Kwestie Noorlander Overkoepeling" verdiepte zich in aktueel onderwerp Jac. van Dijk 40 jaar bij TEM Texelstroom Officier vraagt f 100,- boete om ontruiming te wettigen AilSIA r Vergadering commissie recreatie en natuurbehoud Groenendaal' weer als tweede woning gebruik m ei VERVOLG VAN PAG. 1 Sint Nlselaas-intecht in Ren Hoorn Gestolen jasje snel teruggevonden Sluitingswandeltocht Kollekte „Jantje Beton" bracht ƒ1560.op )Z< VERVOLG VAN PAG. 1 WWÊfÊtjÊim WÉÊÊÊÊÊÊÊ bevestigt het, na het lezen van deze brief bestaande, vermoeden dat de raad van commissarissen Noorlander („zeer beslist") niet geschikt vindt voor de gecombineerde functie be heerder-directeur. „Hij kan niet aan de kwaliteitseisen voldoen", voegt hij daaraan toe GEEN OVERLEG Het bevreemdt Noorlander in hoge mate dat met hem nooit ergens over ge sproken is. De ontslagbrief kwam voor hem als een donderslag bij heldere he mel. „Ik was stomverbaasd". Hoogcrhei- de bevestigt dat een mondeling onder houd met Noorlander niet heeft plaats gehad. Op de vraag of dat dan niet had moeten gebeuren antwoordt hij: „Dat had gekund". Noorlander zegt niet te begrijpen wat de EMK precies met re organisatie wil. „Als een bedrijfsleider tegenwoordig mensen wil ontslaan wordt het maar op reorganisatie ge gooid. Het is ook één van de stokpaard jes van Hoogerheide". BESTUUR MOET WEG De campingbeheerder voelt er niets voor slachtoffer te worden van de esca pades van de bedrijfsleiding. „De werk gevers trappen de arbeiders in de hoek wanneer hun dat zo uitkomt", zegt hij verbitterd. Haalt in dit verband een uit lating van directeur M. Boon aan die te gen hem gezegd zou hebben dat de ar beiders te veel te vertellen heeft. „Het EMK-bestuur is een clan", zegt Noorlander krachtig. Hij vindt het hoog tijd worden dat dit bestuur opstapt en vervangen wordt door een bestuur waarvan de leden meer tijd hebben zich met de exploitatiemaatschappij bezig te houden. „De huidige bestuursleden heb ben te veel functies om de EMK goed te laten draaien. Zij moeten beslissen over zaken waar ze veel te weinig over we ten omdat ze de tijd niet hebben zich op DEN HOORN Ook dit jaar zal Sint Nicolaas officieel worden ingehaald in Den Hoorn, in aansluiting op de algeme ne intocht. De Sint wordt omstreeks 15.30 uur in Den Hoorn vcdwacht. Als de weersomstandigheden met al te slecht zijn wordt een rondgang door het dorp gemaakt; daarna de ontvangst in „De Waldhoorn". Ron Vink uit Den Burg miste woens dagavond na cafébezoek zijn leren jasje. De verdenking viel onmiddellijk op en kele militairen die zich dezelfde avond in het café hadden vermaakt. De politie hield donderdag op het amfibisch oefen kamp de 17-jarige marinier F. M. de F. aan. Hij bekende het jasje te hebben ge stolen De zaak wordt verder door de marechaussee afgehandeld. de hoogte te stellen". Voegt daaraan toe dat hij al sinds lange tijd niemand van het bestuur op de camping heeft gezien. DICTATOR Over het conflict met Dros zegt Noor lander: „Hij bemoeide zich met dingen waar hij niets mee te maken had. Hij stelde zich op als een dictator en dat nam ik niet Op een gegeven moment heb ik gezegd: hij eruit of ik eruit", al dus het relaas van Noorlander. OVER HET HOOFD? Het ontslag van de campingbeheerder heeft ook juridisch nogal wat voeten in de aarde. Noorlander heeft een arbeids contract voor onbepaalde tijd dat voor 1 november van elk jaar door één van beide partijen kan worden opgezegd. Gezien de proeftijd van twee