Brandveiligheidsverordening wordt soepel toegepast Werkeloosheid op Texel blijft zorgelijk luneuws Voor het weekend arrfE Regeling stelt kostbare eisen aan ondernemers Flinke subsidie logiesbedrijven Ondanks tijdelijke opleving in bouw „KWAJONGENS" Artsen: Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Eilandcompetitie volleybal Zuigelingenbureau 'N GOED IDEE Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 14 november 1975 De gemeenteraad is dinsdagavond ak koord gegaan met een brandbeveili gingsverordening die zal worden toege past als in een betreffend geval geen bestaande wet of verordening (hinder wet, veiligheidswet), bestrijdingsmidde lenwet e.d.) van toepassing is. De nieu we verordening kan verstrekkende ge volgen hebben, vooral voor bedrijven die kunnen worden gedwongen veel geld uit te geven aan brandbeveiligingsvoor zieningen. Verschillende raadsleden drongen dan ook aan op soepele toepos- sing van de nieuwe regels, hetgeen door het college werd toegezegd. De verordening handelt over het heb ben van brandbare en brandbevorderen- de stoffen die met name worden ge noemd, stelt eisen ten aanzien van ver warmingstoestellen, geeft voorschriften over het transporteren en verwerken van stoffen, noemt een groot aantal ver boden handelingen en stelt eisen ten aanzien van het gebruik van gebouwen. Loodsen, garages, theaters, tentoonstel lingsruimten, winkels, warenhuizen, kantoren, scholen, verblijfsinrichtingen zullen onder strenge beveiligingsregels gaan vallen. Het is verboden dergelijke inrichtingen in gebruik te nemen of op nieuw in gebruik te nemen zonder ver gunning van B. en W Als de brandvei ligheid onvoldoende wordt geacht kan een inrichting ook worden gesloten. Blij kens de verordening is ieder verplicht broei of brand te melden. Valse melding is strafbaar. Ook zijn regels gesteld om te voorkomen of een eindw te maken aan slechte bereikbaar heid (voor de brandweer) van brandweer en vluchten van personen mag op geen enkele wijze worden be lemmerd door in de weg staande barriè res. Overgangsregeling Het is niet zo dat binnen een jaar na hei van kracht worden van de verorde ning alle bestaande bedrijven die onder de verordening vallen (bijv hotels en winkels) ook werkelijk aan alle nieuw- bouweisen moeten voldoen. Er is een soort overgangsrecht. Na controle wordt bekeken wat direkt moet gebeuren en wat eventueel in fasen mag worden uit gevoerd. Niettemin gaat het er om de bestaande bedrijven zo spoedig moge lijk op een bepaald brandveiligheids- niveau te brengen. Subsidie Dat zal de betrokkenen geld kosten. De burgemeester wees er echter op dat sinds kort met name voor het brandvei lig maken van logiesbedrijven een subsi dieregeling van kracht is geworden. Een derde van de kosten wordt vergoed Cor Ellen voorzag moeilijkheden in de praktijk. Wie controleert naleving van de verordening? Voor een huurder van een woning is het moeilijk om open lijk te klagen en daardoor zijn huisbaas op kosten te jagen, vooral als is overeen gekomen dat de huurder alleen op eigen kosten verbeteringen mag aanbrengen Mensen die uit eigen waarneming ken nis dragen van brandgevaarlijke toe standen (grote oliereservoirs midden in het dorp bijv.) zullen veelal niet durven klagen. De burgemeester zei dat mensen van de brandweer op eigen initiatief controleren; in het verleden gebeurde dit ook reeds. De eigenaar van een pand is verantwoordelijk en kan worden ge dwongen verbeteringen aan te brengen. Henk Beumkes was blij met de nieu we verordening. Er zijn op Texel heel wat bedrijven die brandgevaarlijk zijn Wegens de financiële gevolgen is soepe le toepassing wel nodig. De heer Koorn vond het onjuist dat