Texel kan belangen zelf 't beste behartigen' I sjf Pleidooi burgemeester voor bevoegdheid gemeente Omvangrijke schade bij brand in De Koog Mi ||f§ Wijziging openingstijden postagentschap Cocksdorp „STEM IN OPLOSSEN ZWMR WEGENDE EtLftNBPF.OBLEM" VERVOLG VAN PAG.1 KWESTIE ASFALTFABRIEK VANAVOND IN Mishandeling Nyl ongaren gestolen Hond heet schaa ap Dwerggeiten verdwaald Onder invloed CREATIVITEITSEXPOSITIE PLATTELANDSVROUWEN IN RAADHUS EILANDCOMPETITIE P.OWLINCBOND Bibliotheeluiieuws Met ingang van 1 november a.s. zal de winkel van de heer J. van 't Noord- ende te De Cocksdorp gedurende de wintermaanden om 17.30 uur worden gesloten Als gevolg hiervan zal het in deze winkel gevestigde postagentschap even eens m.i.v genoemde datum op dat tijd stip dicht zijn. Gedurende de zomer maanden juni, juli en augustus blijft de openstelling tot 18 00 uur van kracht. „Ben? u met ons vort mening dat de Texelse bevolking de belangen van het eiland zelf het besie kan behartigen, in nauwgezet samenspel met rijk, pro vincie en andere betrokkenen? Zo niet, dan gaan wij toch rustig door", aldus burgemeester W. H. Sprenger gisteravond tijdens een bijeenkomst in hotel „De Koger Hoop" ten over staan van het meer dan 100 leden tol lende gezelschap dat gisteren en van daag heeft deelgenomen aan de door de Stichting Recreatie georganiseerde excursie op Texel. Onder de aanwezi gen bevonden zich diverse toonmbte naren van het ministerie van CftM. De burgemeester hield een warm pleidooi voor de beslissingsbevoegd heid van de gemeente. „Texel moet een stem krijgen in het oplossen van eilandproblemen die zwaar wegen. Dat is in het belang van het Texelse landschap", aldus de heer Sprenger daarmee de stelling bestrijdend als zouden „verstandige lieden vrijwel uit sluitend op het vaste land aanwezig zijn". MOEILIJKHEDEN De burgemeester schetste verder de recreatieve ontwikkeling van Texel in vogelvlucht. Hij stond wat langer stil bij de ontwikkeling vanaf het rccreatie- facetplan dat in 1965 door dc gemeente raad werd vastgesteld tot en met het vorig jaar aangenomen recreatiebasis plan. De heer Sprenger kwam daarbij tot zeven recreatieve beleidsuitgangs punten waarvan, zo zei hij, de uitvoe ring op massa's moeilijkheden stuit. Hij constateerde dat de beheersing van de recrcatiestroom moeilijk in praktijk te brengen is. „Op het terrein van de Ruimtelijke Ordening hebben tijdroven de inspraak- en overlegprocedures plaats waardoor we veelal achter de fei ten aanhollen. Mogelijk wordt dat min der als begin 1976 het bestemmingsplan Buitengebied door de raad wordt aange nomen". De burgemeester maakte ver der melding van het gebrek aan geld middelen in de landschapsbouw. „Bij het aanbrengen van centrale voorzie ningen op de kampeerterreinen ontstaat een conflict tussen wat ideaal en wat financieel-economisch haalbaar is. De gemeente wordt daarbij gezien als een buldog die met ontblote tanden waakt over de recreatieve belangen". Het hei lige eigendomsrecht levert naar de me ning van de heer Sprenger moeilijkhe den op voor het onderhoud van onder meer boomsingels en de afvoer van huisvuil. „Dan zijn er de straaljagers van de vliegbasis Leeuwarden en de he licopters van KLM-Noordzee voor de bevoorrading van de booreilanden die echt veel meer lawaai maken dan sport vliegers en parachutisten. Verder kan de PTT het bliikbaar niet stellen zonder een straalzendmast van 70 meter en moet Riikswaterstaat zo nodig twee as- faltinstallaties naast elkaar in Oude- schild hebben", aldus burgemeester W. H. Snrenger in zijn opsomming van ont wikkelingen die de uitvoering van het recreatiebeleid bemoeilijken. VERLOEDERING 