Electrohuis J „Wij kunnen toerisme vastzetten op 47.000 slaapplaatsen" Ontdek bij ons hoe makkelijk kleurkijken is met Blaupunkt's unieke Tiptronic- systeem. VERVOLG VAN PAG. 1 Diefstallen Dader diefstallen aangehouden Sportnieuws SVC Schietoefeningen Burgerlijke stand Bosbrandje op tijd geblust Ontsnapte bromfietser alsnog aangehouden Geen voorrang: veel schade Orgelconcert Den Hoorn Trompetterkorps luistert concours hippique op Aanrijdingen Blaupunkt grootbeeld k.t.v. vanaf ƒ1798,— sneller gaan. De exploitanten daar zit ten smachtend te wachten". LOGIES-ONTBIJT Globaal gezien komt Texel niet boven de 47.000 slaapplaatsen in 1985 uit. Sta tistisch klopt dat wel. Maar wat te den ken van de zogenaamde sluipende groei in de logies- en ontbijtsector en de ge meubileerde woningverhuur? Daar heeft de gemeente geen controle op. Dat gaat buiten de statistiek om. De wethouder: „Dat is zo. Deze sluipende groei hebben wij niet in de hand. Maar de vraag is of de logies- en ontbijtsector wel zo sterk groeit. In ieder geval is het zo dat de hiermee samenhangende problemen be trekkelijk gering zijn omdat deze sector nog geen 6°/o van de totale recreatieve capaciteit bedraagt. Natuurlijk moeten wij de ontwikkeling in de logies- en ont bijtsector goed in de gaten houden, maar ik wil wel duidelijk stellen dat maatregelen niet in eerste instantie deze sector zullen treffen". KAMPEREN AANPAKKEN Nauta maakt duidelijk dat het voor al de kampeersector zal zijn die moet worden aangepakt. „Ik sluit hierbij het nemen van onsympathieke maatrege len niet uit". Voegt daar aan toe dat de gemeente het verschijnsel van de caravan op het erf op dit moment al vrij stevig aanpakt Het is toegestaan een tent of een cara van naast een woning neer te zetten waarin familieleden tot in de derde graad mogen vertoeven. Nauta: Daar wordt op grote schaal de hand mee ge licht door ook met-familieleden van de ze facilititen gebruik te laten maken. We letten nu scherp op overtredingen van deze bepaling. Niettemin blijft con trole buitengewoon moeilijk. Ik wil dan ook dat de familieregeling op de helling gaat. Of het wordt helemaal niet meer toegestaan een caravan of tent op het erf bij je woning te hebben, of we geven wel toestemming, wijzen een bepaalde periode aan en stellen eisen aan de be planting. Dit is veel beter te controle ren. Je stapt in een vliegtuig en inven tariseert het aantal tenten en caravans Mensen die meer dan één eenheid op het erf hebben staan vallen dan door de mand Luchtcontrole is een effectief middel dat goede bewijzen oplevert", al dus Nauta RESERVERING De wethouder stelt dat de proble men in de kampeersector het meest in het oog lopen. Ingrijpende maatrege len zijn nodig, vindt hij. Voorzichtig zegt Nauta: „Ik ben er niet op tegen om net als op Vlieland een reserve- Uit een tent op camping „Sluf tervallei" werd een helm, lere'n jas, portemonnee met 95,en 'n tas gereedschappen gestolen. Uit een tent op „Loodsmansduin" ver dwenen een zwarte fluwelen broek en laarsjes. Op verzoek van de Texelse Rijkspolitie heeft de politie in Baarn de 29-jarige G. W. C aan gehouden Hij heeft bekend in Ou- deschild een auto te hebben gesto len en uit een drankenwinkel aan de Weverstraat in Den Burg geld uit de kassalade, fotocamera's en een cassetterecorder te hebben weggehaald. Inmiddels was de po litie van Baarn ook naar hem op zoek omdat hij ook daar malversa ties had gepleegd. C hoort offi cieel in Baarn thuis maar woonde de laatste tijd meestal op Texel. Na een lange rustpauze, wordt het zo langzamerhand tijd, om de trainingen weer te hervatten De senioren beginnen op dinsdag 29 juli weer te trainen. Er zal gedurende de maand augustus 2 keer in de week getraind worden, d w.z. dins dags en donderdags. De aanvang van de training is gesteld op 19.10 uur en voor de keepers 18 30 uur. Voor de selectie van alle elftallen dient men zich bij het kastje te vervoegen. De jeugdtraining begint weer op 8 augustus. De