Tien mille meer voor ,,'t Lant van Texei Piet Witte won ploegwedstrijd Statisch Texel door Bergen afgetroefd Als raad met subsidie accoord gaat Verband tussen linies ontbrak SP®! STIJGING VAN 15 NAAR 25 MILLE Blaaspijpje faalde Splte iiSP Texel 2 verdiend gelijk Texel 3 dolf onderspit Verzwakt ZDII 2 won toch Boys 3 trok aan langste eind ZDH 3 toch nog gelijk Texel 4 kansloos tegen \^GW SV0 (Z) kon 1—0 voorsprong niet vasthouden Boys-dames I gelijk Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 14 oktober 1975 99 Als de raad er vanavond mee ak koord gaat zal de gemeente Texel ƒ25.000,- bijdragen in de kosten van het nieuwe boek ,/t Lant van Texel" van J. A. van der Vlis. Dit is een rui mere bijdrage dan werd toegezegd in december 1974, toen de raad besloot een subsidie van ƒ5.000,- te verstrek ken alsmede ƒ10.000,- bestemd voor de aankoop van 250 exemplaren van het boek, te gebruiken als gemeente lijk relatiegeschenk. Door de verhoog de gemeentelijke bijdrage zal de ver koopprijs van het boek beneden de ƒ80,- kunnen blijven. Begin volgend jaar komt het boek in de handel. De uitgeefster, Langeveld De Rooij B V. te Den Burg, heeft laten weten dat de samenstelling van het boek meer geld en tijd heeft gekost dan aanvanke lijk was voorzien. Bovendien was de oorspronkelijke begroting niet te hand ven, mede omdat nogal wat wijzigingen in positieve zin zijn aangebracht. Zo is besloten de pagina's wat groter (22 x 30,5 cm) uit te voeren, een wat zwaar dere papiersoort (120 gr.) te gebruiken en het aantal illustraties te vergroten tot ca 250 stuks terwijl ook een uit vouwbare landkaart zal worden toege voegd. De technische kostprijs van het boek zal nu ƒ118,— gaan bedragen. Na aftrek van de toegezegde subsidies van provincie (ƒ20.000,—) en gemeente ((5 000,zou de technische kostprijs dalen tot ƒ37,50 per boek. Als de in de uitgeverswereld gebruikelijke normen worden toegepast zou de verkoopprijs van het boek dan ƒ155,— bedragen, wat onaanvaardbaar is. Zou de maximale verkoopprijs op ƒ80,worden gesteld, dan zou de technische kostprijs niet ho ger kunnen zijn dan ƒ19,20. Het tekort op de uitgave beloopt dan ƒ45.000, in dit tekort werd door Langeveld De Rooij een aanvullende subsidie ge vraagd. Minder winst In hun pré-advies aan de raad zeggen B. en W. bezwaar te hebben tegen deze becijfering. Het kan wel zijn dat deze in overeenstemming is met wat in de uitgeverswereld gebruikelijk is, maar gezien het feit dat de boeken vrijwel uitsluitend plaatselijk zullen worden verkocht menen B. en W. dat andere normen moeten worden aangelegd. Een winst van 40/24 maal de technische kostprijs (dus ƒ32,vindt het college daarom buiten reële proporties. Voor een boekhandel op het vasteland zou dat anders liggen omdat men daar het risico loopt met exemplaren te blijven zitten. In het nieuwe subsidievoorstel (ƒ25.000,is de afname van een aan tal boeken door de gemeente geschrapt. Een boek van ƒ80,is een nogal duur relatiegeschenk dat beter incidenteel kan worden aangeschaft als dat nodig is, menen B. en W Voorwaarden Langeveld De Rooij krijgt de sub sidie onder de volgende voorwaarden: de verkoopprijs van het boek mag in de eerste twee jaar na de uitgave niet bo ven de ƒ80,stijgen, de winstmarge van de drie plaatselijke boekhandels moet worden