Programma Ouwe Sunderklaas Algemene basisopleiding ook voor Texelaars SMIT Op sportief en recreatief gebied Mitra wisselbeker voor kuifkwartel Stopverbod Schilderend Chemicalieën aangespoeld Portefeuille uit auto gestolen Minder subsidie voor Philharmonisch orkest Uitslagen „Winner 75" ZDH 2 kwam goed terug Geen volle winst voor ZDH 3 Gemakkelijke zege Boys-dames 1 Boys-dames 2 bedwong Zeevogels Boys 3 haalde fors uit Succes 3 in laatste minuut langszij in duel met SVO 2 Defensiefouten nekten Boys 2 Krappe zege Oosterend (Z) 1 Succes 4 kort voor tijd langs SVO 3 1 Onnodig verlies van De Koog Zaalvoetbal Klaverjasclub De Zwaan Bowlingcompetitie Sportvissersnieuws Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 9 december 1975 Het programma voor de Ouwe Sun- derklaasviering op vrijdag ziet er in de diverse dorpen als volgt uit: In Den Burg lopen zowel kinderen als ouderen het volgende rondje: „De Lin deboom-Texel", Parkstraat, Wever straat, Binnenburg. Inschrijven is mo gelijk bij hotel „De Lindeboom-Texel"; de jury staat bij Modehuis Moerbeek, Frans Zegel (Parkstraat) en bij Bakkers Ijzerhandel. Voor de jeugd heeft jure ring van 6 tot 7 plaats. De prijzen wor den direkt na 7 uur in „De Lindeboom- Texel" uitgereikt. Beoordeeld zal wor den op aankleding, originaliteit en op bij voorkeur Texelse onderwerpen be trekking hebbende uitbeeldingen. Zowel bij de jeugd als de ouderen wordt in drie categoriën beoordeeld: enkelingen, paren en groepen. De volwassenen wor den van 20.30 tot 21 30 uur door de jury beoordeeld op speelvaardigheid, origina liteit en uitdrukking op Texelse onder werpen. De prijswinnaars en winnaar van de folklorebeker, worden in onze krant bekend gemaakt. In Oosterend spelen de kinderen van 17.00 - 18.30 uur in het dorp. Om 18.00 uuir is er prijsuitreiking in het dorps huis De Bijenkorf. Van 20.00 - 21.30 uur spelen de volwassenen. De prijsuitrei king voor hen wordt omstreeks 21.30 uur in De Bijenkorf gehouden. Nog meer Oosterenders worden verzocht hun huizen extra te verlichten. In Den Hoorn begint de Ouwe Sun- derklaasviering voor de kinderen om 17.00 uur. Zij treden eerst op in De Waldhoorn en daarna in De Spyker. Om 20.00 uur gaan de volwassenen van start nadat in De Waldhoorn het deelname- nummer in ontvangst is genomen. De jury-adressen zijn in de hal aangekon digd en zijn in aantal omvangrijker dan voorgaande jaren. Ongeveer een half uur na het laatste optreden wordt de uitslag bekend gemaakt. In De Cocksdorp spelen de kinderen van 17.30 tot 19.30 uur. De jury zit bij de arts Siebinga. De winnaars krijgen een prijs en ieder kind een verrassing. De ouderen treden op vanaf 20.00 uur tot ongeveer 22.30 uur. De jury zit ver spreid over het dorp. De nummers, 1 gulden per persoon, kunnen worden af gehaald bij mevrouw De Ruiter, Ploos- terstraat 18. Er zijn weer bekers be schikbaar voor enkelingen, paren en groepen. De prijsuitreiking heeft om streeks 23.00 uur in het Eierlandsche Huis plaats. Na afloop is er bal. In De Koog moeten de kinderen om 16.30 uur in de Kaaps-nol verschijnen waar de jury de uitbeeldingen zal be oordelen. Er zijn prijsjes beschikbaar. De volwassenen treden tussen 21.00 en 21.30 uur aan in „De Toekomst". In Oudeschild worden de kinderen om 16.30 uur in 't Skiltje verwacht waar zij hun deelnemerskaart kunnen afhalen. Van 17.00 tot 18.00 uur lopen zij langs de jury die staat opgesteld bij Gouds blom en bij 't Skiltje. De prijsuitreiking im om 18.00 