Cjroen rwarL-Jexelsin het 'DIT LOOPT DE SPUIGATEN UIT' I I i «HBS i Yexels trots: Een lOO-jarige Taxicentrale DE KOOG Gemeente pakt clandestien kamperen op Zeeburg aan i mjrr^ i „Levensruimte beknot op mijn eigen grond" j Tel. («212» 555 x FA. KIKKERT BOWLING DE K00GEL AVRO's visite AVRO's top-pop disco-show THIJS V. D. LAAN: „VAN DE GEMEENTE MAG NIETS MEER" nc VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 88e JAARGANG No. 9000 TEXELSEWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct. p. mm excl. 4% BTW Dag en nacht. Badweg 1. Ook voor ziekenfonds. Ook voor Uw zondagse kopje koffie. Dorpsstraat De Koog tel. 02228-672 Doorgaan met ademhalen word door de bureaucratie behandeld als een soort anarchist". INCIDENTEEL Over het bieden van onderdak aan familieleden zegt Nauta: „Daar is in het geval van Van der Laan geen sprake van. Hele groepen laat hij op zijn erf hun tenten opslaan, terwijl één caravan voor familiegebruik maximaal toege staan is. Voor mensen die voor deze zo mer al afspraken hadden lopen hebben wij nog incidenteel uitzonderingen ge maakt, maar na de zomer moeten ook zij de bepalingen gaan naleven". Thijs van der Laan geeft toe dat hij van tijd tot tijd groepen mensen op zijn kosten de gelegenheid biedt op zijn erf te verblijven. Hij noemt ook voorbeel den: Belgische padvinders, Youth for Christ, biologen etc. Daarnaast heeft hij altijd veel familieleden over de vloer. „Ik ben een import-Texelaar en kom, net als mijn vrouw, uit een grote fami lie die in Groningen woont. Die mensen komen van tijd tot tijd graag op Texel. Mijn neefjes bellen vaak op om te vra gen of zij bij ome Thijs mogen logeren Moet ik dan weigeren?" GEEN BARST Op het terrein van „Zeeburg" staan (Zie vervolg pagina 2) Maandag, 18 augustus a.s. J van 12.00 tot 18.00 uur J rechtstreeks vanuit de m.m.v. Kees van Zuydveld en Krijn Tonninga J'Elleboog in de ether Van 20.00'tot 24.00 uur U kunt er óók bij zijn De heer Thijs van der Laan van de boerderij Zeeburg in de Eendracht- polder aan de Waddenzeedijk is al enige tijd in conflict gewikkeld met de gemeente over het gebruik van zijn erf als kampeerterrein zonder dat hij een vergunning bezit. Van der Laan heeft sinds 1968 twee stacaravans op zijn grond staan en geeft diverse groepen de gelegenheid gratis hun tenten bij hem op te slaan. Met de kampeerver- ordening in de hand hebben B. en W. de agrariër stevig op de vingers ge tikt, en hem gelast zich aan de bepa lingen te houden. Wethouder Nauta heeft geen enkele moeite met het beoordelen van de han delingen van Van der Laan. „Wat hij doet is in strijd met alle verordeningen. Op „Zeeburg" is een situatie ontstaan die nergens op Texel vergelijkbaar is. Wij stonden stomverbaasd toen wij ont dekten wat hier allemaal gebeurt. Dit loopt de spuigaten uit". De wethouder wijst nadrukkelijk de opinie van de hand als zou het college een scherper kampeerbeleid voeren. „Daar is geen sprake van. Wij hanteren alleen de nor men in de verordening. Zeker in het geval Van der Laan kun je nauwelijks van een verscherping spreken. Het staat zonneklaar vast dat hij zich buiten de regels bevindt", aldus Nauta. RECHTEN Van der Laan is over de houding van het college bijzonder ontstemd. „Ik mag niet eens familieleden en relaties bij mij- op het erf laten logeren. In mijn huis heb ik daar geen plaats voor. Daarom kan het niet anders. Maar van de ge meente mag niets meer. Zij beknot mijn levensruimte op mijn eigen grond en dat is inbreuk op mijn privacy". Na een aantal briefwisselingen za ten beide partijen begin deze week om de tafel, maar het gesprek liep op niets uit. Van der Laan is niet van plan zich bij het standpunt van B. en W. neer te leggen. „Ik neem niet alles meer", zegt hij strijdvaardig. Kern van het conflict is de verschil lende betekenis die beide partijen aan het begrip kamperen geven. B. en W. houden vast aan de normen in de door de raad vastgestelde kampccrverorde- ning. Wethouder Nauta: „Het scheppen van overnachtingsmogelijkheden en zelfs het slapen in de open lucht wordt al als kamperen aangemerkt". Van der Laan zegt daarentegen: „Als ik familie leden en relaties de gelegenheid geef hun vakantie GRATIS bij mij door te komen brengen en ze, vanwege ruimte gebrek binnen, op mijn erf moeten bi vakkeren, is dat toch geen kamperen. Ik heb dan ook geen kampecrvergunning nodig". De heer Thijs van der Laan ziet het allemaal anders. Hij beroept zich op het eigendomsrecht („Ik mag op mijn ter rein toch zeker zelf