L J. Weijdt, Texels Belang: Deze belastingverhoging niet aanvaardbaar Voor het weekend Krachtige uitspraak raad tegen waddenraadplan Aankoop gronden^door CRM levensgevaarlijk" Garantie aansluiting 80 panden per week m. Ernstige bezwaren tegen essentiële onderdelen n Onduidelijkheid over tuinwallenproject Artsen: Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Vrees voor vierde bestuurslaag Veiligheidsmaatregelen aan Weverstraat 69 binnen 14 dagen V:~X' De enige oppositiepartij in de raad, Texels Belang, vindt verhoging van de plaatselijke belastingen met gemid deld 10% niet aanvaardbaar. „Het be drijfsleven mag de prijzen niet met meer dan 6% verhogen; de gemeente mag zich geen gunstiger positie ver schaffen dan het bedrijfsleven", aldus fractievoorzitter L. J. Weijdt die meent dat het financiële beleid van de ge meente moet aansluiten bij het rege ringsbeleid. Namens zijn fractie stelde hij B. en W. voor de ingediende be lastingvoorstellen terug te nemen en te herzien op basis van 6% stijging. Als motief voor dit voorstel voerde Weijdt in zijn algemene beschouwin gen aan dat de belastingverhogingen het zwaarst drukken op de gezinnen met een inkomen van 20 a 25.000 gul den en lager. „Deze categorie zal slechts een zeer bescheiden of vrijwel geen verhoging van het besteedbare inkomen krijgen, op grond van de voorgenomen loonregelen", aldus Weijdt. ERNSTIG ONGERUST De algemene'beschouwingen die de Texels Bclang-fractievoorzitter tijdens de bcgrotingsvergadering uitsprak be handelden een scala van onderwerpx. Hieruit bleek onder meer dat zijn partij zich ernstig ongerust over de VW aakt. „Duidelijk is dat het intern in de ereniging niet goed gaat. Met de hui dige gang van zaken worden haar doel stellingen niet gediend. Gezien de zeer grote bijdragen van de gemeente in de VVV mogen en moeten wij als raad zon der meer eisen dat de vereniging op kor te termijn orde op zaken stelt. Voor het bestaansrecht van de WV is het van het allergrootste belang dat de een dracht bij bestuur en leden wordt terug gewonnen; dit moet zonder meer ge beuren, zonodig zonder aanziens van wat of wie ook. Anders komt de ge meentelijke bijdrage in een put, ik wil niet zeggen een bodemloze, maar toch wel een put die gevuld is met troebel water", aldus de krachtige bewoordin gen van Weijdt. FUNCTIONARIS Texels Belang neemt geen genoegen met de belofte van het college in de be leidsnota te zullen bestuderen hoe de kwaliteit van bestuur en ambtelijk ap paraat verder in overeenstemming kan worden gebracht met de conclusies van de organisatierapporten 1971-'72. „Deze formulering is veel te vrijblijvend Eer der al nam de raad beslissingen over deze conclusies De tijd van bestuderen geweest. Het is de hoogste tijd dat de het rapport aangegeven veranderingen c.q. verbeteringen worden afgerond", zo deelde Weijdt mee. Hij lanceerde het De installateurs en het aardgasbe- Irijf De Liefde hebben de gemeente Je garantie gegeven dat in 1976 per week zo'n 80 panden op het aardgas iet worden aangesloten zodat voor 1 september het aantal van 3.000 aan sluitingen bereikt zal zijn. Met deze jarantie hebben zij de vrees wegge- lomen dat met het huidige, schijnbaar angzame, tempo de benodigde 2.820 lansluitingen voor 1 januari 1977 niet lereikt zullen zijn. Aldus deelde wet- louder Zuidewind dinsdag tijdens de aadsvergadering mee. Als dit aantal aansluitingen voor 1977 iiet gehaald wordt houdt dat ingrijpen- le konsekwenties voor de gemeente in foor ieder pand beneden de 2.820 dat dat tijdstip niet op het aardgasnet aangesloten moet de gemeente De iiefde een garantiebedrag betalen. Vanaf 12 januari zal de gemeente in amenwerking met het gasbedrijf een 's-aan-huis enquête beginnen om on- meer te weten te komen wie aardgas ril en welke apparaten men op het gas til aansluiten, terwijl bekeken wordt rolke toestellen voor eventuele ombouw eschikt zijn. Zuidewind liet weten dat uizen die al aardgasaansluitmogelijk- eden hebben waarschijnlijk nog voor kerst op het aardgasnet zullen wor- n aangesloten. Het gaat om ongeveer panden. voorstel een functionaris te benoemen die in de top van het ambtelijk apparaat zal worden belast met reorganisatie, au tomatiseringsproblemen (butgettering), coördinatie