Premies vergroten spanning in eerste MAB-autocross Vijftig coureurs strijden om beker Weer metselcursus op Texel „Het lijk in de Ketelstraat" FILMNIEUWS Zon. maan en hoog water Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 4 juli 1975 een zg. rolbar, een zware kooi-construc- tie waardoor de wagen bij een buiteling of botsing niet in elkaar kan worden ge drukt- Hoofd of arm uit het linkerraam steken (zeer gevaarlijk wordt onmoge lijk gemaakt door een stuk gevlochten betonijzer. De meeste veiligheidseisen zijn vastgelegd in een wedstrijdregle ment waaraan de coureurs op straffe van uitsluiting moeten voldoen. Een meer op het milieu gerichte eis is: „De rijder is verplicht na afloop van de wed strijd zijn auto of de overblijfselen hier van weer mede te nemen". Achtste jaar Het is het achtste jaar dat de MAB- club de Texelse autocrosses organi seert. Gertiideld bedroeg hetbezoekers- aantal per cross 5.000, wat illustratief is voor de behoefte waarin een dergelijk spectakel voorziet. De entree is gesteld op ƒ5,kinderen tot ca 12 jaar beta len de helft. De tweede cross wordt ge houden op zondag 3 augustus. De zon ikomt 6 judii op om 4.28 uur en gaat onder om 21.01 ,uuir; 9 jiuild op -om 4.30 uur en onder om 20.59 uur. Maan: 9 juli N.M.; 15 jufll E.K. Hoog waiter ,ter rede vam OudeschuLd: Vrijdag 4 jullu Zajterldag 5 julli Ziomdaig 6 juk Maandag 7 juli Dingdag 8 juli Wloenadiag 9 juli Donderidaig 10 juli Vnjld'ag 11 juli Zaitend'ag 12 jiilii .41 en 15.27 .01 en 16.47 .25 en 18.04 .4)1 en 19.16 .48 en 20.19 .47 en 21.18 .39 en 22.11 .25 en 22.59 .05 en 23.41 Aan het strand is heft ongeveer een uur e&r.der hoog water. Daag wtaiter valt ge/mftld-deild 6.15 uur na hJoog water. Niet alleen de finale maar ook de voorronden van de autocross die de MAB-club zondagmiddag 6 juli bij Oos terend houdt, moeten bijzonder span nend worden. De organisatie wil dat bereiken door geldpremies uit te loven voor de renners die eerste, tweede en derde worden in de eerste vijf manches en de herkansingen. Verder wordt ge hoopt dat ook de Texelse ondernemers en anderen die zich geroepen voelen premies in geld of natura uit te loven, hiermee rekening zullen houden. De autocross belooft weer bijzonder attractief te worden. Vijftig Texelse coureurs hebben ingeschreven (een re cord!) waaronder een tiental nieuwelin gen. Een leuk extraotje zal de „kever race" worden, waarvoor vijftien volks wagencoureurs zich hebben opgegeven Er is onder meer een prijs uitgeloofd voor de snelste vrouwelijke coureur. Het staat bij voorbaat vast dat mevrouw N. Bruining deze prijs gaat opstrijken, want zij is de enige coureur van het zwakke geslacht dat heeft ingeschreven. Schans In de keverrace gaat het alleen om snelheid. Elkaar van de baan drukken of op ondere wijze dwarsbomen is er niet bij. Om het toch sensationeel te ma ken is in het circuit een springschans opgenomen, waar de coureurs op vrij willige basis overheen zullen gaan. Speaker Voor het welslagen van een autocross is de commentator van doorslaggevend belang. Hij heeft de taak het publiek op de hoogte te stellen van wat er gebeurt, wat er gaat gebeuren en wat er dreigt te gebeuren. Hij moet voortdurend aan het waard zijn en er ook tijdens minder spectaculaire momenten voor zorgen dat de aandacht niet verslapt. Jan de Vries deed dat in het verleden steeds uitstekend. ve finale. Wat overblijft neemt deel aan vier herkansingsritten waarvan de eer ste drie ook naar de halve finales