WOLKERS DOOPTE ZEEHONDJE Raad van commissarissen EMK met twee man uitgebreid arrf= Studie over financiering Krimpian WIERINGER KOTTER LIEP AAN DE GROND „DE ORANJEBOOM" GESLOTEN Bouwvergunningen 10 GOED IDEE wmHiiiiinimuuiiHiHniumiuiiifliiiiMnaDuuHUDmiiiwuinsMiBuuumiaiuiA „Kleppertjes" aan de top in Venhuizen Afscheid Heertjes Agenda Raadsvergadering De Zwaan klopte De Waal in enerverend duel Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 1 juli 1975 Een kleine Wieringer kotter (de WR 244) liep vrijdagochtend omstreeks half vijf tussen De Slufter en De Koog aan de grond. Bij het vissen had de schipper zich in te ondiep water gewaagd. Via Radio Scheveningen werd de KNZHRM gewaarschuwd. De reddingboot Suzanna van Den Helder voer uit en de wipper- ploeg van De Koog werd naar het strand gedirigeerd. Bij het stijgen van het wa ter kwam de WR 244 echter op eigen kracht vlot, omstreeks half zes Hotel „De Oranjeboom" aan de Groe- neplaats in Den Burg is sinds zaterdag gesloten. Eigenaar-exploitant de heer A. G. van den Berg is vertrokken naar Bladel in Noordbrabant waar hij het nieuwe bedrijf hotel „Benelux" in de Europalaan heeft overgenomen. „De Oranjeboom", thans in handen van een verzekeringsmaatschappij uit Zaandam, is te huur of te koop. Onderhandelingen met een nieuwe exploitant zouden in vergevorderd stadium zijn. Burgemeester en wethouders ver leenden aan de navolgende personen en ondernemingen de daarbij omschreven bouwvergunningen. De heer J. J. Bakker uit De Koog voor de bouw van een wasserette bij zijn bedrijf aan de Californiëweg; Ne- womij b.v. in Naarden voor de bouw van een beheerderswoning aan de Cali forniëweg; de heer P. G. Schoorl te Den Burg voor de uitbreiding van een ma gazijnruimte op de hoek Waalderstraat- Burgerhoutstraat; de heer H G. Fransz te Den Hoorn voor de verandering van het woonhuis Klif 29; mevrouw D. Daalder-Huizinga te De Cocksdorp voor de verandering van het woonhuis War moesstraat 72; de heer N. Vos te Den Burg voor de uitbreiding van het woon huis Waalderweg B 191; de heer J. L. van Exel, Eierland voor de bouw van een stal bij Postweg 154 de heer P. H. Eelman te Den Burg voor de verbouw van het woonhuis Weverstraat. De gelukkige Jan Wolken met Eva, die naar onze fotograaf knipoogt. De schrijver Jan Wolkers kwam afgelopen donderdag op kraambezoek by Karina, de zeehond die hij tijdens zijn verblijf op Rottumerplaat in 1971 het leven redde. Wolkers ontfermde zich over de zeehond en voedde het beest op totdat het per luchtmachthelicopter werd over gebracht naar het opvangcentrum voor zeehondebaby's in het toenmalige Texels Museum. Karina, genoemd naar Wolkers' echtgenote, groeide dank zij de zorgen van het directeursechtpaar De Haan voorspoedig op en heeft woensdagavond omstreeks elf uur in het kraambassin van het Natuurrecreatiecentrum het leven geschonken aan een welgeschapen dochter. Het was de eerste zeehonde-geboorte in de gloednieuwe bassins van het natuurrecreatiecentrum en het was aanlei ding voor grote feestvreugde, die nauwelijks werd getem perd doordat de vader van de jonge rob onbekend is. Jan Wolkers was de eerste, die door directeur Gerrit de Haan van het blijde nieuws op de hoogte werd gebracht. Met zijn vrouw, bloemen en champagne kwam de schrijver onmiddelijk naar Texel en kon tTanen van ontroering nauwelijks bedwingen toen hij de robbebaby in zijn armen mocht nemen onder de, goedkeurende, maar waakse blikken van moeder Karina. Doop Wolkers doopte de piepende baby met dme handen zee water en gaf haar de naam Eva. De fles champagne klwam tevoorschijn en er werd gedronken op een lang en geluk kig leven voor de jonge rob, maar ook voor alle robben in de vrije natuur, die het op het ogenblik door toedoen van de vervuilende mensen bijzionder moeilijk hebben. Een tragisdhe bijzonderheid is dat in de bassins van het Natuur- recreatieoentrum dit jaar meer robben geboren zullen worden dan in het hele