Eén fietser gedood; ander zwaar gewond AGENDA Kille entourage bij ontvangst op de Hor Politie had druk weekend Zwemtocht Marsdiep te laat van start Opkomende vloed verraste zwemmers Geschept door auto Tent met inboedel verbrand SCHADE 6 MILLE Veel schade bij aanrijding Duitser de sloot in Meisje gewond naar ziekenhuis - - Eenden gestolen Na cola-gebruik onwel geworden - - Miss-verkiezing uitgesteld Reserve-ziekenauto defect Schapen door hond gehi Macht over stuur kw na hevige maagkram ZL 1* DEN HOORN De 54-jarige Marti- nus van Velzen uit Hilversum is in de nacht van zaterdag op zondag in het zie kenhuis in Den Helder bezweken aan verwondingen die hij opliep toen hij met zijn fiets tegen een metalen hek botste. De man, die een vaste standplaats had op de camping Loodsmanduin was tegen half twaalf zaterdagavond over de sterk hellende toegangsweg van de cam ping naar beneden gereden. Hij botste met grote snelheid tegen het hek waar- mee de camping 's nachts wordt afge sloten. Per extra boot werd hij naar het ziekenhuis gebracht waar hij om half vier 's nachts als gevolg van inwendig letsel overleed. Het slachtoffer wordt donderdag in Den Hoorn begraven Toen de 60-jarige L. Dop uit Eier- land zondagmiddag tegen 15.00 uur met zijn fiets de oude Kogerweg wilde oversteken, werd hij geschept door automobilist G. de J. uit Den Burg. Ernstig gewond werd hij naar het zie kenhuis in Den Helder vervoerd. De aanrijding deed zich voor tijdens vrij grote drukte. Uit de verklaring van De J. maakte de politie op dat het onge luk mede veroorzaakt was door een an dere automobilist die er echter vandoor zou zijn gegaan. Er werd een groot scheepse speuraktie op touw gezet, waarbij zelfs de boot enige tijd werd vastgehouden omdat het vermoeden be stond dat de gezochte auto zich hierop bevond. Mede omdat het signalement van de wagen zeer vaag was, moest het zoeken worden gestaakt. Bij nader in zien meent de politie dat de rol van de gezochte chauffeur niet zo belangrijk kan zijn geweest. G. de J. bleek teveel drank te hebben gebruikt. Zijn auto, een Fiat 850, werd zwaar beschadigd Drukte De politie had het afgelopen weekend zowel overdag als 's nachts de handen vol aan de diverse ongelukken die zich voordeden en aan andere gebeurtenis sen die nauw verband houden met de thans heersende topdrukte. Tegen half drie in de nacht van zater dag op zondagochtend ontstond in de Dorpsstraat in De Koog een groot- DE KOOG - Op de camping Koger- strand is gisteren de tent van de fami lie H. D. Möhl uit Dortmund totaal verbrand. Van de inboedel kon niets worden gered; de totale schade be loopt ongeveer ƒ6.000,-. De brand ontstond door een lekkende aansluitinp van een gasfles. Er ontstond een steekvlam die de tent in zeer korte tijd in lichterlaaie zette De familie Möhl (man, vrouw en twee kinderen) moest vluchten en was niet in de gelegen heid nog iets te redden. De .politie doof de met de handbrandblusser de laatste resten De gedupeerde familie heeft de afgelopen nacht bij kennissen doorge bracht en is vandaag van Texel vertrok ken. Op het kruispunt Pontweg-Amalia- weg deed zich gisteren tegen het mid daguur een aanrijding voor waarbij twee auto's zwaar werden beschadigd. De 49-jarige E. W. uit Zevenaar stond met zijn Mazda links voorgesorteerd om vanaf de Pontweg de Amaliaweg in te rijden. Hij werd aangereden door een achteropkomende Fiat 850, bestuurd door H. C. (22) uit Lunteren. Laatstge noemde had de stilstaande Mazda te laat gezien omdat zijn aandacht werd getrokken door een andere passerende wagen. Een medeinzittende van de Fiat, een 20-jarig meisje, liep knieletsel op dat door personeel van de ambulance werd behandeld. Een Duitse automobilist raakte giste ren van de Postweg nabij camping De Driehoek en belandde in de sloot. Zijn wagen, een gloednieuwe Volkswagen Golf, werd zeer zwaar beschadigd. De Duitser (die zich op verdenking van al coholmisbruik aan de bloedproef moest onderwerpen) kwam met de schrik vrij. DE KOOG De 20-jarige Jolanda van H. uit Den Helder werd in de nacht