BLANKEN: HOE LANG NOG? arrf= Tekort sociale dienst veel te groot Exploitatie vliegveld moet sluitend worden ■GEEF K0U| GEEN KANS! Algemene beschouwingen Pakt Werkgelegenheid baart steeds meer zorg Mevr. Vlas (VVD) in algemene beschouwing: 'N GOED IDEE HERKEURING VLEES Maar hebt u er wel eens aan gedacht wat een r warmte u vasthoudt met Klercq gordijnen? Klercq gordijnen Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 12 december 1975 „Met kunst en vliegwerk hebben wij voor 1976 een ongeveer sluitende begroting. Evenals in de vijf voorgaande jaren vragen wij ons af: hoe lang nog?", aldus Pakt-fractievoorzitter Fried Blanken in zijn algemene beschou wingen, uitgesproken tijdens de begrotingsvergadering van de gemeente raad. Aan deze wat sombere toekomst verwachting koppelde Blanken nog een aantal zorgen vast. „Zo is passen de werkgelegenheid voortdurend een bron van ernstige zorg. De toekomsti ge sluiting van het Maartenhuis doet daar weer afbreuk aan",aldus Blan ken. Ook het bewaren van het wanke le evenwicht tussen recreatie-agrari sche bedrijfsvoering en natuurbehoud is voor het Pakt één van de grote zor gen; hetgeen ook het geval is met de verkeersveiligheid. „De onveiligheid op de wegen lijkt eerder toe dan af te nemen", meende de progressieve frac tievoorzitter. Voegde daaraan toe: „Goede verkeersveiligheid is niet al leen het treffen van voorzieningen maar ook en vooral van mentaliteit van de weggebruikers". AFHANKELIJK Blanken zei over de begroting dat de ze het Pakt de indruk geeft van zorg vuldigheid. „De jaarlijks ook procen tueel sterk stijgende kapitaalslasten vinden wij een bron van zorg. Het deel van de koek wat direkt te besteden is wordt kleiner". Blanken wees op de stij ging van de inkomsten en uitgaven van bijna 3 miljoen gulden in vergelijking met vorig jaar. „Het totaal van de ge meentelijke belastingopbrengst zal vol gend iaar ruim 3 miljoen gulden bedra gen. Trekken we daar de inkomsten uit de toeristen- en woonforensenbelasting af dan blijft voor iedere individuele Texelaar een te betalen belastingbedrag van iets meer dan 100 gulden over. Dit geeft aan hoezeer de gemeente afhanke lijk is van de hogere overheid en hoe zeer ook de recreatie van invloed is op onze financiële positie", liet Blanken weten. De vraag waar het rode potlood onder de uitgaven moet worden gezet beantwoordde hij met de volgende zinsnede: „Denkend aan de uit de pan reizende kosten van de muziekschool zou het overhevelen van het elemen taire muziekonderwijs naar de basis school een goed alternatief met finan cieel grote voordelen bieden". WERKPLAN De Pakt-fractievoorzitter lanceerde enige kritiek op de vorm en inhoud van de beleidsnota waar het Pakt in grote lijnen overigens positief tegenover staat. ,,Dcze nota zou het beleidsvoornemen van het college voor de gehele zittings periode moeten aangeven. Hierop ge baseerd kan een werkplan per jaar wor den uitgewerkt, telkens aangepast aan de zich dan voordoende mogelijkheden en omstandigheden. In de nu gekozen vorm vinden we naast elkaar opge noemd: zaken die inderdaad te maken hebben met visie op langere termijn en zaken die al in uitvoering zijn, hetgeen vaak het gevolg is van jaren geleden be gonnen voorbereiding". TE WEINIG INVLOED De detailkritiek die Fried Blanken op de beleidsnota uitte richtte zich op de preventieve gezondheidszorg, „waar wij te weinig van terugvinden". Tevens wil het Pakt graag zien dat, indien tot een andere vorm zou worden overgegaan, in het jaarlijkse concrete werkplan geen brave, loze kreten zonder realiserings mogelijkheden komen te staan. De pro gressieven pleitten ook voor een over zicht van beleidswijzigingen in verge lijking met het voorgaande begrotings jaar. Blanken liet weten de verwerking van de resultaten van het drie jaar ge leden gehouden efficiëncyonderzoek niet of nauwelijks in de begroting terug te vinden; hij vond het jammer dat