Offensief gemeente tegen tweede woninggebruik Gebruiksverordening heeft rechtskracht door veroordeling aannemer B. Gieze Officier in hoger beroep tegen vonnis Groenendaal VERVOLG VAN PAG.1 Postweg 25 in vervallen staat GEMEENTEWERKEN IN AKTIE TEGEN ILLEGAAL GESTALDE CARAVANS VERVOLG VAN PAG. 1 MAARTENHUIS OPGEHEVEN Het gemeentebestuur is in het offensief gegaan tegen het tweede woninggebruik op Texel. Gerug- gesteund door de leefbaarheids verordening en door de stelling- name van de gemeenteraad, die een scherper tweede woningbe- leid heeft geëist, heeft de burge meester ais hoofd van de plaatse lijke politie tot dusver driemaal proces verbaal tegen overtreders op laten maken. Twee gevallen zijn al voor de Helderse kontonrechter gewest: de familie Den Houting (Groenen daal) enige weken geleden en af gelopen dinsdag de Texelse aan nemer B. Gieze. Het Alkmaarse cash and carry-bedrijf Smit-de Dood en De Leek is de derde woningeigenaar, waartegen pro ces verbaal werd opgemaakt, we gens het gebruik van het pand Postweg 173 als tweede woning. Wanneer deze zaak voorkomt is nog niet bekend. De gemeente lijke controle op het tweede wo ninggebruik blijft zeer scherp. De officier van justitie Mr. H. A. van Brummen is bij de Alkmaarse recht bank in voorlopig beroep gegaan te gen de uitspraak van de Helderse kan tonrechter Mr. C. W. F. Pot j.l. dinsdag als zou het gebruik van het pand H 110 „Groenendaal" in De Westen door de familie Den Houting uit Nieuw Vennep als tweede woning toegestaan zijn. Mr. Pot oordeelde dat de familie Den Houting „Groenendaal" al als tweede woning had gestemd voordat de gemeentelijke leefbaarheidsveror dening die het tweede woninggebruik verbiedt op 23 maart 1973 in werking trad. Deze verordening is daarom niet van toepassing op H 110 en derhalve ook niet overtreden, aldus luidde het vonnis van de rechter. Een reaktie van Verwelius bleef uit. Toen na een half jaar nog geen verbete ringen waren aangebracht namen B. en W. eind oktober zelf het initiatief met een aanschrijven. Verwelius werd op grond van de Woningwet gelast het pand Postweg 25 te herstellen dan wel te slopen, binnen een maand na het van kracht worden van de aanschrijving. .Wanneer u niet aan deze aanschrijving voldoet zal het pand door ons worden gesloopt en het erf in ordelijke staat worden gebracht. De daaraan verbon den kosten zullen op u worden ver haald", zo schrijven B. en W. dreigend. Opvallend verschil tussen de brief van april en de aanschrijving van oktober is dat het college Postweg 25 niet langer aanduidt met woning maar met pand. Dit waarschijnlijk omdat het object hoe langer hoe meer in staat van verval is komen te verkeren. WANORDE B. en W. noemen het ontsierend dat ruiten, deuren, kozijnen en het dak stuk zijn. „Dit wordt nog versterkt door het in zeer verwilderde staat verkerend erf rond de bouwval", meent het college. Zij heeft Verwelius dan ook gesom meerd de genoemde mankementen te herstellen en het erf behoorlijk te on derhouden, of tot sloop over te gaan, de gesloopte materialen af te voeren en het erf weer in ordelijke staat te brengen. „Het gevaar wordt veroorzaakt door het vrij toegankelijk zijn van gebouw, in combinatie met de grote wanorde, als gevolg van verval en vernielingen", constateren B. en W. verder. „Deze aanschrijving richt zich slechts op ontsiering en gevaar. Om van het pand weer een bewoonbare