teruggebracht van 40 naar 30^/0 en eventuele nieuwe subsidies of verhoging van bestaande subsidies moeten worden gebruikt om een verde re verlaging van de technische kostprijs te krijgen. Wat eventuele extra subsidies betreft kan worden meegedeeld dat van de pro vincie, die destijds al zeer royaal over de brug is gekomen, niet méér kan wor den verwacht. De N.V. TESO heeft de aanvankelijk toegezegde subsidiegaran tie van ƒ5 000,omgezet in een subsi die zonder meer. Langeveld De Rooij heeft zich in middels akkoord verklaard met de voor waarden Op basis van de thans defini tief toegezegde subsidies zou de ver koopprijs van het boek weliswaar méér dan ƒ80,gaan bedragen, maar er zijn ook nog bijdragen te verwachten van de Gravin Bylandtstichting en het Anjer fonds zodat de verkoopprijs op het ge wenste niveau kan blijven. De heer Piet Witte is niet alleen een vaardig autocrosscoureur maar kan ook uiterst bekwaam omgaan met trekker en ploeg. Dat bleek zaterdag- Als bij alcoholcontrole het blaaspijpje groen wordt, betekent dat niet altijd dat de betrokken weggebruiker te veel drank heeft gehad. Dat bleek bij een 24-jarige vrouw uit De Koog die vorige week op de Pontweg werd aangehouden en het bekende pijpje duidelijk deed verkleu ren. Inmiddels is de uitslag van de bloedproef bekend en daaruit blijkt zon der twijfel dat de vrouw slechts een zeer kleine hoeveelheid alcohol had ge bruikt en daarom ook niet wegens over treding van artikel 26 zal worden ver volgd. De politie wijst erop dat men uit het bovenstaande de conclusie mag trek ken dat het raadzaam is nooit de bloed proef te weigeren; de weigering op zich zelf levert nl. altijd straf op. middag toen hij algemeen winnaar werd van de ploegwedstrijd die was uitgeschreven door de vereniging van oud-leerlingen van de lagere land bouwschool. In de afdeling wentel- ploegen vergaarde Witte 361 punten, goed voor de hoofdprijs bestaande uit 1.000 liter gasolie, beschikbaar gesteld door J. C. Rab B.V. Tweede bij de wentelploegen werd Martien van Benthum (de kampioen van 1973) met 3251/s punten (een waardebon, beschikbaar gesteld door Cebeco) en derde Ard Saai met 323Vs punten (waardebon van Keijser Co.). Nummer één bij de rondgaande ploe gen werd P. Jongejan met 359 punten. Hij krijgt 500 liter gasolie, beschikbaar gesteld door de TOC. Tweede werd Ja cob Lap met 349 punten (gereedschap set, beschikbaar gesteld door Dros Sme derij) en derde werd P. Wuis met 302Vz punten: een door A. Bakker beschikbaar gestelde waardebon. De wedstrijd werd onder gunstige Algemeen kampioen Piet Witte trekt zijn wentelploeg behoedzaam door de rulle grond pas gerooid aardappelland) aan de Oorsprongweg. Het tempo van de deelnemers lag gemiddeld vrij laag. Voor de ploegwedstrijd bestond flinke publieke belangstelling. Vorig jaar ging de ploegwedstrijd niet door omdat het land door de zeer vele regen onbegaan baar was geworden. weersomstandigheden gehouden op het aan de Oorsprongweg gelegen land van de firma C Jongejan Zoon. Er waren elf deelnemers waarvan het merendeel (7) gebruik maakte van een wentelploeg. De jury (bestaande uit de heren C. Tim mer, H. Flens, KI. Eelman, J. Roeper en J. v. d. Geest) constateerde vooral in de categorie wentelploegen grote verschil len in klasse. Over het algemeen wordt op