AGEND4 „JE HEBT DAGELIJKS MET MENSEN IN VELE FUNKTIES TE MAKEN" Duitser(37) verdronken Theo van Heerwaarden 25 jaar notarisklerk Gewone publiek niet notaris minded SLECHTS 2 TEXELAARS ZWOMMEN NAAR DE RAZENDE BOL Lichte hersenschudding na val van „raket" Gestolen of verloren Dipl omazwemmen Begin van brand >p „Bispinckliof" Poging tot inbraak Munitie onschadelijk gemaakt Geparkeerde auto aangereden Onder invloed Oefenprogramma zaalvoetbal S.V. Texel oefende Wielervereniging Zangavond in De Koog Bouwvergunningen V „Het notarisvak is het meest boeiende wat er is, want het raakt alle aspecten van het sociale en economische leven. Je hebt dagelijks met mensen in allerlei situaties te maken". Dat zegt de heer Theo van Heerwaarden (54) die woens dag (morgen) herdenkt dat hij 25 jaar geleden notarisklerk werd. Ter gelegen heid daarvan wordt van half vijf tot zes uur receptie gehouden in het Havenres taurant van Het Horntje. De heer Van Heerwaarden is jaren lang de enige geweest die zich op Texel notarisklerk mocht noemen, maar sinds kort hebben de heren Gerard Zijm en Peter Dernison, ook werkzaam op het notariskantoor Van Wijland in Den Burg, ook deze funktie. Van Heerwaar den vertelt graag over zijn vak. Hij is weliswaar de notaris zelf niet, maar een zeer groot deel van het notariswerk komt toch voor zijn rekening en hij voelt er zich dan ook nauw bij betrok ken .,Je krijgt hier met van alles te doen", zegt hij, wijzende op de agrari sche sector, de visserij, recreatie, bouw, sociale dienst, gemeente kortom alle beroepen en instellingen die vroeg of laat in aanmerking komen met het nota riaat. Tegenwoordig gebeurt dat veel meer dan vroeger, wat onder meer het gevolg is van wettelijke bepalingen. Aan koopcontracten, hypotheken en testa menten móet tegenwoordig de notaris tepas komen. Hoge drempel Toch kan niet worden gezegd dat het gewone publiek notaris-minded is. Van Heerwaarden zegt het te betreuren dat niet veel meer mensen een testament la ten maken. Vooral jonge mensen pein zen daar niet over, terwijl er bij over lijden toch zo enorm vel ellende voor de nabestaanden mee kan worden voor komen Van Heerwaarden: „De dood is taboe, dus ook het maken van een tes tament. Ik heb wel meegemaakt dat mensen die een testament kwamen op maken huilden, zo tragisch ervaren ze zoiets". Het gebeurt dat de notaris wordt ge roepen als het bijna te laat is. Van Heer waarden: „Ik ben wel eens in de zie kenauto meegereden om een testament op te maken. Ik zou de mensen willen oproepen dergelijke dingen toch wat eerder te regelen. Eigenlijk zou het vroegtijdig opmaken van een testament plicht moeten zijn; zo'n testament zou dan ook gratis verleden moeten wor den". Aan de zwemtocht Den Helder-de Razende Bol namen afgelopen zater dag aanzienlijk minder Texelaars deel dan vorig jaar terwijl ook de enkele weken geleden gehouden zwemtocht Den Helder-Texel zich in een grotere Texelse belangstelling mocht verheu gen. Slechts Janneke Harting en Joke Tuinema en de op Texel met vakantie zijnde Willem van Zaanen zwommen naar de Razende Bol. Oorzaak van deze geringe Texelse deelname is dat dit jaar een totaal nieuwe zwemploeg is gevormd waar van de meeste leden eerst eens de kat uit de boom wilden kijken en daarom alleen aan de tocht van Den Helder naar Texel meededen, aldus Joke Tui nema. „Ze weten nu wat het is en mis schien zwemmen ze volgend jaar bei de tochten mee". Ook het totale deelnemersveld was kleiner dan vorig jaar en kleiner dan enkele weken geleden Alle 43 deelne mers zwommen de tocht uit onder ideale