GS willen bestemmingsplan De Koog snel goedkeuren CJ Als gemeente met Drebo accoord bereikt over grondruil voor appartementenhotel VERVOLG VAN PAG. t DALENDE GROEI VAN 8,4 NAAR 3,7% Zwemvierdaagse Schietoefeningen Wasautomaten Electrohuis Voetbalnieuws KUSTZEILVERENIGING „WESTERSLAG" IN OPRICHTING Uitslagen paardenkeiiring C. J. Eelman taxateur 10% korting Expositie van Theodora Lotze „Regering liet weinig heel van plaatselijk bestuur KAPITEIN SCHR0EDER OVERLEDEN Burgerlijke stand Oranjeboom moet blijven Koersen vreemde valuta Als de gemeente binnen 14 dagen met de BV Drebo tot overeenstemming kan komen over de grondruil Bosrandweg-Nikadel zullen GS het bestem mingsplan De Koog binnen een maand goedkeuren, aldus een mededeling van het provinciaal bestuur. Het gaat hierbij om de bouw van een appartementenhotel, dat oorspron kelijk aan de Bosrandweg zou worden gebouwd. Drebo heeft de gemeente echter laten weten van deze plaats af te willen zien als vervangende bouw grond aan de Nikadel kan worden verkregen. Het hotel wordt een L-vormig gebouw met vleugels van 60 en 80 meter, dat 60 appartementen telt, die in twee bouwlagen zijn ondergebracht. De totale hoogte is 6,5 meter. De gemeente heeft al een bouwver gunning verleend omdat het hotelplan, volgens haar, aan de welstands- en be- slemmingseiscn voldoet. De werkgroep Landschapszorg, die bij het provinciaal bestuur tegen de appartementenbestem ming aan de Bosrandweg in beroep was gegaan, heeft tijdens de bezwaren- zitting verklaard te willen meewerken aan de verplaatsing van het gebouw naar de Nikadel. Andere bezwaren te gen het bestemmingsplan De Koog staan echter nog recht overeind, aldus VVim Helder. Hij noemt hierbij de uitbreiding van de middenstand in De Koog en de bouw van woningen die door niet Texe laars zullen mogen worden bewoond. Of de werkgroep mogelijk straks met deze bezwaren in hoger beroep bij de Kroon zal gaan, als GS ze niet ontvan kelijk verklaart, wist Helder nog niet. Mocht Landschapszorg daartoe beslui ten, dan zal de Kroon een uitspraak over het bestemmingsplan moeten doen, hetgeen vertragend werkt. Reusachtig Het hotel van de Drebo zal aanzien lijk kleiner worden dan dat van de BV Exploiiatiemaatsohappij Flakkee, die aan de Bosrandweg een appartementen hotel van een, voor Texelse begrippen, reusachtige omvang had willen neer zetten, maar daar geen toestemming van B en W voor kreeg Dit gebouw was een ontwerp van architect P. Boots uit De Waal en zou 88 appartementen en even zoveel garages omvatten, bijna 12 meter hoog (vier bouwlagen) worden 646.492 kg, terwijl het stookoliever- 'bruik met 14.698.500 kg ongeveer gelijk met '73 bleef; de totale bruto perso neelskosten (incluis sociale lasten, werkkleding, verplaatsmgs- en studie kosten) 2,1 miljoen, hetgeen een stij ging van 4 ton in vergelijking met '73 is. Met de gemeente wordt overlegd over overdracht van de exploitatie van de openbare verlichting. Het zwembad de Molenkoog organi seert van maandag. 