maanden gaat het ontslag van Noorlander dus op 1 januari in. Nu hij echter in beroep is gegaan tegen zijn ontslag is de EMK verplicht hem in dienst te houden, waar door de proeftijd ook automatisch wordt opgeschort. De Wetswinkel in Den Hel der meent dat als de directeur van het GAB met het ontslag mocht instemmen de EMK Noorlander pas op 1 november 1976 kan ontslaan, waarna dit ontslag 1 januari 1977 ingaat. „Dat heeft het be stuur over het hoofd gezien", meent Noorlander. Hoogerheide trekt de con clusies van de Wetswinkel in twijfel. „Zo eenvoudig ligt dat niet", zegt hij overtuigend. De Wetswinkel heeft Noorlander ge adviseerd zijn diensten aan de EMK aan te bieden. Per aangetekende brief heeft hij zich beschikbaar gesteld als beheer der. Een reactie van EMK-zijde moet Noorlander nog krijgen. Hij wacht thuis op nadere instructies. Over zijn kansen in dit conflict laat hij zich gematigd op timistisch uit. In aanwezigheid van vrijwel al het personeel van „Texclstroom" N.V. is gis termiddag in „Tubantia" het 40-jarig ju bileum gevierd van de heer Jacob van Dijk als medewerker van het elektrici teitsbedrijf. De nu 62-jarige heer Van Dijk is in de prille beginjaren van de TEM begonnen als leerling-machinist en heeft tegenwoordig 'chef werkplaats' staar achter zijn naam op de perso- neeisstaat. Hij had de zorg voor de stoomlocomobielen, later de diesels en uiteindelijk weer de stoomturbines. De eerste overschakeling is hem aanmer kelijk beter bevallen dan de laatste, zo vertelde de jubilaris zelf. De heer Van Dijk, thans met ziekteverlof, is altijd een fanatiek dieselenthousiast geweest. „Het mooiste vond ik altijd weer als zo'n ma chine na een onderhouds- of reparatie beurt weer opgang werd gebracht en het dan naar wens deed", zei hij in zijn dankwoord waarin hij op de lof van een aantal sprekers reageerde. Anderen konden dat bevestigen: Van Dijk was meer met zijn diesels getrouwd dan met zijn vrouw. De heer Huib de Ridder voerde het woord namens het personeel. Hij ge waagde van de goede samenwerking en had als geschenk een automatische ca mera meegebracht. Rom Manse, na mens de medezeggenschapscommissie (het orgaan dat de belangen van het personeel bij de hogere leiding bepleit) onderstreepte zijn felicitatie met een fles drank. Tiet De heer P. Wit, namens het bedrijf stelde dat Van Dijk een van de mannen van het eerste uur was Hij was zeer nauw betrokken bij de opbouw van het elektriciteitsbedrijf op Texel in een tijdsperiode waarin het aankwam op zeer hard werken. Wit zei de soepelheid te bewonderen waarmee de heer Van Dijk de vele technfeche uitbreidingen en veranderingen bijhield en er altijd zijn gevoel voor humor bij bewaarde. Dat laatste werd bewezen door het ophalen van wat oude herinneringen. Wit voeg- De stervensbegeleiding zou niet moe ten ophouden met de dood. Minstens zo belangrijk is belangstelling en mede leven voor de nabestaanden, niet ge durende een paar weken maar voor een jaar of nog langer. Dat was een der op merkingen, die dokter R. R. Siebinga vanmorgen maakte in Hotel „De Linde- boom-Texel" toen hij daar een inleiding hield onder het motto euthanasie en stervensbegeleiding. Hij hield de cau serie op de jaarlijkse open dag van het Overkoepelend Orgaan van Vrouwen organisaties Texel en zat samen met pastor P. Loos en de heer* E. Loerakker in een forum dat na afloop vragen be antwoordde. Het aan de orde stellen van dit actuele en met emoties beladen onderwerp was een