weersomstandigheden. De Texelse boot vormde dit maal geen beletsel voor de start en tegen elf uur lagen alle zwem mers in het water. Er stond een flinke stroom vanuit de Waddenzee die geen problemen gaf. Joke Tuinema: „Twee keer kwamen we in 'n andere stroom te recht. Van de ene op de andere meter werd het water plotseling een stuk kou der. Het was even wennen maar de tocht bleef ronduit fantastisch". Ook de vele kwallen leverden geen problemen op. Alle deelnemers volbrachten de tocht binnen vijf kwartier. Er werd in acht groepen gestart. Enkele mensen lieten het bij de start afweten. Terug Drie zwemmers, waaronder organisa tor Cor van Es, zwommen van de Razen de Bol weer naar Den Helder terug. Van Es, een oud-Texels badmeester die nu in een zwembad in Diever (Drente) werk zaam is, loopt al enige jaren met een idealistisch plan rond dat in de praktijk niet zo eenvoudig te verwezenlijken is. Van Es wil namelijk gedurende een week een zwemtocht van eiland naar eiland houden. Een andere oorzaak dat de mensen niet zo gauw naar een notaris stappen is het taalgebruik in de actes. De mees te mensen begrijpen daar niets van. Van Heerwaarden: „Er kwam eens een man bij me om huwelijkse voorwaarden op te stellen. Toen hij het resultaat zag vroeg hij of ik het in het Nederlands wilde vertalen. Nou dat wilde ik na tuurlijk wel want dat beschouw ik als mijn taak". Van Heerwaarden heeft in de afge lopen 25 jaar heel wat ellendige situa ties leren kennen die het gevolg waren van het niet maken van een behoorlijk testament. „De mensen tillen er tijdens het leven niet zwaar aan of willen er eenvoudig niet over denken Feit is dat de kinderen meestal wel genoegen ne men met de verdeling maar de aange trouwde kinderen niet. De moeilijkheden komen van de kouwe kant, ook in fa milies waar de verhoudingen uitstekend zijn". Raadgever Van Heerwaarden treedt graag op als raadgever en adviseur tegenover men sen die het zo precies niet weten. Het is deze sociale kant van zijn werk die hem veel voldoening geeft. Dat ge beurt lang niet altijd op het notariskan toor, maar in de huiselijke kring. „Ik probeer een beetje diplomaat te zijn en de zaken tot ieders tevredenheid te re gelen. Een klein beetje vertrouwen mag men wel in ons stellen. We zijn geen ad vocaten die zich uitsloven voor één van de partijen maar onverdachte advi seurs". De notaris mag geen reklame maken, zo bepaalt de beroepsetiek Van Heer waarden licht daar van harte de hand mee. Hij stuurt geen folder, plaatst geen advertenties maar laat geen gelegenheid voorbij gaan om de mensen mondeling de weg naar het notariskantoor te wij zen. Herinnert aan de lezingen die nota ris Van Wijland voor o.a. vrouwenver enigingen heeft gegeven; dat gaf steeds aanmerkelijke toeloop. Na de ULO kwam Van Heerwaarden bij Albert Heijn. In de oorlog ging hij bij het verzet en dat leidde tot een functie bij de administratie van de BS. Later werkte Van Heerwaarden bij Swarthof en kwam toen bij Spanjer vanwaar de De 37-jarige taxi-ondernemer Paul Dörr uit Essen is donderdagmiddag om kwart over drie bij het zwemmen in zee onwel geworden en overleden. Het on geluk gebeurde ongeveer honderd meter ten noorden van het bewaakte strandge- deelte van De Krim. Anderhalf uur lang werden vergeefse pogingen gedaan om de levensgeesten weer op te wekken. Badmeester Henk Woortman uit Haarlem was juist met de vlet voor een inspectietocht vertrokken toen hij op ruime afstand van het door hem te be waken gebied mensen op het strand ge baren om hulp zag maken en ook direkt het slachtoffer zag. Hij stuurde de