woning te maken moeten nog veel meer ge breken worden verholpen", laat net gemeentebestuur Verwelius weten, „om elk misverstand te voorkomen". B. en W. stellen de raad voor het be roepsschrift van Verwelius, die zijn standpunt middels zijn advokaat heeft kenbaar gemaakt, door de beroeps- schriftencommissie te laten behande len. Deze commissie brengt aan het college advies uit waarna een pré advies aan de raad volgt. Uit mededelingen van B. en W. was hem niet gebleken dat „Groenendaal" voor het in werking treden van de ver ordening een andere bestemming dan als tweede woning had. „Dan geldt de bestemming die de eigenaar aan zijn wo ning geeft", aldus Mr. Pot. OVERHEID BEPAALT De officier van justitie is daarente gen met de gemeente van mening dat niet de eigenaar maar de overheid middels de Wet op de Ruimtelijke Or dening de bestemming van een woning bepaalt. Uit niets was de officier ge bleken dat „Groenendaal" voor net inwerking treden van de verordening een bestemming als tweede woning had. „Dan kan de familie Den Hou ting H 110 ook niet als zodanig ge bruiken", aldus Mr. Van Brummen. Zijn mening staat daarmee lijnrecht tegen over het standpunt van de kantonrech ter die een wezenlijk andere interpre tatie hanteert. Mr. Van Brummen gaat met de gemeente om de tafel zitten, teneinde de problematiek rond deze 'zaak gezamenlijk uitgebreid te bestu deren, alvorens definitief in hoger be roep te gaan. RECHTSGELDIG In de zaak „Groenendaal" gaf de kantonrechter door vrijspraak geen antwoord op de principiële vraag of de gemeentelijke gebruiksverordening al dan niet in strijd is met bestaande wetten, met andere woorden wel of niet rechtsgeldig is. Uit zijn veroorde ling van de Texelse aannemer B. Gieze op grond van overtreding van dezelf de verordening blijkt volgens de offi cier van justitie echter duidelijk dat Mr. Pot deze verordening v/el dege lijk rechtskracht vindt hebben, „zeker gezien zijn voorkennis van de affaire Den Houting", aldus Mr. Van Brum men, daarmee het verband tussen bei de zaken aantonend. GIEZE Aannemer Gieze werd dinsdag door de kantonrechter veroordeeld tot een „formele" geldboete van 25 gulden of 1 dag hechtenis, omdat hij zijn woning Boodtlaan 4 in De Koog zonder toestem ming van B. en W. voor recreatieve doeleinden heeft verhuurd, terwijl Gie ze zelf woont aan de Muyweg in Eier- land. De door de officier tegen de aanne mer geëiste geldboete was aanmerke lijk minder formeel en lag dan ook be duidend hoger. Omdat aan Giezes overtreding van de verordening een economische motief ten grondslag lag (geld verdienen door verhuur aan va kantiegangers) eiste Mr. Van Brummen 1000 gulden boete. De aannemer loopt nu het risico dat als hij de woning Boodtlaan 4 komende zomer weer verhuurt aan vakantiegan gers de gemeente deze gasten door de politie het huis laat uitzetten met alle vervelende konsekwentics van dien. NIET AANNEMELIJK In zijn vonnis voerde de kantonrech ter aan dat Gieze in zijn verweer niet aannemelijk had kunnen maken als zou zijn zoon de woning in gebruik hebben. „Uw zoon staat in het bevolkingsregis ter niet op het adres Boodtlaan 4 inge schreven en heeft ook geen vergunning voor het bewonen van dit huis. Ook is de gemeente er, na herhaaldelijke pogin gen niet in geslaagd uw zoon daar te bereiken, terwijl de op 21 augustus van dit jaar geverbaliseerde Duitse gasten hebben verklaard de