uitstekend idee van het bestuur van de Overkoepeling. Feit is dat vroeg of laat ieder te maken krijgt met de dood, al zal in lang niet alle gevallen de vraag of een of andere vorm van euthanasie daarbij mag wor den toegepast aan de orde komen. De dood is een van de laatste taboes van onze tijd. Er kan nog niet over [worden gepraat en als het wel gebeurt is het meestail rijkelijk laat. Het open hartig praten met een stervende heeft zin, ook in de allerlaatste fase als de man of vrouw buiten kennis of in coma ldgt. Het staat vast dat betrokkene in die toestand weliswaar niet reageert, maar vaak wel alles ihoort. De mensen om het sterfbed moeten zich dat reali seren en op hun woorden passen. Dok ter Siebinga was ervan overtuigd, dat die toestand zich veel vaker voordoet dan algemeen wordt aangenomen. Wie het zijn medemens ook in zijn laatste ogenblikken zo prettig mogelijk wil maken, dient hem ook dan liefdevol en met respect te benaderen. Dokter Sie binga liet er geen twijfel over bestaan tegenstander van actieve of passieve euthanasie te zijn. Hij was van mening dat een mens niet kan bepalen in hoe verre een leven nog zinvol, aangenaam of nuttig kan zijn. Discussie Veel van hetgeen door dokter Siebin ga naar voren werd gebracht, werd be vestigd en uitgediept tijdens de discussie daarna. De toehoorders brachten per soonlijke ervaringen naar voren. Daarbij kwam de bekende vraag aan de orde: heeft men het reoht om te weten hoe ernstig men eraan toe is? De praktijk is dat een arts de hoop zo lang mogelijk in stand houdt; antwoord op recht streekse vragen wordt ontweken. Dokter Siebinga zei dat men wel degelijk het redht heeft op de hoogte te worden ge steld „Laat u in zo'n geval niet met een kluitje in ihet riet sturen. Dat geldt ook als men wil weten weten welke risico's of gevolgen verbonden zijn aan een bepaalde ingrijpende geneeskundige 'behandeling". Humanist Religieuze aspecten van de dood kwa men uiteraard ook aan de orde. Voor een gelovige christen is sterven iets an ders dan voor een humanist. Om die reden hadden enkele vragenstellers ook graag een humanist in het forum ge zien. De mening werd geponeerd, dat een tragisch sterfgeval (bijv. de dood De wandelsportvereniging organiseert zondag 23 november de traditionele NHWB sluitingswandeltocht. Er kan worden gestart tussen 13.00 en 14.00 uur vanuit „De Instuif" aan de Cali- forniëweg Er kan 10 of 15 km worden gelopen. Men kan voorinschrijven voor deze wandeltocht en wel tot en met a.s. vrijdag bij H. L Ploeger, Beatrixlaan 66 telefoon 3971 of C A de Grave, Grens- weg 3, telefoon 3552. Het inschrijfgeld bedraagt bij voor inschrijving voor junioren tot en met 15 jaar ƒ1,75, voor personen vanaf 16 jaar ƒ2,25 Leden van de wandelsportvereni ging krijgen ƒ0,25 resp. ƒ0,50 korting. Iedereen kan ook aan de start nog in schrijven. Men betaalt dan 0,75 meer De kollekte ten bate van het nationaal jeugdfonds, die vorige week op Texel werd gehouden, heeft totaal ƒ1559,65 opgebracht, gespecificeerd als volgt Den Burg 639,51De Cocksdorp-Eier- land ƒ289,13; Oosterend 219,37; Oude- schild ƒ218,03; De Koog ƒ159,18, De Waal ƒ19,21 en Den Hoorn" ƒ15,22. Dt helft van de opbrengst (na aftrek van kosten) wordt verdeeld onder de ver enigingen die de kollekte hebben ge houden. Athena te Oudeschild, de drumbands Voorwaarts Mans en Excel sior en de sportvereniging Cocksdorp. de er ter inspiratie voor de nu begonnen „derde levensperiode" van Van Dijk en kele