25 tot en met vrij dag 29 augustus een zwemvierdaagse. Er kan 's motgens tussen 10 en 12 en 's avonds tussen 17.30 en 19.30 uur ge zwommen worden. In totaal moeten de deelnemers vier dagen van deze week komen zwemmen. De afstanden bedragen: maximaal 1000 meter en minimaal 500 meter en voor kinderen beneden 11 jaar respectieve lijk 500 en 250 meter Voor deze vier daagse zijn speciale kaarten f 1,50 per stuk aan de kassa van het zwembad verkrijgbaar. Iedere dag nadat men de benodigde afstand gezwommen heeft, moet de kaart worden afgestempeld Hierop wordt ook de gezwommen af stand vermeld. Op de vierde dag ont vangen de deelnemers ieder een me daille. Op 7 aug. a.s.' van 9.00 tot 17 00 uur gaat H.M. Isaac Sweers schieten in sector 045 tot 075 graden, rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het geleidelicht Nieuwe Haven. Veilig- iheidssvchip aanwezig. Op 8 augustus a.s., uitwijkdaitum 11 augustus, van 9.00 tot 17.00 uur gaat H.M. Overijssel schieten in sector 045 tot 075 graden, rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het geleide licht Nieuwe Haven. Veligheidssohip aanwezig. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliM Zanussi vanaf ƒ548,— en 3,5 miljoen gulden gaan kosten. De EMF had dit plan overgenomen van de NV Coördinatiebouw, die er geen brood in zag B en W. staken voor de EMF een spaak in het iwdel en weiger den op grond van welstands- en be- stemmmgsplaneisen een bouwvergun ning af te geven. De EMF zag er toen maar vanaf üiiiiiiiiiiniiiiiuiiniiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuuiiuiiiiiiiiiiiiii S.V OOSTEREND De trading bij de S.V. Oosterend be gint dinsdag 12 augustus, waarna ver der iedere dinsdag en vrijdag van de week getraind zal worden. S.V. TEXEL Na enige weken training o.l.v. dhr. Jullens, start zaterdag het eerste met een vriendschappelijke wedstrijd tegen Wieringerwaard Vertrek met de boot van half vijf en aanvang wedstrijd zes uur. De veteranen spelen zondag mee in het toernooi van Wienngerwaard. Ze gaan met de boot van half 10 en de eerste wedstrijd vangt om elf uur aan. Trainingstijden augustus cn september: Dinsdag 16.00-17.00 uur jun. C2 en C3, o.l.v de heer M. Brons; woensdag 18.00-19.00 uur pup Al en A2, o.l.v. de heer G. Pansier; Woensdag 19.00-20.00 uur jun. Cl, o.l.v. de 'heer G. Pansier. Woensdag 2000-21.00 uur jun. BI en B2 o.l.v de heer G. Painsier. Donderdag 17.45-18.45 uur pup B 5 o.l.v. de heer G. Pansier. Donderdag 1600-16.45 uur pup. B3 en B4 o.l.v de heer A. Vaars. Donderdag 16.45-17.30 uur pup. BI en B2 o.l.v. de heer A. Vaars Donderdag 17.30-18.15 uur pup. A3 o.l.v de he<er A. Vaars Junioren Al en A2 trainen in de maanden augustus en september geza menlijk met de senioren op dinsdag van 1900 -21 00 uur. De groepsindelingen staan in het kastje. Willen vooral de ouders van de kleinere pupillen in het kastje kijken bij welke groep hun zoon moet trainen. Belangrijke mededeling voor de se nioren. De oefenwedstrijden van Texel 2, 3 en 4 tegen de elftallen van Wiron gaan NIET door TEXELSE BOYS De training voor senioren en A-juni- oren is voorlopig op dinsdag- en vrij dagavond. Aanvang 7 uur. De training voor de darpes begint woensdag, 6 aug., aanvang half 8 De trainingtijden voor de jeugd worden nog nader bekend ge maakt. Zondag 17 aug. a.s. is er een toer nooi voor de Veteranen, georganiseerd door de v.v Zeemacht in Den Helder. Op initiatief van dc heren Jan Hen- nink, Henk Koopman en Martin v.d. Wal zal binnenkort de „Kustzcilvereni- ging Westerslag" worden opgericht. De vereniging zal zich bezig houden met catamaranvaren; op deze wijze is het mogelijk van gemeentewege ontheffing te krijgen van het verbod om vanaf het strand met catamarans (en andere drijvende voorwerpen) in zee te gaan. De initiatiefnemers voeren overleg met de Federatie van Kustzeilverenigingen in Nederland, o.a. voor het opstellen van veiligheidsvoorwaarden. Ieder, die de catamaransport vanaf het strand wil beoefenen, is welkom bij de nieuwe vereniging. Men hoeft nog niet direct in het bezit van een eigen schip te zijn. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de heer H. Koopman op het strand Westerslag. De initiatief nemers hebben bespre kingen gevoerd met de bestaande Wa tersportvereniging, maar daarbij kwam vast te staan, dat deze meer algemeen gerichte vereniging de catamaransport vanaf het strand niet optimaal kan be hartigen. De aktiviteiten van de Water sportvereniging zijn nauw verbonden met de jachthaven. Ook de entree van ƒ100,die adspirantleden van de watersportvereniging moeten betalen, werd als een bezwaar gevoeld. Binnen kort zal een oprichtingsvergadering rworden gehouden, waarbij onder meer de contributie zal worden vastgesteld Met het spoedig goedkeuren van het bestemmingsplan De Koog lijken GS waar te maken, wat Gedeputeerde v.d. Knoop onlangs liet weten: „Ik stel mij op het standpunt, dat een verantwoord planologisch beleid dient te stoelen op een normale bestemmingsplanprocedure en niet op een uitzonderingssituatie, zo als het aanspannen van een artikel 19- proccdure, hetgeen op zich een onjuiste gang van zaken is". Zoals aangekondigd hierbij de uitslag van de paardenkeuringen, die zaterdag j.l werden gehouden op de speelweide in Den Burg De deelname aan de keu ring was bijzonder groot. Er verschenen 59 dieren voor de jurv tegen vorig jaar 39. Hengstveulens De' volgende dieren werden geplaatst en staan in kwaliteitsvolgorde. Rondo van C. J. Swaerts uit Oudeschild (off. premiewaardig); Robien, van W. T v.d. Linde uit De Cocksdorp; Ricardo, van R. D. Keijser uit Den Burg; Rokoko, van R. D. Keijser uit Den Burg; Rox van Jac. de Graaf uit De Westen en Robin van J. de Wit uit Den Burg. 1-jarige hengsten Geplaatst: Pericles van R. D Keijser uit Den Burg Merrievculens Rona, van mevrouw A. Blom-de Graaf uit Den Hoorn, off. premiewaardig type R; Rozitta, vna D. J Keijser uit Den Burg, off. premiewaardig type R; Ravel, van mevr. Kiljan-Goënga uit Den Burg, off. premiewaardig type R; Rozelinde, van de fam Rozendaal uit Het Noorden, off. premie waardig type R; Rosalinde, van R. D. Keijser, off. premiewaardig type R; Rita, van D. J Keijser uit Den Burg, lok. II (Veelzijdigheidstype) Ro- zette van A. J. Lap uit Den Hoorn, lok. II (VZ); Rezia van F. J. Bakker uit Den Hoorn, lok II (VZ), Rosita, van H. Spigt uit De Waal, lok. II (VZ). 4- t/m 7-jarige stamboek- en hulpstam- boekmerries met veulen Maybe, van mevr. Kiljan-Goenga, uit Den Burg, off. I plus ster (type R), de beste merrie mte veulen;Jovera, van mevr. De Graaf-Blom uit Den Hoorn off. II (type R); Lamore, van R. D. Keij ser, uit Den Burg, off III (type VZ); Manuela, van J. C. Roeper te Oosterend, off. II (type VZ); Minerva, van Jac. de Graaf uit De Westen, off. II (type VZ); Keliesa, van H. Spigt uit De Waal, lok I (type Concours Tuigpaard - CT): Lyd- zina, an R D. Keijser uit Den Burg, lok. I (type VZ). 