(from kwartsJexels in het harL, Straalverbinding Texel-booreiland wereldprimeur KTF-DEK promoveerde naar ereafdeling Schotse sfeer raak getroffen cHypoÜjeeb^ Expositie Niek Welboren in raadhuis :yl Frans Zegel nuii Hebt u op de TV de fantastische mogelijkheden van deBLITZHACKER al gezien? STRAALZENDER VOOR TELEFOON EILAND N00 WAARDELOOS Vanaf donderdag gesloten wegens verbouwing 373 handtekeningen tegen verkeersdoorbraak Oudeschild Texelaar ingesloten Vrachtauto vernielde schrikhek Informeer nu naar de mogelijkheden voor gelden op gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken west nederlond DINSDAG 11 NOVEMBER 1975 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9025 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo|J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vrydags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. 50 cent Incasso; loe 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct p. mm excl. 4% BTW Het op vijftig kilometer uit de kust staande kunstmatige eiland Rechts is de mast te zien waarvan de parabolen op Texel zijn gericht. De straalverbinding tussen Texel en het kunstmatige gasproduktie-eiland van de Amerikaanse maatschappij Placid, dat 50 kilometer uit de kust in de Noordzee staat, mag dan voor Texel nog van geen waarde zijn, het is in zekere zin wel een wereldpri- Voor de eerste maal in de geschie denis is namelijk een booreiland door middel van een straalverbinding ver bonden met het openbare telefoonnet. De installatie werd kort geleden in be drijf gesteld. Deze straalverbinding is het begin van een Noordzee-telefoonnet. Het aantal Ideaal voor het snijden van uien, groenten, vruchten, kaas of noten. Met automa tisch draaiend mes. Groot model Adviesprijs 18,90 Bij ons 12,85 Onmisbaar in de keuken Dit Zwitserse produkt is verkrijgbaar bil aansluitingen wordt in de toekomst uit gebreid met een groot deel van alle gro te en kleine booreilanden die voor ex ploitatie en exploratie van olie en gas op het Nederlands deel van het conti nentale plat staan of nog komen. Het Placid-booreiland wordt dan een knoop punt in dit net. Om de telefoonverbin ding zo velig mogelijk te maken is de gehele installatie tussen Texel en het eiland dubbel uitgevoerd zodat in geval van storing de tweelinginstallatie zo snel mogelijk overneemt. Contact De telefoonverbinding via de straal zender op Texel onderhoudt het contact tussen het booreiland en de vaste wal; tevens is een telex-aansluiting gemaakt en worden verder enkele lijnen gebruikt voor het doorgeven van informatie over de geproduceerde hoeveelheden gas. Te vens wordt de verbinding tussen het kantoor van Placid in Den Helder en het booreiland continu onderhouden. Het eiland bestaat uit drie delen die samen zo'n 200 meter lang zijn. De para boolantennes voor de straalverbinding staan op een speciale mast van 50 meter (zie vervolg pagina 2) MARTIN TROMP J Het Koninklijk Texels Fanfarekorps- D.E.K. heeft zaterdag deelgenomen aan het festival van de Algemene Neder landse Unie van Muziekverenigingen in Leiden. De combinatie behaalde 301 punten, verwierf daarmee een eerste prijs en promoveerde van de afdeling uitmuntendheid naar de ereafdeling. Als verplicht werk werd gespeeld de Oosterse suite van Gerard Boedijn waarmee 152 punten werden behaald. De jury, bestaande uit de heren P. Stal- meier, J. P. Laro en P. van Bruggen, sprak in zijn verslag van „een mooi en semble" en „een als geheel positieve prestatie". Het .keuze-werk was de Suite Montag- narde van Jos Moerenhout, dat 149 pun ten opleverde. De jury: „Een korps met zeer veel mogelijkheden", „Veel goeds en een promotie waardig. Ga zo door!" Er waren uiteraard ook aanmerkingen. Bij het eerste nummer werd ondermeer opgemerkt dat te gehaast werd ge speeld. Ook van de Suite Montagnarde werd gezegd dat deze wat rustiger ge speeld zou moeten worden. Goed begin Het spreekt vanzelf dat dirigent Hans Mulder (sinds drie maanden aan het korps verbonden als opvolger van de heer P. Heertjes) zeer tevreden is over deze prestatie. Door de promotie heeft het korps het zich echter wel moeilijker gemaakt. Handhaving van het thans be reikte peil is de uitdaging waarvoor de nieuwe dirigent zich geplaatst ziet. Ge brek aan mankracht heeft hij in ieder geval niet; het korps nam met 