boot erheen, sprong overboord, bracht de Duitser die op dat moment het bewust zijn reeds verloren had op het droge en paste mond op mond-beademing toe. In middels arriveerden daar ook de andere badmeesters, de medische studenten Loek Wesselink en Theo Wentink, die eveneens probeerden de levensgeesten op te wekken, een werk dat geruime tijd werd voortgezet door de snel gearri veerde dokter Siebinga die onder meer hartmassage uitvoerde. Om vijf uur staakte hij de pogingen en moest de nog steeds hoopvol toekijkende familie mee delen dat de dood definitief was. De 9-jarige René Kossen uit Den Burg viel dondrdagochtend om een uur of elf uit een 4 meter hoge klimtoren op het speelterrein van zwembad de Moenkoog. Hij liep daarbij een lichte hersenschud ding op. Niemand heeft iets van de val ge merkt. René is nog op de fiets naar huis gegaan waarna hij naar dokter Seegers werd gebracht. Deze achtte het noodza kelijk dat de jongen in het ziekenhuis werd opgenomen. Badmeester Pansier zei stomverbaasd te zijn geweest toen hij door de politie van het ongeluk inkennis werd gesteld. „Wij hadden niets gemerkt. Meestal komt men wel naar ons toe als er wat is gebeurd". Over het gevaar van de klimtoren die vanwege zijn vorm ook wel raket wordt genoemd zei Pansier: „Dit ding staat op meerdere plaatsen op Texel en zal dus wel goedgekeurd zijn". Een 57-jarige vrouw uit Den Burg deed bij de politie aangifte van diefstal van haar portemonnee met ongeveer 110,Toen ze de portemonnee in een zelfbedieningszaak in Den Burg wilde pakken om te betalen bleek hij te zijn verdwenen. De politie heeft het geval in onderzoek maar sluit niet uit dat geen sprake is van diefstal, maar van verlies. stap naar notaris Mulder (die in 1957 door notaris Van Wijland werd opge volgd) werd gemaakt. Onder leiding van candidaat notaris Wim Mulder volgde hij de opleiding voor klerk. Veel werk De hoeveelheid werk is in die 25 jaar flink gegroeid, het personeelskorps op het notariskantoor was in 1950 zes per sonen; nu zit op 't kantoor aan de. Ele- mert een staf van 16 man waaronder twee candidaten-notaris. Van Heerwaarden waardeert de grote mate van vrijheid die zijn baas hem bij het werk toestaat. Ook over de verhou ding met de andere medewerkers op 't notariskantoor is hij goed te spreken. „Ik waardeer het dat ze het 25 jaar met me hebben uitgehouden, want ik was ook wel eens een kliertje". Bij het diplomazwemmen, dat afge lopen vrijdag in het zwembad „De Molenkoog" werd gehouden, behaalden de volgende zwemmers het A-diploma: Ralph Pijlman, Nadine Veenstra, Me- riam Raven, Arjen Kiltz, Maurice Kleinvéld, Cindy Pnns, Mieke Slot, Tommy Rijkers, Miranda Rijk, Corine Eelman, Julia de Veld, Miranda v.d. SlüWkè, Arno Evers, Bernard Ipenburg, Johnny Vos, Karin van Zomeren, Rob Bëklker, Walter Witvliet, Marja Gos- linga, Marieke van Blokland, Birgdtta Parlevliet, Jeroen van Oei, Hans Tom, Saco v.d. Bijl, Edwin Barhorst, Marcel Wijtten, Edwin Witte, Emmy Bakker, Trudy Bakker, William Witte, Roland Hooijberg, Peter Brozius, Jan dte Wit, René Bakker, Marijke (Dijlker, Jan Bakker, Jitze de Ridder, Janna v.d Wal, Annelies Hin, Janny v.d. Vis-Lap, Alida de Porto-Sohouten, Anna Koper- Bakker, Klaas Dirk Burgman. Voor het B-diploma slaagden Bram de Ridder, Anneke Scherpen- (huizen, Anna Maria Trap, Kees Hin, Rita Bakker, E. M. M. Witte, Peter Boeilhorst, Nellie Wuis, Jan Kalf, Beppie Vlaming Hendrik ter Steege, Er win Pijlman. Karen Bakker, Jacco Rijkaart en Carolina Agter. DE KOOG Gistermiddag even na één uur werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in