„Deel vervoersonderzoek AOT van groot belang gemeente" gpw/yr m mmwou Verkeersongevallen f LAND f BOUW B en W vragen raad om bijdrage van 26 mille C. van Groningen SVC voetbalt tegen AVRO Dipl oma-uitreiking TS Wielervereniging "fr "fr Schaakclub „En Passant" Canadees evangelisatieteam komt naar Texel Granaat gevonden Bouwvergunningen Inkomen boeren nog steeds in dalende lijn Naaktstrand Dwergstern-drama B. en W. stellen de raad voor 26 mille bij te dragen in de kosten van een vervoersonderzoek met betrek king tot de AOT. Hierbij gaat het om de financiering van een voor de ge meente belangrijk deel van het 60 mille kostende onderzoek, en wel om de volgende aspecten: Hoe past het busvervoer in de ge wenste structuur van het eiland op wat langere termijn? De kwaliteit van de vervoersverbin- ding met de rest van Nederland. Met name gaat het om de aanslui tingen in de vervoersketen trein- boot-bus, alsmede om het plaats- kaartenprobleem. De juiste materiaalkeuze en de mo gelijkheid kleinere bussen of taxi's in te schakelen. Het eerste punt geldt met name voor het toeristenseizoen, zeggen B. en W., in samenhang met de plannen voor de recreatie. Uitgangspunten hierby zyn het beleid van de gemeente ten aan zien van verkeers- en milieuproblemen die de recreatie met zich meebrengt. „Verder dient de problematiek rond de capaciteit van de veerdienst bij het onderzoek betrokken te worden, voor zover van betekenis voor de busdienst op het eiland". Het college concludeert dat een on derzoek van deze aspecten van zeer groot belang is voor het vervoersbeleid binnen de gemeente. „Er komt een we tenschappelijk gefundeerde basis van waaruit andere met het openbaar ver voer verwante problemen benaderd kunnen worden", vindt zij. In exploitatie Het andere (kwantitatieve) deel van het onderzoek kan de AOT in de exploi- Op het sportveld van de sportvereni ging Cocksdorp wordt donderdagavond 17 juli om 7 uur een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een SVC-team en een elftal van AVRO-medewerkers. De wed strijd zal onder leiding staan van ere- divisiescheidsrechter Jan Keizer uit Vo- lendam. In het AVRO-team spelen on der meer Theo Ordemans, Wilco Kuiper en Peter van Dijk. De wedstrijd zal worden opgeluisterd met parachute sprongen door leden van Texel-Spa. De toegangsprijs is 1,50 gulden. Na afloop is een een discoshow van de AVRO in het Eierlandsche Huis. Toegang 5 gul den. tatie opnemen. Althans dit voorstel is gedaan aan de directeur-generaal van de rijksverkeersinspectie. „Dit betekent dat 34 mille in aanmerking komt voor vergoeding krachtens de subsidierege ling streekvervoer", menen B en W. Het kwantitatieve deel van het onder zoek zal moeten leiden tot aanbevelin gen over het buslijnnet en de frequen tie, zowel in het toeristenseizoen als daarbuiten „Het totale onderzoek kan verduide lijken, in hoeverre de bestaande situa tie overeenstemt met hetgeen in rede lijkheid mag worden verlangd, zo staat in het pre-advies aan de raad. Door een vervoersonderzoek zal het mogelijk zijn Door Beroepsonderwijs Texel in de kantine van de technische school wer den in het bijzijn van leerkrachten en ouders aan de leerlingen de volgende diploma's uitgereikt. Afdeling landbouwonderwijs Het A-diploma werd behaald door: S. .Stark, W. H. ter Steege, E. J. Witte en M. J. P. Witte. Het gewoon diploma landbauwschool behaalden: J. P. W. J. Hin, A. J. Keijser, R. C. Kikkert en C. Roeper. Het diploma voormelker machinaal melken werd behaald door de veehou ders (drie dezer heren kwamen dit per soonlijk in