Voor het weekend „Het lijk in de Ketelstraat" FILMNIEUWS SGHOLIERENOPVANG IN ASIEL GOED BEVALLEN DEELNEMERS TEVREDEN OVER CURSUSSEN Texelse Reede ging op vakantie naar Riviera Zuigelingenbureau Artsen: Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noedslachtingen Kerkdiensten Burgerlijke stand Uit een enquête onder 68 scholieren blijkt dat de opvang tussen de middag in het Asiel bij iedereen goed beval len is. De meeste geënguêteerden maakten van deze opvangmogelijk- heid gemiddeld meer dan 4 uur per week gebruik. Eén scholier zat zelfs 18 uur per week in het gebouwtje aan de Burgwal. Voordat men in het Asiel terecht kon brachten de meesten hun middagpauze door in horecabedrijven. Elf leerlingen zwalkten over de straat en 15 bleven op school. Negenenveertig ondervraagden vin den het van belang dat het Asiel ook buiten de middagpauzes open is. Achten veertig scholieren waren afkomstig van de scholengemeenschap; 35 vinden dat er in het nieuwe RSG-gebouw ook een overblijfmogelijkheid gecreëerd moet worden. Verdere bezetting: 5 leerlingen van huishoudschool, 2 van de LLS en 10 van de LTS. De voornaamste redenen waarom men de middagpauze niet op school doorbrengt zijn: Er is niet genoeg te koop; de koffie is slecht; er wordt geen muziek gedraaid; er mag niet gerookt worden; het is er zeer ongezellig; de leraar is altijd aanwezig evenals de schoolsfeer; er is geen eten te koop en de stoelen zijn niet goed Het Asiel bevalt beter. De scholieren zijn tevreden over de inrichting en over de hygiëne. Het is goedkoper, de sfeer is gezellig, je bent uit de schoolsfeer, er is lectuur en muziek aanwezig, waren de meest gemaakte complimenten. Be zwaren tegen het Asiel kwamen nauwe lijks naar voren. Scholieren tussen de 15 en de 18 jaar bezochten het gebouw het meest. De zes cursussen voor volwassenen die de Stichting Cultureel Werk deze winter heeft georganiseerd zijn door het overgrote deel van de deelnemers goed ontvangen. Dit blijkt uit de uit slag van een enquête waaraan door 118 van de 170 cursisten werd deelge nomen. De 6 cursussen waren: wiskunde, han denarbeid, boetseren, Engels, muziek en gespreks- en discussietechniek. De laatsfe drie cursussen zullen dit najaar gecontinueerd worden. Voorts bestaan er plannen voor 5 nieuwe cursussen: Duits voor beginners, gezonde voeding, biologisch tuinieren, Joga voor begin ners en een applicatiecursus muziek voor leerkrachten van de basisscholen. Eerder van start Het is ook de bedoeling dat de cur sussen dit jaar eerder van start gaan. De meeste deelnemers waren van me ning dat zij vorig jaar te laat begonnen. Dat kan het beste in oktober gebeuren, vond men. De tevredenheid komt ook tot uitdrukking in het geringe verzuim. Behalve bij de cursus handenarbeid (verzuim gemiddeld 26,6%) kwam bij overige cursussen het verzuimpercenta ge niet boven de 11%. Meestal bleef men weg om privé-redenen. Zelden lag de oorzaak bij de leiding. De cursussen muziek voor beginners en gevorderden en Engels voor beginners telden 40 en 45 deelnemers. Het gezinsvervangend tehuis Texelse Reede heeft een negendaagse vakantie in Boulouris sur Mer aan de Franse Ri viera gehad, die bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Het weer was schitte rend en het landschap formidabel. Trips werden gemaakt naar Monte Carlo, een parfumeriefabriek, naar oude stadjes en naar een pottenbakkerij. Onvergetelijk was het uitstapje naar een Canón. Men sliep in een bungalowpark waar de ei genaar vloeiend Hollands sprak en het