's Morgens tijdens de ontvangst had de burgemeester in een schertsend be toog het gezelschap te verstaan gegeven waar zij tijdens hun bezoek op moesten rekenen, variërend van files tot olie- dampen vanaf de Noordzee. De burge meester gaf toe dat hij de schaduwzijde van het eiland wat had overbelicht. „Ik zeg echter niet dat dit allemaal gekheid is", voegde hij daaraan toe. Dat de heer Sprenger zijn doel om de bezoekers met de neus op de eilandelijke problemen te drukken volledig bereikte bleek wel uit de reaktie van de heer A. L. des Tombe, voorzitter van de Stichting Recreatie. Deze zei dat de burgemeester de verloe dering van het Texelse landschap wel wat in het absurde had getrokken maar dat in zijn woorden een waarschuwende ondertoon zat. Des Tombe maakte in dit verband de opmerking dat de Stichting Recreatie het gevoel heeft met een schuin oog te worden aangekeken. „Zo van: Daar heb je die verloederaars weer. Ik wil echter benadrukken dat de stichting heel graag een open oog heeft voor behoud van het landschap". Des Tombe zei later op dc dag. na reeds het nodige gezien en ge hoord te hebben, de problematiek van Texel te begrijpen en kondigde aan dat de Stichting Recreatie graag wil doen wat mogelijk is om mee te helpen deze problemen het hoofd te bieden. Uit het, zo juist van de pers gerolde, jaarverslag van de Stichting Recreatie blijkt dat zij een voorstander van natio nale parken en landschapsparken is, en zelfs bij de totstandkoming van de drie zogenaamde groene nota's een stimule rende rol heeft gespeeld door het uit brengen van een advies over deze ma terie. Dat Texel bepaald geen voorstan der is van een nationaal park (waarvoor het duingebied op de nominatie staat) en een nationaal landschapspark (in verban J waarmee de rest van het eiland in de groene nota wordt genoemd) is hier g ïoegzaam bekend. NIET FRAAI In het speciale Texel-nummer van het tijdsch -ift Recreatie heeft de burge meester dat standpunt nog eens uit de doeken gedaan. Hij oefent in zijn arti kel kri.ick uit op deskundigen, „die ken nelijk vergeten zijn dat op hun advies Texel n 1966 in de tweede nota Ruim telijke Ordening is aangewezen voor ontwikkeling van de verblijfsrecreatie. Het str.at dc rijksoverheid niet fraai be lenden die met haar steun tot ontwikke ling gvkomen zijn nu plotseling ondcr- gcsch'l t te maken aan andere, zonder zorgvuldig gewogen te hebben. De wecgb iefjes zoekt men in dc drie nota's tevergeefs", aldus de burgemeester. Vervolgt: „Texel zou graag zien dat het na de aststelling van het structuurplan en bc .temmingsplan Buitengebied in 1976 vooruit zou kunnen op het gebied van de landschapsbescherming. Dat kan niet als medewerking van rijk en pro vincie wordt gekoppeld aan de totstand koming van de parken. Het eiland heeft behoefte aan voortgezet overleg, niet aan doorkruisende maatregelen. Texel heeft nu behoefte aan financiële steun, niet aan een wettelijke regeling op mid dellange termijn", zo schrijft de heer Sprenger in „Recreatie". B. en W. die slechts één asfaltfabriek in de haven van Oudeschild willen toelaten. De firma Daalder heeft na melijk schriftelijk nog geen toestem ming van RWS voor de bouw gehad. Mondeling is echter wel het een en an der toegezegd, zodat een weigering^ niet waarschijnlijk moet worden ge acht. RWS gaat er namelijk vanuit dat het niet reëel is de in opdracht van RWS uitgevoerde werkzaamheden van De Vries en Van de Wiel en van Daalder onder een noemer te brengen. Daalder houdt zich bezig met het onderhoud van dijken alsmede de aanleg van strand- hoofden en heeft daarvoor een zekere hoeveelheid asfalt nodig die geprodu