hele woning te hebben gehuurd. Er bestaat derhalve geen enkele aanwijzing voor de juist heid van uw stelling", aldus Mr. Pot te gen Gieze. Vast staat, volgens de rech ter, dat de woning Boodtlaan 4 voor re creatieve doeleinden gebruikt werd. Verder vond hij dat op het moment waarop de gemeentelijke leefbaarheids- verordening in werking trad dit huis door Gieze niet als tweede woning was bestemd. ,,U wilde er een personeelslid in hebben". RIJKSGENOTEN Uit de verklaring van huisvestings ambtenaar P. Arensman bleek dat een personeelslid van Gieze op dit moment op de lijst van woningzoekenden staat. „Hij wil in aanmerking komen voor een woningwetwoning terwijl Gieze een wo ning voor hem heeft maar die echter aan badgasten verhuurd", aldus Arens man. Hij liet weten dat de aannemer nog nooit een aanvraag voor permanen te bewoning bij de gemeente heeft in gediend. Een verzoek van Giezes zoon zich van het adres Muyweg 33 over te laten schij ven naar Boodtlaan 4 is voorlopig aan gehouden; momenteel wordt de woning permanent bewoond door vier Antillia- nen die als kelners werkzaam zyn in hotel „Prinses Juliana". De kantonrech ter tegen Gieze: „U werkt bescheiden mee aan de huisvesting van rijksgeno ten". „ZOON HUURT HUIS" In zijn verweer hield Gieze vol dat zijn zoon het huis van hem huurt en 's zomers weer aan vakantiegangers on derverhuurt om de lasten te betalen. Mr. Pot vond dat de aannemer zich aan het verschiulen was. „Aan de ene kant ver huurt u de woning aan uw zoon terwijl u aan de andere kant voor de Antillanen een huurcontract met eigenaar Kikkert van het badhotel en ook met vakantie gangers afsluit". Gieze bleef echter bij zijn mening dat zijn zoon het achterste gedeelte van de woning gebruikt in combinatie met de aangrenzende be drijfsruimte. Hij verweet de gemeente niet op de hoogte te zijn van de situatie. „U bent nog nooit wezen kijken", zei hij tegen Arensman. Gieze liet overigens weten dat hij al tweeeneenhalf jaar de woning 's zomers aan gasten verhuurt, „om het perceel rendabel te maken". De bestem ming als personeelswoning ziet hij niet meer zitten. „Ik heb jarenlang gepro beerd een goede timmerman te krijgen maar door gebrek aan werkgelegenheid heb ik geen behoefte meer aan een der gelijke kracht. Vandaar dat mijn zoon er nu inzit", zegt hij. BLIJ Ondanks dat Gieze geen woonruimte vergunning heeft stond de gemeente een jaar of wat geleden toe dat zijn, door de brand in hotel „De Branding", dakloos geworden buren zo'n 6 a 7 maanden in het pand Boodtlaan 4 woonden. „De ge meente was blij dat Gieze zijn woning voor deze gedupeerden beschikbaar stel de", klonk hetwaarderend uit de mond van Arensman. Onmiddellijk daarop zei hij dat de situatie inmiddels wel veran derd is. RECHT VAN VORDERING Of Gieze tegen het vonnis van de kan tonrechter in hoger beroep zal gaan is niet bekend. In ieder geval blijft de ZANGDIENST DEN BURG In de serie zangdiensten wordt zon dagavond in de Gereformeerde kerk van Den Burg weer een zangdienst gehou den. Ditmaal een adventszangdienst, waarvoor vanuit de gemeente veel ver- zoekliederen zijn opgegeven. Organist in deze dienst zal zijn de heer K. Brouwer, terwijl ds. Douwes de leiding zal heb ben en de adventsprediking hoopt te houden. Ook ditmaal zal deze dienst via de rusthuizen worden uitgezonden. Er zal voor gestencilde liederenbladen wor den gezorgd. KOFFIECONCERT GEMINI