uur. Er zijn prijzen be schikbaar. Na afloop is er bal met leven de muziek. De ouderen dienen zich om 20.30 uur in 't Skiltje te vervoegen voor het afhalen van de deelnemerskaart. Tot 21.30 uur lopen zij langs de jury die staat opgesteld bij Goudsblom en bij Van Sijp. De prijsuitreiking is om 21.30 uur. Wisselbekers en grote prijzen zijn beschikbaar. Na afloop is in 't Skiltje groot bal met medewerking van de groep „Mexico". Voor de eerste maal wordt in De Waal ook voor de ouderen een programma ge organiseerd. De Waalders hoeven nu niet meer naar Den Burg toe en kunnen met een gerust hart een borreltje vlak bij huis drinken. Na afloop van de op tocht is er bal in het dorpshuis met me dewerking van „The Mascotte Boys". Dit bal zal tot een uur of drie duren. De optocht van de jeugd begint om 19.00 uur en de ouderen mogen beginnen wan neer ze willen. De jury, die verspreid in het dorp zal staan, blijft tot 21.30 uur aanwezig. De prijswinnaars worden la ter op de avond in 't dorpshuis bekend gemaakt. De uitreiking heeft echter plaats op woensdag 17 december vanaf 19.30 uur in het dorpshuis. Na ampele overwegingen, zoals dat heet, hebben we besloten dit jaar geen overzicht te geven van nieuwsfeiten van het afgelopen jaar die zich mogelijk le nen voor een Ouwe Sunderklaasvoor- stelling. Wie zich door de plaatselijke aktualiteit wil laten inspireren moet dus uit het eigen geheugen putten. Uiteraard staat ons archief beschikbaar voor dege nen die feiten willen natrekken, bepaal de uitspraken willen weten, etc. Red De Helderse Sportraad start eind fe bruari een algemene basisopleiding op sportief- en recreatief gebied waaraan ook Texelaars deel kunnen nemen. De cursus wordt in Den Helder ge houden. Als er van Texelse zijde vol doende belangstelling bestaat is de Hel derse Sportraad bereid de aanvangstij den van de cursus aan te passen zodat de Texelaars de laatste boot naar het eiland kunnen halen. Begonnen wordt dan om 19.00 uur (boot 18.05 uur) en om 21.20 uur gestopt. De gehele cursus zal 13 avonden in beslag nemen. De kosten bedragen 50 gulden per persoon, inclu sief het cursusboek. Drie hoofdonderwerpen Het doel van de opleiding is de cur sisten voor te bereiden op het volgen van een opleiding voor sporttechnisch kader cn voor jeugdsportleider. De les uren worden verdeeld in drie hoofdon derwerpen: Leiding geven; Sportge- zondheidsleer en: Geschiendenis en or ganisatie van de sport. Deze hoofdon derwerpen zijn ook weer in categorieën onder te verdelen. De stof die behandeld wordt bij het onderwerp „Leiding geven" ziet er glo baal als volgt uit: De ontwikkeling van de jeugd vanaf ongeveer 4 jaar en van de volwassenen aan de hand van de sportpraktijk; spel en sport; de groep; de sportleiding; sport, opvoeding en vor ming en de sportvereniging. Bij de sportgezondheidsleer wordt behandeld: de bouw en functie van het menselijk lichaam (voor zover noodzakelijk voor een goed begrip van sporthygiëne); sporthygiëne en EHBO. Het onderwerp „Geschiedenis en organisatie van de sport" bestaat uit twee onderdelen: de geschiedenis van de sport in Nederland in de laatste eeuw (in grote lijnen) en de organisatie van de sport in Nederland (sportbonden, sportbeoefening buiten de specifieke sportorganisaties, sportbon den). Examen Aan de hand van een schriftelijk en mondeling examen worden kennis en in zicht van de cursist getest. Het examen staat onder toezicht van een rijksge- commiteerde, aangewezen door de mi nister