Gerrit de Haan: NRC zondag niet open Richtlijnen taxaties pas in overlegstadium openbaar i Kadaver Centrum één avond per week voor „beunhazen" open Onroerend goedbelasting Gironummer... VERVOLG VAN PAG.1 Geen nieuw gymlokaal voor o.l.s. Den Hoorn Concert Mannenkoor en Excelsior Bestuur Open Jeugdwerk nog niet oompeet Schietoefeningen Twijfels Koorn over [aardgasvoorlichting Raad akkoord met subsidie boek ,,'t Lant van Texel" Waterfabriek week buiten bedrijf s Directeur Gerrit de Haan van het Natuurrecreatiecentrum ziet er geen heil in het NRC ook op zondag open te stellen voor het publiek. Dat blijkt uit een brief van De Haan naar aan leiding van vragen die het Pakt-raads- lid Daan Welboren in juni heeft ge steld. Welboren vroeg het college ernstige pogingen te doen het NRC ook zon dag open te laten stellen. Hij schreef verder dit verzoek gerechtvaardigd te vinden, „gezien het sociaal, cultureel en educatieve karakter van het NRC. Iedereen moet de gelegenheid worden geboden het nieuwe Texelse Museum op elke willekeurige dag van de week te kunnen bezoeken", aldus het Pakt- raadslid. De heer De Haan gebruikt een aantal argumenten op grond waarvan hij de zondag als openingsdag afwijst. Hij ziet in de reakties van het publiek geen aan leiding de zondag als vrije dag voor de medewerkers op te offeren. „De bezoe kers in het zomerseizoen bestaan voor het merendeel uit verblijfsrecranten die niet aan de zondag gebonden zijn. Zij hebben alle begrip voor de zondagslui ting. Omdat de nieuwe openingstijden nog niet algemeen bekend zijn komen regelmatig bezoekers aan de vaste deur; dat moet nog wennen", aldus De Haan. Beunhazen Hij constateert dat vooral de Texe laars in het verleden bij voorkeur op de zondagmiddag kwamen. „Dat was meer een kwestie van gewoonte. Toch zijn er mensen die alleen maar op zondag kun nen. Dat zijn diegenen die van de moei zaam verworven vijfdaagse werkweek weer een zesdaagse hebben gemaakt. In de volksmond noemt men ze „beunha zen". Voor deze beunhazen en voor de mensen die aan hun seizoenverblijf ge bonden zijn willen wij het NRC, bij wij ze van experiment, in het hoogseizoen één avond per week open te stellen" Personeelsbezetting Welboren zei vernomen te hebben dat de oorzaak van sluiting op zondag ge zocht moest worden in de personeelsbe zetting. In het betoog van De Haan over de personeelsbezetting wordt naar vo ren gebracht dat het NRC een jaarbe- drijf is waar dan ook jaarkrachten in dienst zijn. „Volgens de huidige normen werkt het personeel nu 40 uur per week gedurende 5 dagen. Aangezien het NRC zes dagen (van maandag tot en met za- controleur zijn die ten alle tijde inzicht in de cijfers moet hebben". Brug Dit voorstel kreeg geen gehoor. Van den Heerik zei dat kredietbewaking van gemeentelijke kant zal leiden tot span ningen. Ook het Pakt-voorstel om een ambtenaar als waarnemer te laten op treden vond geen gehoor. Met 10 tegen 5 stemmen koos de raad voor een be stuurder die rechtstreeks verantwoor ding aan de raad schuldig is. Wethouder Zuidewind daarover: „De toetsing van de gemeentelijke beleids uitgangspunten komt beter tot zijn recht via een bestuurder als waarnemer". Zijn collega Nauta vond dat een ambtenaar het recreatiebeleid van de gemeente niet in de VW tot uitdrukking kan brengen omdat hij slechts zijn eigen specialisti sche gebied bestrijkt. Het SCF-voorstel om zowel een amb tenaar als een bestuurder aan te wijzen vond Nauta overbodig. „Het is al ge bruikelijk dat een bestuurder zich door een ambtenaar terzijde laat staan". Van den Heerik stond op het