van zaterdag op zondag op de camping Kogerstrand door haar vriend gevon den. Ze had een ernstige bloedende hoofdwond en een zware hersenschud ding. Het is een raadsel waar zij deze verwondingen heeft opgelooen; er zijn geen getuigen gevonden. Het laatste dat het meisje zich herinnerde was dat zij een dancing in De Koog had bezocht en besloten had naar de camping te gaan. Ze werd per extra boot naar het zieken huis gebracht. VERDER NIEUWS OP PAGINA 4 scheepse vechtpartij waarbij ongeveer 14 mensen waren betrokken. Een der partijen bestond uit een groep Spaken burgers die met een gehuurde boot naar Texel waren gekomen. Na een onbenul lige aanleiding ging het gezelschap op de vuist met wat andere vakantiegan gers. De politie werd erbij geroepen die de betrokkenen later op het politiebu reau verhoorde Een 22-jarige jongeman moest zich onder doktersbehandeling stellen Zaterdagavond tegen twaalf uur reed J. de B. uit Oosterend met zijn Renault in de sloot van de Hoofdweg ter hoogte van het vliegveld. Hij was na het drin ken van zes flesjes pils slaperig gewor den en in de berm geraakt, waar hij zijn wagen niet langer in bedwang had. De auto werd onherstelbaar beschadigd; de chauffeur bleef vrijwel ongedeerd. Vernielzucht Vernielzucht viert momenteel hoogtij op Texel. Herhaaldelijk krijgt de poli tie aangifte van beschadiging van auto's. Verder hebben tientallen postbussen en verkeersborden het moeten ontgelden. Op de Keesomlaan in Den Burg ver maakte een groepje van zeven jongelui zich met het .uittrappen" van lichtmas ten Door zeer hard tegen de mast te schoppen raakten de lampen defekt. Op de Pontweg ter hoogte van „Tu- bantia" kantelde zaterdagochtend om vier uur een Renault personenwagen, als gevolg van een mislukte inhaalma noeuvre. De in de richting van De Koog rijdende chauffeur wilde een voor hem rijdende Volkswagen inhalen, die op dat moment echter ook aan een inhaalma noeuvre begon. De Renault werd van de weg gedrukt. Niemand werd gewond. Een op „Loodsmansduin" verblijven de Belgische toerist was niet bereid of in staat zijn Duitse herder onder con- trole te houden. Het dier ging achter koeien en schapen aan, daarbij resp. pa niek en verwondingen veroorzakend. De op het haventerrein van Oude- schild rijdende automobilist P H. (23) uit Den Haag gaf vrijdag geen voorrang aan zijn van rechts komende stadge noot G Beide wagens werden bescha digd. Toerist J. D. uit Hilversum ontdekte vrijdag dat zijn in de Parkstraat gepar keerde Opel links-achter was bescha digd De dader bleef onbekend. DINSDAG 22 JULI De dia-serie „Mooi Texel" wordt ge draaid in de Herv. 'kerk van De Cocksdorp om 20.00 uur. In dorpshuis De Waldhoorn vertoont vogelwaohter Anne Boon zijn dia serie over De Geul en de Mokbaai, 20.00 uur. Bij de muzieknis te Oosterend is een Canadees evangelisatieteam aktief met getuigenis, zang en muziek. Om 19.00 uur begint op het sportter rein van ZDH aan de Witteweg in Den Hoorn een voetbalwedstrijd Hoornders-toeristen. Verder demon stratie parachutespringen en strijden om de man en de vrouw. Op de speelweide van De Koog (aan de Boodtlaam) worden vanaf 19.00 uur volleybalwedstrijden gehouden. Deel genomen kan /worden door zelf samen te stellen teams van verschillende campings, hotels e.d. Zelf voor een scheidsrechter zorgendeelnemers moeten een half uur tevoren aan wezig zijn. I In Sarasani speelt Long Tall Erny and his Shakers; tevens verkiezing Miss Texel; 20.00 uur. WOENSDAG 23 JULI Vanaf 14.00 uur op de Groeneplaats in Den Burg folkloristische activiteiten: schapenscheren, oude ambachten, weegschaal, schandblok. Om 16 00 uur poppenkast, optreden kinderdans groep, kinderboeremkapel en verlo ting schapevacht. Om 19.30 uur op treden drumband D.E.K. Om 20.00 uur optreden dansgroep en boeren- kapel en vanaf 21.30 uur vrij dansen in De Lindeboom-Texel. Van 14.00 uur op de Groeneplaats te vens creatieve handvaardigheid en spelletjes voor kinderen. Kosten ƒ0,25 per kind. Om 10.00 uur ochtendgymnastiek op het strand Westerslag en om 10.15 uur op het strand