gaan. Derhalve komen 27 coureurs in de halve finale die bestaat uit drie manches. De drie eersten uit elke manche komen in de finale; drhalve 9 finalisten. De eer ste prijs bestaat uit een bedrag van ƒ350,plus de wisselbeker (die nu ver dedigd wordt door Piet Witte). Tweede prijs ƒ250,en derde prijs ƒ150,De MAB-club heeft voor de eerste twee aankomenden in elke voorrande en her kansing bovendien premies van resp. 25,en ƒ10,beschikbaar gesteld, wat voor de man die derde dreigt te worden, aanleiding kan zijn om wat ex tra risico te nemen. Perfectie Op basis van ervaringen van vorige jaren zijn enige veranderingen in de or- De Vereniging De Nederlandse Bak steenindustrie is voornemens opnieuw een 12 lessen tellende metselcursus te organiseren op Texel, in nauwe samen werking met de technische school. De cursus die de afgelopen winter werd ge geven was een groot succes. Er waren bijna vijftig belangstellenden meer dan er konden worden geplaatst. Maamdag 1 september wordt begon nen. De cursisten kunnen vtoor de prak tijklessen kiezen ndit twee dagen per week: maandag en woensdag. De deel nemers zullen dus in twee groepen wor den gesplitst. De theorielessen (de Le, 4e en 9e maandag) wonden echter aan beu- de groepen gezamenlijk gegeven, waar schijnlijk door Ir. Jos Westra, organisa tor van de metselcursussen. De praktijk lessen worden gegeven door de henen Blanken en De Boer, leerkrachten van de (teehnOsdhe school. Alle (lessen duren ganisatie gebracht. De start is niet meer gelijk met de finish halverwege de noor delijke baan, maar aan het begin. Daar door wordt bereikt dat de coureurs bij de zuidwestelijke bocht uit elkaar lig gen en dus niet zo gauw met z'n allen vastlopen. Het rennerskwartier is verplaatst waardoor hetvoor de coureurs makkelij ker en voor het publiek moeilijker be reikbaar wordt. Plassière Dit jaar wordt in een hoge nood voor zien door de aanschaf van een toiletwa gen. Het bestuur van de MAB-club zoekt nog een man of vrouw („plassière") die deze wagen kan beheren. Voor hem of haar is een vast salaris uitgetrokken maar daar komen de dubbeltjes bij die in het bekende schoteltje zullen worden geworpen. De organisatoren moeten aan zeer strenge veiligheidseisen voldoen, zodat hetpubliek geen gevaar loopt als het zich houdt aan de voorschriften. Ook op de coureurs (die overigens WA-ver- zekerd zijn) wordt goed gepast. Ze zijn verplicht hun wagens te voorzien van vain 19.00 - 22.00 uur. De itoibaile kosten hadragen ƒ220,daaribij inbegrepen het 'laarhoek en een zak mat gereedschap zjoaiLs tiroffell, voegspijker, koppenliat, kaphamer eitc. Belangstellenden worden verzocht zich nu al op te geven bij de Vereniging De Nederlandsche Baksteenindustrie, Postbus 51 te Arnhem, telefoon (085) 436541 (vragen naar mevrouw Muider). Ook de mensen die in de vorige cursus niet meer konden worden geplaatst moeten zich opgeven als ze dit jaar wil len meedoen. Op 'de foto, gemaakt tijdens de oifgeilo- pen oursus -op Texël, een dar deeflme- mens hazlig mat 'het metselen vam een boog, een lastig karweitje waarbij niet allleen de itroffal maar vioorad de kapha mer veelvuldig most worden gehan teerd. Nu hij vertroken is heeft de MAB- club naar een ander moeten uitzien en dat was niet eenvoudig. Uiteindelijk heeft men de 22-jarige Piet Zijm uit Den Burg, die onder meer als disc-jockey praatervaring heeft opgedaan, bereid gevonden om De Vries op te volgen. Hij is druk bezig zich in de cross-we tenschap te verdiepen en