Huur „de 48" in Noordwest per 1 dec. met f 30.- omhoog „Leden worden niet hij beleid betrokken Raad wilde Cor Dros niet meer in woningcommissie Schatting gemeente niet reëel Hennink: „Het gaat niet goed met de VVV" Poging Texels Belang mislukte „Bij gebrek aan baten" FAILLISSEMENT SABENA OPGEHEVEN Radarcontrole leverde veel bekeuringen op Fiets vernield Geslaagd Lezing over milieuvriendelijke schoonmaakmiddelen Zangdienst in Oosterend VW-medede!ing;en UITSLAG EERSTE RONDE SINT NICOLAAS-AKTIE Bejaarden maken excursie naar LTS Zaterdag geen judo Gestolen of verloren? NV V-discussie over arbeidsmarkt SAUNABAD TEXEL GEBREK AAN VERTROUWEN IN BESTUUR te Firn Oe huur van de 48 woningen in het plan Den Burg-noordwest stijgt met ingang van 1 december met maar liefst 30 gulden naar 338 gulden per maand. Aldus luidt de definitieve huur- vaststelling voor deze woningen door het ministerie van Volkshuisvesting. Deze forse stijging wordt de ge meente noch door de bewoners noch door de woningbouwvereniging in dank afgenomen. Het verschil tussen de calculatie van de afdeling finan ciën op het raadhuis en de definitieve huur is zo groot dat niet van een reële benadering gesproken kan worden. Voorzitter S. Kooij van de woningbouwvereniging verklaarde desgevraagd dat een betere benade ring van de gemeente naar zijn over tuiging mogelijk was geweest. Hij noemde dit een uiterst ongelukkige situatie. De huuiwerhoging is te wijten aan de hogere rente, de meerkosten van de fundering en de hogere risico regeling (loon- en prijsstijgingen).' Overigens is dit niet de eerste keer dat een voorlopige huurvaststelling door de gemeente de mist in gaat. Ook de huur van de 99 woningen moest in grijpend worden bijgesteld. Huur weer omhoog? Na 4 maanden 30 gulden meer te heb ben betaald hangt de bewoner van de 48, net als overigens iedere huurder van een woningwetwoning in Nederland, opnieuw een huurverhoging van 8°/o boven het hoofd. De woningbouwver eniging gaat echter bij het ministerie bepleiten deze verhoging voor de 48 niet door te laten gaan. Lukt .dat niet dan krijgen de bewoners er nog eens 27 gul den bij, waardoor de huur in vier maan den tijd van 308 naar 365 gulden zou stijgen. Met de huurverhoging van plus minus 35 gulden per maand in het vooruitzicht ter financiering van de woningisolatie, gaan de huurders van de 48 dan 400 gul den 90 gulden verwarmingskosten 490 gulden per maand betalen. Speelgelegenheid De bouw van garageboxen in Noord west gaat niet door. Uit een enquête blijkt dat slechts vier bewoners een box willen huren hetgeen, met een te bou wen aantal van 12, een te smalle basis is. Een in het leven geroepen bewoners commissie gaat zich buigen over de mo- gelkheden aan het braak liggend stuk grond, waarop de garageboxen gepland waren, een andere bestemming te geven. De gedachten gaan uit naar een speelge legenheid voor vooral kleine kinderen; de ligging is gunstig; het terrein is niet toegankelijk voor auto's en wordt aan vier kanten omzoomd door huizen. Met behulp van radar hield de politie dinsdag snelheidscontrole op de Bern- hardlaan. In enkele uren tijd werden 17 automobilisten aangehouden; allen hadden de maximumsnelheid belangrijk overschreden De hoogste gemeten snel heid was 88 kilometer. De politie is voornemens in de nabije toekomst meerdere van dergelijke controles te houden. Mej. A. de Vries uit de Beatrixlaan ontdekte dat haar fiets, die zij afge sloten in de Kantoorstraat had neer gezet, zeer zwaar was beschadigd. Het voonwiel was verwrongen, de spaken waren los en de lamp was ingedeukt. Er kan sprake zijn van moedwillige vernieling, maar het is ook mogelijk dat een automobilist over de fiets is gereden. De heer K. Hopman uit Den Hoorn slaagde dinsdag te Den Haag voor het diploma Eerste Stuurman Grote Han delsvaart. Hij werd opgeleid in Den Helder. 