behartenswaardige citaten aan toe. Wits opmerking dat Van Dijk altijd al les goed onder de olie hield, was letter lijk bedoeld. Het bedrijf had voor een leuke surprise gezorgd. Het echtpaar Van Dijk werd verzocht een groot in de zaal staand voorwerp te onthullen. Het bleek een getrouwe kopie te zijn van het Texelse draaiorgel De Tiet (zeer fraai gemaakt door Jan Bruin). Erachter be vond zich het eigenlijke cadeau: een fiets, voorzien van een gi*oot aantal ba- lonnen. De echte Tiet was gisterochtend al een aubade komen brengen bij de wo ning van de jubilaris, aan het Schilder end. Oud-gediende De heer Jac. Grisnigt, een andere TEM-medewerker van het eerste uur vertelde dat er in de loop der jaren heel wat is gebeurd en meegemaakt. Naast de ernst van het werk was er echter tijd voor schelmenstreken. Als geschenk overhandigde de heer Grisnigt een foto van de eerste chef van de TEM, de heer D. Bijl. Directeur B Kleinhuis had veel lof voor de jubilaris die hij sinds 1954 had meegemaakt Van Dijk behandelde de Ricardo's, MAN en andere dieselagre- gaten alsof ze van hemzelf waren. De heer Kleinhuis overhandigde een boek en de traditionele envelop met inhoud Dankbaar Op zijn eigen wijze dankte de jubila ris voor de hem toegezwaaide lof Met weemoed stelde hij vast dat van de men sen die in 1932 (toen hij als leerjongen uit het weeshuis bij de TEM ging wer ken) er nog maar twee in leven zijn' Grisnigt en hijzelf. „Dan is er alle reden om dankbaar te zijn". Van Dijk zei dat allerlei veranderingen in de loop der ja ren hem niet moeilijk waren gevallen Dat was helaas niet het geval met de overgang TEM-Texelstroom. „In de ou de centrale voelde ik mij noodzakelijk en bruikbaar; dat gevoel had ik bij Texelstroom niet". De officier van justitie Mr. Van Brummen heeft vanmiddag in Den Hel der tijdens de zitting van de kanton rechter een geldboete van ƒ100,- ge- eist tegen de Familie Den Houting uit Nieuw Vennep. Naar zijn mening is het bewezen, dat deze fc.milie de woning H 1 lO „Groenendad" aan de Wester- weg als tweede woning heeft gebruikt zonder toestemming van b en w en daarmee de gemeentelijke gebruiks- üerordening inzake tweede woningen heeft overtreden. Zijn voornaamste motief was, dat als de rechter ook zo vonnis wijst, de gebruiks- vcrordening rechtskracht krijgt en de gemeente juridisch is gedekt als zij overgaat tot ontruiming van Groenen daal voor het geval de familie Den Hou- tuing het huis als tweede woning blijft gebruiken. De advocaat van de familie Mr. Bot- teniheim voerde onder meer aan dat de gebruiksverordening niet van toepas sing is op Groenendaal en bovendien in strijd is met de huurliberalisatiegedach- te van de woonruimtewet. Mr. Botten- Iheim kondigde aan dat als de rechter, Mr. C. W. F. Pot, de familie Den Hou ting zou veroordelen, de zaaik tot de hoge raad zal worden uitgevochten. Dan is de kwestie Groenendaal uitgegroeid tot een juridische testcase, die ook in Den Haag nauwlettend wordt gevolgd. Uitspraak over veertien dagen. Tweede maal Het is de tweede maal dat de familie V< Den Houting met; de gemeente over „Groenendaal" in conflict is gewikkeld Twee jaar geleden verzette de famine zich tot en met het Amsterdamse ge rechtshof tegen vordering van deze woning ten behoeve van de toen mees; urgente gegadigde, de LTS-leraar Kok Deze is inmiddels naar Groningen vei- uu trókken, waarna de familie Den Hou- ad ting „Groenendaal" als tweede woninj ging gebruiken. Afgelopen voorjaar kwam de