Voor het weekend Dennenscheerder ook in Texelse bossen 1 IM> 1 Artsen: Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noedslachtingen Kerkdiensten Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 31 oktober 1975 wrr. ST'i'y ïger. icht- i uil jlen. ).000 door .dar- ocht >r te and- male ZATERDAG 1 NOVEMBER 1975: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-St. George, 14.30 uur Opperdoes 4-O'end (Z) 2, 14.30 uur Junioren: (vertrek boot 12.05 uur) O'end Al-Kaagvogels Al, 14.45 uur JVC Bl-Tex. Boys BI, 14 30 uur (vertrek boot 13.05 uur) 1 Oosterend Bl-Vesdo BI, 13.30 uur De Koog Bl-St. Boys BI, 14.45 uur Zeemacht B2-C'dorp BI, 13.30 uur m HCSC B3-Tex. Boys B2, 14.30 uur Oosterend B2-HCSC B4, 13.30 uur Texel Cl-BKC Cl, 13.30 uur JVC Cl-Tex. Boys Cl, 15.45 uur (vertrek boot 13.05 uur) Vesdo Cl-Oosterend Cl, 13.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) ZDH Cl-VZV Cl, 13.30 uur Texel C2-BKC C2, 13.30 uur W.vogels C3-Tex. Boys C2, 14 30 u. WGW C5-Texel C3, 13.45 uur Pupillen: Afdeling A: Tex Boys Al-Texel A3, 15.00 uur Cocksdorp Al-Texel Al, 14.00 uur Tex. Boys A2-Texel A2, 15.00 uur Afdeling B: Tex. Boys Bl-Texel BI, 14.00 uur Texel B2-Cocksdorp BI,'15.00 uur Afdeling C: Tex. Boys C2-Texel C3, 14 00 uur Texel Cl-Oosterend Cl, 12.00 uur ZONDAG 2 NOVEMBER 1975: Afdeling Noordholland: Zaanstad-Texel, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) ZDH-Andijk, 14.30 uur Tex. Boys-Schoorl, 14.30 uur Kreileroord-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Cocksdorp-Strandvogels, 14.30 uur i Dirkshorn-De Koog, 14.30 uur I (vertrek boot 12.05 uur) Texel 2-SRC 3, 14.30 uur naar de pas gevormde loten van gezonde bomen en hollen deze uit. In het najaar verlaten de kevers de loten en overwin teren in de schors, voornamelijk aan de stamvoet, waarin'ze voor dat doel korte gangen graven. De naam dennescheer- der heeft het dier te danken aan het feit at na een harde wind veel uitgeholde loten afgewaaid zijn en het daardoor net lijkt alsof de boom is geschoren. De dennescheerder is een echte bastkever en heeft als voedselplant de denneboom, zowel de gewone grove den als ook de Oostenrijkse- en Corsicaanse den. Van de laatste twee variëteiten zijn in Ne derland ook meerdere bossen aangelegd, zodat ook hierin de dennescheerder ak- tief kan zijn. De symptomen van deze de moderne bosbouw een steeds grotere rol spelen. Deze bestrijding bestaat in dit geval uit een vorm van boshygiëne. Met boshygiëne wordt niet bedoeld het schoonhouden van een bos (het op ruimen van door mensen achtergelaten afval en het tak- en bladvrij maken van wegen en paden) maar het nemen van maatregelen om een goed aangelegd bos gezond te houden en te vrijwaren van ziekten en plagen. Kijkend naar de le venscyclus van de dennescheerder zien we dat als het uitkomen van eieren of het vervellen van larven voorkomen kan worden het aantal dennescheerders laag zal blijven. Door middel van bos hygiëne is dit inderdaad mogelijk. Er kan voor worden gezorgd dat alle dode boomstammen (hieronder vallen ook de omgezaagde of omgewaaide, niet meer groeiende bomen) uit het bos worden gehaald. Dit dient te gebeuren voordat de eerste kevers eind mei gaan uitvlie gen, zodat geen nieuwe bomen aangetast kunnen worden. Een betere methode is om de stammen te schillen; hiermee wordt hetzelfde effect bereikt. De lar ven en eieren verblijven immers in de bast en op het hout. Haal je die bescher mende laag (die tevens als voedsel dient) weg dan hebben de eieren en de larven geen levenskansen meer. De Nederland se wetgever heeft daarom een voor schrift uitgevaardigd, waarbij voor 15 mei al het dode, ongeschilde hout uit het bos dient te zijn verwijderd. Het voordeel