bedienend personeel uit Nederlanders bestond De reis naar de Riviera ging Rer trein en duurde zo'n 18 uur. sajewKMms RESERVERINGSDIENST „Meer licht", zei destijds de heer Keesom (broer van de professor) tijdens debatten in de gemeenteraad over de aanleg van het eerste (110 volt) elek trisch net in Den Burg. Ik moest hier aan denken nu men zo paniekerig doet over het aardgas en wat m.i. nog veel erger is, de „dubbeldekkers" van TESO. De kosten zouden beslist zo groot worden dat de tarieven stukken omhoog zouden moeten en wat het allerergste is, dat ons prachtige eiland zijn recreatieve aantrekkelijkheid zou verliezen met alle gevolgen van dien. Terwijl een veel be tere oplossing eigenlijk voor de hand ligt, hoe gek dat na alles wat TESO de laatste jaren al zegt „onderzocht te heb ben!", ook mag klinken. Hoewel vorig jaar op de aandeelhou dersvergadering, in antwoord op mijn vragen en waarschuwing n.a.v. „het Balgzand". de heer De Lugt dit geheel als een voldongen zaak voor de gemeen te Den Helder voorstelde, blijkt nu m.i. zonneklaar dat TESO juist met Den Hel der daarover „onder één hoedje speelt". Reservering „voor vreemde auto's" is niet de klok terug draaien, maar een flinke stap voorwaarts naar de enig juiste oplossing. Met een moderne com puter, verreweg het eenvoudigst en goedkoopst en vooral het snelste middel om uit de impasse te komen. Geen lange rijen en wachttijden meer en vooral niet telkens nog meer auto's met toch meer wachttijden en eigenlijk geen uitzicht dan alleen vervuiling. Al jaren lang heeft TESO mijn voorstellen om een op lossing in de richting van reservering te zoeken, als onuitvoerbaar van de hand gewezen, blijkbaar omdat men z'n zinnen op dubbeldekkers had gezet, niet lettend op al die auto's op Texel, terwijl het toch duidelijk is, dat deze veel te dure oplossing (als die er ooit zou komen) nog meer en telkens meer auto's zou aantrekken. En wat moet er gebeuren tijdens al die jaren (vergeefs) wachten? Reservering kan volgend jaar al de oplossing brengen, terwijl men te vens het aantal „vreemde" auto's in de hand krijgt Elk krijgt op aanvraag bij TESO het computernummer van een boot (nr) waarop nog ruimte is (tijdens dit gesprek direkt afleesbaar op de com puter) en waarbij TESO een flinke mar ge houdt voor niet vreemd vervoer waarvap, de trend wel ongeveer bekend kan zijn. Voor spreiding over dag en week zou het destijds ontworpen schema (alfabetisch en wellicht wat bijgeschaafd naar voorkomende namen, aantal boten daarvoor en rijafstand) de aanvragers goede diensten kunnen bewijzen. Bij pu blicatie hierover zou TESO ook aan kunnen geven welke data (per jaar) re servering aanbevolen wordt, want het geldt natuurlijk alleen voor „drukke da gen", en die zijn er toch heus (nog) niet zo erg veel. Op andere dagen zou een aanbeveling om vrijwillig, voor de goede orde, het alfabetisch schema te gebrui ken (dus ook zonder reservering) al gun stig werken. Waarmee alvast de proef genomen zou kunnen worden. Het „pen delen" zou minder nodig zijn, bij reser vering zelfs zijn uitgeschakeld en leeg loop zou afnemen. Niet vreemde en haast-auto's zouden altijd ruimte moeten krijgen, desnoods later op een reserve boot. Als onverhoopt een boot uit zou vallen kan men de reserveringsnummers daarvan publiceren zodat de houders daarvan de auto thuis kunnen laten. Om echter die kwetsbaarheid op te vangen en ook die van de bruggen in de fuiken, zou een bescheiden snelle boot als re serve gebouwd moeten worden met een voudige enkele