Redelijk spel van 't Amateurtje in pover toneelstuk Begrotingsvergadering op 9 en 10 december Sauwtje Zeevrouw in boekvorm uitgegeven e Tekeningen van Monica Maas ..De Vriendenkring" Hebt u op de TV de fantastische mogelijkheden van deBLITZHACKER al gezien? Geen rookwaren meer in raadsvergaderingen De Bibliotheek tijdens de feestdagen Zaalvoetbal Gaslucht in Den Burg niet gevaarlijk Toto-lotto S.V. Texel Hond weggelokt Honden richten slachting aan onder kippen Gaten in wegdek DN N. Uit het applaus van de volle zaal sprak vrijdagavond een zekere tevreden heid over het eerste optreden van ,,'t Amateurtje" in het nieuwe Waalder dorpshuis. Zonder deze indruk te willen aanvechten moeten toch wel enige kant tekeningen worden geplaatst bij de uit voering van het schippersspel „De Vrij buiter". Dit toneelstuk in drie bedrijven was qua inhoud uiterst oubollig en pover van opzet en mag zeker geen meesterwerk van de hand van Anton Beuving ge noemd worden. De Waalder toneelver eniging kiest ieder jaar weer een stuk uit wat zij, rekening houdend met de capaciteiten van de tonelisten, aankan, 't Amateurtje grijpt niet boven haar macht, maar met ,.De Vrijbuiter" heeft zij toch wel wat al te laag gegrepen. Met de opvoering van dit spel viel, goed be schouwd, weinig eer te behalen; dat 't Amateurtje niettemin er toch nog wat wist te maken moet als een goede prestatie worden beschouwd. Vermaakt Het publiek heeft zich vrijdagavond weer vermaakt, en dat is het voornaam ste. Verder doet het er allemaal weinig toe. De spelers zijn wekenlang in de weer geweest zich zo goed mogelijk in hun rol in te leven en hebben zich rede lijk van hun taak gekweten. De spel vreugde is in De Waal zeer duidelijk aanwezig en men heeft er niet de pest in als er wat verkeerd gaat. Het aangeven van schoonheidsfoutjes wordt in deze sfeer al gauw als muggezifterij opgevat en heeft derhalve ook weinig zin. Leeuwendeel Wij zullen ons dan ook beperken tot enige hoofdzaken Regisseur M Reij heeft er goed aan gedaan de hoofdrol aan de heer A. C. Kager te geven. Deze meest talentvolle Waalder toneelspeler leverde een voortreffelijke prestatie als de oude traditionele schipper Barend Sjollema. Kager was ook vrijdagavond weer zeer rolvast en zette een goede, levendige karakterspel van de eerste orde Het verraadde een meer dan normale be trokkenheid bij de geëtaleerde ellende. Jacob Lap, als de blinde zoon Arthur, had geen bijzonder grote rol en was ook niet in de gelegenheid er erg veel van te maken Het voor blinden typische ge drag luisterend en tastend kwam erg echt over. Mevrouw A. Eijk-Bonté was precies het verschrikkelijke crea tuur dat zij als de zuster van Eddy moest zijn. Stella had de liefde nooit ge kend, was nooit „jong" geweest, gunde die genoegens ook niet aan anderen en barstte van wantrouwen jegens haar omgeving, naar later bleek niet ten on rechte. Nog nooit hebben we mevrouw B. van Duyn-Rodenburg zo goed zien spelen als in „Huis zonder vensters". Heerlijk spontaan, overtuigend onschuldig en met een uitstekende rolkennis vormde ze met Stella, die aanvankelijk een ze ker vertrouwen in haar stelt, een zeer schril contrast. Ook de heer W. van Hintum heeft ac- teursbloed in de aderen. Als Charles Cheley (vriend van de blinde Arthur) leverde hij vlot en natuurlijk spel, dat hier en daar nog iets genuanceerder had kunnen zijn. Een wat kleinere maar goed gespeelde rol had mevrouw B de Leeuw-Bakker als juffrouw Oster, de dame die als een soort voogd voor Lies- beth is aangesteld. De regie was in handen van G. Wit vliet die