van CRM en wordt afgenomen door een examencommissie, bestaand uit De Californische kuifkwartel van de heer P. Parlevliet is enige tijd terug op de driedaagse tentoonstelling van de vogelvereniging „Op Eigen Wieken" winnaar van de door Mitra b.v. be schikbaar gestelde wisselbeker gewor den. De kwartel van Parlevliet werd al gemeen kampioen, winnaar in zijn klas se en veroverde de bondsmedaille. Bij de kleurkanaries A B werd de Putter X kanarie van J. Staal kampioen en veroverde de bondsmedaille; de eer ste prijs voor dominant-witte kanarie van J. Bruin. Bij de postuurkanaries behaalde H. v. d. Meer en J. v. d. Meer beiden met Gloster Corona de ereprijs. De leiblauwe kanarie van C. Vermeulen werd eerste bij de kleurkanaries C. Bij de exoten A 4- C (zebravink Japanse meeuw) werd de normale bruine zebra- vink van J. Vermeulen eerste en behaal de tevens de ereprijs evenals de grijze zebravink van J. Daalder. Het blauwe fazantje van J. C. de Bruyn werd kam pioen bij de exoten A; bij de exoten C behaalde de rijstvogel van A. Moor de eerste priis en bij de exoten-bastaard de vuurv/Napol X Napol van dezelfde ei genaar. Het bestuur van „Op Eigen Wieken" is zeer erkentelijk voor de beschikbaar gestelde prijzen. In verband met de reconstructiewerk zaamheden geldt voor de noordelijke zijde van het Schilderend tussen de Wil- helminalaan en de Weverstraat een stopverbod. Op het strand tussen paal 26 en 28 spoelde vrijdag een zestal 60-liter drums met chemicaliën aan. De strandvonder heeft deze lading veiliggesteld. J.S.V. uit Anna Paulowna kwam za terdag aangifte doen van de diefstal van een portefeuille met papiergeld en au topapieren uit zijn vrijdagavond op de Witte Kruislaan in Den Burg gepar keerde auto. een voorzitter, een secretaris en exami natoren. Leden van Texelse verenigingen die belangstelling voor deze algemene basis opleiding hebben kunnen nadere in lichtingen krijgen en zich voor 20 de cember opgeven bij de heer G. Praam- stra, administrateur van de Texelse sportraad die overdag op de afdeling culturele zaken van het raadhuis te he reiken is. Deelnemers aan de opleiding zijn dringend noodzakelijk, daar op Texel nogal een gebrek aan bevoegd kader bestaat. B en W. vinden de subsidie van 4 mille aan het Noordhollands Philharmo nisch Orkest niet meer in redelijke ver houding staat tot het aantal Texelaars (ongeveer 140) wat jaarlijks een concert van het NPO in Den Helder bezoekt. Zij stelt dan ook voor de subsidie te verla gen tot een vaste bijdrage van 750 gul den zolang het orkest één of meer con certen in Den Helder geeft en deze bij drage te verhogen tot 1500 als het NPO op Texel concerteert. Door de geringe Texelse belangstel ling voor de NPO-concerten achten B. en W. het echter onwaarschijnlijk dat het orkest ooit nog naar Texel komt. De laatste eilandelijke uitvoering van het NPO had plaats in de zomer van 1972, het een na laatste in 1967. „Tussen beide data in bezochten groepen scholieren uit het voortgezet onderwijs nog wel spe ciale schoolconcerten in Haarlem maar ook daarvan zijn de betrokken scholen intussen teruggekomen", aldus B. en W. Een groot aantal gemeenten trok zich de laatste jaren terug van de financiële verplichtingen aan het NPO. Onlangs werd in het RAI-gebouw te Amsterdam de 86e internationale twee daagse hondententoonstelling „Winner 1975" gehouden. Het dwergkeeshond je „Bonny van Grootstalhof" van N Bon- ne-Daalder behaalde in de open klasse teven „Uitmuntend", plaatsing 