Tijdens de rondvraag van de dinsdag avond gehouden raadsvergadering kwam plotseling de voltallige raad van elf van de carnavalsvereniging ,,De Koliekedot ters" onder leiding van pruts Maestro dt Coeverti de raadszaal binnen. Zingend („Zak es effe door") en serpentines wer pend stapten ze in polonaise rond en drukten de vroede vaderen de hand. De prins riep allen op na afloop naar het zottenbal te gaan dat op dat moment in hotel „De Lindeboom-Texel" werd ge houden. Het jolige gezelschap slaagde er niet in de ernst van de vergadering te bre ken. Er werd niet meegezongen en de reakties na afloop waren lang niet alle maal positief. De burgemeester zei met een dergelijke „kleine zijstap" persoon- lijk geen moeite te hebben, raadslid fan Witte kon het wel waarderenmaar L. J. Weijdt vond een dergelijk optreden lang voor het echte carnaval ongepast en Th. van den Heerrk noemde het kwajongens achtig. sommige straten door een betonnen paal voor auto's onbereikbaar worden ge maakt. In geval van brand kan de brandweer de paal wel omrammen, maar de ziekenauto die er wellicht eer der moet zijn kan dat niet. Volgens Koorn zijn met name sommige huizen in het plan Den Burg noordwest niet bereikbaar. Koorn wees ook op een zeer groot met brand samenhangend gevaar: de enorme karavaan nieuwsgierigen die in geval van brand met grote snelheid achter de brandweer aanrijdt. De burge meester wilde nog wel eens van de ge legenheid gebruik maken om de bevol king op te roepen de nieuwsgierigheid zoveel mogelijk te bedwingen maar hij had niet de illusie dat het veel zou ba ten. Baarmoederonderzoek Tme Vlas-van der Vlies vroeg aan het begin van de vergadering „als enige vrouw in deze mannengemeenschap" al les in het werk te stellen om op Texel een baarmoederhalskankeronderzoek te houden in het komend voorjaar. Dit naar aanleiding van een brief van het bureau dat dergelijke onderzoeken or ganiseert en waarin werd meegedeeld dat geprobeerd wordt om in 1976 labo ratoriumruimte beschikbaar te stellen voor de uitvoering van het onderzoek. De gemeenteraad kreeg weer een brief ovier de voorrangsregeling van TESO, deze keer van de heer O. J. Meek uit Groningen. Daan Welboren zei dat dit een zaak van TESO is maar achtte een uitspraak van de raad in deze toch gewenst bij de behandeling van de ver- keers- en vervoersproblematiek die binnenkort aan de orde komt. De bur gemeester ging hiermee akkoord. De werkgelegenheidssituatie op Texel blijft ernstige zorgen baren. Momenteel staan bij het arbeidsbureau 182 werk zoekenden ingeschreven waarvan er 78 afkomstig zijn uit de Horeca. Dat laat ste is een typisch seizoenverschijnsel dat alleen kan worden teruggedrongen door spreiding van de toeristendrukte over het hele jaar. Het beleid dient daarop met kracht te blijven gericht. Aldus wethouder Jan Zuidewind naar aanlei ding van vragen van de heer L. J. Weijdt in de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering. Er is momenteel vrij veel bouwakti- viteit op Texel waardoor er slechts drie werkloze bouwvakkers zijn, maar dit is een geflatteerd beeld. De bouwaktiviteit betreft onder meer enkele grote projec ten (Nioz, scholengemeenschap) die wel iswaar niet door Texelse aannemers worden uitgevoerd maar waarbij toch veel Texelaars zijn betrokken Het eind van deze hausse is echter duidelijk in zicht. Op langere termijn ziet het er voor de bouw somber uit. Fietspad De aanleg van een fietspad Den Burg- De Waal-Oosterend wordt door het col lege als zeer urgent beschouwd, maar het is niet zeker dat het zeer spoedig tot stand zal komen, aldus wethouder J Nauta. Krachtens de aanvullend werk- regeling zal het wellicht niet zo makke lijk gaan