(jroen kwartsJexels in het harL B en W willen deelnemen aan schoolbegeleidingsdienst Badmintonclub vreest ondergang na herverdeling sporthaluren Belastingen met 10 procent omhoog Taxicentrale DE KOOG Kosten 5 gulden per inwoner ia# "si i Financiële Groene Kruis Combinatie zaalvoetbal ongewenst Cultureel Werk voor kermis op zondag t»i. (san) 555 27 MILLE TEKORT Vastrecht elektriciteit verder omlaag Bij ons nu 59,95 Goedkeuringen Bezoekt demonstratie Bosch elektrisch gereedschap Fa. A. Bakker, Oudeschild FA. KIKKERT VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9024 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodew(Jks, Noord wester 21. Den Burg, tel. (02220) 3988. COURANT Verschijnt dinsdag» en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,15 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct p. mm excl. 4% BTW Als de raad dinsdag met het voor stel van B. en W. akkoord gaat zal Texel gaan deelnemen aan het werk van de schoolbegeleidingsdienst in Den Helder en omstreken, bij welke dienst ook Anna Paulowna, Schagen en Wieringen aangesloten zijn. De ge meente moet hiervoor 5 gulden per in woner neertellen en kan volgend jaar dan rekenen op schoolbegeleiding ge durende 73 uur per week. In totaal kost aansluiting bij de schoolbegelei dingsdienst de gemeente in 1976 (in clusief logopediekosten) 83.000 gul den. Aanvankelijk heeft het er naar uit gezien dat Texel niet met de schoolbe geleidingsdienst mee zou doen. De fi nanciële bijdrage die werd gevraagd vormde een struikelblok. „Niet vol doende kon worden duidelijk gemaakt wat tegenover de gevraagde subsidie aan begeleidingswerk stond", merken B. en W. in het pré-advies aan de raad op, er aan toevoegend dat hierover nu meer helderheid bestaat. Als voorwaarden tot toetreding heb ben B. en W. gesteld dat Texel met de andere regiogemeenten betrokken wordt bij de jaarlijkse begrotingsbesprekingen en onderwijsplannen van de dienst en verder dat de gemeente steeds weer op nieuw een beslissing moet nemen over eventuele subsidieverhoging, in verband met uitbreiding van het werk in de toe komst. De schoolbegeleidingsdienst vindt deze voorwaarden acceptabel. Daartegenover staat dat de gemeente voortzetting van de subsidie (met trend verhoging) garandeert zodat van een duurzame verbintenis kan worden ge sproken. Met ingang van de vijfde aanbiedings periode (die deze maand van start gaat) worden de vastrechttarieven van „Texelstroom" met gemiddeld 12°/o ver laagd in het kader van de afbouw naar de provinciale tarieven. Het meest voor komende vastrecht van ƒ10,20 wordt ge bracht op ƒ9,10 en het tarief van ƒ11,40 wordt ƒ9,90. Het laagst mogelijke vast recht van ƒ6,60 wordt echter verhoogd tot ƒ7,Tegelijkertijd wordt een ge ringe verhoging van de kilowatuurprij- zen van kracht: van 15 naar 15,1 cent (nachtstroom van 9 naar 9,2 cent). Deze verhoging is een doorwerking van de brandstofclausule. Door genoemde wijzigingen zijn de elektriciteitstarieven nu vrijwel gelijk aan de tarieven die elders in de provin cie worden geheven. Het verschil be draagt nog slechts 2°/o; het was in 1973 nog 38°/o. Voor een volledig overzicht van de nieuwe tarieven verwijzen wij naar de advertentie van „Texelstroom" elders in deze krant. Zeer veelzijdige Braun haardroogset HLD 5 met liefst 5 accessoires en 2 warmtestanden; voor elk gewenst modieus kapsel. Adviesprijs 75,00 Parkstraat, Den Burg „Schoolbegeleiding is een stuk dienst verlening dat gezien de ontwikkelingen binnen het onderwijs niet meer kan worden gemist", vindt het college. Dit begrip wordt door het ministerie van onderwijs en wetenschappen omschre ven als direkte ondersteuning