standpunt dat een bestuurder van wezenlijk belang is voor het slaan van een direkte brug tussen VW en gemeente. „Een ambte naar fungeert daarentegen meer als pot tenkijker, hetgeen niet nodig is". Ambtenaar Wethouder Westdorp verdedigde zijn keuze voor een ambtenaar. „De gemeen te moet een zekere controle uitoefenen maar die mag niet liggen op het beleids vlak. Dat gaat alleen het VW-bestuur aan. Juist een bestuurder houdt zich met het beleid bezig, terwijl de nadruk juist moet liggen op het financiële vlak. Een ambtenaar is dan de aangewezen persoon", aldus Westdorp die in zijn opinie gesteund werd door zijn progres sieve broeders. Westdorp was ook het enige colle gelid met de mening dat de bestuur der uit de gemeenteraad en niet al leen uit het college gekozen dient te worden. Dit keer was daar wel een meerderheid voor te vinden: 9 tegen 6. In een brief aan de gemeente heeft het WV-bestuur laten weten prijs te stellen op een gemeentelijk bestuurslid. Volgens de VVV statuten kan de ge meente slechts een bestuurslid aanwij zen; zij voorzien niet in de aanstelling van een waarnemer. terdag van 9 tot 17 uur) per week open is heeft een noodzakelijke verschuiving van de personeelsbezetting plaats waar door op zaterdag en maandag met halve sterkte wordt gewerkt", zo zet de NRC- directeur uiteen. Vervolgt: „Dit zijn de minst bezochte dagen van de week". Onrendabel Als het NRC zondag open zou zijn moet gedurende deze ,.drukke(!)" dag onder minimale bezetting worden ge werkt omdat het personeel er dan één compensatiedag per week bij krijgt. „Men is dan een belangrijk deel van de werkweek bezig elkaar te vervangen zodat van de eigenlijke taken weinig meer terecht zou komen. Dit is niet zon der meer door personeelsuitbreiding op te lossen, juist omdat het moeilijk is kwaliteitskrachten voor een betrekke lijk klein aantal uren te vinden". Ver der noemt De Haan dit ook een finan cieel onrendabele zaak. „Om ook zondag open te zijn betekent voor de vaste me dewerkers een onaanvaardbare belas ting. Hun aantal vrije zondagen zou per manent tot de helft worden terugge bracht", aldus staat in de brief van de NRC-directeur. Over deze kwestie is het laatste woord nog niet gesproken, kondigde burge meester W. H. Sprenger dinsdagavond tijdens de raadsvergadering aan, nadat Jan Witte zei de uitspraak van De Haan over „beunhazen" te betreuren. De kwestie zal in de commissie „Recreatie en Toerisme" onderwerp van gesprek zijn, waarna advies aan B. en W. zal worden uitgebracht. De openbare lagere school in Den Hoorn krijgt voorlopig geen nieuw gym nastieklokaal. Wel krijgt de school er een handenarbeidlokaal bij. Met deze uitbreiding zal op korte termijn worden begonnen. Aldus wethouder Westdorp die een nieuw gymnastieklokaal in de toekomst niet uitsloot. Het Texels Christelijk Mannenkoor en de muziekvereniging „Excelsior" ge ven zaterdagavond a.s. een gezamenlijk concert in dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend. Onder leiding van dirigent Kuik wordt een gevarieerd programma gebracht. Geestelijke en meer populaire werken zullen elkaar afwisselen om zo veel mogelijk muziekliefhebbers aan hun trekken te laten komen. Begonnen wordt om 20.00 uur De entree is ge steld op ƒ2,50 per persoon. De Stichting Open Jeugdwerk is doen de met de samenstelling van een over koepelend bestuur naast de reeds ge vormde werkgroepen. Men wil aldus tot een beter functioneren van de stichting komen. In het bestuur komen afvaardi gingen van de barwerkgroep, van de programmacommissie, van de bezoekers en men wil er ook nog