pupillen- elftallen om half zeven en de junioren om half acht. Mochten er senioren zijn, die mogelijk verhinderd zij<n om de trainingen te be zoeken, deze worden vriendelijk ver zocht om dit te melden bij de voetbal secretaris. Ook zijn er een aantal vriendschap pelijke wedstrijden vastgesteld voor de diverse elftallen. Deze zijn: 2 augustus SVC 1 thuis tegen een vert. elftal uit Beverwijk, 14 00 uur. 10 augustus SVC 1 thuis tegen Texel 2 14.00 uur. 17 augustus SVC 2 uit tegen Ooster end 2, 12.00 uur. 17 augustus SVC 1 uit tegen Ooster end 1, 14.00 uur 23 augustus SVC 2 uit tegen SVAP (Breezand), 13.30 uur. 23 augustus SVC 1 uit tegen SVAP, 15,30 uur. 28 augustus SVC 1 uit tegen Texel 1, 18.30 uur. 31 augustus SVC 2 thuis tegen Texel 3 14.00 uur. J.W.B. ringssysteem voor campings in het le ven te roepen. Het waarschijnlijk dat we op langere termijn naar een totaal centraal geleid reserveringssysteem toemoeten. Alle plaatsen zijn dan van tevoren vastgelegd. Vol is vol, en daar geloof ik in. Wij hebben afgelopen zaterdag folders aan de toerist ver strekt met de mededeling dat er geen paats meer op Texel was. Zoiets kun nen wij natuurlijk ook in een veel eer der stadium doen, zodat mensen niet meer een vergeefse reis hoeven te maken". KAMPEREN BIJ DE BOER Uitbreiding van het aantal kampeer plaatsen wordt tegengegaan. Kamperen bij de boer wil het college niet toestaan. Het alternatief voor de boer is volgens Nauta de mogelijkheid om twee appar tementen in het bestaande hoofdgebouw onder te brengen. Buiten bedrijf zijnde gebouwen mogen daarentegen niet voor recreatieve doeleinden worden gebruikt. Ook de bouw van zomerwoningen in het buitengebied is taboe. De raad heeft kort geleden een voorbereidingsbesluit voor dit gebied genomen, in afwachting van het bestemmingsplan. De situatie in het buitengebied is nu bevroren. AFBREUK Wethouder Nauta wijst er op'dat het afremmen van de recreatieve opname capaciteit net begonnen is. „Tot vorig jaar heeft dat niet zo sterk gespeeld". Nauta zegt in ieder geval niet meer in groei te geloven en hij is van mening dat geen enkele ondernemer daar op langere termijn in kan blijven geloven. „Groei, vooral in de piek, doet afbreuk aan de kwaliteit van de ondernemings structuur. Dat kan niet zo doorgaan". Hij gelooft niet dat veel ondernemers op Texel deze visie op dit moment zul len ondersteunen „De bedrijven zijn nog gericht op de groei. Dat blijkt wel uit hun opstelling. Ze moeten langzaam groeien naar een planning op langere termijn Ik geloof wel, dat de meeste be drijven niet meer op de piek gokken. Aan de andere kant levert ook de sei zoenspreiding problemen met de perso neelsbezetting op Daar moet iedere on dernemer nog op inspelen". Wijst op zijn eigen bedrijf waar meer vaste dan losse krachten werkzaam zijn. Basisver breding is het Darool, volgens Nauta en hij gelooft dat de meeste ondernemers dat wel inzien „In dit verband moet ook hun pleidooi voor een dubbeldeksboot gezien worden. Een goede veerverbin- ding brengt goede kwaliteit met zich mee". Een wezenlijk gevaar van een dubbeldeksveerverbinding noemt hij het dagtoerisme, „dat door de meer soepele verbinding flink de lucht in zal kqnnen schieten Voor de opnamecapaciteit heeft een dergelijke boot geen konse- kwenties". PROVOCATIE De kwestie Dennenoord. Waarom een dergelijk resoluut optreden? Nauta. „Dit konden wii niet toloreren. Als we dit hadden toegestaan was de weg vrij ge weest voor anderen om hetzelfde te doen Bovendien was het een provocatie van Van den Berg Dat heeft hij ook zelf toegegeven". Is het inrichten van noodcampings door de gemeente in feite niet precies hetzelfde als wat op Dennenoord ge beurde? De wethouder: „Nee. Een nood- camping is tijdelijk en dient voor het opvangen van de overloop. Wat Van den Berg deed was zijn camping uitbreiden. Dat had niets met overloop te maken". VERKEERSMAATREGELEN De al geruime tijd geleden aangekon digde verkeersmaatregelen in