Texel zeer goed geploegd. In het ver leden hebben meerdere Texelaars in dat opzicht van zich doen spreken, ook in nationaal en internationaal verband. De grootste prestatie werd destijds gele verd door KL Eelman uit Het Noorden die met succes deelnam aan de wereld kampioenschappen ploegen in Canada en Nieuw Zeeland. Ook hij werd „ont dekt" tijdens de plaatselijke wedstrijden die ieder jaar door de oud-leerlingen- vereniging worden uitgeschreven. Op 15 en 16 oktober worden in Flevoland de nationale oloegkampioenschappen gehouden; van Texel zal drie man eraan deelnemen De 51 zege van Bergen op Texel was misschien wel wat geflatteerd omdat zeker drie doelpunten het gevolg waren van dekkingsfouten in de rammelende SVT-defensie maar toonde onmiskenbaar het klasseverschil tussen de twee ploegen aan. UITSLAGEN: ZATERDAG 11 OKTOBER 1975: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-SRC 12 Asonia 6-Oosterend (Z) 2 21 Junioren: Oosterend Al-N.Niedorp Al 01 W.Waard Al-Texel A2 10—0 Zeemacht Al-ZDH Al 3—0 JVC Bl-Oosterend BI 1—0 Tex. Boys Bl-Vesdo BI 13 Call.oog BI-De Koog BI 1—3 HCSC B4-Oosterend B2 2—3 Tex. Boys B2-HRC B4 1—4 Texel Cl-HCSC Cl 0—3 Tex. Boys Cl-Flevo Cl 11 Kaagvogels Cl-Oosterend Cl 30 ZDH Cl-St. Boys Cl 8—0 Texel C2-SRC C2 1—3 Schagen C3-Tex. Boys C2 25 Texel C3-Petten C2 6—1 Pupillen: Afdeling A: Texel A2-De Koog Al 0—2 ZDH Al-Texel Al 1—8 Tex. Boys A2-Oosterend Al 02 Afdeling B: Texel BI-Tex. Boys B2 1—0 Texel B4-Cocksdorp BI 08 Texel B5-Tex. Boys BI 05 Oosterend Bl-Texel B3 140 Oosterend B2-Texel B2 13 ZONDAG 12 OKTOBER 1975: Afdeling Noordholland: Texel-Bergen 15 Succes 2-Texel 2 11 Kaagvogels 2-Tex. Boys 2 40 Texel 3-BKC 2 1—2 SRC 5-ZDH 2 34 Oosterend 3-JVC 4 2—2 Tex. Boys 3-Geelzwart 5 65 ZDH 3-WGW 6 3—3 WGW 7-Texel 4 6—1 Junioren: VZV Al-Texel Al 1—1 Tex. Boys Al-Helder A2 61 Texel Bl-Schagen BI 14 Dames: Zeevogels-Tex. Boys 22 Oosthuizen 2-Tex. Boys 2 02 De linies van de gasten sloten beter op elkaar aan dan bij SVT dat vooral op het middenveld een spelmaker mis te. Bergen had die wel in de persoon van Jaski die zich frank en vrij over het veld mocht bewegen zonder daar bij gehinderd te worden door een SVT-opponent. Het was opmerkelijk hoeveel ruimte Bergen kreeg. Hiervan maakte deze snelle ploeg tegen het traag opererende Texel dankbaar gebruik. SVT zocht zijn heil vaak in stilstaand voetbal. Kwam het leer eenmaal in de voorhoede dan wist niemand daar iets constructiefs mee te doen. Vooral het bewegen zonder bal liet bij de thuisclub sterk te wensen over. De voorwaartsen werden veelal met hoge ballen in het centrum aange speeld waar de Bergen-achterhoede weinig moeite had de situatie te klaren. Voor de rust wist Texel de slechte vorm nog redelijk te verdoezelen. Niet temin keek de thuisclub al na 9 minuten tegen een achterstand aan. Na 'n fraaie aanval over links wist de Bergenspits de slecht op dreef zijnde ausputzer Gert Pansier te omspelen waarna hij zijn vrijstaande medespeler een niet te mis sen kans bood. Texel gaf zich in dit sta dium van de wedstrijd niet gewonnen en na 20 minuten was het Jan van Ben- nekom (eerst had hij al tegen het li chaam van de Bergengoalie geschoten) die in een onoverzichtelijke situatie een dreunend schot losliet dat doel trof. Ook na deze treffer bleef Bergen de