Filmganger opent nieuwe seizoen met klassieker Voor het weekend arrf= Weekendkoopjes bij O ijzerhandel b.v Bodem- en bemestingsvraagstukken IIIAVYIHIWS f LAND Ut BOUW Open jeugdwerk vergadert Bleke Bet voor Texelse bejaarden Artsen: Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten 'N GOED IDEE MT IK ZEGGEN WOU..' Hoera Zuigelingenbureau Onderwijslezing voor NW-vromven BK van 82.50 voor 65 ARTIMA Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 24 oktober 1975 Onlangs is een begin gemaakt met de lezingscyclus, die ge houden wordt in de lagere landbouw school te Den Burg en in totaal 8 avon den omvat. De heer ing. N. P. Borst, specialist bodem en bemesting bij de consulentschappen voor de Rundvee houderij en Akkerbouw in Noordhol land heeft het spits voor deze avonden afgebeten. De inleider had een aantal 'aktucle vraagstukken in zijn betoog verwerkt, allen van toepassing zijnd op het veehouderij en/of akkerbouwbedrijf op Texel. Als eerste punt kreeg de diepgrond- bewerking van de droogte gevoelige gronden op Texel de nodige aandacht. Het bleek dat er nu reeds meer dan 20 jaar aan deze materie de nodige aan dacht wordt besteed en dat het systeem van bewerken steeds door andere ma chines werd verricht. Maar het doel van deze bewerkingen is steeds hetzelfde geweest namelijk te zorgen dat de plan tenwortels de mogelijkheid krijgen om te kunnen doordringen tot de onder grond daar waar het grondwater zich bevindt. Er is een verschil in de bewor- telingsdiepte van de planten. Maar ge middeld genomen kunnen alle planten wortels een druk van 15 kg per cm2 overwinnen. De gewassen bieten en gra nen kunnen tot een druk gaan van plm. 25 kg per cm2. De weerstand van de gronden zoals ze normaal zijn ontstaan loopt ver boven de 60'kg* per cm2 op Stikstofbemesting in het voorjaar De inleider had de indruk dat toch nog op te veel veehouderijbedrijven de stikstofzak te laat open ging in het voor jaar. Wanneer de temperatuursom voor de zandgraslanden is bereikt (200° C) dient de stikstof gestrooid te worden. Als advies gaf de heer Borst om voor de percelen die gemaaid gaan worden 120 kg zuivere N te strooien en voor de per celen die bestemd zijn om geweid te gaan worden te bemesten met 80 kg zui vere N. Vooral in het voorjaar mag een bemesting met kali en fosfaat ook niet achterwege blijven. De hoeveelheid van deze meststoffen hangt volledig af van de bemestingstoestand van de grond en vertaald op het analyseverslag van het grondonderzoek Koper- en cobaltb^mesting Naar aanleiding van de grondanaly- ses blijkt steeds meer dat vooral de lichtere (zand) gronden een tekort aan koper en cobalt hebben Vooral voor de gezondheid van het vee zijn deze twee elementen van groot belang. Een tekort aan koper kan aanleiding zijn voor een laag vetgehalte maar ook kan het in vloed hebben op hetdrachtig van het vee N-bemcsting op wintertarwe Gemiddeld genomen worden de hoog ste opbrengsten van wintertarwe ge haald bij een beschikbare hoeveelheid N (stikstof) van 200 kg in de grond. Met het stikstofonderzoek in de grond is nu bereikt dat er een betere voorlichting kan worden gegeven over de hoeveel heid bij te bemesten stikstof. Blijkt bij het onderzoek in het voorjaar dat er in de grond nog bijv. 60 zuivere stokstof in de grond aanwezig is dan dient er nog een gift van 140 kg zuivere N. bijge- strooid te worden. De beschikbare hoe veelheid N in de grond in het voorjaar kan sterk variëren en is dan ook geheel afhankelijk van gevallen hoeveelheid neerslag in de winter en het voorjaar. Ook de voorvrucht kan een belangrijke rol spelen. Fosfaatbemesting op akkerbouwgewassen De prijs van het fosfaat is de