Kaas- en wijnfeest wordt veelomvattende gebeurtenis Hooi brand op Tien hoven Vakantiespreiding komende tijd van minder gunstig naar slecht Donderdag, vrijdag en zaterdag in Den Hoorn VVV-directeur in jaarverslag: Clandestiene camping Circus Renz blijft langer Geslaagd VAN HET RAADHUIS Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 22 juli 1975 Den Hoorn bruist zomers van aktiviteit. Een omvangrijk programma is door de Hoornders in elkaar geknutseld om vooral de jongeren, die elke zo mer dit kleine Texelse dorp overspoelen/n aangenaam verblijf te bezorgen. Praktisch elke avond is er wel wat te doen; spuitvoetbal, zomeravondvoet bal, parachutespringen, strijd om de man en de vrouw, strandloop, de dia serie van Anne Boon Belangrijke pion in de organisatie is Spyker-exploitant Cor van Heer waarden, die zich zeer initiatiefrijk toont. Aan bijna elk programma-on derdeel levert hij wel een bijdrage. Tevens stelt hij, ter zijde gestaan door enkele medewerkers, het in popula riteit groeiende blad 'De Hoornder' sa men. „Het is goed dat wij een tijd de tanden op elkaar hebben gezet en met De Hoornder zijn doorgegaan. Anders had het blad er niet meer geweest. Nu zeurt iedereen, als we een weekje te laat zijn, je kop gek waar de nieuwe Hoornder toch blijft", aldus Cor van Heerwaarden op het terras achter de Spyker. Aanleiding voor een praatje met hem is het „Kaas- en wijnfeest" dat donder dag, vrijdag en zaterdag in Den Hoorn wordt gehouden. Het feest is een idee van Van Heerwaarden en zou oorspron kelijk gekoppeld worden aan een fameus voetbaltournooi waaraan klinkende na men als Ajax, PSV en Feijenoord mee zouden doen. Het bleek allemaal wat te ambitieus van opzet. De clubs kwamen hun aanvankelijke toezegginggen niet na, en het tournooi verdween naar de prullemand. Voetbalwedstrijd In plaats daarvan speelt een Texels selectieteam donderdag- en vrijdag avond tegen de Haarlemse club Scho ten, dat met twee Engelse gastspelers versterkt is. Beide avonden begint het duel om 7 uur. Donderdagavond na af loop is er om 20.15 uur damesvoetbal en vrijdag op dezelfde tijd spuitvoetbal. Het Texels selectieteam bestaat uit de volgende spelers: Wilco Bakker, Bram Brouwer, Peter Drijver (allen ZDH), trlnn >n Ui»n b*IUn ramtswW^liild ill da radakila 'SpCS Ik heb wel even mijn ogen uitgewre ven bij het lezen van uw artikel over de ontruiming van het „clandestiene" ge deelte van „Dennenoord". De plaatselij ke autoriteiten zijn blijkbaar helemaal verstrikt geraakt in ambtelijke regels en hebben het oog op de realiteit ver loren. Ik ben zelfs vaste bewoner van „Dennenoord" en heb van nabij meege maakt hoeveel pogingen de hard wer kende en ondernemende familie Van den Berg al heeft ondernomen om het bedrijf uit te breiden. Om allerlei rede nen kon daaraan door de gemeente niet worden meegewerkt. Er was geen rio lering, er was geen water en nu is er geen bestemmingsplan. En om die reden richt de gemeente liever een noodcam- ping in dan de mensen die ervan moeten leven toe te staan tijdelijk buiten de of ficiële perken te gaan. En dat terwijl die beroepsexploitanten thans over de vereiste voorzieningen beschikken zo dat het kamperen op verantwoorde wij ze kan gebeuren. Akkoord, de gemeente zal met haar ontruimingsaktie formeel goed zitten, maar een bespottelijke en onrechtvaardige toestand blijft het voor ieder met een beetje praktisch inzicht. Zolang de bestemmingsplannen er niet zijn maar de kampeerders wel, moet de gemeente de bestaande bedrijven die over de voorzieningen beschikken toe staan noodvoorzieningen te treffen ge durende een paar weken dat het pro bleem zich voordoet en niet zelf een camping inrichten. J. Buter, „Dennenoord" Hans van Boven, Rob Haak, Jan de Lugt Willem Peter van der Vis, Arie Zijm (S.V. Texel), Henk Jan Klok, Dirk Kuip (De Koog), Laurens van Kooten, Frits Bakker (S.V. Oosterend), Pieter Duin, Jan Pool, Rob van de Stap, Gerard Le- gierse, Jos Wessels en Nico Zietelief (al len Texelse Boys). De spelers van Scho ten worden ondergebracht in een grote tent, beschikbaar gesteld door de Je- roengroep. Veelomvattend