ontvangst nemen): J. Kikkert hoeve „Suyddorp", P. C. Hin, St. Maar- tenshoeve, Jb. Hin, hoeve „De Pan" en S. Plaatsman, hoeve „Castera Vetera". Het diploma machinaal melken be haalden J. P. W. J. Hin, E. J. Witte, M. J P. Witte, B B. Dros, C. J. M. A Hin, J. A. Lap, Th. A. Lap, Jb. Eelman en D, J. Roeper. Getuigschriften werden uitgereikt aan G. van Wolferen, Den Helder, voor vol gen landbouwschool en aan L. C Eel man voor machinaal melken. Afdeling technisch onderwijs Afdeling mechanische techniek (over wegend theoretische opleiding): E. van Beek, R. C Daalder, M. Drijver, C El len, J. W. Gieles, M. E. Heerschap, J. Kooger, M. Koorn, P. N W. Lap, P. W. J. Reij, W. Rikkenberg, P. B. C. Riteco, A. H. Th. Smit, F. Th. Snik, C. Trap, J. Tuitman, Th. G Veeger, A. C S. Witte en M. C. Zegel. 2 leerlingen in deze af deling werden afgewezen Afdeling bouwtechniek (overwegend theoretische opleiding): D. van Sijp en R. F. Witte. Afdeling mechanische techniek (over wegend praktische opleiding): E de Graaf, F. M. van der Gracht, P. J. C. van Heerwaarden, J. Kingma, G. A. van Liere, W. F. H. van Lierop, P. J. Reij, P. J. Schagen, J. Stoop, J. Verveer, C. J. Witte, M J. Witte en H. P. Wuis. 2 leerlingen zullen herexamen afleg gen. Afdeling bouwtechniek (overwegend praktische opleiding): G. W. J. Bakker, N P. Bonne, A. J. Buijsman, A. Daal der, A. Eelman, J. C. D. Huisman. M. Keijser, R. M. Zegers en J. M. Zijm. Eén leerling zal herexamen afleggen. Twee leerlingen, één van de afdeling mechanische techniek, t-opleiding en één van de afdeling bouwtechniek, t-op- leiding, behaalden het P-diploma, doch zullen in augustus door middel van her examen trachten alsnog het t-diploma te behalen. De Cocksdorp gymnastiekde- drumband en een discussie over het openbaar busver voer op Texel een steviger fundament te geven dan tot dusver en beter inzicht te krijgen in de konsekwenties van be pleite wijzigingen. Bovendien vormt het busvervoer een schakel in de keten van verschillende vervoersdiensten waar van bewoners en gasten in vele opzich ten afhankelijk zijn", aldus B. en W. De wielervereniging Texel hield zon dag haar eerste wedstrijd op het par cours Wezenland. Hiervoor had zij toe stemming van de gemeente gekregen Er wordt alleen door de jeugd op dit par cours gereden, die goed bochten kan le ren rijden. A. Winter liep de eerste ron de weg bij de anderen maar de laatste ronde kwamen zij weer dichter bij. Hij won toch. Uitslag: 1 A. Winter; 2. E. Kooiman; 3. Martin Koorn; 4. Menno Koorn De nieuwelingen en senioren reden op Zuid-Haffel. Uitslag nieuwelingen: 1. D. Zuidewind; 2. A. Smit; 3. J. Huydink. Uitslag senioren: 1. L. van Elk; 2. A. Huisman; 3 D. Bakker; 4. S. Appel, 5. H Koorn. Woensdag trainen op Zuid-Haffel, start 7 uur. Dinsdag 8 juli De gemeenteraad vergadert, aanvang 19.30 uur. Vogelwachter Anne Boon vertoont zijn dia's in hetdorpshuis van Den Hoorn; 20.00 uur. Sarasani: Findo Gask (uit Schotland), 20.00 uur. In de Hervormde kerk van De Cocks dorp wordt de dia-serie Mooi Texel vertoond; 20.00 uur. In De Koog op de speelweide beginnen om 19.00 uur volleybawedstrijden. Op het ZDH-terrein te Den Hoorn voet bal Den Hoorn-gasten. In de pauze demonstratie parachutespringen. Aan vang 19.00 uur Woensdag 9 juli In het centrum van Den Burg voor het eerst van dit seizoen folklorische fes tiviteiten. Om 14.00 uur schapensche ren, oude ambachten, weegschaal, schandblok en poppenkast. Vanaf 16.00 uur optreden kinderdansgroep, kinderboerenkapel en verloting scha penvacht 19 30 uur: optreden Mar- garetha