gemeente daar achter en lie: proces verbaal opmaken. Weinig plezier De familie Den Houting heeft nog 61 weinig plezier van Groenendaal gehad sinds zij deze woning in februari '71 voor 60.000 gulden kocht Het doel was Groenendaal als tweede womng te gaar gebruiken; een aanvraag daartoe werd W bij de gemeente ingediend, die daaroi gegadigden voor permanente bewoning opriep. Diverse mensen meldden zich maar de familie was echter niet bereid met hen tot overeenstemming te komen De onderhandelingen liepen spaak de gemeente besloot de woning, waar aan inmiddels voor zo'n 75 mille was vertimmerd, te vorderen. Daarop span de de familie Den Houting een kor geding aan tegen de gemeente dat zij verloor. Ook in 'hoger beroep stelde de ins rechterlijke maöht de gemeente in he b, gelijk. De familie Den Houting had zid bot een hoop problemen bespaard als zij in- 99, dertijd in het koopcontract de bepaling had laten opnemen dat, indien gee: vergunning tot onttrekking aan de per manente woningvoorraad zou worde: gegeven, de koop nietig verklaard zou ooi worden. van een kind) niet de ■wil is van God maar van Satan Een interessante reac tie daarop was dat dit best eens om gekeerd zou kunnen zijn. Waarbij het voorbeeld werd genoemd van een der gelijke gebeurtenis, die uiteindelijk tot veel menselijker verhoudingen binnen de betrokken familie ihad geleid Ver driet over een gestorven kind is nor maal, maar als rond de gestorvene een cultus ontstaat, een voortdurend blij vend en in stand gehouden verdriet, is er sprake van egoïsme of is het een sig naal dat de betrokkene meer in het al gemeen belangstelling nodig heeft. Het niet willen aanvaarden van een sterf geval kan ook wijzen op behoudzucht: niemand mag aan het leven komen, ook God niet. Lichaam afstaan Het na zijn dood afstaan van ogen, nieren of andere organen, is een nauwe lijks omstreden zaak. Voor de nabe staanden heeft het geen bijzondere ge volgen. Het lichaam komt terug en wordt normaal begraven of gecremeerd. Anders ligt bet bij het afstaan van het hele lichaam voor studiedoeleinden. Wie daartoe besluit moet er met de familie over praten. Anders is het een onverwachte schok dat direct na de dood het lichaam voor altijd wordt wegge haald en de gebruikelijke begrafenis plechtigheid dus achterwege moet blij ven. Ook in dit geval is tijdig spreken het parool. Veel van de emoties en vragen rond de dood zouden verdwijnen als mensen zich iwat minder zouden verbeelden, de dood als iets natuurlijks en vanzelf sprekends zouden ervaren. In haar dankwoord prees mevrouw Van der Eijik-Bierens dokter Siebinga voor de begrijpelijke wijze, waarop hij de problematiek uiteen had gezet. gint te vervelen. De beer Van den Heerik vertelde dat de belangstelling voor de toeristenkrant op de RST- campings dit jaar belangrijk minder was; dit dus in tegenstelling tot de af zet op andere recreatiebedrijven, waar zeer grote aantallen zijn verkocht. Vol gens de heer De Wit heeft 'het mooie rveer een rol gespeeld. Overigens geldt ook voor de zomerse Texeltoerist dat een betere uitgave (eventueel met com plete Duitse vertaling) zoveel meer kost, dat het ndet meer aantrekkelijk is voor een particulier bedrijf om deze uit te geven. Belangrijk werd het genoemd, dat naast de Texeltoerist niet nog een serie drukwerken worden verspreid met gedeeltelijk dezelfde gegevens. De toe rist moet m één blad alles kunnen vin den wat voor 'hem van belang is. Gedragsregels De heer Dijksen wilde dat