Cjrom ZwartsJexels in het harL, Gedeputeerde J. Zuurbier opent sporthal „Ons Genoegen" tlaf# 2000 Rijkswaterstaat dicht de laatste gaatjes.... 1 Duindijken bij Den Hoorn Openingsmanifestatie van drie dagen Taxicentrale DE KOOG ■■■■■■MnHnHir.. pi JvuüW Zweefvliegtuig maakte noodlanding BELANGRIJK! TAXI (02220) Tel. (02228) 555 FA. KIKKERT VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 TEXELSE 88e JAARGANG No. 9004 Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 RedaktJe: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,15 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 35 ct p. mm excl. 4% BTW Een poging van zweefvlieger Dick de Porto uit Den Burg om (voor het eerst in de geschiedenis van de Texelse zweefvliegclub) een tocht naar Friesland te maken, is mislukt. De wind bleef iets te westelijk en de bewolking wat te laag, waardoor de zweefvlieger zijn po ging na een vlucht van 4Vz uur moest staken. Hij kon toen het Texelse vlieg veld niet meer halen en zette zijn toes tel, de Ka 6 „Doordrijver", neer op bouwland in de Prins Hendrikpolder. De toestand is geen ogenblik gevaarlijk ge weest; van schade was geen sprake. Het vliegtuig werd gedemonteerd en met de speciale ophaalwagen teruggebracht naar het vliegveld. Onlangs hebben 20 leden van de club deelgenomen aan een 14-daags zweef- vliegkamp in Duitsland. De omstandig heden zijn daar heel anders dan op Texel wat bijdraagt aan de ervaring Het was jammer dat (al gevolg van de turbulente lucht) met het nieuwste toes tel, de „Pilatus", een veel te harde lan ding werd gemaakt waardoor vleugel en romp werden beschadigd en het lan- dingswiel naar binnen werd gedrukt. Herstel heeft momenteel plaats in de fabriek in Zwitserland ten koste van ongeveer ƒ7.000,een bedrag dat door de verzekering zal worden vergoed. Zaterdag 6 september be langrijke vergadering te Utrecht over de huidige pro blemen. Bezoek deze vergadering, het gaat u allen aan Vertrek bus om 6.30 uur 's ochtends uit Oudeschild. Graag opgeven zaterdagoch tend 30 augustus bij de coöperatie; 's middags bij D. Hoogendijk, tel. (02220) 3353. Wij rekenen op uw komst. Bestuur D.E.T.V. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds De sporthalvloer heeft een oppei vlakte van 44,5 x 23,5 nieter bij een hoogte van 7 meter Twee geluidsisolerende scheidingswanden over de volle hoogte en breedte kunnen er drie zalen van 23,5 x 14,5 meter van maken waarbij één zaal dan volledig is ingericht als gymnastiek lokaal. Op de tribune vinden 300 toeschouwers zitplaats. De vanaf de tribune toegankelijke kantine (met uitzicht op de werkvloer van de hal en op de sportvelden bij de hal) biedt plaats aan 80 personen. Er zijn vier kleedkamers waarvan twee zeer grote. De twee grote kun nen ieder tot twee kleedkamers worden gemaakt door middel van een schuifdeur waardoor bij gebruik van drie zaal gedeelten over 6 kleedruimten kan worden beschikt. De zaal biedt gebruiksmogelijkheden voor badminton, basketbal, volleybal, tennis, zaalhandbal, zaalhockey zaalvoetbal, microkorfbal, bok sen en turnen. He» is zover. De reusachtige sporthal „Ons Genoegen" aan de Emmalaan in Den Burg is in gebruik. Woensdagavond hield als eerste vereniging Tevoko zijn training in deze schitterende akkommodatie die met veel moeite voor de Texelse gemeenschap is veroverd. Op het ogenblik is de firma Drij ver doende met de laatste karweitjes van de afwerkfase. Daarna kan de schoonmaker aan de slag zodat het gebouw ruimschoots voor de geplande datum (15 september) klaar is. De sporthal zal vrijdag 19 september om 15.00 uur officieel worden geopend door de heer Jac. Zuurbier, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Voor muzikale omlijsting zorgt de Marinierskapel, onder leiding van majoor J. P. Laro. Dezelfde kapel verzorgt van 19.00 - 20.00 uur een muzikale show en om 20.00 uur volgen sportdemonstraties door de gezamenlijke gymnastiek-, volleybal-, voetbal- en diverse andere binnen sportverenigingen. ten met gymnastiek- en turndemonstra- tics door de vereniging „Quick" uit Leeuwarden en de jongens-, junioren en herenkeurkorpsen van het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Het openingsfeest beperkt zich niet tot één dag. Zaterdag 20 september wordt van 10.00 - 12.00 uur open huis gehouden voor alle belangstellenden (de officiële opening is alleen voor genodig den toegankelijk). Gedurende die tijd traint in de hal de handbalvereniging „Atilla" uit Utrecht. Van 14.00 - 15.00 uur wordt een wed strijd zaalvoetbal gespeeld tussen een Helders en een Texels selectieteam en van 15.00 - 16.00 uur verzorgt het eer ste en tweede team van „Atilla" een de monstratie handbalwedstrijd. Het pro gramma vermeldt verder een nationale bekerwedstrijd volleybal tussen het eer ste team van Tcvoko-dames promotic- klasse en het eerste team Gold Set-Up 3e divisie uit Friesland. Het zaterdagprogramma wordt bcslo- Dag en nacht. Badweg 1. Ook voor ziekenfonds. Zondag worden demonstraties jiu jitsu, judo