de waterstand van de polder op peil bleef, is al gerui me tijd niet meer in werking. Enkele jaren geleden werd hij voor één gulden verkocht aan natuurmonumenten. Naast de molen staat een huisje met twee elektrische pompen die zijn taak heb ben overgenomen. De restauratie van De polder is in landschappelijk opzicht niet het mooiste deel van Texel. Er zijn geen tuinwallenschapenboeten of oude boerderijen en het land is vlak, doorsneden met rechte wegen. Een uitzondering vormt de molen met het omringende water, dat een van Texels meest gefoto grafeerde plekjes is. Aan de restauratie van de molen is onlangs begonnen. ker is de grootvader van Cornelis Dijker die in 1928 op de molen kwam. Dijker was de derde molenaar en volgde Jaap Buis op. Hij woont nog in Het Noorden, in een huisje aan de Stuifweg. Dijker is nu 71 jaar en kent de geschiedenis van de polder op zijn duimpje. „Er is hier de buitenkant is gereed. Verscheidene delen van de rietbedekking zijn ver nieuwd. Met het binnenwerk is men nog bezig. De molen moet behouden blijven. Niet schokkend De eerste molenaar was Gerrit Dekker die 150 gulden per jaar verdiende. Dek- niet veel loos", zegt hij, duidelijk ma kend dat de geschiedenis van Het Noor den weinig schokkende gebeurtenissen telt. Het leven kabbelt er voort, een echte traditie is er niet. De boeren doen hun werk en daarmee af. Ze lopen bij elkaar niet de deur plat. „Het Noorden is nooit een welvaren- de polder geweest", zegt hij, „maar men verhongert hier niet. De welvarenden kun je tellen". Niettemin heeft de be volking het beter dan aan het eind van de vorige eeuw toen armoe troef was. De kunstmest heeft een belangrijke rol gespeeld, want de grond van de polder is van slechte kwaliteit. De schorren- grond langs de Eierlandse dijk bevat nog wat klei en is derhalve kwalitatief het beste. De rest van Het Noorden be staat uit zandgrond. Aan de Waddenzee kant is de kwaliteit het slechtst. Avonturiers Nadat de inpoldering een feit was heeft het nog geruime tijd geduurd voordat de gehele polder verkaveld was. De kopers waren veelal avonturiers die slecht bij kas zaten en zelfs de slechtste gronden, die niet meer dan 30 gulden per hectare hebben gekost, niet konden betalen. De boerenleenbank verschafte hen veelal krediet, en dan vaak nog al leen als een rijk familielid borg stond. Dijker: „In de eerste jaren was er niets dan zand. Sloten en wegen ontbra ken. Hier en daar graasde een schaap, maar waarvan dat beest moest leven is mij niet duidelijk. Ondanks de schrij nende armoede hebben de meeste boe ren het volgehouden. De geschiedenis van de polder is onlosmakelijk verbon den met de namen Rozendaal, Boon, Witte en Eelman. Zij bleven en over leefden en ook nu boeren nazaten van deze families nog in Het Noorden". Pond tabak Anderen zoals Jacob van Putten en de families Dijksen en Kuyper hielden het niet vol, verkochten hun land voor een appel en een ei en zochten hun geluk elders. Het meest markante ver haal dat de ronde doet is de verkoop van een stuk grond voor een pond tabak. Of dat waar is zal altijd een vraagteken blijven. De één zegt: het is de grond waarop nu de hoeve Anna Paulowna staat, maar even zo vrolijk weet een ander te vertellen dat daar niets van waar is. Met grote stelligheid wijst hij weer een ander stuk grond aan. Floris Dekker „Klein Zeeland" aan de Stuifweg is één van de oudste boerderijen in Het Noorden", weet Cornelis Dijker te ver tellen. Verbrandde tijdens de Russen oorlog en werd weer opgebouwd. Klein Zeeland werd in 1881 neergezet en heeft zo'n 30 hectare land. Het is één van de grotere bedrijven, zeker in dit gedeelte van de polder. „De Bol" aan de Noord- dijk is met 60 hectare ook een grote, net als „Sint Marcus" aan de tweede dwars weg. Cornelis Dijker: „De kleinste boerde rijen liggen in het noordelijkste gedeel te van de polder. Vele kleine keuter boertjes kochten daar land tussen 1909 en 1917 van Floris Dekker. Dekker was een scharrelaar die ook het Prins Hendrikhotel heeft gebouwd. erland te kopen. Zij betaalden daar 13 mille voor. Pas in 1875 werd de Noor derwaard bedijkt en kreeg Texel zijn dertigste polder. De dijk werd aange legd door C. Bosman uit Rotterdam en W. J. Schram uit Sliedrecht die beiden het laagst hadden ingeschreven. Deze aanbesteding was eind 1874 al door een eerdere aanbesteding vooraf gegaan maar de hoofdingelanden van de 29 ge meenschappelijke polders vonden de in schrijvingen toen te hoog. Op 17 juni 1875 legde dijkgraaf Simon Keijser in gezelschap van de toenmalige burge meester Loman de eerste steen, tegen de noordelijkste hardstenen pilaar van de middelste opening aan de binnen zijde van de sluis. Prutsboertje Cornelis Dijker kwam in 1906 in de polder wonen. Zijn vader was zoals hij zelf zegt „een prutsboertje die zich met zeer weinig grond tevreden moest stel len". Van 1928 tot 1945 was Dijker mo lenaar. Hij woonde ook in de molen. „Ik deed toen niet veel meer dan net zolang pompen tot het water weg was. Het pol derbestuur bemoeide zich niet met mij. Ze lieten je maar wat aanprutsen". Onder water Niettemin was Het Noorden één van de eerste Texelse polders die bemaald werd, „Dat moest ook wel, anders zou één derde van het land hier onder water staan". Vertelt verder: „Hoewel Het Noorden deel uitmaakte van de 30 ge meenschappelijke polders weigerden de zen de bemalingskosten voor hun reke ning te nemen. Het Noorden moest dat zelf betalen en feitelijk was ik dus bij deze polder in dienst". Cornelis Dijker heeft in zijn loopbaan als molenaar en kele verbeteringen meegemaakt. In 1940 werd de molen elektrisch en toen Dijker na de oorlog het molenaarsvak vaarwel zei en bloembollenkweker werd ver dween ook de molen als woning. Er kwam een aparte woning waarin nu Jan Kiewiet woont De molen draait niet meer en is een monument geworden. Cornelis Dijker geniet van zijn pensioen. Hier en daar verstoren schuren van golfplaten de harmonie in het landschap. Graan silo's steken de lucht in. Ook in Het Noorden is de twintigste eeuw door gedrongen. MARKISOL buitenzonwering U vindt ze bij interieuradviseurs j Wilhelminalaan 30, Den Burg, 1 telefoon 2575 I'; de „entree?' van de polder Het Noorden, aan het begin van de lange Schorrenweg, staat de boerderij „Primarium"Het is een nieuw tbouw dat de naam draagt van de voormalige hoeve Primarium die er vlak bij stond, maar in de oorlog als gevolg van brandbommen ver ben ging. „Primarium" was een van de eerste boerderijen die in het drooggevallen land werden gebouwd.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5