Lezinq over opgravingen in plan Den Burg-Noordwest „Het lijk in de Ketelstraat" CJ KAMPIOENSCHAPPEN B.S.T. Donderdag voor 't Nui m Gabaret Menoloeloe vanavond in Koninghal Bazaar in Wielewaal Lezing Pakt-raadsBïd ewer macht en onmacht in politiek Visserijjooöperatie fooaivvt nieuwe loods Lezing over bankwezen Deze week Sahel-ko!lekte Goede opbrengst kollekte Vergadering VVHP Texelse rashonden hoog gewaardeerd II De wedstrijden werden onderbroken door een demonstratiepartijtje waarbij Kees Boekei en Eddy Lente beiden 14 jaar en 30 kg) tegen elkaar in het strijdperk traden. Voor het eerst in zijn bestaan organi seerde de Boksschool Texel zaterdag avond in dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild bokskampioenschappen. Het pu bliek kon getuige zijn van diverse wed strijden in verschillende gewichtsklas sen, alsmede (vooral na de pauze) de monstratiewedstrijden waaraan ook werd deelgenomen door boksórs uit Am sterdam. Het werk van de zwaargewich ten (zoals de partijen Piet Koopman-Ri- nus Kooger en Hans Boks-Jaap Krijnen) was uiteraard het meest spectaculair, maar de liefhebbers van het recreatieve boksen dat de BST in de eerste plaats zegt na te streven, zullen het lichtere werk en de demonstratiepartijen min stens zo aardig hebben gevonden. Jan van Rooy (belast met de algeme ne leiding) koestert het ideaal een breed publiek voor de bokssport positief te in teresseren. Dat is een moeilijke opgaaf want het aantal mensen dat de boks sport meer ziet als gereglementeerd ge weld inplaats van echte sport is legio. Voor de BST was het daarom bijzonder naar dat de jonge bokser Kees Bertrand knock out ging in een partij tegen Theo Boom. De stoot die Theo uitdeelde was niet zo hard, maar Bertrand sloeg zo hard met het achterhoofd op de plan ken van het toneel dat hij geruime tijd bleef liggen De afwezigheid van een ringarts deed zich pijnlijk voelen. Toen Bertrand tenslotte opstond haalde het danig geschrokken publiek opgelucht adem. Ook achteraf bleek Kees Bertrand geen nadelige gevolgen te hebben ge had. We herinneren nog even aan de ge ruime tijd geleden aangekondigde maar uitgestelde uitvoering van het cabaret Honoloeloe. Vanavond treed de groep (Hessel van der Wal en Rob van de Mee berg) op in de Burgemeester De Koning hal voor de schooljongeren. Maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Zij betalen ƒ4,50 entree; houders van een cultureel jeugdpospoort ƒ3, Blijkens recensies m uiteenlopende bladen brengt Honoloeloe een uitste kend programma waarin de dolle pret de boventoon voert. Jan van Rooy had de zaken niet kin derachtig aangepakt. Hij had een des kundige jury samengesteld, bestaande uit de heren W. Fock, W. H. Boks, J Lente en J. Huppen. Fock was in 1936 Nederlands kampioen en kwam zelfs in de Olympiade terecht. Jan Huppen bracht tien keer een Nederlands bokskampioen schap op zijn naam. Tonny Waterman uit Amsterdam die al eerder op Texel bokste, trad nu op als arbiter. Uitslagen Kees Jongedijk won van Harry Boer- sma, Frits Androch van Bob Iken, Piet Koopman van Rinus Kooger, Theo Boom van Kees Bertrand en Hans Boks van Jaap Krijnen. Alle winnaars werden van fraaie tro feeën voorzien, beschikbaar gesteld door diverse ondernemingen De door juwe lier Bakker uitgeloofde ,,stijlprijs" ging naar Frits Androch omdat hij het fraai ste bokswerk had laten zien. In dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal wordt donderdag en vrijdag weer de jaarlijkse bazaar van de Hervormde zusterkring gehouden. De openingstij den op beide dagen zijn: 14.30 - 17.00 uur en 19.30 - 22.00 uur. Er worden weer veel artikelen te koop aangeboden, waaronder prachtige handwerken. Daarnaast kunnen er ver schillende spelletjes gespeeld worden. Vrijdagavond wordt de uitslag van de verloting gegeven. De opbrengst van de bazaar zal ten goede komen aan de verdere verbete ring van