Texeltoe rist meer opvoedende adviezen zou ge ven. De meeste toeristen weten bijv. niet dat bet verboden ds in natuurge bieden de hond los te laten lopen en dat het ook niet is toegestaan rietsigaren te plukken. In het algemeen moet meer worden getracht het gedrag van de toe rist te beïnvloeden. Dergelijke taal had bij ook in de VVV-krant gemist. Daar staat wel dat op Texel vogelbroedgebie den zijn, maar niet dat deze voor het publiek zijn gesloten. Nauta zei dat in de Texeltoerist van dit jaar een ge meentelijke pagina met opvoedende in formatie was opgenomen, maar dat tips ter uitbreiding en verbetering hiervan zeker welkom zijn. Afsluiting Op de vergadering kwamen nog ver schillende andere zaken aan de orde. Over de wenselijkheid om in de Dennen nog meer zandpaden af te sluiten was men het niet eens. Staatsbosbeheer heeft in deze geen plannen. De heren Witte en Kikkert vinden de huidige re geling ook bevredigend, Dijksen merkte op dat men nergens in de Dennen ver der dan 350 meter van de verharde openbare weg afzit. De Werkgroep Landschapszorg (die door Dijksen in de commissie wordt vertegenwoordigd) vindt dat sdherper moet worden gelet op het nakomen van de gedragsregels in het bos. bijv. het verbod om buiten de paden te lopen. Witte vreesde, dat bij verminderde recreatiemogelijkheden in het bos, de toeristische druk elders op ihet eiland groter zal worden, tenzij meer bos wordt bij geplant, maar als dan de bewegingsmogelijkheden in het bos iter kij] M ve verder worden ingeperkt, schiet je niet /of In de rondvraag pleitte de beer Witli im' voor het doortrekken naar het straa rs van de paden in bet duingebied van D ieft Slufter en de Nederlanden, zodat di eer mensen wandelend naar het strand 'kun nen gaan. Nu stuit men op onbegaan bare duinen, -waardoor men wordt ge prikkeld de auto te pakken en bet vei maak elders op Texel te zoeken De heer Kikkert vond de vele vuil containers die bij de strandslagen staai opgesteld een weinig verheffende aan blik geven. Hij vond dat ze wat m< in de diepte zouden moeten 9taan. De heer Van den Heerik wees erop 21 dat de uitkijktoren van de Fonteinsno aan vervanging of verbetering toe is De door de gemeente gebouwde tore is niet alleen versleten, maar ook te laa om goed over het bos heen te kunne kijken. Een oriënteringstafel op de ren zou in een behoefte voorzien. De rest van de vergadering was sloten, omdat de inrichting van bet il, artikel 11-gebied in het bestemming! plan van De Koog in discussie kwam. 2C ér rke gen to r 1 fen ,br, WOENSDAG 19 NOVEMBER Om 10.00 uur begint in het Hervorn» gemeentecentrum „De Schakel" d verkoopdag van de Hervormde vron (0 wenvereniging. DONDERDAG 20 NOVEMBER De VVD Texel houdt in „De Lindeboon Texel" een kringvergadering waart wordt gesproken over de gemeentel* groting en de beleidsnota; 20.00 uur In de LTS-kantine houdt de schrijv* Jaap ter Haar een voordracht voc het Nutsdepartement Texel onder hf motto „Een praatje met Jaap Haar"; 20.00 uur. Om 19.30 uur begint in het Natuurif creatiecentrum aan de Ruijslaan etf causerie door Ir. Pettinga over bije; teelt. VRIJDAG 21 NOVEMBER In het gebouw naast de Hervormde ke: van De Cocksdorp begint om 14.3 uur de verkoping van de Hervormd zusterkring; zaal open om 14 00 uur. De Noorder Compagnie speelt Burgemeester De Koninghal het stu „Kwasten", aanvang 20.00 uur. E tree ƒ5,Houders van een cultui jeugdpaspoort ƒ3,50. I n i

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2