Nederlandse deel van de Wadden- Nog meer In de komende weken zullen nog drie zeehonden in het NRC jongen werpen: Robby, Penny en Betsv. Toeristen mogen de baby's komen bewonderen, maar ze moeten wel op een afstand blijven. Ontroerend was het donderdag dat de moeder-rob Jan Wolkers helemaal vertrouwde toen hij de baby opnam. Er was duidelijk sprake van herkenning, ondanks dat Wolkers destijds op Rottumerplaat slechts an derhalve dag de toen piepjonge Karina heeft verzorgd. De met 66 aanwezigen druk bezochte aandeelhoudersvergadering van de Exploitatie Maatschappij De Krim (EMK) heeft vrijdagavond drie nieuwe commissarissen en een nieuwe directeur gekozen. Ondanks enige oppositio nele geluiden gingen de aandeelhouders akkoord met de door de raad van commissarissen voorgedragen kandidaten, te weten de heren J. de Beurs, J. Dijkstra, M. Boon (commissarissen) en J. C. Dros (directeur). De heer H. Flens werd als commissaris herkozen, terwijl aan president-commissaris H. Holt- man en directeur M. Boon eervol ontslag werd verleend. „Niet prettig" De raad van commissarissen had in samenspraak met de 28 prioriteitsaan deelhouders voor elke vacature slechts één candidaat aangewezen. Vooral de heer Alb. Dros maakte zijn bezwaren tegen deze procedure kenbaar. „Ik vind het niet erg prettig dat wij niemand an ders aan kunnen wijzen", zei hij doelend op de statuten die ruimte overlaten voor een voordracht van twee candidaten. De scheidende president-commisaris Holtman liet weten dat als tenminste 10°/o van de aandeelhouders een andere candidaat voor een leidende functie ge schikter acht dan de uitverkorene van de raad van commissarissen zij deze persoon vóór de vergadering kunnen voordragen. Zo'n aanvraag moet dan in behandeling worden genomen. De raad van commissarissen voelt echter niets voor een voordracht van twee personen. Holtman wees op het gevaar van stemming kweken. „Wij willen niet in de hand werken dat pres siegroepen vriendjes in het bestuur kun nen laten benoemen om hun doeleinden na te streven. Ik pas voor intimidatie uit een bepaalde hoek. Een overval in kapitaal is bij de EMK onmogelijk. Het is beter om in loyale samenwerking iets tot stand te brengen. Wel hoop ik dat het in de toekomst praktisch mogelijk zal zijn méér dan één candidaat voor te dragen", aldus Holtman. Prioriteitsaandeelhoudcr Over de rol en betekenis van de prio riteitaandeelhouders zei hij: „Je kunt prioriteitaandeelhouder worden als je in bezit bent van 10 oprichtingsaandelen 500 gulden per stuk en daarnaast nog eens 1.000 gulden extra inbrengt. Zo'n aandeelhouder heeft 6 mille in de EMK zitten en wij gaan ervan uit dat mensen die meer geld in de Maatschappij heb ben gestoken ook iets meer te zeggen mogen hebben. De prioriteitaandeel houders zijn aanwezig bij de voorbe sprekingen en hebben medezeggen schap in de voordracht van candidaten Holtman liet verder weten dat iemand nooit meer dan twee prioriteitsaandelen kan krijgen. Zeven leden Over de uitslag van de stemming valt nog te vermelden dat van de 431 moge- lijk uit te brengen stemmen er 35 tegen Flens, 105 tegen De Beurs, 105 tegen Dros, 104 tegen Dijkstra en 61 tegen Boon werden uitgebracht. Bij de voor dracht van laatstgenoemden waren de meeste aandeelhouders „stemmings moe", hetgeen in minder stemmen resulteerde. De heer M. Boon blijft door zijn benoeming als commissaris aktief betrokken bij de EMK, nadat hij zijn funktie als directeur wegens tijdgebrek per 1 januari van dit jaar had neerge legd. Hij en de heer Dijkstra zijn aan de raad van commissarissen toegevoegd zodat dit beleidsbepalend EMK-orgaan nu 7 leden telt. Deze uitbreiding is noodzakelijk om een betere spreiding van werkzaamheden te creëeren aan de „vooravond" van de realisering van het nieuwe Krimpian. Hoe dat plan er pre cies uit komt te zien kon Holtman nog niet zeggen. Financiering De onderhandelingen met de gemeen te en Ncwomij zijn nog in volle gang. Afronding, zo