iemand in heb ben namens het vormingsinstituut voor jonge volwassenen alsmede een „objec tieve buitenstaander" die met de be trokken organisaties geen bindingen heeft maar wel interesse heeft voor het jeugdwerk op Texel Namens de bar werkgroep zijn inmiddels gekozen Jack Schrama en Bas Huisman, namens de programmacommissie Karei van Heer- waarden en Henk Smit en namens de bezoekers Rob Bakker en Kees Lemstra. Naar de vertegenwoordiger van het vor mingscentrum en de buitenstaander wordt nog gezocht. Het college wil de richtlijnen op grond waarvan de taxaties voor de onroerend goedbelasting worden ver richt pas in de openbaarheid brengen zodra het overlegstadium met de be trokkenen is bereikt. Deze richtlijnen zijn opgeste'd op grond van de ervaringen va.. 30 proeftaxaties die door het grondbe drijf, plaatselijke „vertrouwensmen sen" en makelaars zijn uitgevoerd Met de „echte" taxatie werd 1 sep tember begonnen. De gewone gebouwen (woningen, tweede woningen, zomer huizen) worden getaxeerd door negen „vertrouwensmensen" en de bijzondere gebouwen (boerderijen, bedrijfsgebou wen) door één, zoals de burgemeester zei, „zeer ervaren vakman", terwijl het gemeentelijk grondbedrijf de onge bouwde eigendommen voor zijn reke ning neemt. De taxaties worden aan een algehele controle onderworpen waarbij vooral op de onderlinge waardeverhouding wordt gelet. Eind van dit jaar zal de raad zich buigen over een voorlopig voorstel dat als alle taxaties zijn uitgevoerd volgend jaar zomer wordt bijgesteld. De onroe rend goedbelasting wordt 1 januari 1977 van kracht. Zoals al eerder gezegd voelen B en W er niets voor de richtlijnen nu al opon- VERNIELZUCHT DE KOOG Onbekende verniel- zuchtigen hebben voor meer dan ƒ700, schade aangericht in een in aanbouw zijnde woning op de hoek Epelaan- Ruijslaan. Deurstijlen werden met bei tels bewerkt, men deed zijn behoefte in een der vertrekken en gebruikte teke ningen als toiletpapier die daartoe wer den verscheurd. Een thermopane ruit ter waarde van ƒ500,werd ingegooid Op 21 oktober a.s. wordt geschoten te Breezanddijk van 10.00 tot 18.00 uur met de 8-inch en de 155 mm houwitzer. Op 22 tot en met 24 oktober a.s wordt eveneens geschoten te Breezanddijk van 10.00 tot 18.00 uur met de 8-inch en de 155 mm houwitzer. Sector 200 graden Afsluitdijk richting Den Oever. Hoogte 5 km. Afstand 15 km. Veiligheidsschip aanwezig. KREDIET VOOR BEHANDELING BOMEN De gemeenteraad heeft een krediet van 21 mille beschikbaar gesteld voor het instandhouden van het gemeente lijke bomenbezit. Hetgaat hierbij om de instandhouding van 10 leilinden rond de kerk van Oosterend en van de kas tanjeboom op de Stenenplaats in Den Burg. Verder zal het krediet worden aangewend voor een groeiplaatsonder- zoek. De werkzaamheden worden uit gevoerd door de bomendienst van de Heidemaatschappij baar te maken. „Dat zou niet verstandig zijn", aldus de burgemeester, terwijl Nauta meedeelde dat de richtlijnen met „hard" zijn. Op de vraag van Fried Blanken wat er tegen openheid op dit gebied is antwoordde de heer Sprenger: „Gevoelsmatig". De totale taxatiekosten bedragen 130 mille. Hiervoor stelde de raad een krediet beschikbaar. IN BRAND STEKEN AUTO MISLUKT De aan de Pelikaanweg wonende Nioz- bioloog E. Jansen ontdekte woensdag avond dat getracht was zijn Daf perso nenauto in brand te steken De dop was van de (volle) benzinetank gehaald en er was een stuk krantepapier ingestopt. Deze krant was aangestoken geweest maar blijkbaar vanzelf gedoofd. Er wer den vier afgebrande lucifers gevonden. De politie heeft het geval in