Gezellige drukte op kunst- en antiekmarkt Flinke drukte in weekend „Het lijk in de Ketelstraat" m „De Wielewaal" hield verloting GS willen minimumuitkering wegenonderhoud verhogen Vervolg voorkant 2e blad Afscheid P. Heertjes C.V. Texel hield onderlinge wedstrijden Rommeltjesmarkt tot dusver zeer succesvol Geslaagde Hoornder strandloop Geslaagd Sportdagen basisscholen - IB Tekenaar Frans Voskuil bezig met portrettekenen op de kunst- en antiekmarkt. Ook Leny van 't Noordende uit De Cocksdorp maakte portretten. OUDESCHILD - De eerste kunst- en antiekmarkt in Oudeschild mag wel een succes worden genoemd. Het was zaterdagmiddag op het weitje van het Ankerpark een gezellige drukte, zeker als de ongunstige omstandigheden (wisseldag, concurrentie van de Oos- terender rommeltjesmarkt) in aanmer king worden genomen. Er waren vijf tien kraampjes in een grote cirkel op gesteld. Tekeningen en andere kunst werd ge- exposeerd en verkocht door A. Goes, J. Velthuizen, J. Veenendaal (een nieuwe ling aan het Texelse kunstfirnament met aardige tekeningen van Texelse dorpsgezichten en landschappen), Niek Welboren, Leny van 't Noordende, Frans Voskuil, Han v d. Klift en G. Jansen stonden er met antiek, „Athena" had een stand met onder meer beeldjes inge richt, J. Klos uit Oosterend exposeerde bootjes in flessen, Ineke Goossens uit Sneek maakte zilveren sieraden, Ben Witte en zijn medewerkers maakten ve le geëmailleerde armbanden en de Hin- deloper schilder Dirk van Lint bracht schilderijen aan de man Druk was het ook bij de stand van bakker Dros waar onder meer Texelse koek en koffie werd verkocht. Volgende week komen er nog enkele exposanten bij: Erik van Castel met pottenbakken en kaarsen gieten en DE WAAL Dorpshuis De Wiele waal hield ten bate van de verbouw een verloting die succesvol is verlopen. Vrij dag werd ten overstaan van de Rijkspo litie de trekking gehouden. Daarbij bleek dat een fiets was gevallen op lot nummer 3547, een radio op 4761 en een frituurpan op 3243. Deze hoofdprijzen kunnen worden afgehaald bij M. Reij, Polderweg 11 te De Waal. Worsten vielen op de lotnummers 8575, 6471, 656, 3262, 2024, 6634, 490 en taarten vielen op de nummers 2362, 1914, 2772, 7566, 975, 858, 2642. De wor sten en taarten kunnen worden afge haald bij bakker Plaatsman in De Waal. misschien ook Jan Haag met reproduk- ties van oude Texelse foto's. Mogelijk wordt er dan ook voor een muziekje ge zorgd, doordat het draaiorgel wegens een defekt niet beschikbaar was, was 't zaterdag in het Ankerpark wat stil. Die rust werd door velen van de bezoekers overigens wel op prijs gesteld Organisator Niek Welboren vertelde ons dat er nog ruimte is voor meerdere exposanten. Wie interesse heeft kan zich bij hem melden. Bij de organisatie werd onder meer hulp ondervonden van de centrale werkplaats De Bolder die voor weinig geld zorgde dat de markt kramen werden geplaatst. De Oudeschilder kunst- en antiek markten zullen wekelijks gedurende de de hele maand juli en waarschijnlijk ook in de eerste helft van augustus worden herhaald, telkens op zaterdag van 14 00 - 18.00 uur. Het kabinet Den Uyl heeft een voor wetsontwerp ingediend waarin voor gesteld wordt de totale rijksuitkering voor het wegenonderhoud aan alle provincies samen met terugwerkende kracht per 1 januarrvan dit jaar struc tureel te verhogen. Daarnaast overwegen