Vogelwachter Anne toerist meegenieten unieke werkgebied Boon laat van zijn Portable-radio 1 AGENDA ~s%sA Diaserie over De Geul en De Mokbaai ook deze maand nog in De Waldhoorn te zien Van het raadhuis ELECTROHUIS VERVOLG VAN PAG. 1 Venters hadden geen vergunning Ongewenst „kunstwerk" Zwemmers in moeilijkheden Zaterdag eerste kunstmarkt bezoek van de keizerarend aan De Geul resteert is een dia die het beest hoog in de lucht laat zien. Zeldzaam Ook de vegetatie wordt door Anne Boon onder de loep genomen. In De Geul groeit nog de zeldzame zonne dauw, het zeer zeldzame gevlekte zonneroosje, en de eveneens zeer schaars voorkomende kattestaart. Het slangekruid groeit vlakbij Loods mansduin en is aangevoerd met het helm van de vaste wal dat Rijkswa terstaat nodig had voor nieuwe be plantingen Vogelkennis ,,Ik kan op zo'n avond natuurlijk nooit alle plant- en diersoorten laten zien. Dan wordt het nachtwerk. Ik probeer alleen een algemene indruk te geven", zegt de man die 13 jaar geleden op basis van zijn vogelken nis b dtaatsbosbeheer als vogel- wachcer in dienst kwam. „Voor die tijd ben ik 13 jaar bollenkweker ge weest en heb 5 jaar in de bouw ge zeten", verklaart hij, „maar het be studeren van vogels was altijd al mijn hobby". Bosbouw Anne Boon vertelt vol trots van zijn zoon Kees die als bosbouwkundig ingenieur vanaf april werkzaam is in het regenwoud van Suriname. „Sa men met nog vier Nederlanders zit hij daar op een kwekerij op onge veer 150 kilometer afstand van de hoofdstad Paramaribo", aldus de ene- housiaste vogelwachter, die na afloop van zijn dia-voorstelling veel res ponse van het publiek krijgt. Mensen vragen of ze ook het gebied inmogen waarop Boon ze verwijst naar de ex cursies. Een enkeling laat duidelijk blijken dat hij ook veel van vogels afweet en als Boon even aarzelt met het noemen van een op het scherm geprojecteerde plant wordt uit de zaal onmiddellijk de juiste naam de verdonkerde zaal van De Waldhoorn ingeschreeuwd. den als in deze landen niet voor. De directe invloed van het toerisme is echter gering. „Als we 's zomers twee mensen per dag uit het gebied moeten sturen is het veel. De meesten houden zich goed aan de regels". Hinder In dat natuurgebied ondervindt de gevarieerde vogelstand veel meer hinder van eigen gevederde soortge noten. 'Roofvogels als meeuwen, ek sters en kauwen zijn, volgens Anne Boon, in veel te grote getale in De Geul aanwezig en bedreigen daar door de voortplanting van andere vo gelsoorten. „Er dient wel wat aan gedaan te worden", zegt hij. Ver volgt: „Er moeten minstens 1.000 paar meeuwen weg. Met de één en twee-jarigen mee zijn er in De Geul wel meer dan 10 duizend meeuwen Het aantal eksters is geringer. Maar ook 9 paar is nog te veel voor het ge bied Twee paar is naar mijn mening meer dan voldoende". Boon vertelt dat voor de bestrij ding van eksters één vogelwachter een paar jaar geleden toestemming kreeg gifeieren te leggen. Daar is weer mee gestopt omdat ook de bruine kiekendief deze eieren at en daar mee in aantal verminderde. En dat was niet de bedoeling. Blauwzuurgas De bestrijding van kauwen drie jaar geleden was effectiever. Deze vogels hebben hun nesten in konij nenholen en het was vrij gemakke lijk ze daar met blauwzuurgas te doden, zonder de omgeving scha de te berokkenen. Inmiddels heeft ook de kauw zich weer driftig voort geplant en is gegroeid tot 160 paar. „Vijftig paar is meer dan voldoende", vindt Anne Boon Luchtig Deze problemen met de vogelstand komen" aan de orde in een gesprek na afloop van de dia-voorstelling. Boon zadelt de toeristen daar niet mee op, maar beperkt zich tot het geven van luchtige informatie over de vegetatie en over de gedragingen van de diverse vogels. Er zijn onge veer 30 broedsoorten in De Geul, ter wijl de Mokbaai grote waarde heeft voor trekvogels. „Onlangs heb ik daar nog een groep van 3 tot 400 grutto's waargenomen", vertelt Anne Boon; De Geul is de laatste jaren nogal droog geweest Dat kwam door de geringe regenval en doordat de waterwinning nogal wat H20 aan de grond onttrok. Dit jaar is De Geul door de vele regens een soort moeras geworden. Onnoemelijk Zoals al eerder gezegd heeft dit