99 ALKMAAR Het faillissement van de Stichting ten behoeve van natuur en landschap (Sabena) is donderdag door de arrondissementsrechtbank in Alk maar opgeheven, „bij gebrek aan ba ten". Van het overgebleven kapitaal konden de bank en de belastingen wor den betaald. De andere schuldeisers kregen niets; hun financiële inbreng beloopt in totaal een bedrag van enkele tonnen. In het gebourvtje De Boogerd aan de Bernhardlaan houdt de heer Bostelaar uit Oo9terend dinsdag een lezing over milieuvriendelijke schoonmaakmidde len. Discussie zal volgen. Aanvang 20 uur Iedereen is welikom. Zondag is er weer een zangdienst in de Herv Kerk van Oosterend. Aanvang 19.30 uur. Medewerking wordt ver leend door Dyo Wassink, orgel, en Hans Mulder en Betty Bakker, trompet. De meditatie wordt verzorgd door Ds. J. de Gier. O In de maanden november en decem ber is het kantoor geopend van maan dag t 'm vrijdag van 9.00 - 17.00 uur (geen middagsluiting meer). Vanaf 1 januari tot nadere aankondi ging: van maandag t'm zaterdag van 9.00 - 17.00 uur (doorlopend). De trekking heeft plaatsgehad van de eerste ronde van de Sint Nicolaas-aktie van de winkeliersvereniging Den Burg. De eerste prijs (Winkler Prins encyclo pedie ter waarde van ƒ1650,plus een culinaire encyclopedie viel op lotnum- 043990. De tweede prijs (cassetterecor der ter waarde van ƒ639,op nummer 026177 en de derde t/m de vijfde prijs (30-delig drinkservies met inhoud) op de nummers 029610; 033773; 036328. De winnaars kunnen ziöh met hun lot vervoegen bij de heer G v.d. Kooi van Dros' Magazijn. De bejaardenbond van Den Burg houdt dinsdagmiddag a.s. een excursie in de technische school aan de Emma- laan, Om 14.00 uur worden ze verwacht dn de school, waar ze in kleine groepjes door het onderwijzend personeel zullen worden rondgeleid. Daarbij zullen ze zich een volledig beeld kunnen vormen van de wijze iwaarop het technisch on derwijs (dat voor een belangrijk deel ook algemeen vormend is) wordt ge geven. Na de rondleiding wordt koffie gedronken in de kantine gevolgd door een dia-voorstelling door mevrouw A. Tiessen-Spaas over het Finse meren gebied. Het bestuur van de bejaarden- bond is van plan in de nabije toekomst meerdere van dergelijke excursies te organiseren .om op deze wijze de ouderen meer te betrekken bij „moderne" ont wikkelingen. OOSTEREND Zaterdag wordt in Oosterend wegens ziekte van de leider geen judoles gegeven. rijke bijdrage aan de inkomsten leve ren. „Verdere contributieverhoging is in het algemeen niet mogelijk", aldus on derzoeker Kroes. Het bestuur meent (zo staat in een brief van 22 augustus) echter dat niettegenstaande deze con clusie zij van mening is dat de contribu tie jaarlijks aangepast moet worden op basis van het prijsindexcijfer van dat jaar daarvoor. Op de slecht bezochte ledenvergade ring werd daar enige tijd geleden nau welijks bezwaar tegen gemaakt. Jan Hennink, die al in de bewuste brief zijn medebestuursleden had laten weten niet met de verhoging voor 1976 mee te kun nen gaan, was één van de weinigen die tegen het bestuursvoorstel stemde. De rest van het geringe aantal aanwezige leden ging wel akkoord met 10% con tributieverhoging in het boekjaar '75-'76 VERHOGING Deze verhoging ziet er in de diverse categoriën als volgt uit: hotel-pension- logies ontbijt ƒ11,50 per jaar; bunga lows, gemeubileerde huizen, apparte menten: tot en met 4 personen ƒ44,50, 5 tot en met 7 personen ƒ63,50 en 8 of meer personen 76,per jaar; vakan tiehuisjes-caravans: tot en met 4 perso nen ƒ32,5 tot en met 7 personen ƒ44,50 en 8 of meer personen 57,per jaar; kampeerterreinen: ƒ1,60 per plaats; jeugdhotels: 5 gulden per bed. De mid- denstandsbijdragen worden voor het volgend jaar op 40 mille geraamd ter wijl de basis-contributie van 27,50 naar 30 gulden en van 55 naar 60 gulden wordt verhoogd. Hennink vindt dat de tarieven voor de bungalows, hotels en campings aanmerkelijk omhoog moeten. Voor de rest constateert hij een redelijk verloop van de