heeft in het kader daarvan afgelopen zondag een be zoek gebracht aan de autocross in Wie- ringerwaard. Parachutisten De cross begint om 14.00 uur. Het is de moeite waard ervoor te zorgen al om half twee op het terrein te zijn want op dat tijdstip voeren vijf man van het pa racentrum Texel-Spa een parachute sprong uit met vliegende matrassen om op deze wijze de startvlag te bezorgen. Het wedstrijdverloop is als volgt: eerst worden vijf manches (steeds met ongeveer acht wagens) verreden over acht ronden. De uit elke manche voort komende drie eersten gaan naar de hal hij vruchteloos door Antwerpen, waar hij belandt in de zelfkant van de maat schappij. Omdat de film in plat Ant werps wordt gesproken is hij van Ne derlandse ondertitels voorzien. Zondag- en/of maandagmiddag kan (bij slecht weer) „Robin Hood en de pi raten" worden gezien. Italiaans fabri kaat en een vrije bewerking van het verhaal van de held van Sherwood. (Alle leeftijden). De woensdag-western is „Pat Garrett and Billy the Kid". De geschiedenis van William Boney (die zijn bijnaam „The Kid" dankte aan 't feit dat hij z'n eer ste moord op 12-jarige leeftijd pleegde) is al verscheidene malen verfilmd. De belangrijkste versie, die van Arthur Peen („The lefthanded gun") was vorig seizoen te zien in de western-cyclus. Heel interessant om nu kennis te nemen van Peckinpahs opvatting van dit ver haal. In een schitterende vertelstijl gaat het ditmaal meer om de beweegredenen, de twijfels en wroeging van Billys vriend en moordenaar Pat Garrett. De man die in het snel veranderende wes ten „eieren voor z'n geld kiest" en aan de kant van Law and Order gaat staan. Peckipah verdiept zich opnieuw in het thema: twee vrienden die door veran derende situaties tegenover elkaar ko men te staan. Een gegeven dat ook in „The wild bunch" zijn aandacht had. Er is veel te zien, want ook in de bijrollen verzamelde Peckinpah weer een hoop vrienden en routiniers om zich heen (o.a. Slim Pickens, L. Q. Jones en Richard Jaekel). Kris Kristofferson schijnt uiter lijk het evenbeeld van de echte Kid te zijn en James Coburn acteert eindelijk eens een goede rol. Bob Dylan, wiens muziek in de film uitstekend de sfeer ondersteunt, speelt een kleine rol als de man met het mes. Voor boven 14 jaar. De negende Bond-film heet „The man with the golden gun" en wordt van don derdag tot en met dinsdag vertoond in het City theater De strijd gaat ditmaal om de zogenaamde Solar Agitator, een apparaat dat zonnestralen kan omzetten in elektriciteit en ook in onbevoegde handen uitstekend werkt. Bonds tegen stander is ditmaal geen brute engerd of griezelige oosterling, maar ene Scara- mange, een op en top heer, die houdt van de goede dingen des levens en zich evenals Bond, omringt met fraaie da mes. Dit alles neemt niet weg dat Sca- ramanga een erg gevaanjke huurmoor denaar is, die tegen betaling van 1 mil joen dollar mensen doodt. Hij doet dat met gouden kogels uit een gouden pis tool. Christopher Lee (bekend van zijn Dracula-rollen) speelt de titelrol uitste kend en wordt voor het contrast geassis teerd door een 1 meter hoge dwerg, die zijn meester in gevaarlijkheid nog over treft. Ook sheriff „Pepper", de Texas- figuur die in de vorige Bondfilm voor een waar lachorkaan zorgde, is weer van de partij. Kostbaar verfilmd op loca tie in Bangkok, Hong Kong en Beiroet, werd 't een plezierige ontspanningsfilm, met wat minder geweld, wat meer hu mor en onverwachte wendingen Nie mand zal zich ook