van de school door systeem- en leerlingenbe geleiding; systeembegeleiding is onder steuning voor ontwikkeling en vernieu wing van het schoolonderwijs en indi viduele begeleiding van de leerlingen wordt ook wel remedial teaching ge noemd. Project 5/6 Individuele begeleiding komt tot uit drukking in het 5/6-project en in de schoollogopedie (spraakles). Het 5/6- project beoogt alle vijfde klas leerlin gen van de basisschool jaarlijks een psychologische test te laten ondergaan, hetgeen uitmondt in begeleiding van deze leerlingen in de zesde klas. Dit pro ject brengt voor de gemeente behou dens 3 gulden administratiekosten per leerling geen kosten met zich mee. Tot nu toe werden de kosten wel afzonder lijk in rekening gebracht. Begeleidingsteam De kosten van de schoollogopedie blijven wel voor rekening van de ge meente. De schoolbegeleidingsdienst was niet bereid ook de salarissen van de logopedistes voor haar rekening te ne men Deze spraakdeskundigen worden echter wel, zowel functioneel als ook structureel, bij het begeleidingsteam be trokken. Dit team bestaat uit een peda- gogisch-didaktische medewerker voor het basisonderwijs alsmede één voor het kleuteronderwijs en verder een prak tij kmedewerker voor het basisonder wijs alsmede een administratief mede werkster. De praktijkmedewerker zal volgend jaar 35 uur per week (bijna de helft van het totaal aantal uren) op Texel zijn. Praktijk- en pedagogisch- didaktische medewerkers zullen zich beiden met zowel remedial teaching als systeembegeleiding bezig gaan houden. B. en W. zijn van mening dat de plaatselijke belastingen in hun totali teit wederom met het door de minister van binnenlandse zaken aangegeven percentage van 10% moeten stijgen. Dat blijkt uit een voorstel van het col lege de belastingen volgend jaar trendmatig te verhogen. Hoewel de, ook na de overdracht van het oppervlaktewaterbeheer aan Uitwa- terende Sluizen, ten laste van de ge meente blijvende rioleringskosten geen aanleiding tot verhoging van de riool belasting geven wil het college toch tot 5 gulden verhoging overgaan. Daarmee bedraagt het rioolrecht volgend jaar 110 gulden. „Wij vinden het verantwoord iets boven de ministeriële norm te blij ven", zeggen B. en W. wijzend op bij zondere financiële risico's op het terrein van de riolering, op de nog onbekende kosten van nieuwe rioleringen in nog niet aangesloten gebieden en op de be staande onzekerheid over het aandeel dat Uitwaterende Sluizen van de finan ciële lasten zal overnemen. Op Texel wordt in 1976 19 gulden meer dan de ministeriële norm (91 gulden per aan sluiting zonder zuivering) betaald. Deze verhoging levert de gemeentekas 22,8 mille extra op. Straat- en personele belasting De minister heeft geen minimumeisen voor straat- en personele belasting ge steld omdat vele gemeenten al zijn over- (zie vervolg pagina 2) Het Groene Kruis Texel heeft over 1974 een verlies geboekt van niet min der dan ƒ27.320,-. Aangezien dit te kort niet subsidiabel is, gaat het ten koste van het kapitaal van de vereni ging waardoor dit slinkt tot ƒ18.907,-. Penningmeester M. L. Kempenaar deel de in de woensdagavond in het me disch centrum gehouden vergadering mee dat enkele ingrijpende maatrege len nodig zijn om de vereniging weer gezond te maken. De contributie zal voor 1976 worden opgetrokken van 25,- tot ƒ27,50. Het Algemeen Zieken fonds Texel (die de Groene Kruiscon- tributie int, samen met de premie voor de aanvullende verzekering) is hier mee al akkoord gegaan. Verder zal de gemeente worden gevraagd de subsi dieregeling voor het Groene Kruis te verbeteren. Thans draagt de gemeen te onder meer 25% van de netto per