Terug naar het kaas- en wijnfeest. Cor van Heerwaarden: „Toen het voet baltournooi dreigde te mislukken ben ik in ieder geval doorgegaan met de or ganisatie van het feest". Hij werd daar bij gesteund door Arie Hin, Louis Bak ker, Jan Jorna, Tineke Bakker, Joke Hoogenbosch en Gert Jan Schoorl. De naam „kaas- en wijnfeest" dekt eigen lijk maar gedeeltelijk de inhoud. Het feest is uitgegroeid naar een compleet, veelomvattend geheel dat echter bestaat uit onderdelen van beperkte omvang. Van Heerwaarden: „Het is eigenlijk een soort proef om te kijken of zoiets aanslaat. Als het lekker loopt kunnen we volgend jaar misschien iets groters organiseren". Programma Centraal in de festiviteiten staat het dorpshuis dat drie dagen gepacht wordt. De nadruk blijft liggen op kaas en wijn die in diverse soorten te koop zullen zijn. Alle drie de middagen wordt een rom- meltjesmarkt met fancy fair attracties in De Waldhoorn gehouden, als het mooi weer is vanaf 4 uur en bij lelijk weer vanaf 2 uur tot een uur of zeven, half acht. De rommeltjes worden huis- aan-huis opgehaald en verkocht door de meisjesclub. Bij mooi weer is het moge lijk de markt op het schoolplein achter De Waldhoorn uit te breiden. Oo de don derdagavond geeft AVRO's toppop een drie-en-een-half-uur durende disco show in het dorpshuis; van half negen tot twaalf uur.' Topzwaar Op de eerste dag is het programma topzwaar; discjockey Gerard de Vries zal het feest donderdagmiddag een swingende start geven. Deze oud-Vero- nica- en thans Tros-d.j., voornamelijk Circus Renz heeft zijn verblijf op Texel verlengd. Tot en met woensdag (morgen) is men dus nog in de gelegen heid een der voorstellingen te bezoeken Voor de cursus paardenbeoordeling en -toiletteren die het afgelopen winter seizoen werd gehouden is op 12 juli op het bedrijf van de heer D. Keijser, On- geren, examen afgenomen. Van de 15 cursisten hebben 7 examen' gedaan. Zij slaagden allemaal" mevr. Kikkert-Glas, mevr. Luykx-Bakker, A. Huitema, Mar- tien Kikkert, Jac. Lap, Cor de Lugt en Wim v d. Linde. Het hoogst aantal punten behaalde Cor de Lugt, direkt gevolgd door Jac Lap. De cursus stond onder leiding van de heer L. W. Biesheuvel en A. Blanken- daal van het W.P.N. Noordholland en het praktisch gedeelte onder leiding van mevrouw Goeman-Smit. Bert Eenhoorn is aan de technische school St. Willibrord in Alkmaar ge slaagd voor het diploma eerste gezel. bekend door zijn programma's met country en westernmuziek, is naar Texel gehaald door musicus Henny Kok. Gerard de Vries zal via de geluidsinstal latie een babbeltje maken en platen draaien. Verder is het de bedoeling, dat hij tekeningen uitzoekt om de wand van het dorpshuis mee te versieren. Deze tekeningen hopen de organisatoren te verkrijgen met het uitschrijven van een wedstrijd. Via stencils wordt hieraan, alsmede aan het totale feest, de nodige bekendheid gegeven. Menige automobi list zal inmiddels al een velletje tussen de ruitenwisser hebben gevonden. Spaans Het is de bedoeling dat de Spaanse zanger-gitarist Rafael Valiente het feest zaterdagmiddag op komt luiste ren. Valiente is een kennis van Cor van Heerwaarden en heeft een café in Breda. „Zijn gezellige Spaanse lied jes passen, zo dachten wij, uitstekend bij de sfeer van kaas, wijn en barbe cue", staat in het programma vermeld. Op het schoolplein achter het dorps huis is iedereen in de gelegenheid te barbecuen. Zowel de vrijdag- als za terdagavond staat in het teken van de op Texel populaire popgroep Second Hand Junk. De opbrengst van het feest, bestaande uit de omzet en de entreegelden, die 's avonds worden geheven, zal ten goede komen aan de Hoornder bejaarden. Ge dacht wordt hierbij aan de aanschaf van een tafelbiljart en het betalen van de dorpshuishuur voor de bejaardensoos. Tante Pietje en haar dochter hebben zich bereid verklaard 's morgens het dorpshuis schoon te maken. De videore corder wordt gebruikt voor het verto nen van slap-stick- en tekenfilms. In de nacht van vrijdag op zaterdag brak brand uit in de grote schuur van hoeve Tienhoven bij De Waal. Het grootste deel van de ca 