deelde vice-president Th. Hoogcrheide ons mee, zal nog wel een maand of vier op zich laten wachten. Op dit moment wordt gezocht naar finan- cieringsmogelijkheden voor het Krim- project. Vorig jaar werd nog gesproken van een investering van 7 miljoen gul den. Hoe duur het plan nu is geworden valt met geen mogelijkheid te zeggen. Evenmin is het zeker of het door N.V. Grontmij in oktober 1973 ontwikkelde Krim-schetsplan in ongewijzigde vorm zal worden uitgevoerd. Door de sinds dien sterk gewijzigde economische om- MARKISOL buitenzonwering U vindt ze bij interieuradviseurs Wilhalmmalaan 30, Den Burg, I telefoon 2575 standigheden wordt de .haalbaarheid van dit plan niet vergemakkelijkt, al dus Hoogerheide, vorige week in onze krant. Niet gemakkelijk President-commissaris Holtman, die deze functie niet meer kan uitoefenen omdat hij notaris op de vaste wal is ge worden maar wel als adviseur en aandeel houder met de EMK verbonden blijft, zei niet te geloven dat iemand op Texel tegen de exploitatiemaatschappij kan zijn. Hij roemde de bijzondere wijze waarop het EMK-vermogen van ruim een half miljoen is ontstaan: „De Texe laars hebben geld voor een doel bijeen gebracht dat zij in feite nog niet eens kennen. Er zijn praktisch geen overkan- ters bij". Holtman noemde de EMK eer lijk, vriendschappelijk, redelijk en niet overtrokken. Over de nieuwe directeur J. C. Dros, die al eerder deze post bij de EMK heeft bekleed, zei hij: „Hij is geen gemakke lijk mens en komt zichzelf wel eens te gen. U moet niet denken dat Dros de toekomstige EMK gaat leiden. Hij is slechts tijdelijk benoemd. Niet alle com missarissen staan achter zijn voor dracht". Doorns De EMK gaat opnieuw proberen iets te doen aan het vliegtuiglawaai boven De Krim nadat zij al eerder adhesie had betuigd met initiatieven van de VW, om aan dit door straaljagers veroorzaak te lawaai een eind te laten maken. Jan Hennink wees in dit verband op een te lefoonnummer voor klachten over vlieg- overlast, dat naar zijn zeggen effectief werkt. De EMK onderzoekt momenteel wat de vaste caravanstandplaatsen op brengen en wat zij moeten op gaan brengen om rendabel te zijn. Holtman: „Het kan best zijn dat de tarieven ver hoogd moeten worden". De heer Boom uit Oudeschild memoreerde dat er voor de auto twee gulden per parkeerplaats moet worden betaald terwijl deze auto in het hoogseizoen buiten het Krimter- rein moet worden geparkeerd en daar zonder bewaking staat. Hij vond dat niet juist. In het vobr- en naseizoen mo gen auto's wel op het terrein worden geparkeerd. Als reaktie zei Holtman: „Auto's zijn doorns in het oog. Wij moe ten ze kwijt. Kom niet aan de tariefstel ling". Op de vraag van Hennink wat met heroriëntatie van de bedrijfsvoering, waarvan in het jaarverslag van direc teur Boon melding werd gemaakt, wordt bedoeld zei Holtman: „Heroriëntatie is het bezinnen over dc toekomstige Krim- structuur. Nu hebben wij nog maar een kampeerterrein van 19 hectare". Op de op zaterdag 28 juni gehouden streekwedstrijden te Venhuizen kwa men „Dc Kleppertjes" met de acht- en viertallenl dressuur goed naar voren. Na de kleine inzinking op de vorige wedstrijd werd het achttal le met 131,5 punten, gevolgd door het achttal van de Ponyclub „De Duinruiters" met 126,5 punten. Er werd door 10 achttallen deel genomen en de strijd was dan ook fel, vooral tussen de respectievelijk als le en 2e geëindigde clubs. Het achttal werd gevormd door: Do- rothé Slot met Amor, Kitty Bakker met Felix, Sibo Plaatsman met Dennis, Lyke Heetveld met Snowy, Joke Dros met Don Juan, Henk Broekman met Alex, Siem-Pieter du Porto met Melany en Mandy Eelman met Daniël. Van de 14 viertallen, die deelnamen kwam het viertal grote pony's als le uit de bus met 131,5 punten, met als zeer goede 2e het viertal kleine pony's met 127 punten, 3e werden „De Wieringer- meerruiters" met 126,5 punten. Het grote viertal werd gevormd door: Jolanda van der Meer met Vlibo, Mabel