4-7-jarigestermerries met veulen Monique van J. en P. Daalder te Oosterend, off. I (type VZ); Jellila van de Bartimeushoeve te Oosterend, off. II (type VZ); Miranda van mevr. Kiljan- Goënga, off II (type CT); Latona, van A. J. Goeman te De Waal, off. I (type VZ). Het sterpredikaat werd toegekend aan Truida van R. D Keijser te Den Burg en Hendrina van dezelfde eigenaar. Stamboekkeuring Monika van R D Keijser te Den Burg lok. II (type R); Manuwela, van R D. Keijser, lok II (VZ). 1-jarige merries Patty D., van H. D. Dienaar uit Den Helder, off. II (type VZ); Patricia, van A J. Goeman te De Waal, off. II (type VZ); Ponique, van A. Kikkert te De Cocksdorp, off. II (type R); Parina, van J de Visser, P.H. Polder, off. II (type VZ). Pro Deo van mevr. Kiljan-Goënga, off I plus aanwijzing voor centrale keu ring (type R). 2-jarige merries Olite, van J. Beekman te De Waal, off. II (type VZ); Olinde, van M. J. Kikkert IJzn, off. II (type VZ). 3-jarige merries Natasja, van D. J. Keijser te Den Burg off. Ill; Nicilette, van A J. Lap te Den Hoorn, off. II (type VZ); Nonja, an A. Luijckx-Bakker tee Den Burg, lok. II; Nanna, van C. J. Swaerts tee Oudeschild off. I, plus aanwijzing voor centrale keuring (type VZ); Norinda van mevr. Kiljan-Goënga uit Den Burg, off. II, (type R). 4- t/m 7-jarige guste stamboekmerries Lyanneke, van P. Daalder uit Ooster end off I plus ster (type VZ). De iheer C- J. Eelman van 'het Bureau Eelman in Den Burg, is vrijdag door de voorzitter van de Kamer van Koop handel beedigd als taxateur. Dit ge beurde na afgelegde proeven te Den Helder en Texel. Nu op badkleding en tenniskleding SPORT SHOP den burg In de expositieruimte van het raad huis is tot 15 augustus een expositie van wandkleden, tekeningen en hout snijwerk te zien, gemaakt door Theo dora Lotze uit Koog aan de Zaan- Theodora Lotze kwam in 1923 van Duitsland naar Nederland en bleef hier. Zij is een leerlinge van professor Tie- man en van prof. Steiner-Prag van de Meisterklasse der Grafisohe Academie in Leipzig Zij is vooral bekend gewor den door haar exotische weefseldeko raties zoals batik en de bijna vergeten plangi en tri tik, en nam als enige Euro pese deel aan vakexposities hier en el ders en thans in Suriname. De laatste tijd schildert Theodora met stoffen in vele soorten, kleuren en vormen. De regering heeft te weinig van het" plaatselijk bestuur 'heel gelaten. Dat is de mening van de meeste-deskundigen van de Tweede Kamerfracties over de kabinetsplannen voor vorming van 26 provincies met zeer veel taken en be voegdheden, die een aantasting van het gemeentelijk bestuur zullen betekenen Eerder al had de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten zich nadrukkelijk uitgesproken tegen het voorontwerp van minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken). Ook veel commen tatoren uit gemeentelijke kring vrezen een afbraak van het lokale bestuur. Volgens de nieuwe indeling komt Texel te behoren bij Noordholland-Noord. In Hamburg is op 85-jarige leeftijd de heer Arnold Schroder overleden. De heer Schroder was kapitein van het zeilschip „Lies- beth", dat din 1921 in de Eier- landse gronden ten onder ging. De bemanning werd gered tijdens een spectaculaire reddingsaktie, waaraan o.m. werd deelgenomen door de nog in leven zijnde heren Jan Bakker en Freek Buis. Om het sdhip te bereiken, was een zes uur durende tocht met de roed- reddingboot nodig. Enkele jaren geleden heeft kapitein Schroder de heren Bakker en Buis nog eens ontmoet, toen hij, voor het