van beleidsuitvoering en voorlichting. „Hiermee kan bereikt wor den dat met alleen de organisatie als geheel kwalitatief verbetert maar dat ook de zware taak van de secretaris (de heer P. Beemsterboer Red.) wordt verlicht. Hij kan zich dan volledig wij den aan de coördinatie van het college- beleid". NIEUWE ARBEIDSPLAATSEN? Texel heeft tot op heden geen klagen over het aantal structurele werkelozen op Texel, zo zei Weijdt. „Het gaat hier meer om seizoenwerkeloosheid waar wij ook na verschuivingen in de recreatieve aanpak en na echte seizoenverlenging mee geconfronteerd zullen blijven" Niettemin toonde de fractievoorzitter zich angstig dat ook Texel meer met structurele werkeloosheid geconfron teerd zal worden. Hij vroeg het college dan ook naar reëel mogelijkheden voor nieuwe ar beidsplaatsen op Texel. „Als deze moge lijkheden er zijn waarom is daar in de beleidsnota dan niet over gesproken; als ze er niet zijn waar vandaan komen dan publicaties in de pers over deze za ken? Of is dit alleen maar bespelen van het kiezersvolk? Dan kunnen wij het niet anders zien dan een verwachting wekkende misleiding". GOED JAAR RECREATIE Weijdt liet de eilandelijke economi sche peilers de revue passeren en kwam daarbij tot de constatering dat eigenlijk alleen de recreatie een goed jaar achter de rug heeft. „In de agrarische sector is het bij veel bedrijven nog lang geen ro- zegeur en maneschijn. De zeer goede prijzen die voor een gedeelte van de pro- duktie worden betaald compenseren enigermate de nadelige invloeden die de klimatologische omstandigheden zo wel in de bedrijfskosten als op de op brengsten hebben gehad. Toch menen wij dat binnen de door de raad gestelde 47 000 ovemachtingsplaatsen beperkte recreatieve voorzieningen bij de bedrij ven kunnen worden geschapen zodat een soms noodzakelijke aanvullend inkomen zal worden verkregen". AANDRINGEN De ontwikkelingen in de visserij wa ren voor de fractievoorzitter ook aanlei ding voor een sombere beschouwing. Hij kwam daarbij tot de slotsom dat de ge meente aan de problematische toestand binnen de visserij niet zo heel veel kan doen, „maar het zou een goede zaak zijn zo mogelijk samen met andere visserij- gemeenten bij de regering aan te drin gen op daadwerkelijke steun in de vorm van garanties of doeltreffende maatre gelen". BAKENS VERZETTEN In de bouwsector is voldoende werk, volgens Weijdt, maar een tekort aan opdrachten bij meerdere Texelse aanne mersbedrijven. „Een aantal werknemers is in dienst bij aannemers van buiten het eiland die hier de grote projecten voor NIOZ en RSG realiseren. Aan deze bouwaktiviteiten komt echter ook weer een eind en het verheugt ons dat het herstel van oude woningen in de kern van Den Burg reeds is aangepakt. Naast het belang voor de werkgelegenheid is rehabilitatie ook van importantie voor het behoud van het oude Den Burg". Weijdt zei te vrezen dat, hoewel ook in andere dorpen nogal wat aan rehabilita tie kan worden gedaan, ook de bouwpro- duktie op Texel terug zal lopen. „Ho- Over de kansen het tuinwallenherstel als werkgelegenheidsproject aan te kun nen merken bestaat nogal wat onduide lijkheid, aldus liet wethouder Jook Nau- ta dinsdag tijdens de raadsvergadering weten. Aanvankelijk waren er toezeg gingen door het arbeidsbureau gedaan die echter later werden teruggedraaid. „Op dit moment hebben wij nog niets kunnen bereiken", liet de wethouder weten. Het tuinwallenproject wordt uitge voerd in ploegen. Bij iedere ploeg zit één vakman. De beheersovereenkomsten met de agrariërs worden schriftelijk vastgelegd. Er wordt nog gewerkt aan de samenstelling van een verordening waarin de mogelijkheid van hoger be roep wordt geregeld. Daan Schilling (Texels Belang): „De agrariër krijgt vol gens de beheersovereenkomst jaarlijks een vergoeding als de tuinwal in deug delijke staat verkeert. Er kan gerede twist worden over de betekenis van deugdelijk". Nauta liet weten dat de agrariër eerst bij B. en W. en later bij de raad in hoger beroep kan gaan. pelijk wordt tijdig ingezien dat zeer waarschijnlijk voor velen de bakens ver zet moeten worden". ZELF BEHARTIGEN Weijdt zei een voorstander te zijn van milieu- en landschapsbehoud, „maar niet ten koste van de leefbaarheid en het