ceerd wordt door een asfaltinstallatie in het duingebied nabij De Cocksdorp. Dc Vries en Van de Wiel daarentegen voeren het dijkverzwaringsproject Ou- deschild-Ceres uit, en hebben daar 50.000 ton asfalt voor nodig. De firma Daalder is voor de aannemingsmaat schappij uit St. Maartensvlotbrug ech ter te duur om de benodigde hoeveel heid asfalt te leveren. AFWIJZEN Een andere theoretische mogelijk heid is dat de gemeenteraad van avond het standpunt van B. en W. af wijst en De Vries en Van de Wiel toe stemming geeft tijdelijk een asfaltfa briek in de werkhoven naast die van de firma Daalder neer te zetten. Daar mee zou meteen het probleem rond de asfaltinstallatie in De Cocksdorp worden opgelost. In de bouwvergunning die de gemeen te aan Daalder heeft verleend is be paald dat als de firma uit Alkmaar in Oudeschild een asfaltfabriek bouwt zij er tegelijkertijd voor zorgt dat de instal latie bij De Cocksdorp wordt afgebro- ken. Als RWS daarentegen alleen De Vries en Van dc Wiel een asfaltinstalla tie in de haven laat bouwen vervalt de bouwvergunning voor Daalder. De in stallatie in De Cocksdorp is zonder ver gunning maar wel met toestemming van het toenmalige gemeentebestuur ge plaatst, en tot dusverre altijd gedoogd. B. en W. vinden echter dat nu er gele genheid is een asfaltfabriek in Oude schild neer te zetten de installatie in Dc Cocksdorp moet worden gesloten. „Zodra deze fabriek er is, ongeacht van welke aannemer, zullen wij, met inacht neming van de Hinderwetprocedure over gaan tot sluiting in De Cocksdorp", aldus B. en W. Volgens het college beeft RWS toegezegd dat zij nagaat hoe ge noemde installatie alsnog kan worden verwijderd. GEEN IMPASSE B. en W. delen niet de mening van De Vries en Van de Wiel als zou sprake zijn van een impasse. „RWS kan zelf bepalen wie van het haventerrein gebruik mag maken voor het plaatsen vaneen asfalt installatie". De aannemingsmaatschap pij stelt dat installatie veel tijd vergt en de datum waarop met de asfalterings- werkzaamheden moeten worden begon nen steeds dichterbij komt. Zij verzoekt De keuken nadat de vlammen -waren gedoofdbier moet de brand bij bet gascomfoor links) zijn begonnen Er was geen brandiverend plafond aanwezig zodat al spoedig een gat in bet bout ontstond en het vuur de bovenverdieping bereikte. Inzetmevrouw Van dei Vis. die bet brandende buis ongedeerd via bet bovenraam kon verlaten DE KOOG - De brand die vrijdag middag uitbrak in de woning Dorps straat 38 van de weduwe G. A. P. van der Vis-Kikkert heeft een schade van tienduizenden guldens veroorzaakt. Hoewel de vlammen binnen dak en muren bleven werd toch vrijwel het hele interieur en het grootste deel van de inboedel verwoest. De bewoonster kon tijdig via een bovenraam in vei ligheid worden gebracht door de he ren Theo Kooiman en Henk Jan Klok; eerstgenoemde kwam toevallig voor bij met een auto waarop zich een lad der bevond. De brand moet zijin begonnen in de keuken. Hier stond een pan op het brandende gascomfoor. Mevrouw Van der Vis (65) was op de bovenverdieping bezig met administratieve werkzaam heden. Toen ze een brandlucht rook, was het al te laat. De weg naar beneden was afgesloten omdat de trap reeds in Vlammen stond. Mevrouw Van der Vis, die geen spoor van emotie toonde, open de toen kalm het raam en liet zich rus tig in veiligheid brengen. De brand veroorzaakte enorme inkt zwarte rookontwikkeling. De snel ge arriveerde brandweer 'had het vuur spoedig onder controle. Daarmee werd bereikt dat veel onvervangbare spullen an ihuis konden worden gered. Er was een grote verzameling kleurendia's, die vrijwel allen ongeschonden bleven. Een