laatste jaren verdubbeld. Nu hangt hetvolledig van het rendement af van het gewas welke hoeveelheid fosfaat er economisch gezien er gestrooid kan worden. Voor bieten en aardappelen ligt dit het gun stigste. Na deze punten aangetipt te hebben volgde er een discussie waarbij ook nog andere zaken de nodige aandacht kre gen: Magnesiumbemesting, kalibemes ting op grasland en de organische mest stoffen. De belangstelling voor deze avond was goed en er wordt dan ook met be langstelling uitgezien naar de nog vol gende avonden. De tweede avond die gepland was op dinsdag 21 oktober «werd versohoven naar donderdagavond (gisteren) (weide en voederbouw). Alle andere geplande avonden blijven op de dinsdag en dan weer te beginnen op 28 oktober waar gesproken gaat wor den over de mechanisatie op de land bouwbedrijven, 4 november: melkwin- ning, 11 november: fokkerij, 18 novem ber: bedrijfseconomie, 25 november: be- drijfsfinanciering, 2 december: bedrijfs overname. Alle bijeenkomsten zijn in de lagere landbouwschool te Den Burg. JK. Vrijdag-, zaïterdag-, zondag- en dins dagavond om half acht, is nog de super- sp e<k tak el film „Wolkenkrabber in vlammen" te zien. Het hoogste ge bouw ter wereld gaat in vlammen op, en als toesohouwer zit je daar wel met het zweet in de handen naar te kijken. Teohndsch meesterstuk, waarbij ook het spel van de acteurs, tot in de kleine rollen, zeer de moeite waard is. (Toe gang 14 jaar). Zondagmiddag voor de jeugd „Pippi Langkous". De bioscoopversie van de op de beeldbuis bekend geworden 3weedse ondeugd. Avonturen rond de villa Kakelbont, waarbij twee zakken rollers het op Pippi's geldtas (hebben gemunt. Als het schip van haar vader op een dag de (haven binnenloopt, pakt Pippi haar spulletjes bij elkaar en gaat aan boord. Maar als eenmaal het mo ment van afscheid nemen daar is, kan ze toch haar vriendjes Tommy en Anika niet missen en gaat weer naar de villa terug. Nederlands gesproken, in kleu ren en voor alle leeftijden. Het bestuur van de stichting Open Jeugdwerk organiseert zondagmiddag vanaf 2 uur een openbare bijeenkomst in 't Asiel. Niet op de gebruikelijk dinsdag, maar voor deze ene keer op maandagavond, vindt de 2e start plaats van „Film- ganger" (verzamelnaam voor filmen thousiasten, die het met elkaar mogelijk maken dat ook de commercieel wat moeilijker liggende fiiLms toch op Texel één voorstelling halen). Wie iets voor film voelt, kan haast niet anders dan blij zijn met de keuze van de film „Les enfants du Paradis", een in stijl merkwaardig gaaf gebleven Maandagmiddag 27 oktober om half drie, organiseert de bejaardenbond een filmvoorstelling in het City theater. Vertoond wordt „Bleke Bet" naar het gelijknamige toneelstuk van Herman Bouber. Vele, vooral voor de ouderen, békende gezichten, want in de rolbezet ting zien we Aaf Bouber, Fientje de la Mar, Johan Heesters, Silvain Póons, Corry Vonk, Jan van Ees en Johan Blsensdhn. Het rasechte jordaanverhaal toont de lotgevallen van Bet, die getrouwd met de groentehandelaar Tmus, niet tevre den is met het karige bestaan. Samen met de rijke Van Santen smokkelt zij boter en dat legt haar geen windeieren. Als de geldzucht haar zo te pakken krijgt dat ze haar dochter Jans pro beert uit te huwelijken, aan de zoon van Van Santen (de slome Hannes), dan grijpt de ruwe zeeman Ko in. Ko had de oudste rechten en is Jan's verloofde. Volop dwaze verwikkelingen en omlijst met de muziek van Louis Davids: Witte en rooie radijs, In de jordaan, de ouJvve Wester, Sally met de roomijskar, om er een paar te noemen. Ongetwijfeld een voor velen plezierig zien, of terug zien. Kaarten (uitsluitend in voorverkoop) verkrijgbaar a ƒ1,bij