Renovatie 80 houtrijke woningen van start Waddenzee groen door algen üieuwe commandant A.O.K. Wageningse studenten staken handen uit de mouwen 'roefwoning n Beatrixlaan PWN LEVERDE TEXEL 1.020.4B3 (VI3 WATER sef Belangrijke telefoonnummers Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 2 september 1975 Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Volgens het bestek moet het hele ƒ1,2 miljoen vergende karwei op 1 december a.s. klaar zijn. Er zijn nl. 62 werkbare dagen voor uitgetrokken. Zodra de aan nemer het routeschema heeft samenge steld, ontvangen de bewoners nader be richt. Ieder zal tijdig weten wanneer de aannemer komt en welke voorzieningen hij moet treffen. De foto geeft een beeld van de werk zaamheden aan de proefwoning in de Beatrixlaan. De houten gevel is verwij derd; op de voorgrond zijn mensen van Duin bezig de stempels te maken. Op de bovenverdieping is de noodwand te zien die ongeveer een halve meter achter de gevel wordt geplaatst. De Waddenzee bij Texel was eind vo rige week opvallend gekleurd door een groene stof die in vlekken zowel op het water dreef als erin zweefde. Mensen die bij Nieuweschild en andere dijk- strandjes het water ingingen kregen het helder groene goedje op hun huid en in hun haar, wat een erg vies gezicht was. Algemeen werd aangenomen dat het verf was of een andere chemische stof die door een schip was geloosd. Bij het NIOZ vernamen we echter dat de groe ne verontreiniging een natuurlijke oor zaak had. Het was een soort blauwalg die de laatste jaren steeds meer voor komt in het IJsselmeer en met name de afgelopen maanden zich nogal sterk heeft ontwikkeld door de hoge tempe raturen. Met het spuien waren de algen in zee gekomen waar ze na enige tijd vanzelf verdwijnen omdat ze niet in zout water kunnen leven. Een deel van de al gen kwam ook in de Noordzee terecht. Vrijdag werden de opvallende groene stipjes althans ook in het water bij ver schillende strandslagen waargenomen. lagin iden t wn UIN OD J VOO ■lagio k "ERS vrij voor DEN HOORN Het amfibisch oefen- snip Texel heeft een nieuwe commun ing Donderdag gaf luitenant-kolonel orie het bevel over aan de majoor der ariniers J. C. C. Dekker tijdens een 11e hens" op het terrein voor de rub- rbotcnloods. Overste Morie zei het commando over dragen met gemengde gevoelens. Een tere plaatsing dan op Texel is nau- voo elijks denkbaar, ook omdat de mensen m De Mok harde werkers zijn die be id zijn zich in te zetten waar nodig is. Drukte De periode waarin de heer Morie het vel voerde is erg druk geweest. Naast gebruikelijke opleidingsaktiviteit wa- er diverse evenementen die aan- cht en werkkracht vroegen, waaron- ir de herhalingsoefeningen, bezoek van ihandicapte kinderen, bezoek van een ntal militaire attaché's van bevriende 'ties, de oefening Nieuwspoort, het in- ren van motorboten, oefeningen door 'lgische en Franse militairen, het blik- fobezoek van een 20-tal hoge ambte ren van diverse ministeries etc. Ook de komende periode is weinig rust te rwachten, maar overste Morie noem- dat erg gunstig want het imago van t Korps Mariniers zal er zeker niet ichter door worden. Dat is van belang 'dat „van bepaalde zijde" onverflauw de pogingen worden gedaan om de posi tie van de krijgsmacht te ondermijnen. De heer Morie zei naar aanleiding daar van de krijgsmacht beslist niet als „eei? noodzakelijk kwaad" te zien, maar als iets zeer positiefs. „We zetten ons in voor een goede zaak: de vrijheid!". Goede sfeer De nieuwe commandant zei geconsta teerd te hebben dat het op De Mok bij zonder goed gaat en dat de sfeer uitste kend is. Het verzorgen van amfibische opleidingen is de