kostbare statenbijbel werd zwaar beschadigd, maar kan nog worden ge restaureerd. Een geluk was dat de boek houder juist de financiële administratie had meegenomen, zodat deze m tact bleef. Mevrouw Van der Vis heeft voor lopig onderdak gevonden bij haar zoon, de heer J. van der Vis. Mejuffrouw M. M V. uit Den Buig deed zaterdagochtend aangifte van mis handeling. De avond tevoren zou zij in een café in Den Burg een klap hebben gehad van een man. De klap was uit vloeisel van een ruzie die de man met haar vriend had gehad De politie is nog doende met het onderzoek van de toedracht. In de buurt van de Pontweg werd een schaap gebeten door de hond van G. O. Ds verwonding van ihet dier moest worden behandeld door de dierenarts, die ƒ45,in rekening bracht. De eige naar van het sahaap, de heer C. L. van Santen uit Eierland, had er geen ver trouwen in dat deze rekening door de eigenaar van de hond zou worden be taald en schakelde de politie in. Het viel mee; gisteren bleek de nota te zijn vol daan. deze kwestie in de raadsvergadering te behandelen. „Het kardinale punt is dat de met toestemming van de gemeente gemaakte werkhaven. niet gebruikt mag worden voor het doel waarvoor hij ge maakt is", aldus De Vries en Van de Wiel. Wat de firma uit Sint Maartens vlotbrug zal doen als de gemeenteraad het standpunt van B. en W volgt en ook RWS niet voor een oplossing zorgt is niet bekend. Onbekenden hebben zioh vrijdag of zaterdag toegang verschaft tot de stuur hut van de kotter TX 47 in de haven Oudeschild. Schipper B. G. Beuving uit Oosterend ontdekte dat een raam van de (afgesloten) stuurkast naar beneden was geschoven Een klos nylongaren werd vermist De familie Vroom (De Westen) vond zondagochtend op hun erf een tweetal grijs-bruine dwerggeiten. Bij de mensen in de buurt werden dergelijke dieren niet vermist. De eigenaar wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de famlie Vroom: telefoon 3129. In de nacht van vrijdag op zaterdag hield de politie op de Westerweg in Waalenlburg de Duitser M J. C. aan omdat hij zo slingerend reed, dal hij beurtelings de linker- en de rechter- berm nodig had. De politiewagen slaag de erin hem voorbij te komen en gaf een stopteken. De Duitser gaf daaraan gevolg maar trachte er daarop weer vandoor te gaan. Dat mislukte. De man zeer duidelijk onder invloed werd meegenomen naar he bureau. Hij wei gerde zowel de 'blaasproef als de bloed proef hetgeen in dit duidelijke geval weinig hielp Bovendien iwerd gecon stateerd dat de auto niet in orde was; de betreffende Volkswagen had onder meer gladde banden. De afdeling Texel en Eierland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen hebben op het ogenblik in de expo sitieruimte van het raadhuis een interes sante tentoonstelling op het gebied van hobby en creativiteit. De expositie is tol 24 oktober dagelijks te bezichtigen van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur, Te zien zijn werkstukken en verzame lingen van tientallen dames. Ook is een hoekje ingeruimd om aandacht te vra gen voor de aktiviteiten van de boeken club van de afdeling Texel. De getoonde kunstnijverheidsproduk- ten zijn veelal een rechtstreeks gevolg van de cursussen die de plattelands vrouwen regelmatig organiseren. Juist door het veelzijdige karakter moet de tentoonstelling voor vrijwel ie der interessant en zelfs inspirerend zijn. In sterkere mate dan bij exposities van „vaklui" het geval is, stimuleert het be kijken van deze door „gewone vrou wen" gemaakte en verzamelde artikelen tot navolging en dat kon wel eens het grootste pluspunt van een dergelijke expositie zijn. Verscheidenheid Een greep uit wat