80 ton hooi die erin was opgeslagen ging verloren als mede een landbouwwagen. Van het ge bouw werd het uit asbestplaten be staande dak zwaar beschadigd. Subsidie voor toeristische bedrijven De Minister van Economische Zaken heeft in het kader van het beleid inzake het toerisme en mede met het oog op de bevordering van de werkgelegenheid een subsidieregeling vastgesteld ten be hoeve van infrastructurele voorzienin gen voor toeristische inrichtingen. Als we deze plechtstatige taal, waarin het besluit is geschreven, omzetten in gewoon Nederlands, komt de regeling op het volgende neer. Onder toeristische inrichting wordt verstaan een kampeer- of bungalowbe- drijf, een hotel of motel, een jachthaven, in het bijzonder bestemd voor het ge bruik door toeristen of een andere in richting, die als bezienswaardigheid veel toeristen trekt. Hoewel ook wordt gesproken over subsidie voor de aanleg van openbare wegen en rioleringsnetten e.d. (zaken, waarmee in hoofdzaak de gemeente te maken heeft) zullen we ons beperken tot de subsidie, die rechtstreeks aan re- creatiebedrijven kan worden toegekend. Deze subsidie dan wordt verleend in de kosten van aansluiting van een toe ristische inrichting op de riolering en op waterzuiveringsinstallaties, de water leiding of op het gas- of elektriciteits net. De hoogte van de subsidie is bepaald op 50°/o van de kosten Als voorwaarde wordt gesteld, dat het werk wordt uitge voerd door erkende aannemers. Een aanvraag om subsidie moet schrif telijk worden ingediend bij het Mini sterie van Economische Zaken in Den Haag. Er moeten een aantal bescheiden worden bijgevoegd, nl.: 1. een technische beschrijving met te keningen van de voorziening, 2. een begroting van de kosten en een financieringsbegroting; 3. een beschrijving van de toeristische inrichting; 4. bij bestaande bedrijven: de jaarreke ningen over de 3 voorafgaande boek jaren; 5. bij nieuwe bedrijven of bij uitbrei ding van bestaande bedrijven: een exploitatiebegroting. Met het werk mag nog geen begin zijn gemaakt. Of de subsidie wordt verleend is he lemaal een kwestie van het ministerie. De brand werd tegen half vier ont dekt door een voorbijganger die de in de zomerwoning verblijvende schoon familie van hoofdbewoner P. Kuip waarschuwdè. Verschillende asbestpla ten van het dak knapten waardoor de vlammen al spoedig naar buiten kwa men De brandweer bestreed het vuur met vier stralen. Daarna werd overge gaan tot het verwijderen van de hooi- Het bovenstaande is een weergave van de regeling, zoals die is opgenomen in de Staatscourant De gemeente heeft hiermee geen direkte bemoeiingen, maar het ministerie en organisaties als bijv. de Recron zullen zeker wel be reid zijn, desgevraagd inlichtingen te geven. Bouw eigen huis Per 1 juli 1975 is de regeling voor het verlenen van subsidie voor de bouw van een eigen woning gewijzigd. Tot dusver hield de subsidietabel nauw verband met de stichtingskosten. Dit had tot gevolg, dat een stijging van de stichtingskosten door bijv. loon- en prijsstijgingen leidde tot een verlaging van de voorlopig toegekende subsidie. Vooral voor hen, die juist in de eerste jaren de lasten van de nieuwe woning met moeite kunnen opbrengen, was dit erg teleurstellend. Bij de nieuwe regeling is daarom ge kozen voor een systeem, waarbij de jaarlijkse bijdrage voor het eerste jaar ongeacht het aantal verblijfseenheden wordt bepaald op een vast bedrag van ƒ5.000,indien de stichtingskosten on der de ƒ90.000,blijven. Liggen de stichtingskosten tussen de ƒ90.000,en 110.000,dan zal het bedrag van ƒ5 000,worden verminderd met 15% van de overschrijding van het grensbe drag van ƒ90.000,Bedragen de stich tingskosten meer dan ƒ110.000,dan wordt geen jaarlijkse bijdrage verstrekt. Om een voorbeeld te geven: zijn de stichtingskosten ƒ110.000,dan wordt het grensbedrag met ƒ20.000,over schreden. De bijdrage van ƒ5.000, wordt dan verminderd met 15% van ƒ20.000,of ƒ3 000,De laagste jaar lijkse bijdrage zal dus ƒ2.000,zijn. Zoals bekend wordt de bijdrage in 10 jaar in gelijke delen afgebroken. Er bestaat een ruime overgangsperio de, waarbij