Draaiorgelconcours eclatant succes MP- „De Schakel" in gebruik genome: m Nieuw element in folklore "pnb ff Pr% I VERVOLG VAN PAG.1 Fietspaden aanpassen aan structuur landschap van het raadhuis Zon. maan en hoog water Burgerlijke stand Zuigelingenbureau Texelse Boys traint op speelweide UEB0UW KOSTTE HERVORMDE GEMEENTE 2 TOK Sporthal Ontwerp-tarieven Texelse verenigingen gaan 27 gulden per uur betalen Drie cross-coureurs naar Nederlands kampioenschap .Werk ligt wat °P z n ru Open jeugdwerk vergade, zondag over problemen Meer deelnemers nodis Bfletselcursus dreigt niet door te gaan Gym S.V. Cocksdorp Het door de Folklorestichting ge organiseerde draaiorgelconcours mag rustig een eclatant succes worden ge noemd. Niet alleen omdat de orgels zo mooi speelden, maar omdat het een totaal nieuw element was in 't woens dagse folkloregebeuren, dat naast duizenden belangstellenden vooral ook de direk* bij de organsatie betrok kenen veel genoegen verschafte. Niet te voorkomen is een zekere sleur bij de folklorefestiviteiten. Voor de toe risten (die er ook met mooi weer graag voor naar Den Burg komen) mag het dan telkens weer een evenement zijn (het zijn ook telkens andere toeristen!) maar voor de mensen die het moeten doen raakt het nieuwtje er bij een jaarlijks gelijkluidend programma on derhand af. Het draaiorgelconcours was daarom erg inspirerend Hollands schouwspel De acht deelnemende orgels stonden in een rij op het terras voor het raad huis opgesteld en leverden een schitte rende, zeer Hollandse aanblik. De orgels kwamen uit diverse Noordhollandse plaatsen Jan Zwan, nauw bij de orga nisatie betrokken, had best nog meer orgels en van veel verder naar Texel kunnen halen, maar de hoge (transport kosten maakten dat onmogelijk. Ook nu waren bijzondere maatregelen nodig ge weest om het evenement financieel mo gelijk te maken. Voor elk der deelne mende orgels waren sponsors (Texelse ondernemingen) bereid gevonden ƒ200,- neer te tellen. Aan hen werd in woord en geschrift uitvoerig dank gebracht, evenals aan TESO die de orgels gratis had vervoerd en daarmee had laten blij ken de zaken nog steeds breed te zien. Deelnemers Deelgenomen werd door de volgende orgels' ,,De Waterlander" van J G Ver- hage te Alkmaar (sponsor de Midden- standsbank en Vakantiebureau Kiltz); ,,De grote Wellerhaus" van S. Altem- birg uit Alkmaar (sponsor Groothandel J. de Wit); „De Kleine Lekkerkerker" van H. J. van Muyden te Haarlem (spon sor cafe-bar De Zwaan); „De Marenghi" van K. Brevé te Midden-Beemster (sponsor De Karseboom); „De Barome ter" van J. G Verhage te Alkmaar (sponsor groothandel F C Hopman); „De Jutter" van M Mieldijk uit Den Helder (sponsor J. M. Schoo centrale verwarming); „De Nachtegaal" van Gossling Zn uit Hilversum (sponsor koffieshop-ijssalon 't IJsbeertje) en „De Tiet" van J. K. P Zwan, Texel (sponsor de J'Elleboog en Olympic). Prestatie? Het idee van een draaiorgelwedstrijd zal bij menigeen verwondering hebben gewekt. De muzikale kwaliteit van zo'n orgel ligt immers voor het grootste deel vast in het orgelboek? Je houdt toch ook gèèn concours van grammofoons? De op de Groeneplaats rijkelijk aanwe zige orgelliefhebbers konden ons echter overtuigend vertellen dat de orgelman een belangrijke invloed heeft op de kwa liteit van het gebodene. Zijn instrument moét goed zijn afgestemd en verder moet de draaisnelheid juist en regel matig zijn. Overigens beoordeelde de jury (bestaande uit de heren