Cor's Dubbeldik trok „Het Korte Rukje" de modder in Bestuur wijst kritiek Kroes van de hand Muziekschooldirekteur P. Heertjes nam afscheid Kalveren als proefdieren onverdiend" VVV: „Niet gerechtvaardigd en TEXEL HEEFT HALF OKTOBER AARDGAS Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 8 juli 1975 Daar. gaat ,,Het Korte Rukje", onder had gejoel van het publiek, de modder in. De heer P. J. Kootn gaf als afscheidsgeschenk een geluidsinstallatie. Met vertrokken gezicht stond Cor van Etten akelig dicht bij de sloot. Een modderbad leek onvermijdelijk. Het tij keerde echter zeer snel. Een formi dabele krachtsinspanning van de ploeg van „Cor's Dubbeldik" en het was gebeurd met de mannen van Frans Pieterse. Onder daverend ge lach van het publiek verdween de een na de ander in de sloot. De touwtrekwedstrijd tussen het Kar- seboom-team „Het Korte Rukje" en „Cor's Dubbeldik" werd een uiterst geslaagd evenement dat door zo'n duizend mensen werd bijgewoond. Het leek wel of de meest modderige sloot van Texel voor dit gebeuren was uitgezocht zo vies zagen de 11 trekkers van „Het Korte Rukje" er uit. Uitdagen Het was allemaal met een beetje dol len begonnen. „We zaten elkaar wat uit te dagen", aldus Frans Pieterse „De verstandhouding is uitstekend en we willen elke keer wat anders brengen". En zo kon het gebeuren dat beide teams zaterdagavond even over half acht broe derlijk bijeen in de laadbak van een vrachtwagen bij het terrein van Piet Bakker aan de oude Kogerweg, schuin Het bestuur van de VW is het niet in alle opzichten eens met de kon- klusies en aanbevelingen die door het organisatiebureau Bakkenist, Spits Co. in haar rapport zijn gedaan. Met name de kritiek die onderzoeker Kroes heeft op het dagelijks bestuur, wordt van de hand gewezen. Zoals bekend werd in het rapport gesteld dat de be stuurlijke kracht van het dagelijks be stuur niet groot is, mogelijk als gevolg van leeftijd, zittingsperiode en ge zondheid. Gepleit werd voor een ver jongd dynamisch bestuur. Dat verjon ging noodzakelijk is werd door het da gelijks bestuur reeds voor het onder zoek ingezien; de ouderen hadden^ al besloten af te treden en de benoeming van de heer B. Bakker tot lid van het dagelijks bestuur was de eerste stap in de richting van verjonqing. Het VW- bestuur schrijft in een brief aan B. en W. dat de konklusie van het onder zoekbureau overkomt als het intrap pen van een open deur en als aankno pingspunt tot het uiten van kritiek op het dagelijks bestuur. ..Het bestuur is unaniem van mening dat deze kritiek op het dagelijks bestuur niet gerecht vaardigd en derhalve onverdiend is". Het VW-bestuur ziet geen mogelijk heden voor het steunen van de heer Dekker in zijn directiewerkzaamheden zoals in het rapport werd aanbevolen. „Van de huidige en toekomstige be stuurders kan niet worden verwacht dat zij zoveel tijd kunnen vrijmaken dat zij in betekenende mate de directeur kunnen coachen. Dit moet ook niet no dig zijn; zij moeten zich tot zuivere be stuurstaken kunnen beperken. Het VW-bestuur vindt dat de directeur tot taak heeft het bestuur in alle aangele genheden van advies te dienen en be stuurlijk mee te denken Ontbreekt hem daartoe de tijd dan zal hij andere taken moeten delegeren en als dit door de personeelssituatie onmogelijk is een asistent van voldoende capaciteiten naast zich moeten kunnen krijgen". „Louter theoretisch" De mening van het organisatiebureau dat de assistent voor de directeur moet voorkomen uit de bestaande organisa tie-structuur (dus geen extra kracht) noemt het WV-bestuur „louter theore tisch" omdat de assistentie niet uit de bestaande sterkte kan worden gerecru- teerd, hetgeen onderzoeker Kroes zelf in het rapport toegeeft door te schrijven dat de twee duurste krachten (administratrice en chef informatrice) voor het geven van directiesteun onge schikt zijn. Het kan alleen als de twee krachten jouden worden ontslagen en het VW- bestuur schrijft daarvoor weinig te voe len Deze onsympathieke maatregelen jou voor het lopende boekjaar nauwe lijks betekenis hebben en niet ieder be stuurslid zou de verantwoordelijkheid voor een dergelijke stap willen dragen. Administratie Het VW-bestuur is het met het or- janisatiebureau eens dat de kosten van iet administratieve apparaat van de VW aanzienlijk zijn. maar zij heeft och de indruk dat onderzoeker