gebied een onnoemelijk rijke vogel stand: meerkoeten, wulpen, kluten, fazanten, graspiepers, kneuen, koe koeken, strandplevieren. Ook de lepelaar is er een bekende ver schijning. Anne Boon: „Wij hebben speciaal voor deze dieren planken in De Geul gelegd. De eerste lepelaar werd half maart gesignaleerd. Er verschijnen echter steeds minder le pelaars op Texel. Vorig jaar hadden we in De Geul nog 13 paar (dit jaar 7) en in De Muy 28 paar (dit jaar 20)". Nog meer vogels: kieviten, dodaars, winterkoning (de kleinste vogel van het gebied), bruine kiekendief, kemp hanen, patrijzen, watersnip, bosriet- zanger. „De zilvermeeuwen voeden hun jongen op bijzonder ef fectieve wijze: zij halen een vis uit zee, slikken het in zijn geheel door en het maagzuur zorgt ervoor dat de graad verteert. Dan kotsen ze de vis weer uit in de bek van de jon gen. Anne Boon: „De zilvermeeuw is niet bepaald een milieubewuste vo gel. Vet papier en plastic dat hij van de hier vlakbij gelegen vuilnisbelt oppikt en niet door de maagsappen wordt verteerd, spuugt hij zo weer in de duinen uit. Op plaatsen waar nooit mensen komen vindt je dan deze rommel". De vogelwachter ver telt ook van de keizerarend die hij enige jaren geleden tegenkwam. „Op enkele meters afstand stond ik bij hem en ik kreeg het knap benauwd. Dit beest had namelijk een vleugel wijdte van twee meter". Wat van het Anne Boon is al 13 jaar lang als vogelwachter in dienst bij Staats bosbeheer. Zijn werkterrein is de Geul en de Mokbaai. Samen met nog drie vogelwachters bewaakt hij dit gebied, observeert vogels, en telt nesten. Het werk wordt in ploegendiensten gedaan, zeven da gen per week. Twee man tegelijk hebben dienst. Ze verzorgen elk één rondleiding door het gebied per dag. Hieraan mogen maximaal 10 mensen tegelijk deelnemen. De vogelwachter heeft als hobby het maken van dia's van planten en vogelsoorten in zijn werkgebied. Al 8 weken lang zijn geïnteresseer den in de gelegenheid geweest en kele honderden dia's van de vogel wachter in het dorpshuis De Wald hoorn te bewonderen en te luiste ren naar het informatieve en des kundige commentaar. Zij hebben van die gelegenheid veelvuldig ge bruik gemaakte Gemiddeld 60 toe risten, per avond bezochten het dorpshuis en uit de vele positieve reakties en geïnteresseerde vragen valt wel op te maken dat het dorps- huisbestuur een goede greep heeft gedaan om Anne Boon met zijn dia's elke donderdagavond naar de Waldhoorn te halen. Ook deze maand gaat de vogel wachter met de vertoning van zijn diaserie door. Dat gebeurt op de dinsdagen 8, 15, 22 en 29 juli des avonds om 8 uur, op donderdag 3 juli ook 's avonds vanaf 8 uur en op maandag 14 juli voor kinderen des middags om 4 uur. Voor deze middag is de toegangsprijs 1 gulden terwijl voor entree op de avonden 1,50 gul den moet worden betaald. Boeiend Vogelwachter zijn in een buiten gewoon fraai en uniek gebied als De Geul is een uiterst boeiende baan. De zeer fraaie vegetatie en het uiterst vogelrijke gebied staan daar borg voor. De vogelwachter is de hele dag in de buitenlucht als hij door het ge bied loopt te patrouileren. Invloed Ondanks dat De Geul angstvallig wordt beschermd tegen directe men selijke invloeden en praktisch onaan getast is gebleven heeft de mens toch ook hier zijn sporen achtergelaten. „Toen ik als vogelwachter 13 jaar geleden begon waren hier ook dezelf de vogels als nu, alleen wel meer in aantal. Zo'n 50 jaar geleden was Texel veel vogelrijker, maar door onder meer grondverkaveling en het gebruik van chemicaliën in de land bouw is de vogelstand achteruit ge gaan. De vogels kunnen dan wel in gebieden als De Muy, Westerduinen en De Geul met rust worden gelaten, daarbuiten is dat niet het geval". Wijst op landen als België en Frank rijk waar deze dieren een geliefd consumptieartikel zijn. Ook de toeristen hebben de vogels buiten de beschermde gebieden niet met rust gelaten, al komen toestan- Regelmatig bereiken ons vragen over het kamperen van groepen op terreinen buiten de officiële kampeerterreinen. De vraag wordt dan gesteld of een der gelijke vorm van kamperen zomaar kan worden toegestaan. Ter vergeduidelij- king kan worden medegedeeld