A. Kuik, D. Wassink en H Kok) niet alleen klank, stemming en tempo maar ook presen tatie waarbij dus werd gelet op de staat waarin het instrument verkeerde en de manier waarop de orgelman ermee om ging. Serieus Die jury ging uiterst serieus en zo ob jectief mogelijk te werk. Ieder orgel bracht zowel een verplicht als een vrij werk (waardoor het spelen zowat twee uur in beslag nam) en in beide gevallen luisterde het kritische driemanschap ge concentreerd. Hun aantekeningen kwa men uiteindelijk terecht in een beoor deling van ieder orgel. Die beoordelin gen waren leerzaam; onze „eigen" Jan Zwan las daarin bijvoorbeeld dat hij te langzaam had gedraaid. De deelnemen de orgels liepen in grootte en mogelijk heden (aantal toetsen en pijpen) sterk uiteen. Er waren niet alleen straatorgels maar ook zaal (concert)orgels. Een der instrumenten, De grote Wellerhaus, kon niet met de hand worden gedraaid en f 'n» ST j£38H8* i Aan belangstelling was geen gebrek op het woensdag in hei omstandigheden waren voor een dergelijk evenement ideaal. van het folkloreprogramma gehouden orgelconcours. De speelde dus op de motor; de jury hield daar uiteraard rekening mee. Om uit te maken wie de prijzen zou den krijgen trok de juty zich na het luisteren ruim een half uur in conclaaf terug in De Raadskelder Jan Zwan viel tenslotte de eer te beurt de uitslag be kend te maken en de prijzen uit te rei ken Het hoogste aantal punten (33%) kreeg „De Waterlander" uit Alkmaar. De heer P. Asbach (op Texel geen onbe kende want hij kelnerde vroeger in hotel Texel) nam de prijs in ontvangst: een door de gemeente Texel beschikbaar ge stelde beker Eerste prijzen gingen naar „De Nachtegaal" (32% punten), „De Jutter" (32 punten), „De Marenghi" (32 punten). Tweede prijzen waren er voor „De Grote Wellerhaus" (31 punten). „De Tiet" (31 punten), „De Barometer" (31 punten) en „De kleine Lekkerker ker" (30% punten). Het waren eenheids prijzen: afgezien van de winnaar kreeg ieder hetzelfde bekertje, beschikbaar gesteld door de folklore. De jury aan het werk Van links naar rechts de heren Kok. Kuik en Wassink. Als blijk van dank kregen de heren na afloop een waardebon. 13. Van de Zaandammcrdijk langs de Noorddijk naar Oost (schelpenpad, loopt niet langs bestaande weg). Nauta merkt op dat de fietspaden langs de dijken zullen lopen en niet er op. 14. Een schelpenpad van 400 meter langs de vuilstortplaats naar het Licht van Troost. 15. Schelpenpad langs 't Hoornderslag. 16. Schelpenpad tussen Jan Ayeslag en Westerslag langs de bosrand (loopt niet langs bestaande weg). Pad sluit aan op Bleekersveldpad. Maakt rondje Ayeslag-bosrand-Bleekers- vcld-Rozendijk compleet. 17. Schelpenpad naar Jan Ayeslag. 18. Schelpenpad naar paal 17 (Natuur- recreatiecentrum) 19. Schelpenpad naar paal 21 (niet langs bestaande weg). De totale lengte van de genoemde fietspaden is 62 kilometer. De to tale kosten van 8,3 miljoen gulden in aanmerking genomen is dat een gemiddelde van 125 gulden per vierkante meter fietspaa. VOORWAARDEN Een aantal fietspaden loopt niet over gemeentelijk terrein maar over dat van Staatsbosbeheer en het Waterschap Texel. Het schap wil in principe mee werken aan de aanleg van paden over haar grond (dit geldt voornamelijk voor de paden langs de polderdijken) maar stelt wel een aantal voorwaarden. Zo mag de aanleg geen afbreuk doen aan de waterkerende functie van de dijken, moeten het beheer en onderhoud (van de dijken) in handen van het