Kroes le administratieve kant van de VVV leeft onderschat. Vooral de penning- neester gelooft niet dat het loslaten 'an het bestaande administratiesysteem 'erantwoord is. Het huidige systeem naakt het mogelijk te allen tijde een be- rouwbaar inzicht in de financiële si- uatie te hebben en dat is nodig. De in het rapport geopperde bezuini- tegenover de popboerderij Sarasani, ar riveerden. Ongetraind gingen de heren in de slag; 11 tegen 11. De Van Etten- ploeg was in het voordeel. Zij konden zich afzetten in de hobbelige grond links van de sloot terwijl ,Het Korte Rukje" od de gladde grasmat de wed strijd inging. Zowat alle Texelse zwaar gewichten deden mee. Tot veler verba zing boekte het Karseboomteam lang zaam maar zeker terreinwinst Lange tijd bleek dit voordeel gehandhaafd maar Cors Dubbeldik had, in deze slijta geslag, de langste ,adem Drama Na afloop deed zich nog een klein drama voor. Een meisje, dat het touw trekfestijn had bijgewoond, stapte ach teruit de sloot aan de kant van de weg in. Onder de modder en half huilend kroop zij maar eruit. De auto sleutels bleven in de sloot achter. Een behulpzame toeschouwer wist ze won derlijk snel uit de blubber te vissen Nog natrillend stapte het meisje in haar Daf 33 bestelwagen en reed zonder te kijken achteruit de weg op waar juist de witte Peugeot van Willem Keijzer aankwam. Een botsing was onvermijdelijk en zijn linker achterspatbord vertoonde een forse deuk Na rechtbuigen kon Keijzer zijn weg vervolgen. De Daf had weinig schade: alleen de uitlaat lag er af. gingsmogelijkheden ziet het bestuur dan ook niet zitten. Men is het ook niet eens met de suggestie de kantoren in De Cocksdorp en Den Hoorn af te stoten („Een stap terug") waardoor ƒ7.500, wordt bespaard. In de brief aan B en W. legt 't VW- bestuur verder uit waarom het zo lang duurde voordat het WV-bestuur zich van de ongelukkige financiële situatie bewust werd en de noodklok luidde Oorzaken waren het noodgedwongen door duurdere krachten vervangen (in de loop van 1974) van drie vertrokken informatrices, invoering minimumlonen, fouten van het boekhoudbureau waar door een te optimistisch beeld ontstond, het opnemen van de incidentele mkom- stenpost van ƒ11.000,aan ziekengeld! Subsidie In de brief veroordeelt het WV-be stuur de door onderzoeker Kroes gedane suggestie voor een nieuwe subsidierege ling en doet een andere suggestie (hier over schreven wij reeds), waarop B. en W. inmiddels slechts gedeeltelijk zijn ingegaan. Niettegenstaande de gespuide kritiek merkt het WV-bestuur aan het slot van haar brief op dat het oordeel over het rapport als geheel toch wel positief is. „Het bestuur realiseert zich dat de heer Kroes wellicht toch voor een iets ingewikkelder situatie is komen te staan dan de kleine organisatie deed vermoe den". Het VW-bestuur gaf het commentaar op het organisatierapport op uitnodiging van B. en W. Het college heeft met het WV-bestuur ook mondeling overleg ge pleegd alvorens de subsidievoorstellen aan de raad te doen. In de raadsverga dering van hedenavond wordt over deze subsidievoorstellen beslist. De stand van zaken in de aanleg van het gasdistributienet op Texel is op dit moment zo dat het stalen ge deelte van de leiding vanaf het gas- ontvangststation via Oosterend, De Waal naar Den Burg en van De Waal naar Oudeschild nagenoeg klaar is. De aanleg vordert goed vinden B. en W. In De Waal, De Cocksdorp, Oos terend, De Koog en het grootste ge deelte van Den Burg is het distributie net klaar'. „Anders ligt dit bij de dienstaanslui- tingen (leiding van het distributienet naar de woningen). Volgens de planning zouden nu 1000 panden aangesloten moeten zijn. Door de verwikkelingen en de daardoor ontstane afwachtende houding van het publiek is op dit mo ment nog geen enkele dienstaansluiting tot stand gebracht", constateert het col lege dat aankondigt dat deze aanslui tingen na de bouwvakvakantie in ver sneld tempo zullen worden uitgevoerd. 