2 en werd reserve-kampioen. De pointer „Horseshoe Danny v. d. Swarte Jagher" van Gerard Zoetelief werd in de open klasse reuen „Uitmuntend" met plaat sing 4. De Amerikaanse cocker spaniel „Silver Amigo van Texalmore" werd bij de open klasse reuen gekwalificeerd met „Uitmuntend", eigenaresse Jenny La- gerveld. De Engelse cocker spaniel „Huckleberry of Gregorys Home" van Nel Bonne werd in de open klasse teven „Zeer goed". Dezelfde kwalificatie be haalde de Amerikaanse cocker spaniel 'Amber Dhou Bhi Dhou van Texalmore' eveneens in de open klasse teven, eige naar Judith Brusselaars. rondernemers-akfiviteiten SAUNABAD TEXEL IN ANDERE HANDEN Saunabad Texel aan de Keesomlaan in Den Burg heeft een andere eigenaar exploitant gekregen: de familie F. Root- lieb. De wijziging hangt samen met het feit dat Harry de Graaf, die het bedrijf je vijf jaar geleden stichtte is verhuisd naar Everstekoog (Pelikaanweg 75, nu nog genummerd K 82). Het is de bedoeling de sauna op de zelfde voet te blijven voortzetten. Naast qfpenbaair gebruik blijven dus mogelijk heden voor privébaden bestaan. Ook in het prijsniveau komt voorlopig geen verandering. Mevrouw Gerda Rootlieb- Schraag zal er de scepter zwaaien. UITSLAGEN: ZATERDAG 6 DECEMBER 1975: Afdeling Noordholland: Sporting S-Oosterend (Z) 01 Oosterend (Z) 2-SVAP '74 3 2—0 Junioren: Oosterend Al-Wiron Al 1-5 ZDH Al-Zeemacht Al 2—3 Tex. Boys Bl-W.Meer BI 15 St. Boys BI-De Koog BI 0—0 Tex. Boys B2-Oosterend B2 11 Oosterend Cl-ZDH Cl 20 SRC C2-Texel C2 3—1 Texel C4-Texel C3 0—2 Pupillen: Afdeling A: ZDH Al-Texel A3 2—2 Texel A2-Tex. Boys Al 0—2 Afdeling B Oosterend Bl-Tex. Boys BI 70 Cocksdorp Bl-De Koog BI 41 fdeling C: Tex. Boys C2-Texel Cl 0—8 Texel C2-Oosterend C2 2—0 Texel C3-Oosterend Cl 04 ZONDAG 7 DECEMBER 1975: Ifdcling Noordholland: SRC 3-Texel 2 0—3 Schagen 3-Tex. Boys 2 43 W.Waard 3-Texel 3 0—1 Oosterend 2-Succes 3 44 ZDH 2-SRC 5 2—2 Oosterend 3-Succes 5 12 Tex. Boys 3-Helder 6 60 WGW 6-ZDH 3 1—1 De Koog 2-Succes 6 01 W.Waard 5-Texel 4 3—7 'unioren: Flevo Al-Texel Al 9—0 Tex. Boys Al-Schagen A2 21 Texel Bl-Helder BI 2—4 Texel Cl-Watervogels Cl 3—1 lames: Tex. Boys-Meervogels '31 40 Zeevogels 2-Tex. Boys 2 02 Na voor de rust met 20 te hebben chtergestaan kwam ZDH 2 na de rust i de thuiswedstrijd tegen SRC 5 goed Brug. Jack Schilling gaf na een prach- ige solo het goede voorbeeld waarna ry Richter een wegens hands toe gekende strafschop benutte. Geen van beide partijen wist in de tweede helft de volle winst nog te behalen. ZDH 3 heeft tegen WGW 6 niet de volle winst mee naar Texel kunnen ne men. WGW nam zelfs de leiding waar na P. Zijm de stand weer in evenwicht bracht. ZDH had na de rust het beste van het spel maar kwam niet verder dan een prachtige kopbal van H. Bruijn die de lat teisterde In een harde wedstrijd waarin nogal eens wat woorden vielen hebben de da mes van Texelse Boys 1 een gemakkelij ke overwinning op Meervogels '31 be haald. Henny Kaercher opende voor de rust de score, na de rust gevolgd door Jetty Roedema, Ingrid Veeger en alweer Jetty Roedema. Het tweede dameselftal van Texelse Boys heeft voorlopig het op een gelijke plaats in de rangschiking staande Zee vogels 2 achter zich gel-aten. In de uit wedstrijd behaalden de Texelse dames een 20 overwinning. De ploegen wa ren voor de rust aan elkaar gewaagd, terwijl Texelse Boys na de thee het ini tiatief naar zich toetrok. Dat resulteerde in treffers van Willeke Arensman en Yvonne