de Hervormde kerk van De Waal. Deze verbetering werd enige tijd geleden ingezet met de vernieuwing van de dakgoten. Bovendien is er sanitair in de kerk aangebracht. Het Pakt-raadslid Daan Welboren zal op uitnodiging van het vormingscen trum een praatje houden over de plaat selijke politiek. Dat gebeurt dinsdag avond 4 november in het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bernhardlaan. De avond draagt het motto „Macht en onmacht in de plaatselijke politiek" en zal voor een groot deel bestaan uit per soonlijke ervaringen, opgedaan in het eerste jaar van het raadslidmaatschap Drs. P. J. Woltering, provinciaal ar cheoloog voor Noordholland van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonderzoek, houdt donderdag avond a.s. in hotel „De Lindeboom- Texel" een dia-lezing. Onderwerp: Opgravingen in plan Noordwest te Den Burg. De avond wordt georgani seerd door het Nutsdepartement Texel maar ook belangstellende niet-leden zijn welkom. Zoals bekend werden in 1967 en van 1971 tot 1975 door het ROB uit Amers foort uitgebreide opgravingen uitge voerd op het terrein tussen Beatrixlaan, Pontweg en Akenbuurtsweg waar nu het bestemmingsplan Den Burg noord west in uitvoering is. Het onderzoek, dat inmiddels is afgesloten, is voor de kennis van de vroegste geschiedenis van Texel van groot belang geweest. Langdurig bewoond Er zijn talloze vondsten en grondspo ren aan het licht gekomen uit verschil lende archeologische perioden: brons tijd, ijzertijd, romeinse tijd en middel eeuwen. Hierdoor is het duidelijk ge worden dat op het terrein aan de Bea trixlaan van ongeveer 1.000 voor Chris tus tot 1.500 na Christus vrijwel onafge broken mensen hebben gewoond, die er hun huizen bouwden, hun doden begroe ven en er hun akkers en weilanden had den. Gevonden werden ondermeer de plattegronden van houten boerderijen OUDESCHILD De Coöperatieve Inkoopvereniging voor Visserijbeno digdheden (CIV) zal binnenkort op het terrein van de nieuwe werkhaven te Oudeschild een kolossale loods bouwen die nodig is voor de opslag van allerlei vissersmaterialen. De loods wordt 75 meter lang en 15 meter breed; de nokhoogte bedraagt 7 meter. Driekwart van het gebouw zal „holle" opslagruimte zijn. Blijkens het ontwerp van architectenbureau Alkema uit De Koog is een oppervlakte van 2 x 200 m3 (zolder en begane grond) uitge trokken voor portaal, walstroomvoor- ziening, kantoor, magazijn, verkoop ruimte, toiletten, wasruimte, vergader ruimte (5x8 meter) met keukenvoor ziening. Naast het bestaande eigen gebouw bij de noorderhaven heeft de CIV momen teel diverse gebouwen aan de Heems- kerekstraat in huur en verkeert deson danks nog in ruimtenood. Door de nieuwbouw zal de huur van de gebou wen aan de Heemskerskstraat (van LTB en Zegel) kunnen worden opgezegd Het eigen gebouw bij de noorderhaven blijft voorlopig eigendom, maar zal op den duur als er liefhebberij voor blijkt te zijn, worden afgestoten. Rijkswaterstaat gaat met de bouw ak koord en ook B. en W hebben medewer king toegezegd. FEUILLETON: 33. „Dus toch!" zei Henkes na een poosje. Hij gebruikte dezelfde woorden als Blazoen bij het vinden van het eer ste slachtoffer. „Ik moet haar ouders op de hoogte stellen.En mevrouw Van der Kolk". Gedurende de rest van de rit zwegen beiden. Even overwoog Van Benten of hij de ouders van Marjolijn zelf zou inlichten, maar toen hij aan de lange tocht dacht, die hij zou moeten ondernemen, besloot hij contact op te nemen met de plaatse lijke politie aldaar. Hij hoopte dat ze het slechte nieuws een beetje taktvol zouden inkleden. Na dit telefoontje keek hij op zijn horloge; het was bijna half zeven. Hij besloot direkt naar mevrouw Van der Kolk te rijden om haar het beroerde be richt persoonlijk over te brengen. In ieder geval leidde deze gebeurtenis de hospita van de verdachtenlijst af. Marjolijn bracht haar alleen lévend geld