465 mille B. en W. vinden dat nu ook de tijd ge komen is om de 83 gcmccntegcbomvcn op het aardgasnet aan te sluiten. Hier mee zal een bedrag van 465 mille ge moeid zijn. De 83 panden bestaan uit 54 woningen en 29 bijzondere gebouwen (raadhuis, scholen, sociale werkplaats etc.). Binnenkort wordt begonnen met het leggen van de distributieleiding Ooster end-De Cocksdorp-De Slufter-Den Burg De Koog-Den Burg-Den Hoorn. Een ge deelte van deze leiding (Den Hoorn-Den Burg-Zuiveringsinstallatie De Koog) wordt gelijktijdig met de persleiding van Uitwaterende Sluizen van Den Hoorn naar de ZI gelegd Deze werken, alsmede de bouw van het gasontvangststation zullen, aldus B. en W„ voor half oktober klaar zijn als Gasunie met de gaslevering zal starten. Begin september zal de gasleiding door de Waddenzee klaar zijn. Vrijdagavond is tijdens een drukbe zochte bijeenkomst in de Burgemees ter De Koninghal afscheid genomen van de heer P. Heertjes als directeur van de muziekschool Texel. Zoals be kend is de heer Heertjes per 1 augus tus benoemd tot directeur van de streekmuziekschool in Schagen. De scheidende directeur mocht vrijdag veel lovende woorden aanhoren en ge schenken in ontvangst nemen, ook van het Kon. Texls Fanfare-D.E.K. waarvan hij dirigent was. Rond het afscheid was een uitgebreid OOSTEREND - Vrijdag zijn vijftig Texelse kalveren getransporteerd naar het Instituut voor veevoer- en veeteelt- kundig onderzoek in Lelystad, waar ze de rest van hun leven zullen slijten als proefdieren. De kalveren zijn speciaal uitgezocht op afstammeling van va derskant. Het was nl. beslist noodza kelijk dat het afstammelingen waren van stieren die bewezen hebben goe de fokstieren te zijn. De vijftig kalveren zijn afstammelin gen van twee beroemde Texelse stieren: Tonia's Adema 17 en Keimpe 33 van de Beukhoeve. De order voor het instituut werd uitgevoerd door de B.V. Interna tionale Vee-export Maatschappij te Hoorn, waarvoor de heer Joh. C. Roeper uit Oosterend op Texel commissionair is. Het uitzoeken van de kalveren ging met een uitgebreide administratieve rompslomp gepaard; voordat de dieren .vrijdagmiddag op transport gingen wer den ze door een onderzoekcommissie nog aan een laatste controle onderworpen. De heer Roeper zei bijzonder blij te zijn dat de Texelse boeren (die per kalf ge middeld meer dan ƒ1.000,vingen) heb ben meegewerkt. Meer van dergelijke transakties in de nabije toekomst zijn niet uitgesloten. Op de foto de aan de Achtertune te Oosterend bijeengebrach te kalveren, vlak voor het transport. programma gemaakt, dat begon met een optreden van het KTF-DEK onder lei ding van de heer Klaas Modder. Ge opend werd met een mars en na een wel komstwoord van de heer Piet Bakker (voorzitter van de commissie van toe zicht van de muziekschool) werd de door P. Heertjes gecomponeerde suite „Dan send door het koninkrijk" gespeeld. Na de uitreiking van de AMV- en solfége- getuigschriften aan de leerlingen kwam het jeugdorkest van KTF-DEK aan bod, ook met een door Heertjes gecompo neerd werk, de „Zeven september mars". Aanwas Voorzitter P. J. Koorn van het Kon Texels Fanfare zei het bijzonder jam mer te vinden dat Heertjes Texel gaat verlaten want het KTF heeft een goede en toegewijd dirigent aan hem gehad. Met name het enthousiasme van Heer tjes voor de blaasmuziek is er de oor zaak van geweest dat veel jongelui inte resse kregen voor het beoefenen daar van hetgeen resulteerde in een leden- aanwas die men enkele jaren daarvoor niet voor mogelijk had gehouden. Er kwamen zelfs meer leden dan er ge plaatst konden worden, wat wel een verbetering was met de donkere tijden dat het fanfare met 13 of 14 man de straat opging. Een groot succes uit de periode Heertjes was het behalen van het hoogste puntental op het muziekfes tival in Leiden. Als geschenk bood de heer Koorn een kostbare geluidsinstal latie aan. Voorzitter J. Kiljan van DEK sloot zich bij de woorden van Koorn aan. Hij bracht in herinnering dat Heertjes des tijds als dirigent bij DEK is begonnen. De goede indruk die hij toen maakte werd gestand gedaan. Kiljan sprak de hoop uit dat Heertjes in Schagen even succesvol zou zijn als op Texel. Muzikale bijdrage Nog één keer dirigeerde Heertjes „zijn" fanfare door het „Leve de vrij heid" te laten spelen. Aan de avond werd verder muzikaal bijgedragen door het vioolorkest onder leiding van mevrouw J. Beumkes-Breen (Sonate nr 1 van Mazas) en door Annet te Schotanus en Erna van Sambeek die op de piano de militaire mars van Schu bert speelden. Een hoogtepunt, ook wat de muzikale kwaliteit betreft, vormde het gezamen lijke optreden van een grote groep leer- (zie vervolg bmmenkainit tweede blad)

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5