Cjroen efwarL-Jexelsin het harL, Geen subsidie provincie voor sporthal EXPLOITATIETEKORT LAGER ONDANKS TEGENVALLER Openingsfeest van zeer hoog gehalte mm, cWmtervak§ntie Boek nu uw Informeer op onze kantoren naar de vele aantrekkelijke mogelijkheden gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken DINSDAG 23 SEPTEMBER 1975 89e JAARGANG No. 9011 T F. X E LS E WCOII RANT Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43. Dan Burg, tel. (02220) 2403, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Versch(|nt dinsdags en vr(jdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,15 p. kw. 50 cant Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct. p. mm excl. 4% BTW Dennis Saai en Jac. Zuurbier verrichten sa men de opening. Gedeputeerde Jac. Zuurbier heeft de gemeente te verstaan gegeven dat zij niet moet rekenen op de al in de begroting geraamde provin ciale bijdrage van 50 mille in de bouwkosten van de sporthal. On danks deze tegenvaller zal het exploitatietekort van ,,Ons Genoe gen" aanmerkelijk lager liggen dan de 67.000 gulden, waarmee in de voorlopige exploitatieopzet rekening werd gehouden. Aldus wethouder Jaap Westdorp aan het slot van de schitterende openings manifestatie. Dit drie dagen durende feest was kwalitatief van zeer hoog gehalte. Het geheel verliep nagenoeg vlekkeloos en het talrijke publiek heeft vrijdag, zaterdag en zondag kunnen genieten van zaalsportdemonstraties zoals die nog maar zelden op Texel te zien zijn geweest. Het muzikale gedeelte was in briljante handen van de Marinierska pel die vrijdagavond een meeslepend optreden verzorgde dat het publiek tot laaiend enthousiasme bracht. Ook het optreden van de uit de ka pel geformeerde steelband 's middags tijdens de opening was een succes. De opening werd op originele wijze verricht door Gedeputeerde Zuurbier. Presentator Pansier kondigde aan dat de provinciale bestuurder een bal zou gooien of trappen in de richting van een groepje pupillen, geselecteerd uit olie Texelse voetbalverenigingen. Zuurbier schopte noch trapte. Hij zette zijn bril af en kopte het ronde ding met een sierlijke boog naar de jon gens toe. Dennis Saai was er het eerst bij en mocht bijgestaan door de Ge deputeerde op een knop drukken waarna de scheidingswand van de hal langzaam de hoogte in ging. Daar achter stonden een groot aantal jon gens en meisjes gereed die, begeleid door de steelband, een vlaggenparade verzorgden. Kritisch Met dit ceremonieel was de opening van de Texelse sporthal „Ons Genoe gen" een feit en konden de genodigden zich richten op de diverse toespraken die fatsoenlijk kort werden gehouden maar waarin menig kritisch geluid te horen was. Het verbaal gehakketak tus sen Gedeputeerde Zuurbier en Jaap Westdorp was zeer vermakelijk. Cul tureel Werk-voorzitter C. J. Witte gaf de voorzetten. Hij stipte de bijzondere positie van Texel in het Noordhollandse sportgebeuren aan. „De Texelse sport beoefenaars hebben door de bootverbin ding meer kosten dan hun broeders op de vaste wal. Texel heeft geen baat bij sportakkommodaties in de rest van Noordholland. Het spijt mij dan ook dat de Provinciale Sportraad niet bij deze opening aanwezig is. Zij zijn kennelijk niet deze mening toegedaan". Maitresse Zuurbier beantwoordde deze voorzet met een provinciale voltreffer door aan te kondigen dat Texel een grote kans heeft net buiten de prijzen te vallen bij het toekennen van subsidie Hij deelde mee dat het fonds voor sportakkommo daties, ondanks het provinciaal begro tingstekort van 5 miljoen, begin vol gend jaar weer heropend wordt Texel zal daar weinig baat bij hebben omdat de eilandelijke sporthal in 1975 ge bouwd is. Door een beoordelingsfout viel de gemeente ook in '74 buiten deze regeling. Niettemin liet Zuurbier weten dat hij alle argumenten nog eens op een rijtje gaat zetten. Hij heeft de pro vinciale sportraad om een toelichting op het voor Texel ongunstige advies ge vraagd. ,.De orovincie Noordholland be schouwt Texel als zijn maitresse", luid de de beminnelijke verklaring van Zuurbier die door Westdorp resoluut bekritiseerd werd. „Als de provincie er een maitresse op na kan houden moet zij ook de financiële konsekwenties op zich nemen" was zijn rake antwoord. Fiks verhoogd Over de financiële situatie rond de sporthal zei Wes later desgevraagd dat de geraamde stichtingskosten van 1,5 miljoen gulden met ongeveer 150.000 gulden (9 a 10°/o) overschreden zullen worden. Door het uitblijven van de bij de begroting al ingecalculeerde provin ciale subsidie van 50 mille wordt het exploitatietekort al maar groter, ware het niet dat het rijk de vergoeding voor het gebruik van de sporthal voor on derwijsdoeleinden fiks verhoogd heeft. Hierdoor zal het negatief saldo aanmer kelijk lager dan 67 mille zijn. „Niette min blijft er een tekort. Maar dat is deze prachtige sporthal dubbel en dwars waard, vond Wes. In zijn speech bena drukte hij, in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Texelse sportraad (die de manifestatie