Water schap blijven terwijl de gemeente alle financiële gevolgen van voor beheer en onderhoud van de fietspaden op zich dient te nemen. Nauta vindt deze voor waarden begrijpelijk en in grote lijnen acceptabel POSITIEF Ook de werkgroep Landschapszorg heeft overwegend positief gereageerd op het fietspadenplan. Nauta: „Zij is in genomen met ieder plan dat leidt tot vermindering van het autogebruik maar verzoekt ons de stiltegebieden te respec teren. Zij vraagt zich af of de paden langs de dijken niet te veel landschap- verstorend werken". De wethouder wijst er nog eens op dat hij er naar streeft de paden volledig in de structuur van het landschap aan te passen. „Waar het landschap open is dient dat zo te blij ven". MEDEDELINGEN VAN B EN W Zodra de verbouw van het dorpshuis en de o.l.s. te De Waal voltooid is zal de Langwaal vanaf de Sommeltjesweg voor het gemotoriseerd verkeer worden gesloten Fietsers zullen dus wel vanaf de Sommeltjesweg de Langwaal in kun nen rijden. Deze maatregel is noodzakelijk i.v.m. de spelende (school-)kinderen op deze smalle straat, die overigens geen functie heeft voor het doorgaand verkeer. Verzorgend verkeer en ander lokaal verkeer kan de Langwaal vanaf het Ho- gereind inrijden. De Langwaal loopt dus vanaf het Hogereind dood, en zal als zo danig worden aangeduid. Momenteel liggen gedurende 3 maan den ter gemeentesecretarie (kamer 209) voor een ieder ter inzage de 6e wijziging van de bouwverordening, de 5e wijzi ging van de verordening op de seizoen woonverblijven en de 50e wijziging van de algemene politieverordening. Laatstgenoemde verordening is reeds op 10 juli j.l. in werking getreden (in stelling nudistenstrand). De overige twee verordeningen, die bij raadsbeslui ten van 6 mei j.l. werden vastgesteld en geen ingrijpende wijzigingen inhouden, treden in werking op 22 augustus 1975 Een dezer dagen zal worden begonnen met de voorbereidingen voor de herzie ning van de huisnummering in het bui tengebied voor wat betreft het gedeelte rond Den Burg en De Waal. Het gemeentebestuur verzoekt vrien delijk, wanneer hierom gevraagd wordt, aan de ambtenaren die met het werk be last zijn medewerking te verlenen. Omdat schuren etc. ook genummerd gaan worden kan het namelijk nodig zijn dat even een kijkje op het erf ge nomen wordt. De zon komt 24 augustus op om 5.37 uur en gaat onder om 19.47 uur, 27 au gustus op om 5.43 uur en onder om 19.40 uur. Maan: 30 aug. L.K.; 5 sept. N.M. Hoog water ter rede van Oudesdhiild Vrijid'ag 22 augustus 9.02 en 21.03 Zaterdag 23 augustus 9 37 en 21.35 Zondag 24 augustus 10.09 en 22.05 Maandag 25 augustus 10.36 en 22 32 Dinsdag 26 augustus 11.01 en 23.00 Woensdag 27 augustus 11 26 en 23.26 Donderdag 28 augustus 11.50 en 23.52 Vrijidag 29 augustus 17.17 en Zaterdag 30 augustus 0.26 en 12.55 Alan ihet strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6 15 uur na hoog waiter van 13 tot en met 19 augustus 1975 Geboren: Martin, zv. Petrus A. van Sweeden en Helena J. van der Star; Coen, zv. Jan W. Flier en Ienske P Poll. Ondertrouwd' Johannes M. Witte en Theodora J. M. Kuip; Dirk Trap en Go- de frida M. Barhorst. Overleden: Dirk van der Vis, oud 72 jaar, wonende te Den Burg. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 26 augustus om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 27 augustus om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 27 augustus om 15.00 uur. De B-junioren van Texelse Boys trai nen vrijdag (heden) niet op het oude veld zoals ten onrechte elders in deze krant is vermeld maar op de speelweide in Den Burg en wel van 18 00 - 19.00 uur. De A-junioren en senioren trainen hier aanvang 19.00 uur. Draaiorgelfabrikant is een uitstervend beroep, fhaar ook het maken van draai- orgelboeken (het „kappen") wordt nog maar door zeer weinig mensen gedaan. De heer H. Gossling uit Hilversum had niet alleen zijn orgel maar ook zijn kap- machine meegenomen en demonstreer- de de hoe daarmee de boeken worden ponst. Gossling vertelde dat het on Co: andere aankomt op ervaring en een i Je; geboren gevoel. Muzikale kennis al! ng is onvoldoende; uitstekende musici bi gen van het boekkappen vaak niets recht.. Tijdens een interne bijeenkomst en zonder officieel feestgedruis heeft de Hervormde gemeente woensdagavond haar nieuwe gemeenschapscentrum „De Schakel" aan de Burgwal achter de Her vormde kerk in gebruik genomen. Het centrum is gevestigd in een voor malig graanpakhuis dat eind juni van het vorig jaar van de firma Keijser Co werd overgenomen. Het gehele ge bouw moest grondig gerenoveerd wor den, hetgeen de gemeente een fikse duit kostte. Het resultaat is indrukwekkend „De Schakel" heeft de Hervormde gemeente in totaal zo'n twee ton ge kost Een bazaar en een geldinzame ling brachten bijna 42.000 gulden op. De verkoop van „Eben Haezer", het voormalig centrum van de gemeente aan de Julianastraat, moet een groot deel van het resterende bedrag ople veren Verder wordt gedacht aan de verkoop van onrendabel kerkeland. In januari van dit jaar werd met de verbouw begonnen Verschillende ge meenteleden hielpen mee met grond- en schilderwerk, waardoor de kosten kon- De Stichting Cultureel Werk heeft een ontwerp-tarievenregeling voor de sporthal samengesteld die op 2 septem ber aan het centraal bestuur van de stichting wordt voorgelegd. De Texelse verenigingen zullen voor het gebruik van de gehele zaal 27 gul den per uur moeten betalen, voor twee derde van de zaal 18 gulden en voor één-derde 9 gulden per uur. Deze be dragen gelden voor regionale verenigin gen en bonden die in samenwerking met de eilandelijke verenigingen van de hal gebruik willen maken. Niet-Texelse verenigingen en nationale of provinciale bonden gaan 35 gulden per uur voor de hal betalen. Voor incidenteel gebruik voor andere dan sportdoeleinden moet 50 gulden per uur worden betaald, voor aaneengesloten gebruik in de periode van 16 augustus tot en met 30 juni 500 gulden per dag en van 1 juli tot en met 15 augustus 250 gulden per dag. Evenals vorig jaar zullen enkele Texelse autocrosscoureurs deelnemen aan de officieuze Nederlandse kam pioenschappen die zondagmiddag a.s. worden gehouden door de Eerste Mc- demblikse Autocross Organisatie (EMACO). Afgevaardigd worden Cor van Etten, A. van der Meulcn, Toon Jansen, Douwe Dros en Martin van Ben- thum. „Chef d'équipe" is Henk Giezc die meegaat als vertegenwoordiger van het bestuur van de MAB-club Texl. De kos ten worden ook door de MAB-club ge dragen. Aan de cross in Medemblik wordt door vijftig coureurs deelgenomen, af komstig uit diverse delen van het land. De EMACO heeft van verschillende autocrossorganisaties de meest succes volle rijders uitgenodigd De Texelaars maken gebruik van hun eigen crosswagens. Deze zullen worden vervoerd met een vrachtwagen van J. C Rab (waarop er twee kunnen staan) en een oplegger van Rien Bakker waar op plaats is voor drie crossauto's. De cross in