het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiininiiiiiniiniiiiiiiiDiiniiiiin I f ga ook voor COUPONS gordijnstoffen of tapijt eens kijken bij grotingsvergadering op een vroeger tijd stip. Ook zei hij de begrotingsstukken wat eerder in zijn bezit te willen heb ben. „In december pleegt alles samen te komen tot een voor een raadslid onhaal baar geheel". Een detaillistische werk wijze wees hij af. „De primitieve begro ting is een goeddeels aan vaste normen gebonden stuk. De speelruimte voor een gemeentebestuur is niet groot zodat voor de raad de kruimels overblijven. Als we in grote lijnen achter het voor genomen beleid gaan staan is er niet veel meer te verschuiven. De praktijk leert dat in de loop yan het jaar de be langrijkste beslissingën genomen moeten worden". gemeentebestuur te weinig invloed kan uitoefenen op de ergerlijk trage werk wijze van Uitwaterende Sluizen. SPEELRUIMTE NIET GROOT Fried Blanken drong aan op een be- AAN GEWEND Resumerend zei hij: Er staat nog veel op het programma. Het goedkeu ren van een aantal plannen in het ko mende begrotingsjaar zal nieuwe ka pitaalsuitgaven vergen, waarvoor goedkeuring van Gedeputeerde Staten niet zonder slag of stoot verkregen zal worden. Maar ook dat is een situatie waar wij sinds enkele jaren aan ge wend zijn. Uitgaven gedaan in het kader van een beter functionerende samenleving die leiden tot verhoging van ons welzijn en tot eerlijker verdeling van een stuk wel vaart zullen door onze fractie evenals in voorgaande jaren worden gesteund en gestimuleerd. Niet alleen op basis van onze politieke overtuiging maar ook en vooral door onze verknochtheid aan dit stukje Nederland", aldus besloot Fried Blanken zijn algemene beschouwingen. Nog maar net zijn de „Zwaarmoedige verhalen" van het doek verdwenen, of alweer twee nieuwe Nederlandse pro- dukties dienen zich aan in het City theater. Ze zijn elk twee dagen te zien. Zaterdag- en zondagavond (20.00 uur) de twaalfde film van het duo Pim (de le Pairra) en Wim (verstappen): „Mens erger je niet". Gebruikmakend van de vooroordelen die in ons land leven, wan neer men het heeft over bepaalde groe pen in de samenleving (zoals daar zijn: beroepschauffeurs, schoonmoeders, ka mermeisjes, filmregisseurs, gevangenis personeel enz.), verwerkte regisseur Verstappen enkele meer zowel als min der geslaagde grappen in het verhaal. Hans de vrachtwagenchauffeur trouwt met Rietje. Haar moeder ziet dat huwe lijk niet zo zitten en begint te stoken. Jaloezie, overspel en wraak, zijn de ge volgen waarop Hans en Rietje, wonend in een bejaardenhuis op terug zien. Dat teruggrijpen naar het verleden gebeurt wat onduidelijk, maar wanneer u daar voor bent gewaarschuwd kan dat een hulp zijn. Willeke van Ammelrooy wordt weer gepresenteerd als „ons na tionale brokje" en Hugo Metsers doet de chauffeur. Andrea Domburg verdient aparte vermelding voor haar glansrol als de afgrijselijkste schoonmoeder (om zó achter het behang te plakken!). Het al lerbeste rolletje is echter van Peter Fa- ber, heel eventjes te zien als automon teur. De toegang is 18 jaar Maandag- en dinsdagavond draait Frans Weisz „Heb meelij Jet", een film waarmee het einde kwam van de jaren lange samenwerking van Weisz met de producent Rub du Mee Een samenwer king die een aantal goede Nederlandse speelfilms opleverde als we denken aan ,,De inbreker". Naakt over de schut ting" en de absolute uitschieter „Rooie Sien" Hoewel geen uitschieter, werd „Jet" dankzij de spelregie van Frans Weisz weer een lekker filmpje. Johnnie Kraaykamp en Piet Romer spelen er de hoofdrollen in. Het zijn twee vrienden die vroeger als branieschoppers heel Nederland met hun grappen onveilig maakten. Johnny is ondertussen „aangepast" en leidt alweer jaren een oppassend leven als burgerlijk-braaf middenstander. Als hij zijn oude vriend en mede„stapper" toevallig tegen het lijf loopt, gaan ze naar het verleden terugverlangen. Nog één keer