Grote rond visserijsteiger NAAKTSTRAND School Zuid-Eierland wordt opgeheven BELANGRIJK! Slagerij Fam. P. Kossen 10,80 1,70 0,89 1,39 Spoedig ontwerp-taxiverordenïng Leerlingen naar Midden-Eierland 7,40 4,80 VERVOLG VAN PAG. 1 Feest op „De Woelige Hoek" Koersen vreemde valuta Zon. maan en hoog water FA. MOERBEEK, De lage prijzen voor koelen en vriezen bij Bakker's Ijzerhandel NV- WEEKAANBIEDINGEN Varkenslappen 1 kilo Runder- fondue-vlees Runder fondue-gehakt Frikandeau- rollade Katenspek Snijworst Runderrollade, 150 gram voor 1,60 En let op onze kwaliteit! Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 11 juli 1975 In dc rondvraag van de raadsverga dering merkte Weijdt op dat er een grote stilte rond de visserijsteiger is ge vallen. „De directie visserij heeft nieu we maatregelen aangekondigd waarbij de vissers om de twee weken moeten overschakelen van tong op schol visserij. De kotters moeten steeds worden omge bouwd waarvoor kaderuimte nodig is. Voorts is het dijkverzwaringsproject Oudeschild-Ceres woensdag aanbesteed en dat betekent binnen niet al te lange tijd een toename van het varend mate rieel in de haven van Oudeschild". Wet houder Zuidewind deelde mee dat na de vakanties met Rijkswaterstaat over de haven en de visserijsteiger opnieuw overleg zal moeten worden gevoerd. Fietsenstallingen Daan Welboren pleitte voor het plaat sen van fietsenstallingen bij de strand- slagen en vond dat er een betere bewij- zering naar de parkeerplaatsen aan de rand van Den Burg moet komen. „Velen die hun auto buiten het centrum parke ren kunnen vaak door onvoldoende aan wijzingen hun wagen niet gemakkelijk meer terugvinden", aldus het Pakt raadslid. Incidenteel Texels Belang* raadslid Van Asselt vroeg of de bestaande campings zo vol waren dat er enige tijd terug ook op het Kerkeland gekampeerd moest wor den. Wethouder Nauta deelde mee dat er incidentele uitzonderingen worden gemaakt voor het kamperen in groeps verband buiten de recreatieterreinen. Waarop Van den Heerik liet weten dat er op de kampeerterreinen van de RST plenty ruimte was voor groepskampeer- ders „In ieder geval weet ik nu dat als er op onze terreinen geen ruimte meer is wij groepen naar de gemeente kunnen verwijzen". Het is de bedoeling dat het werk voor de ombouw van gemeentegebouwen op aardgas op Texel wordt gehouden, zo deelde Zuidewind mee op een vraag van Kees Koorn. Ongerustheid Cor Ellen zei dat er ongerustheid be staat over de aanslag van Uitwaterende Sluizen, ook wel de milieubelasting ge noemd. „Er zijn bedrijven die minder vervuilen dan woningen en toch meer moeten betalen", zo karakteriseerde Ellen enkele hem bekende gevallen „Wij kunnen hierover geen inlichtingen verstrekken omdat de heffing recht streeks van Uitwaterende Sluizen uit gaat", merkte de burgemeester op. Maar hij zegde toe dat de gemeente zal pro beren enkele onduidelijkheden over de heffing tot klaarheid te brengen. Zo be staat er de mogelijkheid om tegen de aanslag in beroep te gaan. Taxi verordening Nauta deelde mee dat de raad binnen enkele maanden een ontwerp voor een gemeentelijke taxi verordening zal be reiken. De werkgroep waarin ook taxi- ondernemrs zitting hebben heeft goede vorderingen gemaakt. Cor Ellen vroeg of er dan ook een 8 urige werkdag voor de taxichauffeurs zal komen. „Velen stappen van de ene baan in de andere", zo zei hij. Nauta merkte op dat het aan tal werkuren zich onttrekt aan de direc te verantwoordelijkheid van het ge meentebestuur. Ras vermenging Weijdt zei gesignaleerd te hebben dat bij buitenlandse kopers ongerustheid bestaat over de vermenging van het Texelse schapenras met sierrassen en dat zij bij het kopen terughoudendheid betrachten. „Deze