organiseerde) de impor tantie van de hal voor de leefgemeen schap. „Het is voor een Texelaar prak tisch onmogcliik om mee te doen aan zaalsportaktiviteiten in de regio. Als de laatste boot al weer naar Texel vertrekt wordt nog volop gesport. Daarom heb ben wij zo drineend behoefte aan een sporthal op het eiland". Verwonderd Gedeputeerde Zuurbier zei verwon derd te zijn dat juist hij door de ge meente gevraagd was om de opening te verrichten, te meer daar de uitnodiging plaatshad na een mislukt onderhoud met Oskam en Westdorp. „Ik vind dit een mooie hal. vooral ook in functioneel opzicht" Hij noemde hierbij de vor mende waarde van het sportgebeuren en de grote invloed die sport heeft op de lichamelijke conditie. „Ik hoop dat „Ons Genoegen" ook werkelijk een genoegen blijft", zei Zuurbier wijzend op de spel- verruwing in het voetbal. De trucs van Suurbier, Van Hanegem en andere ster ren worden maar al te goed begrepen en toegepast in de amateurwereld. Het is duidelijk dat dit geen sport voor het provinciaal belang is, aldus de Gede puteerde Krachtproef Burgemeester W. H. Sprcnger liet we ten dat de realisatie van de sporthal een krachtproef van de eerste orde is ge weest. Hij noemde in dit verband vooral ambtenaar G. Oskam die „de spil en mo tor" was, en bergen werk verzet heeft. Ook de burgemeester ging nog even op de problematische exploitatie in. Hij zei te hopen dat GS alsnog bij het ministe rie zouden willen bepleiten dat de toe gezegde subsidie zo snel mogelijk aan Texel wordt uitgekeerd. Westdorp ver klaarde later dat het voor de gemeente, in verband met de rente, van belang is Cor Smulders, achtvoudig Nederlands kampioen tijdens zijn afsprong na de rekstokoefe ning. dat die subsidie in 1976 in plaats van '77 komt. Ook de problemen rond de toewijzing van de sporthaluren werden nog even in de toespraak van Witte aangesneden. Witte: „Wij hadden het niet voor moge lijk gehouden dat we in het eerste jaar al met verdelingsmoeilijkheden te kam pen zouden hebben. Deze problemen kunnen in de toekomst nog wel eens groter worden. Ik doe echter een beroep op de verenigingsbesturen rekening met alle sporten te houden en niet alleen van het eigen belang uit te gaan. Een ultimatum past niet in de sportieve sfeer", aldus Witte. De voorzitter van Cultureel Werk, dat de sporthal beheert, kondigde verder nog aan dat de huisvrouwengymnastiek binnenkort, als recreatieve sport, voor een experimentele subsidie in aanmer king komt en derhalve van start zal kunnen gaan. Witte liet weten dat de verkoop van grondcertificaten tot dus ver bijna 60.000 gulden heeft opge bracht. Er zijn nog aandelen verkrijg baar Natuurlijk waren er ook geschenken. De volleybalvereniging Tevoko schonk de stichting een complete geluidsinstal latie terwijl architect Zegers de nationa le driekleur aanbood; namens de boks vereniging Texel gaf Hans Boks een trofee, die, zo zei Witte, in de nog aan te kopen prijzenkast zal worden neer gezet. Exotisch De diverse toespraken werden ver pakt in de exotische muziek van de steelband der Marinierskapel. Deze band, die normaal uit 9 maar vrijdag uit 7 leden bestond, produceert mu ziek met behulp van olievaten van ver schillende grootte, waarmee Antil liaanse klanken ontstaan. De band be heerst een repertoire van 80 nummers en maakte tournees door de hele we reld. Tijdens een trip op de Antillen werd op een Arubaans concours en passant de eerste prijs in de wacht ge sleept. De huidige formatie valt bin nenkort uit elkaar; voordat het zover is werd nog gauw even een plaat op genomen. Feilloos De openingsmanifestatie kende vele hoogtepunten. De Marinierskapel was een attractie van groot formaat. Dit machtige swingende orkest speelde vrij dagavond een uur lang allerlei bekende melodieën. Een tango van Malando werd ten gehore gebracht, maar ook een selectie uit het werk van Duke El lington was te beluisteren. De bomvolle sporthal trakteerde de muzikanten her haaldelijk op klaterend applaus. De Ma rinierskapel bracht feilloos uitgevoerde muziek waarbij vooral de machtige ko persectie imponeerde. Het optreden werd besloten met enkele nummers van Glenn Miller. Mogelijk wordt met dit op treden de traditie hersteld dat de Mari nierskapel ieder jaar een concert op Texel geeft. Turnen Een ander hoogtepunt was het optre den van de herenkeurtumploeg van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekver- bond in samenwerking met de 18 meis jes van de Friese turnvereniging Quick uit Huizen. De spectaculaire lange mat- sprongen van de 14 leden tellende keur- turnploeg vormden de apotheose, maar ook het ritmische onderdeel mocht er zijn De 8 meisjes van de ritmische groep van Quick lieten een aantal uit- (Zie vervolg pagina 2) Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS CJ De opening is een feit. De scheidingswand gaat langzaam om mers aan de vlaggenparade Op de achtergrond de steelband van de Mariniers kap el en de deelne-

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1