Medemblik begint om 14.00 uur. Henk Gieze vertelde ons dat het erg leuk zou zijn als veel Texelse supporters zou den meegaan Die kunnen dan het beste (en het gezelligste!) met dezelfde boot gaan: die van 12.05 uur van Texel. De vorige keer werd in Medemblik meegedaan door de Texelaars Gieze, Pol en Van Etten. Ze reden goed, maar vielen door pech niet in de prijzen Bij de Stichting Open Jeugdwerk problemen gerezen. „Het werk ligt beetje op z'n rug", aldus vertelde Henk Smit, die het verloop in het stuur als een van de oorzaken aamvften Verder is van het grootste belang de opzet van het Open Jeugdw zi wordt veranderd. Tot dusver heeft oof stichting zich vrijwel uitsluitend gep me senteerd als jongerensocieteit ('t Asi De 'Men wil nu veel meer aktiviteiten o aaj wikkelen. Ideeën daaromtrent zijn ne gelegd in een door Henk Smit en Dros opgestelde werknota Deze we nota zal ter sprake komen in een a ciale vergadering die zondagmidi aanvang 14 00 uur wordt gehouden het gebouw van het vormingscentn („De Boogerd") aan de Bernhardla Deze ruimte is gekozen omdat het eii onderkomen aan de Burgwal weg verbouwing tijdelijk niet beschikb is. In dezelfde vergadering zullen kiezingen worden gehouden om de d vertrek naar het vasteland ontstane catures ongedaan te maken. Op de den worden gedrukt. Het gebouw drie verdiepingen. De benedenven ping bestaat voornamelijk uit een sf< volle zaal, de tweede, die nogal laaf wordt voor het jeugdwerk gebruikt op de bovenste verdieping is de peu klas van mevrouw Boekei ondei bracht, alsmede een kindercrèche een zondagsschool Voor de 1 september in Den Buq starten metselcursus hebben zich sle< 18 deelnemers opgegeven, waardoor cursus dreigt te worden afgelast. Er minimaal 60 cursisten nodig. De organiserende instantie (de eniging De Nederlandse Baksteenin strie) heeft echter nog hoop dat het eiste aantal zich alsnog zal aanmelc Aan de cursus is tot dusver niet zoi bekendheid gegeven en bovendien een zo vroeg tijdstip dat de meesten nog even zullen hebben afgewacht De cursus omvat 3 theorie- en 9 pr tijklessen, te geven in een der lok: van de technische school in Den Bi De cursisten worden in twee ploe verdeeld: een ploeg doet de prakt lessen steeds op de woensdagavonc de andere op de maandagavonden, theorielessen worden door beide pi gen gezamenlijk gevolgd. De totale ten bedragen ƒ240,Daarbij zijn in grepen de kosten van gereedschap v. troffel, voegspijker, kaphamer, to etc. Aanmelding is nog mogelijk bij Vereniging De Nederlandse Baksteer dustrie, Postbus 51 te Arnhem of een der metseldocenten (de heren B! ken en De Boer) van de technis school in Den Burg. oo° ov t oi :11e lad dot ge g te ben lat irdj ere 1st aai err. I chi lille eva !Zlg gadering worden alle jongeren van c 15 - 25 jaar verwacht, die voor het jeugdwerk interesse hebben. De gymlessen bij S.V. Cocksdorp J weer begonnen. Nieuwe leden zijn v alle groepen welkom. De tijden voor verschillende groepen zijn Maandag: 14.15-15.15 uur: demes alle leeftijden|kan leen grondoefeningen. 15.45-16.45 uur: jongens 6-8 jaar 16.45-17 45 uur: meisjes 8-9 jaar 18.00-19.00 uur: jongens 9-11 jaar 19,00-20.00 uur: jongens 12 - 15 jaar 20.00-21.30 uur: heren Vrijdag; 15.30-16.30 uur: kleuters 4-5 jaar 16.30-17.30 uur: meisjes 6-7 jaar 18.00-19 00 uur: meisjes 10-11 jaar 19.00-20.00 uur: meisjes 12 - 15 jaar 20.00-21.00 uur: dames vc dt, Dpel um n z sp :id um Ie ai

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2