tevens souffleerde. De firma Polman had gezorgd voor de in dit stuk belangrijke grimage Ideaal voor het snijden van uien, groenten, vruchten, kaas of noten. Met automa tisch draaiend mes. Groot model Adviesprijs 18,90 Bij ons 12,85 schipper op de planken. Hij is nauwe lijks van het toneel weggeweest en nam daarmee het leeuwendeel op zijn schou ders. Bakkie Kees Zoetelief als de marskramer Bakkie („Ik loop met een bakkie, ik lust graag een bakkie en ik heb nogal eens in het bakkie gezeten") zorgde voor ko mische intermezzi. De marskramer had voor de essentie van het verhaal weinig te betekenen, maar vormde een goed breekpunt in het vrij saaie en langdra dige toneelstuk. Zoetelief heeft al eens meer bewezen dat hij grappige rollen goed aankan en deed dat ook in „De Vrijbuiter" weer. Zijn grootste euvel blijft echter de niet zo grote rolvastheid, hetgeen weer wat afbreuk aan zijn pres tatie doet. Niettemin kwam Bakkie af en toe leuk uit de hoek. H. Tjepkema als buurman Douwe Aalders alias de blikken dominee hoefde niet al te veel vuldig op te draven maar als hij in aktie kwam deed hij dat goed, en liet de slechterik Aalders goed uit de verf ko men. Slechte daden Buurman Aalders moet voor Beuving de aanleiding zijn geweest om „De Vrij buiter" te schrijven. Zonder deze figuur was er eigenlijk niets aan de hand ge weest. Nu dreef Aalders vijandschap met de familie Sjollema (Neeltje, haar zoon Jannes en haar vader Barend) hem tot slechte daden die de arme familie Sjollema bijna tot faillissement bracht. Hij kocht van een notaris de hypotheek van het schip „De Vrijbuiter" en gelastte Barend die binnen acht dagen af te los sen. Een, onzichtbaar gebleven, school meester hielp hem daarbij; hij wilde zijn zoon laten trouwen met Aaltje, de doch ter van Aalders, gespeeld door mevrouw R. Betsema-Zoetelief. Maar Aaltje was geëngageerd met Jannes Sjollema en voelde niets voor de schoolmeesterszoon. Gelukkig liep alles goed af omdat Jan nes (gespeeld door P. W. Roeper) in sa menwerking met grootvader Barend de notaris tot inkeer bracht zodat deze de hypotheek aan de Sjollema's teruggaf. Ook de notaris verscheen niet ten tonele zodat de belangrijkste fragmenten zich buiten het toneel afspeelden. Het geheel speelde zich uitsluitend af in een café in de havenstad Delfzijl waar Neeltje Sjollema de scepter zwaaide. Mevrouw T. Luiken-Ketelaar nam deze rol voor haar rekening en was samen met Kager het meest op toneel; zij wist het tot een goed einde te brengen al ging het af en toe wat hortend en stotend. Met name in emotionele scenes kwam dat wat irri tant over. Zo van; „Daarom, daarom ben ik zo bang, bang voor vader, vader". Over de rest van de spelers is het moeilijk een oordeel te vellen omdat zij weinig in aktie kwamen. Wij volstaan dan ook met het noemen van de namen: D. Roeper (Bertus Wielema, stuurman op „De Vrijbuiter"); mej. E. van Esscho- ten (Marietje Toet, verloofde van Ber tus); mevr. I. Timmer-Betsema (Jopie, meisje uit het havenkwartier) Gnmeuse was H. Kooger-Heeringa (voortreffelijk) en de meest ondankbare taak (souffleu- se) nam mevr. A. C. Plaatsman-van Til voor haar rekening. De gemeenteraadsvergadering waar bij onder meer de begroting voor 1976 zal worden behandeld krijgt ruim schoots de tijd: er zijn twee dagen voor uitgetrokken. Het is de bedoeling dat de vergadering op dinsdag 9 december om 14.00 uur begint en 's avonds wordt voortgezet. Gezien de lange agenda wordt verwacht dat de vergadering zal moeten worden verlengd tot de volgende dag, eveneens aanvang 14.00 uur. Om er geen