maar een minuut ver velen. (Toegang 14 jaar). In de nachtvoorstelling (vrijdag 23.30 uur) „Way-out" van Luc Monheim, een jonge Belgische regisseur, die met deze speelfilm zijn debuut maakt. „Way-out" vertelt het verhaal van een Pools vluch teling, op zoek naar de jonge vrouw die hem en zijn moeder hielpen vluchten naar het vrije westen. Hiertoe zwerft FEUILLETON: 17. De mannen liepen terug naar de kamer, waar mevrouw Bloem nog een kopje koffie inschonk. Everl later nam Van Benten afscheid en reed terug naar het bureau. Onder weg overdacht hij de zaak nog eens. Het was duideliik dat tussen negen uur en half tien iemand ongemerkt het huis had binnen kunnen komen. Meneer Bloem was in die tijd bij zijn rumoerige kippen en zijn slechthorende vrouw lag in bed. Waarschijnlijk was het iemand die op de hoogte was van de gang van zaken in dit huis. En nu weten we nog niets', peinsde Van Benten wanhopig. „Want is Vogel de dader, dan heeft hij 's nachts alle tijd gehad om het lichaam in de kast te stoppen. Heeft hij, in tegenstelling met wat hij beweerde, wel bij Viola gesla pen, dan kan iedereen het gedaan heb ben". Toen Van Benten na de lunch weer terug kwam op het bureau, sprak de portier hem aan: „Er zit een dame in de wachtkamer. Ze zegt dat ze een af spraak met u heeft om twee uur". „Dank je. Ik zal haar zo ontvangen". Hij wierp een blik in de kamer van Blazoen, maar die was leeg. „Ik ben be- door Astrid Kleyn nieuwd of hij nog wat wijzer is gewor den", mompelde Van Benten en liep door naar zijn eigen kamer. Hij instal leerde zich achter zijn bureau en nam de telefoon. „Wil je die dame even bij me bren gen? Bedankt!" „Dag mevrouw Kater. Ik ben u bij zonder erkentelijk dat u toch gekomen bent". Mevrouw Kater stond bij de deur en maakte geen aanstalten om die Je slui ten. Ze had haar handen in de zakken van haar zwartleren jasje gestoken en keek nors in de richting van de hoofd inspecteur. „Ik begrijp niet, wat de po litie van me mot. Wat zullen de mensen wel van me denken. Ze zullen wel zeg gen: „Heb je het gehoord? Rie Kater zit op het bureau. Zou ze met die moord te maken hebben? Nou u wordt bedankt!" „Maar mevrouw, ik heb u toch niet gedwongen hier te komen? Als u zoveel bezwaren hebt, had u beter thuis kun nen blijven". „Móst ik dan niet kommen?" vroeg ze wat uit het veld geslagen „U moet niets Maar nu u toch hier bent, kunt u net zo goed gaan zitten. Of wilt u liever weer naar huis gaan?" Een beetje wantrouwig sloot ze de deur en ging zitten op de stoel voor het bureau. „U breekt me de mond niet open, als u dat maar weet. Ik klets niet over men sen waar ik al twintig jaar werk". „Dat verwacht ik ook helemaal niet van u Ik dacht alleen, u zult de fami lie wel graag een dienst bewijzen. Per slot ben ik er helemaal niet op uit om deze mensen te beschuldigen. Ik zoek de moordenaar. U gelooft toch ook niet, dat de heer of mevrouw Bloem schuldig zijn?" „Nee, natuurlijk niet". „Of meneer Vogel?" „Hij zou niet eens durven". „Nou dan. We moeten de moordenaar dus ergens anders zoeken. Heeft u mis schien enig idee wie het gedaan zou kunnen hebben?" Mevrouw Kater haalde haar schou ders op. „Ik ben der niet bij geweest. Maar ik kan u wel zeggen dat ik die Meerstra als verdacht persoon be schouw Dat is toch zo'n engerd" „O ja!" vroeg Van Benten geamu seerd. „Ja, die vent ken je nou toch zo eng ankijke, daar heb u geen idee van". „Nee, dat heb ik inderdaad niet". „Affein, zoals ik zeg, ik ben der niet bij geweest. En