„Ik kan hier mijn hart ophalen" Familie Poulissen voor de 25e keer op hoeve „Landleven" Voor het weekend Vervolg van voorkant 2e blad EENDENKOOI AAN RUIOEDIJKSWEO NIET TEN DIENSTE VAN CONSUMPTIE Burgerlijke stand Zondag tweede strand- loop bij paai 9 Sportnieuws Tex. Boys Artsen Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Koersen vreemde valuta heer) dat twee jaar later ook eigenaar van het omliggende duinterrein werd. Met de verkoop verdween ook de kunst mest en nu heeft de natuur zich zo her steld dat daar, net als vroeger, weer verschillende orchideesoorten en boter bloemen groeien. WATERPOMP De kooiplas was oorspronkelijk een duinmeer, en daarom groter dan de meeste wateren in andere eenden kooien. De waterstand en -temperatuur van de langwerpige plas worden bij gro te droogte en vorst in stand gehouden door een Northonpomp die het water 28 meter diep uit de duingrorid haalt. Via een leiding wordt het grondwater dan de plas ingepompt. Een sproeinip- pel vlak onder het wateroppervlak zorgt er voor dat het water regelmatig ver spreid wordt. Via een overloop aan het uiteinde van het meer wordt 't overtol lige water afgevoerd. Het grondwater heeft een vrij warme temperatuur van 7 a 8 graden waardoor een gedeelte van het meer en altijd één vangpijp bij vorst ijsvrij blijven. Als de waterstand te laag is, wat vooral in de zomer nogal eens voorkomt, wordt grondwater in de plas gepompt. De waterstand wordt ook vaak geregeld naar het wild dat zich in de kooi bevindt. VOGELVANGKOOI Als we op onze rondleiding de eerste twee vangpijpen gepasseerd zijn en eni ge minuten door het bos voortsluipen wijst Eelman naar boven, waar zich een dak van gaas boven onze hoofden blijkt te bevinden. Ook aan de zijkanten is gaas: onmerkbaar lopen wij een vogel- vangkooi binnen die geleidelijk smaller en lager wordt. Dit wordt in vakkringen de Helgolandtrap genoemd omdat dit type kooi het eerst op het Duitse Wad deneiland Helgoland werd uitgepro beerd. SELECTIE Geen wonder die iemand die niet van het bestaan afweet er onmerkbaar in loopt. Op de plaats van de mond is de trap (Engels: spreek uit trep) zeseneen- halve meter hoog en 26 meter breed. Ook vogels merken er niets van als zij de kooi invliegen. Pas als het ding smal ler en lager wordt krijgen de beesten in de gaten dat zij de vrijheid dreigen te verliezen Rechtsomkeert gemaakt en langs de kooiwand terugvliegen? Ver geet het maar: uitstekende gaasobsta kels maken terugvliegen onmogelijk. De Helgolandtrap maakt een bocht en dan zien de vogels de spiegel, die met zoals in de vangpijp van nylon maar van glas gemaakt is. Deze spiegel bevindt zich aan het uiteinde van de trap boven een hok. In volle vaart vliegen de beesten op het glas af Een schuin uiteinde moet te plettervliegen voorkomen. De vogels moeten vaart minderen, komen tegen het glas aan en vallen naar beneden. Onmiddellijk heeft een selectie plaats. De kleintjes vallen naar voren in een kooitje van glas en de grote vogels ko men aan de andere kant achter tralies terecht. In zakjes worden ze afgevoerd en geringd. De opening van de Helgo landtrap is naar het oosten gericht en aangepast aan de oost-west vogeltrek in de herfst. UITGEKIEND In het hok zitten een tortelduif en een fitis. Kiewiet laat de duif weer los en neemt de fitis mee in een klein zak je naar de hut waar het beest geringd wordt. Zijn ronde door de kooi is zo uitgekiend dat hij, met de wijzers van de klok meelopend, de vogels opjaagt en de vangkooi indrijft. Nadat we langs de derde vangpijp aan de an dere kant van het kooimeer zijn gelo pen doemt een tweede, wat kleinere Helgolandtrap op. Deze kooi is meer voor het vangen van kleine vogels. deze gp'jp "'orden de eenden gevangen. Ei zijn vier pijpen in de kooi. Rechts de kooiker met zijn hond Asta. Via het smalle pad langs de rand van de pijp kan de kooiker tot achterin de kooi komen en drijft hij bit het vangen de eenden voor zich uit. In de verte maakt de pijp een bocht. Links het bijhok waar stal eenden worden gevormd. VOGELTREK „Elk jaar moet je weer afwachten hoeveel vogels je krijgt", zegt Kiewiet, wijzend op het variabele in de vogel trek. „Vorig jaar ving ik zomaar 400 ko perwieken terwijl ik normaal niet ver der dan 200 kom. Het is best mogelijk dat het dit jaar weer andersom is. Het ene jaar hebben we zanglijsters, het vol gende jaar weer niet. Bij de