Gedeputeerde Staten van Noordholand de provinciale verdeling van de rijksuitkering zodanig te wijzigen dat het minimaal te besteden percentage aan wegenonderhoud per wegcategorie (secundaire, tertiaire en quartaire wegen) te verhogen. Dit om de terugval van uitkeringen tegen te gaan. GS antwoorden dit in een brief aan B en W. als reaktie op de tijdens de be grotingsvergadering van eind vorig jaar door de raad aangenomen motie waarin verontrusting werd uitgesproken over de ontoereikendheid van tegemoetko mingen in de onderhoudskosten van ter tiaire en quartaire wegen. De raad drong in de motie op verhoging van deze uit keringen aan lingen en oud-leerlingen van de heer Heertjes. „Texels nieuwse brassband", zei de heer Piet Bakker die dit jeugdige korps een tweetal nummers vlot ten ge hore liet brengen. Het dwong respect af dat het samenspel uitstekend was, on danks dat tevoren niet gezamenlijk was gerepeteerd. Omdat Heertjes nooit een basblazer heeft opgeleid, werd de bas bespeeld door de heer P. Bakker sr uit Oosterend. Verschilende sprekers maakten van de gelegenheid gebruik om even bij het afscheid van Heertjes stil te staan. Na mens de Stichting Cultureel Werk deed dat vice-voorzitter W Albers die de he le Texelse carrière van de scheidende dirigent op geestige wijze en met muzi kale termen uit de doeken deed. Onder meer kwam naar voren dat de school sinds januari 1968 van 260 tot 420 leer lingen is gegroeid. Er zijn nu 11 leer krachten en er wordt ook onderricht aan volwassenen gegeven. Namens de stichting overhandigde Albers een gete kend Texels landschap van Ad Blok v. d Velden en namens de Folklorestich- ting (Heertjes heeft bemoeienis gehad met de jeugdboerenkapel) een boeken bom De heer F. Kassenaar, sprekend na mens de leerkrachten, liet er geen twij fel over bestaan dat hij het vertrek van Heertjes betreurde. De samenwerking was erg goed geweest. Als geschenk gaf Kassenaar een projektiescherm, een waardebon voor foto-artikelen en een serie dia's van Texel. Mevrouw Heer tjes kreeg bloemen De heer J. Wieten sprak een kort af scheidswoord namens allen die de schei dende directeur kennen als ,,Piet en Gerda of als ome Piet en tante Gerda" Burgemeester Sprenger dwong res pect af met een afscheidsrede waarin vele prachtige muzikale woordspelingen waren verwerkt De muziekschool gebruikt samen met de bejaardennmroep het houten ge bouwtje aan de Parkstraat Namens de bejaardenomroep bracht de heer A van Opstal dank voor de goede contacten. Als geschenk bood de omroep een band opname van deze afscheidsavond aan. Voorzitter Th. Medema van 'Excelsior' (die met een leerling en een oud-leerling op het podium kwam) dankte voor de goede opleiding die de Excelisior-leer- lingen van de heer Heertjes hadden ge had Hij overhandigde een projectieta fel. De heer G A. Oskam betrok ook me vrouw Cadée-Koenen bij de huldiging want zij neemt na zes jaar afscheid als lerares dwarsfluit. Ook voor haar was er een cadeau. Hij maakte er melding van dat aan de muziekschool dit jaar 100 nieuwe leerlingen worden inge schreven, een rekord. De heer Heertjes dankte alle sprekers maar betuigde ook zijn erkentelijkheid jegens de schoolhoofden voor hun mede werking, mevrouw Bootsma (die de ad ministratie van de school bijhoudt), ad ministrateur Oskam, de ouders voor het gestelde vertrouwen, de krant voor de kritische