Mantje met Tamara, Janine Vlas met Nelly en Jeanette Schoorl met Arthur. Het kleine viertal werd gevormd door: Jacqueline de Porto met Karei, Jeanet Zuidewind met Santos, Brigitte Zegel met Little en Paul van Exel met Mona. Het achttal en de viertallen werden ge leid door Ans Roeper, Maria Witte en Ans Blom-de Graaf. Individuele dressuur Bij de individuele dressuur werden de volgende prijzen behaald: Jeanet Zuidewind had in klasse BI een 2e prijs met 59 punten, Koos Tjepkema reed ook klasse BI en had een 4e prijs met 52 punten, Jeanette Schoorl reed in klasse LI een 3e prijs met 129 punten. In de zelfde klasse, maar in een andere baan haalde Marieke Bakker de le prijs met 130 punten, ook in deze baan haalde Henk Broekman de 4e prijs me tl25 punten, Joke Dros reed in klasse LI in een andere baan en haalde de 4e prijs met 128,5 punten. Individueel werd er iets minder gereden als de vorige wed strijden. Bij de caprilleproef behaalde Marieke Bakker de 2e prijs en mag de volgende keer springen. Bij het springen klasse B eindigde Kitty Bakker als le en bij het springen klasse L haalde Dorothé Slot de 2e prijs. Het was een goed georganiseerde dag door de ponyclug „Oostelijk West-Fries land", waarbij het weer de zaak niet in de steek liet. De heer P. Heertjes neemt vrijdag 4 juli officieel afscheid als directeur van de muziekschool. Dat gebeurt 's avonds vanaf 19.30 uur in de Burgemeester De Koninghal. Iedereen die afscheid van de heer Heertjes wil nemen is welkom. Dinsdagavond 8 juli, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Bepaling van een standpunt inzake de Kalkarheffing. 4. Verzoek Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen om wijziging van de Algemene Politieverordening voor de gemeente Texel in die zin, dat het mogelijk wordt op het Noordzee strand ongekleed te recreëren. 5. Vaststelling van een voorberei- dingsbesluit voor het buitengebied. 6. Aansluiting van gemeentegebouwen op het aardgasnet. 7. Verlening met medewerking inge volge artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 met betrekking tot de aansluiting van diverse schoolgebouwen op het aardgasnet. 8. Verlening van medewerking inge volge artikel 50 der Kleuteronderwijs wet met betrekking tot de aansluiting van diverse schoolgebouwen op het aardgasnet. 9. Verlening van medewerking inge volge artikel 72 der Lageronderwijswet 1920 met betrekking tot de aanschaf fing van een schrijfmachine door het bestuur van de CVO-school te Den Burg. (zie vervolg achterpagina) ZOMERAVONDVOETBAL Drie minuten voor tijd slaagde De Zwaan er uiteindelijk in uitblinker doel man De Bruin van De Waal te passeren. Het was De Vey die dc beslissing in dc finale van het zomeravondvoetbal for ceerde en De Zwaan aan de titel hielp. Dat ging overigens niet zonder pro blemen. De Waalder verdediging groei de naarmate de wedstrijd vorderde naar grote hoogte. Met alle sportieve midde len probeerde De Zwaan met man en macht door de defensie van de tegen stander heen te breken zodat het een spectakelstuk van jewelste werd. De overwining die De Zwaan kort voor tijd uit het vuur wist te slepen was, gezien het veldoverwicht, uiteraard verdiend. De Zwaan bereikte de finale door een zege op Casino 1 dat voor de rust door verdedigingsfouten op een 20 achter stand werd gezet. Na de rust kwam Ca sino geweldig opzetten, maar slaagde er niet in te doelpunten door pech en slecht schieten. De Waal en Jonge Agrariërs maakten er een spannende andere halve finale van; beiden konden het doel niet vinden. De strijd leek beslist toen De Waal vlak voor tijd in de 2e verlenging een penal ty tegen kreeg. Het schot kwam echter tegen de paal. Strafschoppen moesten toen beslissen, en hierin was De Waal beter. Zij schoten 4x raak tegen de Agrariërs 3x. In de strijd om de 3e en 4e plaats was Casino 1 de betere ploeg. Zij overklas ten de Jonge Agrariërs met 4—0.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5