vermenging gaat ten koste van het Texelse schapenras dat één van de beste ter wereld is. De scha penteelt is een pilaar waarop veel be drijven steunen". Wethouder Zuidewind zei dat hem dergelijke berichten niet ter ore waren gekomen". De schapenhouders hebben alle belang bij raszuiverheid en ik kan mij dan ook niet voorstellen dat vakmensen zich met inferieure vermen ging zullen inlaten". Op een vraag van Jan Witte liet bur gemeester Sprengcr weten dat het in de bedoeling ligt in augustus geen raads vergadering te beleggen als daar niet een uitdrukkelijke noodzaak voor be staat. „Dat kunnen B. cn W. echter op dit moment nog niet bekijken", zei hij. De kans is echter in ieder geval aanwe zig dat de raad pas weer in &eptember zal vergaderen. zodat er een stuk van het militaire oe fenterrein binnen zou vallen. Dat laat ste zou in de praktijk geen problemen geven want op de Hors zijn al jaren geen bombardementsoefeningen meer gehouden. Geklede recranten hebben immers ook vrije toegang tot de Hors. De huidi ge praktijk is dat de naakte recreanten zich niet alleen op het strand bij Den Hoorn naar vooral ook in de aangren zende lage duintjes ophouden. Maar in de duinen wordt de naaktrecreatie vol gens het B. en W.-voorstel niet gelegali seerd. Schilling wilde wel eens weten of in de praktijk ook zal worden opgetre den tegen de naakte mensen die in de duintjes liggen te zonnen. Als dat het geval is gaan de naturisten er niet be paald op vooruit. Schilling voelde er weinig voor om mee te werken aan een regeling die in de praktijk toch niet wordt nageleefd. Vergelijking Zijn fractiegenoot Jan van Asselt zei het voorstel van B. en W. te zullen on dersteunen. Maar hij vond het toch wel bitter dat de legalisatie tot stand komt na jarenlange provocatie. Hij verge leek het met de strijd van de boeren om caravans op hun erf te mogen hebben Burgemeester en wethouders zijn van mening dat de openbare lagere school van Zuid-Eierland moet worden opgeheven. De leerlingen zullen wor den verwezen naar de school van Mid den-Eierland waarvan het voortbe staan als 2-mansschool op deze wijze voorlopig is verzekerd. De school van Zuid-Eierland telt mo menteel slechts 24 leerlingen; Midden- Eierland heeft er 25. Al jaren worden beide scholen als 2-mansschool in stand gehouden door middel van gemeentelij ke instandhoudingsbesluiten waarmee de hogere overheden tot dusver steeds ak koord zijn gegaan. Het aantal leerlingen blijft echter dalen. Fusie In de afgelopen maand is het pro bleem uitgebreid besproken, ook met ouders en personeel. B. en W. zegden daarbij toe te zullen trachten beide Eier- landse scholen tot het eind van het nieuwe cursusjaar als 2-mansscholen te handhaven. Het resultaat van die po- Voor de kleuters van „De Woelige Hoek" was de laatste schooldag bijzon der feestelijk. Om de afsluiting van het schoolseizoen een speciaal tintje te ge ven, hadden de leidsters, met behulp van enige enthousiaste moeders een „mini kermis" georganiseerd. Het geld hier voor was spontaan bij elkaar gebracht op het jaarlijkse afscheidsavondje van de „grote klas". De speelplaats werd herschapen in een kermisterrein, compleet met draai orgel „De Tiet", dat temidden van zo'n honderd verklede kinderen vrolijk speelde. De Zorro's, Peppies en Kokkies, clowns en bruidjes in spé konden naar hartelust ballen gooien, touwtje trek ken, grabbelen en limonade drinken. Ie dereen werd beloond met prijsjes en versnaperingen (die ook al in verband met de grote geldnood van de school door diverse winkeliers beschikbaar wa ren gesteld). ging is inmiddels bekend: de minister wil slechts één van de scholen als 2- mansschool laten voortbestaan. Het col lege is