Sinclair drumband en optocht met de Pinksterbruid. Om 20.00 uur optreden dansgroep en boerenkapel en vanaf 21 30 uur vrij dansen in ho tel „De Lindeboom-Texel". Voor ouders met kinderen zijn er spe ciale aktiviteiten onder leiding van het recreatieteam Texel, vanaf 14.00 uur Nadere gegevens worden ter plaatse (op de Groeneplaats) bekend gemaakt. Van 14.00 - 16.30 uur is er in de Herv. kerk van Den Burg informatie van de kerken en orgelbespeling. In hetkader van de Western-serie in het City theater om 20.00 uur „Pat Garret and Billy the Kid". Vanaf 20.30 uur bestaat in De Bijenkorf in Oosterend voor volleyballiefheb bers gelegenheid om te spelen. In Sarasani speelt „Mac Neal". Donderdag 10 juli Om 14 00 uur start bij „Bos en Duin" een fietsoriënteringsrit over Texel met opdrachten. Om 19.00 uur damesvoetbal gevolgd door spuitvoetbal op het ZDH-terrein te Den Hoorn. In de Herv. kerk van Den Hoorn worden van 14.00 tot 16 00 uur rondleidingen gegeven. Op het SVC-terrein sportaktiviteiten met monstratie, optreden parachutistenlanding. In popboerderij Sarasani speelt 'Alquin'. In de Herv. kerk van De Koog wordt aanvang 20.30 uur een zangavond ge houden. Vaste data Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. De bibliotheek in De Schuilhut (achter de N.H kerk) te De Koog is geopend: iedere dag van 9 00 - 11.00 uur en van 19 00 - 20 00 uur, behalve zondags. Er zijn Nederlandse en Duitse boeken. Iedere avond (behadve nn het weekend) kan van 18.00 - 20.30 uur oud papier bezorgd worden in de paardenstal aan de Hdllewal. Zaterdag kan het de hele dag. (edere dinsdag van 10.00 - 11 00 uur spreekuur van het Open Bejaarden- werk in het Groene Kruis-gebouw, te lefoon 3241. Uitzendingen bejaardenomrocp: maan dag (18.30 - 19 30 uur): verjaardagen, voorlezen en verzoekplaten en Texel1" nieuws; woensdag (18.30 - 19.15 uur): Groot nieuws voor u met dagsluiting alsmede geestelijke en klassieke ver zoekplaten. Donderdag (18.30 - 19.15 uur): verjaardagen, voorlezen, ver zoekplaten. Elke tweede zaterdag van de maand wordt van 14 00 - 16.00 uur ruilbeurs gehouden iin „De Zwalkersburcht". iedere maandag is men tussen 20.00 - 21.00 uur welkom op NVSH-informa- tiecentrum en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw; ook voor het kopen van voorbehoedsmiddelen. Iedere dinsdagmiddag trimmen. Verza melen op het Turfveld; aanvang 14.00 our. Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbeigesprekken op de adressen W. van Beierenstraat 17 te Den Burg en Ploosterstraat 4 te De Cocksdorp Op het kruispunt Bernhardlaan-Schil- derend botsten twee bromfietsers van 16 en 17 jaar uit Oudeschild op een perso nenauto. De jongens reden richting Ou deschild, de auo, bestuurd door C Z. uit Den Burg, kwam uit de Bernhardlaan Het bleef bij materiële schade. Op de Pontweg reed zondagmiddag Ü6.00 uur een personenauto (bestuurd door C L. uit Sint Maartensvlotbrug) die een aanhangwagen met daarop een êaard voorttrok. De in de richting van 'e Koog rijdende combinatie werd in gehaald door de Chevrolet van Van H. uit Den Burg die te weinig afstand in acht nam, de combinatie raakte en Sichte schade veroorzaakte. Tegen Van H. wordt proces verbaal opgemaakt we gens doorrijden na deze aanrijding. Een viertal meisjes liftte zondagavond mee met de kleine Daf-vrachtauto van de RST, bestuurd door H.V. Op de Bad- weg verloor een der meisjes (de 18-jari- ge P. M. Broertje) als gevolg van een kleine slingering haar evenwicht en viel van de laadbak op het wegdek, waarbij ze een hersenschudding opliep. Per am bulance werd