contributies. IN DE IJSKAST In zijn brief van 30 augustus stelde Jan Hennink verder-dat de vergadering van 11 augustus niet gerechtigd was tot het nemen van besluiten omdat geen tweederde meerderheid van de be stuursleden aanwezig was. „Deze ver gadering dient alleen als bespreking ge zien te worden zonder enige konsekwen- tie voor de niet aanwezige bestuursle den", meende hij. Tijdens deze bijeen komst werd onder meer een beslissing over het beleidsplan en de ontwerp-be- groting genomen De beleidsnota was een weergave van de taakverdeling bin nen de VVV; er werd rekening gehou den met een directie-assistent die de verzorging van „betreffende" drukwer ken en de algemene bureauzaken als ta ken kreeg toebedeeld. Hennink daar over. „Een directie-assistent is niet noodzakelijk. Beter is om gedurende een half jaar een econoom naast de direc teur aan te stellen; iemand die verstand heeft van bedrijfsorganisatie". Verwijst naar het rapport Bakkenist; vindt dat de conclusies moeten worden uitge voerd .anders is het zonde van de kos ten (25 mille) van het onderzoek. De be leidsnota werd na het vertrek van hoofdinformatrice Sonja Witte voorlopig in de ijskast gezet. „Het beleid staat of valt met vakbekwaam personeel", vindt Hennink. Een poging van Texels Belang om oud-wethouder J. C. Dros herbenoemd te krijgen als lid van de woonruimte adviescommissie is dinsdagavond mis lukt. B. en W. hadden voor de vacature niet de heer Dros maar J. Keijser en G. W. Jimink aanbevolen. Op verzoek van Weijdt werd Dros er alsnog bijge zet maar op hem werden niet meer dan vier stemmen uitgebracht. De 11 overige stemmen gingen naar J. Keijser zodat deze de heer Dros opvolgt. Op de vraag van Weijdt waarom het college Dros blijkbaar niet in de com missie wil, zei wethouder Zuidewind aanvankelijk dat Dros niet werd aanbe volen omdat dit bij de vorige verkiezing ook niet was gebeurd. B. en W hadden uitgekeken naar „agrarische" kandida ten omdat dit van belang is bij vor deringskwesties in het buitengebied. Toen Weijdt dat maar half geloofde kwam de aap uit de mouw Er was nog een reden waarom Dros niet in de com missie thuishoorde: de typische instel ling van de heer Dros die tot conflict situaties in de commissie zou leiden en vooral het feit dat hij tegen vordering is. En juist in een vorderingsprocedure is een unaniem besluit van de woning commissie van het grootste belang om dat anders tijdrovende bemoeienis van Gedeputeerde Staten nodig is hetgeen niet in het belang is van de rechtszeker heid van de betrokkenen. Weijdt meende dat Dros nooit heeft gezegd dat hij onder geen enkele voor waarde tegen vordering is; hij is er slechts in principe tegen. Zuidewind wilde daarop de onjuistheid van deze bewering aantonen door te citeren uit de notulen van de woningcommissie maar de burgemeester snoerde hem de mond. Hij wilde niet dat er voorgelezen werd uit het verslag van een vertrou welijke bespreking maar hij bevestigde dat Zuidewind het bij het goede eind had. Daarn Schilling vond het vreemd dat van de woonruimteadviescommissie een unaniem oordeel wordt verwacht ter wijl dat met andere raadscommissies niet het geval is Waarop Zuidewind zei dat de wooningcommissie geen echte raadscommissie is, maar een commissie die krachtens de woonruimtewet in het leven is geroepen. Mr. Sprenger corri geerde: de leden van de woningcommis sie zijn vrij in hun oordeel maar mogen niet in beginsel tegen vordering zijn want dat maakt een slagvaardig beleid onmogelijk. De heer H. A. Beumkes (namens de raad van vakcentrales) had zich niet herkiesbaar gesteld voor de woning commissie. Hij deelde mee dat dit in overeenstemming was met het Pakt- programma: zoveel mogelijk burgers in commissies opnemen. Daarom waren de heren C. Groen en H. E. Eshuijs aanbe volen Eerstgenoemde werd gekozen. Mevrouw S. M. Keesom-Karsten, C Koorn en J. J. v. d Berg werden her kozen. De heer H. E. Engel