Den Burg zullen pas dit najaar worden uitgevoerd Aanvankelijk was het de bedoeling dit nog voor het huidige zomerseizoen te doen, maar goedkeuring van de hogere overheid bleef uit en met de financiering zat het ook met helemaal snor. „Wij wil len niet overgaan tot voorfinanciering", zegt Nauta. Inmiddels zijn de problemen opgelost. Op de hoorziting dit voorjaar werden klachten geuit over het punt Julianastraat-Schilderend-Keesomlaan. Het oversteken geeft nogal wat proble men en is, zeker voor schoolkinderen, niet van gevaar ontbloot. „Wij hebben een zeer geslaagde reconstructie bedacht waardoor een situatie zal ontstaan zoals die in 1910 was. De Keesomlaan wordt rechtstreeks op het Schilderend aange sloten terwiil de Weverstraat als een T hierop aansluit Het verkeer heeft daar dan geen snelheid meer omdat het be wust moet afslaan. Tevens komt er een oversteekplaats". Nauta verzekert ons dat B. en W. kei hard werken om zo snel mogelijk het bestemmingsplan buitengebied en het ontwerp structuurplan, die beiden een concretisering van het recreatiebasis plan moeten gaan betekenen, aan de raad voor te leggen. „Dit wordt het na jaar van de plannen", zegt hij. Op 23 en 30 juli a.s. wordt te Bree- zanddijk geschoten resp van 10 00 tot 18.00 uur en van 16.00 tot 21.00 uur met 105 lang 30 en 120 mm mortier, 200 gra den Afsluitdijk richting Den Oever van 16 tot en met 22 juli 1975 Geboren Remco, zv. Koop O. Oostra en Simonette C. M. Zoetelief; Sebas- tiaan, zv. Johannes G. W. Duinker en Frauke Visser; Richard John, zv. Fran- ciscus C. Hopman en Elisabeth G A. Boom. Woensdagochtend om half tien ont stond door onbekende oorzaak brand in het bos bij de Ploegelanderweg Voorbij gangers ontdekten het vuur en begon nen met zand te blussen. De toevallig passerende politie hielp ook mee evenals de gealarmeerde brandweer en staats bosbeheer. DONDERDAG 24 JULI: Om 21.00 uur begint op het barbecue terrein aan de Randweg in het den nenbos een barbecue-avond. In de r.k. kerk te De Koog treedt, aan vang 20 00 uur de Canadese zang- en muziekgroep „The Canadians" op Op het sportterrein te De Cocksdorp voetbal met parachutistenlanding, op treden drumband en na afloop lam pionoptocht, aanvang 19.00 uur. Een Canadees evangelisatieteam is van af ongeveer 20.30 uur aktief bij de r.k. kerk te De Koog. In Den Hoorn wordt een kaas- en wijn feest gegeven, opgeluisterd door al lerlei andere aktiviteiten (rommeltjes- markt, barbecue, AVRO's toppop etc.). In Sarasam is vanaf 20 00 uur discobal; toegang gratis. In het gebouwtje bij de Doopsgezinde kerk te Den Burg is van 19.30 - 21.30 uur spreekuur van het NVV. VRIJDAG 25 JULI: In Den Hoorn wordt 's avonds het kaas- en wijnfeest voortgezet met di verse nevenactiviteiten, zoals het op treden van de Spaanse gitarist Rafaël Valiente en de Texelse band Second Hand Junk. Om 14.00 uur start bij De Schuilhut aan de Dorpsstraat te De Koog een kerkentocht langs de historische kerkgebouwen van Texel. Een wedstrijd sportvissen wordt van 19.00-21.00 uur gehouden bij paal 12 (Jan Ayeslag) Een Canadees evangelisatieteam is ak tief bij de r.k. kerk van De Koog vanaf ongeveer 20.30 uur. Een Duitse jeugdkapel (uit Mömlingen) treedt aanvang 20.00 uur op in Het Eierlandsohe Huis te De Cooksdorp Gezamenlijke zomeravondzang bij de Tnuziekmis in Oosterend met mede werking van het korps „Excelsior", aanvang 19 30 uur. Om 21.00 uur begint bij De Worstel - tent (Rozendijk) in de Dennen een dropping. In Sarasani: groep Scope; aanvang 20 00 uur. ZATERDAG 26 JULI Ochtendgymnastiek om 10.00 uur op het strand Westerslag en om 10.15 uur op het strand van De Koog. Op de speelweide in Den Burg wordt het concours hippique van de Vereni ging voor Vrienden van het Paard ge houden, aanvang 13.00 uur. De keu ringen hebben 's morgens vanaf 9.00 uur plaats. In Den Hoorn wordt het 3-daagse kaas- en wijnfeest voortgezet, o.a. met op treden van de Texelse formatie Se cond Hand Junk en de Spaanse gita