uitputtingsslag van te ma ken zullen tijdens de besprekingen en kele korte pauzes worden ingelast, ter wijl tussen de middag- en avondverga deringen een gemeenschappelijke brood maaltijd zal worden georganiseerd De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 4. Behandeling beroepschrift van me vrouw J. M. A. Chr. Swarthof-Voorvelt tegen de aanschrijving van burgemees ter en wethouders tot het treffen van voorzieningen aan het pand Weverstraat 69, Den Burg. 5. Vaststelling van een voorberei- dingsbesluit ingevolge artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor een gedeelte van Den Burg (Juliana- straat). 6. Standpuntbepaling gewijzigde ver sie rapport inzake de instelling van een voorlopige Waddenraad. 7. Beslissing op een verzoek van de stichting nutskleuterschool De Woelige Hoek te Den Burg om medewerking, in gevolge artikel 50 van de kleuteronder wijswet voor het aanschaffen van meu bilair en ontwikkelingsmateriaal. 8. Vaststelling van een besluit om de minister van onderwijs en wetenschap pen te verzoeken om met toepassing van artikel 55 quater van de Lager-onder- wijswet 1920 de openbare lagere scholen te Midden- en Zuid-Eierland buiten aanmerking te laten bij de vaststelling van het bedrag per leerling enz. voor het openbaar gewoon lager onderwijs voor het jaar 1976. 9a. Diverse beslissingen ten aanzien van woningverbetering en 'rehabilitatie. 9b Vaststelling van een garantierege ling ten behoevbe van woningverbete ring en rehabilitatie 10. Vaststelling van de verordening op de onroerend goed-belastingen 11. Subsidietoekenning aan de sport vereniging Texelse Boys in verband met de bouw van een kantine - dubbele kleedakkommodatie. 12. Opening van een krediet voor het aanbrengen van een verfraaiing te Oos terend. 13. Wijziging subsidie Noordhollands Philharmonisch Orkest. 14. Wijziging van de gemeentebegro ting 1974. 15. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1975. 16. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1975. 17. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1975. 18. Bespreking van de beleidsnota voor 1976. 19 Bespreking van het investerings plan voor de jaren 1976 tot en met 1980. 20. Wijziging van de verordening op de straatbelasting. 21. Wijziging van de verordening op het 'rioolgeld. 22. Wijziging van de verordening op de opcenten voor de personele belasting. 23 Wijziging van de verordening op de reinigingsrechten. 24. Wijziging van de verordening op de toeristenbelasting. 25. Wijziging van de verordening op de woonforensenbelasting. 26. Wijziging van de verordening op de hondenbelasting. 27. Wijziging van de verordening op ie drank- en horecabelasting. 28. Wijziging van de legesverorde ning. 29. Wijziging van de verordening op de begraafrechten. 30. Wijziging van de verordening op het marktgeld 31. Vaststelling van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1976 32. Veststelling van de begroting van de sociale dienst voor 1976. 33. Vaststelling van de begroting van het grondbedrijf voor 1976. 34. Vaststelling van de begroting van het sociaal werkverband De Bolder voor 1976. 35. Vaststelling van de gemeentebe groting voor 1976. 36. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon la ger onderwijs voor het jaar 1976. 37. Idem voor het buitengewoon lager onderwijs. 38. Vaststelling voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs voor het jaar 1976. 39 Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1976. 40. Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1976. 41. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1976 B. en W. hebben besloten tijdens raadsvergaderingen geen sigaren en sigaretten meer aan te bieden. Zoals meerdere gemeentebesturen hebben zij zich de laatste tijd bezig gehouden met dit vraagstuk. „Aangenomen moet worden dat roken schadelijk is voor de gezondheid, zodat dit niet bevordert behoort te worden door het aanbieden van rookwaren", al dus het college in een brief aan de raad. In de maand december is de openbare bibliotheek in verband met de diverse feestdagen soms gesloten en ter com pensatie op andere tijden geopend. De bibliotheek is op 5 december de hele dag dicht, maar inplaats daarvan op 4 de cember 's middags en 's avonds geopend. Dp Ouwe Sunderklaas is de bibliotheek s avonds dicht maar op 11 december s avonds open. Verder is de bibliotheek op tweede kerstdag gesloten. GEEN GYMNASTIEK Op de vrijdagen 5 en 12 december zullen de gymnastieklessen van de GVT vervallen. De zaalvoetbalcompetitie ligt vrijdag 5 en 12 december stil Alleen komende donderdag worden, dankzij de bereid willigheid van Koffiebar om haar sport haluur af te staan, twee inhaalwedstrij den gespeeld. Oosterend ontmoet om 21.00 uur 't Galjoen en Rab bindt vanaf 21.30 uur de strijd aan met Texelse Boys. Vrijdag 19 december worden de laatste wedstrijden van deze proefcom- petitie gespeeld. In januari gaat de „echte" competitie van start. De afgelopen dagen zijn bij de politie klachten binnengekomen over een ster ke gaslucht die hier en daar in Den Burg is te ruiken. Meegedeeld kan worden dat niet van een gevaarlijke situatie sprake is. Het Gesbedrijf De Liefde is momenteel bezig het leidingnet van Den Burg „af te blazen" waarbij diverse lek ken, in de vorm van niet perfekt func tionerende verbindingen e.d. aan het licht treden. Deze worden dan direkt hersteld, waarna een volgend deel van het lei dingnet op dezelfde wijze wordt be proefd. Bijna de helft van de 320 aan sluitingen die zich in Den Burg bevin den is thans getest. Verwacht wordt dat het werk woensdag (morgen) gereed zal zijn, waarna ook de gaslucht zal ver dwijnen. Mocht iemand nadien toch nog gas ruiken, dan kan hij zich het beste in verbinding stellen met De Liefde of de gemeente Texel In verband met de Sint Nicolaasdruk- te worden de toto's, lotto's en maand- lotto's deze week in plaats van donder dag woensdag opgehaald. De heer J. Grisnigt (Thijsselaan) is op zoek naar zijn kleine zwarte Keeshond (voorzien van gele halsband met naam- kokertje). Hij had het dier vrijdagavond in zijn auto bij 't Steigertje in Oude- schild achtergelaten. Toen hij later naar huis wilde rijden, was de hond weg. Het beest kan niet op eigen kracht uit de wagen zijn gekomen. De aan de Hollandseweg in Eierland wonende familie Witte is sedert vrijdag 13 kippen krijt. Het heeft er alle schijn van dat ze zijn doodgebeten of verjaagd door enkele honden die dit in de nacht van donderdag op vrijdag moeten heb ben gedaan. Er werden pootafdrukken van twee verschillende soorten honden gevonden en enkele dode kippen bleken onder de grond fe zijn gewerkt. Zowel in de Jonkerstraat in Den Burg als in de De Houtmanstraat in Oude schild vielen eind vorige week spontaan diepe en gevaarlijke gaten in het weg dek. Oorzaak was in beide gevallen een defekte aansluiting, dus een lek in het riolerings- en afwateringssysteem. Ge meentewerken heeft voor herstel op dracht gegeven. Een der tekeningen uit Sauwtje zeevrouw". Het mens/e heeft de toeristen verwijderd en leeft weer gelukkig In haar merkwaardige huis Kleuterleidster Monica Maas uit Den Burg maakte