en karate gegeven door het Centrum voor Fysieke training en sport van de Marine uit Den Helder (van 14.00 - 15 00 uur) het programma wordt besloten met tennisdemonstraties. Ter gelegenheid van de opening van „Ons Genoegen" zal over heel Texel huis-aan-huis een programmaboekje worden bezorgd, waarin het feestpro gramma uitgebreid wordt toegelicht en waarin iets wordt verteld over de ge beurtenissen die aan de stichting van de sporthal zijn vooraf gegaan Zijden draadje De totstandkoming van de hal heeft geruime tijd aan een zijden draadje ge hangen. Na de bouw van het gymnastieklokaal aan de Beatrixlaan was voor Texel de enige mogelijkheid om een sporthal te krijgen: samenwer king met de Rijksscholengemeenschap. Als de minister van onderwijs bereid zou zijn in de nieuwbouw voor de rijks scholengemeenschap één inplaats van twee gymnastieklokalen op te nemen, zou een deel van de RSG-gymnastiek- uren in de sporthal gegeven kunnen worden Dit bleek lange tijd een twist punt. De Rijksscholengemeenschap zelf was geen voorstander van dit wijzi gingsplan. De door de Stichting Cultu reel Werk in het leven geroepen studie commissie sporthal (later tevens bege leidingscommissie bij de bouw) organi seerde onder meer een excursie naar de sporthal in Anna Paulowna, waarbij veel twijfelaars in voorstanders veran derden. Begin 1974 stelde de gemeenteraad een krediet van 1,5 miljoen gulden be schikbaar voor de sporthalbouw en ver enigde zich met de gedachte opzet; er waren echter vier tegenstemmers Bij overleg met het ministerie van onder wijs kwam naar voren dat vrijwel ze ker van de plannen moest worden af gezien omdat de voorbereidingen voor de bouw van het RSG-complex met twee gymlokalen reeds te ver waren gevorderd. Op het nippertje Nieuwe hoop ontstond toen (een laat ste poging) contact werd gezocht met de Rijksgebouwendienst. De gemeente moest uiterlijk 1 juli 1974 garanderen dat de sporthal gebouwd zou worden. De tijd was zo kort dat het onmogelijk was een bestekklaar plan te produceren. Daarom werd gebruik gemaakt van een offerte van Projectontwikkeling Drach ten en van het plan Anna Paulowna van architect M. Zeegers; voor laatstge noemd plan werd om technische en fi nanciële redenen gekozen. De definitie ve beslising moest vallen in de raads vergadering van 25 juni 1974 maar ver daging bleek nodig omdat er nog te veel onzekerheden waren mede als gevolg (Zie vervolg pagina 2) In het kader van het plan om de wes telijke duinenrij van Texel te maken tot een waterkering die „supervloeden" kan weerstaan is Rijkswaterstaat maandag begonnen met het aanleggen van de laatste stukken zanddijk. Deze stukken komen op lage plekken in het duin, waar de zee mogelijk zou kunnen door breken. In opdracht van de Rijkswater staat is de B.V. Gebr. Heijnen uit Til burg bezig met het maken van een dijk die de Moksloot afdamt vlak bij de plaats waar deze uitmondt in de Mok- baai. Bij het karwei is thans één bull dozer ingezet maar er komt nog een tweede. Tussen Mokweg en Hoornder- slag zullen op lage plekken nog enkele van dergelijke dijken worden gemaakt. Er zijn twintig werkweken voor uitge trokken. Als maatregelen in dit duingebied achterwege zouden blijven, zou bij zwa re storm, hoog water en draaiende wind een doorbraak kunnen ontstaan van Mokbaai, via het lage gebied van de Geul naar de Noordzee bij Hoornder- slag. De zuidpunt zou dan dus van Texel worden afgesneden. Aan de wes telijke kant werd dit mogelijk gat reeds gedicht door verplaatsing van duinen (die anders door de zee verzwolgen zou den worden) naar de achterliggende val lei, waarbij tevens voorwaarden werden geschapen om verder landinwaarts stui ven van het zand te bevorderen. Alternatief Oorspronkelijk had Rijkswaterstaat voor het duingebied bij de Mok heel wat rigoreuzer plannen. Men wilde het hele stuk Mokweg tussen amfibisch oefen kamp en het punt waar de Moksloot uitmondt enkele meters verhogen. De Mokweg zou daardoor de aanblik van een rechte indrukwekkende zeewering krijgen. De natuurbeschermingsorgani saties protesteerden, wat mede leidde tot het nu in uitvoering genomen alter natieve plan: de verdedigingslinie komt wat meer landinwaarts en de Mokweg blijft ongemoeid. Toch waren natuurliefhebbers ver drietig toen ze maandag zagen hoe de bulldozer aan het werk ging. Met de ve getatie in dit door zijn variatie schitte rende natuurgebied werd korte metten gemaakt. Al gauw was voldoende zand bijeengeschraapt om een forse dam op te werpen, dwars over de Moksloot die dus over een lengte van enkele tiental len meters werd gedempt. Dat de Mok sloot thans geen aansluiting meer heeft op de Mokbaai is overigens geen feite lijke verandering want er was al een stuw die altijd dicht was. Het beleid is (Zie vervolg pagina 2) r.*,vS ■X& "j.4 Gezicht op de werkzaamheden hij De Geul. In drie dagen had de bulldozer al een flinke zandbarrière bijeen geschraapt. Op de voorgrond de Moksloot.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1