fuiken naast de bestaan de, zodat onafhankelijk ingevallen kan worden en de verbinding altijd veilig gesteld zou zijn, ook voor de toekomst en zonder dubbeldekkers naar het Balg- zand, havenvergroting en andere dure aangelegenheiden. Het lijkt me bijzonder onverstandig dit nog langer uit te stellen met alle ri sico's daaraan verbonden. J. Kikkert, Den Burg Ook op Texel blijkt „Keetje" een on gehoord bioscoopsucces. Vandaar dat zij nog drie dagen door tippelt in het City theater Tot en met zaterdag dus. Nieuw van Sam Peckinpah: „Breng me het hoofd van Alfredo Garcia" en te zien van zondag tot en met dinsdag (da gelijks 20.00 uur). De verschrikkelijke hoeveelheden geweld die deze Ameri kaanse regisseur doorgaans in zijn films propt, maakte hem tot een omstre den figuur. Toch hebben die rauwe beelden bij hem meer de kracht van een aanklacht, dan van een gewoon span- ningseffekt. In dit bij uitstek Mexicaanse verhaal, wordt een dochter van een rijke en hardvochtige landeigenaar onteerd. Dat verdiend gewroken te worden en de oude stelt dan ^ook een hoge beloning op het hoofd van de dader, ene Alfredo Garcia. Warren' Oates speelt de verlopen bar-pianist, die hieruit zijn beslissende financiële slag wil slaan. Als blijkt dat Garcia al door een verkeersongeluk om het leven is gekomen en inmiddels is begraven, schendt hij het graf en hakt het hoofd van de romp. Vanaf dat mo ment, weten we dat het hem slecht zal vergaan. Op weg (met het stinkende en door vleesvliegen bedekte hoofd naast zich in de auto) ontwikkelt zich een vreemdsoortige verstandhouding tussen „de held" en zijn rivaal, het hoofd. Samengebracht in een gruwe lijk soort verbond vindt de bittere wraak plaats, op het landgoed van de rijke Mexicaan. Een baaierd van geweld waarin niemand overleeft. Peckinpah overtreft zichzelf door ditmaal bij het eindsalvo ook het publiek letterlijk te belagen. De loop van het wapen wordt dreigend op de toeschouwer gericht, die dan als het licht aangaat gratie krijgt en levend naar huis mag. Een meester lijke en macabere grap aan het einde van een film, waarin naast het ontstel lend geweld van de handeling, tevens de tegenstellingen tussen rijk en arm in Mexico aan de orde zijn. Huivering wekkend knap Toegang 18 jaar. In de nachtvoorstelling (vrijdag 23 30 uur) de komische sexfilm uit Australië „Slipje uit voor Alvin". Een felbegeer de jongen, die o a. als demonstrateur van waterbedden een goede tijd heeft. (18 jaar). De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 1 juli om 14.00 uur. Dokter Coutinho, iwoensdag 2 juli, om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 2 juli, om 15.00 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter R. COUTINHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter R. R. SIEBINGA, De Cooksdorp, tel. (02222) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 13.00 uur Zr. BOON, Stuifweg 68, 't Noor den, tel. (02223) 354. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen: tele foon 2527 Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, teL (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 04), b.g.g. 3541. Zondag 29 juni 1975 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. De Roest H. Doop, m.m.v. P. Heertjes, trompet. Kindercrèche. De Cocksdorp 10.00 uur eerw. heer E Loerakker. Kinderoppas tijdens de dienst in het gebouw naast de kerk. Na de dienst koffiedrinken met gasten in het gebouw. 