omdat daarvoor alleen een wat minder groot project in aanmerking komt. De raad zou kunnen besluiten dit pad toch aan te leggen (kosten anderhalf miljoen) maar legt de gemeente daar mee wel zeer hoge kapitaalslasten op. Met enig optimisme mag het rijksbeleid in deze worden afgewacht; er zijn nieu we regelingen op komst. Nauta ant woordde hiermee op de vraag van de heer Ellen Toegevoegd kan worden dat de commissie voor recreatie en natuur behoud (die adviseert inzake de beste ding van een deel van de opbrengst van toeristenbelasting) het fietspad Den Burg-Oosterend als „toeristisch" wil aanmerken, hetgeen de financiering van dit noodzakelijke pad ook kan verge makkelijken Anders ligt de situatie ten aanzien van de zg. toeristische rijwielpaden waarvoor het CRM-ministerie geld be schikbaar heeft. Over het algemeen geldt dat de mogelijkheden om fietspa den aan te leggen sterk zijn verbeterd. Aardgasinformatie Er komt spoedig meer en betere voor lichting over het aardgas. Directeur Metz van het Gasbedrijf De Liefde zal samen met B. en W. een informatiepro gramma opstellen. De mensen zullen spoedig weten wanneer ze aan de beurt zijn om aangesloten te worden. Ook zal er duidelijkheid komen over de aan sluitmogelijkheden en -voorwaarden van de verspreide woningen in het bui tengebied. Aldus hetantwoord van wethouder Zuidewind op een vraag van Cor Ellen, die van mening was dat er onder het publiek nog veel onwetendheid is. Het Horntje zit niet in de eerste fase van de aanleg van het hoofdleidingnet. De heer A. Rienstra wees op problemen die daar uit voortvloeien voor de daar staande woningen van de woningbouwvereni ging Als in deze woningen geen CV wordt aangelegd komen ze ook niet voor isolatie-subsidie in aanmerking. Zuide wind liet weten dat het niet geheel ze ker is dat Het Horntje ooit zal worden aangesloten. Als het NIOZ niet zou aan sluiten, is het doortrekken van de lei ding vanuit Den Hoorn geen haalbare kaart. Het bestek van de NlOZ-bouw vermeldt zowel een gas- als olie CV. Men wil voor de verwarming in ieder geval niet geheel van gas afhankelijk zijn. De aanbesteding van het verpleeghuis wacht NIET op de aanstelling van een geneesheer-directeur, aldus wethouder Westdorp op een vraag van de heer Weijdt. De aanbesteding is nu zeer spoe dig te verwachten. Weijdt was boos op de firma De Lief de die volgens hem voor paniek had ge zorgd door zonder de instanties in te lichten de gasvlam bij De Kaap had ont stoken. Zuidewind wees er op dat het de Gasunie was die deze font maakte. Weijdt: „Dan vind ik het nog erger" Inspraakprocedure B. en W. hebben onlangs hun stand punt bepaald ten aanzien van de uit spraken die zijn gedaan tijdens de in spraakprocedure voor het streek- en structuurplan voor Texel. Het resultaat is mmidels aan de deelnemers toege stuurd. Zij zullen nogmaals in de gele genheid worden gesteld hun mening over de toekomstige ontwikkeling van Texel kenbaar te maken. Deze procedu re zal dan wel door de deelnemers moe ten worden georganiseerd, maar zij kunnen rekenen op hulp in de vorm van vergaderruimte en adviseurs. De burge meester zei op een vraag van Daan Schilling te verwachten dat de thema- groepen spoedig reaktie op de toege stuurde nota zullen geven. Aan het eind van deze maand zullen B. en W. dan een of meer hoorzittingen organiseren waar na het binnen korte termijn tot een slot- oordeel moet komen. Hinderlijke jager De heer C. Koorn had klachten ver nomen over een met lichtbakken in het Krimbos opererende jager. Het onop houdelijke schieten is nogal hinderlijk. Zelfs gebeurt het dat de hagel op de da ken klettert. Koorn wees ook op de functie van het Krimbos als pleister plaats