betere ploeg. Texel, dat Klaas Dirk Koom en Aad Blom miste, hield zich tot twee mi nuten voor de rust overeind. Aad Vaars, die ook al zijn dag niet had, moest toen kapituleren voor een zeker niet onhoud bare schuiver vanaf de rechterkant van het strafschopgebied. Verzwakt Na de rust overheerste Bergen zo mo gelijk nog meer. Het middenveld van Texel was door enige wisselingen nog meer verzwakt en de achterhoede kwam onder zware druk te staan. Een fout van Vaars betekende het derde Bergen-doel- punt. Na een vrije trap liet hij een hard schot door zijn handen glippen. Na deze treffer wilde Texel zich gretig op de aanval storten. Gert Pansier verliet zijn ausputzerplaats en verlegde zijn werk terrein naar het middenveld. Niemand van de SVT-spelers kwam op de ge dachte Pansiers positie over te nemen; een overduidelijk bewijs van het gebrek aan organisatie. De Texel-aanvallen le verden niet veel op. Alleen een inzet van Uriot die door de linksback van de lijn moest worden gehaald is het ver melden waard. Voor de rest was de stootkracht ver te zoeken. Bergen deed het beter en wist, geholpen door de Texel-defensie die grote gaten liet val len, nog twee maal te scoren. Aad Vaars redde nog een keer miraculeus toen een doorgebroken Bergen-speler hem probeerde te omspelen in plaats van meteen doeltreffend uit te halen. Na een van beide kanten goed ge speelde wedstrijd, wist Texel 2 een puntje weg te halen bij Succes 2. Nood gedwongen werd Rob van der Kooi op het middenveld gezet en het was de vondst van de middag; met goed aan gegeven ballen wist hij de Texel-voor- hoede aan het werk te zetten. Toch nam Succes de leiding na een misverstand in de Texel-achterhoede tussen Jan Dogger en keeper Ipenburg: 10. Texel bleef aanvallen maar de gelijkmaker kwam niet. Ook na de rust weer het zelfde spelbeeld; een aanvallend Texel en een stug verdedigend Succes. De zeer verdiende gelijkmaker kwam uit een goed genomen hoekschop door Douwe Dros en een fraaie kopstoot van C. van der Meer. Rob Dapper liep bij een kop duel nog een hoofdwond op, maar het bleek na doktersonderzoek gelukkig nogal mee te vallen, zodat hij mee terug kon naar Texel. In een zeer slechte wedstrijd heeft Texel 3 het onderspit moeten delven te gen BKC 2. De vele kansen bleven on benut en de enige Texel-treffer kwam op naam van een BKC-speler die in ei gen doel schoot. Dat betekende een 11 ruststand die door BKC in een voor sprong werd omgezet na een fout in de Texel-achterhoede. Vooral de midden linie van de thuisclub faalde volledig. Een door vier invallers verzwakt ZDH 2 heeft in de uitwedstrijd tegen SRC 5 niettemin een 34 overwinning in de wacht gesleept. Voor de rust stonden de Zwaluwen nog met 32 achter. De na 5 minuten opgelopen 10 achterstand werd door J. Duinker, na een afgemeten voorzet van W. Bakker, ongedaan gemaakt waarna de thuisclub tot 31 uitliep. W. Bakker verkleinde de achterstand door tussen vijf spelers in doeltreffend uit te halen. Na de rust speelde ZDH veel feller. Met name het middenveld was sterk bezet. Bram Brouwer luidde het algehele herstel in; hij scoorde uit een schitterend genomen vrije trap, de gelijkmaker De thuisclub kwam goed terug maar de ZDH-achterhoede met doelman D. Dijker aan het hoofd gaf geen krimp. Vlak voor tijd was het ZDH dat door een