vrslagen van muziekuitvoerin gen, zijn collegadirigent Kuik voor de goede samenwerking, P. Bakker die de Oosterender leerlingen altijd heeft op gevangen en de heer Modder die zich als leider van het jeugdorkest faam ver wierf. Heertjes gaf als geschenk een metronoom. De avond werd besloten met een ge zamenlijk gezongen afscheidslied, ge schreven door mevrouw Craanen-He- melrijk. Uitslagen, 5 onderdelen: Meisjes 8 jaar- 1. Jifke Kuitse 28.30 pnt.; 2. Melanie Post 28.20 pnt.; 3. Mo nique van Heerwaarden 27.70 pnt. Meisjes 9 jaar: 1. Evelien Brans 38.70 pnt.; 2. Corina v. d Wetering 36.70 pnt.; 3. Carolien Ran 35.60 pnt. Het afgelopen weekend heeft vrij grote toeristendrukte gebracht. Zater dag werden 2.462 auto's naar Texel vervoerd. Er werden drie extra vroege diensten (5.30, 5.45 en 6.17 uur) geva ren, maar het aanbod kon worden ver werkt zonder doorvaren na afloop van de normale dienstregeling, al moest wel worden gependeld. Er ont stonden wachttijden tot bijna vijf uur, wat voornamelijk het gevolg was van ongelukkige spreiding in de aanvoer, een typisch verschijnsel in de nog voor namelijk Nederlandse drukte. De meesten gaan tussen 9.00 en 10.00 uur van huis en komen dan omstreeks het middaguur in Den Helder aan. Bij het begin van de Duitse vakanties wordt de spreiding veel beter omdat het dan om grotere en meer uiteenlopende afstanden gaat. Meisjes 10 jaar: 1. Anka Coutinho 36.10 pnt.; 2 Karin Veltman 35.40 pnt.; 3. Ria Grisnigt 35 30 pnt.; 3. Lilian van Heerwaarden 35.30 pnt. Meisjes 11 jaar: 1. Yvonne de Lussa- net 37.70 pnt.; 2. Wies Rijk 37.00 pnt.; 3. Anke van Trigt 35 80 pnt. Meisjes 12 jaar: 1 Tanja Klaassen 39 30 pnt 2. Els de Goederen 39.10 pnt.; 3. Marjan Drinkwaard 37.60 pnt. Meisjes 13 jaar- 1. Ilse van Heerwaar den 36.90 pnt.; 2. Elisabeth Spanhaak 36 10 pnt.; 3. Ilse Gieles 35.60 pnt. 4 onderdelen: Jongens 8 jaar: 1 Jaco van Trigt 29.60 pnt 2. Paul Voebel 26.80 pnt.; 3 Siep Hofker 26.60 pnt. Jongens 9 jaar: 1. Martin Voebel 30.80 pnt.; 2 Gerard van Veen 29.90 pnt.; 3. Erwin Kleinveld 29.80 pnt. Jongens 10 jaar: 1 Ruud Zoetelief 29 50 pnt.; 1. Frank Zoetelief 29.50 pnt.; 2. Joop Kuitse 29.00 pnt.; 3 René Kats- mar 28.20 pnt.; 3 Sidny van Zon 28.20 pnt. Jongens 11 jaar- 1. Bart Heerschap 32 80 pnt.; 2. Keek Kok 28.90 pnt.; 2. Martin van Wilsum 28.90 pnt.; 3. Job Blanken 27 40 pnt.; 3. Freek Dijt 27.40 pnt. Jongens 12 jaar: 1. John Kleinveld 30.00 pnt.; 2. Jan Plaatsman 29.60 pnt.; 3 Wim Piet Eelman 29 00 pnt. Extra training, 4 onderdelen: Meisjes tot en met 12 jaar: 1 Carla Vlaming 33.75 pnt.; 2. Oiana Terpstra 32.80 pnt.; 3 Judith Hoogendijk 32.45 pnt. Meisjes 13 jaar en ouder: 1. Janneke Harting 35.50 pnt.; 2 Christy Neijens 32.30 pnt.; 3. Yolanda Vlaming 31.75 pnt. Jeugdkampioene meisjes, wisselbeker, Carla Vlaming. Jeugdkampioen jongens, wisselbeker, Bart Heerschap. Verenigingskampioene, wisselbeker, Janneke Harting. OOSTEREND Ook de tweede rom meltjesmarkt (zaterdagmiddag j.l.) in Oosterend is een succes geworden. De eerste markt heeft ruim ƒ3.000,opge bracht; de tweede markt nog aanmerke lijk meer. Er is nu zoveel verkocht dat de voorraad rommeltjes aanvulling be hoeft. Maandag 14 juli wordt een inza- melingsaktie gehouden, tijdens een mu zikale rondgang van „Excelsior". De Oosterenders worden verzocht zol der, kasten en kelders te inspecteren om na te gaan of