soneelskosten bij. Als dit percentage tot 35 wordt opgetrokken levert dat zo'n ƒ18.000,-méér op. Het bestuur is voornemens de vinger beter aan de pols te houden door scher pere kostenbewaking. De financiële po sitie kan verder nog worden verbeterd als concierge Beukema, die volgend jaar met pensioen gaat, wordt opgevolgd door een kracht die tevens de admini stratie of een deel daarvan kan behar tigen. Belangstelling voor deze gecom bineerde funktie is reeds gebleken. Een verbetering van de liquiditeit van het Groene Kruis wordt tenslotte bereikt met de verkoop van het voormalige wijkgebouw in Oosterend en mogelijk ook door de verkoop van 13 hectare land dat de vereniging als legaat heeft ver worven. Fusie Voorzitter dokter L Barnard deelde aan het begin van de (zoals gewoonlijk slecht bezochte) vergadering mee dat de vier provinciale kruisverenigingen zul len fuseren. Dat betekent dat het Groe ne Kruis Texel straks niet meer is aan gesloten bij de „Provinciale Noordhol landse vereniging het Groene Kruis" (Zie verrolg pagina 2) Met 10 stemmen voor en 5 tegen heeft het centraal bestuur van de stich ting cultureel werk besloten de uren- verdeling van de sporthal op maan dag en vrijdag zodanig te wijzigen dat zowel de badmintonclub als de zaal voetbalclubs op beide avonden in ak- tie komen. Daarmee komt het bestuur tegemoet aan de eisen van enkele veldvoetbalverenigingen die zaalvoet bal op vrijdag een doorkruising van hun belangen vinden doordat zij deze avond trainen. De badmintonclub vreest dat dit besluit zal lijden tot aan zienlijke ledenverlies, hetgeen, aldus een clubbestuurder wel eens de onder gang zou kunnen betekenen. Een uitvoerige brief van de bad mintonclub waarin de problemen grondig werden uitgediept mocht niet baten. De gehanteerde argumentatie maakte eigenlijk nauwelijks indruk. Voorzitter Witte noemde het geheel star omschreven en maakte gewag van „vrij stugge taal". Het besluit van het centraal bestuur komt er op neer dat de badmintonclub zowel vrijdag als maandag van 7 tot 8 45 uur de be schikking over de sporthal krijgt; tot 22.30 uur wordt er dan op beide avon den gezaalvoetbald. „Met deze regeling behoudt de bad mintonclub de mogelijkheid volledig van zijn trainer te profiteren en wordt het zaalvoetbal in staat gesteld een A- en een B-competitie verdeeld over twee avonden te organiseren", aldus de ar gumentaties van het dagelijks bestuur dat zich uitvoerig met deze kwestie heeft bezig gehouden. Vervolgt: „De ene zaalvoetbalavond is dan meer op de prestatie gericht en de andere meer op de recreatiesport. Op den duur zou pro motie en degradatie van de ene naar de andere afdeling mogelijk moeten zijn", aldus het bestuur. Niet onoverkomelijk De contactcommissie Texel van de KNVB en vertegenwoordigers van de voetbalverenigingen Texelse Boys, Oos terend en ZDH, die allen direkt bij deze affaire betrokken zijn doordat hun trai ning vrijdagavond plaats heeft, gingen met de nieuwe regeling akkoord. De badmintonclub wees de voorstellen van de hand. „Erkend moet worden", aldus het c.w.-bestuur, „dat verdeling over beide avonden voor deze vereniging be zwaren heeft hoewel aan het hoofdbe zwaar, het beschikbaar zijn van de trai ner op maandagavond, niet hoeft te worden getornd. Urentoe wij zing hoeft voor de badmintonclub geen onoverko melijke bezwaren met zich mee te bren gen". Recreatief De badmintonclub is het met deze vi sie niet eens. Zij kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de volharding van de KNVB meer gewicht in de schaal legt dan haar argumentatie. Waarna in de brief een opsomming wordt gegeven van argumenten die pleiten voor bad minton