vogeltrek hangt veel af van de weersomstandig heden. Vooral de windrichting is be langrijk. Vorig jaar hadden we een ma tig trekseizoen", aldus kooiker Kiewiet. WAARDEVOL Behalve de Korverskooi is op Texel nog slechts één eendenkooi in gebruik, bij J. Hin 111 Zuid-Haffel. Hoewel het nog een originele kooi is, waar de ge vangen eenden voor consumptie worden bestemd, heeft Hin hem slechts als bij- bedrijf. In Spang is nog een kooi van Natuurmonumenten die echter niet meer gebruikt wordt. Eelman schat dat er in Nederland niet meer dan 60 eendenkooien nog in gebruik zijn. Dat duidt op langzame uitsterving van een vangmethode die er eens op gericht was om op meer efficiënte wijze aan grotere hoeveel heden voedsel te komen dan bij het jagen met honden en een geweer. Voor wetenschappelijke doeleinden blijft de eendenkooi echter uitermate geschikt en zeer waardevol. Als zoda nig heeft hij zeker bestaansrecht. Het kooirecht is er nog altijd. Terug rijdend naar De Koog wijst Eelman op een bordje aan de linkerkant van de weg met het opschrift: „Staatseenden- kooi, met het recht van afpeiling op 1130 meter uit het midden van de kooi". Binnen deze afstand is het ver boden de rust te verstoren door het gebruik van knalapparatuur, legt hij uit Een op het eerste gezicht wat vreemde bepaling die echter, na een kennisma king met het werk in dé Korvers kooi, als beschermende maatregel wel degelijk te begrijpen is. et „We vinden Texel prachtig en we horden hier altijd hartelijk ontvangen. Waarom zouden we ergens anders heen- ;aan?" Dat zegt mevrouw Poulissen uit Jtrecht die deze week met haar familie 'oor de 25e keer ging logeren op hoeve Landleven" van de familie Van der Werf, Mienterglop 41 te De Koog. Zo'n lilveren vakantiejubileum is geen alle- laagse gebeurtenis en op „Landleven" verd er dan ook een feestje van ge naakt. Toen de heer G Poulissen en zijn touw een kwart eeuw geleden besloten >m naar Texel met vakantie te gaan, cwamen ze terecht in de kampeerschuur an de heer J. van der Werf. Het was literst eenvoudig, naar hedendaagse lormen zelfs primitief, maar het beviel >rima en van de heer Van der Werf, nu opa", mocht en kon alles. Dus bleef de Itrechtse familie komen Veertien jaar successie namen ze telkens de kam- >eerschuur in gebruik, maar toen werd vergeschakeld naar een aanmerkelijk uxer verblijf: de bij de boerderii ge jouwde appartementen. Ook de aange- rouwde families Van Breukelen en Van toorn sloten zich aan om maar niet te preken van de kleinkinderen, vrienden vriendinnen waardoor het gezel- chap soms 18 man sterk was. Ze toon- len zich eenvoudige genieters. Ze hou- en van gezellige drukte (in al die 25 aar hebben ze de maandagse markt iet één keer overgeslagen) en het zijn ooral de contacten met de mensen die et succes van hun vakantie bepalen De heer Poulissen, thans met ziekte erlof, is 42 jaar lang stoommachinist eweest bij de spoorwegen; tegen woor- ig is hij suppoost in het spoorwegmu- eum. Met trots vertelt hij daar in de >op der jaren al honderden Texelaars i hebben rondgeleid. De ingrijpende veranderingen die het 'exelse toerisme in die 25 jaar heeft on- ergaan zijn uiteraard niet aan de fa- lilie Poulissen voorbij gegaan. Het lijkt og maar kort geleden dat de markt in en Burg een echte grote lammeren- tarkt was, dat „De Toekomst" in De oog een eenvoudig dorpscafétje was en at je het eiland nog voor jezelf leek te ebben in de zomermaanden. De Ut- ichtse familie tilt aan de veranderin- en niet zwaar Ze blijven van Texel ouden en ze blijven er komen zolang et kan en zolang ze welkom zijn op Landleven". Er zijn meer voorbeelden van lang- ürige gastentrouw op Texel. De meeste sploitanten zijn trots op hun terugko mers want het is immers het meest ze- Mevrouw Van der Werf begroette haar trou-we huurders wet geschenken. kere teken dat men zich een goed gast heer heeft getoond. Grote feestvreugde was er onlangs in de jeugdherberg Panorama toen daar voor de 25e keer de hoogste klas van de openbare lagere Veenis-school uit Uit geest arriveerde. Elk jaar wordt het schoolreisje naar Texel gemaakt waar dan een gevarieerd programma wordt afgewerkt. Jeugdherbergbeheerder Veldwisch spreekt van de „Bloeme- tjesschool" omdat de kinderen telkens met allerlei soorten bloemen arriveren en daar één groot veldboeket van ma ken dat dan plechtig wordt aangeboden. Deze keer werden ter herinnering