treffer van J. Duinker de zege in de wacht sleepte. In een doclpuntcnrijkc wedstrijd heeft Texelse Boys 3 tegen een technisch be ter spelend Geelzwart 5 in de laatste minuten toch nog aan het langste eind getrokken. De Boys startten de wedstrijd over rompelend en stonden binnen een kwar tier door goede doelpunten van E. Stie- kema en Th. Witte met 20 voor. Geel zwart nam dat niet en met de rust was de stand dan ook weer met 22 in evenwicht. Via 32 (eigen doel), 33, 43 (strafschop benut door P van Heerwaarden) kwam Geelzwart met 54 voor. Er was toen nog een kwartier te spelen. Geelzwart bleef de betere nloeg maar de counters van de Boys le verden evenveel gevaar op. Met een magnifiek schot bracht P. van Heer- waarden de stand weer gelijk (55) waarna E. Stiekema de winnende tref fer wist te maken. De voor de rust opgelopen 30 ach terstand in de thuiswedstrijd tegen WGW 6 leek voor het toch al zo veel geplaagde ZDH 3 onoverbrugbaar. De Zwaluwen dachten daar echter an ders over en deden de zwakke eerste helft volledig vergeten. T Waterman verkleinde de achterstand. Zijn voor beeld werd gevolgd door C. Slegtenhorst en Th. Fransimon, die de bal na een door J. Lap genomen corner tegen de touwen kopte. Texel 4 heeft geen schijn van kans ge had in de uitwedstrijd tegen WGW 7. Met 61 ging de ploeg ten onder na (verrassend) nog met 10, door een doelpunt van A. Nijkamp, te hebben voorgestaan. Deze treffer kwam uit een counter tot stand. De resterende speel tijd oefende WGW constant zware druk op de SVT-veste uit, hetgeen voor de rust in een 21 voorsprong voor de thuisclub resulteerde. Na de rust zakte Texel ver weg en het was een uitste kend optreden van keeper Rens van der Zwaag te danken dat de nederlaag tot 61 beperkt bleef. Dat een zeer snel verkregen voor sprong nog geen overwinning hoeft te betekenen ondervond SVO (Z) 1 in de thuiswedstrijd tegen SRC die uiteinde lijk met 12 verloren werd. SVO ver gat na de treffer van J. Vlaming door te gaan en bood SRC de kans terug te komen. De gasten kwamen sterk opzet ten en profiteerden van een misverstand in de SVO-achterhoede. Na de rust was het opnieuw raak voor SRC en wat SVO ook probeerde de gelijkmaker kwam niet op het scorebord Na een 20 achterstand schrokken de dames van Texelse Boys 1 wakker. Zee vogels moest voor de rust toezien hoe Nicolien Keijzer de achterstand ver kleinde en Ineke Bakker de gelijkmaker tegen het net werkte. Meer zat er voor Texelse Boys niet in. Dames Oosthuizen 2-T. Boys 2 02 Ook de uitwedstrijd tegen Oosthuizen 2 eindigde in een overwinning voor Boys-dames 2. De dames waren goed op dreef en scoorden twee maal. Na een mooie voor zet van Ria de Ridder scoorde Hennie Kaercher-Schoo de eerste goal. Voor de rust vielen er op het moeilijk bespeel bare veld geen doelpunten meer. Na de rust waren de Oosthuizer-dames meer in de aanval dan in de eerste helft, ech ter zonder resultaat. Hennie Kaercher- Schoo nam ook de tweede goal voor haar rekening. MEDEDELINGEN S.V. De Koog De zaalvoetbalploeg van S.V. De Koog speelt onder de naam „Het Galjoen". De training wordt voorlopig gehouden op dinsdagavond vanaf 20.30 uur in „De Kaaps-nol". Vrijdagavond wordt de eerste wed strijd gespeeld; om 20.30 uur tegen Rab J.v.B.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5