besluiten ze er goed op los te gaan. Het duo Romer-Kraaykamp wordt uitgebreid met de bijrollen van Elsje de Wijn, Ronnie Bierman en Ton van Duin hoven. Het scenario is van du Mee en Frenkel Frank, de muziek van Ruud Bos en achter de camera staat weer Ferenc Kélman Gall. De toegang is 14 jaar. Zondagmiddag (3 uur) Walt Disneys korte tekenflms, verzameld in 'n pro gramma getiteld „Tekenfilmparade". Behalve Donald Duck en diens neefjes Kwik, Kwek en Kwak, treden de film sterren Pluto, Goofy, Mickey Mouse op, temidden van een heleboel kleine bij figuren. Jan Witte pleitte dinsdag voor adhesie betuiging aan de motie van de Ruur- lose gemeenteraad.Deze motie dringt bij de overheid aan op afschaffing van de herkeuring van ingevoerd vlees uit andere keuringskringen. Witte hield zijn medebestuurders voor dat de con sument de dupe van de herkeuring is. „Varkens die van elders worden inge voerd omdat de produktie in een keu ringskring te wensen overlaat moeten hierdoor twee keer extra gekeurd wor den. Elke keuring kost wel een kwartje per kilo varkensvlees. In totaal betekent dat 50 cent extra kosten per kilo. Af schafing zou tot prijsverlaging leiden". Wethouder Nauta, die in het dagelijks bestuur van de Helderse vleeskeurings dienst zit, liet weten dat afschaffing zeer grote structurele gevolgen, met na me voor de werkgelegenheid, heeft. „Op rijksniveau wordt deze ingewikkelde problematiek uitvoerig bestudeerd ter wijl ook de vleeskeuringsdienst zelf be zig is met studie over herstructurering". De wethouder ontraadde daarom de raad de motie van Ruurlo te ondersteunen. Men besloot dit tadvies op te volgen. interieuradviseurs j Wilhelminalaan 30, Den Burg, telefoon 2575 UIIIIIIUIIIIUIIIIIIIUUIIUUIIUUUUUUIIIIIIUIIIIIIIIUIIIUIIIIIIIUHIIIIIIUIIUIIIIUIIIIUIUI Het VVD-raadslid mevrouw T. Vlas van der Vlies maakt zich zorgen over het geraamde tekort van 803.000 gul den van de sociale dienst. „Het aantal aanvragen voor een uitkering krach tens de bijstandwet en de uitkering aan werkelozen worden steeds groter. Uitbreiding van de werkgelegenheid is in elk opzicht en onder alle omstan digheden gewenst", adus mevrouw Vlas in haar algemene beschouwin gen. Het WD-raadslid voorzag dat de sociale dienst in de toekomst nog zwaarder belast zal worden. Deze ge volgtrekking maakte zij op basis van de drastisch verhoogde verzorgings- prijzen voor „Huize Irene" in 1976. „De prijzen van dit tehuis zijn nu zo hoog geworden dat slechts enkelen de financiële lasten zelf kunnen dragen, en dan nog slechts voor een zeer ge ring aantal jaren", zei mevrouw Vlas somber. Zij noemde de stijging van de lesgel den van de muziekschool met 20% een zeer angstige zaak. „Ook geeft het te denken dat de begroting van muziek school volgend jaar met 25% stijgt. De zeer sterke daling van het aantal leer lingen (van 92 in het eerste naar 67 in de derde klas) staat in geen verhouding tot de salarissen van de bevoegde leer krachten", zo hield mevrouw Vlas de raad voor. KRITISCH Het liberale raadslid was het met het college eens dat het voorzieningenpak ket van de gemeente gehandhaafd en het liefst uitgebreid moet worden. „Ik vraag u echter dit zo kritisch mogelijk te bekijken Ook in een gezin kan men niet aan alle wensen en verlangens vol doen", zo liet zij waarschijwend weten ARBEIDSPLAATSEN Mevrouw Vlas vond dat het scheppen van toekomstmogelijkheden voor de jongeren op Texel met grote voortva rendheid moet worden aangepakt. „Ik zie in dit kader meer in het scheppen van arbeidsplaatsen dan in onderwijs, jeugd- en vormingswerk", zei ze. Kij kend naar de ruimtelijke ordening leek het haar dienstig toekomstige plannen meer af te stemmen op de wensen van de betrokkenen, zodat niet al te veel vertraging wordt ondervonden. „Een en ander werkt financieel nadelig en imago bedervend", zo meende zij wijzend op het verzet van Oudeschild tegen de ver- keersdoorbraak. Zij vroeg het college het verkeersstructuurplan