daarom van mening dat het 't beste is beide scholen uiterlijk met in gang van de nieuwe cursus 1976-'77 te fuseren. Vervoer Er is nog een aantal bijkomende maar belangrijke problemen op te lossen, zo als het vervoer van de scholieren. De kans dat hiervoor aanmerkelijke sub sidies in de wacht kunnen worden ge sleept is klein. Of combinatie met het bestaande kleutervervoer soulaas biedt is ook nog niet te zeggen. Niettemin maakte burgemeester Sprenger van de voorgenomen schoolfusie in de raads vergadering van dinsdagavond melding om een eind te maken aan de onzeker heid die daaromtrent onder de ouders heerst. Westduitse marken Franse francs Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse pond Oostenrijkse schilling Italiaanse lires 100 ƒ102,25 100 59 100 6,49 100 96,25 100 60,75 1 2,44 1 5,33 100 14,60 10.000 f 37,25 De zxm komt 13 juflli op om 4.35 uur en gaat onder om 20 56 uur; 16 julü op om 4.38 uur en onder om 20.53 uur. Maan: 15 juM E.K.; 23 juli V.M. Hoog waiter ,ter rede van Oudeschild: Virij:dag 11 juili 10.25 en 22.59 Zaterdag 12 julii 11.05 en 23.41 Zondaig 13 juli 11.42 en Maandag 14 juli 0.19 en 12.17 Dinsdag 15 juli 0.53 en 12.51 Woensdag 16 juli 1.23 en 13.26 Donderdag 17 juli 2 02 en 14.23 Vrijdag 18 juli 3.10 en 15.45 Zaterdag 19 juli 4.32 en 17.10 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog waiter. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hioog water. en vond het spijtig dat die er niet in slagen om door overtreding van een verbod hun zin te krijgen. Mevrouw T. Vlas-van der Vlies van de VVD had de naturisten nog wel wat royaler tegemoet willen komen. Ze vond 500 meter naaktstrand bij Den Hoorn veel te weinig en noemde het discrimi nerend dat straks de geklede mensen wel en de ongeklede niet in de duintjes mogen lopen. Als de stipte naleving van de nieuwe regeling wordt gecontroleerd gaan de naaktrecreanten er niet op vooruit. Niettemin achtte mevrouw Vlas het collegevoorstel een stap in de goede richting Moraal Daan Welboren van het Pakt consta teerde dat de aanvraag van de NFN deze keer heel wat minder stof heeft doen opwaaien dan enkele jaren gele den. „Naakt is nu heel normaal. De mo raal verandert sneller dan de wet". Welboren had de naaktrecreatie graag op het hele Texelse strand willen toe staan; er wordt nu een soort reservaat geschapen. Niettemin zou het Pakt het collegevoorstel steunen in de hoop dat de rijkswetgever in de toekomst de ide ale regeling zou toestaan: zonder meer schrappen van het verbod. Reagerend op verschillende opmer kingen zei burgemeester Sprenger dat het college de zuidgrens van het naakt strand heeft laten samenvallen met die van het oefenterrein uit veiligheidsover wegingen. „Het zou discriminatie zijn als we geklede mensen daar niet en blo te mensen daar wel heen zouden laten gaan". Het woord „reservaat" voor het naaktstrand vond de voorzitter niet op zijn plaats. Hij sprak de hoop uit dat het publiek langzamerhand aan de naaktrecreatie zal wennen. Vrijheidsbe knotting is nooit te vermijden als men het verschillende groeperingen naar de zin wil maken. Er is nog wel aan gej dacht om achter de eerste duinenrij een pad te maken waardoor het voor strand- wandelaars mogelijk wordt het naakt strand te ontwijken, maar Staatsbosbe heer en Rijkswaterstaat voelen daar niets voor. Ieder blijft welkom Er blijkbaar van uitgaande dat de duintjes bij het strand momenteel feite lijk niet vrij toegankelijk zijn, beloofde Mr Sprenger dat in de toekomst niet al leen de naakte maar ook de geklede re creanten uit de duintjes zullen worden geweerd. Ter verduidelijking zei hij verder dat de aan te wijzen naaktstran den niet alleen zijn bestemd voor de le