dat het hier meestal een jeugd-/onderwijskamp of een kamp voor gehandicapten be treft, waarvoor de mogelijkheden op een kampeerterrein mede gezien de tekorten die zich in het hoogseizoen voordoen op de terreinen zeer be perkt zijn. In het algemeen dient te worden ge steld dat kamperen in welke vorm dan ook, uitsluitend is toegestaan op terrei nen, waarvoor een kampeerexploitatie- vergunning is verleend Burgemeester en wethouders hebben van Philips, vanaf ƒ27,50 BOWLING „DE KOOGEL" het beoefenen van deze spel-sport aan trekkelijk. Als geschenk voor de leden van de familie Koorn overhandigde Van Heek tassen met bowlingballen. De rij van sprekers werd gesloten door de heer Jan Eecen, vriend van de familie Koorn. Miljoen De bouw van het centrum heeft zich na de moeilijkheden bij het verkrijgen van de vergunning, snel voltrokken Half februari werden de eerste palen geslagen. De toen vastgestelde streef datum van 1 juli (zodat nog van een flink deel van het seizoen kon worden geprofiteerd) werd gehaald. Het cen trum is overigens nog niet klaar. De bedrijfswoning in de bovenverdieping moet nog worden voltooid en er zal ook nog een drietal dagwinkeltjes worden aangebouwd. Het hele project heeft omstreeks een miljoen gulden gevergd. Het centrum omvat naast de bowling zaal met zitgelegenheid eén gezellige bar, een machinekamer waar de gecom pliceerde apparatuur is opgesteld die de kegels plaatst en de ballen terugstuurt, een biljartzaaltje en drie personeelsver- blijven. Bedrijfsleider Aris van Zeijlen zwaait de scepter in het centrum. Hij beschikt over vijf man personeel. Diverse leden van de familie Koorn zijn actief bij de exploitatie betrokken. Campagne De heer Van Zeijlen gaat de komende winter een campagne voeren om het Texelse publiek tot de bowlingsport te bekeren. Allerlei groeperingen en ver enigingen zullen in de gelegenheid wor den gesteld gratis met het spel kennis te maken. Daarna zullen clubs worden gevormd die, aangesloten bij de Bow ling- en Kegelfederatie, spelen voor half geld mogelijk maken, ook in het buiten land. Een partijtje bowling kost ƒ3,per game of ƒ22,50 per uur (er gaan acht games in een uur als ononderbroken wordt gespeeld). 15 graden Architectenbureau Visser heeft geen recht gebouw ontworpen maar het in een hoek van 15 graden aan de weg ge zet. De daardoor ontstane hoeken (die nog niet allemaal zijn „ingevuld" om dat de drie dagwinkels nog moeten worden aangebouwd) leverden interes- sanet mogelijkheden op. Contact tussen baan en publiek is groot omdat men er niet alleen aan de kop maar gedeelte lijk ook langs de baan kunnen zitten. Plafonds zowel als vloer hebben func tionele hoogteverschillen. Bestrijding van het lawaai is een van de grootste problemen bij de bouw van bowling centra. In „De Koogel" is overal geluids- absorberend materiaal toegepast, ook in de machinekamer zodat het lawaai reeds bij de bron goeddeels teniet wordt gedaan. De bouw werd (uiteraard) uitgevoerd door aannemersbedrijf v.h. J. Koorn Mzn. Verder werkten mee- Electrohuis, Veltkamp (sanitair en dakbedekking), Smit, Alkmaar (centrale lucht- en con- vectorverwarming), Ben Kamp (schil derwerk) en Bas Martens uit Heems- kerek (inrichting). OOSTEREND De politie heeft pro ces verbaal opgemaakt tegen twee men sen die in Oosterend bloemen ventten en daarvoor geen vergunning hadden. Vrijdag 4 juli In Sarasani speelt Long tall Erny; 20.00 uur. Om 19.30 uur begint in de Burgemeester De Koninghal de afscheidsavond van de heer P. Heertjes als directeur van de muziekschool. Om 14.00 uur start bij De Schuilhut in De Koog de kerketocht. Zaterdag 5 juli In de N.H. kerk te Oosterend een con cert door twee zangverenigingen van het vasteland, 19.15 uur. In Oosterend vanaf 14.00 uur rommel- tjesmarkt. Sarasani: „Water", aanvang 20.00 uur. Zondag 6 juli De wielervereniging fietst aanvang 9.30 uur in Zuid-Haffel. Muziekkorps KTF-DEK geeft in De Waldhoorn een concert, 20.00 uur. Om 19.30 uur start de strandloop op het strand van Den Hoorn. Inschrijven vanaf 19.00 uur. In de N.H. kerk van De Koog een in terkerkelijke jongerendienst, 19.30 uur. In de N.H. kerken van De Cocksdorp en Oosterend zangdiensten om 