„Het lijk in de Ketelstraat -aan Vakantie vieren FILMNIEUWS mr., msmm m- Zet vuilniszakken niet te \Toeg buiten Jongeren» lienst Zuigelingenbureau Garage overgenomen door Astrid Kleyn Zo kun je ook vakantie houden Bezoek de bijbel- werkplaats Hoera-vakantie Okrika en Texel Passiespelen Donderdag tot en met dinsdag in het City theater, het roemruchte duo Spen cer-Hill (bekend van de „Trinity-films) weer tesamen in „Pas op,of we slaan d'r op". Na wat losse uitstapjes, elk in een paar afzonderlijke films zijn ze nu als Kid en Ben herenigd en komen in deze film aan de kost door het rijden (en winnen) van stockcar-races. Een gangsterkoning is zo onverstandig zich op hun pad te begeven en de mooie buggy die Kid en Ben hebben gewonnen gaat kapot. Dan ontsteekt het tweetal in grote woede en gaat er ouderwets hard tegenaan. Stevig vuistenwerk en de nodige gooi- en smijtscenes, maakt „Pas op" tot een lekkere ontspannigs- film die verder niet zo veel voorstelt (14 jaar) Vrijdagnacht 23 30 uur) een oudje van Roger Corman „The wild angels", met in de hoofdrollen Peter Fonda, Nancy Si natra en Bruce Dern. Geweld, snelheid, drank, narcotica en sexuele uitspattin gen van Hells Angels, maken het bur gers en politie zeer lastig. Met deze ne gen jaar oude film begon indertijd een golf van slechtgemaakte motorrijders- en kettingvechters-films. (18 jaar). Zondag- en/of maandagmiddag om 3 uur (alleen bij slecht weer) het „Popey- festival". Een reeks tekenfilms van Max Fleisschers held Popey, diens grote lief de Olive en de reus Brutus. In de woensdag-western Sidney Fu ries „The appaloosa". Dat betekent ap pelschimmel, een werkelijk schitterend dier, dat wordt bereden door Marlon Brando. Hij komt na jarenlange afwe zigheid terug bij zijn vriend Paco, een arme Mexicaan, en wil met the appaloo sa een fokkerij beginnen. In hetzelfde gebied is echter een Mexicaanse ban dietenbende aktief. De leider daarvan is Chuy Medina. Een trots heerschap dat geld heeft geboden op het paard. Bran do weigert en dit is een belediging die door Medina niet ongestraft wordt gela ten. Tijdens de uitgelaten dronkenschap bij het weerzien van Brando en zijn ou de vriend (een magnifieke scene) steelt Medina het paard. Dan, na letterlijk en figuurlijk te zijn ontnuchterd, gaat Brando „doen wat gedaan moet wor den", ofschoon iedereen het hem ont raadt. Hij zoekt Medina op in diens „hoofdkwartier". Sidney Furie maakte er (mede dankzij cameraman Russel Metty) een zeer ly rische film van. Camerastandpunten vlakbij een groot vuur waar hij dan doorheen filmt, de snelle draf van een paard door ondiep water en een loerend De laatste tijd worden steeds meer klachten vernomen over onsmakelijke toestanden die ontstaan omdat de men sen hun zakken vuilnis veel te vroeg buiten zetten. In Den Hoorn gebeurt het herhaaldelijk dat jongelui 's nachts de zakken op straat leegstorten. Ook wor den de zakken opengevreten door kat ten en honden. De laatste weken zijn het vooral hongerige zilvermeeuwen die de zakken openbijten om te trachten iets van hun gading te vinden. Op ieder wordt derhalve het beroep gedaan de zakken niet eerder dan enkele uren voor de komst van de vuilniswagen aan de straat te zetten. Bewoners van twee de huizen en anderen die op de dag dat de wagen komt niet thuis zijn, wordt aangeraden met buren een reeeling te treffen. In de interkerkelijke jongerendienst op zondag 20 juli in de N.H. kerk te De Koog is pastor P. Loos de voorganger. Het thema van deze dienst, die om 19.30 uur begint, luidt: „Op zoek of op de vlucht?" Na afloop koffiedrinken en na bespreking in De Schuilhut. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 22 juli om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 23 juli, om 13.30 uur. ondomemers-aktiviteiten Garage Dros b.v. heeft onlangs Gara ge Eierland aan de Postweg gekocht van de Firma Schoorl, nadat exploitant Roest ermee was gestopt. Het gebouw is aan de buitenkant opgeknapt, en voorzien van een nieuwe verflaag. Het zal dit najaar worden gebruikt als stal ling voor caravans. Inmiddels is de ben zinepomp weer in gebruik en verhuurt Dros fietsen. oog van Brando, helemaal aan de zijkant in hetkader, het zijn maar een paar van de vele schitterende momenten. Ook de rolbezetting, tot in de kleinste bijrolle tjes is van topkwaliteit, waarbij John Saxon een uiterst knappe prestatie le vert als de Mexicaan Medina. Dat Bran do een heel groot acteur is wisten we al. (Boven 14 jaar). 20. Van Benten bleef een ogenblik in gedachten verzonken staan, lichtte toen zijn hoed en verdween in de donkere straat. Op de hoek was een cafetaria. „Kan ik even bellen?" „Gaat uw gang". „Peters? Stuur iemand naar de Kerkstraat.Laat hem de melkzaak op nummer 12 in de gaten houden. Mocht er een jong meisje naar buiten komen, dan moet hij haar volgen. Ze is vrij lang en heeft blond krullend haar. Bedankt!" Tot verbazing van het dienstdoende personeel was de hoofdinspecteur die zaterdag al om negen uur op het bu reau Hij kwam tegelijk binnen met re chercheur Peters. „Hoe lang moet dat meisje nog ge schaduwd worden, chef?" „Tot vanmorgen half tien, mits ze om die tijd hier op het bureau is. Ben je zelf heen geweest?" „Ja chef" „Is ze nog uitgegaan?" „Nee. ik heb haar niet gezien. Mis schien dat ze vanmorgen naar buiten is gekomen. Ik ben om zeven uur afge lost". „Dat hoor ik dan nog wel. Ga jij maar naar huis om te slapen. Enne pret tig weekend". „Prettig weekend, chef". Van Benten liep door naar zijn kamer en zette zijn hoed af. Terwijl hij zijn jas uittrok liep hij naar het raam. Hij gooide het kledingstuk op de brede ven sterbank en keek naar buiten De lucht was nog bewolkt, maar het regende niet meer. In de huizen aan de overkant van de straat waren de gordijnen nog gesloten. Van Benten gaapte. Hij besloot op koffie uit te gaan In de gang liep hij bijna de werkster omver. „Ha, komt u me koffie brengen?" ,,'t Is maar goed dat meneer Peters me gezegd heeft, dat u er was Ik wist geen eens dat u zou komen". Hij gaf geen antwoord In de straat kwam een meisje aanfietsen. Het was tien voor half tien, toen Wendy het bu reau binnenliep Van Benten liep haar tegemoet. „Goed geslapen, hoop ik?" Het meisje knikte en liep zwijgend met hem mee. „Ga daar maar zitten Wil je koffie?" „Graag meneer''. „Zo, vertel me nu eens, waarom je ineens van gedachten bent veranderd?" „Wat bedoelt u?" „Je weet best wat ik bedoel. Je komt eerst naar me toe om te zeggen dat je me wilt spreken. We maken een af spraak en dan kom je niet opdagen". Stilte. „Nou vooruit, kom eens over de brug". „Ik ben bang". „Je bent bang? Waarvoor dan wel?" Het meisje haalde haar schouders op en keek hem wanhopig aan. „Vertel eens, Carlette en jij roeiden samen?" Een bijna onverstaanbaar „Ja". „Waren julie vriendinnen?" „Weet u, dat is juist zo gek, we ken den elkaar eigenlijk maar oppervlakkig. Ik ben eens op haar kamer geweest en zij op de mijne". Wendy scheen nu los te komen. „De keer dat zij bij mij was, had ik een fles wijn. Ik had hem voor mijn ver jaardag gekregen. Enfin u weet hoe dat gaat, je drinkt een glaasje. En nog een, want je kunt wijn nu eenmaal niet be waren. We hadden hem allebei een beetje om. Vooral Carlette scheen er niet goed tegen te kunnen. We praatten eerst over roeien en toen kregen we het over jongens. Ik vertelde van mijn vriend. Hij is eens met de politie in aan