op, door de kamerhuur. In dit ge- Voor gehoora pparatenservice ELECTROHUIS door Astrid Kleyn val zou er zeker geen erfenis zijn. „Heeft u nieuws?" vroeg ze direkt, toen ze hem zag. Door zijn zwijgen wist ze het al. „Ze is dood hè?" „Ja, het spijt me". Het klonk een beet je dom en ook een beetje hulpeloos. „Gaat u zitten. Kan ik u iets aanbie den om op te knappen? U ziet er moe uit. Ik moet nog ergens een beetje jene ver in huis hebben". Na enig zoeken kwam ze met een halfvolle fles aandragen. „Is deze goed?" Hij zag dat het oude jenever was. „Kon niet beter. Neemt u zelf niets? U zult vast ook wel een opkikkert je kunnen gebruiken". Ze keek hem een ogenblik onzeker aan. „U hebt gelijk; ik zal een bessen ne men". Toen ze zichzelf ingeschonken had, ging ze op het puntje van haar stoel zit ten. Ze schenen er geen van beiden be hoefte aan te hebben om te troosten. Ze nam gedachteloos een slok en hij volgde haar voorbeeld. „Is ze ook. „Vermoord" wilde ze zeggen, maar haar stem stokte. „Gewurgd?" „Dat denk ik wel, maar ik weet het nog niet zeker. Ik moet het rapport van de politiedokter nog afwachten". „Waar is ze gevonden?" „In het park" „In Groenveld?" „Ja". met schuren en waterputten omringd door greppels, de plattegronden van grafheuvels, sporen van akkerland en weiland met drainagegreppels, resten van oude wegen en vele potten van aar dewerk en andere gebruiksvoorwerpen Scherven zoeken Drs Woltering zal met zijn dia-lezing een indruk trachten te geven van de wijze waarop ongeveer 2.500 jaar lang Texelaars op deze plaats hebben ge woond. Er zal ook gelegenheid zijn om een aantal vondsten (aardewerk uit ver schillende perioden) van dichtbij te zien. Verder zal iets worden verteld over de wijze waarop nu door middel van het systematisch afzoeken van de akkers naar scherven en ander afval (dus zon der graven) getracht wordt andere oude woonplaatsen op het eiland op te spo ren. De inzichten die hierdoor worden verkregen in het bewoningspatroon van Texel tijdens verschillende perioden, vullen de resultaten van de opravingen bij Den Burg aan Vondsten meenemen Mensen die menen oudheidkundige vondsten te hebben, worden verzocht deze naar de avond mee te nemen. Niet alleen is dat voor de eigenaar (die niet vondst uiteraard niet hoeft af te staan) interessant, maar voor de archeologie van groot belang omdat men wil weten wat er op Texel gevonden wordt en waar. Met deze avond (aanvang 20.00 uur) wordt het seizoen 1975-'76 van het Nutsdepartement Texel geopend. Verdere Nutsavonden Op 7 november gaat 't Nut naar Den Helder om daar in de stadsschouwburg „Der Bettelstudent" door de Hoofdstad Operette te bezoeken. Op 20 november komt de bekende schrijver Jaap ter Haar In hotel „De Lindeboom-Texel" zal hij onder het motto „Een praatje met Jaap ter Haar" een avond verzorgen. Op 8 december wordt het tweede be zoek gebracht aan de Schouwburg te Den Helder, dan voor het cabaretpro gramma „Je moet ermee leren leven" met teksten van Annie M. G. Schmidt en Guus Vleugel. Medewerkenden zijn on der andere Conny Stuart, Jenny Aryan en anderen. Op een nog nader te bepalen datum in het voorjaar van 1976 volgt een avond verzorgd door de heer Bal uit Bergen, die al eens eerder met zeer veel succes voor het Nutsdepartement optrad. Hij zal bijzonder fraaie dia's vertonen, ge maakt in verschillende delen van de wereld die hij de laatste tijd bezocht. Het seizoen wordt afgesloten op 7 mei 1976, als 's Nut naar Den Helder gaat, nu om het nieuwste cabaretprogramma van Fons Jansen „Fons Jansen - 5" te bezoeken. Nieuwe leden zijn bij het Nutsdepar tement uiteraard welkom De kosten bedragen ƒ8,per persoon. De Rabobank-employé Veenstra hield een lezing in de Witte Burcht voor het R.K. Vrouwengilde Veenstra vertelde iets van de geschiedenis van het bank wezen in het algemeen. Voorts ging hij in op de geschiedenis van de Rabobank, die