19.30 uur Zangdienst met dag sluiting. Den Hoorn 9.00 uur dhr. Veldhuis 10.30 uur dhr. Veldhuis, met 'kindernevend ïenst. co31. paostoraat buitenland. De Koog 9.00 u. eand. J. J. C. Dee met kindemevendienst 10.30 uur eand. Dee met kindemevendienst na afloop koffiedrinken in „De Schuilhut". 19.30 uur ds. Kuitse, jongeren/dienst De Waal 10.00 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kindemevendienst Maandcollecte Kerkvoogdij. 19.30 uur Zangdienst Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.00 uur ds. Boeyinga van Radio Bloemendaal. m.m.v. jongerenkoor „The Messengers". 10.00 uur ds. L. J. Boeyinga, m.m.v. „The Messengers" (Tijdens beide morgendiensten kindercrèche achter de kerk). 19.30 uur Kand. Grandia, van Amstelveen. Oosterend 9.45 uur Kand. Grandia van Amstelveen. 19.30 uur ds. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE in de Ned. Herv. kerk Oosterend 11.15 uur Dienst 16.30 uur dienst. Woensdag 2 juli Oostecrend 19.00 uur stud. J. S. v.d. Net, in de Ned. Herv. kerk GEREF. KERK (Vrijgemaakt) dienst in de Doopsgezinde Kerk, Kogerstraat, Den Burg Den Burg 10.45 u. ds. H. J. Boiten 16.00 uur ds. H. J. Boiten, uit Zuddlwolde DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Kuitse Aansluiting rusthuizen. Keiikbusje Den Hoorn. JEHOVAH'S GETUIGEN: 18.30 uur Lezing 19.30 uur: Wachttoren studie. „Hoe u voordeel trekt van het nastreven Godvruchtige toe wijding". ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 28 en 29 juni 1975 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 en 18.00 uur. Duitse Mis: zaterdag 18.00 uur De Koog; zaterdag 19.30 uur zondag: 9.00 uur. Duitse Mis: zondag 10.30 uur. De Oocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Duitse Mis: zondag 19.30 uur Oosterend: zondag 10.15 uur Den Hoorn, zondag 10.15 uur. Duitse Mis: zondag 9.00 uur Oudesöhöld: zondag 9.15 uur Bij slecht weer (zondag- en/of maan dagmiddag 3 uur) draait in de jeugd- matinee Walt Disneys tekenfilm over de gevlekte hondjes, die bijna tot bont jas worden verwerkt. Het loopt goed af met de „101 dalmatiërs". Woensdag-westerns Met ingang van woensdag 2 juli kun nen liefhebbers van het western-genre weer wekelijks terecht in het City thea ter. De serie „woensdag-westerns" om vat tien films van belangrijke Ameri kaanse regisseurs zoals Sturgess, Pcnn, Furie, Peckinpah en Hathaway. Grote acteurs als Steve McQueen, Dustin Ilof- mann, Marlon Brando, Burt Lancaster en John Wayne zitten weer in het zadel, of worden eruit geschoten. De eerste (2 juli) is de oudste en misschien wel de beroemdste: „High noon" van Fred Zinncmann. In de hoofdrol Gary Coo per, belaagd door o.a. Lee van Cleef, in deze film nog merkwaardig jong. van 18 tot en met 24 juni 1975 Geboren: Petra, dv. Andreas H. Sie- ling en Aaltje C. T Nijk; Tanja, dv. Maarten A van Arkel en Jacoba M. Sluiter. Overleden: Jakob J van der Vlies, oud 79 jaar, wonende te Den Burg; Gees- ke de Moer, ev. Waldus, oud 78 jaar, wonende te De Cocksdorp. FEUILLETON: WORSTELTENT Mevrouw T. Ronaldson uit Lon den vindt het jammer dat de Holland Herald, een injormatteblad over Ne derland voor buitenlanders, in het ver baal over Texel niets over de Worstel - tent beejt geschreven ,,\Vant", scbnjft mevrouw Ronaldson, „dit is ons favo riete restaurant waar 21 verschillende pannekoeken voor zeer redelijke prij zen ivorden geserveerd. De naam komt van een eilandelijke legende over drie broers die elkaar bekampten om uit te maken wie met de goed uitziende ei genaresse zou trouwen". De Holland Herald willigde het verzoek van me vrouw Ronaldson om de