dat dooie meissie ken ik ook met". „Dan is er nog een andere kant aan de zaak", vervolgde Van Benten, „en wel deze: de moordenaar heeft het lijk bij de familie in huis gestopt. Waar schijnlijk wilde hij ze in moeilijkheden brengen, denkt u ook niet?" Mevrouw Katers gezicht lichtte op. „Gos, dat zou best kennen" „Ziet u, daarom heb ik u laten komen. LT kent de familie al zo lang; u kunt me misschien wel helpen". Tot Van Bentens opluchting stemde ze toe. In het daarop volgende uur maakte hij nog uitvoeriger kennis met de Bloe men en hun stiefzoon. In de tijd dat de ouders van Alex Vo gel verongelukten was Bloem werk zaam in het ziekenhuis. Mevrouw Kater werkte toen nog niet bij de familie, maar al spoedig na haar indiensttreding was zij van alles op de hoogte. De vader van Alex Vogel was een broer van me vrouw Bloem Bij zijn overlijden liet hij een klem kapitaaltje na, dat door zijn zwager in aandelen werd omgezet De jaarlijkse opbrengst hiervan werd ge bruikt voor het grootbrengen van zijn neef. Alex was een nerveuze, verlegen jongen Op school was hij vaak het mik punt van allerlei plagerijen. Hij had toen al een zwakke gezondheid Zijn overbezorgde pleegouders hielden hem bij iedere kleine verkoudheid thuis. Dit kwam zijn toch al povere prestaties op school niet ten goede. Hij doubleerde verscheidene malen en behaalde ten lan ge leste een mulo-diploma. Toen mevrouw Kater, toen nog Rie Mulder geheten, voor het eerst bij de familie kwam, was Alex net aan een cursus boekhouden begonnen. „Hij was zo'n onnozele knul, meneer, hij wist van toeten noch blazen. Ik was vijftien en hij negentien. U had hem moeten zien blozen, iedere keer, als ik expres zo dicht langs hem heen liep, dat ik hem aanraakte. In die tijd dacht ik dat ie nooit zou trouwen. Hij zou vast geen meissie durven vragen. Nou daar had ik ergens wel gelijk in, want Maaike, zijn vrouw, vroeg hèm, in plaats van hij haar". Alex Vogel werd afgekeurd voor de militaire dienst, wegens zijn zwakke ge zondheid. Pas op tweeëndertig jarige leeftijd leerde hij Maaike Westra kennen, een aantrekkelijk bijdehande bibliothecares se. Ze kwam regelmatig in de boekhan del waar Alex werkte, om zich op de hoogte te stellen van de boeken, die nieuw uitgekomen waren. Ze koos dan een paar exemplaren uit, die haar ge schikt leken voor de bibliotheek. Bij een van deze bezoeken ontmoette ze Vogel. Wat ze in hem zag, mag Joost weten, maar op haar initiatief volgden er verscheidene uitjes naar de bioscoop of naar een dancing. Ze nam hem mee naar de feestjes van de roeivereniging en maakte kennis met zijn oom en tan te. Een jaar later trouwden ze. In hun huwelijk was zij de domine rende figuur. Dit scheen Alex niet te deren; hij was gewend overheerst te worden, aan de buitenkant leek hun verbintenis redelijk gelukkig. Alleen stak Maaike het een beetje dat Alex niet wat ambitieuzer was. Maar aangezien de aandelen, die nog steeds onder het be heer van Bloem stonden, voor een ex traatje in de huishoudpot zorgden, kon den ze toch aardig rondkomen De verhouding tussen Maaike en haar schoonouders was niet erg harte lijk. In haar hart vond ze hen maar domme burgermensen. De opvoeding, die ze Alex hadden gegeven, vond ze ronduit slecht. Zij zou het absoluut veel beter gedaan hebben. In de loop van de tijd echter had ze zich bij deze dingen neergelegd. Zolang ze de schone schijn konden bewaren, was ze redelijk tevre den. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5