belangrijkste taak van het AOK. Daarin spelen het vaste per soneel (dat de opleidingen mogelijk maakt) een even grote rol als degenen die de opleidingen volgen en maar korte tijd op het AOK verblijven. De bezuinigingen die de krijgsmacht treffen alsmede de kritische discussie over het nut van de krijgsmacht maken het werken niet bepaald gemakkelijk, maar majoor Dekker zei dat deze om standigheden moeten worden beschouwd als een uitdaging, niet als een hindernis. Hij zei open te staan voor ideeën die tot verdere verbetering van de taakuit voering kunnen leiden en verklaarde met-een gerust hart aan zijn taak op Texel te beginnen. Ter herinnering aan zijn Texelse pe riode kreeg de scheidende commandant een fraai reliëfschilderij, aangeboden door een delegatie van de vaste beman ning. tc komen nemen. Dat is nuttig om te weten welke maatregelen men moet ne men om de aannemer de gelegenheid te geven aan de slag te gaan. Het werk wordt zodanig uitgevoerd dat de mensen in de huizen kunnen blijven. Voordat de houten gevels wor den weggesloopt wordt daarom een noodwand geplaatst. Ook worden stem pels (steunen) aangebracht om de dra gende funktie van de gevels tijdelijk over te nemen. Omdat in de proefwo ning de stempels blijven staan, kunnen de mensen een goede indruk krijgen van het enkele dagen vergende ongerief waarmee ze te maken zullen krijgen. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland heeft in 1974 op Texel 1.020.453 m3 water geleverd, te gen 1.002.026 in 1973. Ongeveer een der de van deze hoeveelheid werd uit „ei gen" bronnen (wingehied bij Den Hoorn) betrokken. Van de waterfabriek kwam 656.550 m3. Een en ander blijkt uit het een dezer dagen verschenen jaarverslag. Het verslag maakt er verder melding van dat uit diepere bronnen in het win- gebied bij Den Hoorn 18.585 m3 water werd opgepompt en geloosd in de Mok- sloot ter ontlasting van de onttrekking aan het bovenpakket. De natuur hielp een handje want door de vele regenval in de herfst nam de waterstand van de Mokslootvallei tegen het eind van het jaar toe tot uitzonderlijke hoogte De proefnemingen ter verbetering van de kwaliteit van het gezuiverd water afkomstig van de Mokslootvallei werden beëindigd. Voorstellen voor het wijzigen en uitbreiden van de zuivering worden uitgewerkt. Tengevolge van enkele storingen heeft de waterfabriek in de zomermaan den niet steeds op de maximumcapaci teit kunnen werken. Problemen met de watervoorziening gaf dit echter niet, daar de verbruiken op de schaarse war me dagen veel lager waren dan vorig jaar. De storingen van de waterfabriek had den velerlei oorzaken, o.a. samenhan gend met de kwaliteit van het aange voerde zeewater. Vermoedelijk speelt hierbij ook een rol, dat de produktie de grootste tijd van het jaar aanmerkelijk lager is dan in het zomerseizoen. Bij andere soortgelijke installaties wordt veel meer op een constant niveau ge draaid. In opdracht van de woningbouwver- niging Texel is de firma C. H. F. Duin legonnen met de renovatie (vernieuw- ouw) van de tachtig zg. houtrijke wo- ingen. Zoals bekend was verbetering an deze woningen dringend noodza- elijk omdat de onderhoudskosten de estelde normen ver overschreden. De woningen zullen worden voorzien van ieuwe puien (bestaande uit aluminium n baksteen), isolerende beglazing oucheruimte en centrale verwarming, et laatste aan te brengen door het Centrale Verwarmings- en Isolatiebe drijf Texel (CVI). Voor dit alles gaan de bewoners straks ƒ75,- huur per maand meer betalen, waardoor de totale huur op ongeveer ƒ200,- komt. Ze krijgen bovendien een eenmalige uitkering van ƒ3.000,- als royale tege moetkoming