Cjrom Twartsjexels in het harL, Geen toneel meer in Den Burg? Veel kwaliteitsdieren op geslaagde fokdag Ci cHypotijeek^ Maakt kruising verdere verbetering mogelijk? ;rü Verenigingen missen Oranjeboom jsmm 4; rr" - m Informeer nu naai de mogelijkheden voor gelden op gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken UNSDAG 2 SEPTEMBER 1975 TEXELSE 88e JAARGANG No. 9005 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J >ostbu9 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ïti( ledaktie: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lurg, tel. (02220) 2403, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vr(Jdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 35 ct p. mm exd. 4% BTW fcL; TÏTffllTliiiïlir^HTlMIM^ Ml iH illlBlimnniWlimMWilWm )e heer 1. Abma toont de 3-jarige ram eigendom van de heer Joh. C. Roeper uit O osterend) die gisterochtend tot algemeen kampioen verd uitgeroepen. Zeer goede keuringsresultaten, veel belangstelling, een groot aantal in zendingen en uitstekend weer hebben de jaarlijkse Texelse schapenfokdag tot een succes gemaakt. De keuringsresultaten waren uiteraard het belang rijkst want daaruit moest blijken of men met het Texelse schaap nog steeds op de goede weg is. De juryleden zorgden ook nu voor een bevestigend antwoord, maar gaven er blijk van te beseffen dat het wellicht toch nood zakelijk is de ogen niet te sluiten voor experimenten. Van een schaap wordt verlang dat hij zwaar uitgroeit (vooral in het achterstel waar het kostbaar ste vlees zit), dat hij niettemin goed op de benen staat, veel lammeren werpt (eventueel meer dan eens per jaar) en als het kan ook nog behoorlijke wol levert. Het is de vraag of dit alles kan samengaan. De laatste jaren slagen de fokkers er steeds beter bevleesde schapen te pro- luceren, maar ook gisteren hebben heel at juryleden de wenkbrauwen fron- :nd naar sommige achterstellen geke- :en en er aanmerkingen op gemaakt. J. Zijlstra, een der juryleden, rakelde ia afloop van de keuringen tijdens de laaltijd in hotel „De Lindeboom-Texel" Ie discussie op over de vraag in hoe- erre het Texelse schaap met behulp an andere rassen zou kunnen worden erbeterd. Er zijn reeds experimenten aande op dit gebied. De heer Zijlstra enadrukte dat deze pogingen tot vcr- etering streng en centraal begeleid loeten worden om een chaos te voor- omen. Een situatie zoals in het begin an deze eeuw, waarbij zonder coördi- Voor grhoorapparatenservice llfl ELECTROHUIS natie letterlijk in alle richtingen werd gefokt, moet worden vermeden. Op grond van praktijkervaring zijn de normen die de jury aanlegt in de loop der jaren steeds aangepast. Tegen woordig gaan de prijzen niet zonder meer naar de zwaarste schapen. Het iets meer gedrongen en daardoor beter op de benen staande type gooit hogere ogen. Om die reden viel de rubriek ou dere rammen gisteren een beetje tegen; ze waren overwegend aan de zware kant. Volgens secretaris-penningmees ter C. Roeper van het Texels Schapen stamboek in Noordholland waren de aanmerkingen op de stand van sommige dieren ook het gevolg van de droogte van de laatste maanden. Met name bij de jongere beesten zou als gevolg van minder gras en daardoor meer kracht voer het vlees beter zijn ontwikkeld dan het geraamte, een mening die niet door alle juryleden werd gedeeld. Ander systeem Bij de rammenkeuring werd een voor Texel nieuw systeem toegepast. Tot dus ver was een soort