van het bomen schillen is dat het materiaal beschikbaar blijft voor vele insecten en vogels (o a. de specht). Chemische bestrijding De chemische bestrijding is een min der elegante manier van bestrijding. Af gezien van de uitwerking van insectici de op het insect zelf, ben ik in principe die manier ook vergif binnen. Er zullen dan op den duur onder de vo gels ook slachtoffers vallen. Een voedselketen als bijvoorbeeld denne scheerder, kleine vogel, roofvogel, wordt zodoende bedreigd; maar niet alleen deze direkt aanwijsbare groep Indien er namelijk onder de kleine re vogels slachtoffers vallen, is het waarschijnlijk dat een andere insec tenpopulatie de kans krijgt zich uit te breiden, waardoor men weer met een nieuwe plaag wordt geconfron teerd. Wettelijk zijn ook (nog) geen chemi sche middelen toegelaten als bestrij dingsmiddel tegen de dennescheerder. Economische aspecten Alleen de vreterij aan de loten is van betekenis. Bij een massaal optreden worden de boomkronen misvormd en donateurs zijn welkom. Aanvang 20.00 uur. A.W. S.V. Oosterend Zaterdag krijgt het eerste St. George uit Spierdijk op bezoek. Als nu de veld- meerderheid ook eens in treffers wordt uitgedrukt, blijven de punten ditmaal thuis Aanvang 14.30 uur. Het tweede speelt uit tegen Opper does 4 en bindt daar om 14.30 uur de strijd aan Met een volledige inzet is een zege bereikbaar. De Al junioren krijgen Kaagvogels Al op bezoek en gezien de goede resul taten van de afgelopen weken moet minstens een gelijk spel behaald kunnen worden. Aanvang 14.45 uur. De BI ju nioren ontvangen om 13.30 uur Vesdo BI en moeten zich kunnen revancheren voor de nederlaag van afgelopen week end. B2 junioren ontvangen eveneens om 13.30 uur HCSC B4 en ook hier ver wachten we twee punten. De Cl junio ren gaan bij Vesdo Cl op bezoek en hier zal het niet meevallen om een eer vol resultaat te behalen, maar doe je best. Aanvang 13.30 uur. Boot 12.05 uur. Vertrek 11.30 uur vanaf het veld, ge bracht door de heren Wijsman, B Trap en G. Bakker (Avanti). Van de pupillen spelen alleen de c-tjes uit en wel om 11 30 uur tegen Texel c en zij worden weggebracht door de he ren M. Drijver, K. van Dijk en K. van Leeuwen. Zondag speelt het eerste om half drie in Kreileroord tegen Kreileroord. Krei- leroord staat onderaan, wat beslist niet zeggen wil dat het een zacht eitje wordt. Toch mogen hier geen punten verspeeld worden. Het tweede speelt thuis tegen Helder 4 en zal opnieuw een lastig duel tege moet gaan, maar probeer de ingeslagen weg te blijven volgen. Aanvang 14 30 uur. Het derde gaat naar het sterke Oude- sluis 3 en speelt hier om 12.00 uur. Als er net als zondag j.l. gespeeld wordt moet ook hier een puntje inzitten. P.K. Z.D.H. Na het prachtige resultaat van het eerste elftal bij het sterke Vesdo in Schagerbrug hetgeen een teleurstelling voor deze ploeg moet zijn, na hun fraaie zege bij Andijk, komt zondag koploper Andijk naar Den Hoorn Deze wedstrijd is voor beide ploegen zeer belangrijk; bovendien treden dan aanwasverliezen op. Bij de huidige opvattingen over de funkties van ons bos, wegen deze nade len echter niet zwaar. Er wordt immers niet alleen maar prioriteit aan het pro- duktieaspect gegeven; recreatieve- volksgezondheid-etische en estetische aspecten hebben ook gewicht. In de na bije toekomst zal het dienstverlenende vermogen van een bos waarschijnlijk belangrijker zijn dan het vermogen om produktiehout te leveren. In dat licht bekeken mag men stellen dat er aan het optreden van de dennescheerder weinig economisch nadeel is verbonden. Slotopmerking: de dennescheerder is al tijd aanwezig en aktief in de Texelse bossen; door de laatste twee zware stor men heeft hij de kans gezien zich