Veeger. Zeevogels kwam sterk terug maar kon niets meer terug doen. Het zag er in de eerste helft niet naar uit dat Texelse Boys 3 een royale 60 overwinning op Helder 6 zou behalen. De thuisclub had de grootste moeite de technisch goed spelende gasten in be dwang te houden. De rust ging in met een 10 voorsprong door een al na vijf minuten fraai gescoord doelpunt van Paul van Heerwaarden. Met de wind te gen kwamen de Boys na de rust tot een veel betere prestatie en de demarage was Helder te machtig. Paul van Heer- waarden was met nog drie doelpunten de grote man. Harry Witte maakte de score vol met twee treffers. Na een enerverend duel kwamen SVO 2 en Succes 3 een puntenverdeling overeen. Het werd uiteindelijk 44 na dat Oosterend tot de laatste minuut met 43 had voorgestaan via een tien mi nuten voor tijd door D. Oudendag be nutte strafschop. Het was zeer verras send dat Oosterend tegen de koploper na een matig gespeelde en met een 02 achterstand besloten eerste helft nog te rug kon komen. Van de Wetering leidde het algehele herstel met een vreemd doelpunt in. Hij ontfutselde de Succes- keeper de bal tijdens het uitrollen. SVO ging door en 10 minuten later was het D. Oudendag die uit een schermutseling de stand gelijk trok. Succes 3 antwoord de met een .tegentreffer waarna P. de Vries de achterstand voor SVO weer nivelleerde: 33. Door fouten in de defensie heeft een sterker Texelse Boys 2 toch van Schagen 3 verloren. In deze stevige partij voet bal nam Schagen de leiding en kwam Texelse Boys via Hans de Beer langszij. Richard Bakker bracht de gasten aan de leiding maar pas toen Schagen via twee treffers weer de leiding hadden geno men konden de Boys via Hans de Beer weer wat terug doen. Schagen had ech ter het laatste woord en besliste de par tij in zijn voordeel. Na een wat ongelukkige thuisneder laag was Oosterend in de uitwedstrijd tegen Sporting S. er op gebrand de volle winst mee naar huis te nemen. Op een zeer slecht veld kwam Oosterend snel aan een voorsprong. Uit een scrimmage scoorde J. Oosterhof. Dit bleek de enige treffer van de wedstrijd te zijn. Hoewel de tweede helft een stormachtig offen sief van Sporting te zien gaf hield Oos terend stand Dit was voor een groot deel te danken aan P. Brouwer die de beste speler van het veld was. Een hard werkend SVO 3 heeft in de laatste minuten een gelijk spel moeten laten schieten, toen Succes een terecht toegekende penalty wist te benutten. Voor de rust ging de wedstrijd gelijk op met de betere kansen voor Succes, dat maar echter niet tot scoren kwam. Oosterend wist echter wel de score te openen. Zeegers rondde een knappe pass van Kaercher doeltrefend af. Vlak voor de rust kwam Succes toch op gelijke voet, toen de spits een voorzet van rechts achter keeper Nieboer prikte. Na de rust kwam Oosterend onder zware druk, maar het wist stand te houden, tot vlak voor-tijd het voor Oosterend fatale moment kwam en Succes alsnog de vol le winst wist te grijpen: 12. De Koog 2 heeft geheel onnodig een 01 nederlaag geleden tegen Succes 6. De in de eerste helft verkregen voor sprong werd door de gasten stug ver dedigd. De Koog kreeg genoeg kansen op de gelijkmaker, maar schoten van Sangers en Kingma misten de juiste zuiverheid. In de tweede helft drukte De Koog nog meer door. De uitstekende keeper van Succes weerstond echter alle Koger aanvallen. P. Novak, met K. van Beek de uitblinker, had enkele malen pech dat z'n schoten rakelings naast gin gen. Toch ontstonden