raking geweest. Joyriding Hij had ver keerde vrienden, maar sinds hij die heeft laten vallen, is hij helemaal ver anderd. Toch zijn mijn ouders erg tegen onze vriendschap. Enfin, ik klaagde mijn nood een beetje. Carlette begon toen nogal raar te doen". „Hoezo raar?" „Nou ja, ze was een beetje dronken en daardoor overdreef ze misschien wel, maar ze deed heel geheimzinig. Ze zou me iets vertellen, als ik zou zweren mijn mond erover te houden. Dit was de eer ste maal dat ze het iemand toevertrouw de. Ik beloofde natuurlijk dat ik het niemand zou vertellen, maar dat was niet genoeg; ik moest het zweren, waar bij ik mijn hand moest opsteken". Wendy kleurde en zweeg verlegen; Toen Van Benten echter geen opmer king maakte, ging ze verder. „Nou ja, idioot natuurlijk, maar dat kwam door de wijn. Ze vertelde dat ze verliefd was op de dokter bij wie ze werkte". „Je bedoelt dokter Mast?" „Ja. Hij wist het niet hoor. Carlette had nooit iets laten merken. Per slot van rekening heeft hij een vrouw en het is niets voor Carlette om het met een getrouwde man aan te leggen. Maar goed, toen kwam het: Carlette maakte altijd zijn post open, die betrekking had op de praktijk. Een enkele keer raakte er per ongeluk wel eens een persoonlij ke brief tussen. Ze legde hem meestal ongelezen terug. Die keer echter was het zo'n rare brief dat ze hem, zonder het eigenlijk te willen, gelezen heeft Carlette wilde niet zeggen wat er pre cies in stond, maar het kwam er op neer dat dokter Mast gechanteerd werd". „Toe maar". „Ja, dat was wat ze me vertelde. En ik hield woord, ik heb het nooit verder verteld". „Je weet niet waarmee hij gechap teerd werd?" „Nee, dat wilde ze niet zeggen". Van Ben ten keek het meisje een poosje peinzend aan. „Ziet u, nu Carlette vermoord is. Wendy zocht zenuwachtig in haar tasje naar een zakdoek. Ze snoot haar neus en veegde over haar ogen. „Misschien is ze wel vermoord omdat ze die brief ge lezen had. En nu ben ik bang dat hij mij ook zal vermoorden, omdat ik ook op de hoogte ben". „Wie hij?" Ze aarzelde. „Nou ja, de moorde naar". „Jij denkt dat dokter Mast Carlette vermoord heeft, is het niet?" Ze haalde de schouders op. „In ieder geval heeft hij natuurlijk gezien dat de brief open was. Maar hij weet niet dat Carleete het aan jou heeft verteld". „Nee. En daarom wilde ik gisteravond niet komen. Want als u. Als hij het te weten komt „Daar hoef je niet bang voor te zijn. Ik zal heus jouw naam niet noemen, maak je maar niet ongerust. Ken je hem eigenlijk?" „Nee, ik heb hem nog nooit gezien" Van Benten stond op en liep naar het raam. Het was een tijdje stil in de ka mer. Wendy durfde zich nauwelijks te bewegen. „Heb je familie.?" Ze knikte. „Waar wonen ze?" „Hier in de stad, op de Jan Steen weg". „Waarom woon je dan in de Kerk straat?" „Ik wil zelfstandig zijn. Volgende maand word ik twintig. Mijn ouders be schouwen me nog steeds als een kind. Ik werd over één kam geschoren met mijn zusjes van zestien en Veertien. Na een eindeloos gezeur mocht ik op kamers wonen". „Maar je gaat toch nog wel eens naar huis?" „Ja, zo nu en dan logeer ik een week end thuis". „Dat zou je nu ook kunnen doen. Dan zit je tenminste niet de hele dag op je kamer te piekeren. Of zouden ze erg verbaasd zijn, als je plotseling voor hun neus staat?" „Ze vinden het wel leuk, denk ik". (wordt vervolgd) pl bi V Y-r-"' - kaar. Als man en vrouw, als echtgeno ten, als ouders en kinderen, als mede mensen. Los van de dagelijkse maat schappelijke rol, die gespeeld moet worden. In het spel van het mens-zijn, met en voor elkaar. In het rijk der mo- gelijkheden met fantasie bezig zijn en zo tot nieuwe ontdekkingen komen, die het leven verrijken. Vakantie: vrij zijn voorleeg zijn voorVrij zijn voor jezelf. Jezelf dur ven zijn en zien, alleen durven zijn met jezelf. Wat ben je, wie ben je, los van je rol in de maatschappij, los van het werk dat het grootste deel van je leven vult, los van het net van verplichtin gen waarin de maatschappij je gevan gen houdt. Velen in onze tijd durven dat alleen-zijn met zichzelf niet meer aan. Er komt dan teveel boven aan onzeker heid en twijfel, aan angst en zorg. Daar om wordt vakantie vaak inplaats van In een gemeente vertelde een me vrouw mij over een gespreksgroep, die aan de praat raakte over vakantie. „Va kantie", zei een van de leden, betekent ook vakantie van mijn geloof". Dat von den de anderen te gek en ter plekke maakten ze plannen voor hun eigen va kantie. Een echtpaar ging altijd naar een camping in Frankrijk waar het stikte van de Nederlanders. Zij besloten 3 ex emplaren van Boerwinkels „Einde of een nieuw begin" (uitgave Ambo, ƒ15,-) mee te nemen, ze cadeau te doen aan an dere langblijvers en er een gesprek over los te maken, 's avonds bij de barbeque. Een tweede stel ging naar Oost-Euro pa en besloot bij het Algemeen Diako- Inj Het behoeft beslist geen regendag te we zijn oms eens naar Herengracht 368, kei Amsterdam, te trekken en daar het nieuwe bijbelmuseum te bezoeken. Dit 01 bevat vier tentoonstellingsruimten ai Hoofdthema is: achtergronden van de 30t bijbel. Het originele en nieuwe is, dat ir nt elke ruimte de bezoekers aan het werk kunnen gaan. Bij alles ligt de nadruk op het zichtbaar maken en verwerker van de bhbelse gegevens. Vertellen ii ;er beelden wordt de leus en leren dooi doen. Moet u en vooral uw kinderen niet missen! -6od „1KOR en EO tonen voortdurend aan, dat de bijbel linkeren rechterbladzijden heeft Peter van Buren Vakantie is een moderne verworven heid. Vroeger alleen mogelijk voor een zeer beperkte bovenlaag van de maat schappij, maar nu een algemeenver schijnsel geworden. Dat woord „vakantie" is van niet-Ne- derlandse afkomst. Het komt van een Latijns woord, dat betekent „leeg zijn". Die oorspronkelijke betekenis duidt al enigszins aan waarom het met „vakan tie" gaat. Men is, als men met vakantie gaat, leeg van het dagelijks werk, de gewone routine en men is leeg vóór, vrij vóór de meest verschillende mogelijkhe den om anders dan het grootste deel van het jaar de tijd te vullen. Voor sommigen is dat geen probleem. Zij gaan vissen of knutselen, aan het strand liggen of musea bezoeken, familie bezoeken of reizen. Voor anderen daar entegen is het wel een probleem. Voor hen staat een hele toeristen-industrie gereed om hun lege tijd te vullen. In plaats van zelf bezig, creatief bezig te zijn, laten zij zich door anderen bezig houden. Of zij trekken de lijn vanuit de werktijd door en zijn in de vakantie ook bezig voort te jagen, prestaties te leve ren. De verst mogelijke afstanden in de kortst mogelijke tijd. Om toch maar vooral niet achter te blijven bij anderen. Zo draagt ook vakantie soms bij tot het ontstaan van psychische stoornissen. Men komt niet uit de kramp van bezig te moeten zijn, prestaties te moeten le veren. De boog wordt niet ontspannen. Vakantie: vrij zijn voor leeg zijn voor Vrij zijn, tijd hebben voor el- de tijd, die men vrij heeft voor zichzelf de grote vlucht voor zichzelf. De vlucht in het massale, de vlucht in de vermoeiende prestaties, de vlucht in de verre reizen. er zijn duizend en één vluchtwegen voor de mens, die er voor schroomt en terugdeinst om in zijn ei gen blikveld te komen. De vluchtende mens blijft binnen het bereik van de roepende God: „Adam, d.i. mens, wéér zijt Gij"? Een roep, een woord dat vlees en bloed is geworden in Jezus Christus, in wie