44 per sonen aan het festival deel. OUDESCHILD De door de dorps- commissie van Oudeschild georganiseer de aktie tegen de in het nieuwe bestem mingsplan geprojecteerde verkeersdoor braak Bolwerk-De Houtmanstraat heeft 373 handtekeningen opgeleverd. Het be zwaar lag zaterdag ter tekening in het dorpshuis. In het bezwaarschrift worden de reeds bekende weerstanden tegen de verkeersdoorbraak opgesomd en wordt als alternatief de Puzzelweg aangege ven. Voor degenen die zaterdag niet in de gelegenheid zijn geweest om te te kenen wordt nog een laatste mogelijk heid geboden: het bezwaarschrift ligt woensdag (morgen) de gehele dag bij de firma Frans Zegel aan de Heemskerck- straat. Woensdagavond om donderdag zal het naar het raadhuis worden ge bracht De politie heeft een Texelaar inge sloten die wordt verdacht van een po ging tot verkrachting, bedreiging en po ging tot doodslag. De surveillerende politie zag in Eier- land een vrachtauto van het transport bedrijf Z. uit Hoogkarspel rijden met een stuk van een schrikhek dat aan de aanhanger bungelde. Toen kort daarop werd gezien dat een aan de Zaandam- merdijk staand schrikhek kapot was, was de juiste konklusie snel getrokken. Het transportbedrijf zal aan de gemeente schadevergoeding betalen. vanavond mee met „De Koliekedotters" in hotel „De Linde- boom-Texel". Zaal open om half acht. Aan de speaker: Pierre van Sijmen Tot en met 29 november exposeert Niek Welboren uit Oudeschild een kol iektic aquarellen in het raadhuis. Het zijn 26 werken,, allen gemaakt tijdens een reis van drie weken door Schotland. Niek is erin geslaagd de sfeer van dit ruige, dunbevolkte land raak te treffen. De aquarellen zijn voorzien van num mers die corresponderen met de plaatsen die op een landkaartje zijn aangegeven. Door de werken in volgorde te bekijken, kan men de reis meebeleven. Om de sfeer van de hooglanden nog te verster ken klinkt uit een bandrecorder muziek van doedelzakken. Een flink deel van de depressies die in onze streken het weer onaangenaam maken, zijn afkomstig uit Schotland. Niek heeft de weergoden tijdens zijn reis herhaaldelijk recht in het wrede gezicht gekeken en zijn indrukken on middellijk aan het papier toevertrouwd. De buiige luchten, loodgrijs en enkele minuten later weer vol kaal zonlicht zijn verbluffend goed overgekomen. Een merkwaardig contrast daarmee vormt het land zelf waarin het rood en bruin overheerst Het zijn grootste landschap pen waaraan de mensen nauwelijks heb ben meegebouwd, met uitzondering van een enkele „tuinwal" van stenen, wat spookachtig aandoende ruïnes van kas telen en de kleine maar stoere huizen met enorme schoorstenen. Produktief Zoveel indruk maakte dit alles dat Niek Welboren de eerste week niet tot tekenen in staat was. Maar daarna haal de hij de schade snel in en werd hij pro- duktiever dan ooit in zijn nog niet zo lange kunstenaarsloopbaan. Hij lijkt er nóg van achter adem te zijn. Terug in Nederland en op Texel valt het hem op hoe „parkachtig" het landschap hier is in vergelijking met die ongenadige uit gestrektheid in dat stormachtige depres- sieland waar de mensen zo sober leven dat Niek en zijn vriendin (die er met hun simpele autootje, hun rugzakken en simpele kleding toch echt niet rijk uit zagen) zich schaamden voor de indruk van welvarendheid die zij kennelijk maakten. De aquarellen zijn in principe niet te koop. Niek zou de kollektie het liefst in tact laten en er te zijner tijd mee terug lier van Athena hebben doorgebracht, mee doen Belangstelling is al gebleken. Monster Niek Welboren heeft bij zijn land schappen nauwkeurig geregistreerd. „Hoogstens heb ik hier en daar een lan taarnpaal weggelaten", zegt hij. In één geval heeft hij zijn fantasie niet kunnen bedwingen. Dat was toen hij de meren aanschouwde waarvan er één wereld beroemd is gekorden: het loch Ness. Niek heeft het befaamde monster er ook maar in getekend, doch er eerlijk bij geschreven: „Niet gezien, wel gevoeld". De expositie is op de gebruikelijke werkuren van het raadhuis geopend. Bovendien woensdagavond en donder dagavond vanaf 20.00 uur en tijdens alle vergaderingen die 's avonds in het raad huis worden gehouden. Dunsky Castel" is een van de geëxposeerde Schotse" aquarellen van Niek Welboren

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1