ze later naar haar woon plaats Amersfoort vervoerd. Vrijdagmiddag om half vijf kwamen in de Hogerstraat de auto's van me vrouw K. en P.G.S. uit Den Burg met elkaar in botsing: lichte schade. Een aanrijding ontstond zaterdag op het kruispunt Kogerstraat-Wittekruis- laan toen de Renault-besturder J.H.H geen voorrang gaf aan BMW-bestuur- der R L M. Lichte schade. De Duitser R L. die zondagmiddag om 14.00 uur vanuit de Plevierstraat te De Koog linksaf de Ruislaan wilde op rijden gaf daarbij geen voorrang aan een van rechts komende toerist uit Ren- kum. Bij de botsing ontstond lichte schade. Het VW-busje van C. van Dijke uit Winkel werd vrijdag op de rotonde van de Badweg te De Koog aangereden door een andere toerist: lichte schade. De auto van de Duitser E S. die op de De zomeravondcompetitie van „En Passant" is ondanks een stroef begin en één uitvaller toch nog geslaagd geëin digd. A. Terpstra herstelde zijn in de winter geschonden reputatie. De Bruin, de nieuweling in het gezelschap, toonde zich een sterk kandidaat voor het ko mende seizoen. Harting stelde teleur. Eygenraam leek iets van zijn zelfver trouwen teruggewonnen te hebben. De Goederen en Elzinga toonden zich moe gestreden leraren en Tuinema moest in het „Burger" schaken nog wat wennen. Eindstand: 1. Terpstra 6 2. De Bruin 5 3. Eygenraam 3 Harting 3 5. De Goederen Wz Elzinga 1 7 Tuinema 1 K.J.H. Van 22 juli tot 3 augustus zal een groep Canadese Bijbelschool studenten een bezoök aan Texel brengen. Zij zijn op een evangelisatie-, zang- en muziek - toemee door Nederland, waarna dit interkerkelijke team door zal reizen naar India en Bangla-Desh. In deze landen zullen zij een jaar lang blijven, om concerten ite geven in samenwer king met de daar aanwezige zendelin gen. Gedurende de tijd op Texel zal de groep zach bezighouden met zang, ge tuigenis en declamatie. De Canadezen zullen vergezeld worden door Ds John Koning, van de Evangelische Bijbel- sdhool in Doom en hij zal geassisteerd worden door het echtpaar Jan en Paula Brouwer, woonachtig in Den Burg. Het programma ziet er als volgt uit Oosterend, Muzieknis, 22 juli, Den Burg bij Postkantoor, 23 juli, De Koog, R.K. Kerk, 24 - 26 juli, Den Burg, Geref. Kerk, 27 juli, De Cocksdorp, Camping ,J>e Krim" en „91uftervaHlei", 28 juili, Den Hoom, Camping „Loodsmansduin", 29 juli, Den Burg bij Postkantoor, 30 juli, De Koog, R.K. Kehk, 1-2 augustus, De Koog, Herv Kerk, 3 augustus Men begint steeds omstreeks 20.30 uur RST-parkeerplaats bij de Badweg stond geparkeerd werd daar aangereden en licht beschadigd. De dader bleef onbe kend. Onbekend bleef ook de automobilist die vrijdag op de parkeerplaats aan de Warmoesstraat in Den Burg de auto van S.S. uit Waalwijk aanreed en daarbij schade veroorzaakte. Bij graafwerkzaamheden voor de aardgasleiding in Zevenhuizen werd gis teren een granaat gevonden met een lengte van vijftig en een doorsnee van 12 centimeter. De politie heeft er zich over ontfermd. A. M. van Boven te Oudeschild voor de bouw van een shop bij zijn garagebe drijf aan de De Houtmanstraat; de fa. Rentenaar en Zn. te Oosterend voor de verandering van de werkplaats aan de Peperstraat; de heer D Boerhorst Jzn., Texel, voor de bouw van een schuur nabij B 93; de heer A. Mant je te Den Burg voor de verbouw van het winkel pand Hogerstraat 5, de N.V. Exploita tiemij De Krim te De Cocksdorp voor de bouw van een toiletgebouw; de heer K Mantje, Dijkmanshuizen 4 voor de bouw van een stal; de heer G. W. Jim- mink, Bargen 12 voor de bouw van een stal; de heer H P. Hoep te Den Burg voor de verbouw van een bijkeuken en berging In het zeer lczenwaardige B.E.O.