onderzoek. TEVOKO PROGRAMMA Zaterdag 18 oktober: Tevoko 1-TOG (d) Tevoko 1-Schorpioen (h) Mitra-Tevoko 3 (h) Alle wedstrijden beginnen om 14.30 DONDERDAG 16 OKTOBER In „De Schakel" naast de Hervormde kerk in Den Burg draait de film „Het Athene van India" toegang gratis. In „De Waldhoorn" te Den Hoorn wordt tot 21.00 uur voorlichting gegeven over aardgas. VRIJDAG 17 OKTOBER In „Rebecca" te De Waal spreekt op uit nodiging van de VVD Texel het ka merlid Scherpenhuizen o.a. over land schapsparken Toegang gratis; aan vang 20.00 uur. In ,,'t Skiltje" te Oudeschild wordt van 15.00 - 21.00 uur voorlichting over aardgas gegeven. ZATERDAG 18 OKTOBER Van 14 00 - 16.00 uur in de Burgemees ter De Koninghal zaalkaatsen. De programmacommissie van 't Asiel komt om 19.30 uur bijeen in het ge bouw aan de Burgwal. Het Texels Christelijk Mannenkoor en „Excelsior" geven in „De Bijenkorf" een gezamenlijk concert dat om 20.00 uur begint. ZONDAG 19 OKTOBER Om 14.00 uur start op het Wezenland een puzzelrit van de MAB-club Texel; inschrijven vanaf 13 30 uur. Bowling „De Koogel" houdt de hele middag open huis. MAANDAG 20 OKTOBER In de J'Elleboog wordt van 15.00 - 21.00 uur voorlichting over het aardgas ge geven. In „Olympic" houdt de sportraad een extra vergadering waarbij een nieuw bestuur zal worden gekozen. DINSDAG 21 OKTOBER In de J'Elleboog wordt van 15.00 - 21.00 uur voorlichting over aardgas gege ven. SCF-raadslid Kees Koorn uitte zijn twijfels over de aard van de voorlich ting die over het aardgas wordt gegeven. Inmiddels zijn de voorlichtingsavonden van start gegaan en Koorn maakte mel ding van eenzijdige informatie die hij in De Waal geconstateerd had. Hij zei in het geheel geen informatie te hebben gehad over de ombouw van kook- en verwarmingstoestellen op het aardgas en daarentegen des te meer te hebben vernomen over nieuwe apparatuur, die als binnen veertien dagen tot aankoop zou worden overgegaan, tegen korting geleverd wordt. „Op deze manier zet men de mensen onder druk". Koorn vertelde dat velen niet tot de aanschaf van nieuwe toestellen hoeven over te gaan omdat hun eigen appara tuur geschikt voor ombouw is „De kos ten van het aardgas zelf zijn toch al hoog en voor velen zal de aanschaf van nieuwe toestellen een te dure aangele genheid worden", zo meende Koorn. Het raadslid liet weten dat ombouw een be trekkelijk eenvoudige en ook goedkope zaak is. „Er hoeven alleen maar nieuwe spruitstukjes te worden ingezet, hetgeen overigens wel door een deskundige moet gebeuren". Geruststelling Wethouder Zuidewind deelde ter ge ruststelling mee dat tijdens de voorlich tingsavonden ook een ambtenaar van de gemeente alsmede een vertegenwoor diger van het gasbedrijf De Liefde aan wezig zijn. De ambtenaar geeft, indien hem dat gevraagd wordt, voorlichting over aansluitingsvoorwaarden, baatbe lasting en financiële medewerking voor aansluitkosten terwijl de voorlichter van De Liefde adviezen over ombouw en aansluiting geeft. Om de commercie een niet al te grote rol te laten spelen zijn de 16, door het gasbedrijf erkende installateurs, zelf tijdens de avonden niet aanwezig. Pas als de binnenleiding wordt aangelegd zal iemand van De Liefde de kook- en verwarmingsappa ratuur gaan testen om te kijken of om bouw al dan niet mogelijk is, zo deelde Zuidewind mee Niettemin bleef Koorn bevreesd voor het gevaar dat mensen al nieuwe toestellen aanschaffen ter wijl later misschien blijkt dat een hui dig in gebruik zijnd apparaat wel voor ombouw geschikt is. Zuidewind maakte nog duidelijk dat de mensen zich goed moeten laten