tijde lijk te vermeerderen en zodoende ook u gelegenheid gegeven om iets van zijn aanwezigheid te bespeuren. een zege voor ZDH zou betekenen dat we achter de kopgroep op de ranglijst komen te staan. Na de slechte start had den we dit haast niet meer verwacht. En zo kunnen de toeschouwers om half drie op ons terrein een interessante strijd tegemoet zien, moedig onze jon gens aan en zorg voor een ouderwetse sfeer. Er wacht ons eerste nog een leuk programma; van de 7 gespeelde wed strijden zijn er reeds 5 uit gespeeld. ZDH 2 gaat naar Vesdo 2. Mannen jullie hebben zondag goed gespeeld maar geen geluk gehad, zorg voor beide punten; je weet nooit, misschien raakt DWOW wel van slag Het derde speelt wederom thuis en wel als voorwedstrijd voor de grote strijd van het eerste; om 12.15 uur komt DWOW 4 op bezoek waar uit met 10 werd gewonnen. Zorg weer voor beide punten, en supporters kom wat vroeger naar het terrein om ook het derde aan te moedigen. ZDH junioren Al is vrij. De C-junioren spelen zaterdagmid dag thuis om 13 30 uur tegen VZV Cl. Na de denderende zege van 110 vorige week. We verwachten van jullie een goede plaats op de ranglijst. F.Z. S.V. Cocksdorp Zondag krijgt het eerste het sterke Strandvogels op bezoek. De laatste we ken zijn we goed op dreef en we hopen ook tegen Strandvogels voor een ver rassing te kunnen zorgen. Als we met dezelfde instelling het veld ingaan als vorige week, zit er zeker weer een punt in. Het tweede speelt uit tegen ZAP 6 en zal het ook deze keer niet gemakkelijk krijgen. Met iets meer inzet als de afge lopen weken moet er toch een punt aan dit duel kunnen worden overgehouden. Terreindienst zaterdag 11.00 uur: N. van Heerwaarden en W v. d. Linden. Zaterdag gaan de junioren BI naar Den Helder om daar tegen Zeemacht B2 aan te treden. We hopen dat de neder laag van vorige week positief werkt en dat de twee punten mee naar Texel ko men. De pupillen Al krijgt Texel Al op be zoek en moet proberen een punt aan dit duel over te houden. De pupillen BI spelen uit tegen Texel B2 en zullen om hun koppositie bovenaan de ranglijst te behouden, moeten proberen te winnen. J.W.B. Binnenzijde van de bast met vraatpatroon van dennescheerderlarven. Na de zware stormen in no vember 1972 en april 1973 ver schenen er in diverse bladen pu blicaties over de mogelijke scha de die zou ontstaan door de ak- tiviteiten van de dennescheerder. In het navolgende artikel pro beert de NlOZ-bioloog Peter Rijnders duidelijk te maken hoe dit insect in het veld kan worden* herkend en wat de mogelijke ge volgen van zijn aktiviteiten zijn. De gewone dennescheerder (Tomicus piniperda L.) boort zich vroeg in het voorjaar, soms al op een „warme" dag in februari in de stam van kwijnende dennebomen. Boort het dier een boom aan die nog niet voldoende verzwakt is, dan is hij niet in staat deze te penetre ren doordat de boom hars gaat uitschei den. Deze harsvloeiing is zichtbaar aan de hand van witte propjes ou de stam. Vinden de kevers een voldoende zwakke boom dan boren ze zich erin, leggen eieren, verlaten de 'moedergang', die ze inmiddels gegraven hebben en zoeken een lot van het vorige jaar op. Ze hollen dit van binnen uit waardoor er slechts een dunne schacht overblijft Dit wordt regeneratievreterij genoemd, aangezien de kever vreet om weer vol doende reserves op te bouwen. Hierna zoekt hij weer een andere boom om op nieuw een broedsel te leggen. Na juli worden geen eieren meer gelegd. De eieren komen uit en larven ontstaan. Deze vreten vanuit de centrale moe der) gang, kleine gangen in de bast. Ze vervellen na enige tijd en nieuwe gro tere larven ontstaan. Dit gebeurt vijf keer en uiteindelijk ontstaat er een pop, waaruit de nieuwe