volgende keer wel iets over de W or stelt ent te schrijven onmiddellijk in met de af druk van een schilderij van de 16-jari ge Irene Maas, dat de legende uit beeldt. Zij won daarmee een teken- en schtlderwedstrijd, georganiseerd door eilandelijke restauranteigenaarsVer der is boven het ingezonden stuk van mevrouw Ronaldson in de Holand Herald nog een cartoon van Harry Tielemans over de Worsteltent op ge- door Astrid Kleyn 14. „Om hoeveel geld ging het eigen lijk?" „Ruim een ton, als ik het me goed herinner. Haar ouders hadden een spaarpotje van ongeveer vijftig mille. Het huis bracht nog een zestig op, dus rekent u maar uit. Een aardige som voor een meisje van haar leeftijd. Ze is toch even in de twintig?" „Voor een enkeling misschien ook wel genoeg om haar te vermoorden". „Wat zegt u?" „Ja, ze werd maandagochtend gevon den, gewurgd" „Mijn hemel, dat is verschrikkelijk". De notaris zweeg enkele seconden perplex. „De begunstigde (of begunstig den) van haar testament zou wel eens de moordenaar kunnen zijn?" „Dat hang ervan af. Die mogelijkheid bestaat natuurlijk wel. U weet niet wie de „gelukkige" is?" „Nee, maar ik zal u naam en adres van mijn confrère geven". Kasper had het dakje van zijn eens opengemaakt en floot zijn vreugde over het mooie weer de wereld in „Ruim honderdduizend gulden! Ik zou wel we ten wat ik er mee deed". Kasper gaf zich over aan de verrukkelijke mijme ring, hoe hij een ton zou besteden. Notaris Fritzen woonde in een luxu euze bungalow. Deze was gebouwd in de vorm van een hoefijzer. In de rechter vleugel bevond zich het kantoor, dat heel modern was ingericht De buitenissig gevormde stoelen ble ken tot Blazoens verbazing, heel lekker te zitten. De notaris luisterde geduldig naar Blazoens uiteenzetting en vernam het bericht van de moord zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. „Tja, ik kan u in dit geval de naam van de be gunstigde wel zeggen. Carlette Verha gen heeft alles, wat ze bezat, nagelaten aan Anna Maria van der Kolk!" HOOFDSTUK 6 „Mevrouw Van der Kolk?" Toen Van Benten het de volgende ochtend hoorde, zakte zijn mond open van verbazing. „Maar zij kan toch niet. Nee dan kan niet. Mijn hemel, Kasper wat een onmo gelijke zaak. Zii was wel op de hoogte van het geld. Niet van de erfgenaam, zei ze, maar dat weten we natuurlijk niet" „Denkt u, dat ze fysiek en mentaal in staat is een wurgmoord te plegen?" vroeg Kasper „Het is te gek om over te praten" Van Benten tikte driftig met zijn pen op het bureau „Zou ze een medeplichtige gehad heb ben?" „Ik geloof er niets van, maar we zul len het natuurlijk moeten uitzoeken. Ik vraag me nu wel af: hoe komt het lichaam van het slachtoffer dan in het huis van de familie Bloem?" „Misschien was Vogel haar mede plichtige?" „Vogel heeft een vrij redelijk alibi, heb ik net ontdekt. Bovendien, denk jij dat hij in die werkkamer had geslapen, als hij eeret daar een lijk in de kast had gestopt?" „Misschien heeft hij dat lijk er later in gestopt, 's Morgens vroeg dus", op perde Kasper. „Dat is iets wat we onderzoeken Ik neem aan, dat het gebeurd is zonder medeweten van de Bloemen, dus op een moment dat ze niet thuis waren". „Tenzij de Bloemen ook medeplichtig zijn". „Alles kan in deze zaak", antwoordde Van Benten kriegel „,maar wie ver moordt er nu een meisje om haar daar na in een kast in zijn werkkamer te stoppen. Als ze haar nu begraven of zo". „Misschien- zijn ze zo geraffineerd, dat ze op deze wijze de verdenking van zich af denken te schuiven". Van Benten