rist Rafael Valiente. Vanaf 14 00 uur wordt in het Ankerpark in Oudeschild kunst- en antiekmarkt gehouden. Een Canadees evangelisatieteam is ak tief met zang, declamatie en getuige nis, bij de Gereformeerde kerk aan de Elemert in Den Burg vanaf ongeveer 20.30 uur. In popboerderij Sarasani speelt vanaf ongeveer 20.00 uur Galaxy Lin. In het Hervormd gemeentecentrum bij de Herv. kerk in Den Burg wordt van af 20.30 uur jongereninstuif gehouden. Op het strand van De Koog wordt om 10.15 uur onder leiding van het re creatieteam Texel ochtendgymnastiek gedaan en op het strand Westerslag om 10.00 uur ZONDAG 27 JULI In Sarasani speelt Kayak; vanaf onge veer 20.00 uur. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een interkerkelijke jongeren- dienst gehouden, aanvang 19.30 uur. Koffiedrinken en nabespreking in De Schuilhut naast de kerk In de Hervormde kerken van De Cocks dorp .en Oosterend worden zangdien sten gehouden die beiden om 19.30 uur beginnen MAANDAG 28 JULI Tussen 14.00 en 16 00 uur worden in de Hervormde kerk van Den Hoorn rond leidingen gehouden; tevens gelegen heid om de toren te beklimmen. Onder leiding van het Recreatieteam Texel wordt op de Groeneplaats in Den Burg een Zeskamp gehouden waaraan groepen van 12 personen (bestaande uit evenveel mannelijke als vrouwelijke deelnemers) kunnen meedoen. Er kunnen campingteams, barteams, bedrijfsteams e.d. worden geformeerd. Aanvang 19.00 uur In hotel De Lindeboom-Texel aan de Groeneplaats in Den Burg worden bridgedrives gehouden en in hotel De Zwaan aan de Zwaanstraat klaverjas- drives; aanvang 20 00 uur. Tijdens de markt in Den Burg is er tus sen 10.00 en 12.00 uur in de Herv kerk orgelbespeling, tevens informa tiestand van de gezamenlijke kerken In De Schuilhut naast de Hervormde kerk in De Koog worden dia's van Texel vertoond, 20 00 uur. In de Hervormde kerk van Den Hoorn geeft Jan Bruin een orgelconcert, aan vang 20.15 uur. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn geeft een groot Duits jeugdor kest een concert; aanvang 20.00 uur In Sarasani speelt vanaf ongeveer 20.00 uur Crypto. Een Canadees evangelisatieteam is ak tief met zang, getuigenis en declama tie in De Krim en De Sluftervallei, aanvang 20.30 uur. De politie heeft woensdagmiddag de Texelse bromfietser M. C. Z. (17) aan gehouden, die vonge week woensdag was ontsnapt, toen 'hij door de politie achterna werd gezeten Vorige week had de jongeman een stopteken genegeerd en was er vandoor gegaan. Een Wilde achtervolging, waar bij de brommer van de jongen aan de achterzijde door de politieauto iwerd geraakt en beschadigd, had met het ge wenste resultaat. Z. wist er tooh nog tussenuit te knijpen. Woensdag j.l. kon de jongeman worden aangehouden; de patrouillerende politie herkende de beschadiging aan de brommer. De jon gen verklaarde dat hij was gevlucht, omdat hij zijn bromfiets had opgevoerd. Dinsdagavond om kwart over elf ont stond op het kruispunt Pontweg-Cali- forniëweg veel schade toen daar twee auto's botsten. Van de Califomieweg kwam een Ford, bestuurd door een Duit se vrouw. Ze verzuimde voorrang te ge ven aan de van rechts komende Toyota van een vakantieganger uit Doetinchem Bij de botsing werd de Toyota zo zwaar beschadigd dat reparatie waarschijnlijk met mogelijk is. Ook de splinternieuwe Duitse Ford werd flink gehavend. Nie mand werd ernstig gewond. DEN HOORN In het kader van de serie zomerconcerten in Texelse kerken vindt op maandag 28 juli een orgelbe speling plaats in de N.H. kerk te Den Hoorn. Het Scheuerorgel wordt bespeeld door Jan Bruin. Op het programma staan werken van Bach, Walther, Men- delssohn-Bartholdy, Reger, Pepping, Alain en Langlais. Het concert begint om 20.15 uur. Het Concours Hippique van de Ver eniging voor Vrienden van het Paard, dat zaterdag a.s. wordt gehouden, wordt opgeluisterd door het trompetterkorps van de landelijke rij vereniging „De Koggeruiters" uit Twisk. Onder leiding van mevrouw M. van Seyen-Schagen