kever te voorschijn komt. Het steeds groter worden van de larve is in de schors terug te vinden, (zie tekening a). De larvegangen zijn vlakbij de moedergang vrij nauw en worden naar het eind toe steeds breder Eind mei, begin juni verlaat het eerste broedsel de boom De jonge kevers gaan door NlOZ-bioloog P. Reijnders aktiviteiten zijn niet moeilijk waar te nemen. Als men tijdens een wandeling door een dennebos afgevallen takjes met nog groene naalden eraan ziet, dan is het zeer waarschijnlijk dat de denne scheerder hier debet aan is Aan de on derkant kunt u zien dat het takje hol is. Als het takje voorzichtig overlangs door wordt gesneden is de gang te zien die de kever heeft uitgehold (tekening b). Vroeg in het najaar zitten er vaak nog kevers in. Er zijn twee manieren om het optre den van de dennescheerder binnen rede lijke perken te houden: door biologische bestrijding en door chemische bestrij ding. Biologische bestrijding De biologische bestrijding gaat ook in tegenstander van het gebruik hiervan om de volgende redenen: Deze middelen hebben in het alge meen een breed spectrum wer- kingsbereik). Dit impliceert dat ze niet selectief werken en andere in secten (waaronder ook nuttige) zul len doden dan alleen dat insect waar tegen ze worden gebruikt. Meestal zijn ze niet biologisch af breekbaar en blijven nog jaren in de grond waar schade kan worden be rokkend aan in en op de bodem le vende dieren. De hele natuur is een netwerk van in elkaar grijpende levensgemeen schappen. De dennescheerder maakt daar ook een deel van uit. Er zijn verschillende dieren waaronder die vogels die dit insect eten. Zijn deze vergiftigd, dan krijgen de vogels op Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 13.00 uur Zr. HOL. Den Burg, tel. (02220) 3241* Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te- reaht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen: tele foon 2527 Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 94), b.g.g. 3541. Zondag 2 november 1975 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest, Oogstdienst voor jong en oud. Thema: „Samen geroepen". Collecte voor de zending. De Codksdorp 10 uur eerw. heer E. Loeraikker. Zendingsdienst en zendingscollecte. Den Hoorn 9 30 uur ds. Hoekstra gezinsdienst; zendingscollecte De Koog 11.00 uur ds. Hoekstra gezinsdienst; zendingscollecte De Waal 19.30 uur ds. De Roest zendingscollecte Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Thema: „Samen geroepen Kindemevendienst. Naj aarszendïngscollecte. Oudesdhild 11.00 uur Ds. De Gier Thema: „Samen geroepen Naj aarszendingscollecte. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes. Bediening H. Doop. Tijdens de dienst is er kinder crèche achter de kerk. Neven- dienst voor de oudere kinderen Na de dienst koffiedrinken in de zaal achter de kerk. 19.00 uur ds. Douwes Thema: „Samen geroepen". Oosterend 9.45 uur Dienst van het Woord. 17.00 uur ds. Douwes. Thema: „Samen geroepen". GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Gezinsdienst. Thema: „Samen Geroepen". Kerkbusje Den Hoorn. Aansluiting rusthuizen. JEHOVAH'S GETUIGEN: 18.30 uur: Lezing. „De luisterrijke sdhepping getuigt van Gods wijsheid". 