informeren „Men dient daarvoor vragen te stellen", zei hij. „Ik ga met u mee als u zegt dat de presentatie van een dergelijke primitie ve begroting beter achterwege kan blij ven", aldus wethouder Jook Nauta te gen mevrouw Vlas die zich had ver baasd dat er van de oorspronkelijke kos tenopzet voor de uitgifte van het boek ,,'t Lant van Texel" niet veel meer over De caad ging overigens wel akkoord met het verhogen van de subsidie van 15 naar 25 duizend gulden. De B.V. had daarom gevraagd nadat gebleken is dat het compleet en tot een eenheid maken van het omvangrijke, door de historicus J. A. van der Vlis, geschre ven manuscript meer problemen heeft gegeven en tijd gekost dan aanvan kelijk was voorzien. Hierdoor was de begroting van februari 1973 niet meer te handhaven, aldus de B V Weijdt vond dat hetboek nu ook wer kelijk begin volgend jaar moet verschij nen, zoals door Langeveld De Rooij wordt ververwacht. Nauta zei dat deze nieuwe begroting in een dusdanig sta dium is aangeboden dat geen vertragin gen meer mogelijk zijn. Mocht toch nog stagnatie optreden dan is dat voor re kening van de uitgever, aldus Nauta, die nog aanvoerde dat al snel na de pri mitieve begrotingsopzet bleek dat het boek omvangrijker zou worden en een meer duurzaam karakter zou krijgen dan was voorzien. Ook kwamen nog ge gevens beschikbaar na de opgravingen in het plan Noord-West in Den Burg Verder traden nogal wat prijsfluctuaties op. Zo gingen de papierprijzen fors om hoog. Burgemeester Sprenger deelde mee dat de laatste berichten zijn dat de prijs van ,,'t Lant van Texel" niet boven de 80 gulden per exemplaar zal uitstij gen, doordat toegezegde subsidies inmid dels ontvangen zijn. TOILETGEBOUWEN KOGERSTRAND GS zien geen kans voor 11 november een uitspraak te doen over de plannen van de Recreatiestichting om op Loods mansduin een riolering aan te leggen, omdat de technische voorschriften ont breken. Aangezien op die datum de ter mijn waarbinnen GS een besluit moeten nemen afloopt heeft het provinciaal be stuur de gemeente verzocht het op 10 juni door de raad genomen garantiebe- sluit voor een 4 ton bedragende lening van de RST bij de bank voor Neder landse Gemeenten, in te trekken. Dinsdag werd dit besluit ingetrokken, maar tegelijkertijd vervangen door een nieuw garantiebesluit. De RST wil de lening van 4 ton nu aanwenden voor fi nanciering van de bouw van acht toilet gebouwen op het kampeerterrein Ko- gerstrand. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliu Pakt raadslid Cor Ellen liet we- H ten dat enige tijd geleden op het Noordzeestrand nabij paal 18 een H kadaver van een paard is aange- §j spoeld dat vervolgens ter plaatse 1 in een 5 meter diep gat begraven H is. Normaal gesproken wordt zo'n 1 kadaver afgevoerd naar Schagen 1 Dit keer was tot begraven overge- |j gaan omdat het kadaver in slechte H staat verkeerde en transport |j niet verantwoord zou zijn geweest, 1 liet wethouder Jan Zuidewind we- 1 ten. Ellen uitte zijn twijfels over 1 verdere ontbinding van het kada- ver in het zand, en had toch liever §j gezien dat het dode paard naar §j Schagen zou zijn afgevoerd. In dit 1 verband maakte Ellen melding H van een kadaver dat ten noorden van hoeve Zeeburg bij de Een- 1 drachtpolder is aangespoeld en dat 1 volgens zijn zeggen nog klokgaaf §j is. Hij hoopte dat dit kadaver niet meer in de grond zal worden be- jjj graven maar naar Schagen afge- M voerd. „Botulisme ontstaat niet H uit zichzelf" voegde hij daar veel- 1 betekenend aan toe iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Voor schoonmaak en