te zien is: allerlei handwerken, Hindeloper schilderwerk, geweven en geknoopte wandkleden, bloemschikkunst, cactussenverzameling (van mevrouw Bakker, „Helios"), ma- cramé, kralen, aquarellen (van me vrouw Keijser-Beerman), verzameling schildpadden (souvenirs) van mevrouw I. Zuidema-Klinger die ook uit lappen gemaakte beesten exposeert. Verder is er wolknoopwerk van mevrouw Tim- mer-Prins (met o.a. een dorpsgezicht van Oosterend) en een serie sieraden en wandversieringen, van hoefnagels ge maakt door mevrouw Dijkshoorn-Lap uit Het Noorden In kringen van platte landsvrouwen worden soms zeer opmer kelijke artistieke prestaties geboekt. Zo behaalde mevrouw Reuvers-Wirtz met naaldwerk een eerste prijs op de provin ciale tentoonstelling. In bowling „De Koogel" in De Koog begint op 5 november een bow lingcompetitie. Er zal worden gespeeld met teams van tenminste drie spelers plus eventueel een of twee reserves, Elk team komt drie maal uit tegen ie der ander team, dus drie maal drie is negen games per teamspeler. Ook mensen die niet bij de onlangs opge richte Bowling Bond Texel (BBT) zijn aangesloten kunnen aan de competitie deelnemen. De wedstrijden zullen op de club avonden worden gespeeld. Wie mee wil doen kan zich telefonisch opgeven bij een der volgende nummers: (02 2 28) 672; (02220) 2894 en (02220) 3400 of recht streeks aan de balie van „De Koogel" in de Dorpsstraat. De uiterste inschrijfda- turn is 20 oktober. Familiecompetitie Bowling De Koogel wil op zondag middag een zg. familiecompetitie (uniek in Nederland) organiseren. De teams be staan dan uit tenminste vier familiele den die niet beslist in de eerste graad hoeven te zijn. Wel is de bedoeling dat er tenminste één generatieverschil is, dus bijv. opa en oma plus twee klein kinderen, vader en moeder plus twee neven of nichten, vader en zoon plus twee kleinkinderen resp. kinderen etc Open huis Voor mensen die nog nooit een bow lingbal hebben zien rollen wordt zon dagmiddag 19 oktober in „De Koogel' open huis gehouden. Men wordt dan in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de spelregels. Het bestuur van de Bowling Bond Texel is aanwezig desgewenst instructie te geven. Als voor de familiecompetitie voldoende belang stelling bestaat wordt de eerste zondag van november gestart. De kinderboekenweek, 15 t/m 22 okto ber, heeft dit jaar als t/hmea „De wereld om je heen". De openbare bibliotheek Texel haakt hierop in met een leuke wiedstrijd. Ieder kind dat meedoet, le vert een bladzijde voor „Het biblio theekboek 1975". De bedoeling is dat deze bladzijde gaat over een onderwerp naar keuze. Voor de A en B groep (5 t/m 8 jaar) kan dit onderwerp zijn Dorp; School, Vakantie; Bos; Op 't water, Thuis Buiten Boerderij; Stad Huis; Dieren; Ziekzijn. Voor de C groep (vanaf 13 jaar) kar. dit zijn: Tiener en andere landen, Tiener en an deren; Tiener en fantasie; Tiener en ge zin/geen gezin; Tiener en kunst; Tiener en sport. Tiener en toekomst; Tiener ec liefde, Tiener en natuur; Tiener en oor log; Tiener en politiek; Tiener en toen Tiener en zichzelf. Boeken over deze onderwerpen ligg© in de bibliotheek in Den Burg klaar. D< opzet is dat je een van deze boeker kiest. Met behulp van dit boek kan j* een bladzijde vullen (schrijven, tekenen plakken, knippen enz.), over een onder werp uit de werld om je heen. Materiaal is in de bibliotheek aanwe zig van 15 t/m 22 Oktober. Woensdag 29 oktober moet da bladzijde ingelevert zijn. Vrijdag 31 oktober t worden de ma; kers van de mooi9te bladzijden bekenc gemaakt in de bibliotheek in Den Burg Prijs: een boek. ich

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2