vorig jaar een serie tekeningen, die zij als wandplaten- boek liet uitgeven door Het Open Boek. De kleine oplaag was snel uitverkocht, maar nu is ongeveer hetzelfde verhaal in de vorm van een klein boekje uitgegeven door uitge verij Kosmos te Amsterdam in een oplaag van 5000 exemplaren. De oorspronkelijke titel „Sauwtje zeeheks" is vervangen door „Sauwtje zeevrouw" en het verhaal is ook in die zin veranderd, want Sauwtje kan niet meer toveren doöh is alleen maar slim. De nieulwe titel (klinkt boven dien wat aardiger voor de kinderen vanaf 6 jaar, waarvoor het boekje bestemd is. Sauwitje is een merk waardig vrouwtje, dat eenzaam doch gelukkig op een piepklein eiland leeft. Op een dag, dat Sauwtje op het vasteland is om inkopen te doen, wordt het eilandje overspoeld door vreemdelingen. In het oorspronke lijke veiihaal komt Sauwtje op het idee alle toeristen er door een ge weldige golf te laten afspoelen; in de nieuwe versie gooit ze kroonkur- ken (afkomstig van de iweggooimaat- schappij) in zee. De toeristen denken dat het geld is en springen in het wa ter, aldus het eilandje weer aan Sauwtje latend. Om technische redenen konden de oorspronkelijke grote tekeningen niet voor het nieuwe boekje worden ge bruikt. De zeer fijne details zouden bij verkleinen „dichtlopen". Monica Maas gebruikte een groot deel van haar zomervakantie om alle tekenin gen over te maken. Het resultaat is alleraardigst, ook voor volwassenen. De tëkst is meer dan alleen maar spannend; er zit een duidelijke mo raal in het veihaal In simpele be woordingen krijgt onze consumptie maatschappij ervan langs. De krui denier in het boekje zegt: „Hoe meer de mensen weggooien, hoe meer ze maken, hoe meer ze verdienen. Hoe meer ze verdienen, hoe meer ze ko pen. Hoe meer ze kopen hoe meer ze weggooien". Jammergenoeg laat Mo nica Maas het slimme Sauwtje geen alternatief aandragen, maar mis schien gaan de kinderen die het boekje met Sinterklaas krijgen de consumptiemaand december heel an ders beleven. Wie weet. „Sauwtje zeevrouw" kost ƒ6,50 en is uiteraard bij de plaatselijke boekhandels verkrijgbaar. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ2,70, elke regel meer 0,90. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel; en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclu sief 4°/o BTW Zéér modern, pro gressief èn leefbaar tot en met zijn de Finnwood meubelboxen van eerlijk massief vurenhout. Voor opgesteld dat u van lééf- baar, en van eerlijk houdt ARTIMA afd. Zelf- bouwmeubelen. Graven straat 2-4, tel. 3592 Accu's voor auto's, motoren, landbouw en Scheepvaart. Kievit, Ko- gerstraat U koopt toch ook Uw radio of TV bij de vak man, die zelf alles repa reren kan en nog voorde lig in prijs is ook. Firma v. Wijngaarden, Wever straat 68, Den Burg, tel (02220) 2695 Wollen schipperstruien nog steeds 24,50 bij boe tiek 22 Op aJle huishoudelijke artikelen geven wij 20% korting. Firma v. Wijn gaarden, Weverstraat 68, Den Burg, tel. (02220) 2695 Wij monteren ook Shell Trelleborg autobuiten banden. Kievit, Koger- straat Tapijtreinigen, schoor steenvegen en alles wat schoon moetSchoon maakbedrijf Harm Spigt, Pamassiastreat 17, De Koog. tel. f02228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 lalc 0 Kerstkribbe's èn ook onze bekende kerstbomen voor jarenlang plezier als geschenk van SintfK, gekregen, vindt U bij ARTIMA afd. luxe èn kadoartikelen, Gra venstraat 2-4, tel. 3592 Te 'PS lar 1 ith 1 tie die 13. der: tje Jijk ico ave wej (02: arj aar it 'anl e e ük<

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2