de woning „Bispmckhof" aan de Pontweg bij De Koog Bij het afbranden van verf van een buitenkozijn van de bovenverdie ping, waren vlammen tussen muur en kozijn gekomen waardoor de zaak van binnen begon te smeulen en de kans groot was dat het vuur ook tot het pla fond zou doordringen. De bewoner van het pand, de heer C. Schumaker en zijn medewerkers blusten het zichtbare vuur met een poederblusser, maar de smeu lende resten achter de muur werden door de brandweer met water gedoofd Een Duitse automobiliste ontdekte dat was geprobeerd haar in De Koog geparkeerde auto open te breken. Het tochtraampje was geforceerd. Blijkbaar zijn de daders in hun \yerk gestoord; er werd niets vermist. Op de Hors tussen paal 6 en 7 werd een hoeveelheid explosieven gevonden. Via de Explosieven Opruimings Dienst werd de mijnopruimingsdienst van de marine gewaarschuwd, die met het schip „Hydra" naar Texel kwam en er voor zorgde dat de vijftien explosieven (moge lijk afkomstig van oefeningen, die hier jaren geleden werden gehouden) on schadelijk werden gemaakt. De auto van mej. L. van Z. uit Den Helder werd vrijdag op het parkeerter- reintje aan de Mulderstraat (tegenover het dopshuis) aangereden. De wagen (Simca) liep aanmerkelijke schade op; de dader reed door en heeft zich ook nadien niet bekend gemaakt. DINSDAG 12 AUGUSTUS In de Hervormde kerk van De Cocks- wordt wordt aanvang 20.00 uur de dia-serie „Mooi Texel" vertoond Om 19.00 uur start bij De Schuilhut een avondwandeling in de omgeving van De Koog. (Afstand plm. 10 km). Van 19.00 tot 21.00 uur wordt op het1 strand van paal 17 een sportviswed strijd voor gasten en Texelaars ge houden. Aanvang 19.00 uur voetbal Den Hoorn- toeristen op het sporterrein aan de Witte weg bij Den Hoorn. Tevens de monstratie parachutespringen. WOENSDAG 13 AUGUSTUS De wielervereniging Texel oefent op De Hogeberg. De jeugd begint om 18 30 uur; de senioren en junioren om 19 00 uur. Een 22-jarige Texelse jongeman werd donderdagavond in de buurt van het Licht van Troost aangehouden omdat hij in kennelijke staat op de bromfiets reed. Hij trok de aandacht van de surveille rende politie door zijn slingerende rij stijl. De blaasproef gaf aanleiding tot het nemen van een bloedproef. De 19-jarige bromfietser J.C.B. uit Grootebroek vestigde in de nacht van zaterdag op zondag de aandacht op zich door slingerend over het Pontweg-fiets- pad te rijden. De politie liet hem in het bekende pijpje blazen, wat aanleiding was voor het nemen van een bloedproef. In verband met de zaalvoetbalwed strijd tussen een Texels en een Helders selectieteam die wordt gespeeld op za terdag 20 september om 2 uur ter ere van die officiële opening van de nieuwe sporthal in Den Burg speelt het Texels selectieteam een aantal oefenwedstrij den in Den Helder tegen gerenomeerde clubs om zodoende goed voorbereid te zijn voor de wedstrijd tegen het Helders selectieteam. De eerste oefenwedstrijd werd inmid dels met 52 gewonnen van een Tel star combinatie, waarbij de doelpunten gescoord werden door Klaas Dirk Koorn (lx), Louis Urid (2x) en Hans Geus (2x). Het team bestaat uit de volgende spe lers: doel: Aad Vaars; achter: Hans Geus, Koos Witte, Bep Vonk; midden- Jan de Lugt, Jan Piersma; voor- Klaas Dirk Koorn, Louis Urid; coach: L Heer schap; groepsleider H. van Zeijlen De derde oefenwedstrijd wordt ge speeld tegen Telstar, eveneens een rayon hoofdklasser, op zaterdag 16 augustus om 10 uur in de sporthal „De Brug" in Den Helder, boot 9.00 uur. Donderdagavond werd niet tegen ZDH, maar tegen een elftal van het AOK De