de mogelijkheid bestaat, tot bepaalde data gebruik te maken yan de oude of de nieuwe regeling, al naar ge lang de vraag, welke het gunstigst is. De afdeling bouw- en woningtoezicht op hetraadhuis is graag bereid, nadere inlichtingen te verstrekken. De gemeentelijke garantie van lenin gen voor nieuwbouw is niet gewijzigd; alleen het maximale bedrag is weer ver hoogd. Over deze garantiemogelijkheid kan de afdeling financiën alle inlichtin gen geven. massa, waarbij tevens met zekerheid de oorzaak van de brand kwam vast te staan: hooibroei. Het hooi was vrijwel de volledige voorraad van de heer N. Dros uit Oosterend. Ook de landbouw wagen was van hem. In de schuur stond ook een maaidorser van loonbedrijf Zoe- lief. Deze kon worden behouden. Tot half twaalf zaterdagochtend was de brandweer met het karwei in touw. „De financieel zorgelijke situatie die nu is ontstaan toont overduidelijk aan dat het VW-wezen in de huidige vorm slechts de taak als algemeen voorlichtingsbureau voor toerisme en recreatie kan vervullen wanneer naast de bijdragen uit het bedrijfsleven, fi nanciële steun van de overheid wordt verkregen", aldus VW directeur Jaap Dekker in zijn jaarverslag over 73-74. Bij het ter perse gaan van dit verslag was nog niet bekend dat de gemeen telijke subsidie met 83,5 mille ver hoogd zou worden. Jaap Dekker analiseert in zijn ver slag de moeilijke omstandigheden waarin het Nederlandse VW-wezen verkeert: „De financiële problemen zijn in een aantal gevallen veroor zaakt door ontwikkelingen van plaat selijke aard. Voor het hele VW-wezen geldt een aantal factoren die tot een taakverzwaring hebben geleid en niet in de eerste plaats een gevolg zijn van de aktiviteiten van de VW's". Dekker noemt in dit verband de so ciale maatregelen, „waardoor meer men sen van het recht op vakantie gebruik gaan maken en voor het verkrijgen van gewenste informaties over de recreatie mogelijkheden in toenemende mate een beroep op de VW doen". Verder wijst de VVV-directeur op uitbreiding van de toeristische opname-capaciteit als ge volg van overheidsmaatregelen. „Dit leidde tot verbetering van de toeristi sche infra-structuur waardoor de aan trekkelijkheid van bepaalde gebieden nog is verhoogd. De VW is opgezadeld met een sterk groeiende hoeveelheid welzij ns-werk- zaamheden voor de recreatiezoekende bevolking", zo zegt Jaap Dekker. Ver volgt: „Binnen de huidige structuur van de VVV is het nauwelijks mogelijk de klant te laten betalen voor de verricht te arbeid. Aan een verzoek om ruime overheidssteun voor de informatieve werkzaardheden is dan ook niet te ont komen". Vakantiespreiding De advertentiecampagnes, schrijft de directeur, waren in 1973-'74 gericht op de bevordering van het toerisme in voor- en naseizoen. In 1974 was er een ideale spreiding van de Nederlandse en Duitse vakanties. De vakantie in Nord- rhein-Westfalen sloot aan op de bouw vak. Dit in tegenstelling tot voorgaande jaren toen beide vakanties gelijk vie len. Dit jaar sluiten ze echter weer niet geheel op elkaar aan. De bouwvak duurt tot 26 juli en in Nordrhein-West- falen begint de vakantie 17 juli en ein digt 30 augustus. Beide vakanties over lappen elkaar dus iets meer dan een week. „Gelet op de vakantie-regeling in deze Duitse deelstaat tot en met 1978 groeien wij weer toe naar een minder gunstige tot slechte regeling", constateert Dekker. In 1978 valt de va kantie in Nordrhein-Westfalen precies gelijk met de schoolvakanties in ons eigen land. Betere resultaten De VVV-directeur over het seizoen 1974: „De verwachtingen over de ont wikkeling van het seizoen waren, door het grote verschil tussen de vakantie regeling in 1973 en in 1974, eind juli niet al te hoog gespannen. Dat was voor al het geval in de kampeersector waar men zich niet kan baseren op reserve- ringsgegevens. Onze verwachting, dat door de gunstige regeling betere resulta ten zouden worden geboekt, is blijkens onder meer de resultaten van de RST (24.000 overnachtingen meer), volledig uitgekomen!', zo memoreert VVV-direc teur Jaap Dekker.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5