de volgende adressen: Den Burg: mevr. Kooij, Beatrixlaan 74, Jo de Graaf, Sohoonoordsingel 18; Den Hoorn: M. Buitenhuis, Naalrand 58; Oudeschild: J. Bakker, de Ruyterstraat 99; De Koog: C. Groenhof, Eepelaan 6; De Cocksdorp: P. de Graaf, Vuurtoren- weg 5, en Oosterend mevr. Mosk- DekJker. schepping van Marcel Carné en scena rioschrijver Jacques Prévert. De drie uur durende film bestaat uit twee delen. Het eerste deel: „Boulevard du Crime". Dit is de Boulevard de Temple, waar toendertijd het volk sa menschool, om de daar optredende acrobaten en kermisgasten toe te jui chen of uit te fluiten. Baptaste (ge speeld door de acteur Jean Louis Bar- rault) is de mime-kunstenaar, die daar in het theatertje van zijn vader op treedt. De lotgevallen, het lief en leed van acteurs en publiek (de kinderen van het paradijs) worden op de voet gevolgd en vinden in deel twee: „L'homme blanc" hun tragische ont knoping. Prévert en Carné doken in alles wat er over die merkwaardige periode be schreven staat. Zo blijkt de bijnaam van de boulevard du Temple (du Crime) te zijn ontstaan, doordat er rond 1840 in die toneelstraat bijna dagelijks moorden en bloedbaden op het toneel werden aangericht. Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 13.00 uur Zr. BOON, Stuifweg 68, 't Noor den, tel. (02223) 354. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen: tele foon 2527 Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhekninal. 94), b.g.g. 3541. Zondag 26 oktober 1975: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Gier Collecte Werelddiakonaat. De Cocksdorp 10 uur ds. Hoekstra Maandcollecte Den Hoorn 11.00 uur ds. Kuitse De Koog 10.00 uur ds Boerma, van Tilburg De Waal 9.30 uur ds. Kuitse Oo9terend 9.30 uur ds. Loerakker Kindernevendienst Maandcollecte Kerkvoogdij Oudeschild 11.00 u. ds. Loerakker Maandcollecte Kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes. Tijdens de dienst is er kinder crèche achter de keik. Neven- dienst voor de jongere kinderen 19.00 uur ds. Douwes Oosterend 9.45 uur Kand. Van Midden, Westzaan 17.00 uur Kand. Van Midden GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Woensdag 29 oktober Dankdag Oosterend 10.15 uur ds. A. Bac 15.30 uur ds. A. Bac, v. Boskoop DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. De Roest Medewerking van het interker kelijk gemengd koor o.l.v. de heer Wassink JEHOVAH'S GETUIGEN: 18.30 uur Lezing. „Waardering hebben voor Jehovah's organisatie" 19.30 uur Wachttoren-studie „Wees standvastig in het gebed" ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 25 en 26 oktober 1975 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur. iiiHirniiiiiiiiiiiiniiiiiHHiiiiiiiiiiHiHiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiirniiiiniifliiiiiiiiuuiimnn zo'n veilige ERIK ELEKTRISCHE DEKEN koop u bij De acteurs moesten allen deelnemen aan corveediensten, terwijl het ook de gewoonte was, dat ze voor elk der vier voorstellingen een parade maakten, zo als dat tot voor kort op de kermis nog wel te zien was. Drie uur vliegen om bij „Les enfants du Paradis", met Arletty, Pierre Bras- seur, en vooral Jean Louis Barrault De voorstellingen van „filmganger" zijn voor iedereen toegankelijk. Alle plaatsen ƒ5,De houders van een lid maatschapskaart (a ƒ7,50 nog aan de kassa verkrijgbaar) genieten bij alle twaalf voorstellingen een korting van twee gulden. Een sommetje leert, dat die dus ƒ24,7,50 ƒ16,50 in het voordeel zijn. interieuradviseurs Wilhelminalaan 30, Den Burg, 1 telefoon 2575 yiiiiitiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiininiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii BRIEVEN VAN