bestaan. We moeten en kunnen ons leven en bestaan in 1976 niet afhanke lijk maken van landschap en milieu. We kunnen proberen zoveel mogelijk te behouden, maar dan wel in de goede volgorde. Gelukkig leven we nog niet in een landschapspark". De Texels Be- lang-fractievoorzitter liet weten in plaats van met de frasen in de beleids nota liever in zee te gaan met de uit spraak van de burgemeester tijdens het bezoek van de stichting Recreatie op Texel De burgemeester zei toen dat de Texelse bevolking er recht op heeft zelf de eilandelijke belangen te behartigen, in goed samenspel met rijk, provincie en andere betrokkenen. In dit verband maakte Weijdt melding van een niet gewilde richting, „die ook van buiten het eiland daadwerkelijk on dersteund wordt en waar wij als ge meenteraad schijnbaar niets aan kun nen doen". Hjj doelde daarmee op de aankoop van landbouwbedrijven door CRM. „Dit wordt blijkbaar door het col lege goed gevonden en kan zeker zo maar buiten het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan om. Een gemeenteraad vooraf informeren hoeft niet, hoewel het een voor deze gemeente levensge vaarlijke ontwikkeling betreft", aldus de ongeruste fractievoorzitter. Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw. Witte Kruislaan 19 Alleen voor spoedgevallen: tele foon 2527 Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 94), b.g.g. 3541. Zondag 14 december 1975 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds De Roest (3de Advent) m.m.v. Dameskoor De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loerakker, 3de Advent Collecte voor de Kerkvoogdij Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra viering avondmaal coll. werelddiakonaat De Koog 10 00 uur dhr. Veldhuis De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra viering avondmaal Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kindemevendienst Collecte Kerkeraadskas Oudeschild 19.00 uur ds. De Gier Themadienst: „Hij komt ook nu nog". Medewerking van „The Messengers". Collecte onder houd kerk. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Viering H. Avondmaal Nevendienst voor de jongere kinderen. Kindercrèche tijdens de dienst. 19.00 uur Ds. Douwes. Viering H. Avondmaal en Dankzegging. Oosterend 9.45 uur ds. Rükkers van Suameer 17.00 uur ds. Rakkers GEREFORMEERDE GEMEENTE □osterend 10.00 en 16.00 uur Vrijdag 19 december Oosterend 13.00 uur ds. A. Bac, uit Boskoop, huwelijksbevesti ging. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur: Lezing. „De mensheid geschapen om te leven, niet om te sterven". 19.30 uur Wachttoren-studie „Laat Uzelf niet op een zijspoor brengen in de wedloop om het leven". ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 13 en 14 december 1975 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog zondag 9.30 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Oosterend zondag 19.00 uur Inzake de ruimtelijke ordening con stateerde Weijdt dat het structuurplan voor Texel als mosterd na de maaltijd dreigt te komen, nu dit plan pas in 1978 door Provinciale Staten kan worden be krachtigd. „Tevens dreigt het gevaar dat allerhande beslissingen worden opge hangen aan de vaststelling van streek- en structuurplan. Hierdoor kunnen vi tale ontwikkelingsmogelijkheden verlo ren gaan" Texels Belang vindt dat de waarde van de inspraakprocedure in '78 volkomen verloren geraakt zal zijn „Stellig zullen dan andere inzichten on der de bevolking leven". Weijdt vroeg B. en W. bij Gedeputeerde Staten een gedetailleerde uiteenzetting te vragen omtrent de overwegingen voor vaststel ling van deze plannen in 1978. INSPRAAK VERLOREN De recreatieve doelstelling van B. en W. inzake verschuiving van niet perma nente naar permanente akkommodaties heeft niet onder alle omstandigheden de instemming van Texels Belang. „Ook de kamperende recreant moet vanuit so ciale overwegingen zijn mogelijkheden behouden", meent de partij. Weijdt vroeg zich af of dit beleidsvoornemen soms iets te maken heeft met de ophef fing van Loodsmansduin. Texels Belang maakte in de alge mene beschouwingen verder gewag dat er onvoldoende samenhang be staat tussen de bejaardenhuisvesting op Texel. „Dit is één van de oorzaken dat de bejaardenzorg niet optimaal