nog iets voor de markt kan worden afgestaan. Wie iets heeft kan contact opnemen met de heer P. Bakker, telefoon (02223) 616 of KI. Bur ger, telefoon (02223) 262. De eerstvol gende markt wordt 19 juli gehouden, aanvang 13.00 uur. Het visbakken be gint reeds 's morgens om 10.00 uur. Zondag bevonden zich 8.007 vreemde auto's op Texel tegen 6.729 op dezelfde datum vorig jaar. Als per auto vier pas sagie.rs worden gerekend betekent dat een toename van het aantal op Texel verblijvende toeristen van 5.000. De top drukte is overigens nog niet bereikt Dat zal gebeuren als zaterdag a.s. de bouw vakvakanties beginen. Ook de maand juni heeft grotere drukte te zien ge geven dan vorig jaar. Op 28 juni waren bijv. 5.800 vreemde auto's op Texel te gen 5.700 op dezelfde datum vorig jaar. De akkommodaties op Texel zijn over het algemeen behoorlijk bezet. Alleen in de logies en ontbijt-sector is nog veel ruimte. Oorzaak is het vrij grote aanbod en het feit dat het voornamelijk de Duitsers zijn die daarvoor interesse hebben. En de Duitse vakanties begin nen pas op 17 juli, zodat verwacht mag worden dat na die datum de ontevreden geluiden van logies en ontbijt-exploi tanten zullen verstommen. DEN HOORN De zondagavond bij Hoornderslag gehouden strandloop trok 120 deelnemers, wat (in vergelijking met soortgelijke evenementen in vorige seizoenen) uitstekend mag worden ge noemd. Burgemeester Sprenger gaf het startsein voor deze eerste loop waarbij de jongeren 4 en de ouderen 8 kilometer aflegden. De 10-jarige Erik Groeneveld was de snelste bij de jongens en Barbara Heutema bij de meisjes. Bij de dames was R. van Doorn de snelste en bij de heren A. de Ridder. Voor elk van hen had Piet Vlaming van het strandpavil joen paal 9 een leuke prijs beschikbaar gesteld. Alle deelnemers kregen een herinneringsvaantje. De eerstvolgende strandloop wordt op 20 juli gehouden, ook bij paal 9. De organisatie is in han den van de sportvereniging ZDH. HUISHOUDSCHOOL Voor de onlangs aan de school voor L.H.N.O. en M.H.N O. gehouden exa mens slaagden de navolgende kandida ten: L.H.N.O.: H. J Koning, C M. Zoete lief en N. T. Zuidema. M.H N.O.: O.V.B.-opleiding: Y. G. Ar- nout, C. M. Bakker, J. P. van Bemmel, T. Blom, P. D. Boon, T. Boonman, G var. den Brink, R. A M. Commandeur, E. M Dros, G. J. Duinker, W. Eelman, W. M. de Hek, Y. M. Helder, A. T. Hin, G. A. Hooyschuur, W. A Huisman, M. T. Ja cobs A de Jong, A. F. B. Kiezenberg, M. G. Knol, D. J. Koopman, K. N. Koorn, I. D. A. van Meer, M. M. R. Ot- ten, P. A. M. van Rossem, G. A. Schoorl, J. A. M. Schoorl, C. Spaans, J C. W. van Tiel, P. H. Trap, Y. Veldhuis, J. de Vries, H. J. van der Werve, M. West dorp, A. M. M. Witte, H M. J. Witte, M. D. Witte, N. T. Wuis, J. P. Zijm en C M. Zijm. Enige tijd terug werden de sportdagen gehouden voor de 3e, 4e, 5e en 6e klasers van de basisscholen. Ruiiri 620 kinderen volbrachten de zeer uit eenlopende opdrachten die moesten worden uitgevoerd. Het geheel stond onder deskundige leiding van de heer P. G. Schneider. Dank zij het fraaie weer en de medewerking van de Recre atiestichting Texel (de speelweide ach ter het zwembad stond gratis ter be schikking) werden deze dagen een groot door Astrid Kleyn 17. Totdat in het afgelopen jaar zich de grote verandering in Alex voltrok. „Eerlijk meneer", verklaarde de werk ster, ,,ik ken hem zowat niet meer