er voor het Koger doel ook nog hachelijke situaties, ver oorzaakt door het massaal aanvallen van de thuisclub. MEDEDELINGEN Z.D.H. Woensdag 10 december stapt onze eer ste elftalspeler Kees Commandeur in het huwelijksbootje met Corrie Boersen. Namens de gehele Zwaluw-familie wen sen wij jullie een behouden vaart en hartelijke gelukwensen. F.Z. De inhaalwedstrijden van de zaal voetbalcompetitie leverden donderdag winst op voor Oosterend en Rab. SVO klopte 't Galjoen met 21 en Rab eli mineerde Texelse Boys met 10 en heeft daarmee de leiding in de tweede groep met 4 punten stevig in handen. Oosterend tegen 't Galjoen was een gelijkopgaande wedstrijd, 't Galjoen nam een 10 voorsprong via een doel punt van List. Na de wisseling kwam Oosterend via een strafschop op 11. Hierna waren de beste kansen voor 't Galjoen, welke via Saai twee levens grote kansen om zeep hielp Oosterend kwam in de laatste 5 seconden op 21 door een erg ongelukkig moment in de Galjoen-verdediging. Een verzwakt Rab-team behaalde een 10 overwinning op Texelse Boys. Lo- dewijks scoorde in de eerste helft het winnende doelpunt. Rab schakelde Texelse Boys sterkste speler Vonk uit door een straffe mandekking. Wat Texelse Boys ook probeerde; een doel punt zat er niet in. Nieuwe zaalvoetbalcompetitie De KNVB-contactcommissie zal de zaalvoetbalcompetitie, met toestemming van de KNVB, in januari voortzetten. Voor inlichtingen en opgave van nieuwe teams kan men zich tot en met 19 de cember wenden tot: H. J. Pennings, Tj akkerstraat 19, Den Burg, telefoon 3926 en H. L. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg, telefoon 3971. Op de laatste avond van de eerste pe riode verloren de vijf hoogst geplaatste paren een flink aantal punten. Hoewel de periodetitel voor Bakker-Douma niet in gevaar kwam waren daarentegen een paar flinke verschuivingen te zien. Bar- horst-Vlas had een enorme uitschieter door 7798 punten te vergaren. De dames Vermue-Timmermans klommen door de score van 69944 punten op naar de twee de plaats en het echtpaar Van Heer- waarden steeg naar de derde plaats. Ook het echtpaar v. d. Veen klom en kele plaatsen door de goede score van 6925 punten. Eindstand eerste periode: pnt. m. Douma-Bakker 58964 19 Vermue-Timmermans 56872 13 Echtpaar Van Heerwaarden 56490 25 Bakker-Bakelaar 56238 15 Wiersma-Eelman 56116 20 Programma bowlingcompetitie voor woensdag aanvang 10 uur: Terpstra Wever-De Pioneers The Dogs-Hanibersyl Ran motoren-The Pins Donderdag 10 uur: De Koogel-The Millionairs De andere teams hebben vakantie tot januari. De stand aan de top halverwege de competitie luidt: 1. The Dogs 22 punten 2. Toyota 18 punten 3. J.K.M. 15 punten Ran motoren 15 punten De Koogel 15 punten De derde wedstrijd van de winterserie 1975-'76 bij het reddingboothuis te De Cocksdorp werd bezocht door dertien deelnemers Na anderhalf uur vissen was de strijd beslist in het voordeel van P Verhagen die 6 vissen met een geza menlijke lengte van 119 cm bijeen viste. Tweede werd G. v. d. Berg met 2 vissen en 66 cm en derde A Banda met 3 vis sen en 63 cm De totale vangst viel niet tegen. Gez>amenlijk werden 24 vissen met een totale lengte van 540 cm ge vangen. De volgende wedstrijd winterserie is zondag 21 december van 8.30 tot 10.00 uur bij De Kaap. De wedstrijden van de winterserie in januari worden één dag verschoven: van 3 naar 4, van 17 naar 18 januari en van 31 januari naar 1 febru ari.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5