Mok gespeeld. De tegenstander was te zwak. alleen een goede oefening voor de nieuwe voorhoede De eindstand was 153, ondanks de grote hitte toch een aardig partijtje. Zondag speelde een combinatie van het tweede en derde elftal in De Cocks- dorp tegen SVC. Aanvankelijk ging het gelijk op, maar al spoedig bleek Texel toch meer ingespeeld te zijn en er wer den goede aanvallen opgezet. Uit een hoge oorzet wist Japie van der Slikke, weer op het oude nest terug gekeerd, met een prachtige kopbal 01 te laten aantekenen. Texel bleef meer in de aan val en Rob Dapper als spits opererend maakte er 02 van, waarna de rust in ging. Ook na de rust had Texel het bes te van het spel en het was weer Rob, die er 03 van maakte Dat was SVC toch te erg en uit. een vrije trap wegens hands, werd de sand op 13 gebracht. Het einde van deze goede wedstrijd kwam ook met deze stand. De wedstrijden van het 3e en 4e elftal werden evenals het veteranentournoM wegens de hitte naar een andere datum verschoven. Donderdagavond speelt de hoofdselectie thuis tegen Oosterend een oefenwedstrijd. t.C. De jeugd van de wielervereniging Texel reed voor de derde maal op het parcours Wezenland. Dit maal deed als gast bij de 14-jarigen de kampioen van de wielervereniging Olympia mee, al was hij dan 4 jaar ouder dan de jeugd van de w.v. Texel. De Texelse jeugd vocht dapper maar moest toch het on derspit delven. Uitslag: 1 D Gebbing, w.v. Olympia, 22.40 min 2. A Winter, w.v. Texel, 23.20 min.; 3 E. Kooiman, w.v. Texel, 23.20 min.; 4. R van Boven, w.v. Texel, 23.20 min. Woensdag 13 augustus wielrennen op de Hogeberg, aanvang jeugd 18.30 uur, junioren en senioren 19.00 uur. In de N.H. kerk van De Koog wordt op donderdag 14 augustus de laatste zangavond van het seizoen gehouden. Het gemengd koor „Advendo" zal aan deze avond medewerking verlenen. As sistenten van „De Schuilhut" zullen enige gedichten voordragen. Daarnaast is er gelegenheid tot samenzang (ver zoeknummers). De avond, die om 20.30 uur begint, wordt afgesloten met een korte meditatie. In het centrum van Den Burg ïolklo ristische festiviteiten. Om 14 00 uur een boerenbruiloft; om 16 00 uur op treden van kinder dansgroep; kinder- boerenlkapel en verloting van een schapevacht. Om 19.30 uur optreden drumband Excelsior; 20.00 uur uit voering dansgroep Oude Dansen en boerenkapel en vanaf 21.30 uur vrij dansen in De Lindeboom-Texel. Van 14.00-16.30 uur in de Herv kerk van Den Burg informatiestand van de gezamenlijke kerken en orgelbe speling. Hm het zwembad „Molenkoog" aan de Slingerweg te Den Burg diverse waterspelen vanaf 11.00 uur. Vanaf 14.00 uur kreatieve handvaardig heid en spelletjes; verzamelen op de Groeneplaats te Den Burg. Om 15 30 uur poppenkastvoorstelling. Vogelwachter Anne Boon vertoont zijn dia's over De Geul en de Mokbaai om 20.00 uur in dorpshuis De Wald hoorn te Den Hoorn. Volleyballiefhebbers kunnen vanaf 20.30 uur spelen in De Bijenkorf aan de Mulder9traat te Oosterend. In het City-theater (aan de Graven straat in Den Burg) draait om 20.00 uur de western ,The Magnificent' met John Wayne en Bruce Dern; re gie Mark Rydell. DONDERDAG 14 AUGUSTUS Texelse amateurensembles verzorgen een kamermuziekavond in de Herv kerk van Oudeschild, aanvang 20.15 uur. In de Herv. kerk van Den Hoorn wor den tussen 14.00 en 16 00 uur rond leidingen gegeven; tevens gelegen heid om de toren te beklimmen Het koor „Advendo" houdt in de Herv. kerk van De Koog een zangavond, aanvang 20.30 uur. Onder leiding van het recreatieteam Texel wordt op het barbecueterrein in het dennenbos een barbecue-avond