te rug: Alex die vreemd gaat. Alex die zuipt. Ik snap er niks van". „Is er dit jaar niet iets bijzonders ge beurd, dat u weet9 Heeft u er helemaal geen idee van waarom hij zo veranderd is? Heeft zijn vrouw soms een vriend?" ,Ik zou het echt niet weten". „Is er de laatste tijd helemaal niets geweest, waar de familie zich zorgen over maakte?" „Nee...., of wacht es, der was iets met geld. Ja, afgelopen herfst ik denk dat het bijna Sinterklaas was maak te meneer Bloem zich zorgen over zijn aandelen, geloof ik. Als de krant kwam, moest hij altijd eerst de beursberichten zien". „Aha, misschien hebben we dan toch nog een aanknopingspunt gevonden". Diep in gedachten keek hij naar de vrouw aan de andere kant van het bu reau. Even later vervolgde hij: „Dan wilde ik nog vragen, of de heer en me vrouw Bloem vijanden hebben. Ik be doel is er de laatste tijd onenigheid ge dweest met familie, kennissen en buren?" Mevrouw Kater fronste haar wenk brauwen en staarde naar het plafond. „Ik kan echt niets bedenken". Het kwam er een beetje hulpeloos uit. „Nou ja, in ieder geval ben ik blij, dat u me dit allemaal heeft willen ver tellen". Van Benten stond op en stak zijn hand uit. Mevrouw Kater drukte die wat ver legen en liep naar de deur. „As ik nog es kan helpen, dan zegt u 't maar". „Heel graag mevrouw". Van Benten zakte terug in zijn stoel en las zijn aan tekeningen nog eens na. „Ik vraag me af, of we er iets verder mee komen", overdacht hij somber. Hij nam een si gaar uit het kistje, dat altijd op dezelf de plaats op het bureau stond. Voorzich tig ontdeed hij hem van het bandje en knipte er een puntje af. Het bandje ging in een doosje. Zijn achterneef spaarde sigarenbandjes en postzegels. Eens in de maand bracht Van Benten een bezoek aan zijn nicht en haar familie. Hij ver gat nooit de inhoud van het doosje in een enveloppe te stoppen. Deze enve loppe werd dan met een plechtig gebaar aan de achtjarige Karei overhandigd. Toen hij zijn sigaar had aangestoken schonk hij zichzelf een kopje thee in, Ongeveer een half uur geleden had de werkster een pot op het lichtje gezet De thee was zwart geworden maar Van Benten merkte het niet eens. Hij pie kerde over de schijnbaar onoplosbare zaak die hij onder handen had Waarom was Carlette Verhagen ver moord? Om haar geld? En wat was de schakel tussen haar en de Bloemen? Of tussen haar en Alex Vogel9~De bezoeken die Vogel aan dr. Mast bracht? Waar was Marjolein Kaats? Het was nu vrij dag; ze was dus al bijna een week spoor loos. Het schaduwen van Vogel had nog niets opgeleverd. Hij was de laatste da gen op tijd naar zijn werk vertrokken om omstreeks half zes weer terug te gaan naar zijn pleegouders, 's Avonds was hij niet meer uit gegaan. De lunch gebruikte hij in een klein cafeetje dicht bij zijn werk. Van Benten stond zuchtend op en ging voor het raam staan. Er was weinig verkeer in de straat. Een enkele fietser trapte moeizaam te gen de wind in. De zware regenbuien van die ochtend waren verdreven door een harde westenwind. Grauwe wolken joegen langs de hemel. Er kwam een auto de straat in rijden. Van Benten herkende de deux chevaux van Blazoen. Hij stopte op het parkeerterrein voor het bureau. Kasper stapte haastig uit. Zijn jas woei open en zijn rode haar stond als een vlam in de wind. Hij deed het achterportier open en pakte een gro te mand van de