voor Den Burg op zo kort mogelijke termijn te behandelen, „zodat het centrum beter kan functioneren en door het bijbeho rende verkeerscirculatieplan en extra- parkeerruimte beter bereikbaar ge maakt kan worden". Mevrouw Vlas ver der: „Voor de bewoners in de dorpen met beschermde dorpsgezichten (Ooster end en Den Burg) verwacht ik van ons college geregeld voorlichting over de verlangde bouwstijl en de financiële regelingen". Zij eiste van B. en W. ook optimale inlichtingen over de achter grond van de diverse problemen, nu het Misschien liet u zich in koele mrAt. cijfers de voordelen uitrekenen van het isoleren van uw spouwmuren of dubbele beglazing. Wellicht trok u daar nog de rijkssubsidie af Die warmtewinners zijn de goedkoopste UuEn de kleurigste! En de gezelligste! Klercq heeft ze in prachtige velours-kwaliteiten maar ook in talloze andere materialen en strukturen U zegt misschien;'op Klercq gordijnen krijg ik geen rijkssubsidie... Maar die'subsidie'ontvangt u toch immers door Klercq profijtprijzen Kontroleerbare meeneemkortlngen waar u beslist warm voor loopt Alkmaar Den Helder noorderkade 27 spoorstraat 30 tel. (072) 2 2124 tel. (02230) 145 41 aantal commissies is uitgebreid en de vergaderingen door alle raadsleden be zocht kunnen worden. VLIEGVELD Het vliegveld moet volgens het raads lid alleen verbeterd worden als daar door meer gebruik van het veld wordt gemaakt door vliegverkeer dat een po sitieve uitwerking op de exploitatie heeft. „Tot dusver is de dienstbaarheid van het vliegveld aan Texel onvoldoende aangetoond. Herhaaldelijk heb ik ge pleit voor het nemen van maatregelen om tot een sluitende exploitatie te ko men. Bezwaren, hoofdzakelijk van mi lieu-technische aard maakten dit niet mogelijk". WONINGBOUW Het pleidooi van mevrouw Vlas strek te zich ook uit tot woningen voor alleen staanden en voor gebroken gezinnen. „De bouw moet met spoed en tegen een verantwoorde huur uitgevoerd worden. De situaties die zich hierbij voordoen zijn vooral in de zomermaanden slecht en vaak onaanvaardbaar. Alleenstaan den, die 's winters een zomerwoning be wonen, moeten 's zomers minderwaar dige behuizing zoeken", zo zei het Wü- iraadslid. Verder vond zij dat meer af valbakken dan dit jaar in de dorpen moeten worden neergezet. „Ook op an dere voor publiek toegankelijke plaat sen moet dit gebeuren. Deze bakken die nen van voldoende grootte te zijn en regelmatig te worden geleegd. Als schrijnende tegenstelling tussen recrea tie en natuurbehoud noem ik de ontstel lende hoeveelheid afval op het naakt strand bij paal 9", voegde zij daaraan toe. „NIET ALLEEN MILIEU" Bij reakties op ontwikkelingen en plannen buiten Texel moet het college volgens de VVD het accent op alle fac toren leggen en niet uitsluitend op mi lieu-storende invloeden. „Met name werkgelegenheid, gas- en olieboringen diehen op reëele wijze te worden bege leid en niet voorshands onmogelijk te worden gemaakt", aldus mevrouw Vlas. Zij vond dat B. en W. alles in het werk moeten stellen het verlies aan toneel- akkommodatie in Den Burg, door het wegvallen van „De Oranjeboom", te compenseren. „Alternatieve akkommo- datie, waarin aan de wens van de Texel se bevolking („vuitvoering met bal na") kan worden voldaan, is dringend ge wenst". Mevrouw Vlas liet uitkomen dat be perkte kampcerakkommodatie bij de boerderij niet bij voorbaat onmogelijk moet worden gemaakt. Zij dacht aan een opzet van 1 tot 3 tenten-caravans waar bij eisen aan het sanitair moeten wor den gesteld. Zij had in de beleidsnota opmerkingen over het kamperen bij de boer gemist. Een zo groot mogelijke openheid bij vaststelling van het tarief van de onroerend goed-belasting is vol gens het VVD-raadslid gewenst. „De gehanteerde richtlijnen moeten aan ie dereen bekend gemaakt worden. Er die nen voldoende garanties te zijn dat taxatie deskundig wordt uitgevoerd".

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5