LEZERS-BUTTEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN OE REDAKTlE Ja, een hoeraatje is wel op zijn plaats bij de uitbreiding van de busdiensten, die de A.O.T kortgeleden heeft door gevoerd. Omdat hieraan weinig be kendheid is gegeven, lijkt het mij zinvol hier even uw aandacht op te vestigen. De uitbreidingen hebben alleen plaats gevonden op de vrijdagavond en zijn vooral voor weekendgangers een grote verbetering. Want nu vertrekt er in tegenstelling met voorgaande winters om 19.50 uur zowel nog een bus naar De Cocksdorp, als een bus naar De Koog. Vooral in dit koude, donkere seizoen is dit erg plezierig. Ook niet-weékendgangers zijn gebaat bij deze uitbreidingen, want dezelfde bussen vertrekken om 20.20 uur weer uit De Koog en om 20.40 uit De Cocks dorp naar Den Burg. Mensen, die niet kunnen of mogen autorijden, kunnen nu tenminste eenmaal in de week bij kennissen of vrienden te gast en ver keren zodoende wat minder in een iso lement. Het is daarom te hopen, dat er De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tij den, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers vakantie. Dokter Van Loon, woensdag 29 oktober om 13.30 uur. Voor de Vrouwenbond NW ihield de heer an Zon een lezing over de ge schiedenis van het onderwijs. Via het kinderwetje van Van Houten (1874), de eerste leerplichtwet in 1900, klwam hij tot het huidige onderwijs en de toe komstige middenschool. Een zeer ge animeerde discussie besloot deze inte ressante avond. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 26 oktober op om 7.23 uur en gaat onder om 17.25 uur; 29 ok tober op om 7.29 uur en onder om 17.19 uur. Maan 27 okt. L.K.; 3 nov. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 24 oktober 10.42 en 22.52 Zaterdag 25 oktober 11.17 en 23.24 Zondag 26 oktober 11.54 en 23.57 Maandag 27 oktober 12.36 en Dinsdag 28 oktober 0.39 en 13.29 Woensdag 29 oktober 1.35 en 14.41 Donderdag 30 oktober 2.56 en 16.11 Vrijdag 31 oktober 4.35 en 17.49 Zaterdag 1 november 6.05 en 19.08 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. voldoende gebruik van deze busverbin dingen wordt gemaakt, zodat deze uit breidingen de volgende winter niet weer teniet moeten worden gedaan. Nico Dijkshoorn, Baai 64, Lelystad UITSLUITEND VRIJDAG EN ZATERDAG DE LTS Echte Chinese thee potten met kleurrijk dekor en voorzien van bamboeheng sel De thee smaakt er extra lekker uit Originele Sparklets slagroomsyphon Om uw gebak of vruchten extra te versieren Sparklets prijs 54,95 Onze prijs 39,75 Reserve-patronen 10 in doos 6,75 De beroemde B K „Delta snelkookpan in glanzend gepolijste aluminium uitvoering voor snel en energie besparend koken Bewaart vitaminen en aroma Grepen koel blijvend Inhoud 6 Itr Kompleet met druk ventiel en uitgebreide gebruiksaanwijzing B.K. prijs 02,50 Solide lepelgarni- tuur in roestvrij edelstaal Praktisch samengesteld en onmisbaar in elke keuken Als 5-dlg set van 12,95 voor Florida verdamper in sterke wit kunst stof uitvoering Karton met groot ab sorptievermogen en kompleet met op- hanghaken Formica tafels met verchroomd frame bladmaat 60 x 90 cm 46,50. Afm. 50x80 cm 36,50. Stoel met chroom frame en dekje in zwart of oranje ska 18,95 Braadpan van ge ëmailleerd staal, met roestvrij stalen be schermband 26 cm nu 17,95, 24 cm. nu 15,95 en 22 cm nu 6 kops 4 kops Onze prijs 13,95 Vanaf ƒ44,per maand heeft u al een kleuren tv bij ons. TV en andere re paraties zijn contant. Radio en TV service Van Wijngaarden, Weverstr. 68, Den Burg, telefoon 02220-2695 maar dan kralen van en andere handen- arbeidmaterialen. Gravenstraat 2-4, telefoon 3592

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5