ENSEMBLE Het Gemini Ensemble geeft zondag ochtend om 12.00 uur een koffieconcert in de grote zaal van de Helderse schouwburg. Op het programma staan werken van Beethoven, Gaubert, Bach en Rieti De toegangsprijs bedraagt 4,50 gulden. Houders van een cultureel jon gerenpaspoort en de 65+ Pas betalen 2,25 gulden. Kaartverkoop op werkda gen van 13.00 tot 16.00 uur; zondag van af 1115 uur. PRIJZEN AFHALEN De nog niet /afgehaalde prijzen op de navolgende lotnummers van de bazaar van de Gereformeerde vrouwenvereni ging Ora et Labora kunnen worden af gehaald op het adires: Witte Kruislaan 22: Oranje 367; groen 59; wit 583; wit 929 en groen 287. RUILBEURS De munten- en ansichtenclub organi seert maandagavond weer een ruilbeurs in hotel „De Zwaan". Aanvang: 20.Q0 woonruimtewet op zijn huis van toepas sing. De gemeente heeft dus in theorie het recht van vordering. Dat geldt ook nog steeds voor „Groenendaal". Het Am sterdamse gerechtshof heeft de gemeen te enige tijd geleden in het gelijk ge steld toen zij tot vordering van H 110 wilde overgaan. Niettemin wijst de of ficier op wettelijke beperkingen. Zo heeft de raadsman van de familie Den Houting,. Mr. Bottenheim, tijdens de rechtbankzitting op dinsdag 18 novem ber aangevoerd dat „Groenendaal" bui ten de woonruimtewet valt omdat deze woning meer dan 120.000 gulden waard s. Volgens de richtlijnen van Staatssecre taris M. van Dam van Volkshuisvesting, die op 12 december 1974 werden afge kondigd, is voor woningen boven een kale koopsom van 120 mille geen woon ruimtevergunning meer nodig. Dit zijn geliberaliseerde woningen. Deze richt lijnen traden echter pas anderhalf jaar na het vonnis van het gerechtshof in werking. Als Mr. Bottenheim in hoger beroep in het gelijk wordt gesteld kan „Groenendaal" ondanks dit vonnis niet meer gevorderd worden, omdat de wo ning dan buiten de woonruimtewet valt. Voor de Alkmaarse rechtbank komt het door Mr. Pot achtergelaten vacuum over de rechtskracht van de gemeente lijke gebruiksverordening daarmee weer aan de orde. Door zijn vonnis te gen Gieze heeft de kantonrechter de rechtsgeldigheid echter automatisch be vestigd. Mocht blijken dat de rechtelij ke macht de verordening in strijd met de bestaande wetten vindt, dan bestaat theoretisch de mogelijkheid dat het von nis tegen Gieze kan worden terugge draaid. Dat uiteindelijk de Hoge Raad een oordeel zal vellen wordt steeds aan nemelijker. Gemeentewerken heeft begin deze week grote schoonmaak gehouden on der een aantal illegaal gestalde caravans naast Texelse woningen. Bij „Bos en Duin" werd één caravan weggesleept en in circa acht andere gevallen werd de eigenaar zelf tot verwijderen bewogen, Gemeentewerken ging in opdracht van B. en YV. tot aktie over nadat al diverse malen gesommeerd was de caravans weg te halen. Tot dusver was steeds uit stel verleend, maar na de laatste aan schrijving, waarin gelast werd de cara vans voor 1 december te verwijderen, was de maat vol. DESERTEUR AANGEHOUDEN Toen J.S. uit Schagen dinsdagochtend de diefstal van zijn fiets op het politie bureau kwam aangeven werd hij gear resteerd. Het bleek dat S. uit het leger gedeserteerd was en een half jaar on dergedoken heeft gezeten, waaronder ge ruime tijd op Texel. De Koninklijke Ma rechaussee had de Texelse politie getipt dat S. wel eens op het eiland zou kun nen zijn. REDACTIE-ADRES GEYVIJZIGD Een van de adressen van de