vroeger een speciale landbouwkre- dietbank was. Veenstra weidde ook uit over spaarvormen, hypotheken en giro Deze week wordt op heel Texel ge- kollekteerd ten bate van een nieuwe ak- tie voor de geteisterde Sahellanden in Afrika. De aktie wordt georganiseer^ door de NOVIB, Stichting Oecumeni- sche Hulp, Unicef, Unesco en Hivos. Hei geld komt uitsluitend ten goede aan pro jecten met perspectief, die in nauwe sa menwerking met de plaatselijke bevol- king zijn opgezet en die de problemen in de Sahel aan de wortel bestrijdea Doel is de mensen te helpen zichzelf u helpen. De in de week van 13 tot en met lf oktober gehouden nationale kollekte t b.v. de geestelijk gehandicapten heefi op Texel ƒ3 298,96 opgebracht. Vori| jaar brachten de Texelaars voor dit doel ƒ3.096,77 bijeen. Zoals bekend blij; 10°/o van de opbrengst op Texel er. wordt ter beschikking gesteld van de Beatrixschool te Den Burg. De vereniging „Vrienden van hei Paard" houdt vrijdagavond vanaf 8 uur in hotel „De Lindeboom-Texel" de herfst vergadering. Naast de gebruikelijke agendapunter zullen de getuigschriften van het WPN uitgereikt worden aan de deelnemen van de beoordelings- en toiletteercursia die dit voorjaar is gehouden. De heer C. Alkema zal de film verto nen die hij van het dit jaar gehouder concours hippique heeft gemaakt, terwijl mevrouw Agter-Zondervan haar indrui zal geven van de zo geslaagde twee daagse reis naar Warendorf op 4 en oktober j.l., waaraan 30 leden hebber deelgenomen. Bij diverse hondenrassen beginnen dt Texelse kynologen een steeds groter? bekendheid te genieten, zo werden hun honden ook de afgelopen maand weer hoog genoteerd. NS Antwerpen. De Amerikaanse cocker spaniel „Silver Amigo van Texalmore' behaalde in de open klas reuen het pre dikaat uitmuntend, plaatsing 2. Den Haag. Hier kreeg dezelfde hond eigendom van Jenny Lagerveld, bij di jjj open klas reuen uitmuntend, plaatsing 1 werd beste reu en tenslotte beste vai het ras. Hiermede verdiende hij zijl tweede internationale titel, zodat hij rij nog twee kampioenschappen moet hale: voor de definitieve internationale kam pioenstitel. Bij de teven werd „Ambe: Dhou Bi Dhou van Texalmore" van Ju dith Brusselaars in de open klas gekw lificeerd met zeer goed. De pointer re'. .Horseshoe Danny van de Swarte Ja- sel gher" van Gerard Zoetelief behaalde b-forr de open klas uitmuntend, plaatsing 2. Egmond aan Zee. Afgelopen zondai organiseerde de Kynologenclub „West D Friesland" haar jaarlijkse clubmatch n< waarbij ruim 200 honden de divers »50 keurmeesters passeerden. Ook hier wet groot succes voor de Texelse deelne mers. De dwergkeeshond „Bonny va: avi Grootstalhof" van mevrouw N. Bonne Daalder werd beste van het ras en derdi bij de groep van kleine gezelschapshon een den De Engelse cocker spaniel tee! hoo „Huckleberry of Gregorys Home" vai a; Nel Bonne werd eveneens beste va: im. haar ras en derde in de groep Brits oog jachthonden Tenslotte de Amerikaans cocker spaniel reu „Silver Amigo vai Texalmore" van Jenny Lagerveld, ooi deze werd beste van zijn ras, beste vai n de Britse jachthonden en uiteindelijl >)qj op één na beste (tevens beste zelfgefok te) van de gehele clubmatch. „Weet haar familie het al?" „Ik heb de politie uit hun dorp ge waarschuwd". „Vreselijk". Het was even stil Mevrouw Van der Kolk stond op het punt zijn glaasje nog eens vol te schenken. „Nee, dank u, ik moet nog rijden". Ze ging weer zitten. „Ik zal haar be zittingen maar inpakken en naar haar ouders sturen". Deze praktische opmerking riep Van Benten tot de orde van de dag. Zijn maag rommelde. „U kunt wel alles inpakken, maar stuurt u het nog niet weg voordat ik u een seintje geef. Ik wil graag de zaak rond hebben, alvorens haar bezittingen terug gaan naar de familie". „Zoals u wilt". Ze liepen samen naar de voordeur. „Gaat u het weer verhuren?" Mevrouw Van der Kolk schudde haar