voor trekvogels. Het City theater draait vrijdag en zaterdag (20.00 uur) „De Amazones", gemaakt door Terence Young Hoewel deze regisseur bekend werd als maker van de vier eerste (en beste) Bondfilms, kunnen de bezoekers van „De Amazo nes" al te hoge verwachtingen beter thuis laten Deze Frans-Italiaanse- Spaanse co-produktie kan moeilijk een hoogtepunt worden genoemd De Amazones is een vrouwennatie en hun natuurlijke vijand is de man Tóch dienen zij zich een keer per jaar zeker te stellen van een nageslacht. Na de Thraciërs (afgekeurd omdat die slechts mannelijke kinderen verwekken) is het nu de beurt aan de Grieken. Het „pa- ringsfeest" loopt echter uit de hand, want de koningin der Amazones wordt verliefd op de Griekse koning Theseus. Zij volgt hem naar Athene en dit leidt de ondergang in van het rijk der Ama zones. Bij de gevechten der „wilde" vrouwen, spHngt er zo nu en dan wel eens een knoop los, zodat een borst zich eventjes ontbloot, tot algemeen genoe gen Vandaar dan misschien 18 jaar voor deze overbodige film. - Zondagmiddag om 3 uur „Kuifje en het geheim van het gulden vlies". Géén tekenfilm, maar een Frans gesproken jeugdfilm, geïnspireerd op de veelgele zen stripheld. Kuifje is inderdaad een opgeschoten jongen, met zijn haar in een puntje gekamd en in het bezit van een wit hondje Het Gulden Vlies is een door Kapitein Haddock geërfd schip, dat echter helemaal in Istamboel aan de ketting ligt Als Kuifje en de kapitein daar aankomen, blijkt het een berg Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18 00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen: tele foon 2527 Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 94), b.g.g. 3541. Zondag 16 november 1975: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest, m.m.v. Interkerkelijk koor o.l.v. Dyo Waszink. Na afloop koffie drinken. Viering 25-jarig ambts jubileum. Aansluiting rusthui- De Cooksdorp 10 uur eerw. heer E. Loeraikker. Den Hoorn 11.00 uur ds. Hoekstra De Koog 19.30 uur ds. Loerakker De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Groenen- berg Kindemevendienst. 19.30 uur Zangdienst. Oudeschild 11.00 uur ds. Groenen- berg. Collecte Onderhoud Kerk GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Dhr. Kok, uit Bergen. Tijdens de dienst crèche achter de kerk Met kindernevendienst 19.00 uur Dhr. Kok. Oosterend 9.45 uur ds. Medema, van Nijensleëk. 17.00 uur ds. Medema GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Kerk busje Den Hoorn. Extra cölelote ten bate van Uppsala-fonds. JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur: Lezing. „Gods voornemen ondanks op stand van kracht gebleven". 19.30 uur Wachttoren-studie „Gods woord in ons eigen gezin toepassen". ROOMS-KATHOLEEKE KERK weekend 15 en 16 november 1975 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog zondag 9.30 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur Oudesahild zondag 10.45 uur Oosterend zondag 19.00 uur roest. Toch willen bepaalde lieden er veel geld voor geven, omdat blijkt dat er aan boord een kaart, of aanwijzing is, waar zich een schat bevindt. (Alle leeftijden). Zondag, maandag en dinsdag weer eens een Chinees: „Wang Yu - 10 stalen vingers". Wang, een erg goeie jongen, is op zoek naar drie Japanners die zijn va der, zijn zuster en alle dorpelingen heb ben vermoord. Verscheurd door haat is Wang Yu van plan alle Japanners te do den die hij tegenkomt. Dat zijn er nogal wat, vooral omdat hij al in het begin van de film voet zet op Japanse bodem. Met behulp van Tin Tzu, een zakkenrol ster van Chinese afkomst, komt hij ach ter de identiteit van de drie. De hoofd persoon, eigenaar van een vechtschool