uit Zaandam is| op Texel J 3000,kwijtgeraakt. Hij had] 'het geld ontvangen uit een transactie. Toen Ihij zondag bij kennissen op bezoek was, merkte hij dat de beurs uit zijn jaszak was verdwenen. Direkt werd aangifte gedaan bij de politie. Maandag ochtend werd de beurs op straat ge vonden, m de buurt van de woning van de kenmssen. Er zat niets meer in. De politie heeft het geval in onderzoek. Maandagavond 17 november start de gespreksgroep NVV voor de tweede maal met de discussie over het onder werp „Arbeidsmarkt in Nederland". Ook NVV-leden, die geen lid zijn van de gespreksgroep, zijn van harte wel kom om 8 uur in het vergaderzaaltje van de Doopsgezinde Kerk in Den Burg. Voor geïnteresseerden zijn er nog enkele discussienota's over dit onder werp gratis verkrijgbaar bij Ton van Zon, Marelstraat 4, Den Burg. Keesomlaan 43 (zijweg 8) Den Burg, tel. (02220) 2403 PI af< rot iou on aec Hc !0U en lur UI de eti 1 aaf E he na£ iaz; .0 v SP' en 'ex TE U ing rei sm «.0 2 len itie :dlv he In het rapport Bakkenist wordt gead viseerd bij bemiddeling via deze dienst voor een verblijf buiten het seizoen eei vergoeding van de verhuurder te ver langen en in het seizoen de huurder le belasten. Hennink: „Uit voorstellen van _e] de directie voor de reserveringsdienst blijkt zonneklaar dat men maling aan VS1 dit advies heeft; de gast en gastheer Imoeten altijd betalen. Ik vraag mij trouwens af hoever de gratis diensten tar van de VVV aan de leden reiken". Hij signaleert dat het bestuur er naar streeft van de VVV een stichting te ma ken, door de leden zo min mogelijk bij het beleid te betrekken. „Zij wil voorko men dat de grote leden weglopen en houdt de leden onmondig en onkundig van hetgeen er achter de schermen ge beurt. Op de vergaderingen wordt geen informatie gegeven. Vragen worden niet beantwoord. Onder dc leden heerst een gebrek aan vertrouwen in het VVV-be- stuur, wat tot uitdrukking komt in ge ringe belangstelling voor de ledenverga deringen". Hennink vindt het een goede zaak zo snel mogelijk een ledenvergade ring bijeen te roepen om het bestuurs beleid aan de kaak te stellen en volle dig opening van zaken te eisen. De afge treden VVV-bestuurder constateert ver der dat het bestuur alleen maar voor ogen houdt dat de gemeentelijke subsi die nooit in gevaar mag komen. „Wij waren het niet eens met de benoeming van een waarnemer in het bestuur, maar toch wordt het standpunt van het ge meentebestuur, omwille van de subsidie, slaafs gevolgd". VISSER MOET WEG In het rapport Bakkenist wordt ge concludeerd dat verjonging van het dagelijks bestuur noodzakelijk is. Hen nink: „De leeftijd is inmiddels dan wel veranderd, de mentaliteit is dezelfde gebleven". Hij vindt dat ook bovenqe- noemde conclusie van onderzoeker Kroes moet worden nageleefd. Naast ;de al vertrokken bestuursleden De Gorter en Beemsterboer moet ook voorzitter Visser verdwijnen. „Hij heeft de meeste schade aan de VW berokkend, maar niemand van de be stuursleden durft zijn aftreden te ei sen". Dat het bestuur zich afzet tegen meningen van Kroes vindt hij onge wenst. „Het is toch vreemd dat zij die de zwaarste kritiek te verduren krijgen zich het sterkst teqen het rapport af zetten". ONTSLAG In zijn beschouwing over de aanstel ling van een directie-assistent wijst Kroes er op dat de voor deze functie in aanmerking komende huidige perso neelsleden om uiteenlopende redenen minder geschikt zijn. ..Binnen het be staande budget voor administratiekos ten moet het mogelijk zijn een functio naris aan te stellen die de administra tie verzorgt en daarnaast assistentie aan de directeur verleent", aldus het rap port. Iu een bestuursstuk van 10 juni 1975 wordt in verband hiermee aangegeven dat door reorganisatie van het apparaat de positie van mej. T. Zwicringa en mej. S. Witte in het geding kunnen komen. „Dit kan betekenen dat zij een andere funetie moeten aanvaarden. Wanneer zij dit