is". De partij dringt aan op een be leidsnota voor de bejaardenzorg. Ook wordt een oriënteringsnota over de toekomstige werkgelegenheid ver langd, „zodat een inventarisatie van het toekomstige bouwvolume en de werkgelegenheid in alle facetten dui delijk wordt". De gemeenteraad heeft zich feller gekeerd tegen een aantal essentiële onderdelen van het ontwerp Koninklijk Besluit van de Waddenzeevereniging inzake de instelling van een waddenraad dan B. en W. in hun pré-advies hadden aangegeven. De raad stelt zich in beginsel wel positief op ten opzichte van de wad denraad maar zij vindt dat deze raad uitsluitend een adviserende bevoegd heid voor het zeegebied mag hebben. Daarnaast wordt ernstig bezwaar ge maakt tegen de gebiedsomschrijving („die bestuurlijk onaanvaardbare ge volgen zal hebben"), het organisatie patroon („Te zwakke vertegenwoordi ging van provincies, gemeenten en waterschappen"), het ontbreken van waarborgen voor een deugdelijke ver tegenwoordiging in de waddenraad van de eilandgemeenten en tegen de onduidelijkheid over de achtergrond van vijf adviesraadsleden. Tot deze krachtige uitspraak kwam de raad na een pittige discussie waarin vooral Jan Witte stevig uitpakte tegen „de groene maffia". Hij noemde instel ling van de waddenraad een poging ,ons op democratisch wijze een ondemocra tische loer te draaien". Weijdt was be vreesd voor legalisering van deze ad viesraad. „Dan wordt het een vierde be stuurslaag", zei hij. „Nu al hebben dc milieugroeperingen een flinke stem in het kapittel", meende Weijdt. Mevrouw Vlas noemde de wadden raad niet evenwichtig samengesteld. Zij vond de vertegenwoordiging van milieu zijde te groot en van de kant van wa terschappen en recreatie te klein. Zij drong aan op een aparte stem van Texel in dit advieslichaam. Jan Witte was er niet over te spreken dat de landbouw organisaties niet bij het vooroverleg be trokken zijn geweest. In schertsende be woordingen liet hij weten dat het her stellingsvermogen van de natuur groot is. „Wij hoeven ons niet te snel ongerust te maken. Niettemin zijn er wel beden kelijke ontwikkelingen aan de gang", zei hij genuanceerd. Eensluidend Burgemeester Sprenger deelde mee dat het doel van de vijf eilandgemeen ten is een eensluidend standpunt over de waddenraad kenbaar te maken aan de andere gemeenten in de stuurgroep, waarin het vooroverleg gevoerd wordt. Of dat ook werkelijk gebeurt kon hij nog niet zeggen. De heer Sprenger con stateerde verder dat het een hele toer zal zijn het organisatiepatroon binnen de waddenraad ingrijpend te veranderen. „Het ontwerp in deze vorm is een des- criminatie van de eilanden ten opzichte van de kustgemeenten. Dat is dan nog een reden te meer te ijveren voor direk- te vertegenwoordiging in de wadden raad". Zoals bekend wordt het gehele grondgebied van de eilandgemeenten tot het waddengebied gerekend terwijl op het vaste land alleen de kust deel van dit gebied uitmaakt. Texel maakt er bezwaar tegen dat het advies van de waddenraad zich over het gehele ge meentelijke grondgebied kan uitstrek ken. „Het wordt tijd dat aan de verkrot ting zeer snel een einde komt. Deze toe stand heeft nu lang genoeg geduurd", zei Texels Belang-fractievoorzitter Weijdt over het pand Weverstraat 69, waarvan mevrouw Swarthof-Voorvelt de eigenaresse is. Hij drong tevens aan op snellere informatie van de kant van het college over verkrotting zodat veel eerder tot daden kan worden overge gaan. De raad ging akkoord met het voor stel van B en W. het beroepsschrift van mevrouw Swarthof tegen de aan schrijving van het college ongegrond te verklaren. Aan het pand Wever straat 69 moeten nu binnen 14 dagen enige veiligheidsmaatregelen getrof fen worden, die het acute instortings gevaar wegnemen. Het ligt in de be doeling dit pand aan de rand van het karakteristieke hofje te herbouwen. Pakt-raadslid Blanken hoopte dat ook de andere rotte kies in de Weverstraat ('t Boeskippehuus) snel zal worden weg genomen. Wethouder Zuidewind deelde mee dat hiervoor een eerste aanzet is gegeven. Het ligt in de bedoeling dat 't Boeskippehuus winkelpand blijft. De eigenaar, de firma Drijver, is bezig met het opstellen van een herbouwplan.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 7