19.30 uur Wachttoren-studie „Een /wereld, één regering on der Gods souvereiniteit en De ene regering voor één wereld onder Gods souvereiniteit" ROOMS-KATHOLIEKE KEFK Weekend 1 en 2 november Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog zondag 9 30 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur Oudesahild zondag 10.45 uur Oosterend zondag 19.00 uur Texel 3-Oudesluis 2, 12.15 uur Tex. Boys 2-JVC 2, 14.30 uur Oosterend 2-Helder 4, 14.30 uur Vesdo 3-ZDH 2, 12.00 uur (vertrek boot 11.05 uur) Oudesluis 3-Oosterend 3, 12.00 uur (vertrek boot 11.05 uur) ZAP 6-Cocksdorp 2, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Tex, Boys 3-WGW 6, 12.15 uur ZDH 3-D WOW 4, 12.15 uur De Koog 2-Zeemacht 4, 14.30 uur Texel 4-Succes 7, 12.15 uur Junioren: Texel Al-Geelzwart Al, 14.30 uur Tex. Boys Al-Conzelo A2, 12.15 uur Helder Bl-Texel BI, 12.00 uur Dames: Meervogels '31-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) DVC 3-Tex. Boys 2, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Bij afkeuring terrein bus afbestellen: telefoon (02240) 2421. SAMEN REIZEN: ZATERDAG 1 NOVEMBER 1975: Vertrek boot 12 05 uur van Texel: Oosterend (Z) 2 en Oosterend Cl. Vertrek boot 13.05 uur van Texel: Tex. Boys BI en Tex. Boys Cl. ZONDAG 2 NOVEMBER 1975: Vertrek boot 11.05 uur van Texel: Oosterend 3 en ZDH 2. Vertrek boot 12.05 uur van Texel: Texel 1 aparte bus De Koog 1 en dames T. Boys 1 en 2 Cocksdorp 2 en Oosterend 1. MEDEDELINGEN S.V. Texel Het eerste gaat zondag naar Zaan stad, een geheel onbekende tegenstan der, die vooral de laatste wedstrijden goede resultaten behaalde. Met dezelfde inzet als afgelopen zondag en een beetje geluk, zien we het toch nog wel zitten. Het tweede krijgt thuis SRC 3 te be kampen en dat kan twee punten ople veren. Ook het derde dat Oudesluis 2 ont vangt zien we winnen. Het vierde, het elftal met de meest onverwachte uitslagen, geven we thuis tegen Succes 7 weer de winstkansen. Junioren Al ontvangt het zeer sterke Geelzwart Al en dat zal zeer zwaar wor den. Junioren BI moet naar Helder BI en ook daar zal het niet meevallen. Za terdag ontvangen junioren Cl en C2 resp. BKC Cl en BKC C2 en met volle inzet kan dat vier punten opleveren. Junioren C2 kan ook uit tegen WGW C5 de goede weg blijven volgen. Pupillen Al moet de reis naar Cocks dorp Al maken en dat is daar in het hoge noorden altijd moeilijk winnen. Pupillen A2 moet uit naar Texelse Boys A2, we houden het op een gelijk spel. Pupillen A3 gaat uit naar Texelse Boys Al en dat zal zeer zwaar worden. Pu pillen B2 speelt thuis tegen Cocksdorp BI en ook hier lijkt het een gelijk spel te worden. Pupillen Cl kan van Ooster end Cl winnen, maar dan moet er wel aan getrokken worden Pupillen C3 zal het uit tegen Texelse Boys C2 wel te zwaar krijgen. t.C. Texelse Boys Zaterdag gaan de junioren BI en Cl gezamenlijk naar Julianadorp. Boot 13.05 uur. BI speelt om 14.30 uur tegen JVC BI en Cl om 15.45 uur tegen JVC Cl Ze kunnen dus elkaar aanmoedigen. Ook met de boot van 13.05 uur gaat junioren B2 op bezoek bij HCSC B3 en C2 bij Watervogels C3. De pupillen hebben deze zaterdag op het Boysveld het rijk alleen. Zie voor wedstrijden het kastje of het wedstrijd programma. Zo stil als het zaterdag op het Boys veld is, zo druk wordt het zondag Óm 12.15 uur spelen het derde en de Al- junioren tegen resp. WGW 6 en Conzelo A2. Om 14.30 uur spelen het eerste en het tweede gelijktijdig. Het eerste ont vangt Schoorl en het tweede JVC 2. We hopen dat vooral het eerste zijn tegen stander niet onderschat. Schoorl behaal de afgelopen zondag z'n eerste overwin ning en zal er nog wel eentje aan toe wilen voegen De doelpunten bepalen de uitslag. De voorhoede zal er nog een beetje meer energie tegenaan moeten gooien om er een paar in te lepelen Het eerste dameselftal gaat met de boot van 12.05 uur op bezoek bij Meer vogels. Voor het tweede dameselftal is vastgesteld de uitwedstrijd tegen DVC 3. Aanvang 14.30 uur. Vertrek boot 12.05 uur. Geprobeerd wordt nog om er een thuiswedstrijd van te maken. Houdt het kastje in de gaten. Maandag a.s. wordt er in de Boys kantine een klaverjasdrive georgani seerd. We rekenen op veel leden. Ook

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5