haalde zijn schouders op. ,,'t Is mogelijk, maar het lijkt mij een beetje te Gecompliceerd. In ieder geval ga ik het stel nog eens opzoeken". „Wil jij uitzoeken met welke mensen mevrouw Van der Kolk in direkte re latie staat? Familie, vrienden, kennissen etc. Als het teveel wordt, neem je nog maar iemand mee Zie of je een poten tiële medeplichtige kunt vinden. Hoe wel.... deze theorie zit me met lek ker". Hoofdschuddend liep Van Benten zijn kamer uit. „Och heertje, wat een weertje", mom pelde Van Benten, toen hij langs de por tiersloge liep. Het warme voorjaarszon netje van de laatste dagen had plaats gemaakt voor een grauw laaghangend wolkendek. Bijna ononderbroken plens de de regen neer en vormde kleine beekjes in de biina verlaten straten. „Kan ik u helpen met een paraplu, meneer Van Benten?" vroeg de portier beleefd. „Heel graag Geertsema, ik heb de mij ne thuis laten liggen. Wie verwacht er nu ook zulk slecht weer na die prachti ge dagen, die we net gehad hebben". „Och meneer, het wordt weer week end. 't Is altijd hetzelfde liedje. Door de week is het prachtig, maar komt de za terdag in 't zicht, dan is het huilen". „Kom, kom, niet zo somber, wie weet is het morgen weer goed In ieder geval bedankt voor de paraplu". Van Benten holde naar zijn auto, waarbij hij als een balletdanser tussen de plassen door wip te. Het was half tien, toen Van Benten de Ketelstraat indraaide. Hij overwoog of om deze tijd de koffie al klaar zou zijn. Op zijn bellen werd de deur ge opend door een hem onbekende vrouw. Ze was een nogal ordinair type met een brutaal gezicht en geblondeerd haar, waarin een brede donkere scheiding zichtbaar was. Haar rok was volgens Van Bentens opvatting zeker vijftien centimeter te kort en verborg te weinig van haar zware dijen. „Ik ben hoofdinspecteur Van Benten. kan ik de heer Bloem spreken?" „Hè jasses, al weer van de politie?" Van Benten schraapte een beetje ver legen zijn keel en deed een stap naar voren. „Als u me permiteerd? Het is buiten nopal nat". „O, kom der maar in; ik zal u niet tegehoue. Ik zal meneer wel effe roe pen". Het schoot Van Benten te binnen, dat deze weinig gastvrije vrouw de werkster moest zijn. Mevrouw Bloem had immers Gezegd dat de werkster op dinsdag, don derdag en vrijdag kwam „Dag meneer Van Benten. Komt u alstublieft verder". Meneer Bloem kwam Van Benten in de gang tegemoet en was direkt een en al bedrijvingheid. „Zet u uw paraplu daar maar neer. U kunt hem gerust uitvouwen, dan kan hij drogen. Zal ik uw hoed en jas ne men? Wat een weer nietwaar". ,,'t Is bar", bromde Van Benten. „Het spijt me als mevrouw Kater u wat onbeleefd ontvangen heeft", ver ontschuldigde Bloem zich. „Ze heeft zo haar kuren. Wij zijn er zo langzamer hand wel aan gewend, want ze werkt hier al bijna twintig jaar. Maar voor een buitenstaander is haar manier van doen wel eens onaangenaam". „Heeft u mevrouw Kater al twintig jaar7" vroeg Van Benten ongelovig. „Jazeker, ze kwam hier als meisje van vijftien. Ze is in de loop van de tijd getrouwd en kreeg drie kinderen Ge lukkig was dat voor haar geen beletsel om te blijven werken. Haar moeder past op de kinderen Wij zijn er erg blij om, want waar vind je tegenwoordig nog een ijverige, betrouwbare werkster? Mijn vrouw zou dit grote huis nooit al leen kunnen schoon houden. Gaat u zitten, alstublieft. Mijn vrouw zal zo wel beneden komen. Ze lijdt aan slapeloosheid en daarom blijft ze des morgens meestal wat langer liggen". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 7