niet wensen kan ontslag het ge volg zijn". „IETS DERGELIJKS" Nu Sonja Witte van het toneel is verdwenen omdat zij niet akkoord ging met de eis van het bestuur voor: taan 5 inplaafs van 4 dagen te werken en, aldus Hennink, met de degradatie van chef-informatrice naar informa- trice vreest hij dat door het aanstellen van een directie-assistent ook iets der gelijks met Tine Zwieringa gaat ge beuren. Sonja Witte is overigens begin deze maand begonnen bij haar nieuwe werk gever, het vakantiebureau Texel Hoe wel de samenwerking tussen de VVV en eigenaar Jürgen Kiltz goed mag worden genoemd is het bureau in zekere zin een concurrent van de VVV, zeker nu de vereniging van plan is een uitgebreide reserveringsdienst op poten te zetten NIET IN WERKGROEP Hennink heeft geweigerd zitting t( nemen in de werkgroep reserveringen e voor bungalows en appartementen. De 01 ze werkgroep, bestaand uit bestuursle 5.0 den en enkele exploitanten buigt zichiav over uitbreiding van de reservering* en dienst, vooral in de bungalowsector. Hennink zegt geen behoefte te hebben ij ST de werkgroep zitting te nemen omdat uitkomsten al vast liggen in de voor epc stellen van de directeur. „Deze verwij [ru mij als aktiegroep binnen het bestuui e E te werken. Hij acht het lidmaatschap O.Oi van een andere maatschappelijke groe- lisc pering (de werkgroep Landschapszorg act] in strijd met de VW-belangen In spraak van de leden, nodig voor een bre ere de basis van de dienst, acht de directeufur ongewenst", zo stelt Hennink in zijl brief van 30 augustus aan zijn mede bestuursleden. ere pre: ur 0VI P TE iim Na vijf jaar VVV-bestuurder te zij: e r< geweest constateert hij dat er bij de vei eniging geen sprake van continuiteit u de personeelsbezetting is. „In de low der jaren zijn al vele bekwame perso neelsleden opgestapt. Vooral het vertre) van een zeer bekwame kracht als Sonj del Witte heb ik betreurd. Het is onbegrij 50 pelijk dat de VVV haar na al die jare heeft laten gaan. Daarmee is ook haa grote vakmanschap en kennis van za ken voor de vereniging verloren". NIET GOED De terugloop van leden van 1150 jaar geleden naar 900 nu is voor her een teken aan de wand dat het niet goe 22 5) gaat met de vereniging. „Het is teke nend dat het ieder jaar de grootste pro blemen geeft bestuurskandidaten te vin den In het verleden hebben mensen me een recreatiebedrijf die in het bestuu tr^ zitting namen daar persoonlijk nadee van ondervonden". Over het ledenverloop merkt directeu Dekker in zijn algemene beschouwin op dat vele verhurders over een vast 1 klantenkring beschikken waardoor het lidmaatschap niet meer als ter zak epa doende beschouwen. „Eigenaren di k, woonachtig op de vaste wal zijn bedart ken voor het lidmaatschap om deze re i den en omdat zij na de invoering van d m woonforensenbelasting' op een aanta at kosten gaan bezuinigen. Een aantal ei genaars heeft de zorg voor bungalow verhuur opgedragen aan een beheerd# wij kunnen ons niet aan de indruk ont trekken dat enkele van deze beheerd# ook voor verhuur van bungalows zorge waar de eigenaar geen WV-lid is fl wenst te worden In het gebied tusse Gerritslanderdijkje en de Pelikaanwe staan 451 bungalows; 190 van deze bun galows staan bij ons ingeschreven; va de 241 bungalows aan de Slufterweg e de Zanddijk zijn er 73 ingeschreven aldus de WV-directeur. Hennink is he met de analyse van Dekker eens maa vraagt zich af waarom niets aan de^SL situatie gedaan wordt. all Het VW-bestuur wil niet via oni ting krant reageren op de kritiek van Ja [381 Hennink maar zal dat, gezien de be lege roering die Henninks relaas gewei l heeft, doen op een speciale daarvoo bijeen te roepen algemene ledenv# gadering. Deze vergadering zal din daq 25 november gehouden worde hotel „De Lindeboom-Texel", afli vang 20.00 uur. (02: bc vc bev i: 4°. 'erh ten D. 02: el tiel od 9 afsj A akb Pijp

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2