redactie van de Texelse Courant is gewijzigd: het is dat van Harry de Graaf die van Den Burg is verhuisd naar de hoeve „Het Gouden Dak" in Everstekoog, de voormalige boerderij van de familie W. van der Werf, K 82. Het huis is thans nog bereikbaar via de Californiëweg (over het bungalowterrein Hét Hooger Lant, langs „De Instuif") maar krijgt binnenkort uitweg op de Pelikaanweg. Het telefoonnummer is (02228) 734. dan wel minstens dertig kinderen her bergen en er zou een organisatorisch grotere eenheid tot stand moeten komen door fusie met het instituut Scorlewald. Aldus geschiedde. Het Maartenhuis werd met een houten noodgebouw uit gebreid, de fusie kwam tot stand en als uitvloeisel daarvan verdwenen me vrouw Van Rijsselberghe en de heer Mantje uit het bestuur. Droomplan Er waren ambitieuze bouwplannen Het Maartenhuis zou aanvankelijk zelfs uitgebreid worden tot een hectaren be slaan „Steinerdorp" waardoor Texel een vooraanstaande plaats zou gaan in nemen in de opvang en vorming van gehandicapten. De gemeente verleende (mede omdat verzorgende en verplegen de instellingen een deir weinige moge lijkheden tot uitbreiding van de werk gelegenheid zijn) van harte medewer king en ruimte in het bestemmingsplan voor het buitengebied een flink gedeelte in. Dokter Hans Woestenburg vertelde ons dat de ligging op Texel mede heeft bewerkstelligd dat van werkelijke fusie, dus een echt-practische samenwerking met Scorlewald, weinig is terecht ge komen. Het besluit om het Maartenhuis op te heffen werd verder ingegeven door de vertraging die de bouwplannen heb ben ondergaan. De nieuwbouw zou in eerste instantie aan 60 pupillen onder dak hebben geboden en daardoor een economisch beter functionerend ge heel zijn. Een nog jarenlang gebruik van het brandgevaarlijke noodgebouw werd niet aanvaardbaar geacht (ondanks het feit dat onlangs een halve ton is uit gegeven aan een brandalarmeringsin- stallatie). Tekorten Het derde maar zeker niet onbelang rijke argument voor sluiting was dat het Maartenhuis met enorme financiële te korten zat. Dokter Woestenburg wijst ter verklaring op het zeer arbeidsinten sieve karakter van het instituut. Volgens de officiële norm mag een dergelijk te huis 0,7 groepsverzorgers per pupil in dienst hebben Het Maartenhuis had daar lang niet genoeg aan. In de eerste jaren ging het met de toen nog over wegend zeer jonge kinderen redelijk, nadien werden ze steeds moeilijker te begeleiden en waren er in feite veel meer mensen nodig. Spanningen De laatste jaren heersten in het Maar tenhuis ernstige spanningen in de per soonlijke sfeer. Ruzies waren aan de orde van de dag Een groep van het per soneel (en ex-personeel) was van me ning dat er wanbeleid werd gevoerd en voerde aktie. Brieven werden geschreven aan het bestuur van de Rafaëlstichting en later ook naar ouders, de inspectie voor de Volksgezondheid, de instanties die met de AWBZ te maken hebben, de plaatselijke sociale dienst en enkele plaatselijke artsen. Raddraaiers Andere personeelsleden beschouwden de aktievoerders echter als raddraaiers waardoor de sfeer van weleer („één ge zellige grote familie") ver was te zoe ken. De troebelen leidden uiteindelijk tot overplaatsing van economisch direc teur G Schonfeld naar het andere Ra- faël-instituut. De heer Schonfeld had geruime tijd de leiding, nadat de direc trice mevrouw dr. Damen wegens ge zondheidsredenen in