eerst sinds de redding, een bezoek aan Texel bracht. DONDERDAG 31 JULI Op de barbecueplaats aan de Randweg in het Dennenbos wordt een barbe- cuefeest gehouden met vooraf een bos- spel. Aanvang 21.30 uur. Kosten ƒ6,50 per persoon. In de Hervormde kerk van Den Hoorn De Reddingsmaatschappij houdt in de R.K. kerk van De Koog een film avond. Texelse amateurs verzorgen een kamer- muziekavond in de Hervormde kerk van De Cocksdorp, aanvang 20.00 uur. Op het ZDH-terreïn aan de Witteweg in Den Hoorn worden aanvang 19.00 uur wedstrijden damesvoetbal en spuit- voetbal gehouden. Op het SVC-terrein in De Cocksdorp begint om 19.30 uur een gevarieerd programma van voetbal, optreden drumband, gymnastiekdemonstraties en parachutespringen. Sarasani- Hobo String Band. VRIJDAG 1 AUGUSTUS Onder leiding van het recreatieteam Texel begint om 21 00 uur op de speelweide aan de Boodtlaan te De Koog een dropping met opdrachten. Grote groepen moeten zich tevoren opgeven via telefoon (02220) 3041 toes tel 130. Kosten ƒ2,per persoon. Een tocht langs de historische kerkge bouwen van Texel begint om 14.00 uur bij De Schuilhut in De Koog. De Reddingsmaatschappij verzorgt in het Gebouw voor Christelijke Belan gen te Oosterend een filmavond, aan vang 20 00 uur. Bij de muzieknis van Oosterend wordt een samenzangbijeenkomst gehouden met muzikale medewerking van „Ex celsior"; aanvang 19.30 uur. Bij de R K. kerk van De Koog is vanaf ongeveer 20.30 uur een Canadees evangelisatieteam aktief met zang, de clamatie en getuigenis. In popboerderij Sarasani speelt vanaf ongeveer 20.00 uur American Gipsy. ZATERDAG 2 AUGUSTUS In de straajes rond de kerk in Oos terend wordt rommeltjesmarkt gehou den vanaf 13.00 uur. Vanaf 10.00 uur wordt reeds gebakken vis verkocht. De kunst- en antiekmarkt in het An- kerkpark (tegenover de R.K. kerk) te Oudeschild begint om 14 00 uur. Bij de R.K. kerk van De Koog is een Canadees evangclisatieteam aktief met zang en getuigenis; vanaf onge veer 20 30 uur. In kantine De Kaaps-nol op de camping „Kogerstrand" geeft een jeugdblaas- orkest uit Mömlingen (Duitsland) een concert, aanvang 20.00 uur. In popboerderij Sarasani speelt Earth and Fire, aanvang 20.00 uur Vanaf 20 30 uur wordt in het Hervormd gemeentecentrum naast de Hervorm de kerk in Den Burg jongereninstuif gehouden. ZONDAG 3 AUGUSTUS Bij Oosterend wordt een grote autocross gehouden, aanvang 14.00 uur. Op het strand bij paal 9 (Hoornderslag) kan worden meegedaan aan een strandloop. Jongeren lopen 4 kilome ter; ouderen 8. Start 19.30 uur. In schrijven vanaf 19.00 uur. Een Canadees cvangelisatieteam is van af ongeveer 20.30 uur aktief bij de Hervormde kerk van De Koog. In Sarasani speelt vanaf ongeveer 20.00 uur Galaxy Lin. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een interkerkelijke jongeren- dienst gehouden, aanvang 19.30 uur. Voorganger dominee Hoekstra. Muzi kale medewerking door de „Cana dians". Na afloop koffiedrinken in De Schuilhut. In de Hervormde kerken van De Cocks dorp en Oosterend worden zangdien sten gehouden die beiden om 19.30 uur beginnen. MAANDAG 4 AUGUSTUS In het bos bij De Koog wordt onder lei ding van het recreatieteam Texel een douanespel („smokkelen") gehouden Verzamelen bij het VVV-bureau om 20 00 uur. In de Hervormde kerk van Den Hoorn worden tussen 14.00 en 16.00 uur rondleidingen gehouden; tevens gele genheid