afvalrace gebruike lijk In overleg bepaalde de jury tel kens wie van de kandidaten het „slecht ste" was en dus moest afvallen. Deze keer bepaalden, in navolging van het Belgische systeem, de individuele jury leden voor zichzelf wie met de kam pioenseer moest gaan strijken. De ram die de meeste stemmen kreeg verwierf de titel. Aldus wordt voorkomen dat een invloedrijk jurylid de anderen z'n mening opdringt. Gisteren werd ook een jeugdkampioensram aangewezen. Dit dier kon echter tevens meedingen naar het algemeen kampioenschap en dat leverde problemen op, want een zeer goede jeugdige ram is moeilijk te ver gelijken met een ouder topdier. Toch moest het gebeuren want door het ge meentebestuur was een ereprijs beschik baar gesteld voor één kampioensram Toen burgemeester Sprenger en wet houder Westdorp (van jeugdzaken!) van de problemen hoorden, beloofden ze te zullen nagaan of de gemeente voortaan twee ereprijzen voor de rammen kan uit loven. Het is dus te verwachten dat vol gend jaar zowel een jeugdkampioen als een senior-kampioen zal worden aange wezen. Een belangrijk onderdeel van de keu ringen is de aanwijzing van de tien bes te ramlammeren van de hele expositie. Vorig jaar werden hiervoor vijftig die ren in aanmerking gebracht; deze keer slechts 29. Maar deze waren veel beter geselecteerd. Al gauw had de jury er 15 aangewezen, maar om er tien van te ma ken, moest heel wat gewikt en gewogen worden en gaven uiterst kleine foutjes (Zie vervolg pagina 2) „Een krankzinnige toestand. Het grootste dorp van Texel zit zonder to neelzaal. Als er geen oplossing komt kunnen vVe wel opdoeken". Dat zegt voorzitter Kees Witte van de toneelver eniging Sint Jan, die vrijdag a.s. het 30-jarig bestaan herdenkt. Dat jubileum zal op uiterst bescheiden wijze worden herdacht, tijdens een gezellig samenzijn. Verder geen gedruis want de Sint Jan leden houden er ernstig rekening mee dat er van toneelspelen voorlopig niets meer zal komen. Ze beschouwen het als een nekslag voor het amateurtoneel van Den Burg dat hotel „De Oranjeboom" is gesloten. Want er is geen alternatief. Geen der andere particuliere zalen beschikt over toneelakkommodatie en een zaal als de Burgemeester De Ko ning-hal heeft zoveel nadelen dat de Sint Jan-tonelisten daaraan niet eens willen denken. Ze hebben nog geen stuk in studie genomen omdat ze er van over tuigd zijn dat het vergeefse moeite is. Wat meer hoop heerst in de gelede ren van de Rederijkerskamer UDI. Daar ziet men ook geen oplossing van het zaalprobleem, maar er zal wel een stuk worden uitgekozen. „We rekenen erop dat een of andere noodvoorziening kan worden getroffen. Als we niets instude ren kunnen we zeker niet spelen", zegt de heer G. Pansier, die niet helemaal wil uitsluiten dat UDI dit seizoen in de Burgemeester De Koninghal optreedt al is dat verre van ideaal. Koninghal ongezellig Tegen deze zaal met zijn in vele op zichten uitstekende akkommodatie wor den zowel door Sint Jan als UDI vele bezwaren aangevoerd. Het is een „moei lijk" toneel, waarmee wordt gedoeld op de akoestische eigenschappen. Er zijn geen passende decors, de repeteermoge- lijkheden zijn in verband met het sport- gebruik beperkt, de zaal heeft te weinig sfeer en is daarom voor publiek dat meer voor de gezelligheid als het toneel komt, onaantrekkelijk. Ook het feit dat in de Koninghal geen drank wordt ge schonken, draagt niet bij aan het gezel lige avondje uit. Per seizoen werd