juni haar functie had neergelegd. Toen Woestenburg de leiding overnam stond hij op een zin kend schip, dat hij niettemin poogde drijvende te houden door een plan te ontwerpen dat onder meer verstrekken de konsekwenties had voor het aantal pupillen en het personeelsbestand. De autoriteiten van de Inspectie hebben die poging niet kunnen steunen. De verdwijning van het Maartenhuis betekent het wegvallen van een belang rijke werkgelegenheidsbron. Zowel voor de kinderen als de medewerkers zou het 't beste zijn als in Bergen of Schoorl een nieuw instituut wordt gesticht, dat sa men met het daar gevestigde Scorle wald veel efficiënter kan functioneren. Het personeel van het Maartenhuis, voor zover dat voor die tijd geen ander werk vindt, zal in de gelegenheid worden ge steld mee te verhuizen. Het gaat echter in de eerste plaats om hoger geclassifi ceerde medewerkers, dus kader. Perso neel voor groepsleiding wasraan geen bijzondere opleidingseisen worden ge steld is in het Maartenhuis altijd vol doende beschikbaar geweest. Het Ar beidsbureau is inmiddels betrokken bij de problemen. ZONDAG 7 DECEMBER Tussen 8.30 en 10.00 uur 's ochtends wordt een viswedstrijd bij het red dingboothuisje in De Cocksdorp ge houden. In 't Asiel heeft om 19.30 uur een be stuursvergadering plaats. MAANDAG 8 DECEMBER In „De Zwaan" organiseert de munten- en ansichtenclub een ruilbeurs. Aan vang 20.00 uur. In de Helderse schouwburg wordt de cabaretvoorstelling „Je moet er mee 'leren leven" gegeven. Aanvang: 20.15 uur, na afloop extra boot. DINSDAG 9 DECEMBER De gemeenteraad start de begrotingsde batten 's middags vanaf 2.00 uur. De Vrouwenbond van het NW organi seert een Sint Nicolaasavond die om 20.00 uur begint. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) 2,70, elke regel meer ƒ0,90. De YVieringer fotogra fen maken bruidsreporta ges ju kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa. foto Boersen en Zonen, Hippo- 1482 Tegel boetiek Fokko Mulder Kotterstraat 9. Oosterend Boetiek open vrijdags avond 7-9 uur; zater dags 9.30 - 12.30 uur en na afspraak, tel. (02223) 666 Lompen, metalen en oud ijzer. Auto's: loop en sloop Bruikbaar ijzer: balkijzer en pijpen. Balkijzer en pijpen op aanvraag, alle maten. J. W. Schagen, Verhuizingen en trans porten door geheel Ne derland. F. A. Kievit Zn., Den Burg Heren agrariërs en doe- het-zelvers. Regelmatig in voorraad Balk-, rib- en plankhout (waaronder vloerdelen 3 cm. dik); Wandsdhrootjes (is goed koper dan behangen); deuren, hardboard, spaanplaat, watervast multiplex, asbest golfpla ten en voor de tuin biel zen, diverse betonsier- tegels. Konkurrerende prijzen. Ook zaterdags morgens geopend. Fa. Barhorst, Maricoweg 2a, Den Burg, tel. (02220) 2684 - 3055 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. 'N GELDBELEGGING waar u plezier van hebt MAVO - kant en klaar garages worden als container ver voerd. Vervaardigd uit één stuk beton. Keuze uit 8 moderne kleuren. D afm. 5.27x2.68 m ƒ3375 B afm. 5.27x3.00 m ƒ3800 C afm. 6.27x3.00 m ƒ4625 Meerprijs extra zijdeur ol raam 425,- incL b.t.w Fundatie zandbed. Levering franco werk 2{g ,(voor rijplaten dient ko per eventueel zelf te zor gen). Sinds 1963 meer dar 16 000 geplaatst in Neder land. MAVO-BOUYV, Joh. Bürmann, Burg. monsstraat 10, Halfweg Telefoon 02907-4592. m Btf c Si-bd( r.jsn

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2