achterband. Voorzichtig hield hij de mand in zijn armen en duwde met zijn voet het por tier dicht. „Wat krijgen we nou?" mompelde Van Benten en draaide zich om. Hij liep de gang in en bleef voor de kamer van Blazoen staan wachten. Kaspers gezicht grijnsde boven de mand uit. „Wat zit er in?" vroeg zijn chef nieuwsgierig. Een cadeau voor Tom Tom was het tweejarig zoontje van Bla zoen Hij zette de mand op zijn bureau en haalde voorzichtig de deksel er af. In de hoek van de mand ontdekte Van Benten een kleine bruine hond/ „Hij is precies acht weken oud". Het dier had malle dikke poten en een zwarte snuit. Hij zat angstig in el kaar gedoken en keek de hoofdinspec teur smekend aan. Kasper streelde hem zachtjes en direkt begon het beestje hem dankbaar te likken „Wat een mormel", gromde Van Ben ten vertederd. „Vindt Tine het wel goed, denk je?" „Als ze hem heeft gezien, is ze verlo ren", voorspelde Kasper. „Maar hoe haal je het in vredesnaam in je hoofd om in je werktijd uitgebreid een hond te kopen?", stoof zijn chef plotseling op. „Je had verdorie werk genoeg, zou ik zeggen". Angstig dook het hondje weer in el kaar. „Ssst". Kasper legde zijn vinger op zijn mond. „U maakt hem aan het schrikken". „Ja, maar luister eens....", onwil lekeurig dempte Van Benten zijn stem een beetje. „Ik zal het uitleggen, chef". En tegen het dier: „Hier joh, heb je wat lekkers". Hij haalde een stukje worst uit zijn zak en legde dat voor het bibberende honde snuitje. Omdat Van Benten op zijn stoel was gaan zitten, nam Blazoen op een punt van hetbureau plaats. „Rechercheur Holm en ik, zijn naar het huis van mevrouw Van der Kolk gegaan. Ik heb Holm voor het huis op post gezet, 't Valt niet mee om in zo'n stille laan ongemerkt een huis in de ga ten te houden. Als je daar langer dan tien minuten rondloopt, val je beslist op Maar we hadden geluk. Schuin aan de overkant staat een huis omheind door hoge struiken. De bewoners van hel huis zijn met vakantie. Holm heeft van morgen achter de haag op post gestaan terwijl ik de buren ondervroeg". „En wat zeiden de buren?" „In het huis aan de rechter kan! woont de familie Van Hattem, een gezir. met twee kinderen. Ik sprak met de vrouw des huizes. Ze was alleen thuis haar man was naar zijn werk hij chef-monteur in een Opel-garage haar kinderen waren naar school. Ze vertelde me dat ze erg weinig contaci had met mevrouw Van der Kolk. Zo ni en dan maakten ze een praatje over de heg. Ze hadden wederzijds éénmaal eer beleefdheidsbezoek gebracht en me vrouw Van der Kolk had een keertje de plantjes van mevrouw Van Hattem wa ter gegeven tijdens een vakantie. De meisjes, Carlette en Marjolein, kende ze alleen van gezicht. Volgens haar zegge: ontving mevrouw Van der Kolk over dag vrijwel nooit bezoek Alleen logeer de er zo nu en dan een oudere dame Vermoedelijk familie, 's Avonds kwa men er vaker mensen aan de deur, maa volgens mevrouw Van Hattem ware: dat jonge bezoekers, die door de meisje ontvangen werden De buurvrouw aan de linker kant ver telde me ongeveer hetzelfde. Haar man een aannemer was ook naar zijn werk Haar tien maanden oude baby zat in d box. Ook zij had erg weinig contact me mevrouw Van der Kolk. Ze maakte we eens een praatje, als ze haar tegenkwan maar ze waren nooit bij elkaar op be zoek geweest". (wordt vervolgd) ïnkelt

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 6