-be- richt van het Bureau voor Economisch Onderzoek vonden we in het juni-num mer reeds gegevens over het inkomen van een 20-tal weidebedrijven over het boekjaar 1 mei 1974 tot 30 april 1975 Het betreft 20 bedrijven met een gemid delde oppervlakte van ruim 28 ha. De bedrijven liggen in Noordholland, Fries land en Utrecht. Uiteraard is de uitslag van slechts 20 bedrijven niet helemaal maatgevend voor het totaal van de bedrijven, maar we menen, dat dit aantal toch voldoende is om aan te geven in welke richting het inkomen van de boeren in genoemd boekjaar zich heeft bewogen. Helaas moet worden geconstateerd, dat aan de daling, die in het boekjaar 1973-'74 optrad nog geen eind is geko men. De daling heeft zich ook in het boekjaar 1974-'75 voortgezet. Het arbeidsinkomen van de ondernemer Dit is het inkomen, dat de onderne mer voor de eigen arbeid op het bedrijf plus het netto-overschot ontvangt. Het is niet te vergelijken met het fiscaal in komen, omdat in dit laatste inkomen hjj ook de vergoeding voor het eigen kapi- taal en een pachtvergoeding voor eigen j,e grond naar voren komt. Bij vergelijking van het arbeidsinko- n men over het boekjaar 1973-'74 met dat van het boekjaar 1974-'75 blijkt, dat het gemiddelde inkomen van deze 20 boeren in het laatste jaar 11 Vz duizend gulden lager ligt dan in het voorgaande jaar. In e het laatste jaar lag het gemiddeld inko men op deze 20 bedrijven op plm. ƒ25.000,—. Daar in dit laatste boekjaar de ver- goeding voor de eigen arbeid op een be bedrag van ƒ32.500,is gesteld bete-1 kent dit, dat er een onderbetaling is van plm. 7.500,Het inkomen was1 dus niet voldoende om de vergoeding 50 voor eigen arbeid waar te maken. 4 Zeer grote verschillen In het bovenstaande werd reeds ge-lier sproken van het gemiddelde inkomen, istr at Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redalctie*, De gemeenteraad zal heden een be slissing nemen over het verzoek van de NFN om enkele stukken strand te krij gen voor „naaktrecreatie". En het valt te verwachten dat jammer genoeg aan dit verzoek zal worden voldaan Waar om jammer genoeg? Omdat Gods Woord dit verbiedt! Hier kom ik later nog wel iets uitvoeriger op terug. Als ik de Texelse Courant van 1 juli goed gele zen heb dan stelt het gehele college van B en W. voor om aan het verzoek van de NFN te voldoen. Dus ook de „christe lijke" wethouder staat hier achter. Maar het is met onze christelijke roeping om ieder maar zijn vrijheden te geven. Het is onze christelijke roeping om ons te verzetten tegen wat God verbiedt en te bevorderen wat God ons gebiedt te doen, ook als overheidspersoon. Maar wat zegt Gods Woord nu van het naakt zijn? In Gen. 1 en 2 wordt gezegd dat God de mens goed en naakt had geschapen. En ook schaamden zij zich niet (Gen. 2:25). En dan volgt in hoofdstuk 3 de zonde val. Toen zij de eerste zonde gedaan hadden merkten zij dat ze naakt waren en schaamden zich (Gen. 3 7) en zij be dekten hun lichaam met vijgebladeren. En later maakte God voor hen kleren van vellen en bekleedde hen ermee (Gen. 3 21). Dus door de zonde krijgt de mens schaamtegevoel. En door de zonde moet de mens gekleed zijn want God kleedt de mens zelf. Dus zolang de mens zondig is moet hij zich kleden. Al is Christus voor ons gestorven, toch blijven wij zondig. Pas in de hemel (die door het geloof in de Schriften verwor ven wordt) zal geen zonde meer zijn. Ik dacht dat wel duidelijk was dat God het naakt „recreëren" verbiedt. En laat dan ook ieder die zich