aan het jubileum ook twee zelfgebakken te gels met opschrift overhandigd. van 9 tot en met 15 juli 1975 Geboren: Mieke, dv. Frederik M Steenbruggen en Wilhelmina F. G. L. Aalderink; Robert-Jan, zv. Jan S. Kui pers en Wicia M. M. Haarsma. Ondertrouwd: lede de Vries en Hele na W. C. Kramer; Sietse J. Betsema en Anna M. G. Zoetelief. Overleden: Willem G. Bakker, oud 92 jaar, wonende te Den Burg; Hendrik Pomp, oud 48 jaar, wonende te Hengelo; Eduard G. T. Deelen, oud 17 jaar, wo nende te Veldhoven. De tweede strandloop bij paal 9 wordt zondagavond gehouden De start is om 19.30 uur. Inschrijving is mogelijk om 19.00 uur in het strandpaviljoen paal 9. Er kunnen twee afstanden worden gelo pen: 4 km voor de jeugd tot 14 jaar en 8 km voor de ouderen. Een ieder die de tocht volbrengt ontvangt een leuke her innering. Voor de eerst aankomenden heeft strandpaviljoenhouder P. Vla ming opnieuw enkele prijzen beschik baar gesteld. De organisatoren probe ren een bekende Nederlander het start schot te laten lossen. De werkzaamheden bij onze nieuwe velden zijn in volle gang. Er zijn nog vele hulpvaardige handen nodig. Zater dag verwachten we dan ook vele leden. Wie een schop bezit mag deze meene men. Degenen die zaterdags niet kunnen zijn ook op andere dagen en 's avonds welkom. Neem dan even kontakt op met C Maas of Koos Witte. De jaarvergadering wordt gehouden op vrijdag 8 augustus a s. Houdt deze avond alvast vrij. De trainingen voor de senioren en A- junioren beginnen dinsdag 29 juli. A.W. Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter R. COUTINHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 13.00 uur Zr. BOON, Stuifweg 68, 't Noor den, tel. (02223) 354. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen: tele foon 2527 Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 94), b.g.g. 3541. Zondag 20 juli 1975 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. J. L. Leestemaker, van Tjerkwerd Kindercrèche. De Cocksdorp 10.00 uur eerw. heer E Loerakker. Kinderoppas tijdens de dienst in het gebouw naast de kerk. Na de dienst koffiedrinken met gasten in het gebouw. 19.30 uur Zangdienst met dag sluiting. Den Hoorn 9.00 u. ds. P. v.d. Beek van Huissen 10.30 uur ds. P. v.d. Beelk met kindemevendienst De Koog 9.00 uur ds. Hoekstra met kindemevendienst 10.30 uur ds. Hoekstra met kindemevendienst na afloop koffiedrinken in „De Schuilhut". 19.30 uur pasitor P. Loos, j ongerendienst De Waal 10.00 uur ds. R. Boerma van Tilburg Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Doopdienst Kindemevendienst Collecte voor het zomer werk. 19.30 uur Zangdienst Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier EVANGELISCHE GOTTESDIENSTE De Cocksdorp 8.30 uur Pfarrer B. Zühlke, uit Hamburg De Koog 11.45 uur Pfarrer B. Zühlke, uit Hamburg. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.00 uur ds. Vogel, van Geleen. 10.30 uur ds. Vogel (Tijdens beide morgendiensten: kindercrèohe achter de kerk). 19.30 uur ds. V.d. Beek, uit Huissen. Oosterend 9.45 uur ds. Zeeman, van Birdaard. 19 30 uur ds. Zeeman GEREFORMEERDE GEMEENTE m de Ned. Herv. kerk Oosterend 11.15 uur Dienst 16.30 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) dienst in de Doopsgezinde Kerk, Kogerstraat, Den Burg Den Burg 10.45 uur ds. M. Heemskerk 19.00 uur ds. M Heemskerk, uit Bussum. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur dhr. A de Jong Aansluiting rusthuizen JEHOVAH'S GETUIGEN: 18.30 uur Lezing. „U)w aandeel in het reinlhouden van de gemeente." 19.30 uur: Wachttoren studie. „Blijvend voordeel door als ge zin volgens de bijbel te leven". ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 19 en 20 juli 1975 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 en 18.00 uur. Duitse Mis: zaterdag 18.00 uur De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag: 9.00 uur. Duitse Mis: zondag 10.30 uur. De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Duitse Mis: zondag 19.30 uur Oosterend: zondag 10.15 uur Den Hoorn: zondag 10.15 uur. Duitse Mis: zondag 9.00 uur Oudeschild: zondag 9.15 uur Westduitse marken 100 ƒ101,75 Franse francs 100 59,25 Belgische francs 100 6,45 Zwitserse francs 100 97, Zweedse kronen 100 60,50 Amerikaanse dollar 1 2,48 Engelse pond 1 5,44 Oostenrijkse schilling 100 14,55 Italiaanse lires 10.000 37,

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 7