hoofd. „Daar voel ik nu niets meer voor. Mijn zuster komt bij me in huis. Zoals u waarschijnlijk wel weet, heeft Carlet- te me haar kapitaaltje nagelaten; dus om het geld hoef ik het niet meer te doen". Ze drukten elkaar de hand, waarna Van Benten zijn hoed opzette en het tuinpad afliep. Dit was de eerste maal dat hij geen oog had voor de tuin die in het stervende daglicht een sprookjes achtige indruk maakte. Op zijn flat maakte Van Benten een uitsmijter klaar. Hij kauwde het voedsel zonder een hap te proeven. Na het eten zette hij zijn bord en het bestek op het aanrecht. Het viel hem op dat het aanrecht leeg was en dat herin nerde hem eraan dat de werkster ge weest moest zijn. Omdat hij een uitge sproken hekel had aan afwassen, sta pelde hij de vuile vaat altijd heel orde lijk op en liet alles net zo lang op het aanrecht staan, tot zijn werkster de zaak voor hem afwaste. Zijn servies was er op berekend daar hij vroeger domweg bordjes bijkocht, als hij geen schone ex emplaren meer had. Éénmaal was zijn werkster, die gewoonlijk tweemaal per week kwam tien dagen ziek geweest. Dit feit had het aantal ontbijtbordjes tot zestien doen stijgen. Het kwantum kopjes overtrof dit getal nog. Hij schonk zichzelf nog een kop koffie in en installeerde zich met de krant in een gemakkelijke stoel. Zijn ogen gle den over de regels maar niets van het geschrevene drong tot hem door. Onbe wust zat hij op de bel te wachten, die de komst van Henkes en Blazoen zou aan kondigen. Het was bij negenen toen ze arriveer den. Kasper liep rechtdoor naar de keu ken en verscheen even later in de kamer met twee koppen koffie. „Hebben jullie niet gegeten?" „Jawel, we hebben een paar broodjes en twee flesjes bier laten komen. Maar uw koffie rook zo lekker, dat ik de ver leiding niet kon weerstaan" „Ik zet inderdaad uitstekende koffie al zeg ik het zelf". Van Benten zweeg en keek van de een naar de ander „En?" „Ook gewurgd" Blazoen was zicht baar opgewonden. Zijn rode haar stond steil rechtop doordat hij er iedere keer met gespreide vingers doorheen streek. „Met de sjaal die ze om haar hals had", vulde de dokter aan. „Wanneer?" „Ongeveer twee weken geleden". „Dus omstreeks dezelfde tijd als Car- lette Verhagen?" „Ja, waarschijnlijk wel". De hoofdinspecteur zakte terug in zijl stoel. „Dan had ik het dus redelijkerwij niet kunnen voorKomen", was de eerst' gedachte die door hem heen schoot. „Verder nog bijzonderheden?" „Nee eigenlijk niet". Blazoen haald een papier uit zijn zak. Haar kledini bestond uit: zwarte ribbroek, zwart rib- jasje, zwart truitje, gele sjaal, zwart schoenen, slip en b.h. De zakken va: haar broek waren leeg. In een van df zakken van haar jasje vonden we allee een zakdoek. De inhoud van haar tasj? bestond uit: sigarettenkoker, aansteker portemonnee met een inhoud van zever; endertig gulden en 83 cent. Verder een portefeuille met een pas poort, een foto van Alex Vogel en éér van een klein jongetje, een abbonne mentskaart van de schouwburg. Boven dien was er nog een tasje met make-up artikelen". Blazoen kwam even o: adem. Merkwaardig is, dat we eerst het tas je vonden in het voorste gedeelte va: de vijver, maar het lichaam zoals u wee in het achterste gedeelte". Zijn chef luisterde met gebogen hoofc Of liever gezegd, het leek er meer o| dat hij niét luisterde. Toen Blazoe: zweeg schrok hij op. „Dat jongetje op een van die foto' zal wel haar broertje zijn". Hij stond o; en begon de kamer rond te lopen „Allebei gewurgd in dezelfde tijd Maar waarom? Voor ieder apart is t nog wel een motief te vinden. De ee: bezat geld; de ander was misschien wi onvoorzichtig in haar omgang met mar/ nen. Maar waarom werden ze allebe; omstreeks dezelfde tijd, vermoord op de zelfde manier? Dat kan toch geen toeva zijn?" i (wordt vervolgd) d( He: eer -1' X)I Co< be ind<

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2