an De Koog. Informatiestand van de kerken en orgel bespeling van 14 00-16.30 uur in de Herv. kerk van Den Burg. in De Bijenkorf (Dorpshuis) aan de Mulderstraat te Oosterend. Een Canadees Evangelisatieteam is met zang, declamatie, getuigenis en mu ziek aktief bij het postkantoor aan de Parkstraat in Den Burg, vanaf on geveer 20.30 uur. In het City theater in Den Burg draait de western „The Appaloosa" met Mar lon Brando en John Saxon; regie Sid ney Flurie; 20.00 uur De ploeg Texelaars die aan de tocht over het /Marsdiep deelnamen: v.l.n.tJolanda Smit, Wouter Timmer, joke Tuinema, Jeanette Smi Koot, josé Huisman, jan Wiering, Wim van Zaane, Johan Timmer, Jeanette van Zaane, Antje Boomstra, Nel Collou en Sisca de Wit. De Hors, zaterdagmorgen half elf: aan het uiteinde van deze immense zandplaats aan de zuidpunt van Texel staan zo'n 20 mensen te wachten op de aankomst van de eerste deelnemers aan de jaarlijkse zwemtocht Den Hel- der-Texel over het Marsdiep. Er hangt een zware bewolking boven Den Hel der; de vuurtoren is slechts vaag te zien. Dit heeft eigenlijk niet veel weg van een representatieve ontvangst. Het gezellige element ontbreekt volledig, het swingt niet: een kille entourage, Texel onwaardig. Hoe anders ging dat zaterdagmor gen in Den Helder waar de 63 deelne mers de beschikking kregen over de bovenverdieping van Lands End om zich om te kleden. Tevens werd de tocht door de exploitant van dit haven gebouw financieel gesteund. De weersomstandigheden waren dit keer goed. Er stond een lichte noord-wes tenwind die echter nauwelijks het wa ter in beroering bracht. Het was jam mer dat de zon niet door wilde bre ken. De deelnemers die de tocht had den beëindigd en geruime tijd op hun kleren moesten wachten stonden te ril len van de kou. Het „ontvangst-comité" op de Hors dat voornamelijk uit familieleden en kennissen van de 13 meezwemmende Texelaars bestond moest tot 16 minuten over elf wachten voordat de eerste zwemmer voet op de zandplaat zette. Het was geen Texelaar, maar wedstrijd zwemmer Cor Smit uit Den Helder. Een hartelijk applaus was zijn beloning. Hij had kans gezien het Marsdiep in één uur en 8 minuten over te steken. „Het ging lekker", liet Cor weten „Het was de tweede keer dat ik aan deze tocht meedeed en het verliep beter dan vorig jaar. Toen was ik helemaal naar de Ra zende Bol afgedreven. Nu had ik prak tisch geen last van de stroming en kon ik in een redelijk rechte lijn naar Texel zwemmen", aldus de Nieuwedieper. Daarmee sneed hij meteen het meest bepalende element van deze zwemtocht aan: de stroming in het Marsdiep. De tocht wordt op een dusdanig tijdstip van de dag gehouden dat de stroming het gunstigst is. Het zwemschema luistert vrij nauw; precies op tijd moet worden vertrokken Verrast Wat er gebeurt als het tijdschema niet wordt aangehouden werd zaterdag dui delijk. Door het uitvaren van de Texelse De heer C. Dijker uit 't Noorden deed bij de politie aangifte van diefstal van zes eenden De (tamme) eenden kunnen niet op eigen kracht zijn ontsnapt want ze waren gekortwiekt. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op de Vismarkt in Den Burg een meisje onwel De dokter moest er wor den bijgehaald. Ze vertelde uitsluitend cola te hebben gedronken. De arts had een dag tevoren een soortgelijk geval meegemaakt. Ook toen was iemand die enkele glazen cola had gedronken in el kaar gezakt. Het vermoeden bestaat dat 'de combinatie van cola met eventueel eerder gebruikte verdovende middelen ongelukkige gevolgen heeft; ook is het mogelijk dat iemand iets in de cola heeft gedaan Zondag rond het middaguur kwamen op de Hogeberg bij jeugdherberg Pano rama twee tandems met elkaar in aan raking, waarop een valpartij volgde. Van de betrokken vakantiegangers moesten er twee naar het ziekenhuis Parkzicht worden vervoerd. boot moest de start een kwartier wor den uitgesteld. In plaats van half tien gingen de eerste zwemmers om kwart voor tien het water in. De opkomende vloed verraste de achterhoede van het deelnemersveld. De laatst aankomenden