zal het korps twee maal optreden: om 15.40 en 16.35 uur. Iets bijzonders op dit lustrumcon cours is het nummer éénspanmen land- bouwtuigpaarden voor luxe rijtuigen; (open klasse), waarvoor zich maar liefst tien deelnemers hebben aange meld. Hét gaat hierbij om de gemeen telijke ereprijs De Zilveren Zweep, die het afgelopen jaar werd gewonnen door H. Spigt sr. met zijn paard Keliza. Het paardenfestijn begint 's morgens om 8.45 uur In de consumptietent op het terrein (de speelweide in Den Burg) heeft dan de officiële opening plaats. Direct daarna beginnen de keuringen. Het eigenlijke concours hippique vangt 's midags om 13.15 uur aan. JONGERENDIENST IN DE KOOG DE KOOG Zondag 27 juli wordt in de N.H. kerk te De Koog weer een in terkerkelijke jongerendienst gehouden. Voorganger is ds. J J. H. Hoekstra. Het thema luidt: „De man die in geen hokje past". De dienst begint om 19.30 uur. Op de Bijenkorf weg in O osterend had dinsdagmiddag een aanrijding plaats. De uit een uitrit komende automobilist C. K uit Gouda zag de naderende Ford 1600 van H. G. uit Barendreoht te laat. Blikschade; geen persoonlijk letsel. Als gevolg van een windvlaag maak te een Ford Escort-bestuurder woens dagavond op de Rozendijk een slinge ring, waardoor hij tegen een Duitse personenauto botste Beide wagens werden beschadigd. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) 2,70, elke regel meer ƒ0,90. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel; en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclu sief 4°/o BTW. Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Voor het vegen van uw open haard schoorsteen Vinke bellen 2478 - 3121 De Wieringer fotogra fen maken bruidsreporta ges ja kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa. foto Boersen en Zonen, Hippo- lytushoef, telef. (02279) 1482 Voor al uw tegel- en mozaïekwerk naar C. van der Maden, Lieuwstr. 4, Den Burg, telef. (02220) 3320 Verhuizingen en trans porten door geheel Ne derland. F A. Kievit Zn., Den Burg Reparatie van timmer werk, metselwerk en stuk werk. Alles in en om huis. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, Pamassia- straat 17, De Koog - Texel tel. 02228 - 311 Tegel boetiek Fokko Mulder Kotterstraat 9, Oosterend Boetiek open vrijdags avond 7-9 uur; zater dags 9 30- 12.30 uur en na afspraak, tel (02223) 666 Lompen, metalen en oud ijzer. Auto's: loop en sloop Bruikbaar ijzer: baikijzer en pijpen. Baikijzer en pijpen op aanvraag, alle maten. J. W. Schagen, Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel (02230) 13252. Te koop gevraagd en kele en dubbele sneeuw klokjes. A. van Strien, tel. 2904 Te koop nieuwe aard appelen Hopman, Gast- huisstr. 16, tel. 2460 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Volop rode bessen. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Aangeb. voor uiw eigen stroomvoorziening 1 Lister, gerevideerde generatorset 50 KVA 220' 380 V. Radiateur koelend, Best. uit: 6 cyl Lister motor op fundatie met een vdn Kaick generator 1000 omw. min., in om- kastmg met een lucht- startbeweging. Incl. com pressor en luchtfles. Te vens handstartend. Prijs af Amsterdam ƒ10.000, 1 Lister gerevideerde ge neratorset 20 KVA 220' 380 V. Best. uit: 3 cyl. Lister luchtgëkoelde motor met een nieuwe Alopex generator op fun- datie Prijs af Amsterdam ƒ7000,—. 1 Lister gerevideerde ge neratorset 6 KVA 220 V. ra Best. uit: 2 cyl. Lister luohitgekoelde motor met er een nieuwe Alopex gene rator. Prijs af Amster dam 4000,Tevens levering van alle typen Lister motoren en onder delen. Gebr. SMIT b.v. Baarsjesweg 244-245, Am- sterdam, tel. 020-18 31 40 ol el Is s Vormgeving, kleurweergave, techniek bedieningskomfort: Blaupunkt's onnavolgbare kleurentévé's. Bekijk het bij ons eens allemaal op uw gemak. In het Télé-Test-Theater. Via het unieke vingervlugge Tiptronic systeem Maak het mee, kom testen, dan kiest u zeker voor Blaupunkt.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2