den van de naturistenorganisaties maar voor ieder die bloot wil zwemmen of zonnen. Het strand blijft zowel voor tex- tielbaders als naaktbaders geheel vrij toegankelijk. Wethouder Nauta (die bij een deel van de achterban teleursteling heeft ge wekt weeens zijn positieve houding ten opzichte van het naaktstrand) zei res pect te hebben voor de principiële be zwaren van anderen maar hij onder schreef deze niet. „In de bijbel wordt duidelijk gemaakt dat gekleed gaan een gevplg is van zonde, maar ongekleed gaan is daarom nog niet zondig" Zelf gedaan „Je moet er zelf zijn geweest of het hebben meegemaakt om erover te kunnen oordelen", aldus de heer Th van den Heerik, die vertelde bij Den Hoorn bloot te hebben gelopen temid den van anderen en daarbij geen nega tieve gevoelens had opgedaan. Dat je je na het uittrekken van het badpak zo verheven en bevrijd zou voelen, zoals sommige naturisten lyrisch beweren, kon hij niet onderschrijven. „Dat is pure onzin". De houding van de Christelijke Fracties noemde Van den Heerik teleur stellend. Voor echt principiële bezwaren had hij meer waardering dan voor het geen nu tegen het naaktstrand was aan gevoerd. De stelling van B. en W. dat op het nudistenstrand geen voorzieningen zullen worden aangelegd en dat ook geen ontsluitingsmaatregelen zullen worden genomen vond Van den Heerik aanvechtbaar. „Ook deze groep heeft recht op voorzieningen". De burgemeester zei dat het college op dit ogenblik geen aanleiding ziet ont sluitingsmaatregelen te nemen maar in de toekomst dient de noodzaak zich wel licht aan. Wij zouden u graag reoht op de man af een vraag willen stellën: Heeft u het vorige jaar oolk zo'n last gehad van in- sekten in uw huis In de keuken, terwijl (het eten klaargemaakt werd In de huiskamer en dan vooral als het licht aan was en u toch een raampje open iwdLde zetten? In de Slaapkamer, als u er net dn lag en zo'n beest om uw oren zoemde of u net gestoken had In de kinderkamer als u het raam open had omdat frisse lucht toch wel goed is voor de kleine Van al dit ongemak kunt u dit jaar voor eens en voor altijd verlost zijn. Met LUXAFLEX aluminium horren. Gemaakt van aluminium en fibergaas, dat absoluut niet kan roesten. LUXAFLEX horren zijn verkrijgbaar in velerlei uitvoeringen als uitneembare hor of als hordeur. Maar óók als nolhor, die altijd kan blijven zitten. Het hele jaar door. Rolihorren dae niet opvallen dankzij (hun sierlijke vormgeving. Ja, met LUXAFLEX aluminium horren krijgt u frisse lucht binnen en houdt u de insekten buiten. Bovendien krijgt u vijf jaar garantie en heeft u de veilige zekerheid van een békende service, die door de Luxaflex Organisatie gegeven wordt. Heeft u de zekerheid dat opmeten en monteren door vakmensen gebeurt, zodat u geen enkel risico loopt. Zou u dan nog het comfort dat een LUXAFLEX hor u biedt wi'llen missen? Idee? Wij zullen u gaarne prijsopgave verstrekken. Een telefoontje is al voldoende. Met vriendelijke groeten, Hoogachtend, MEUBELHANDEL EN INTERIEURVERZORGING Nu meer dan 2000 m2 toonzaal. Hogerstraat 8 12, Den Burg, Texel, tel. (02220) 2572 I Dicpvrieskist, 200 ltr. 798,onze prijs 598,- Diepvrieskist, 275 ltr. 898,onze prijs 680,- Diepvrieskist, 380 ltr. 1048,onze prijs 785,- Diepvrieskist, 345 ltr. 985,onze prijs 775,- Diepvrieskist, 445 ltr. 1187,onze prijs 885,- 2-deurs koelkast 185 ltr. koelen en 40 ltr. 728, voor uw oude koelkast 250, u betaalt 478,- Koel-diepvriescombinatie, 120 ltr. koelen en 160 ltr. vriezen, 1198,voor uw oude koelkast 263, u betaalt 935, tot en met 17 juli a.s. voor 500 gram voor 500 gram voor VLEESWAREN 150 gram voor 100 gram voor 150 gram voor

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5