19.30 uur. Maandag 7 juli De dia-avond over Texel in De Schuil hut te De Koog begint om 20.00 uur. Sarasani: American Gipsy; 20.00 uur. De heer E. Stiekema kreeg deze week onder rembours een kokertje toege stuurd; er moest 28,75 voor worden be taald. Er bleek een „kunstwerk", afdruk van twee handen op papier in te zitten waarom Stiekema nooit heeft gevraagd. Omdat al betaald was zat hij er echter aan vast. Afzender van het pakketje was W. H. G. Reinders, Bilderdijkstraat 5 in Nijmegen. Het is mogelijk dat de afzen der deze truc vaker toepast. Strandexploitant H. Koopman redde deze week een volwassene en een kind die op het Westerslag in moeilijkheden waren geraakt. Ze maakten deel uit van een grote groep scholieren die nabij een der strandhoofden het water inging. Toen enkele kinderen in een muij door de ebstroom werden meegetrokken, gingen twee leraren het water in om hen terug te halen. Maar ook zij kwa men in moeilijkheden. Uiteindelijk slaagden een leraar en een kind er niet in op eigen kracht het strand te berei ken. Zij werden door Koopman uit het water gehaald. De strandexploitant liep daarbij een gescheurde broek en wat schaafwonden op, een gevolg van de bunkerresten die zich hier in het water bevinden. OUDESCHILD Zaterdagmiddag wordt in het Ankerpark te Oudeschild de eerste kunst- en antiekmarkt gehou den, georganiseerd door de Gemeen schap Oudeschild. Van 14.00 - 18.00 uur zijn bezoekers welkom. Het werk van zes tekenaars wordt geëxposeerd. In di verse kramen worden antikiteiten en curiosa te koop aangeboden. Verder sie raden en emaillewerk. Bakker Dros staat er met Texels blauwe koek en kof fie en mogelijk zal er ook gebakken vis te koop zijn. wel de bevoegdheid om gedurende een bepaalde periode ontheffing te verlenen voor kamperen buiten deze terreinen. Genoemde ontheffing wordt echter slechts incidenteel verleend en dient derhalve niet te worden gezien als een verruiming van de kampeermogelijkhe- den buiten de kampeerterreinen. Als zodanig moet ook het kamperen op het perceel 't Kerckeland nabij De Koog worden beschouwd. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ2,70, elke regel meer ƒ0,90. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel; en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclu sief 4% BTW. De Wieringer fotogra fen maken bruidsreporta ges In kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa. foto Boersen en Zonen, Hippo- lytushoef, telef. (02279) 1482 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Verhuizingen en trans porten door geheel Ned. Auto met laadklep, hef vermogen lVt ton. Fa. A. Kievit Zn.. Den Burg. Voor al uw tegel- en mozaïekwerk naar C. van der Maden, Lieuwstr. 4, Den Burg, telef. (02220) 3320 Tegel boetiek Fokko Mulder Kotterstraat 8, Oosterend Boetiek open vrijdags avond 7-9 uur; zater dags 9.30 - 12.30 uur en na afspraak, tel. (02223) 666 Opleiding voor al uw rijbewijzen en odk voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Vanaf ƒ38,70 per maand heeft u al een elektro nisch orgel. Verder heb ben wij alle soorten mu ziekinstrumenten, snaren en bladmuziek, ook van Johan de Heer op cijfer accoorden. Muziekhandel Fa. v. Wijngaarden, We verstraat 68, tel. 02220- 2695, Den Burg Vanaf 44,per maand heeft u al een kleuren tv bij ons. TV en andere re paraties zijn contant. Radio en TV service Van Wijngaarden, Weverstr. 68, Den Burg, telefoon 02220-2695 Lompen, metalen en oud ijzer. Auto's: loop en sloop Bruikbaar Ijzer: balkijzer en pijpen. Balkijzer er pijpen op aanvraag, alle maten. J. W. Schagen, Voor gebruikte eD on geregelde meubelen. J Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Op al onze accu's voor voer- en vaartuigen 20°/o korting bij inlevering van uw oude accu. Fa. A „Cievit Zn., Kogerstraat Den Burg Voor eieren: Graven straat 20. Altijd vers, al tijd goedkoop Rubberboten in diverse maten. Uit voorraad le verbaar. Watersportcen trum Duinker, Oudeschild felefoon 3831 Irene-aardappels zijn en blijven de beste. P Eelman, „Nieuw Leven" Gebruikte meubelen. Dumpstore De Nederlan den t.o. Rabobank Nrd- Scharwoude, tel. 02260- 2171

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2