de dienst wel uit maken") en zal het gemeentebestuur schriftelijk om meer duidelijkheid vra gen inzake de rechten die een eigenaar heeft om zijn eigendom te bewaken "Ik wil een duidelijke uitspraak over wat mag en wat niet mag. In het gesprek ben ik daarover piets wijzer geworden". Voortbordurend op de redeneertrant van de agrariër zegt de wethouder: „Als ie dere eigenaar mag doen en laten wat hij wil zou geen enkele verordening meer op hem van toepassing zijn". VERBOLGEN Bijzonder verbolgen is Thijs van der Laan over de houding van een ge meenteambtenaar die zich van de si tuatie op de hoogte kwam stellen. „Deze man bevond zich op mijn ter rein zonder dat van te voren aan te kondigen en dus zonder mijn toestem ming. Dat vind ik zeer laag. Dat duld ik niet. Ik heb de ambtenaar dan ook verboden nog eens op mijn terrein te komen". Nauta: „Van der Laan was niet thuis toen de ambtenaar ging kij ken. Hij heeft echter de bevoegdheid om zich daar met of zonder toestem ming van de eigenaar te bevinden". Van der Laan weer: „De gemeente be gint en eindigt met achterdocht. Van uit de lucht hebben ze de situatie be keken. Dat zijn spionagemethoden van '40-'45, die op mij zeer onsympathiek overkomen. Ik ben democraat maar Op de vraag hoe je leven moet om zo >ud te worden, heeft ze een eenvoudig intwoord' doorgaan met ademhalen, ^at mevrouw Duinker altijd ijzersterk is jeweest, is een misvatting want merk waardig genoeg is het tegendeel het ge- 'al. Ze was jarenlang uitgesproken zie nlijk, en was er enkele malen zo ern- ■tig aan toe, dat voor haar leven werd [evreesd. De laatste tijd is er echter 'iets meer aan de hand. Het afgelopen aar heeft ze alleen last gehad van een 'Ogontsteking, maar is overigens niet nerkbaar achteruit gegaan. Ze heeft nomenteel wel last van de warmte: de iele dag staat in de kamer dan ook een entilator te draaien Mevrouw Duinker werd geboren op loeve „Dijkzicht" in Dijkmanshuizen. )p haar 12e ging ze naar Den Burg om T als dienstmeisje te werken. Ze trouw- T hijs van der kaan bij de caravans op zijn erf: „Ik word behandeld als een anarchist" Dit is Antje Duinker-Eelman uit Den Burg die, als alles sedert het ter perse gaan van deze krant goed is gegaan, vandaag honderd jaar wordt. Dat is een heuglijke gebeurtenis die ook de mensen buiten de kring van familie en relaties met trots zal vervullen. Een Texelaar die honderd wordt is geen alledaagse gebeurtenis. De laatste was Jan Trap uit Oosterend die in 1950 op de leeftijd van honderd jaar en vier maanden over leed. Antje Duinker woont sinds tien jaar in het algemeen bejaardenhuis „Irene" waar ze bijzonder tevreden is. Toen we haar daar vorig jaar ter gelegenheid van iaar 99ste verjaardag opzochten, be loofde ze ons het nog minstens een jaar te zullen volhouden. Ze heeft dus woord gehouden. De respectabele leeftijd in aanmerking nemend, geniet mevrouw Duinker een uitstekende gezondheid en ziet eruit als iemand die zeker vijftien aar jonger is. Haar gehoor is redelijk ;oed, ze leest de Texelse Courant maar ïpreken valt haar moeilijk. Ze verze- cerde ons dat de heugelijke mijlpaal niet in de laatste plaats te danken is aan de uitstekende verzorging die ze in Irene" geniet. ,,Ze houden me hier map en schoon en zijn erg lief voor me", vertelde ze en ze stond erop dat het ook zo in de krant zou komen Geen jevolg geven aan een dergelijk verzoek s riskant want mevrouw Duinker heeft ten uitgesproken willetje Als een oud nens heeft ze zich eigenlijk nooit be- ichouwd. Toen ze vanuit de Weverstraat 'aar „Irene" verhuisde, voelde ze zich laarvoor nog veel tc jong. Stel je voor, laar bij al die ouwe mensen de op haar 24ste en ging wonen op „Oe- delem" in de PH-polder. Er kwamen drie kinderen, waarvan een zoon, de nu 75-jarige heer J. A. Duinker nog in le ven is. Het gezin Duinker moest het boe ren als gevolg van de crisisomstandig heden staken en woonde vier jaar lang in Haarlem. Teruggekomen op Texel woonde het gezin aan de Hallerweg en later op De Bocksberg, waar de heer Duinker in 1940 overleed. Mevrouw Duinker verhuisde naar de Weverstraat en woonde laatstelijk in het pand waar nu Boetiek 22 is. Een 100-jarige kan niet al te veel drukte aan het hoofd hebben. Het feest wordt dan ook rustig gevierd. In de re creatiezaal van „Irene" wordt van 15.00 tot 16.30 uur receptie gehouden (voor familie, medebewoners en enkele auto riteiten) waarbij de krasse jarige enige tijd aanwezig zal zijn.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1