de vlucht van de mens een halt wordt toegeroepen. Vakantie: vrij zijnleeg zijn voor Misschien toch ook meer dan anders voor dat Woord van de roepende God, voor die persoon van Jezus van Naza reth? „Toen in 1953 in Nigeria een volkstel ling gehouden werd, vergaten de tellers volkomen de inwoners van het eiland voor de kust, Okrika Een eiland met niet minder dan 50.000 inwoners. Even als op Texel kan niemand erheen met een auto en geen van de eilandbewoners is gemotoriseerd. Het geVolg is dat Okri ka één van de rustigste eilanden is van Afrika (uit het kwartaalblad van het Nederlands Bijbelgenootschap, mei 1975). „Beter een handvol rust dan beide vuisten vol zwoegen en najagen van wind" Pred. 4:6 naai Bureau van de Gereformeerde Kerken zich te laten informeren over mogelijke contacten met een gemeente waar ze op verkenning zouden gaan. Ze namen wat bijbels mee, maar ook wat Engelse en Duitse romans in pocketfor maat. Een derde stel had besloten in Neder land te blijven en ƒ1.000,te sparen op hun vakantieplannen. Daarvan gaven ze 100,aan 10 aktiegroepen, die hun sym pathiek voorkwamen. Twee echtparen zochten tekenen van vernieuwing in het land waar ze naar toe gingen (Taizé in Zuid-Oost Frank rijk; een cursus in Bossey bij Genève). A. H. v. d. Huvel „Een mens leeft niet van brood alleen" Deut. 8 3 D eS chi oef Voor belangstellenden van de passie spelen in hat Limburgse Tegelen: vanaf 13 juli zal op alle zondagmiddagen tot en met ,14 september om 14 30 uur het spel „Van Gabbatha naar Golgotha" worden opgevoerd. In augustus en sep tember zullen bovendien nog voorstel lingen worden gegeven op zaterdag avond. Toegangsprijzen: ƒ5,ƒ10,en ƒ15,Meer informatie is te krijgen bij de VW van Tegelen, Spoorstraat 10, te lefoon (077) 31624 of 31625. Een klein rekensommetje over de be steding van onze tijd, kan soms interes aï santé gegevens opleveren. Een weel e heeft 168 uur. Naar schatting werkt eer mens daar 42 uur van, slaapt hij 56 uu< en heeft hij 70 uur over als vrije tijd Mogelijk zal dat aantal uren vrije tij< de komende jaren zelfs nog toenemen. Volgens gegevens zijn in 1970 in Eu ropa 280 miljoen mensen met vakanti geweest. Dat is in feite een tijdelijk volksverhuizing Op een internationale conferenti a: over recreatie in Neustift in Zuid-Tirc na afgelopen Pinksteren, zijn al dez gegevens besproken met als thema „Ge loofsverkondiging aan de mens-onder weg".. Men heeft zich daar afge «se vraagd wie die mens-onderweg nu ei en genlijk is: wat er in hem omgaat en wa BQ hem bezighoudt De kerken zien het al een duidelijke taak om op al deze vra gen in te gaan en de mensen te helpe he bij het zoeken naar wegen om ware in houd aan het leven te geven. Veel mensen zien vol verlangen u naar hun vakantie: en terecht.ee tijdje vrijzorgen aan de kant, enz. Toch is het zaak en dat bleek du delijk op de genoemde conferentie - dat de kerken en daarmee alle gel< vigen oog moeten zien te krijgen vo< ^6, de specifieke situatie waarin mensen i hun vakantietijd verkeren. Juist in n creatiegebiedeh is het van het groots belang duidelijk oog te krijgen voor )or' méns, die op vakantie is: hij is immer ju zoveel méér dan een winstobjekt, dat i ?j vakantietijd^ de besteedbare gelden g makkelijk uitgeeft. Vanuit de geloofsverkondiging woord en in daad zullen we daaroiorg ons moeten inzetten om die talloos vi ig len, die ook óns met vakantie bezoeke iarc te benaderenopdat ook zij zeggei I d „Hoera. vakantie". rs c irbi Zou vrije tijd ons ook gegeven zijn om b n d zondere aandacht te kunnen geven aan a *nd deren, wie ook of waar ook?" jgej De el v SA N >k >lla •ijg< n e ki ere. org

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2