gehouden met vooraf een bosspel, aanvang 21.30 uur. Het barbecue terrein ligt aan de Randweg en is per auto het best bereikbaar via zijweg 13 van de Pontweg. Wie mee wil doeri moet zioh 's middags uiterlijk 16 00 uur hebben opggeven bij een der VVV-bureaus en daarbij de kosten (ƒ6,50 per persoon voor vlees en twee andere consumpties) hebben voldaan. Op het sportterrein in Den Hoorn wordt een voetbalinterland tussen Neder landse en Duitse gasten gehouden. Nadere inlichtingen op het kantoor van de camping „Loodsmansduin". Op het sportterrein te De Cooksdorp aanvang 19.00 uur: voetbal. m nc Vaste data Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekken op de adressen Bernhardlaan 112 te Den Burg en Ploosterstraat 4 te De Cocksdorp. B. en \V. hebben vergunning verleend aan: de (woningbouwvereniging Texel voor het verbeteren van woningen in alle dorpen, de fa. De Liefde uit Cu- lemboiTg, voor de bouw van een gas- omtvangst station nabij de Oostlkaap; de Vereniging voor Christelijk Volksonder wijs voor uitbreiding van de school aan de Wilhelmdnalaan in Den Burg met één leslokaal; gemeente Texel voor uit breiding van een woning aan de Kees- omlaan; de gemeente Texel voor uit breiding en verandering van de openba re lagere school in Oudeschild; de ge meente Texel voor het veranderen van de o.l. ThijssesChool aan de Keesomlaan in Den Burg; de Vereniging tot stich ting en instandhouding van scholen met de bijbel, voor het veranderen van een bestaand sahoolgebouw aan de Kot- terstraat in Oosterend alsmede uitbrei ding met twee leslokalen; de heer Oosterveer in De Koog voor uitbreiding van een woning aan de Kogerstraat ir Den Burg; de heer F. Oosterhof, vooi de bouw van een schuur aan de Eende kooiweg; de heer JPG Schraag in Den Burg, voor het veranderen van een woonhuis aan de Beatrixlaan; de heer B. P. Rab voor het veranderen van de showroom aan de Heems- kerokstraat in Oudesöhïld; de heer Dekker uit Havelte, voor de bouw van een bungalow aan de Naalrand in Den Hoorn; de heer C. Seelmeijer uit Am sterdam, voor uitbreiding en verande ring van een woonhuis aan de Noorder- haaks in 't Horntje; de heer W. J. v.d. Slikke in De Koog, voor het verande ren van een zomerwoning aan de Ple vierstraat; de heer J, S. Dijt in Wetsergeest bij Den Burg, voor het ver anderen van een gevel; de heer L Stroo voor de bouw van een zomerwoning aan de Hoofdweg in Eierland; de heer M Vlaming voor het veranderen var een woning aan de Kotterstraat Oosterend; de Coöperatieve vereniging van eigenaren Slufterhoek, voor de bouw van een berging aan de Slufter- weg in Eierland; de heer iD. P. Kooiker voor de uitbreiding van een woning aar de Molenstraat in Den Burg; de heer S Lap in Den Hoorn voor de bouw var een woonhuis aan de Naalrand; de hee: F. J. Kaczor, voor uitbreiding van eer. hotel-oafé-restaurant aan de Nikadel ii De Koog; mevrouw K Wetzel uit Essen (Did) voor uitbreiding van een zomer huis aan de Califomiëweg en de bouw van twee windschermen; de heer J. A van Breeman uit Heemstede, voor uit breiding van een zomerhuis aan de Ca lifomiëweg; de heer D. van Egmond in De Koog, voor uitbreiding van een zo merhuis aan het GerritSlamderdijkje; de heer C. P. Laan in Den Burg, voor uit breiding van een zomerbungalow aar de Califomiëweg; de heer W. Koster ui' Egmond aam Zee, voor de bouw vat woonhuis met garage aan de Naalrand in Den Hoorn; mevrouw E. Broekman- van der Linden, uit Hilversum, voor de bouw van een garage aan de Vuurto- renweg bij De Cocksdorp; IR/ Sne

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2