op de gehele maandagavond Onder meer wordt aangevoerd dat de club de laatste 7 jaar altijd op maandag avond aktief is geweest, daardoor ook een trainer voor deze avond nam, en dat de laatste drie jaar gebleken is dat de vrijdagavond voor de badmintonclub nooit een succes was. De vereniging legt de nadruk op het recreatieve aspect van het badminton dat bij splitsing in ge vaar komt. Vroeg beginnen en vroeg op houden betekent, zo staat in de brief, dat de minder fanatieke spelers (het overgrote deel van de leden) het niet meer de moeite zullen vinden de club avonden te bezoeken. De vereniging wijst er op dat een goed alternatief voor de maandag ontbreekt. De dinsdag is onmogelijk vanwege de eilandcompeti tie volleybal en de rest van de week kan de trainer niet „Belangrijk ledenverlies is het gevolg van uw beslissing. Een kettingreaktie sluiten wij niet uit. Ledenverlies zal het ons niet mogelijk maken de sporthal- huur op te brengen", aldus de brief van de badmintonclub, waarmee Roeper niet blij was. „Dit is niet prettig meer", zei hij. De gewijzigde verdeling van de sport haluren geldt alleen voor de rest van het verenigingsjaar 1975-76, zo stelt het bestuur nadrukkelijk. „Nadien wordt de gehele situatie opnieuw bezien en doen alle clubs er goed aan geen afspraken met trainers te maken, waardoor zij zich vastleggen op een bepaalde avond, zonder dat zij ervan verzekerd zijn dat hen op de betreffende avond ook ruimte in de sporthal kan worden toegewezen", zo waarschuwt het c.w.-bestuur. Met een krappe meerderheid (10 stemmen voor en 7 tegen) heeft het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk zich uit gesproken voor verlenging van de kermis met de zondag mits het dagelijks bestuur in overleg treedt met dominee Douwes om de dienst van de Gereformeerde kerk van 's avonds naar 's mid dags te verplaatsen. Als dat niet mogelijk is moeten de kermisex ploitanten verplicht worden min der lawaai te maken. Aldus het resultaat van een breedvoerige discussie woens dagavond tijdens de centraal be stuursvergadering. Deze discus sie bewoog zich niet zo zeer op het principiële vlak maar ging meer over de hinder die de Ge reformeerde kerkdienst op zon dag van het lawaai op de Groe- neplaats zou ondervinden. Financieel motief Het motief van het dagelijks be stuur voor het weer invoeren van de kermis op zondag ligt zeer dui delijk op het financiële vlak. Het bestuur gelooft dat de zondag een dusdanig aantrekkelijke dag voor kermisbezoek is, daarbij wijzend op het verleden, dat hierdoor een aanzienlijk bedrag aan de kermis pot kan worden toegevoegd. Uit deze pot krijgen Texelse vereni gingen investeringssubsidies; het jaarlijks beschikbare bedrag is echter bij lange na niet toereikend om aan alle aanvragen te voldoen. Zo werd dit jaar in totaal voor een bedrag van bijna 93.000 gulden aan subsidies gevraagd terwijl maar 21 mille kan worden uitge keerd. Overigens betekent dit besluit van Cultureel Werk nog niet dat de kermis ook werkelijx met de zondag zal worden uitgebreid. De stichting heeft in deze geen beslissingsbevoegdheid. Het is uiteindelijk aan de gemeente raad te bepalen of kermis op zondag door de beugel kan. B. en W. hebben goedkeuring ver leend aan de verkoop van diverse pand jes aan de Kerkesteeg in Oudeschild, aan de overdracht van het dorpshuis De Wielewaal in De Waal aan de Stich ting Agrarisch Museum (die het in eer ste instantie als werkplaats gaat gebrui ken) en aan kredietverlening aan parti culieren voor aansluiting op het aard- gasnet. Zaterdag en zondag a.s. Dwg en fiïeht. Badweg 1. Ook voor ziekenfonds.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1