wel een tiental to neelvoorstellingen in „De Oranjeboom" gegeven. Naast UDI en Sint Jan gaf ook de toneelgroep van de oud-leerlingen- vereniging van de landbouwschool er hun uitvoering. Verder verzorgden to neelverenigingen uit de buitendorpen er herhalingsvoorstellingen, o.a. voor de bejaarden. Zoals de kaarten nu liggen is het onmogelijk dat een particulier „De Oranjeboom" zal kopen en op dezelfde voet zal exploiteren. Gunstiger wordt het als de vraagprijs een ton zal zakken en dus omstreeks ƒ250.000,zal komen te liggen. Te verwachten is dat de hui dige eigenaresse, een verzekeringsmaat schappij, uiteindelijk verlies zal aan vaarden om van het nu leegstaande en snel in kwaliteit achteruitgaande ge bouw af te komen. Gemeente? Het bestuur van Sint Jan hoopt dat de gemeente iets zal doen. Net als de andere dorpen heeft Den Burg een dorpshuis nodig. Wat is er meer voor de hand liggend dan dat de gemeente of een stichting „De Oranjeboom" koopt en er een dorpshuis van maakt? Kees Witte: „Dan kost het naar verhouding niet eens zo veel. De grond en het ge bouw zijn er immers al; er moet alleen maar het een en ander aan opgeknapt worden. En vergeet de centrale ligging niet. „De Oranjeboom" is de enige mo gelijkheid om een gunstig gelegen ge- meenschapsakkommodatie voor Den Burg te stichten. Met de gebruikelijke subsidies van CRM en provincie moet dat toch mogelijk zijn in een dorp van 5.000 inwoners. Het financiële aandeel dat de eigen bevolking in zo'n geval bij een moet brengen zal er zonder veel moeite komen". UDI en Sint Jan zijn van plan de si tuatie gezamenlijk onder ogen te zien om eventueel samen met andere be langhebbende groeperingen te bekij ken of initiatieven moeten worden ge nomen. Verloting Het aanstaande toneelseizoen is daar mee niet te redden. Nogal sneu voor het jubilerende Sint Jan, dat onlangs een verloting organiseerde om de aanschaf van decors mogelijk te maken. Die ver loting werd een succes; alle loten wer den verkocht wat bruto ƒ5.000,ople verde. De eerste prijs (reis ter waarde van ƒ1.000,werd gewonnen door P. Bakker, „Sint Donatus", Den Hoorn. Tweede prijs (tv-toestel): J. Gomes, Mo lendwarsstraat 2, Den Burg. Derde prijs (dames- of herenrijwiel): H. Elzinga, Bomendiek, De Waal. De aanschaf van decors zal voorlopig moeten worden uitgesteld. Tenzij een tijdelijke regeling wordt getroffen. Er is nog hoop dat het zal lukken de eige naresse van „De Oranjeboom" bereid te vinden de zaal incidenteel voor toneel- gebruik beschikbaar te stellen. De exploi tatie van buffet e.d. zou in handen kun nen worden gegeven van een der hore- ca-mensen uit de buurt. Een probleem is wel dat de toneelverlichting zo goed als zeker zal worden afgekeurd, maar mis schien is daaraan een mouw te passen. Kees Witte: „We moeten in ieder geval iets proberen. Ik kan me er niet bij neerleggen dat onze vereniging na der tig jaar op straat komt te staan". Sint Jan in zijn dertigste levensjaar. Staand van links naar rechts: Rika Rijk-Anema, Henk Smit, Janny de Haan, Juul Swarthof, Gerrit Moens, Marian Zeegers-Bakker, Paulien Bakker-Bakker, Ina Schuin, Hans Zijm, Hannie Smit, Hans Stapersma, Ina Rinks, Aad van Heer- waarden. Zittend: Nel Keesom-Logman, Kunnie Petlinga, Wim Witte, Wim Keijzer, To Graaf-Visser, Kees Witte en Dtck Witte. Niet aanwezig waren de leden Wil Slikker-Moenngs, Coby Bakker-Zoetelief en Ruud Beers.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1