om de toren te beklimmen. In het binnenwater bij De Cocksdorp (Eierlandse kanaal) wordt een sport viswedstrijd gehouden van 19.00 - 21.00 uur. In hotel De Lindeboom-Texel worden bridgedrives en in „De Zwaan" wor den klaverjasdrives gehouden, aan vang 20 00 uur. In De Schuilhut aan de Dorpsstraat in De Koog worden dia's van Texel ver toond, 20.00 uur. Tijdens de markt in Den Burg van 10.00 - 12.00 uur informatiestand van de gezamenlijke kerken alsmede or gelbespeling in de Hervormde kerk aan de Binnenburg. DINSDAG 5 AUGUSTUS Bij de Schuilhut start om 19 00 uur een wandeltocht rond De Koog. Afstand plm. 10 km. Op de speelweide aan de Boodtlaan te De Koog worden onder leiding van het recreatieteam Texel volleybalwed strijden gehouden, aanvang 15 00 uur. Inschrijven voor 18 30 uur; kosten ƒ0,25 per persoon. De teams moeten zelf voor een scheidsrechter zorgen. Op de speelweide aan de Boodtlaan in De Koog worden aanvang 11 00 uur kinderspelen gehouden onder leiding van het recreatieteam Texel. Een tocht langs de historische kerken van Texel gaat om 14.00 uur van start bij De Schuilhut aan de Dorpsstraat in De Koog. Deelnemers maken ge bruik van hun eigen auto's. In de Hervormde kerk van De Cocks dorp wordt de dia-serie „Mooi Texel" vertoond; 20.00 uur. Op het ZDH-terrein (aan de Witteweg in Den Hoorn) wordt aanvang 19.00 uur een een voetbalwedstrijd Hoornders- gasten gehouden; tevens demonstratie parachutespringen. Vogelwachter Anne Boon vertoont zijn dia's van Geul en Mokbaai in dorps huis „De Waldhoorn"; 20 00 uur. van 23 t/m 29 juli 1975 Geboren: Richard Johannes, zv. Hen drik C. J Maas en Elisabeth M. Buijs- Onderbrouwd: Siets P. Ellen en Mar- garetlha Boon, Klaas D. Koorn en Lilian S Wahl; Adriaan J. Dij'ksen en Sytdke M. Overbeeike. i »«o d» Nu is het dan bijna zover: een van de laatste dingen, die Den Burg nog siert, wordt opgeslokt door een bank, alwéér een stuk bunker! Gelukkig is het nog niet helemaal zover, maar wie heeft er midden in het seizoen tijd (en zin) om aktie te gaan voeren tot behoud van ons dorp? Wie heeft er tijd (en voordeel bij) tot behoud van De Oranjeboom? Helpt een handtekeningen-aktie nog9 De Oranjeboom moet blijven, in het bijzon der voor ons „gezicht van het dorp"' Wat we nog meer missen dan de buiten kant is een pracht toneel- en danszaal De voornemens van H. Spigt zijn wel mooi, maar nog lang geen werkelijkheid En de gemeente? De gemeente lacht: nu komen er eindelijk wat aktiviteiten in de „De Koninghal'. Maar wie wil daar heen? Men kan er b.v. geen „bal na" houden met gezellige muziek en een drankje, terwijl dit toch de grootste „trekker" is bij het amateurtoneel. Als De Oranjeboom verdwijnt, worden en kele clubs flink in de wielen gereden Dat het voor ondernemers niet zo aan trekkelijk is om de Oranjeboom te ko pen of te pachten, is juist. De hoge kosten zijn bijna niet of niet op te bren gen. Steun van de gemeente zou hier eindelijk op de juiste plaats zijn! Heeft U er iets voor over om het hart van ons dorp gezond te houden? Doe dan iets Hans Zijm, Den Burg Westduit.se marken Franse francs Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse ponden Oosteenrijkse shilling Italiaanse lires ƒ101,75 59,- 6,48 97,- f 60,- 2,60 '5,60 100 14,55 10.000 36,75 100 100 100 100 100 1 1 i Ito uil

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2