inspectie In verband met schoonmaak en in spectie is de zeewaterontziltingsinstal- latie van „Texelstroom" een week bui ten bedrijf geweest, met het gevolg dat het drinkwater op Texel weer voor 100% uit duinwater bestond en derhal ve de bekende bruine kleur kreeg. Dins dag is de fabriek weer in werking ge steld. Reinigings- en inspectiewerkzaamhe den van de installatie zijn vaker nodig dan bij de ingebruikneming werd ver wacht Het moet enkele keren per jaar gebeuren. Vervuiling door onder meer slib, die door het aangevoerde zeewater wordt afgezet, is vrij aanzienlijk. Dezer dagen zijn proeven begonnen om deze vervuiling te beperken en daardoor de onderhoudskosten terug te dringen. Ver der is ook de erosie (aanvreten van me talen delen door warm zeewater) nog een probleem. Voor het komend voor jaar staat een langdurige revisie- en schoonmaakbeurt op het programma. Bij die gelegenheid zullen door erosie beschadigde onderdelen waarschijnlijk worden vervangen door onderdelen van materialen die er beter tegenkunnen Jan Witte deed dinsdagavond de suggestie een gironummer te ope nen om landschapsinstanties de gelegenheid te bieden geld bijeen te brengen om de al geruime tijd te koop staande ijsfabriek aan de Schilderweg in hun bezit te krij gen en daarna te slopen, zodat „deze dissonant uit dit landschap pelijk waardevolle gebied ver dwijnt", aldus Witte. Het SCF- raadslid noemde dit een test voor de betrokkenheid bij landschaps bescherming. Burgemeester Sprenger vond dat het denkwerk hiervoor maar aan anderen moet worden overgelaten. PROEFTUIN BREEZAND Opnieuw heeft de subsidieverlening aan de Stichting Proeftuin Breezand, stof tot discussie opgeleverd. Nadat tij dens de vorige raadsvergadering door met name Daan Schilling (Texels Belang en bestuurslid van de stichting) was aangedrongen op een hogere subsidie dan de 100 gulden die B. en W. wilden geven was het ditmaal fractievoorzitter L. J. Weijdt die niet tevreden was met een bijdrage van 200 gulden in het werk van de proeftuin, die onderzoek doet naar het «ebruik van minder schadelij ke bestrijdingsmiddelen in de bloem bollenteelt. B. en W. hadden zich uitvoerig over deze zaak gebogen, zo zei de burgemees ter, en daarbij gekeken naar de subsidif die de gemeente Anna Paulowna aan de proeftuin geeft. B. en W. hebben de subsidie vervol gens berekend naar de totale opper vlakte bollenterrein en kwamen uit op 200 gulden Weijdt vond dat de >q oppervlakte een minder grote rol speelt Hij legde vooral de nadruk op de afwa tering. „De bollenvelden liggen over wegend langs de duinen waardoor de afwatering praktisch over heel Texel wordt geleid. Het is zeer belangrijk dat zo min mogelijk schadelijke bestrijdings middelen in de afwatering terecht ko men. En juist daar doet deze proeftuin onderzoek naar. Ik vind dan ook dat deze raad, die zich altijd zo milieube wust opstelt, de subsidie aanmerkelijk moet verhogen zodat de gemeente in grotere mate meehelpt het werk van de proeftuin (die al eens met sluiting werd bedreigd Red.) voort te zetten", aldus Weijdt. Burgemeester Sprenger zei dat als de raad de subsidie aan de proeftuin dras tisch zou verhogen zij ook soortgelijke op andere landbouwgronden betrekkin? hebbende milieustudies met een derge lijk bedrag moet honoreren. De burge meester wenste dit als een milieuaan gelegenheid te beschouwen die niet aan de bollengrond gebonden is De raad ging akkoord met het collegevoorstel om 200 gulden subsidie te verlenen. Dkl oti oei or KS Lor .er ui P f* ite l

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2