in de kosten van herin richting. Deze premie wordt echter niet uitgekeerd aan degenen die nog geen jaar in de woningen zitten, hetgeen in overeenstemming is met de regelingen van Rijkswege. Om ervaring op te doen met de werk zaamheden is Duin vorige week begon nen met de leegstaande woning Beatrix laan 76. Deze proefwoning is vandaag of morgen gereed en de huurders van de andere woningen die op de nominatie jStaan om vernieuwbouwd te worden zullen worden uitgenodigd een kijkje De gaande en komende man. Majoor der mariniers f. Dekker (rechts) neemt het com- undo over van zijn voorganger luitenant-kolonel Motie. Wie donderdag of vrijdag in de Sluf ter was, kon daar getuige zijn van een rigoreuze schoonmaakbeurt. Groepen jongelui waren er in hoog tempo bezig met het verzamelen van papier, glas, plastic en andere ontsierende afval. Na twee dagen konden enkele honderden plastic zakken vuil worden afgevoerd. De jongens en meisjes die dit karwei onder leiding van een ambtenaar van Staatsbosbeheer uitvoerden hoorden tot een groep van 220 adspirant-leden van de jongerenvereniging „Unitas" te Wa- geningen. Op Texel hadden zij een werkkamp als onderdeel van hun m- struktietijd. Niet alleen maakten zij de Slufter schoon, ook kapten zij bomen in het bos, legden in het duinpark bij het Natuurrecreatiecentrum een voet pad aan en werkten bij de gemeentelijke plantsoenendienst. Vooral plastic heeft de schoonheid van het natuurgebied de Slufter vrij ernstig aangetast. Het meeste is afkom stig van schepen. Door zowel water als wind wordt het de uitgestrekte Slufter vallei ingebracht, waar je het dan ook overal kan zien liggen, vooral bij de stormvloedlijn aan de randen. Het wordt elk jaar erger want plastic verteert niet. Een schoonmaakbeurt was dus onver mijdelijk. Dertig jongens en meisjes hadden er de handen vol aan. Schadelijke bomen Een groep van 140 jongelui is bezig geweest met het kappen van de Ameri kaanse vogelkers (prunis). Deze boom soort vormt wegens zijn onstuimige groei een bedreiging voor het andere gewas. Staatsbosbeheer wil de prunis- sen daarom verwijderen. De deelname aan het werkkamp was groter dan was geraamd. Om iedereen aan werk te helpen werden nog twee extra projekten toegevoegd: aanleg van het tegelpad in het duinpark en het uit voeren van plantsoenwerkzaamheden voor de gemeente Het 150 meter lange tegelpad in het duinpark was noodza kelijk omdat het bestaande onverharde pad door veelvuldig gebruik zo slecht begaanbaar werd dat de mensen ernaast gingen lopen en zo een brede strook be groeiing vertrapten. Met 25 man werd het pad aangelegd, dat een eind maakt aan deze ongewenste ontwikkeling. De resterende vijftien jongelui veegden bij de plantsoenendienst goten, maakten de greppel bij het sportterrein in Den Burg schoon en legden een plantsoentje aan. Nuttig De meeste leden van „Unitas" zijn student aan de Landbouwhogeschool in Wageningen Zo'n gezamenlijk werk- projekt wordt bijzonder nuttig geacht voor de onderlinge band. „Mensen die lid worden van de vereniging leren el kaar zo op de beste wijze kennen. Ieder een is erg enthousiast, wat wel blijkt uit de enorme deelname en de stem ming", zo hoorden we van een van de jongens. De jongelui waren ondergebracht in 14 tenten op de camping „Dennenoord". De kosten van het projekt bedragen zo'n ƒ12.000,De door Staatsbosbeheer en de andere werkgevers betaalde vergoe ding belopen hetzelfde bedrag zodat men quitte draait. Adspirant-leden van „Unitas" bezig met het reinigen van De Slufter. Er werden honderden zakken met papier, glas en plastic verzameld.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5