en een zeer medogeloos ventje, is de man waartegen Wang het in het grote eindgevecht moet opnemen Dan komen alle toen zijn stalen vingers hem goed van pas. (18 jaar). Uitslagen dinsdag 11 november: In de heren le klas van de eilandcom- petitie won Casino dinsdagavond de eer ste set van Gyvo met 15-13, moest de tweede set aan Gyvo laten met 15-10, maar wist uiteindelijk na spannende strijd toch de derde set met 15-11 te winnen. Leraath tegen Gemeente was een leuke partij die in drie sets door Gemeente werd gewonnen: 16-14, 8-15 - 15-5. Molenkoog was veel te sterk voor RSG kl. 5, alhoewel RSG in de tweede set goed partij gaf: 15-2 en 15-13. De Waal won vrij gemakkelijk van RSG kl. 6, met ook hier een goed terugko mend RSG in de tweede set: 15-4 en 16-14. Koffiebar 1 bleef opnieuw onge slagen, nu werd Koorn aan de zegekar gebonden: 15-10 en 15-6. De sensatie bleef bewaard voor het eind van de avond. Het tot dan toe ongeslagen Ca sino 1 was niet opgewassen tegen Le raath en leed een nederlaag tegen de beter spelende tegenstander: 12-15 en 10-15. Heren 2e klas. Rijkspolitie speelde z'n eerste wedstrijd en won in een leuke partij van LTS: 9-15, 15-2 en 15-7. Jelle- boog 2 was hierna beter op dreef dan Casino 2: 15-10 en 15-7. Grooten Slock was niet opgewassen tegen een sterk spelend Karseboom: 8-15 en 11-15. De Drukkers waren veel te sterk voor Werkwinkel: 15-6 en 15-0 De ongesla gen ploegen van Koffiebar 2 en RSG kl. 4 speelden een zeer aantrekkelijke wed strijd, die uiteindelijk verdiend gewon nen werd door een beter spelend RSG kl. 4: 15-13, 14-16 en 15-6. Thor had geen enkele moeite met een goedwillend Tuindervreugd: 15-4 en 15-1 Dames le klas. Gyvo 3 speelde z'n eer ste wedstrijd en wist verrassend te win nen/ van een sterker geacht Gyvo 1: 15-8, 6-15 en 15-13. Smash '68 speelde een leuke partij tegen Tevoko A en won met 16-6 en 15-10. Dames 2e klas. De Koogel won de eerste set zeer gemakkelijk van Gyvo 2 15-1, moest de tweede set met 16-14 aan de tegenstander laten maar wist de der- De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 18 november, om 14.00 uur Dokter Coutinho, woensdag 19 novem ber om 13.30 uur; Dokter Barnard, iwoensdag 19 novem ber om 15.00 uur. de set weer met 15-6 te winnen. 4 Havo won ook al in drie sets van een zich goed verwerend Beerebar: 15-13, 11-15 en 15-5. De Rog 2 was duidelijk niet op gewassen tegen Tevoko C: 8-15 en 6-15. Sportshop speelde een aardige partij te gen Tevoko B en won met 15-7 en 15-12. Programma dinsdag 18 november: Veld A: Heren le klas: 6.30 u.: Gemeente-De Rog 1 7.10 u.. Leraath-Jelleboog 7.50 u.: Gyvo 1-Smash '68 1 8 30 u.: Fam. Witte-RSG kl. 5 9.10 u.: Molenkoog-RSG kl. 6 9.50 u.: Casino 1-De Waal Veld B: Heren 2e klas: 6 30 u.: Teso-De Rog 2 7.10 u.: Karseboom-Drukkers 7 50 u.: Grooten Slock-RSG kl. 4 8.30 u.: Tevoko-Rijkspolitie 9 10 u.: Aankoopcentrale-LTS 9.50 u.: Tuindersvreugd-Hongerpunt Veld C: Dames le klas: 8.30 u.: De Rog 1-Smash '68 1 9.10 u.: Fam. Witte-WGD 1 9.50 u.: Gyvo 3-Tevoko A Dames 2e klas: 6.30 u.: Lois-4 Havo 7.50 u.: De Koogel-3 Atheneum 10.00 u.: Gyvo 2-Smash '68 2 De scheidsrechters dienen vanaf deze week de namen van de spelers (speel sters) achter op de wedstrijdformulieren te vermelden. Men mag uitsluitend voor 1 team uitkomen en mocht er onver hoopt een beroep op een speler door een ander team gedaan worden, dan dient men zich vooraf bij de wedstrijdcom missie te vervoegen. zo'n veilige ERIK elektrische deken koopt U bij interieuradviseurs Wilhelminalaan 30, Den Burg, telefoon 2575 umuHuiiiiuiiuiiHuuiHiuiiuuuuuiijjujiiiiiiiiiiJimuiniuiiHUOtinifliuftunuiaitub

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5