waren een aanzienlijk stuk in de rich ting van het Horntje afgedreven en krabbelden zo'n 500 meter van de aan komstplaats aan land. Al lopend arri veerden zij bij de ploeg op de Hors. Gat Vlak na Cor Smit arriveerden nog vijf andere zwemmers en om 7 minuten voor half twaalf stapte de eerste vrou welijke deelnemer de Hors op. Het was Marianne Oort uit Ju'iianadorp. Zij ar riveerde als laatste van de koplopers, die een gat van meer dan een kwartier met de tweede groep hadden geslagen. Ter verduidelijking: er werd in tien groepen van zes gestart. De langzaam ste zwemmers gingen het eerst weg. Een wedstrijdzwemmer als Cor Smit vertrok in één van de laatste groepen en heeft de rest op zijn tocht ingehaald. Hij pas seerde derhalve ook zijn eigen groeps genoten. Ook Marianne Oort finishte eenzaam en was van haar groep weg gezwommen. Ogen dicht Reikhalzend keken de toeschouwers uit naar de eerst aankomende Texelaar. Als eerste van de tweede groep was dat Joke Tuinema. op een kwartier van Ma rianne Oort Met een bos bloemen en ap- De door Sarasani georganiseerde ver kiezing Miss Texel is vrijdagavond niet doorgegaan. Er Waren te weinig kandi daten. De verkiezing is daarom uitge steld tot hedenavond. De afgelopen da gen hebben de Sarasani-mensen in cen tra voor jonge toeristen gegadigden ge worven. De avond wordt verzorgd door Long Tall Erny and his Shakers. Dc Peugeot ambulance-auto is on bruikbaar geworden wegens een defekt. De waterpomp is kapot Het zal even duren voordat de 11 jaar oude wagen weer zal zijn hersteld want de benodig de onderdelen moeten uit Frankrijk ko men. Omdat de reservewagen in het seizoen herhaaldelijk nodig is, is met spoed een andere ambulance gehuurd. Het is een Opel Kapitan die vandaag uit Roermond naar Texel is gekomen. In middels is door de gemeente besloten een nieuwe ambulance aan te schaffen, een Opel Admiral die in september of oktober zal arriveren Maar ook daarna zal de oude Peugeot-wagen als reserve achter de hand worden gehouden. plaus werd zij ingehaald. Vlak ac haar kroop Johan Timmer uit het ter. Zo zoetjes aan druppelden de zw mers binnen, gevolgd door de volgb met aan boord de kleren. Organisator Cor van Es, die zelf zwom, bevond zich in de middem van het deelnemersveld. Klapper dend stond deze oud-badmeester va Molenkoog in zijn blote body de pe woord, links en rechts handen sc dend van oude bekenden. Ook Vai toonde zich tevreden over het ver van deze jaarlijkse prestatietocht, schatte dat dit de veertiende keer dat deze tocht gehouden werd en negende jaar dat hij als organisator trad. „Ik doe het zowat met mijn dicht", vertrouwde de parmantige meester ons toe. Weinig lijn Er zat weinig lijn in het veld. B en zwemmers zwalkten breeduit het Marsdiep. Overzicht ontbrak. Er geen boot die zich met het geven richting bezighield. Cor van Es: dat ik het water inging heb ik ze hoog op te sturen. Wat er verdei beurd is weet ik niet Als je in het ter ligt mis je het overzicht". K over twaalf zag het er naar uit dat deelnemers binnen waren Het wa middels een gezellige boel op de geworden. De balans werd opgem; drie deelnemers hadden de strijd staakt. Wouter Timmer hoorde niet to uitvallers, maar hij zwam de overs die hemelsbreed 4 kilometer maar de zwemmers door de stroming 1 is, op zijn wenkbrauwen uit. Beva door de kou stond hij hevig triller de Hors, grauw uit zijn ogen kij Met cognac moest Wouter weer b positieven worden gebracht, slaakte iemand de opmerking: „Wa is er dit jaar geen Berenburg?" De heer Bakker van „De Bun (Limietwee 1) liet de politie wetei een hond achter zijn schapen had gezeten en daarbij vier dieren ha beten. Een jonge Duitse motorrijder er duopassagier werden zondag naa ziekenhuis Parkzicht vervoerd nat bij „Heidehof" waren gevallen. D stuurder kwam in de berm terecht hij als gevolg van plotseling optret hevige maagkramp het stuur niet ger kon houden. De Duitser die zondag bij Heidehof' met zijn motor ongelukkig viel, wordt de an lance ingedragen.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2