christen noemt Gods Woord als hoogste wet voor leven en satat zien. Moge wij hopen dat de ver antwoordelijke mensen op tijd tot het goede inzicht komen. En laten wij hier ook voor bidden tot God. Rob Visser, Kerkplein 3, Oosterend, telefoon (02223) 313 Op mijn laatste dag van verblijf op Texel vertelde de vogelwachter Anne Boon van het Staatsbosbeheer mij van hetdrama van de dwergsterns van de schelpenbank nabij de Mokbaai En in het nummer van j.l. dinsdag van uw courant verscheen daarover een goed verslag. De dader of daders liggen natuurlijk op het kerkhof. Maar welke idiote on verlaten krijgen zoiets in hun hoofd? Het is natuurlijk absurd dat daar een schietbaan voor het oefenen op kleidui ven geduld moet worden. Die schiet baan moet weg en ik meen dat wij alle protesten tegen die schietbaan daar die ?"r; nen te steunen, zoveel als in ons vermo gen ligt. Tan, Wij dienen zeer zuinig te zijn op di dwergsterns. Toen Jan Drijver nog ee: jongen was, werden langs de gehel Noordzeekust van Texel broedend dwergsterns aangetroffen, van paal ne ngS gen tot nabij de Eierlandse vuurtorei Ik weet mij dat nog heel goed te herin 2o_; neren, want ik kwam reeds in 1906 voo de eerste maal op Texel. In de loop de tooi jaren ging hun aantal achteruit en tenege! slitte was Texel zijn dwergsterns al ged broedvogels kwijt. Dat was te bejara (02 meren, zoals ook het verdwijnen van d grote sterns op de Schorren ons hoofd'Fy zorgen bracht. De dwergstern is thans overal in Ne. derland bijzonder schaars geworden e )p op de meeste plaatsen totaal verdwer_ e nen. Deze sternsoort is gebonden aa tmg veilige en weinig bezochte schelpenban ou, ken en deze worden in ons vaderlan Vit steeds zeldzamer. Daardoor is de dwerg stem een bedreigde vogelsoort gewoi den. Hoe verheugden wij ons, toen n toor tien jaar geleden de eerste paartje ®t dwergsterns de schelpenbank bij d go< Mok als broedplaats kozen. En nu dei moedwillige vernieling van hun neste waardoor de broedresultaten voor d jaar de grond werden ingeboord. Er natuurlijk wel een kans dat zij het vo 'aS gend jaar terug zullen keren. Maar dade moet die schietbaan daar verdwene WaS' iels hef Het is begrijpelijk dat Anne Boon, d Lf- als vogelwachter de schelpenbank ndlL gelmatig controleerde diep teleurgeste! e k was Hij zei mij dat hij geen lust me lima gevoelde om die bank te bewaken of Oos controleren. Jan P. Strijbos ^ie 1 lie NASCHRIFT REDACTIE: bn c De heer Jan P Strijbos legt in dit i 0222 gezonden stuk over het vertrappen vi de dwergsternnesten de nadruk op tie aanwezigheid van de kleiduivenschie yQ baan. Hierdoor wordt de suggestie g eens werkt als zou er verband bestaan tu sen de schietsportvereniging en de ve QroJ nielingen. Zolang de dader(s) echter ni gur bekend ziin is het voorbarig en niet ju jj dit verband te trekken. De schietbaan °P daar gekomen na overleg met gemeen en staatsbosbeheer die met de plai -iriL hebben ingestemd. Bovendien heeft °g schietsportvereniging op verzoek v 5tape Staatsbosbeheerdistricthoofd M. Manl[derij zich tijdens de broedperiode van schif llerle aktiviteiten onthouden. Deze positie Dum instelling gecombineerd met de ons tien t. kende feiten, waarvan de lezers vori irwee week nota hebben kunnen nemen, n ken het niet rechtvaardig de beschuli je v€ gende vinger op de schietsportverei delg3t ging te wijzen. Misschien dat er meni zijn die meer weten. Laten zij met tra, t feiten komen. Red. tooi02 zijn. Ik zal alle zeilen bijzetten, om protesten tegen die baan te steunen.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2